کلید اتوماتیک اشنایدر

 

 


کلید مینیاتوری

اهداف مبحث کلید اتوماتیک اشنایدر:

تجهیزات حفاظت الکتریکی

کاتالوگ کلید اتوماتیک اشنایدر

رنج کلید اتوماتیک اشنایدر

کلید اتوماتیک اشنایدر قابل تنظیم

قدرت قطع کلید اتوماتیک اشنایدر

انتخاب کلید اتوماتیک اشنایدر

لوازم جانبی کلید اتوماتیک اشنایدر

رله کنترلی کلید اتوماتیک اشنایدر

قابلیت ارتباط کلید اتوماتیک اشنایدر

واحد حفاظتی کلید اتوماتیک اشنایدر

تنظیمات کلید اتوماتیک اشنایدر

سازگاری کلید اتوماتیک اشنایدر با استانداردها

درجه حفاظت کلید اتوماتیک اشنایدر

کلید اتوماتیک نصب شده در تابلو برق کلاس II


 

 • تجهیزات حفاظت الکتریکی 

    کلید اتوماتیک اشنایدر یکی از انواع تجهیزات حفاظت الکتریکی است که جهت به حداقل رساندن خطرات ناشی از جریان برق استفاده می شود. این تجهیزات در صورتی که میزان جریان برق از مقدار قابل تحمل سیم ها بیشتر شود، مدار را قطع می کند.

به همین دلیل زمانی می تواند کاربردی باشد که بر اساس اصول فنی و با طراحی مناسب در نظر گرفته شود. در غیر این صورت هنگام بروز اتصال کوتاه و یا اضافه جریان، نه تنها کاربردی نخواهد بود، بلکه به علت عدم قطع به موقع آسیب های جبران ناپذیری به تجهیزات و مدارها وارد می کند. بنابراین انتخاب نوع، مقدار اسمی و قدرت قطع وسایل حفاظتی در یک مدار، جهت جلوگیری از خطراتی نظیر آتش سوزی، اضافه بار و اتصال کوتاه ناشی از خطای اتفاق افتاده در سیستم الزامی است و ناظرین باید توجه ویژه ای به آن در حین اجرا نمایند.

    مجموعه ای از هادی ها شامل کابل، باس بار و سیم، به همراه حفاظت ها و عایق های مربوطه (در صورت نیاز تابلوها و کاورها) باید طبق استاندارد IEC طراحی و تولید شوند که از بروز هرگونه حوادث جانی و مالی جلوگیری می کند.

  کلید اتوماتیک MCCB با ترکیبی از بخش های حساس به حرارت و جریان الکترومغناطیسی محافظت می شود. در یک کلید اتوماتیک بسته به نوع حفاظت مورد نیاز از بخش های مختلف تریپ استفاده می گردد و در برابر شرایط از انواع تجهیزات الکتریکی حفاظت می کند: 

 

 • اضافه بار حرارتی : در شرایط غیر عادی جریان، حرارت بین عایق و هادی به وجود می آید اگر این شرایط ادامه داشته باشد باعث ایجاد اتصال کوتاه در مدار شده که این میزان حرارت تابعی از مربع جریان خطی (I)، مقاومت در هادی (R) و مقدار زمان جریان (t) عبوری هستند.

 

 • اتصال کوتاه مدار : شرایط اتصال کوتاه تنها با قطع مدار قابل کنترل است که در این حالت کلید اتوماتیک اتصال کوتاه را تشخیص داده و سریعاً جریان مدار را متوقف و از ایجاد آسیب های عمده جلوگیری می کند.

 

 • خطای زمین : خطای زمین در واقع  یک نوع اتصال کوتاه است که فاز به زمین متصل شده است و شایع ترین نوع خطا در سیستم های ولتاژ پایین (۶۰۰ ولت یا کمتر) به حساب می آید. معمولاً جریان های خطای زمین به اندازۀ کافی بزرگ نیستند که توسط کلید اتوماتیک قابل شناسایی باشند. در این حالت ماژولی بنام ماژول حفاظت زمین به کلید اتوماتیک متصل می گردد.

 

بیشتر بخوانید:

 

انواع کلید اتوماتیک

 

 

     کلیدهای فشار ضعیف بیشترین کاربرد را در کنترل و حفاظت تأسیسات الکتریکی بر عهده دارند که موارد زیر را شامل می شوند

 

 • کاتالوگ کلید اتوماتیک اشنایدر

  کلید اتوماتیک اشنایدر یا کلید کمپکت (Circuit Breaker) از انواع کلیدهای الکترومکانیکی فشار ضعیف است که وظیفۀ قطع یا وصل مدار الکتریکی را برعهده دارد. کلید اتوماتیک اشنایدر توان قطع و وصل جریان نامی و همچنین قطع و وصل جریان اتصال کوتاه و اضافه بار را دارا است.

   این وسیله در بارهای اضافی از پیش تعیین شده بدون آسیب رسیدن به کلید، مدار را قطع می کند. بنابراین کلید قطع مدار وسیله ای است ترکیبی که یک کلید قطع و یک وسیله حفاظت جریان اضافی تشکیل شده است. عملکرد آن مشابه ترکیب کلید معمولی همراه با فیوز است. همچنین کلیدهای اتوماتیک توانایی حفاظت اتصال به زمین، حفاظت موتوری و حفاظت ژنراتوری را همراه با رله های میکرولوجیک تعبیه شده داخل کلید را هم دارا هستند.

کلید اتوماتیک اشنایدر
                         کلید اتوماتیک اشنایدر

 

 کلید اتوماتیک دارای جریان نامی هست و مانند فیوز ها برای عبور ۱۰۰% جریان نامی خود بطور مداوم بدون قطع شدن کار می کند. تمامی کلید ها دارای منحنی مشخصه ای هستند که نشان می دهد محدوده کاری کلید در جریان های مختلف و در اضافه بارها و اتصال کوتاه ها چگونه است و در چه شرایطی می تواند جریان را تحمل کرده یا قطع نماید.

ماژول نشتی جریان
     ماژول نشتی جریان کلید اتوماتیک NSX100…250

 

 

 • ساختار کلید اتوماتیک اشنایدر

   ساختمان داخلی کليد اتوماتیک اشنایدر از سه کنتاکت اصلي (قدرت)، کنتاکت هاي فرعي (کمکي) و کنتاکت هاي جرقه ­گير تشکیل شده است. باید توجه داشت که شناخت و انتخاب درست کلید اتوماتیک در طراحی و بهره ­برداری از سیستم های الکتریکی بسیار مهم است. جنس بدنۀ کليد اتوماتیک  اشنایدر ( کلید کمپکت ) از قالب هاي تزريقي بسیار مستحکم ساخته شده است. از جمله خصوصيات کلید اتوماتیک اشنایدر می توان به کوچک بودن ابعاد و پشتیبانی از حفاظت های لازم مدار در یک کلید اشاره کرد و از معايب آن عدم دسترسی آسان برای سرويس و تعمير کلید است. 

 

 • رنج جریان کلید اتوماتیک اشنایدر

کلید اتوماتیک اشنایدر به دو سری NSX و NS تقسیم می شود. این تقسیم بندی بر اساس رنج جریان این کلید ها و قدرت قطع آن ها انجام شده است. رنج جریان کلید اتوماتیک اشنایدر در حدود ۱۶، ۲۵، ۳۲، ۴۰، ۵۰، ۶۳، ۸۰، ۱۰۰، ۱۲۵، ۱۶۰، ۲۰۰، ۲۵۰، ۴۰۰، ۶۳۰، ۸۰۰، ۱۰۰۰، ۱۲۵۰ و  ۱۶۰۰ است.

هر دو سری این کلید در دو ردۀ سه پل و چهار پل تولید شده و با داشتن تجهیزات جانبی مناسب، توانایی کار در کلیه سیستم های برق رسانی و محافظت از کلیه وسایل را دارد.کلید اتوماتیک سری NSX از ۱۶ تا ۶۳۰ آمپر و با قدرت قطع ۲۵، ۳۶، ۵۰ و ۷۰ کیلو آمپر طراحی می شود و کلید های سری NS در رنج جریان ۸۰۰ تا ۱۶۰۰ آمپر و و در قدرت قطع ۵۰ و ۷۰ کیلو آمپر تولید می گردد.

انواع کلید اتوماتیک اشنایدر
                                              انواع کلید اتوماتیک اشنایدر
 •  

 

 

  • کلید اتوماتیک اشنایدر ۱۰۰ آمپر تا ۶۳۰ آمپر اشنایدر

   در کلید اتوماتیک اشنایدر ۱۰۰ آمپر تا ۶۳۰ آمپر اشنایدر یعنی NSX100 تا NSX250، رله های حرارتی-مغناطیسی و الکترونیکی با هم قابل تعویض هستند و می توانند روی کلید اتوماتیک نصب شوند. بنابراین تغییر دادن نوع حفاظت در یک مدار به دنبال تغییر در تأسیسات به راحتی میسر است. همچنین در کلیدهای کمپکت NSX630، NSX400، رله الکترونیکی میکرولوجیک قابل تعویض است.

 

 • قدرت قطع کلید اتوماتیک اشنایدر

قدرت قطع در کلید اتوماتیک اشنایدر یکی از مهمترین پارامترهای کلید است که نشان می دهد کلید تا جه جریانی را در مواجه با اتصال کوتاه تحمل می کند. این پارامتر وابسته به ولتاژ است. کلید کمپکت اشنایدر در قدرت قطع های مختلفی تولید می شود. حرف لاتین که بعد از رنج کلید می آید نشان دهندۀ قدرت قطع آن است. برای مثال NSX100F دارای قدرت قطع ۳۶ کیلو آمپر است. در نمودار زیر قدرت قطع در کلید کمپکت اشنایدر مدل NSX نشان داده شده است.

                                                                                 ظرفیت قطع Icu در ۴۱۵ ولت

                                          قدرت قطع کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک          
برچسب رنگی روی کلید کمپکت اشنایدر نشان دهندۀ قدرت قطع

 

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می کنید، اولین رده از پایین یا رده B، قدرت قطع ۲۵ کیلو آمپر است که کمپکت های تا سری NSX250 (به ترتیب NSX100 ،NSX160 و NSX250) آن را پشتیبانی می کنند و سری های بالاتر مانند NSX400 و NSX630، این رده قدرت قطع را ندارند.

