فروش انواع کنتاکتورهای اشنایدر الکتریک

 

کنتاکتور چیست؟

 


اهداف این مبحث:

کنتاکتور چیست؟

اجزای تشکیل دهنده کنتاکتور کدامند؟

کنتاکتور چگونه کار می کند؟

کنتاکتور در صنعت چه کاربردی دارد؟

تفاوت کنتاکتور کمکی و کنتاکت اصلی در کنتاکتور چیست؟

چه مواردی در پلاک کنتاکتور نشان داده می شود؟

تفاوت کنتاکتور و کلید چیست؟

تفاوت کنتاکتور و رله چیست؟

تفاوت کنتاکتور AC و DC چیست؟

مدار فرمان و مدار قدرت کنتاکتور چگونه است؟

طبقه بندی کنتاکتورها بر چه اساسی صورت می گیرد؟

چگونه می توان تعداد تیغه های یک کنتاکتور را مشخص نمود؟


 • کنتاکتور چیست؟

    کنتاکتور یکی از پرکاربرد ترین قطعات الکتریکی است که در مدار های الکتریکی برای قطع و وصل مدار های الکتریکی با توان بالا مورد استفاده قرار می گیرد. کنتاکتور یک کلید مغناطیسی است که مانند کلیدهای ساده سه فاز دارای ۳ کنتاکت اصلی با قدرت برای ارتباط تجهیزات و دستگاه های الکتریکی به شبکه و همچنین تعدادی کنتاکت های کمکی جهت استفاده در طراحی مدارهای فرمان می باشد.

کنتاکتور اشنایدر
                 کنتاکتور اشنایدر

   کنتاکتور از دو هسته E یا U شکل که یکی ثابت و دیگر متحرک است تشکیل می شود. وقتی جریان از هسته الکترومغناطیسی عبور می کند، یک میدان مغناطیسی تولید می شود و تغییر در نیروی تولید شده توسط میدان الکترومغناطیسی، وضعیت کنتاکت ها را مشخص می کند. کنتاکتور در مدل و ظرفیت توانی مختلفی تولید می شود. برخلاف کلید اتوماتیک، کنتاکتور برای قطع جریان اتصال کوتاه یا (short circuit) طراحی نشده است. 

ساختار کنتاکتور اشنایدر
                                                      ساختمان کنتاکتور

 

 • کنتاکتور چگونه کار می کند؟

     کنتاکتور در دستگاه هایی استفاده می شود که با باید به طور مکرر با قطع و وصل مدار خاموش و روشن شوند. در این دستگاه های الکتریکی کنتاکتور خطوط تغذیه توان که به بار ختم می شوند را قطع و وصل می کند. در کنتاکتور یک قسمت از هسته متحرک بوده و توسط فنری از قسمت ثابت جدا نگه داشته می شود و یک سری کنتاکت عایق شده از یکدیگر به آن متصل می باشند و با آن حرکت می کنند. در قسمت ثابت هسته نیز یک سری کنتاکت دیگر، محکم شده است. در حالت وصل، تیغۀ متحرک کنتاکتور تحت نیروی دائم الکترومغناطیسی بوده و با کنتاکت ثابت در تماس است.

کنتاکتور-اشنایدر
                                                                          عملکرد کنتاکتور

    جریان به طور دائم در سیم پیچ تولید کننده نیروی مغناطیسی برقرار بوده و تیغه محرک کنتاکتور را با فشار مناسب در حالت وصل و تماس با کنتاکت ثابت حفظ می نماید. در صورت کاهش ولتاژ و یا قطع جریان در بوبین، نیروهای فنرها باعث می شود که کنتاکت متحرک به طور اتوماتیک در موقعیت قطع قرار بگیرد و جریان را قطع شود. در صورت قطع جریان ناشی از فقدان ولتاژ، تیغه ها تحت تأثیر نیروی فنر از کنتاکت های ثابت جدا شده، جریان تغذیه موتور را قطع می نمایند که به این حالت، آزاد شدن کنتاکتور گفته می شود. به بیان دیگر، تعدادی کنتاکت باز، بسته و تعدادی کنتاکت بسته، باز خواهند شد. چون لازم است که از تمام کنتاکت های کنتاکتور جریان یکسانی عبور کند، کنتاکتور های استاندارد شده معمولاً سه کنتاکت اصلی برای مدار فرمان دارند. 

