مقایسه انواع کلید اتوماتیک

 

 


کلید مینیاتوری

اهداف مبحث انواع کلید اتوماتیک:

 • کلید اتوماتیک چیست
 • کلید های فشار ضعیف
 • کلید اتوماتیک کمپکت
 • کلید هوایی
 • ویدئوی آموزشی کلید اتوماتیک هوایی
 • کلید مینیاتوری
 • رله بی متال
 • محافظ جان
 • ویدئوی آموزشی محافظ جان
 • دژنکتور

 

 به منظور حفاظت تأسیسات روشنائی، برق صنعتی، سیم و کابل و ماشین آلات در برابر اضافه بار و جریان اتصال کوتاه از فیوز، کلید-فیوز و کلیدهای اتوماتیک استفاده می گردد. لیکن به لحاظ اینکه اولاً، فیوزها همیشه نمی توانند عمل حفاظت موضعی و سلکتیو را در انواع مختلف شبکه ها به طور کامل و بدون خطا انجام دهند و در ثانی به علت اینکه در شبکه سه فاز در مواقع ازدیاد جریان اغلب قطع سه فاز به طور همزمان لازم و ضروری است لذا نمی توان همیشه از فیوز و کلید – فیوز  استفاده کرد. انواع کلید اتوماتیک در این موارد مورد استفاده است.

در بعضی از شبکه های توزیع می بایست به محض برگشت جریان (ولتاژ) یا افت بیش از حد مجاز ولتاژ، مدار به طور خودکار قطع و آلارم های لازم ایجاد گردد. هم چنین در بعضی موارد ورود اتوماتیک یا دستی ژنراتور اضطراری یا ترانسفورماتور در شبکه توزیع جهت تداوم کار شبکه یا انجام تعمیرات دوره ای شبکه اجتناب ناپذیر خواهد بود. در چنین حالاتی فقط می توان از انواع کلید اتوماتیک استفاده کرد.

 


برای بررسی، قیمت و خرید انواع کلید اتوماتیک اشنایدر کلیک کنید.

برای پشتیبانی فنی با شرکت الیکا الکتریک تماس بگیرید: 

031-32664550

031-32663836

031-32663837


 

 • کلید اتوماتیک چیست

 کلید اتوماتیک به کلیدهایی گفته می شود که دارای رله هستند و هرکدام برای کابرد مخصوصی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال کلیدهای اتوماتیک هوایی دارای رله های بسیار هوشمند از نوع رله های الکترونیکی هستند، اما کلیدهای غیر اتوماتیک کلیدهایی هستند که صرفاً برای قطع و وصل مورد استفاده قرار می گیرند و فاقد رله هستند. به طور مثال کنتاکتور یک تجهیز غیر اتوماتیک است که برای قطع و وصل های گوناگون با کاربردهای مختلف بهره گرفته می شود. مثلاً کنتاکتور AC3 برای بارهای القایی است. 

کلیدهای اتوماتیک نسبت به فیوزها و کلید – فیوزها مزایای بسیاری دارد:

 • کلید خودکار پس از قطع مدار در اثر جریان زیاد و یا هر عامل دیگری بلافاصله دوباره آماده بهره برداری خواهد بود.
 • با کمک کنتاکت های فرعی که در آن تعبیه شده می توان وضعیت کلید را در هر حالت (قطع، وصل یا وقوع خطا) توسط سیگنال تعیین و در اتاق فرمان منعکس کرد.
 • ساختمان این کلیدها به گونه ای است که اگر کلید را بروی یک مدار اتصال کوتاه شده ببندیم، در ضمن عمل بسته شدن، رله اضافه جریان کلید به سرعت وارد عمل شده و مدار را قطع می کند.

 

انواع کلید اتوماتیک
                                                                 انواع کلید اتوماتیک

 

کلید اتوماتیک بر اساس کاربرد و طراحی به دو نوع کلید فشار ضعیف و کلید فشار قوی یا کلید قدرت یا دژنکتور تقسیم می شود. کلیدهای فشار ضعیف در برق فشار ضعیف و جریان های پایین برای قطع و وصل مدار زیر بار استفاده می شود. کلیدهای قدرت یا دژنکتور ها برای قطع و وصل مدار ولتاژ بالا و کنترل آن کاربرد دارد. در ادامه هر دو دسته کلید را به طور کامل بررسی می کنیم.             