نکته قابل ذکر و مهم دیگر، رنگ زرد است که مخصوص این رده قدرت قطع در نظر گرفته شده و به صورت فنی در ساختار ظاهری کلید و روی پلاک مشخصات آن قابل رویت است.رده بعدی که با رنگ قرمز نمایان است، رده F با قدرت قطع ۳۶ کیلو آمپر است و تمامی رنج جریان کلیدها را شامل می شود.رده سوم نمودار فوق، رده N با قدرت قطع ۵۰ کیلو آمپر و با رنگ خاکستری قابل شناسایی است. این رده نیز همانند رده F، تمامی رنج های کمپکت را در بر می گیرد.

رده های بعدی به ترتیب عبارتند از رده H با قدرت قطع ۷۰ کیلو آمپر و با رنگ صورتی، رده S با قدرت قطع ۱۰۰ کیلو آمپر و با رنگ سبز، رده L با قدرت قطع ۱۵۰ کیلو آمپر و با رنگ آبی و نهایتاً رده R با قدرت قطع ۲۰۰ کیلو آمپر و با رنگ نارنجی. پر کاربردترین رده کلید اتوماتیک کمپکت، رده ۲۵ کیلو آمپر یا زرد رنگ است.

 

 • واحد حفاظتی کلید اتوماتیک اشنایدر

 

  • واحد حفاظتی حرارتی مغناطیسی

   کلید اتوماتیک اشنایدر از باریکه ای بی متال با دقت بالا تشکیل شده است که وقتی جریان از بی متال می گذرد، گرم می شود. اگر عبور جریان از بی متال زیاد باشد، سبب خم شدن آن و نهایتاً قطع کنتاکت ها و قطع مدار می شود. علاوه بر بی متال که با حرارت عمل می کند، کلیدهای اتوماتیک دارای ترکیب مغناطیسی نیز هستند که در لحظه اتصالی مدار، سبب قطع کلید می شود.

کلید اتوماتیک اشنایدر در حفاظت  TM-D (حفاظت حرارتی یا اضافه بار) از طریق بی متال،برای تنظیم جریان اضافه بار یا افزایش حرارت ناشی از افزایش جریان مورد استفاده قرار می گیرد و عملکرد آن شبیه رله اضافه بار موتور می باشد. محدودۀ تنظیمی کلید کمپکت های اشنایدر بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد جریان نامی کلید است.

حفاظت اتصال کوتاه که توسط سیم پیچ های مغناطیسی کلید عمل می کند، در رنج کمپکت های تا ۱۶۰ آمپر ثابت است و در کمپکت های ۲۰۰ تا ۲۵۰ آمپر از ۵ تا ۱۰ برابر جریان نامی قابل تنظیم می باشد.

  • واحد حفاظتی میکرولوجیک

   واحد حفاظتی الکترونیکی یا میکرولوجیک در کلید کمپکت اشنایدر قابل تنظیم است این تنظیمات شامل تنظیمات مربوط به اضافه بار و اتصال کوتاه می باشد. پارامترهای جریانی و زمانی متنوعی را بسته به نوع میکرولوجیک می توان تنظیم نمود. ویژگی واحد حفاظتی میکرولوجیک در کلید کمپکت اشنایدر باعث می شود که بتوان حفاظت بالادست تجهیزات الکتریکی را فراهم ساخت.

واحد حفاظت میکرولوژیک کلید اتوماتیک اشنایدر
              واحد حفاظت میکرولوژیک کلید اتوماتیک اشنایدر

 

 • رنج دمای کلید اتوماتیک اشنایدر 

   کلیدهای اتوماتیک کمپکت NSX اشنایدر، می تواند بین ⁰C -25 درجه تا ⁰C 70 مورد استفاده قرار گیرند.برای دماهای بالاتر ⁰C 40 تا ⁰C 60 اتوماتیک مورد استفاده در حفاظت خطوط تغذیه موتورها، دستگاه ها باید در نقاط کاری پائین تری نسبت به آنچه در مشخصات آن آمده کار کنند. (Derating)

   کلیدهای اتوماتیک کمپکت اشنایدر در شرایط عادی دمایی باید سرویس دوره ای شوند، به ویژه کلیدهای اتوماتیکی که در محدوده دمایی  ⁰C 25- تا ⁰C -35 مورد استفاده قرار می گیرند (⁰C 40- برای بخش های کنترلی میکرولوجیک با صفحه LCD). محدودۀ مجاز دمایی برای نگهداری کلید اتوماتیک NSX اشنایدر در بسته بندی اصلی آنها بین ⁰C 50- تا ⁰C 85 است.

 • شرایط محیطی کلید اتوماتیک اشنایدر

   کلیدهای اتوماتیک کمپکت NSX اشنایدر، تست های تعیین شده با استانداردهای زیر را برای شرایط آب و هوایی سخت پشت سر گذاشته اند:

 • IEC68-2-1 – سرد و خشک (۵۶⁰درجه سانتیگراد)
 • IEC68-2-2 – گرمای خشک (۸۵⁰ درجه سانتیگراد)
 • IEC68-2-30 – گرمای مرطوب (رطوبت نسبی ۹۵% در دمای ۵۵⁰درجه سانتیگراد)
 • IEC68-2-52 – گرد و غبار (سختی درجه ۲)

 

 • انتخاب کلید اتوماتیک اشنایدر

برای انتخاب کلید اتوماتیک اشنایدر باید به پلاک کلید اتوماتیک توجه شود و بر اساس مشخصات کلید اتوماتیک روی پلاک آن، کلید مورد نظر انتخاب شود. در ادامه موارد مطرح شده روی پلاک کلید اتوماتیک اشنایدر بررسی می شوند.

پلاک کلید اتوماتیک اشنایدر
                                                          پلاک کلید اتوماتیک اشنایدر

 

۱) نوع کالا: نوع کلید و قدرت قطع کلید کمپکت اشنایدر الکتریک

۲)  Ui: ولتاژ عایق بندی شده

۳) Uimp: مقدار ولتاژ پیک ضربه ای است که می تواند تا چند برابر ولتاژ نامی باشد.

۴) Ics: جريان اتصال كوتاهي است كه كليد به دفعات قادر به قطع آن مي باشد بدون آنكه کلید آسيبي ببيند.

۵) Icu: جريان اتصال كوتاهي است كه كليد تنها يك بار بدون اينكه آسيبي ببيند قادر به قطع آن می باشد.

۶) Ue:  ولتاژ عملکرد یا ولتاژ بهره برداری است که به آن ولتاژ سرویس هم می گویند سطح این ولتاژ در شبکه فشار ضعیف ایران ۴۰۰V ولت است.

۷) نماد کلید اتوماتیک نماد مداری Circuit breaker که در نقشه های تابلو برق قابل شناسایی و پیگیری است.   

۸)  استانداردی کلید کمپکت اشنایدر در آن معتبر است و عبارت است از IEC 60947-2

۹)  استانداردهای اصلی که با کلید اتوماتیک کمپکت اشنایدر مطابقت دارد.

۱۰) برچسب رنگی که نشانگر قدرت قطع کلید کمپکت اشنایدر می باشد.

دو ردۀ قدرت قطع با رنگ های فیروزه ای و قهوه ای در تصویر بالا مشاهده می شود، که به ترتیب رنگ فیروزه ای با نماد HB1 و قدرت قطع ۷۵ کیلو آمپر و رنگ قهوه ای با نماد HB2 و قدرت قطع ۱۰۰ کیلو آمپر است. این دو رده قدرت قطع در ولتاژ ۶۹۰ ولت محقق می شوند در حالی که دیگر رده ها همگی در ولتاژ ۴۴۰ ولت قابل دستیابی هستند.

تفاوت دو تصویر فوق در این است که تصویر سمت راست مربوط به کلیدهای کمپکت قدیمی است و تصویر سمت چپ برای سری جدید کلیدهای کمپکت اشنایدر طراحی شده است.

 

 • کلید اتوماتیک اشنایدر قابل تنظیم

کلید اتوماتیک اشنایدر در دو نوع قابل تنظیم و فیکس تهیه تولید شده است. کلید اتوماتیک فیکس یا غیر قابل تنظیم برای جریان ثابتی طراحی شده است و امکان تغییر آن وجود ندارد. کلید اتوماتیک اشنایدر قابل تنظیم یا Moulded Case Circuit Breakers Adjustable Type Compact NSX یکی از کلید های پرکاربرد در کارخانه ها و ضنایع مختلف است. محدودۀ کلید کمپکت NSX اشنایدر تمام رنج های جریان از ۱۶ تا ۶۳۰ آمپر را پوشش می دهد. از NSX100 گرفته تا NSX630، کمپکت ثابت یا کشویی، عملکرد دستی یا الکتریکی، همگی در این رنج جریانی هستند. لذا مهمترین گزینه برای تفکیک کلید اتوماتیک اشنایدر قابل تنظیم، جریان کاری آنها است. اما آیتم مهم و تأثیر گذار دیگر در انتخاب یک کلید اتوماتیک، قدرت قطع آن است. 

اشنایدر الکتریک در ساخت کلیدهای کمپکت خود، ۷ رده برای قدرت در نظر گرفته است که به اختصار معرفی می شوند. لازم به ذکر است که این ۷ رده تنها در سری های NSX در نظر گرفته شده و در دیگر سری کلید کمپکت که با نام اختصاری NS شناخته می شود، رده های قدرت قطع متفاوت خواهد بود.

 

 • لوازم جانبی کلید اتوماتیک اشنایدر

تجهیزات جانبی آنها شامل کنتاکت کمکی، رله شنت، رله آندر ولتاژ، موتور کلید، کیت پلاگ-این و صفحه کنار کشویی جهت کشویی کردن کلید، دسته گردان، اینترلاک و اینترلاک مکانیکی، ماژول نشتی جریان، پایه کیت کشویی، پین اتصالی کلید کمپکت و سوئیچ کمکی قطع و وصل است.

طراحی کلید کمپکت NSX اشنایدر استفاده از امکانات گستردۀ لوازم جانبی کلید اتوماتیک اشنایدر را فراهم می کند که کاربرد آنها بسیار آسان است. رله ها، بخش های کنترل، لوازم کمکی و لوازم جانبی برای نصب و اتصالات، برای یک فریم ساز و در مواردی برای تعدادی فریم سایز مختلف کلید یکسان می باشند. مثلاً اتصالات جانبی، رله های آندر ولتاژ، شنت و غیره برای کمپکت NSX100 تا NXS630 مورد استفاده قرار می گیرند.

