الیکا الکتریک
سبد خرید

رله کنترل فاز اشنایدر الکتریک

برند: اشنایدر الکتریک کد فنی: RM17TG20
مشخصات اصلی رله کنترل فاز تک چراغرله های کنترل فاز در مدارات و تابلو برق هنگام وقوع اختلالات ولتاژی بصورت الکترونیکی از الکتروموتور محافظت می کنند. یکی از انواع رله کنترل فاز اشنایدر، رله کنترل فاز تک حالته با کد فنی RM17TG20 است. رله کنترل فاز از رله های کنترلی شرکت اشنایدر است که در تغذیه..
745,000 تومان
برند: اشنایدر الکتریک کد فنی: RM17TE00
مشخصات اصلی رله کنترل فاز سه چراغرله کنترل فاز اشنایدر از رله های کنترلی اشنایدر است که در صنعت بسیار پرکاربرد است. رله کنترل فاز یکی از تجهیزات حفاظت موتور الکتریکی در برابر اختلالات ولتاژ است. این محصول با کد فنی RM17TE00، یک رله کنترل فاز..
1,090,000 تومان
برند: اشنایدر الکتریک کد فنی: RM35TF30
مشخصات اصلی رله کنترل فاز 5 چراغ اشنایدررله کنترل فاز اشنایدر از رله های کنترلی اشنایدر است که در صنعت بسیار پرکاربرد است. رله کنترل فاز یکی از تجهیزات حفاظت موتور الکتریکی در برابر اختلالات ولتاژ است. رله کنترل فاز اشنایدر با کد فنی RM35TF30، یک رله کنترل ..
1,740,000 تومان
برند: اشنایدر الکتریک کد فنی: RM4TR33
   رله های کنترل فاز، دو فاز شدن را قبل از ورودی خود تشخیص می دهند ولی قادر به تشخیص قطع شدن جریان در سرکلاف موتور نیستند. برای مدارهایی که دارای حساسیت بالا هستند جهت حفاظت بعد از کنتاکتور از سوپر کنترل فاز استفاده می شود.لازم به ذکر است برخی از سازندگان نام رله سوپر کنترل فاز را برا..
برند: اشنایدر الکتریک کد فنی: RM4TR32
رله کنترل فاز به عنوان یک دستگاه در جهت حفاظت مدارهای موتور دار نقش مهمی را ایفا می کند.در این بخش ابتدا به عیوب احتمالی در موتورهای القایی پرداخته و نقش رله کنترل فاز در این راستا بررسی می شود. هم چنین تفاوت انواع رله کنترل فاز اشنایدر در عملکرد و تنظیمات مورد بحث قرار می گیرد.عیوب احتمالی ..
برند: اشنایدر الکتریک کد فنی: RM4TR34
 از جمله رله های کنترلی اشنایدر، رله کنترل فاز است. رله کنترل فاز برای مراقبت فازها در شبکه سه فاز به کار می رود به طوری که به محض قطع یکی از فازها، مدار فرمان را قطع می کند.   تنظیمات رله کنترل فاز اشنایدر مدل RM4TR رله های کنترل فاز مدل RM4TR دارای تعدادی چراغ LE..
برند: اشنایدر الکتریک کد فنی: RM17TT00
رله کنترل فاز RM17TT00رله کنترل فاز یک وسیله حفاظتی الکترونیکی است، که در مدار فرمان تابلوهای برق مورد استفاده قرار می گیرد. در رله کنترل فاز RM17TT00 قطعی فاز و عدم توالی فاز دیده می شود و مدار فرمان را قطع می کند. در این کنترل فاز LED سبز نشان دهندۀ روشن بودن و LED زرد آماده به کار بودن آ..
ناموجود
برند: اشنایدر الکتریک کد فنی: RM17TG00
 رله کنترل فاز تک حالته اشنایدر    رله کنترل فاز با نام اختصاری RM17TG برای قطعی فاز یاعدم توالی فاز به کار می رود.    رله های کنترل فاز در مدارات الکتریکی صنعتی برای حفاظت از موتورها، ژنراتورها و ترانس های قدرت به کار می روند.    در گذشته بهم خوردن تقارن فازها ..
ناموجود
برند: اشنایدر الکتریک کد فنی: RM35TM50MW
رله کنترل دما و موتوراین محصول با ولتاژ تغذیه 24 تا 240 ولت DC و AC و با نام اختصاری RM35TM در بازار موجود می باشد. از عمده ترین کاربردهای این دستگاه، کنترل دمای موتور از طریق پروب PTC، توالی فاز و تشخیص خطای فاز برای موتورهای سه فاز است. این محصول در دو استاندارد EN/IEC 60255-6 و IEC 60034-11-2..
نمايش 1 تا 9 از 9 (1 صفحه)
نقد و بررسی