 

انواع کلید اتوماتیک

فشار ضعیف

فشار متوسط (دژنکتور)

کلید اتوماتیک کمپکت

کلید هوایی

کلید مینیاتوری

دژنکتور روغنی

دژتکتور گازی (SF6)

دژنکتور خلاء

 

 


بیشتر بخوانید:

آموزش صفر تا صد کلید اتوماتیک اشنایدر

همراه با کلید اتوماتیک کمپکت چه لوازم جانبی وجود دارد؟

                     


 • کلیدهای فشار ضعیف

 همانطور که گفتیم کلید های فشار ضعیف برای قطع و وصل مدار با جریان های پایین و در تابلوهای صنعتی کاربرد دارد. از انواع کلیدهای فشار ضعیف می توان به کلیدهای زیر اشاره کرد:

 

بیش ترین توسعه ای که روی کلیدهای فشار ضعیف انجام می دهند روی خاصیت محدود کنندگی جریان است که هرچه این خاصیت بیش تر شود کلید گران تر می شود. این خاصیت به زمان قطع کلید بستگی دارد.اغلب در کاتالوگ کلیدهای فشار ضعیف دو مشخصه فنی به نام های Icu و Ics وجود دارند که دانستن مفهوم آن ها در انتخاب کلید مهم است.

 • Icu : (Rated Ulimate Short Circuit Withstand Current) جریان اتصال کوتاهی که کلید فقط یک بار بدون اینکه آسیبی ببیند قادر به قطع آن بوده و برای دفعات بعدی نیاز به تعمیر و سرویس یا تعویض دارد.
 • Ics : (Rated Service Short Circuit Withstand Current) جریان اتصال کوتاهی که کلید به دفعات قادر به قطع آن بوده بدون اینکه آسیبی ببیند و یا نیاز به تعمیر و یا تعویض پیدا کند. به طور کلی   Icu≥Ics بوده و اغلب به صورت درصدی از Ics بیان می شود.

 بحث اتصال کوتاه در استاندارد IEC60974-2 دارای دو مشخصه زیر است:

الف: کلیدها بدون رنج اتصال کوتاه هستند و به ازای اتصال کوتاه لازم است مورد بازبینی قرار گیرند.

 ب : کلیدها یک مدت زمان کوتاه برای تحمل جریان اتصال کوتاه دارند و این قضیه به محدود کننده ی جریان وسیله بستگی دارد.

در نوع دوم حفاظت و سلامت تجهیزات بهتر از نوع اول است.

 

 • کلید اتوماتیک کمپکت

کلید اتوماتیک کمپکت از انواع کلیدهای الکترومکانیکی فشار ضعیف است که وظیفۀ قطع یا وصل مدار الکتریکی را برعهده دارد. کلید اتوماتیک اشنایدر توان قطع و وصل جریان نامی و همچنین قطع و وصل جریان اتصال کوتاه و اضافه بار را دارا است.

کلید اتوماتیک کمپکت در بارهای اضافی از پیش تعیین شده بدون آسیب رسیدن به کلید، مدار را قطع می کند. بنابراین کلید قطع مدار وسیله ای است ترکیبی که یک کلید قطع و یک وسیله حفاظت جریان اضافی تشکیل شده است. عملکرد آن مشابه ترکیب کلید معمولی همراه با فیوز است. همچنین کلیدهای اتوماتیک می توانند حفاظت اتصال به زمین، حفاظت موتوری و حفاظت ژنراتوری را با استفاده از رله های میکرولوجیک تعبیه شده داخل کلید تامین کنند.

 

کلید اتوماتیک اشنایدر
                                        کلید اتوماتیک کمپکت

                                                                                                                                                                                                            

نماد Iu نشان دهنده جریان نامی کلید است که در کلیدهای اشنایدر از 16 آمپر تا 1600 آمپر طراحی می شود. اندازه و قالب این کلید اتوماتیک کمپکت با افزایش جریان نامی آن ها بزرگ می شود. 

کلید های اتوماتیک کمپن رنج جریان مختلفی دارند که با کد کالا روی پلاک کلید مشخص می شود. کلید اتوماتیک اشنایدر تا رنج 100 آمپر با نماد NSX100، تا رنج 160 آمپر با نماد NSX160، تا رنج 250 آمپر با نماد NSX250، تا رنج 400 آمپر با نماد NSX400، تا رنج 630 آمپر با نماد NSX630، تا رنج 1600 آمپر با نماد NS16،  کلید های هوایی تا رنج 1600 آمپر با نماد NT16 و  تا رنج 6300 آمپر با نماد NW63 نمایش داده می شوند.

