علائم اختصاری نقشه های الکتریکی

 

مدار های الکتریکی را می توان به صورت های مختلفی ترسیم کرد. مهم ترین و پرکاربرد ترین آن ها نقشه حقیقی و فنی است. نقشه حقیقی برای نشان دادن اتصال کلیه سیم های رابط به کلید ها به کار می رود. علائم اختصاری نقشه های الکتریکی یکی از مهم ترین نکات در طراحی و خواندن نقشه های برقی است. در ﻧﻘﺸﻪ یک سیستم اﻟﻜﺘﺮوﻧﻴﻜﻲ، وﺳﺎﻳﻞ و ﺗﺠﻬﻴﺰات اﻟﻜﺘﺮﻳﻜﻲ را ﺑﺎ ﻋﻼﻣﺖ ﻫﺎي اﺧﺘﺼﺎري ﺧﺎﺻﻲ ﻧﻤﺎﻳﺶ ﻣﻲدﻫﻨﺪ. که در شکل های زیر نشان داده شده است.

علائم اختصاری نقشه های الکتریکی     

نقشه فنی نمای ساده تک خطی است که طرز اتصال قسمت های مدار را بدون سیم های کمکی نشان می دهد. می توان گفت نقشه فنی لوله های برق رابط بین اجزای مدار را نشان می دهد و تعداد سیم هایی که داخل لوله می گذرد را مشخص می کند. 

برای طراحی مدار برق یک ساختمان ناظر ساختمان باید نقشه برق را طراحی شده را بررسی کرده و آن را مطابق قوانین سازمان نظام مهندسی تایید یا رد کند. نفشه های تایید شده در سازمان نظام مهندسی، نقشه فنی است. 

 


بیشتر بخوانید:

 انواع نقشه های سیم کشی تابلو های برق

استاندارد نقشه های الکتریکی

تحلیل مدار های قدرت و فرمان


 

  • علائم اختصاری کنتاکت ها

در نقشه های برق علائم اختصاری کنتاکت ها مطابق جدول زیر نشان داده می شوند. این علائم و شمای فنی کمک می کند تا اطلاعات مدار مورد نظر با دقت بالا در اختیار برقکار یا ناظر ساختمان قرار گیرد.

علائم اختصاری کنتاکت ها

 

در مدار های فرمان و قدرت از کنتاکتور و رله برای فرمان و کنترل مدار های الکتریکی یا تابلو های برق استفاده می شود. به علاوه این تجهیزات در راه اندازی آن موتور ها به روش های مختلف مثل روش ستاره – مثلث و همینطور کنترل موتور های الکتریکی با استفاده از رله ها کاربرد زیادی دارند. در ادامه علائم اختصاری کنتاکتور ها، اجزای آن ها مانند بوبین آن و انواع رله ها آورده شده است.

علائم اختصاری کلید ها و کنتاکت ها

       


بیشتر بخوانید:

 نقشه های فنی مدار(مثال۱)

 نقشه های فنی مدار (مثال۲)

کنتاکتور چیست

 


      

علائم اختصاری کنتاکتور و رله

 

 

  • علائم اختصاری محرک عملگرها (محرک وسایل)

 

                                          

علائم اختصاری محرک عملگرها

 

                                         

 

 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید یا با ارائه پیشنهادات خود، ما را در بالا بردن کیفیت مقالات یاری کنید. 

مقالات مرتبط

نظرات