لوازم جانبی کلید کمپکت اشنایدر الکتریک
                                                      لوازم جانبی کلید کمپکت اشنایدر

 

 1.  واحد قطع
 2. واحد حفاظتی قطع (رله حفاظتی) میکرولوجیک
 3. واحد حفاظتی قطع (رله حفاظتی) حرارتی–مغناطیسی TM-D
 4. بخش حفاظتی نشتی زمین Vigi
 5. دسته گردان اتصال مستقیم و دسته گردان متصل با شفت
 6. مکانیزم موتور
 7. اتصالات کمکی و جانبی
 8. پوشش کوتاه ترمینال و پوشش بلند ترمینال
 9. پایه Plug-in
 10. رله های شنت و آندر ولتاژ MX، MN
 11. کنتاکت کمکی
 12. اتصال مدارهای کمکی به پایه Plug-in
 13. کشوی کلید کمپکت

 

 

 • رله کنترلی کلید اتوماتیک اشنایدر

  هرکدام از کلیدهای اتوماتیک NSX اشنایدر انواع مختلفی از حفاظت را بسته به نوع رلۀ انتخاب شده عرضه می کنند.

رله های کنترلی استاندارد

  • نشانگر مخصوص انواع مختلف خطا (اضافه بار، اتصال کوتاه و غیره)

رله های کنترلی انتخابی (Optional)

  • آمپرمتر توکار
  • حفاظت اتصال به زمین
  • ارتباط: ارسال تمام اطلاعات راجع به عملکرد کلید اتوماتیک به سیستم کنترل توزیع الکتریکی و سیستم نظارت و اتوماسیون

 

 • قابلیت ارتباط کلید اتوماتیک اشنایدر

برای مجتمع سازی سیستم های نظارتی، کلیدهای اتوماتیک کمپکت NSX اشنایدر می توانند به سیستم های ارتباطی مجهز شوند. برای کمپکت NSX100 تا NSX630 دو راهکار وجود دارد:

۱-کلیدهای اتوماتیک NSX100 تا NSX630 مجهز به هریک از انواع رله

  • یک بخش اندازه گیری TCUFI به همراه یک مولتی متر برای انجام تمام اندازه گیری ها در این حالت، یک مولتی متر با ورودی ماجول ورودی/خروجی می تواند برای نمایش وضعیت کنتاکت های مختلف و راه اندازی عملکرد کنترل از راه دور استفاده شود.
  • شبکه Advents OTBModbusبا ورودی/خروجی مجتمع این بخش OTB، وضعیت همه کنتاکت های کمکی را توسط شبکه Modbus انتقال می دهد.

۲-کلیدهای اتوماتیک NSX400 تا NSX630 به همراه Modbus DC150

  • رله الکترونیکی STR53VEیا STR43ME به همراه گزینه های ارتباطی
  • کنتاکت های ارتباطی
  • مکانیزم موتوری ارتباطی کمپکت NSX630 تا NS1600

 

ارتباط کلید کمپکت اشنایدر الکتریک
                                                              ارتباط کلید کمپکت اشنایدر الکتریک

   اشنایدر الکتریک تمامی جوانب حفاظتی محیط زیست را از شروع مرحله طراحی تا پایان عمر سرویس دهی در نظر گرفته است. طراحان کلیدهای اتوماتیک کمپکت NSX اشنایدر، برای حفاظت از محیط زیست تدابیر مهمی را در نظر گرفته اند. اکثر اجزاء قابل بازیافت هستند و قطعات کمپکت NSX100 تاNSX630 با علامت های مربوط به استانداردهای قابل اجرا مشخص شده اند.

کلیدهای اتوماتیک کمپکت NSX اشنایدر، تأیید شده برای کار در محیط هایی با درجه آلودگی III، مطابق استاندارد IEC 60947 می باشند (محیط های صنعتی). به علاوه، مواد به کار گرفته شده در کمپکت NSXو NS اشنایدر برای محیط زیست خطرناک نیستند، محصولات تولیدی مطابق استاندارد ISO14001 آلوده کننده محیط زیست نیستند، انرژی هدر رفته در هر یک از پل ها کم است و موجب کم شدن تلفات انرژی می گردد و مواد به کار رفته برای تسهیل جدا سازی برای بازیافت در پایان عمر محصول، علامت گذاری شده اند.

 

 • روش نصب کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک داخل تابلو برق

کلیدهای اتوماتیک کمپکت می توانند به صورت افقی، عمودی یا به پشت نصب شوند بدون آنکه تغییری در مشخصات آنها ایجاد شوند.

      روش نصب کلیدهای اتوماتیک                                                        

روش نصب کلید های اتوماتیک اشنایدر الکتریک داخل تابلو برق
 موقعیت های نصب کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک

موقعیت نصب کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک داخل تابلو برق

                                                                     

 • قسمت های مختلف Plug-in

  • کلید اتوماتیک کمپکت
  • مجموعه کانکتورهای قدرت اضافه شده به کلید اتوماتیک
  • پایه Plug-in برای نصب از پشت روی صفحه و یا ریل
  • صفحه عایقی برای استفاده در حالت نصب کلید اتوماتیک از پشت به روی صفحه با اتصالات از جلو
  • رله ایمنی، نصب شده روی کلید اتوماتیک، که باعث قطع اتوماتیک کلید می گردد البته در صورتی که قبل از جا زدن یا درآوردن روشن باشد. رله ایمنی از عملکرد کلید اتوماتیک جلوگیری نمی کند، حتی اگر کلید از داخل کشو بیرون آورده شده باشد.
  • پوشش های کوتاه ترمینال (الزامی)

کیت پلاگ این کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک

نصب کیت پلاگ این کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک

 

روش نصب کیت پلاگ این کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک

روش نصب کیت پلاگ کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک داخل تابلو برق

 

کیت پلاگین کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک

کیت پلاگین کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک

 

 • نصب آسان کلیدهای اتوماتیک اشنایدر الکتریک

    کلیدهای اتوماتیک کمپکت اشنایدر الکتریک امکان استاندارد کردن تابلوها را برای نصب سریعتر و خطای کمتر امکان پذیر می کنند. مانند مثال تمام کلیدهای اتوماتیک اشنایدر با قدرت قطع ۲۵ کیلو آمپر دارای قابی یکسان با رنج های مشابه آمپری می باشند. همچنین کلیدهای اتوماتیک کمپکت تا ۱۶۰۰ آمپر می توانند به راحتی در کمترین فضای ممکن در کنار هم قرار گیرند.

 

 • امکان اتصال کلید کمپکت اشنایدر به روش های مختلف

   امکان اتصال کابل ها و کابل شوها از بالا و پشت به کلید کمپکت اشنایدر برای مدل های فیکس و مدل های کشویی پلاگ این، با وسایل جانبی فراهم است.

کیت کشویی کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک

کیت کشویی کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک

 

 • مدل های کشویی و پلاگ این کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک

  • امکان مشاهدۀ وضعیت قطع کلید
  • نصب و تعویض سریع کلید اتوماتیک بدون تماس با بخش های برق دار
  • جایگزینی، نصب و سیم بندی کلیدهای جدید، در صورت بروز عیب در کلیدهای نصب شده قبلی

نصب کلید اتوماتیک روی پلاگین

نصب کلید اتوماتیک روی پلاگ این

 

نصب کلید اتوماتیک به صورت کشویی

نصب کلید اتوماتیک به صورت کشویی

 

   کلیدهای اتوماتیک NSX، از ۱۶ آمپر تا ۶۳۰ آمپر می توانند بر روی کانال های باس بار (TARNKING) اشنایدر الکتریک نصب شوند.

 

 • نصب کلید اتوماتیک در تابلو برق کلاس II

   تمام کلیدهای اتوماتیک کمپکت NSX اشنایدر قابل دسترسی از جلو و کلاس II هستند. آنها می توانند روی درب تابلوهای کلاس II نصب شوند. (مطابق استاندارد IEC 60664)، بدون اینکه موجب کم شدن عایق بندی تابلو شوند. نصب آنها به هیچ عملیات ویژه ای احتیاج ندارد، حتی وقتی کلید اتوماتیک به دسته گردان یا مکانیزم موتوری تجهیز شده باشد.

کلید اتوماتیک نصب شده در تابلو برق:              

کلید اتوماتیک با دسته گردان مستقیم
کلید اتوماتیک با دسته گردان مستقیم IK07, IP40

 

کلید اتوماتیک نصب شده در تابلو برق
کلید اتوماتیک نصب شده در تابلو برق IP40 , IK07
کلید اتوماتیک با دسته گردان متصل با شفت
 کلید اتوماتیک با دسته گردان متصل با شفت IP40, IK07

کلید اتوماتیک با مکانیزم موتوری
کلید اتوماتیک با مکانیزم موتوری IP40, IK07

 

 

 • هماهنگی در قطع بین تمام کلیدهای اشنایدر 

 هماهنگی در قطع بین تمام کلیدهای اتوماتیک اشنایدر NS و NSX و کلیۀ خطاها (اضافه بار، جریان های اتصال کوتاه کم و زیاد) و هرنوع واحد حفاظتی وجود دارد. 