 نکته:

    اگر به علت کثیف شدن و یا دلایل دیگر، مدار هسته کنتاکتور کاملاً بسته نشود و بین هستۀ متحرک و هستۀ ثابت، فاصله هوائی وجود داشته باشد، جریان حالت کار بوبین افزایش یافته و باعث داغ شدن و سوختن سیم پیچ کنتاکتور خواهد شد.

 

 • ویدئوی آموزشی نحوه عملکرد کنتاکتور اشنایدر الکتریک

 

 

 

 

 • اجزای کنتاکتور

      اجزای کنتاکتور دارای سه بخش است: کنتاکت ها، کویل و محفظه کنتاکتور. کنتاکت یا تیغه یکی از مهم ترین اجزای کنتاکتور است که در اصل وظیفه انتقال جریان در کنتاکتور را به عهده دارد. کنتاکت ها شامل کنتاکت قدرت، کنتاکت کمکی و فنرهای کنتاکت است.

کویل نیروی محرکه ای را برای بستن کنتاکت ها ایجاد می کند. محفظه فریمی است که در آن کنتاکت ها و کویل قرار گرفته اند. جنس محفظه معمولاً از مواد عایقی همچون باکالیت، پلی کاپرولاکتام یا (Nylon 6) ، پلیمرهای گرماسخت یا ترموست ساخته می شود و  برای محافظت و عایق بندی کنتاکت ها و ایجاد حفاظت در هنگام تماس با کاربر طراحی شده است. کنتاکتور اشنایدر الکتریک دارای یک فریم بر روی محفظه است که با برداشتن آن می توان کنتاکت های کمکی را نصب کرد. این فریم برای محفاظت کنتاکتور در برابر گرد و خاک، چربی، انفجار و شرایط آب و هوایی خاص در نظر گرفته شده است.

 نکته:

  •  پلی کاپرولاکتام یا (Nylon 6) نوعی از پلیمرها هستند که از زیر مجموعۀ پلیمرهای ترموپلاستیک نایلونی به حساب می آیند.
  •  پلیمرهای گرماسخت یا ترموست از دسته پلیمرهایی هستند که قابلیت و عملکرد تحمل بار را در درجه حرارت و فشار بالا دارند.
اجزای کنتاکتور اشنایدر
                                     اجزای کنتاکتور اشنایدر
 • کاربرد کنتاکتور در صنعت

  اندازه کنتاکتور ها از چند سانتی متر تا حدودا یک متر متفاوت است. از کنتاکتور در ماشین های صنعتی به منظور راه اندازی و کنترل استفاده می شود. هم چنین کنتاکتورها در کنترل موتورهای الکتریکی، روشنایی، گرمایش، بانک خازنی، تبخیرکننده حرارتی و سایر بارهای الکتریکی کاربرد فراوانی دارند.

 

 • تفاوت کنتاکت کمکی و کنتاکت اصلی در کنتاکتور

  همان طور که بیان شد کنتاکتور شامل کنتاکت اصلی و کنتاکت کمکی است . کنتاکت اصلی و کنتاکت کمکی از نظر ساختار مشابه یکدیگر هستند اما عملکرد متفاوتی دارند. از کنتاکت اصلی برای قطع و وصل مدار الکتریکی در توان بالا استفاده می شود. اما کنتاکت های کمکی عملکرد کنترلی دارند و سیگنال خروجی تولید می کنند. هم چنین می توان از طریق کنتاکت های کمکی ابزار های دیگر مثل رله را به کنتاکتور متصل کرد یا چندین کنتاکتور را به طور سری یا موازی به یکدیگر وصل کرد.

 

 • تفاوت کنتاکتور و کلید 

 1. کنتاکتورها در هنگام قطع و وصل کنتاکت ها بر روی هم سائیدگی مکانیکی ندارند لذا عمر مکانیکی آنها نسبت به سایر کلیدها بیشتر است.
 2. حفاظت دستگاه ها توسط کنتاکتور مناسب تر و مطمئن تر است.
 3. امکان ایجاد مدار فرمان اتوماتیک توسط کنتاکتورها مقدور می باشد.
 4. کنترل و فرمان از راه دور ماشین به وسیله کنتاکتور اقتصادی تر و ایمنی تر است.
 5. توسط کنتاکتور امکان قطع و وصل مصرف کننده از چندین محل امکان پذیر است.
 6. با طراحی مدار مناسب می توان سرعت قطع و وصل مدار را توسط کنتاکتور بالا برد.
 7. هنگام قطع برق، مدار مصرف کننده نیز قطع می شود و برای راه اندازی دوباره به استارت نیاز دارد؛ در نتیجه از خطرات وصل ناگهانی دستگاه جلو گیری می شود.