رله کنترل فاز اشنایدر برای مراقبت فازها در شبکه سه فاز به کار می رود به طوری که به محض قطع یکی از فازها، مدار فرمان را قطع می کند. به طور کلی یک رله کنترل فاز قادر است موارد زیر را تشخیص داده و در صورت نیاز مدار را قطع کند:

 • زمان تأخیر در وصل
 • تشخیص تغییر توالی فازها
 • تشخیص قطع بودن یک یا دو فاز
 • حساسیت در برابر عدم تقارن ولتاژ سه فاز
 • تشخیص کاهش و افزایش ولتاژ و اعلام آن توسط نشانگر

کنترل فاز اشنایدر انواع زیر را شامل می شود:

کنترل فاز تک حالته برای تشخیص توالی و عدم تقارن فاز

کنترل فاز 4 حالته به منظور تشخیص قطع یک فاز، تشخیص تغییر توالی فاز، تشخیص کاهش یا افزایش ولتاژ شبکه و تشخیص عدم تقارن ولتاژ شبکه استفاده می شود.

رله کنترل فاز 5 حالته با ولوم های انتخاب رنج ولتاژ، تنظیم حد آستانه اضافه ولتاژ، حد آستانه افت ولتاژ، پتانسیومتر حد آستانه عدم تقارن ولتاژ و پتانسیومتر کنترل زمان تأخیر است که به منظور تشخیص قطعی، توالی و عدم تقارن فاز و افزایش و کاهش ولتاژ از آن بهره گرفته می شود.

ویدیو های مرتبط

 

سوال های پرتکرار

رله کنترل فاز از الکتروموتور و تجهیزات آن در برابر اختلالات ولتاژی در سیستم های سه فاز محافظت می کند. این رله ها تغییر توالی فازها، قطعی یک یا چند فاز، عدم تقارن فازها، آورولتاژ و آندرولتاژ را تشخیص می دهند. رله کنترل فاز در صورت تشخیص هریک از این موارد قبل از وارد شدن خسارت پرهزینه، مدار فرمان را قطع می کند.

رله کنترل فاز بر توالی صحیح سه فاز L1,L2,L3 و قطعی یک یا چند فاز، آورولتاژ یا آندرولتاژ و عدم تقارن فازها نظارت دارد. زمانی که ولتاژ سه فاز برقرار و وضعیت فازها(ولتاژ و توالی فازها) صحیح باشد، خروجی رله در حالت تحریک است و چراغ های نشانگر روشن هستند. اگر توالی فاز به هم بخورد یا قطعی فاز تشخیص داده شود، رله سریعاً باز می شود. اگر عدم تقارن یا خطای ولتاژ تشخیص داده شود، رله پس از تأخیر زمانی تنظیم شده توسط کاربر، باز می شود. اگر در زمان تشخیص خطا رله تحریک شود، در حالت باز یا قطع باقی می ماند.

پس از وصل شدن سه فاز و نول به ترمینال های L1, L2L3,  N و در صورت مناسب بودن ولتاژها، نشانگر سبز (Un) روشن می شود و بعد از طی شدن زمان تأخیر (بین 1 تا 10 ثانیه)، با روشن شدن نشانگر (R) کنتاکت خروجی رله وصل می شودزمان سنجی در شرایط عادی فازها شروع می شود. رویداد خطا موجب قطع رله خروجی می شود و هر دفعه پس از برطرف کردن خطا، زمان سنجی از صفر شروع می شود.

 

 • کنترل تجهیزات انتقال(تجهیزات کشاورزی و کامیون های یخچال دار)
 • کنترل عملکرد موتور در جهت معکوس(بالابر، جابجایی، آسانسورها، پله برقی و...)
 • کنترل تغذیه سه فاز(ولتاژ موتور)
 • سوئیچینگ منبع تغذیه اضطراری در شرایط غیرعادی

 • کنترل سه فاز
 • کنترل جریان
 • کنترل ولتاژ
 • کنترل فرکانس
 • کنترل سرعت
 • کنترل درجه حرارت بالا
 • کنترل سطح
 • کنترل پمپ

رله کنترل فاز نوعی کلید مرکب است که قابلیت تشخیص تغییر توالی فازها، قطع بودن یک یا دو فاز، عدم تقارن ولتاژ سه فاز، کاهش و افزایش ولتاژ و اعلام آن توسط نشانگر را داراست. مزیت رله کنترل فاز بصورت زیر است:

 • قطع سریع در صورت بروز خطا
 • قابلیت انتخاب زمان وصل پس از رفع خطا
 • حفاظت الکتروموتور در مقابل اختلالات شبکه
 • دارای سیگنال نمایشگر خطاهای مختلف و حالت عادی
 • پیچ تنظیم برای کنترل زمان تأخیر

در شرایط قطعی فاز، موتورها، پمپ ها، کمپرسورها و سایر تجهیزات جریان زیادی از دو فاز باقیمانده می کشند که به سرعت سیم پیچ موتور را گرم می کند. توان خروجی تا حد زیادی کاهش یافته و روشن شدن در این شرایط امکان پذیر نیست. این وضعیت پتانسیل ایجاد وضعیت "روتور قفل شده" در تجهیزات را دارد که باعث تولید گرمای بیش از حد شده و با سرعت بیشتری به تجهیزات آسیب می رساند.