شماتیک مداری هماهنگی در قطع کلید اتوماتیک اشنایدر
شماتیک مداری هماهنگی در قطع کلید اتوماتیک اشنایدر
هماهنگی در قطع بین تمام کلید
                              هماهنگی در قطع بین تمام کلید های اتوماتیک اشنایدر

                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • سازگاری کلید اتوماتیک اشنایدر با استانداردها

   کلید های اتوماتیک کمپکت NSX و NS اشنایدر و  لوازم کمکی با موارد زیر سازگار هستند:

۱-قوانین بین المللی

 • IEC60947-1 – قوانین عمومی
 • IEC60947-2 – کلید های اتوماتیک
 • IEC60947-3 – سوئیچ ها، قطع کننده ها، سوئیچ- قطع کننده ها و غیره
 • IEC60947-4 – کنتاکتورها و استارترهای موتور
 • IEC60947-5.1 – به بعد – دستگاه های کنترل مدار و عناصر سوئیچینگ ، اجزا کنترل اتوماتیک

۲-استانداردهای اروپای (EN60947-1 ، EN60947-2) و ملی مربوطه

 • NF فرانسه
 • VDE آلمان
 • BS انگلستان
 • AS استرالیا
 • CEI ایتالیا

۳-مشخصات کمپانی های رده بندی دریایی Veritas ، Lioyds Register of shipping ،Det Norske ،…

۴-استاندارد فرانسویNF C79-130  و توصیه نامه های صادر شده توسط CNOMO ، سازمان حفاظت ابزارهای ماشینی

 

 

 • درجه حفاظت کلید اتوماتیک اشنایدر

   مطابق استاندارد IEC 60529 (درجه حفاظت IP) و EN 50102 (درجه حفاظت در مقابل ضربات مکانیکی)

کلید اتوماتیک اشنایدر با پوشش ترمینال
کلید اتوماتیک اشنایدر با پوشش ترمینال
کلید اتوماتیک با دسته قطع و وصل
کلید اتوماتیک اشنایدر با دسته قطع و وصل IK07

   تمام کلیدهای اتوماتیک کمپکت NSX اشنایدر برای عایق سازی مطابق استاندارد IEC 60947-2 مناسب می باشند:

 • عدم وجود جریان نشتی
 • قابلیت اطمینان مکانیکی سیستم نشانگر موقعیت
 • ظرفیت تحمل اضافه ولتاژ بین اتصالات بالایی و پائینی
 • قفل ها نمی توانند نصب شوند مگر اینکه کنتاکت ها باز باشند
 • وضعیت قطع (عایق شده) مربوط به وضعیت (OFF) می باشند
 • نصب دسته گردان یا مکانیزم موتوری، سیستم نشانگر موقعیت را تحت تأثیر قرار نمی دهد
 • دسته عملگر نمی تواند وضعیت (OFF) را نشان دهد تا وقتی که کنتاکت ها به طور موثر باز شده باشند

 

 

 

 

 • تنظیمات کلید اتوماتیک اشنایدر

   در طراحی کلیدهای کمپکت اشنایدر به منظور حفاظت، واحد تریپ ایجاد شده است که اجزاء این واحدها بسته به نوع و مشخصات کلید کمپکت دارای بخش ها و ویژگی های متنوعی هستند و به صورت کلی به دو نوع فیکس و قابل تنظیم تقسیم بندی می شوند. ولوم های واقع شده در مقابل کلید کمپکت، نشانگر تنظیمات واحد تریپ می باشد.

 

واحد حرارتی مغناطیسی کلید اتوماتیک اشنایدر
                                          TM-D واحد حرارتی – مغناطیسی کلید اتوماتیک اشنایدر     
میکرولوجیک کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک
                                                          میکرولوجیک ۲ کلید اتوماتیک اشنایدر

 

 1. محدودۀ قابل تنظیم واحد تریپ میکرولوجیک: حداقل تنظیم / حداکثر تنظیم = درجه بندی واحد تریپ In
 2. تنظیم حفاظت از اضافه بار (در صورت امکان)
 3. تنظیم حفاظت از اتصال کوتاه (در صورت امکان)

میکرولوژیک 2 کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک
میکرولوژیک ۲ کلید اتوماتیک اشنایدر
میکرولوژیک 5 و 6 کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک
میکرولوژیک ۵ و ۶ کلید اتوماتیک اشنایدر
واحد تریپ حرارتی - مغناطیسی TM-D
واحد تریپ حرارتی – مغناطیسی TM-D

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • وضعیت کلید و دسته گردان در کلید اتوماتیک اشنایدر

تغییر وضعیت کلید اتوماتیک کمپکت اشنایدر الکتریک
                                                                                                   تغییر وضعیت کلید اتوماتیک کمپکت اشنایدر

 

(I (ON: مدار کلید کمپکت بسته است و این موقعیت به صورت دستی ایجاد می شود.

(O (OFF: مدار کلید کمپکت باز است و این موقعیت به صورت دستی ایجاد می شود.

Trip: مدار کلید کمپکت متوقف شد است این موقعیت توسط حفاظت کلید به دست می آید.

 

 • حالت مکانیزم موتوری در کلید اتوماتیک اشنایدر 

(I (ON: مدار کلید کمپکت بسته است و این موقعیت به صورت اتوماتیک ایجاد می شود.

(O (OFF: مدار کلید کمپکت باز است و این موقعیت به صورت اتوماتیک ایجاد می شود.

 

 

 •  

 

 • حفاظت کلید اتوماتیک اشنایدر

عملکرد حفاظتی را می توان توسط پیچ های تنظیم، تنظیم کرد.انواع حفاظت در کلید اتوماتیک

 • حفاظت در برابر اضافه بار

حفاظت حرارتی با حد آستانه قابل تنظیم

 • حفاظت در برابر اتصال کوتاه

حفاظت مغناطیسی ثابت یا قابل تنظیم، بسته به رنج کلید اتوماتیک

 • حفاظت پل چهارم کلید اتوماتیک

فقط در کلیدهای اتوماتیک چهارپل، رله می تواند:

از نوع ۴P 3D باشد (نول حفاظت نشده)

از نوع ۴P 3D +N/2 (حفاظت نول در ln 0.5) یا (۴P 4D حفاظت نول در ln) باشد.

حفاظت در برابر اضافه بار (حرارتی)

تنظیم جریان (A)

lr

قابل تنظیم از ۰٫۸ تا ln1

 

 

 

 

 • رلۀ الکترونیکی میکرولوجیک ۲٫۲

رله های الکترونیکی با میکرولوژیک ۲٫۲ در کلید کمپکت های اشنایدر از رنج NSX100 تا NSX250 استفاده می شود.

رله الکترونیکی با میکرولوژیک 2.2    نمودار میکرولوژیک کلید اتوماتیک۱-      آستانۀ بلند مدت (حفاظت اضافه بار) Ir

۲-      تأخیر زمانی در قطع اضافه بار

۳-      حفاظت کوتاه مدت (حفاظت اتصال کوتاه) Isd

۴-      تأخیر زمانی در قطع اتصال کوتاه

۵-      حفاظت لحظه ای Ii (حفاظت اتصال کوتاه)

۶-      کانکتور تست

۷-      نمایش درصد بار

 

حفاظت در برابر اضافه بار

حفاظت بلند مدت حقیقی با حد آستانه قابل تنظیم.

حفاظت در برابر  اتصال کوتاه

حفاظت کوتاه مدت و لحظه ای

حفاظت کوتاه مدت قابل تنظیم و تأخیر در قطع ثابت

حفاظت لحظه ای ثابت

 

حفاظت از پل چهارم

در کلیدهای اتوماتیک چهار پل، حفاظت نول توسط یک سوئیچ سه حالته تنظیم می شود، ۴P 3D (نول حفاظت نشده)

از نوع ۴P 3D+N/2 (حفاظت نول در ۰٫۵ln) یا (۴P 4D حفاظت نول در ln)

 

حفاظت اضافه بار نول (OSN)

در کلید های اتوماتیک چهارپل، حفاظت ویژه سیستم با مقدار زیاد هارمونیک سوم در حالت ۴P4D ، سوئیچ آستانه حفاظت نول را روی ۱٫۶*lr تنظیم می کند.

 

 • نشانگرها وضعیت کلید اتوماتیک میکرولوجیک دار

در جلوی کلید کمپکت میکرولوجیک دار اشنایدر الکتریک سه LED درصد بار را نمایش می دهد:

۱-      سبز: هنگامی که مدار کلید کمپکت آماده است، به آرامی چشمک می زند.

۲-      زرد: بار بیشتر از lr ۹۰% مجاز می باشد.

۳-      قرمز: بار بیشتر از lr ۱۰۵% مجاز می باشد.

 

نحوه تنظیم کلید اتوماتیک اشنایدر

 آستانۀ حفاظت اضافه بار در کلید اتوماتیک NSX250 که با رلۀ الکترونیکی (میکرولوژیک) ۱۶۰ آمپر مجهز باشد (Io=0.5 ، Ir=0.8 تنظیم شده) چیست؟

جواب:

 آمپر ۶۴ = ۱۶۰*۰٫۵*۰٫۸ =  In x Io x Ir


تست کلید کمپکت اشنایدر الکتریک

   یک کیت تست کوچک یا یک کیت تست قابل حمل می تواند از طریق کانکتور تست که در جلوی کلید کمپکت قرار دارد به دستگاه متصل شده و عملکرد کلید اتوماتیک اشنایدر را بعد از نصب رله یا لوازم جانبی امتحان کند.

 

حفاظت سیستم های توزیع

انتخاب بخش حفاظتی به نوع سیستم توزیع حفاظت شده و ولتاژ کاری کلید اتوماتیک بستگی دارد.

   حفاظت از همه انواع مدارها از ۶۰A تا ۶۳۰A، صرف نظر از ولتاژ کاری کلید اتوماتیک با انواع رله های الکترونیکی میسر می باشد:

 میکرولوژیک ۲

 میکرولوژیک ۵

 میکرولوژِیک ۶

 

   رله ها دسته بندی از پیش تعیین شده ای ندارند. حد آستانه عمل کردن رله بستگی به دسته بندی کلید اتوماتیک و تنظیمات جریانی LT (بلند مدت) دارد.

   برای مثال، برای یک رله حفاظتی الکترونیکی (میکرولوژیک ۲) تنظیم شده در مقدار ماکزیم، حد آستانه عمل کردن رله برابر است با:

۲۵۰A، وقتی برروی یک کمپکت ۲۵۰A NSX400 نصب شده

۶۳۰A، وقتی بر روی یک کمپکت NSX630 نصب شده.

 

 • رله های الکترونیکی میکرولوژیک ۲٫۳

رله های الکترونیکی با میکرولوژیک ۲٫۳ در کلید کمپکت های اشنایدر از رنجNSX400  تا NSX600 استفاده می شود.

                                                                                                                                                                   
میکرولوجیک کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک

۱-      آستانۀ بلند مدت (حفاظت اضافه بار) Ir

۲-      تأخیر زمانی در قطع اضافه بار

۳-      حفاظت کوتاه مدت (حفاظت اتصال کوتاه) Isd

۴-      تأخیر زمانی در قطع اتصال کوتاه

۵-      حفاظت لحظه ای Ii (حفاظت اتصال کوتاه)

۶-      کانکتور تست

۷-      نمایش درصد بار 

 

حفاظت

   عملکردهای حفاظتی می توانند با پیچ های تنظیم، تنظیم شوند.