 

 • تفاوت کنتاکتور و رله

   رله و کنتاکتور هر دو سوئیچ های الکترومغناطیسی هستند. یکی از تفاوت های آن ها در این است که رله ها در ولتاژ پایین استفاده می شوند اما کنتاکتور ها در ولتاژ بالا کاربرد دارند. کنتاکتور ها معمولاً در مقابل اضافه بار مقاوم هستند و نسبت به رله ها میزان بار جریانی بیشتری را تحمل می کنند. در واقع رله ها توان کمتری را تحمل می کنند. کنتاکتور ها بر خلاف رله ها برای کنترل و سرکوب قوس تولید شده در هنگام قطع جریان های سنگین طراحی شده اند.

 

 • تفاوت کنتاکتور AC و DC

   كنتاكتور براي جريان هاي AC و DC طراحی شده است. این دو کنتاکتور با یکدیگر تفاوت هایی دارند؛ دركنتاكتورهاي AC يك حلقۀ اتصال كوتاه براي جلوگيري از لرزش حاصل از فركانس برق به کار می رود. نيروي كششي يك مغناطيس الكتريكي جريان متناوب، متناسب با مجذور جريان عبوري از آن و در نتيجه متناسب با مجذور اندكسيون مغناطيسي است. تعداد دفعاتي كه اين نيرو به بالاترین حد می رسد و صفر مي شود به اندازه دو برابر فركانس شبكه است در نتيجه، در لحظاتي كه مقدار نيروي كششي بيشتر از نيروي مقاوم فنرهاي كنتاكتور باشد، هستۀ كنتاكتور جذب مي شود و در لحظاتي كه مقدار نيروي كششي كمتر از مقدار نيروي فنرها، باشد هسته متحرك آزاد شده و به محل اول خود باز می گردد پس در هستۀ متحرك لرزش و صدا ايجاد خواهد شد. اين نوسانات را مي توان به وسيلۀ يك حلقه بسته در سطح قطب های جاسازي شده كه حدود نصف تا ۲/۳ سطح هر قطب را پوشانده است از بين برد و لرزش آن را برطرف ساخت.

 

  عمل اين حلقه این چنین است كه مانند سيم پيچ ثانويه ترانسفورماتوري كه در حالت اتصال كوتاه قرار دارد، از آن جريان القايي عبور مي كند و باعث ايجاد فوران مغناطيسي فرعي در مدار هسته مي شود. اين فوران فرعي با فوران اصلي اختلاف فاز دارد و در لحظاتی كه نيروي كششي حاصل از فوران اصلي صفر باشد، نيروي كششي حاصل از فوران اصلي به بالاترین حد خود می رسد و در حالتي كه نيروي حاصل از فوران ماكزيمم، باشد اين نيرو صفر می شود و چون جمع اين دو نيرو بر هسته متحرك اثر مي گذارد، نيروي كششي در هر لحظه از نيروي مقاومت فنر بيشتر خواهد بود.

   به عبارت دیگر با القای ولتاژ در حلقه اتصال کوتاه شده، جریانی از آن خواهد گذشت و این جریان شاری را تولید می کند که با شار اصلی ۹۰ درجه اختلاف فاز دارد و باعث می شود که شار در هسته هیچگاه صفر نشده، در هسته دائما شار وجود داشته باشد و نیروی دائمی در بخش ثابت و متحرک هسته را به هم متصل نگه دارد. ولتاژ تغذيه بوبين متفاوت است و از ۲۴ تا ۳۸۰ ولت ساخته شده است. در اكثر كشور هاي صنعتي براي حفاظت بيشتر، تغذيه بوبين كنتاكتور را زير ولتاژ حفاظت شده ۶۵ ولت انتخاب مي كنند و يا براي تغذيه مدار فرمان، از ترانسفورماتور مجزا كننده استفاده می کنند.