عیب یابی سریع قطعی فاز و تعیین علت اصلی آن دشوار است. در یک سیستم سه فاز معمولاً با از دست دادن فقط یک فاز، ولتاژها و جریان ها به صفر نمی رسند. اندازه گیری ها مقادیر گیج کننده ای به همراه دارند که برای تفسیر صحیح به تجزیه و تحلیل های پیچیده نیاز است. در همین حال، خرابی و از کار افتادگی تجهیزات همچنان رو به افزایش است. استفاده از رله های کنترل فاز از وقوع این خطرات برای الکتروموتور جلوگیری می کند.

 • توالی فاز نادرست در یک سیستم سه فاز را فاز معکوس می نامند. 
 • وقتی توالی فاز یک سیستم سه فاز نادرست باشد، موتورهای سه فاز متصل و سایر تجهیزات چرخان در جهت مخالف کار می کنند.
 • فاز معکوس ممکن است شرایط خطرناکی ایجاد کند که محصول را از بین ببرد، به ماشین آلات آسیب برساند و پرسنل را مجروح کند.
 • وارونه سازی فاز معمولاً در نتیجه اشتباهاتی رخ می دهد که در هنگام نصب تجهیزات، تعمیر و نگهداری یا اصلاحات در سیستم برق تأسیسات رخ داده است.
 • در کاربرد هایی که موتور سه فاز و سایر تجهیزات چرخان نباید در جهت معکوس کار کنند، باید از یک رله کنترل سه فاز با محافظت فاز معکوس استفاده شود. اگر توالی فاز معکوس شود، رله تحریک نمی شود و اگر در هنگام کار وارونگی فاز رخ دهد، می تواند ماشین را متوقف کند.

وقتی یکی از فازهای یک سیستم سه فاز از دست می رود، قطعی فاز اتفاق می افتد. به این حالت "تک فاز شدن" هم گفته می شود. به طور معمول، قطعی فاز در اثر سوختن فیوز، اضافه بار حرارتی، قطعی سیم، فرسودگی کنتاکت یا خرابی مکانیکی اتفاق می افتد. قطعی فازی که شناسایی نشود می تواند به سرعت منجر به شرایط ناامن، خرابی تجهیزات شود.

 1. اندازه: کنتاکتورها در مقایسه با رله های کنترل نسبتاً بزرگتر هستند.
 2. ظرفیت قطع جریان: رله ها می توانند بارهای حداکثر تا 10A یا کمتر را متحمل بشوند، در حالی که کنتاکتورها بارهای بالاتر از 10A را متحمل می شوند.
 3. کاربرد: رله ها معمولاً در مدارهای کنترل تک فاز استفاده می شوند، در حالی که کنتاکتورها برای کاربردهای 3 فاز ساخته می شوند.
 4. ولتاژ سیستم: رله ها معمولاً فقط در رنج 250 ولت کار می کنند که کمتر از کنتاکتورهایی است که غالباً تا رنج 1000 ولت عمل می کنند.
 5. استاندارد کنتاکت باز و بسته: کنتاکتورها معمولاً برای کار با کنتاکت نرمال باز یا NO طراحی شده اند در حالی که رله ها بر اساس عملکرد مورد نظر دارای کنتاکت نرمال باز/بسته هستند.
 6. خاصیت حفاظتی: رله ها کم توان هستند و به همین دلیل اغلب از ویژگی های حفاظتی برخوردار نیستند، در حالی که کنتاکتورها چون بار بیشتری متحمل می شوند دارای ویژگی های حفاظتی مانند سرکوب قوس و کنتاکت فنری هستند.

اگر کنترل فاز یا حتی کنترل ولتاژ اشنایدر سه فاز داشته باشید، حتماً باید از سه فاز آن در خروجی استفاده نمایید و نمونه گیری فاز یا ولتاژ را انجام دهید. نمی توان از یکی از خروجی ها به تنهایی استفاده نمود و برای مدارات تک فاز بهره برد. زیرا در این حالت کنترل کننده به دلیل نبود فاز در خروجی خود، پیام خطا دریافت می کند.
از مدل های تک فاز شرکت اشنایدر الکتریک و یا شرکت زیمنس، می توان برای نمونه گیری و اندازه گیری مدارات تک فاز استفاده نمود.

The product is currently Out-of-Stock. Enter your email address below and we will notify you as soon as the product is available.

Email