 

حفاظت اضافه بار

   حفاظت بلند مدت با آستانه قابل تنظیم و تأخیر در قطع ثابت:

  • تنظیم پایه ای lo(پیچ تنظیم با ۶ موقعیت از ۰٫۵ تا ۱)
  • تنظیم دقیق lr(پیچ تنظیم با ۸ موقعیت از ۰٫۸ تا ۱)

 

حفاظت اتصال کوتاه

   حفاظت کوتاه مدت:

  • حفاظت کوتاه مدت قابل تنظیم و تأخیر در قطع ثابت
  • حفاظت لحظه ای ثابت

 

حفاظت پل چهارم

   در کلیدهای چهارپل، حفاظت نول به وسیله یک سلکتور ۳ حالته تنظیم می شود: ۴p 3d (نول حفاظت نشده)

۴p 3d+n/2 (حفاظت نول در ۰٫۵ln) یا ۴p 4d(حفاظت نول در ln)

 

حفاظت اضافه بار نول OSN

   برای کلید های اتوماتیک چهار پل، حفاظت ویژه سیستم با مقدار زیاد هارمونیک سوم در حالت ۴p4d ، سوئیچ آستانه حفاظت نول را روی ۱٫۶*lr تنظیم می کند.

 

نشانگرها

   سه LED در جلوی کلید کمپکت میکرولوجیک دار اشنایدر درصد بار را نمایش می دهد:

۱-      سبز: هنگامی که مدار کلید کمپکت آماده است، به آرامی چشمک می زند.

۲-      زرد: بار بیشتر از lr ۹۰% مجاز می باشد.

۳-      قرمز: بار بیشتر از lr ۱۰۵% مجاز می باشد.

 

 

 • رله های الکترونیکی میکرولوژیک ۶٫۲ 

رله الکترونیکی میکرولوژیک 6.2

نمودار رله میکرولوژیک 6.2 اشنایدر الکتریک                                                                                        

۱-      حد آستانه بلند مدت (حفاظت اضافه بار)

۲-      تأخیر زمانی در قطع اضافه بار

۳-      حفاظت کوتاه مدت (حفاظت اتصال کوتاه)

۴-      تأخیر زمانی در قطع اتصال کوتاه

۵-      حفاظت لحظه ای (حفاظت اتصال کوتاه)

۶-      حفاظت خطای زمین (انتخابی)

۷-      تأخیر زمانی در قطع خطای زمین (Optional)

۸-      کانکتور تست

۹-      نشانگر LED سبز هنگامی که مدار کلید کمپکت آماده است، به آرامی چشمک می زند و LED قرمز به منظور نمایش عملکرد موتور می باشد و زمانی که افزایش درجه حرارت روتور یا استاتور بیش از ۹۵ درصد باشد روشن می شود

۱۰-   عدم تقارن و قطعی فاز

۱۱-   تشخیص قفل شدن شفت موتور به علت افزایش بار روی روتور

۱۲-   تأخیر زمانی tjam که می تواند از ۱ تا ۳۰ ثانیه تنظیم شود

۱۳-   تأخیر زمانی tund که می تواند از ۱ تا ۲۰۰ ثانیه تنظیم شود

۱۴-   حفاظت کلاس ۳۰ برای حفاظت بلند مدت و تنظیم فن های موتور برای خنک نمودن موتور

 

حفاظت

   عملکردهای حفاظتی می توانند با پیچ های تنظیم، تنظیم شوند.

 

حفاظت اضافه بار

   حفاظت بلند مدت با آستانه قابل تنظیم و تأخیر در قطع ثابت:

  • تنظیم پایه ای Ir (پیچ تنظیم با شش موقعیت از ۰٫۵ تا ۱)
  • تنظیم دقیق Ir(پیچ تنظیم با هشت موقعیت از ۰٫۸ تا ۱)

 

حفاظت اتصال کوتاه

   حفاظت کوتاه مدت و لحظه ای:

  • حفاظت کوتاه مدت و تأخیر در قطع قابل تنظیم، با یا بدون I2tثابت
  • حفاظت لحظه ای قابل تنظیم

 

حفاظت از پل چهارم

   در کلید های اتوماتیک چهار پل حفاظت نول بوسیلۀ یک سلکتور سه حالته تنظیم می شود:

۴p 3d (نول حفاظت نشده)، ۴p 3d + n/2 (حفاظت نول در ۰٫۵In) یا ۴p 4d (حفاظت نول در In)

 

 • کاربرد کلید کمپکت های اشنایدر

   –  حفاظت های موتوری

   –  حفاظت تجهیزات فشار ضعیف در بخش مسکونی، اداری، تجاری و ساختمان های صنعتی

   – دارای قابلیت اندازه گیری، پردازش و نمایش اطلاعات روی صفحه نمایشگر کلید یا روی درب تابلو

   –  مدیریت تأسیسات الکتریکی با ارتباط به نرم افزارهای مانیتورینگ در شبکۀ مدباس ( Modbus)

 

 • کنتاکت های نشانگر کلید کمپکت اشنایدر

کنتاکت نشان دهندۀ خطا برای اطلاع از راه دور وضعیت کلید اتوماتیک استفاده می شود. آنها با استاندارد بین المللی ICE60947  سازگاری دارند.

کنتاکت کمکی کلید اتوماتیک اشنایدر

کنتاکت کمکی کلید اتوماتیک

 

 • عملکردهای کنتاکت کمکی کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک

OF  وضعیت (OFF/ON) کنتاکت های کلید اتوماتیک را نشان می دهد.

SD (نشانگر قطع) مشخص می کند که کلید اتوماتیک به یکی از دلایل زیر قطع شده است:

  • اضافه بار
  • اتصال کوتاه
  • خطای نشتی زمین
  • عملکرد رله ولتاژی
  • عملکرد دکمه (Push to trip)
  • باز کردن کلید وقتی در حالت (ON) است.
  • وقتی کلید اتوماتیک ریست می شود به حالت تحریک نشده باز می گردد.

 

SDE (نشانگر خطا) مشخص می کند که کلید اتوماتیک به یکی از دلایل زیر عمل کرده:

  • اضافه بار
  • اتصال کوتاه
  • خطای زمین

وقتی کلید اتوماتیک ریست می شود به حالت تحریک نشده باز می گردد.

  • SVD (نشانگر خطای نشتی زمین) مشخص می کند که کلید اتوماتیک به دلیل خطای زمین عمل کرده است.
  • CAM وضعیت دسته گردنده را مشخص می کند.
  • CE/CD وضعیت قطع/ وصل کلیدهای کشویی (نشان دهنده وضعیت کلید داخل کشو).

 

 • نصب کنتاکت کمکی کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک

  • عملکردهای OF، SD، SED، SDV بسته به اینکه در کجای دستگاه قرار داده شود، تمامی عملکردها را بر عهده می گیرند.

کنتاکت ها در شیار پشت قاب جلوی کلید اتوماتیک قرار می گیرند. (یا بخش Vigi برای عملکرد SDV)

  • عملکرد CAM – کنتاکت در داخل دسته گردنده جا می گیرد (اتصال مستقیم یا با شفت).
  • عملکرد CE/CD (قطع/ وصل) – دو قطعه باید به قسمت های ثابت و متحرک شاسی وصل شود.

                                                                 

 • عملکرد از راه دور رله های شنت و آندر ولتاژ کلید اتوماتیک

 کلیدهای اتوماتیک که به صورت دستی کار می کنند را می توان به رلۀ شنت MX یا رله آندر ولتاژ MN مجهز نمود تا بتوان به صورت الکتریکی و از راه دور، کلید را باز و بسته کرد. رله های ولتاژی MX یا MN برای قطع کردن کلید اتوماتیک استفاده می شوند.

   وقتی کلید اتوماتیک توسط رلۀ شانت یا رله آندر ولتاژ قطع شود، باید به صورت دستی ریست شود. قطع کلید توسط رله های شانت یا آندر ولتاژ به ربست شدن دستی کلید اولویت دارند. در صورت وجود دستور قطع، بستن کنتاکت ها حتی بصورت موقت هم امکان پذیر نیست. رله ها در پشت قاب جلویی کلید قرار می گیرند و رله توسط سیم به بلوک ترمینال بالای کلید متصل می شود. در کلید اتوماتیک تنها می توان از یک رلۀ شنت یا رلۀ آندر ولتاژ در زمان واحد استفاده نمود؛ چون جایگاه قرارگیری آن ها در کلید یکی است و دو جایگاه متفاوت ندارند. 

 

 • رله شانت کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک (Shunt Trip):

   کاربرد رله شانت در کلید اتوماتیک متفاوت است ولی بیشترین کاربرد رله شانت در کلید اتوماتیک به حفاظت مربوط می شود چون رله شنت در نهایت باید کلید را قطع کند. همچنین از رله شنت برای کنترل و فرمان دادن از راه دور و یا قطع و وصل کلید اتوماتیک از طریق کنترلرهایی مانند PLC استفاده می شود. کلیدهای حفاظتی اتوماتیک به صورت دستی قطع و وصل می شوند ولی با استفاده از رله شانت می توان این فرمان را هوشمند نمود؛ رله شانت در ولتاژهای ۲۴VDC ،۱۲۵VDC ،۲۵۰VDC ،۲۴VAC ،۱۲۵VAC ،۲۲۰VAC و ۳۸۰-۴۱۵VAC موجود است. 

   اعمال یک تغذیه دائم به رلۀ شانت MX، کلید اتوماتیک را در وضعیت خاموش نگه می دارد. آستانه عملکرد این رله بین ۰٫۷ تا ۱٫۱ ولتاژ نامی نوشته شده روی آن است و کارکرد به صورت قفل دائمی آن از ۰٫۸۵ تا ۱٫۱ ولتاژ نامی رله قرار داده شده است. زمان پاسخ دهی کلید اتوماتیک به فرمان رلۀ شانت ۵۰ میلی ثانیه است.

   در واقع رلۀ شانت بدون اينكه خطايي رخ داده شود می تواند کلید اتوماتیک را قطع می کند. این رله هنگامی که توسط جریانی (در حدود آمپر) تحریک شود عمل می کند. این جریان می تواند تحت هر ولتاژ کنترل مانند ۱۲، ۲۴ یا ۱۲۰ ولت و یا ولتاژ خط مصرف ۲۲۰ ولت تحریک شود. 

 هنگامی که به رله ولتاژ فرمان داده شود ، فوراً کلید اتوماتیک را قطع می کند.

رله شنت تریپ اشنایدر الکتریک

رله شنت اشنایدر الکتریک

 

 •  عملکرد رله شانت در کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک

   رله شانت تشکیل شده است از یک بوبین که با برق دار شدن آن، رله عمل می کند و بخش مکانیکی آن حرکت می نماید. حرکت مکانیکی ایجاد شده در رله شنت موجب قطع کلید یا به اصطلاح تریپ آن می شود. محل قرار گیری رله شانت داخل کلید اتوماتیک است و می توان با برداشتن قاب جلویی کلید، رله را در محلی که بدین منظور طراحی شده قرار داد.