 

 • مدار فرمان و مدار قدرت کنتاکتور

   بطور کلی هر مدار کنترل الکتریکی از دو قسمت تشکیل شده است:

   ۱) مدار فرمان

   ۲) مدار قدرت

   مدار قدرت آن قسمتی از هادی های مدار است که بین مصرف کننده الکتریکی و شبکه کشیده می شود و مدار فرمان قسمتی که در قطع و وصل کنتاکتور و کنترل کار مصرف کنده نقش دارد. با اتصال ولتاژ تغذیه به بوبین کنتاکتور و عبور جریان از آن، کنتاکتور عمل کرده و مدار قدرت را قطع و یا وصل می نماید. به علاوه، در سیستم ها از هادی های دیگر به منظور فرمان و کنترل استفاده می شود که در قطع و وصل کنتاکتور و کنترل کار مصرف کننده نقش دارند. این مدار، مدار فرمان نامیده می شود.

مدار فرمان از کلید مینیاتوری، بی متال، شستی های استوپ و استارت، تیغه نگهدارنده و بوبین که به صورت موازی بسته شده تشکیل می شود. معمولاً در کنتاکتورهای کوچک، کنتاکت هایی که برای مدار قدرت بکار می روند، با کنتاکت های مدار فرمان تفاوتی ندارند. امّا در کنتاکتور های متوسط و بزرگ، کنتاکت های مدار قدرت از کنتاکت های مدار فرمان بزرگتر بوده و با شماره های یک رقمی (۲-۱) و (۴-۳) و (۶-۵) نمایش داده می شوند.

وسایل حفاظتی برای اتصال کوتاه و بار زیاد، در مدار قدرت قرار گرفته و در اثر خطا باعث قطع مدار قدرت و یا قطع مدار فرمان می شوند. تأخیر در قطع کنتاکتور پس از شروع فرمان کمتر از تأخیر در زمان وصل آن است.

    سیم های رابطی که برای مدار قدرت به کار می روند، باید دارای سطح مقطع مناسب با جریان نامی موتور باشند. زیرا اگر سطح مقطع کم باشد، باعث افت ولتاژ بیشتر از حد مجاز در سیم های رابط شده و ولتاژ تغذیه موتور کاهش پیدا خواهد کرد. بخصوص در هنگام راه اندازی موتور، به علت بالا بردن جریان راه اندازی، افت ولتاژ خیلی زیاد شده و اگر موتور زیر بار باشد، احتمال راه اندازی نشدن آن وجود خواهد داشت.

    دیاگرام مدار فرمان و مدار قدرت کنتاکتور در شکل نشان داده شده است. قسمت های با خط ضخیم مدار قدرت و قسمت های با خط نازک مدار فرمان می باشد. در کنتاکتور برای نشان دادن تجهیزات مدارهای فرمان از علائم استانداردی استفاده می شود.   

مدار فرمان و مدار قدرت کنتاکتور

مدار فرمان و مدار قدرت کنتاکتور

 نکته:

     کنتاکت بسته بی متال مانند یک شستی قطع، به صورت سری در مدار فرمان قرار می گیرد تا در صورت اضافه بار، مصرف کننده را از شبکه قطع نماید. در اینصورت برای وصل مجدد کنتاکتور باید شستی وصل (استارت) مجدداً فشار داده شود. قطع کننده ها به صورت سری و وصل کننده ها به صورت موازی با تیغه نگهدارنده بسته می شوند. برای مدارهایی که دارای کنتاکتور و شستی های زیاد هستند بهتر است که نقشه ها را به دو فرم مدار فرمان و مدار قدرت جدا از هم رسم کنیم.

 نکته:

    جهت حفاظت مدارهای الکتریکی دربرابر اضافه جریان زیاد یا اتصال کوتاه و همچنین اضافه بار از تجهیزات حفاظتی مانند رله های حرارتی (بی متال ها)، کلیدهای محافظ و همچنین فیوزها استفاده به عمل می آید. تمامی این تجهیزات در ابتدای مدارهای فرمان و قدرت و به صورت سری قرار می گیرند.