 

 • کلید هوایی

 کلید هوایی یکی از انواع کلیدهای اتوماتیک فشار ضعیف است که در آمپرهای بالا استفاده می شود. کلید هوایی اشنایدر از ۶۳۰ تا ۶۳۰۰ آمپر طراحی و ساخته می شود از مدار در برابر اضافه بار، اتصال کوتاه آنی و تاخیری و اتصال به زمین محافظت می کند.

این نوع کلید در دو سری NT و NW تولید می شود. موارد کاربرد این کلید در ورودی تابلوها است که معمولاً جریان بالایی دارند و برقراری حالت سلکتیو بین کلیدهای ورودی و کلیدهای خروجی را فراهم می کند. به دلیل وجود سیستم اطفای جرقه توسط هوای آزاد، به این نوع کلیدها، کلید اتوماتیک هوایی گفته میشود. عمر مفید کلید هوایی تقریباً دو برابر کلید اتوماتیک یا کمپکت است.

 


برای بررسی، قیمت و خرید انواع کلید اتوماتیک هوایی اشنایدر کلیک کنید.

برای پشتیبانی فنی با شرکت الیکا الکتریک تماس بگیرید: 

031-32664550

031-32663836

031-32663837


 

 

کلید هوایی اشنایدر
                                                       کلید اتوماتیک هوایی

بیشتر بخوانید:

کلید قدرت سکسیونر و کلید دژنکتور

بررسی انواع کلید هوایی اشنایدر

نصب رله شنت و آندر ولتاژ کلید اتوماتیک هوایی اشنایدر

 


 • ویدئوی آموزشی کلید اتوماتیک هوایی

در ویدئوی آموزشی کلید اتوماتیک هوایی اطلاعات مهم و کلی در مورد کلید هوایی بررسی می شود و نحوه عملکرد و ساختار این کلید به طور کامل توضیح داده می شود. کلیدهای هوایی دارای رله هایی که در داخل خود کلید جاسازی شده اند (Built-in) هستند. ویژگی این رله ها خاصیت تأخیری یا Time Delay آن هاست که عنصر اصلی در تأمین قابلیت انتخاب (Selectivity) از طریق صدور فرمان قطع با تأخیر می باشند.

اصطلاح Selectivity همان پدیده تقدم قطع در خروجی ها نسبت به ورودی هاست. به این معنی که اگر خطایی در یک فیدر خروجی رخ داد، ابتدا کلید خروجی قطع شود و تنها در صورت تداوم خطا روی مدار و عمل نکردن کلید خروجی، کلید ورودی با تأخیر کل تابلو را بی برق می کند. اهمیت این موضوع در این است که در صورت وقوع خطا در یکی از خروجی ها کل تابلو بی برق نشود.

 

نکته

استفاده از کلیدهای کمپکت در هر دو مدار خروجی و ورودی در تابلو حتی اگر کلید ورودی دو سایز بالاتر از بالاترین سایز کلید در خروجی ها انتخاب شود، تنها در محدوده کوچکی از جریان اتصال کوتاه، Selectivity را تأمین می کند و به هرحال Selectivity کامل به دست نمی دهد.

 
 
 

 

 • کلید مینیاتوری

کلید مینیاتوری از انواع کلیدهای فشار ضعیف است که اغلب در جریان های پایین و در تابلوهای روشنایی و تابلوهای توزیع با توان کم و یا جهت حفاظت مدارات کنترل و فرمان تجهیزات و تأسیسات برقی مورد استفاده قرار می گیرد. جریان قطع اتصال کوتاه این کلیدها چندان بالا نیست. این کلید از دو قسمت مغناطیسی (جریان زیاد در مدت زمان کم)، حرارتی (افزایش تدریجی جریان) تشکیل شده است. کلید مینیاتوری انواع مختلفی دارد که پرکاربردترین آن ها دو نوع B و C است که به نوع روشنایی و موتوری معروف است.

نوع B در مصارف روشنایی و از نوع تند کار بوده (IEC60947)  و نوع C کند کار است. فیوز باید با توجه به نوع مصرف کننده و جریان عبوری از آن انتخاب شود. حداکثر جریان مورد استفاده با کلید مینیاتوری 63 آمپر است و همین طور جریان قطع اتصال کوتاه این کلیدها به صورت نرمال 6 کیلو آمپر یا 10 کیلو آمپر است.