 

 • مراحل نصب رله شانت در کلید اتوماتیک

۱- مرحلۀ اول قاب کلید را باز می نماییم.

۲- مرحلۀ دوم رلۀ شانت را در کلید قرار می دهیم به شکلی که قسمت مکانیکی رله به سمت دستۀ کلید اتوماتیک قرار داشته باشد، توجه داشته باشید که وقتی کلید در حالت on یا وصل است می توان رله را داخل کلید قرار داد. (رنگ سبز نشان دهندۀ قطع کلید است) و به عبارتی در حالت وصل، رلۀ شنت به شکل صحیح در کلید قرار می گیرد.

۳- زمانی که رله داخل کلید قرار گرفت امکان تست رله شنت وجود دارد به این ترتیب که کلید اتوماتیک را در حالت وصل قرار می دهیم، با برق دار کردن بوبین قسمت مکانیکی رله عمل کرده و فرمان قطع به کلید داده می شود. باید دقت کرد که ولتاژ اعمال شده به رله متناسب با ولتاژ نوشته شده روی رله شانت باشد معمولاً ولتاژ فرمان رله شنت ۲۲۰ ولت است.

 

 • رله آندر ولتاژ کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک (Under Voltage):

   این رله در حالتی که ولتاژ از حد مشخصی پایین تر رود و یا سطح ولتاژ به صفر برسد تحریک می گردد و می تواند ضمن قطع کردن کلید اصلی، یک سیگنال در خروجی تولید کند. نکته قابل توجه در عملکرد این رله آن است که در حالت بازگشت ولتاژ به سطح قابل قبول (وصل شدن مدار)، کلید به حالت وصل برنمی گردد و فقط با ریست کردن امکان وصل مجدد کلید به وجود می آید.

بنابراین این ویژگی رلۀ آندر ولتاژ، امکان وصل کلیدهای فشار ضعیف اصلی را به صورت صحیح و تدریجی، پس از هر قطعی مدار برای ما ایجاد می کند و بدین ترتیب از زیر بار رفتن شبکه، با بار کامل جلوگیری می کند.

   مثلاً فرض کنید کلیدهای اصلی فشار قوی یک شبکه توزیع در طی یک خطا قطع گردند. معمولاً به دلیل آنکه این باز شدن کلید تحت خطا و بصورت خارج از انتظار صورت گرفته است، کلیه کلیدهای اصلی و فرعی که به بارها و یا تابلوهای توزیع می روند بسته باقی می مانند و حال اگر بخواهیم کلید اصلی فشار قوی را با حضور کلیه بارها در شبکه مجدداً ببندیم، یک جریان اضافه بار و حتی در حد اتصال کوتاه از شبکه بار به کلیدهای فشار قوی اعمال می گردد (جریان گذرای راه اندازی). جمع این جریان های راه اندازی ممکن است به حدی باشد که تجهیزات حفاظتی فشار قوی آنها را به صورت اضافه بار دائم و یا اتصال کوتاه مشاهده نمایند. بنابراین رله های حفاظتی کلیدهای فشار قوی هم عمل می کنند و کلید فشار قوی دوباره به صورت اتوماتیک قطع می گردد.

   در شبکه های صنعتی و پست های داخلی، با مجهز کردن کلید اصلی فشار ضعیف به رله آندر ولتاژ، این مشکل را برطرف می شود. زیرا با باز شدن کلید اصلی فشار قوی تحت هر خطا، به دلیل صفر شدن سطح ولتاژ در رلۀ آندر ولتاژ، کلید اصلی فشار ضعیف باز می ماند. در این حالت تا زمان وصل شدن کلید اصلی فشار قوی، کلید اصلی فشار ضعیف را باز نگه می دارد. بنابراین در هنگام وصل مجدد کلید فشار قوی، شبکه در بی باری بسر می برد و می توان با برنامه ریزی پس از وصل شبکه، کلیدهای فشار ضعیف را بصورت مرحله ای زیر بار برد. به دلیل این بارگذاری مرحله ای، جریان های راه اندازی به شکل اتصال کوتاه پدید نمی آید.

رله آندر ولتاژ کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک

رله آندر ولتاژ اشنایدر الکتریک

 

 • عملکرد رله آندر ولتاژ در کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک

در صورتی که ولتاژ کنترلی کلید اتوماتیک از یک حد آستانه کمتر شود رله آندر ولتاژ MN عمل نموده و کلید اتوماتیک را قطع می کند. هنگامی که ولتاژ تغذیۀ کلید اتوماتیک به میزان ۳۵ تا ۷۰ درصد مقدار محاسبه شده افت کند، رله آندر ولتاژ فوراً کلید اتوماتیک را قطع می کند. زمانی که هیچ ولتاژ تغذیه ای بر روی رله نباشد، نمی توان کلید اتوماتیک را چه به صورت دستی چه به صورت الکتریکی، بست و هرگونه تلاش برای بستن کلید هیچ تأثیری روی کنتاکت های اصلی ندارد.

رله های آندر ولتاژ اشنایدر الکتریک از قطعی های ناخواسته که بوسیلۀ افت ولتاژهای گذرا تا ۲۰۰ میلی ثانیه بوجود می آیند جلوگیری می کند.

 

 • عملکرد موتوری کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک

کلیدهای اتوماتیک کمپکت زمانی که به بخش مکانیزم موتوری مجهز می شوند، از دوام مکانیکی بسیار بالا به همراه عملکرد آسان و مطمئن برخوردار می شوند:

موتور کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک

موتور کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک

 

 • کاربرد عملکرد موتوری کلید اتوماتیک

  • کوپلینگ همزمان
  • قطع و وصل کردن بارها برای بهینه سازی هزینه های انرژی
  • راه اندازی موتور به صورت محلی، عملکرد مرکزی، کنترل توزیع اتوماتیک
  • تغییر بین منبع تغذیه عادی/ پشتیبان با تغییر وضعیت به یک منبع تغذیه جایگزین برای بهینه کردن هزینه های انرژی

 

 

 • قطع و وصل کلید اتوماتیک با عملکرد موتوری

   برای کنترل کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک از دو روش با سازوکار موتوری می توان استفاده کرد:

   ۱- قطع و وصل کلید اتوماتیک از راه دور

   ۲- قطع و وصل کلید اتوماتیک با استفاده از دکمه های فشاری تعبیه شده بروی آن

 

   کنترل های اصلی، تنظیمات وقفل همگی بر روی موتور قابل دسترسی  است.

قطع و وصل کلید اتوماتیک با مکانیسم موتوری   ۱- برچسب اطلاعات

   ۲- کنترل نیروی ذخیره شده در حالت دستی

   ۳- نشانگر موقعیت وصل و قطع موتور

   ۴- نشانگر موقعیت کنترل

   ۵- قفل شدن در موقعیت (O (OFF

   ۶- حالت انتخاب مد دستی / اتوماتیک

   ۷- کلید برای قفل کردن موتور در موقعیت ((O OFF (تنها در کلید کمپکت NSX 400/630)

   ۸- سرب مهر و موم موتور

   ۹- کنترل قطع (O) و وصل  (I) موتور

   ۱۰- واحد تریپ

 

 •  علائم روی موتور

   دو نشانگر عملکرد واحد تریپ و وضعیت موتور را نشان می دهد.

  •    نشانگر وضعیت موتور

   •    وضعیت وصل  (I (ON

  وضعیت وصل موتور کلید اتوماتیک 

   •    وضعیت قطع  (O (OFF

  وضعیت قطع موتور کلید اتوماتیک 

نکته: وضعیت تریپ از و ضعیت قطع (OFF) متمایز است و وضعیت با کنتاکت های کمکی SD یا SDE مشخص می شود.

 

  •  نشانگر کنترل شارژ

   • شارژ موتور

          شارژ موتور کلید اتوماتیک اشنایدر
   

   • دشارژ موتور
    دشاژ موتور کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک

 تأمین انرژی لازم برای شارژ موتور و بستن کلید اتوماتیک

تأمین انرژی لازم برای خاموش شدن کلید اتوماتیک

 

 • انتخاب وضعیت دستی و اتوماتیک موتور

 1. در حالت وضعیت اتوماتیک، فقط دستورات الکتریکی اجرا می شوند.
 2. در حالت وضعیت دستی، تمام دستورات الکتریکی غیرفعال می شوند.

 

 •  

 

 • دسته های گردان کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک

دو نوع دسته گردان موجود می باشد:

 • دسته گردان با اتصال مستقیم
 • دسته گردان متصل با شفت
 •  

دسته گردان متصل به شفت از قسمت های زیر تشکیل شده است

 • بخشی که جایگزین قاب جلوی کلید اتوماتیک می شود (با پیچ محکم شده)
 • نصب دسته و صفحه جلویی روی درب که همیشه در این وضعیت محکم شده، چه کلید اتوماتیک عمودی و چه افقی نصب شده باشد.

 

دسته گردان با اتصال مستقیم به کلید اتوماتیک

دسته گردان با اتصال مستقیم به کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک

درجه حفاظت IK07 ،IP40

 • دسته گردان با اتصال مستقیم دارای خصوصیات زیر می باشد:
 • دیده شدن و قابل دسترس بودن تنظیمات بخش رله ای
 • مناسب برای عایق سازی
 • نمایش سه وضعیت (I (ON) ،O (OFF و tripped
 • دسترسی به دکمه push to trip
 • قفل کلید اتوماتیک در حالت قطع (OFF) به وسیله یک تا سه قفل با قطر قلاب ۵ تا ۸ میلی متر (به همراه دستگاه ارائه نمی شود).

دسته گردان مستقیم جایگزین قاب جلویی کلید اتوماتیک می شود.