 

 • پلاک کنتاکتور

     مشخصات و اطلاعات اصلی هر کنتاکتور معمولاً بر روی پلاک کنتاکتور بر روی بدنه آن درج می شوند. این اطلاعات و مشخصات به صورت زیر معرفی می گردند:

  • جریان های نامی کنتاکتور

      جریان نامی در هر کنتاکتور به شکل های مختلفی تعریف می شود که رایج ترین آن عبارت است از:

  • جریان دائمی

     این جریان با Ith2 نشان داده می شود، جریانی است که در شرایط کار عادی، در زمان نامحدود و بدون قطع شدن از کنتاکتور عبور نموده، حرارت غیر مجاز تولید نمی کند و با عبور این جریان نیازی به تعمیر و سرویس کنتاکتور وجود ندارد.

  • جریان هفتگی

     این جریان با Ith1 نشان داده می شود و جریانی است که در شرایط نرمال و با هفته ای یکبار اتصال از کنتاکت ها عبور کرده و تغییری در خصوصیات کنتاکتور به وجود نیاورد.

  • جریان شیفتی (هشت ساعتی)

    این جریان با Ith نشان داده می شود و جریانی است که در شرایط کار نرمال و با یکبار اتصال در هر هشت ساعت (یک شیفت کاری) از کنتاکت ها می گذرد و تغییری در خصوصیات کنتاکتور به وجود نیاورد.

  • جریان کار نامی 

     این جریان با le نشان داده می شود هر یک از جریان های فوق می توانند به عنوان جریان نامی کنتاکتور معرفی شوند به عبارت دیگر جریانی است که شرط استفاده از کنتاکتور را در رابطه با نوع و مقدار ولتاژ بار بیان می کند. مثلاً اگر جریان به طور دائم از کنتاکتور عبور نماید مقدار le برابر با Ith2 خواهد بود.

  • جریان اتصال کوتاه 

      مقدار ماکزیمم جریان در لحظه اتصال کوتاه که ممکن است باعث آسیب در کنتاکتور شود به جریان اتصال کوتاه ضربه ای معروف است (Is) همچنین مقدار مؤثر جریان اتصال کوتاه که کلید برای مدت یک ثانیه قادر به تحمل آن است جریان اتصال کوتاه یک ثانیه ای یا جریان اتصال کوتاه زمان کم نامیده می شود و با (Iith (Is مشخص می گردد.

  • ولتاژهای نامی کنتاکتور

     ولتاژهای نامی تعریف شده برای هر کنتاکتور عبارتند از:

  • ولتاژ کار نامی

     این ولتاژ که با Ue نشان داده می شود مربوط به کنتاکت ها بوده و مقدار ولتاژی است که کنتاکت ها با جریان نامی در آن به کار گرفته می شوند. این ولتاژ توانایی قطع و وصل، نوع و محل استفاده کنتاکتور را مشخص می کند.

  • ولتاژ عایقی نامی 

     این ولتاژ که با Ui نشان داده می شود، ولتاژی است که استحکام عایقی بین کنتاکت ها رانشان می دهد.

  • ولتاژ نامی تغذیه بوبین 

      این ولتاژ با Uc نشان داده می شود و ولتاژی است که باید به بوبین کنتاکتور اتصال یابد تا کنتاکتورعملکرد داشته باشد.

 نکته:

    ولتاژ نامی کنتاکتورهای صنعتی از ۲۲۰ ولت تا ۶۶۰ ولت  و کنتاکت های اصلی آن ها برای تحمل جریان ۹ A تا ۲۷۵۰ A (مجهز به رادیاتور خفه کننده جرقه در موقع قطع و وصل) ساخته می شوند.

پلاک کنتاکتور اشنایدر الکتریک

پلاک کنتاکتور اشنایدر الکتریک

 

 • جدول انتخاب کنتاکتور

   به منظور انتخاب کنتاکتور مناسب برای مصرف کننده های مورد نظر باید به مشخصات توان، ولتاژ، جریان و ضریب قدرت باری که کنتاکتور مجاز است به آن وصل شود، توجه کرد و با استفاده از جدول انتخاب کنتاکتور، کنتاکتور مورد نظر را برگزید. به عبارت دیگر هر کنتاکتور برای اتصال به بارهای خاص طراحی می شود و نمی توان آن را برای تغذیه همه انواع بارها بکار گرفت.

تیغه های کنتاکتور باید تحمل جریان راه اندازی، جریان دائمی و جریان های اتصال کوتاه لحظه ای پیش آمده را داشته باشند. قدرت تیغه های کنتاکتور در تحمل قوس الکتریکی ناشی از قطع کنتاکت ها را قدرت قطع کنتاکتور می نامند. مشخصات مجاز برای بار در بسیاری از موارد بر روی بدنه کنتاکتور یا در کاتالوگ آن نوشته می شوند.