کلید مینیاتوری


برای بررسی، قیمت و خرید انواع کلید مینیاتوری اشنایدر کلیک کنید.

برای پشتیبانی فنی با شرکت الیکا الکتریک تماس بگیرید: 

031-32664550

031-32663836

031-32663837


 

در این بخش تفاوت کلید اتوماتیک و مینیاتوری را بررسی می کنیم. کلید مینیاتوری یا MCB قطع کننده جریان مینیاتوری است که یک کلید قطع جریان اتصال کوتاه یا اضافه جریان است که جهت حفاظت در مدارات مورد استفاده قرار می گیرد. MCB دارای حداکثر جریان تا 63 آمپر بوده و جریان قطع آن قابل تنظیم نیست.

کلید اتوماتیک یا MCCB نیز یک قطع کننده جریان های زیاد یا اتصال کوتاه است؛ با این تفاوت که تا جریان های 1600 آمپر ساخته شده و جریان قطع آنها در یک محدوده خاص بسته به نوع کلید، قابل تنظیم است.

 

در تأسیسات صنعتی لازم است موتور به طور اتوماتیک قطع و یا وصل شود و کنتاکتور متناسب با نوع بار پیش بینی می شود. به منظور قطع اتوماتیک موتورها در صورت افزایش درجه حرارت بدنۀ موتور ناشی از اضافه بار، رله های حرارتی (بی متال) و یا رله های حرارتی مغناطیسی در مدار قرار داده می شود.

بی متال اشنایدر سری LRD
                        بی متال اشنایدر سری LRD

 


برای بررسی، قیمت و خرید انواع بی متال اشنایدر کلیک کنید.

برای پشتیبانی فنی با شرکت الیکا الکتریک تماس بگیرید: 

031-32664550

031-32663836

031-32663837


بی متال اشنایدر یا رله بی متال اشنایدر برای حفاظت از موتور الکتریکی در مقابل اضافه بار استفاده می شود و به کنتاکتور متصل می شود. عملکرد بی متال اشنایدر به این صورت است که اگر جریانی بیش از حد جریان تنظیم شده روی بی متال از آن عبور کند، عمل نموده و مسیر جریان را قطع می کند. در واقع رله به المان حرارتی مجهز است و در موقعی که جریان بار اسمی برقرار می شود درجه حرارت المان حدود قابل قبولی دارد (به طور معمول 40 درجه سانتی گراد). در صورت افزایش جریان تا بیش از مقدار اسمی و تولید حرارت در المان حرارتی، درجه حرارت از مقدار تنظیم رله تجاوز نموده رله عمل می نماید.

 

 از محافظ جان اشنایدر به منظور حفاظت از جان افراد در مقابل خطر برق گرفتگی و جلوگیری از خطرات جریان نشتی استفاده می شود. یکی از عوامل اصلی در بروز خسارت مالی، صدمات و تلفات جانی به ویژه در منازل مسکونی، مراکز اداری، تجاری و مجتمع های صنعتی عدم رعایت مسائل ایمنی در استفاده از انرژی برق است. به منظور حفاظت از جان افراد در مقابل خطر برق گرفتگی و جلوگیری از خطرات جریان نشتی، از کلیدهای حفاظت از خطر برق گرفتگی (محافظ جان) استفاده می شود.

محافظ جان دو پل و چهار پل اشنایدر
                         محافظ جان دو پل و چهار پل اشنایدر

 


برای بررسی، قیمت و خرید انواع محافظ جان اشنایدر کلیک کنید.

برای پشتیبانی فنی با شرکت الیکا الکتریک تماس بگیرید: 

031-32664550

031-32663836

031-32663837


محافظ جان اشنایدر بر اساس حساسیت خود به دو نوع خانگی (تک فاز) و صنعتی (سه فاز) تقسیم می شوند و علاوه بر حفاظت افراد در مقابل تماس مستقیم و یا غیر مستقیم برق، با جلوگیری از نشتی جریان در حفاظت دستگاه ها و تجهیزات صنعتی نیز موثر خواهد بود. کلید محافظ جان اشنایدر به دو دسته کلی زیر تقسیم می شود:

 • محافظت انسان در برابر تماس مستقیم با قطعات الکتریکی (30 میلی آمپر)
 • محافظت قطعات الکتریکی در برابر خطر آتش سوزی (300 میلی آمپر)

در ویدئوی آموزشی محافظ جان اشنایدر به بررسی محافظ جان می پردازیم و عملکرد و مدار آن را بررسی می کنیم.