 

دسته گردان با اتصال مستقیم به منظور وضعیت های زیر استفاده می شود:

 • تابلوهای مرکز کنترل موتور (MCC) 
 • جلوگیری از باز شدن درب وقتی کلید اتوماتیک در وضعیت on قرار دارد.
 • جلوگیری از بسته شدن کلید اتوماتیک، در صورت باز بودن درب.
 • درجه حفاظت بالاتر (IP43 ،IK07)
 • کنترل ماشینی، سازگاری با CNOMO E03.81.501 ،IP54 ،IK08

 

 دسته گردان متصل با شفت به کلید اتوماتیک

دسته گردان با اتصال شفت به کلید اتوماتیک اشنایدر الکتریک

این دستگیره امکان نصب کلید اتوماتیک در ته تابلوها و امکان استفاده از آنها را از طریق روی درب تابلو فراهم می کند و دارای خصوصیات زیر است:

 • مناسب عایق سازی
 • نمایش سه (I (ON)، O (OFF و tripped
 • دسترسی به تنظیمات بخش رله ای وقتی درب تابلو باز باشد.
 • قفل کلید اتوماتیک در حالت قطع (OFF) به وسیله یک تا سه قفل با قطر قلاب ۵ تا ۸ میلی متر (به همراه دستگاه ارائه نمی شود).
 • اگر کلید اتوماتیک در وضعیت ON یا قفل شده باشد، درب نمی تواند باز شود.

                                                                                                                                                      

 • اینترلاک کلید اتوماتیک کمپکت اشنایدر الکتریک

ﺳﻴﺴﺘﻢ اﻳﻨﺘﺮﻻك ﺟﻬﺖ ﺗﺎﻣﻴﻦ اﻳﻤﻨﻲ اﻓﺮاد و ﺣﻔﺎﻇﺖ از ﺗﺎﺳﻴﺴﺎت در ﻣﺤﻞ ﻫﺎﻳﻲ ﻛﻪ اﺣﺘﻤﺎل ﺑﺮوز ﺣﺎدﺛﻪ در اﺛﺮ ﻋﻤﻠﻜﺮد اﺷﺘﺒﺎه وﺟﻮد داﺷﺘﻪ ﻣﻮرد اﺳﺘﻔﺎده ﻗﺮار ﻣﻲﮔﻴﺮد. اﻳﻨﺘﺮﻻك ﺑﻪ دو ﺻﻮرت ﻣﻜﺎﻧﻴﻜﻲ و اﻟﻜﺘﺮﻳﻜﻲ ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ. ﺳﻴﺴﺘﻢ اﻳﻨﺘﺮﻻك ﺑﺎﻳﺪ ﻃﻮري ﻃﺮاﺣﻲ ﺷﻮد ﻛﻪ از ﻋﻤﻠﻜﺮد ﺧﻄﺮ ﺳﺎز ﻳﺎ ﺧﺎرج ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺟﻠﻮﮔﻴﺮي ﻛﻨﺪ. اﻳﻨﺘﺮﻻك در ﺗﺎﺑﻠﻮﻫﺎ ﺑﺮ روي درب ﺗﺎﺑﻠﻮ ﻗﺮارﮔﺮﻓﺘﻪ و در ﻫﻨﮕﺎم ﺟﺎﮔﺬاري ﻳﺎ ﺧﺎرج ﻛﺮدن ﺗﺠﻬﻴﺰات، ﻋﻤﻠﻜﺮد ﻣﺘﻮاﻟﻲ ﺳﻴﺴﺘﻢ و… ﻛﺎرﺑﺮد دارد.

ﺑﺮﺧﻲ از ﺗﺠﻬﻴﺰاتی ﻛﻪ ﻋﻤﻠﻜﺮد ﻧﺎﺑﺠﺎي آﻧﻬﺎ ﻣﻤﻜﻦ اﺳﺖ ﻣﻮﺟﺐ ﺧﺴﺎرت و آﺳﻴﺐ ﺷﻮد ﻋﻼوه ﺑﺮ اﻳﻨﺘﺮﻻك ﺑﺎﻳﺪ ﺑﻪ ﻗﻔﻞ ﻧﻴﺰ ﻣﺠﻬﺰ ﺑﺎﺷﻨﺪ. اﮔﺮ اﻣﻜﺎن دﺳﺘﺮﺳﻲ ﺑﻪ ﺗﺎﺑﻠﻮ ﺗﻮﺳﻂ اﻓﺮاد ﻏﻴﺮ ﻣﺮﺗﺒﻂ وﺟﻮد داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ ﺑﺎﻳﺪ اﻳﻨﺘﺮﻻك ﻣﻜﺎﻧﻴﻜﻲ و اﻟﻜﺘﺮﻳﻜﻲ ﻣﻨﺎﺳﺒﻲ ﺑﻴﻦ درب ﺗﺎﺑﻠﻮ و ﻛﻠﻴﺪ اﺻﻠﻲ ﺑﺮﻗﺮار ﺷﻮد. ﺑﺮاي ﺳﻠﻮل ﻫﺎي ﺧﺎزﻧﻲ در ﺗﺎﺑﻠﻮ اﻳﻨﺘﺮﻻك ﺑﺎﻳﺪ ﺑﻴﻦ ﻛﻠﻴﺪ زﻣﻴﻦ و درب ﺗﺎﺑﻠﻮ ﺗﻌﺒﻴﻪ ﮔﺮدد. اﻳﻨﺘﺮﻻك ﻧﻮع ﻣﻜﺎﻧﻴﻜﻲ، به گونه ای است که ﺑﺮاي ﺑﺎزﻛﺮدن درب ﺗﺎﺑﻠﻮ ﺑﺮق، ﺳﻪ ﻓﺎز ﻗﻄﻊ ﺷﺪه و ﻣﺼﺮف ﻛﻨﻨﺪه ﻫﺎ ﺑﻪ زﻣﻴﻦ ﻣﺘﺼﻞ ﻣﻲﺑﺎﺷﻨﺪ. 

 

 • کاتالوگ کلیدهای اتوماتیک اشنایدر

کاتالوگ مورد نظر را می توانید در قسمت فروشگاه سایت بخش کلیدهای کمپکت مطالعه نمائید.

 

 • کلید اتوماتیک مرلن ژرن

 

کلید اتوماتیک اشنایدر کلید اتوماتیک مرلن ژرن

 

کلید اتوماتیک کمپکت اشنایدر الکتریک که سابق براین تحت عنوان کلید اتوماتیک مرلن ژرن به بازار عرضه می شده است و از سال ۲۰۰۹ به برند اشنایدر تغییر نام داده است.

 

 • جریان اتصال کوتاه

   جریان اتصال کوتاه در یک مدار معیوب بروز می کند. در طول هر مدار بسته یا در داخل دستگاهی که آن را تغذیه یا کنترل می کند ممکن است اتصال کوتاه رخ دهد. اتصال کوتاه شدن یک مدار یعنی وصل شدن یک یا چند هادی از آن مدار که در حالت عادی دارای پتانسیل های مختلف هستند از طریق امپدانسی بسیار کوچک به هادی های دیگر، که ممکن است به قرار زیر باشند:

 1. هادی حفاظتی
 2. هادی های اتصال زمین
 3. هادی های برقدار مدارهای دیگر
 4. هادی های برقدار دیگر همان مدار (هر ترکیبی از یک یا دو یا سه فاز و یا نول)
 5. بدنه های هادی تجهیزات الکتریکی که در در حالت عادی برقدار نیستند ولی در حالت خطا ممکن است برق دار شوند.
 6. بدنه های هادی بیگانه مانند مواقعی که بدنه فلزی وسایل غیر برقی به تصادف برقدار می شوند مثل لوله های آب، بدنه هادی وسایل غیر برقی

   بسته به دوری و نزدیکی نقطۀ اتصال کوتاه به منبع تغذیه و مشخصه های مدار، شدت جریان اتصال کوتاه ممکن است چند ده برابر یا چند صد برابر و حتی در برخی موارد چند هزار برابر جریان نامی باشد که در اینجا وظیفه مهم طراح در انجام محاسبات دقیق جریان اتصال کوتاه مشخص خواهد شد.

 

 • حداکثر شدت جریان اتصال کوتاه در بدترین شرایط

   پارامتر حداکثر شدت جریان اتصال کوتاه در بدترین شرایط، بر روی تجهیزات حفاظتی ثبت شده است و برای محاسبه اتصال کوتاه جهت انتخاب شینه و مقره استفاده می شود. کنترل ایستادگی کابل ها و تجهیزات قطع و وصل، همچنین توانایی ایستادگی آن ها در برابر نیروهای دینامیکی و شرایط دمایی هم باید مد نظر قرار داد. 

حداقل شدت جریان اتصال کوتاه بین یک فاز و بدنه هادی حفاظتی در بدترین شرایط

   این شدت جریان، برای کنترل تجهیزات حفاظتی (فیوز، کلید مینیاتوری، کلید اتوماتیک) به کار می رود و هدف از محاسبه آن دستیابی حداقل جریان اتصال کوتاه در برخورد یک فاز به هادی حفاظتی یا بدنه هادی، برای اطمینان از قطع مدار در مدت زمان ۰٫۴ ثانیه یا ۵ ثانیه (بسته به کاربرد مدار) و قبل از آسیب دیدگی سایر اجزاء مدار است.

جریان نامی پیوسته (In): جریانی که پیش بینی می شود مدار در شرایط نامی از خود عبور دهد.

اضافه بار (Ir): به اضافه جریانی گفته می شود که در مدار ایجاد شده است ولی اتصال کوتاه رخ نمی دهد و مدار توانایی تحمل آن را دارد. جریان بار تنظیمی یا جریان تنظیمی کلید برای کلیدهای اتوماتیک بین ۰٫۷ جریان نامی و خود جریان نامی کلید قابل تنظیم است.

۰٫۷ In < Ir <In

جریان عملکرد (برای تجهیزات حفاظتی): جریان معینی که منجر به عملکرد حفاظت در زمان مشخص (از پیش تعیین شده) می گردد.

اضافه جریان: عبارتست از هر جریانی که بیشتر از مقدار نامی باشد. در مورد هادی ها، جریان نامی همان جریان مجاز هادی در نظر گرفته می شود.

جریان مجاز: ماکزیمم جریانی که در شرایط معین می تواند برای مدت نامحدود از هادی عبور نماید بدون آنکه دمای آن در حالت دائمی از مرز مشخص تجاوز نماید.

جریان اتصال کوتاه (Im): اضافه جریانی است که در اثر بروز اتصال کوتاه (که خود نتیجۀ قرار گرفتن یک امپدانس ناچیز بین قسمت های برق دار غیر هم پتانسیل است) در خلال کار عادی سیستم رخ می دهد. در کلیدهای اتوماتیک اشنایدر الکتریک، جریان اتصال کوتاه کلید بین ۵ تا ۱۰ برابر جریان نامی کلید، قابل تنظیم است.

۵ In < Im < 10 In

آشکار سازی اضافه جریان: مکانیسمی که اگر جریان یک مدار برای مدت معینی از یک حد تعیین شده بیشتر شود، آن را تشخیص می دهد.