   طول عمر کنتاکتور، قابلیت و سرعت قطع و وصل کنتاکتورها در زیر بار بدون آنکه آسیبی به آن ها برسد را می توان با طراحی و انتخاب مناسب تا ۳۰۰۰ بار در ساعت افزایش داد. تعداد دفعات قطع و وصل کنتاکتور (هر قطع و وصل یک بار) عمر مکانیکی نامیده می شود.

  طول عمر مکانیکی با حروف A تا F مشخص می شود که اصطلاحاً کلاس کنتاکتور نامیده می شود. حرف A تعداد ۱۰۳ بار قطع و وصل، حرف B تعداد ۱۰۴ بار، حرف تعداد ۱۰۵ بار، D تعداد ۱۰۶ بار و تعداد ۱۰۷ بار و F تعداد ۱۰۸ بار قطع و وصل رانشان می دهد.برای راحتی در انتخاب کنتاکتور طبقه بندی خاصی را برای کنتاکتور در نظر می گیرند این طبقه بندی بر اساس نوع جریان و موارد کاربرد انجام می شود. جدول انتخاب کنتاکتور در زیر این طبقه بندی را نشان می دهد.

 

جدول طبقه بندی کنتاکتور ها

نوع جریان

علامت طبقه بندی استاندارد

موارد استفاده

AC

AC1

بار اهمی – بار غیر اندکتیو یا با اندکتیویته ضعیف – گرم کن برقی با ضریب توان حدود cosφ=۰٫۹۵

AC2

برای راه اندازی موتور

بدون ترمز جریان مخالف (جریان راه اندازی به مقاومت مدار روتور بستگی دارد.)

AC2

آسنکرون روتور سیم پیچی

با ترمز جریان مخالف

AC3

برای راه اندازی

توانایی قطع موتور در هنگام کار – تحمل جریان راه اندازی ۵ تا ۷ برابر جریان نامی

AC4

موتور آسنکرون روتور قفسی

برای تعداد دفعات قطع و وصل زیاد با فواصل زمانی کم – ترمز با جریان مخالف – تغییر جهت موتور در حال کار

AC11

کنتاکتور کمکی

کوپل مغناطیسی – استفاده فقط در مدار فرمان

DC

DC1

بار اهمی – بار غیر اندکتیو یا با اندکتیویته ضعیف – گرم کن برقی

DC2

برای راه اندازی موتور شنت

قطع موتور در هنگام کار

DC3

برای تعداد دفعات قطع و وصل زیاد با فواصل زمانی کم – ترمز با جریان مخالف – تغییر جهت موتور در حال کار

DC4

برای راه اندازی موتور سری

قطع موتور در هنگام کار

DC5

برای تعداد دفعات قطع و وصل زیاد با فواصل زمانی کم – ترمز با جریان مخالف – تغییر جهت موتور در حال کار

DC11

کنتاکتور کمکی

کوپل مغناطیسی – کنتاکتور فرمان

 

 • شماره گذاری و نمایش تعداد تیغه های کنتاکتور

    تیغه های اصلی (کنتاکت اصلی) یا قدرت هر کنتاکتور را با اعداد یک رقمی مشخص می کنند به این ترتیب که ورودی این تیغه ها با اعداد ۳، ۱ و ۵ و خروجی آن ها با اعداد ۲، ۴ و ۶ نمایش داده می شوند. برای شماره گذاری تیغه های فرعی (کنتاکت فرعی) یا فرمان کنتاکتور از اعداد دورقمی استفاده می شود. عدد سمت چپ بیان می کند که کنتاکت مذکور، چندمین تیغه کنتاکتور است و رقم سمت راست اگر ۱ و ۲ باشد به معنی بسته بودن و اگر ۳ و ۴ باشد به معنی باز بودن تیغه کنتاکتور است. معمولاً روی کنتاکتور، تیغه های فرعی باز را با NO (در حالت عادی باز) و تیغه های فرعی بسته را با NC (در حالت عادی بسته) نشان می دهند. 