 
 

 

کلید قدرت یا دژنکتور یا disjoncteur وسیله ای است که در کنار توانایی قطع و وصل جریان، می تواند قوس ناشی از اتصال کوتاه را قطع کند. بدین علت برای هر دژنکتور در کنار جریان نامی و جریان تحمل اتصال کوتاه جریان نامی قطع اتصال کوتاه نیز تعریف می شود. 

 

دژنکتور
                                                                                         دژنکتور

 

کلید قدرت یا دژنکتور کلیدی است که علاوه بر قطع و وصل خط، حفاظت شبکه را نیز برعهده دارد و در شرایط اتصال کوتاه شدن شبکه به وسیله عملکرد رله ها قسمت معیوب را مجزا می نماید. دژنکتورها طوری طراحی شده اند که به طور اتوماتیک از طریق رله یا به طور دستی از فرمان و هم چنین از محل، در شرایط تحت ولتاژ و زیر بار و در زمان اتصال کوتاه که جریان عبوری از مدار ممکن است تا 10 برابر جریان نامی در دژنکتور باشد، قادرند مدار را قطع نمایند بدون آنکه آسیبی به آن برسد.

 

 • مدار وصل دژنکتور

مدار وصل موتور با فرمان از راه دور (REMOTE) از اتاق فرمان و از نزدیک (LOCAL) بوبین وصل دژنکتور که به وسیله برق DC تغذیه ، تحریک و دژنکتور وصل می گردد.

 • مدار قطع دژنکتور

مدار قطع دژنکتور به این صورت است که به طور اتوماتیک از طریق رله و به طریق رله و یا دستی از راه دور و نزدیک بوبین قطع دژنکتور انرژی دار شده و باعث قطع دژنکتور می گردد.

دژنکتور 20 کیلو ولتی اشنایدر الکتریک که از طریق رله ثانویه کنترل می شود، فرمان قطع را هم به صورت دستی و هم اتوماتیک (از طریق رله ثانویه) دریافت می کند (رله پرایمری ندارد). منظور از رله ثانویه به این معنی هست که رله مورد نظر برای قطع دژنکتور، قسمت ثانویه دژنکتور را مونیتور می کند (خروجی برق دژنکتور) یعنی 3 عدد ترانس جریان در خروجی کلید روی سر کابل های 20 کیلو ولت قرار می دهیم و هنگامی که رله اتصال کوتاه را دید فرمان قطع صادر می کند.

این رله های ثانویه در مواردی که نیاز به حفاظت در مقابل جریان زیاد و خطای زمین است مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید یا با ارائه پیشنهادات خود، ما را در بالا بردن کیفیت مقالات یاری کنید.

مقالات مرتبط

6 نظرات

 1. جمالپور

  پاسخ دادن

  سلام وقت بخیر. من برای 20عدد ماینر از دو فاز برق گرفتم. که از هر فاز 70 آمپر برق می کشه. به چه تجهیزات حفاظتی برای تابلو احتیاج دارم ؟

  9 آگوست 2020
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سلام.
   برای این کار در تابلو به یک کلید اتوماتیک سه فاز ۱۰۰ امپر که دو پل فاز و یک پل نول را حفاظت کنه احتیاج دارین.

   9 آگوست 2020
 2. آرکا توان

  پاسخ دادن

  سلام . آیا واقعا فرقی می کنه که فاز و نول از بالا وارد کلید های اتوماتیک بشن یا از پایین ؟

  14 اکتبر 2020
 3. آورین تجهیز

  پاسخ دادن

  سلام
  آیا کلید های اتوماتیک اشنایدر قابلیت current limiting یا محدود کنندگی جریان دارند ؟

  19 اکتبر 2020
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سلام. معمولا همه کلید هایی که قابلیت حفاظت دارن و صرفا برای قطع و وصل استفاده نمیشن محدود کننده جریان هستن. در مورد کلیدهای اتوماتیک، کلیدهایی که میکرولوجیک دار باشن میتونن محدود کننده جریان باشن، و پارامتر مربوط به این قابلیت پارامتر Isd هست.

   19 اکتبر 2020

نظرات