    در مدل های اولیه کنتاکتور، تعداد کنتاکت های کمکی بسته و باز یک کنتاکتور را بر روی پلاک با استفاده از حروف O و S مشخص می کردند. مثلاً اگر بر روی کنتاکتوری عبارت ۱S + 3O نوشته شده بود به این معنی بود که این کنتاکتور دارای یک تیغه باز و سه تیغه بسته می باشد. امروزه برای نشان دادن تعداد تیغه های فرمان کنتاکتور از یک عدد دو رقمی که به همراه شماره تیپ کنتاکتور نوشته می شود استفاده می کنند. مثلاً برای کنتاکتور ذکر شده به جای ۱S + 3O عدد ۱۳ نوشته می شود که رقم سمت راست تعداد کنتاکت های فرمان بسته و رقم سمت چپ تعداد کنتاکت های باز را مشخص می نماید.اگر کنتاکتور فقط دارای ۲ کنتاکت باز باشد با عدد ۲۰ و اگر دارای تنها دو کنتاکت بسته باشد با عدد ۰۲ مشخص می شود. 

 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات ذکر کنید و با ارائه نظرات خود، ما را در بهبود هر چه بیش تر کیفیت مطالب یاری کنید. 

 

مقالات مرتبط

7 نظرات

 1. محمود

  پاسخ دادن

  سلام می خواستم لیست قیمت کنتاکتور اشنایدر d رو بگیرم.

  ۹ تیر ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   برای دریافت لیست قیمت کنتاکتور اشنایدر سری d به لینک زیر مراجعه کنید
   https://bit.ly/2xvy5iR
   یا با پشتیبان شرکت الیکا الکتریک تماس بگیرید:
   ۰۳۱-۳۲۶۶۴۵۵۰
   ۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۶
   ۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۷

   ۹ تیر ۱۳۹۸
 2. آترون صنعت

  پاسخ دادن

  سلام.
  می خواستم بپرسم چرا کنتاکتور می سوزه ؟

  ۲۵ تیر ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سلام.
   برای کنتاکتور اشنایدر طول عمری تعریف نشده است. یعنی باید بتواند تا مدت طولانی به کار خود ادامه دهد. پس سوختن کنتاکتور حاکی از به پایان رسیدن طول عمر کنتاکتور نیست. یکی از دلایل زیر می تواند باعث سوختن کنتاکتور اشنایدر شود:
   ۱) افزایش ولتاژ (افزایش ولتاژ کم صدمه ای به کنتاکتور نمی زند)
   ۲) افزایش دما
   ۳) موانع فیزیکی که مانع از بسته شدن کامل کنتاکتور شود.
   ۴) کاهش ولتاژ ( به طوری که نیروی کافی برای وصل کنتاکت ها به هم وجود نداشته باشد)

   برای اتصال کنتاکت های کنتاکتور به هم زمان کوتاهی در نظر گرفته شده است که با اعمال ولتاژ به بوبین کنتاکتور انجام می شود. اگر ولتاژی کمتر از ولتاژ نامی کنتاکتور به بوبین آن اعمال شود نیروی لازم در هسته مغناطیسی برای جذب هسته متحرک ایجاد نمی شود و این عمل در زمان طولانی تری اتفاق می افتد. این امر باعث می شود که بین کنتاکت ها قوس الکتریکی اتفاق بیفتد و کنتاکت ها به هم جوش بخورند و کنتاکتور بسوزد.

   ۲۵ تیر ۱۳۹۸
 3. پیمان

  پاسخ دادن

  مقاله کاملی بود. عالی!
  یه سوال. تفاوت کنتاکتور با کلید مینیاتوری یا کلا کلید اتوماتیک از نظر عملکرد چیه؟

  ۹ مرداد ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سلام. ممنون از لطف شما.
   کنتاکتور کلیدی است که برای در شرایط عادی و حالت اضافه بار برای قطع و وصل مدار یا وسایل الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. اما کلید اتوماتیک یا کلید مینیاتوری بر خلاف کنتاکتور، برای قطع و وصل مدار در حالت خطا کاربرد دارد. کلید اتوماتیک اضافه جریان و جریان اتصال کوتاهی که به علت خطا در سیستم به وجود می آید را به وسیله بی متال یا رله مغناطیسی تشخیص می دهد و تریپ می کند.

   ۹ مرداد ۱۳۹۸
 4. reza

  پاسخ دادن

  عالی
  کامل و جامع، ممنون

  ۲۶ مرداد ۱۳۹۸