جریان نشتی: جریانی است که در اثر اتصالی یا آسیب دیدن بخشی از مدار به وجود می آید و یا ایجاد مشکلات عایقی یا وجود هارمونیکی بین مدار الکتریکی و زمین یا بدنه هادی بیگانه، برقرار می شود. این جریان، جریانی است که از مسیر ناخواسته عبور می کند (جریان اتصال کوتاه جریان نشتی محسوب نمی شود).

جریان باقیمانده: جمع جبری مقادیر آنی جریان هایی است که از همه هادی های برقدار یک مدار معین، در یک نقطه از تأسیسات الکتریکی عبور می کند. این جریان گاهی به غلط جریان اتصال به زمین نیز خوانده می شود.

ظرفیت قطع نهایی کلید (Icu): بیانگر حداکثر مقدار موثر جریان اتصال کوتاهی است که کلید بدون تخریب شدن می تواند قطع کند. کلید بعد از ۳ دقیقه می تواند وصل مجدد شود.

ظرفیت قطع سرویس کلید (Ics): جریان Ics ضعیف تر از Icu است و به صورت Rated Service Short Circuit Breaking نمایش داده می شود.

 

 • اضافه جریان

   اضافه جریان در مدار به دو صورت اضافه بار و اتصال کوتاه ظاهر می شود.

جریان اضافه بار ممکن است به علل مختلف بروز کند. از جمله:

۱-       بروز ایراد در یک دستگاه

۲-       رشد طبیعی و تغییر ماهیت آن به مرور زمان

۳-       اشتباه در محاسبه و انتخاب غلط اجزای مدار در مرحله طراحی و اجرا

   

   جریان اضافه بار ممکن است نسبت به جریان نامی مدار چند درصد بیشتر باشد و یا دو تا سه برابر آن شود. گذشت زمان در جریان اضافه بار بسیار مهم است، زیرا وسایل حفاظتی با جریان نامی مناسب باید بتواند جریان مدار را قبل از آسیب رسیدن به عایق بندی، که در نهایت منجر به آتش سوزی و یا اتصال کوتاه و برق گرفتگی شود، قطع کند.

 

 • حفاظت در برابر اضافه بار

   طبق استاندارد IEC60364-4-43 برای ایجاد حفاظت در برابر اضافه جریان روابط زیر حاکم است:

Ib<In<Iz

I2<1.45Iz

Ib: جریانی است که مدار برای عبور آن طراحی شده است.

In: جریان نامی حفاظت مدار یا در مورد حفاظت های قابل تنظیم، جریان قابل تنظیم آن است.

I2: جریانی است که اگر از مدار بگذرد، حفاظت به طور قطع آن را در زمان قابل قبولی قطع خواهد کرد.

Iz: یکی از انواع طبقه بندی برای تجهیزات حفاظتی بر اساس جریان مجاز آن می باشد. طبق این جریان، وسیله حفاظتی قادر است در شرایط عادی مدار، جریان هایی را وصل یا قطع کند و یا از خود عبور دهد و شرایط مشخص ولی غیر عادی مدار مانند اتصال کوتاه، جریان هایی را وصل و قطع کند یا به مدتی کوتاه از خود عبور دهد.

 

   براین اساس برای انتخاب صحیح حفاظت (یا تنظیم صحیح آن)، باید چه کنیم که جریان نامی یا تنظیمی حفاظت اولاً از جریان بار بیشتر باشد تا از قطع ناخواسته آن جلوگیری گردد و ثانیا از جریان مجاز کل کمتر باشد تا از اضافه بار شدن آن جلوگیری نماید. هر چند در استاندارد اجازه داده شده جریان کابل برای مدت محدودی به ۴۵ درصد بیشتر از جریان مجاز آن برسد. ولی این جریان فقط در مدتی که حفاظت نیاز دارد تا عمل قطع را انجام دهد ،ادامه خواهد داشت. برای استفاده از فیوز در حفاظت اضافه بار شرطIb<In<0.9Iz  باید بررسی شود. طبیعی است که در چنین حالتی کابل را نمی توان در حداکثر جریان مجاز آن بارگزاری نمود اگر برای هر فاز بیش از یک هادی استفاده گردد، لازم است برای هر رشته، حفاظت مربوط به طور جداگانه محاسبه شود.

 

 

 • تعیین جریان نامی وسایل حفاظت بار اضافی:

   وقتی جریانی بیش از جریان نامی از سیم عبور کند، یا باید فیوز محافظ آن بسوزد یا کلید محافظ آن مدار را قطع کند. هرچه سیم ضخیم تر باشد مقدار جریان بیشتری را می تواند بصورت ایمن از خود عبور دهد. جریان مجاز رساناها در جدول زیر آمده است. بجز بعضی استثناها، جریان مجاز هر رسانا حداکثر اندازه جریان نامی فیوز یا کلید اتوماتیک محافظ مدار آن رسانا می باشد.

اندازه یا سایز سیم

جریان نامی

سایز سیم ۱٫۵

۱۵ آمپر

سایز سیم ۲٫۵

۲۰ آمپر

سایز سیم ۴

۲۵ آمپر

سایز سیم ۶

۳۵ آمپر

سایز سیم ۱۰

۵۰ آمپر

 

   نکته: جریان نامی سیم های مسی که در لوله، کابل، یا دفن مستقیم در خاک هستند کمتر از سیمی است که در فضای آزاد می باشد.

 

 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات ذکر کنید و با ارائه نظرات خود، ما را در بهبود هر چه بیش تر کیفیت مطالب یاری کنید. 

مقالات مرتبط

15 نظرات

 1. حسین

  پاسخ دادن

  عالی بود

  ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
 2. فن آوران

  پاسخ دادن

  دو کلید اتوماتیک ۶۳ و ۳۲ آمپر اشنایدر الکتریک داریم که فاصله فیدر آن ها با پمپ ۷۰۰ متر است. آیا برای کلیدها مشکلی پیش خواهد آمد؟
  چه تجهیزات کمکی برای کلیدها نیاز است؟
  چه نکاتی را باید رعایت کنیم تا مشکلی پیش نیاید؟
  ممنون

  ۶ شهریور ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   تجهیزات جانبی یا تقویت کننده ای برای مدار فوق نیاز نیست و مشکلی برای کلیدها پیش نخواهد آمد.
   کافی است دو نکته را رعایت کنید تا سیستم شما با اطمینان عمل نماید:
   ۱- قطر کابل ها دو برابر محاسبه شود تا تلفات جریان و حرارت کاهش یابد و از افت ولتاژ جلوگیری شود.
   ۲- قدرت اتصال کوتاه کلیدهای اشنایدر الکتریک پایین باشد.

   ۶ شهریور ۱۳۹۸
 3. فناور برق

  پاسخ دادن

  آیا می توان از کلید اتوماتیک به جای کنتاکتور استفاده نمود؟

  ۶ شهریور ۱۳۹۸
 4. آریا پلاست ماشین

  پاسخ دادن

  برای طراحی تابلو نیازمند کلید اتوماتیک ۲۵۰ آمپر ABB هستیم. عرض شینه های وردی به کلید برابر با ۲ سانتی متر هستند. آیا این نمونه کلیدها با شینه های فوق تطبیق دارند؟

  ۴ آبان ۱۳۹۸
 5. محمد جواد عالمی

  پاسخ دادن

  با سلام
  به چه صورت جنس اصلی اشنایدر را از جنس فیک ان تشخیص دهیم
  و امکان دارد یک عکس از کلیدهای فیکس اشنایدر به من ارسال نمایید .

  با تشکر

  ۴ آبان ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   ۱- در ابتدا محصول مورد نظر را از فروشگاه معتبر خریداری نمایید.
   ۲- از حس بویایی برای تشخیص جنس اصلی از نوع تقلبی یا غیر اصلی بهره ببرید. محصولات غیر اصلی که عمدتاً چینی هستند، نوعی بوی سوختگی دارند که کاملاً قابل تشخیص است. البته محصول چینی با کیفیت هم موجود است که تحت لیسانس شرکت اشنایدر تولید می شود.
   ۳- شرکت اشنایدر ایران برای محصولات اصلی برچسب هولوگرام تهیه نموده که روی تمام کالاهای تحت نظر خود نصب می نماید. هولوگرام مربوطه قابل پیگیری است و منحصر به فرد است.
   ۴- رنگ محصولات کالاهای اصلی نسبت به کالاهای غیر اصلی متفاوت است. این در صورتی است که فرد بررسی کننده کالا قبلاً کالای اصلی را دیده باشد.
   ۵- صدای قطع و وصل شدن در محصول اصلی با محصول تقلبی فرق می کند و کیفیت ساخت محصول تحت لیسانس شرکت اشنایدر با محصولات تقلبی کاملاً متفاوت است.
   ۶- در آخر مکانیزم داخلی محصولات اصلی می تواند با محصولات تقلبی گویای اصل بودن آن ها باشد. این مورد را می توان در آزمایشگاه ها تست نمود. به این صورت که اجزای یک قطعه باز شده و تک تک بررسی شود.

   ۲۵ آبان ۱۳۹۸
 6. reza

  پاسخ دادن

  سلام
  ممنون بابت زحماتی که میکشید!
  من دو تا سوال داشتم لطف میکنید اگر من تازه وارد رو روشن کنید:
  ۱: چی باعث میشه که ما MCCB 25A رو بجای MCB 25A استفاده کنیم؟ دلیل ش چیه؟

  ۲: چی باعث میشه با بجای ACB سه پل از ACB چهار پل استفاده کنیم؟ آیا این موضوع ربطی به نوع سیستم داره (TN-S, TN-C-S, TN-C …)؟؟

  ۱۰ آذر ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سلام. خیلی مچکر و ممنونیم که از وبلاگ ما دیدن کردید و نظرتان را اعلام نمودید.
   پاسخ سوال اول:
   ۱- قدرت قطع که با کیلو آمپر محاسبه می شود
   ۲- شدت اتصال کوتاه
   ۳- تعداد دفعات اتصال کوتاه و اضافه جریان
   ۴- قابلیت کنترل بهتر بر روی کلید اتوماتیک با نصب رله های شانت و آندر ولتاژ و موتور
   ۵- قابلیت نصب به صورت ریلی و صفحه ای در کلید اتوماتیک
   ۶- تنظیم جریان کاری از ۰٫۷ تا ۱ برابر جریان نامی در کلید اتوماتیک
   جواب سوال دوم:
   ۱- برای حفاظت نول کامل یا نول با حفاظت کمتر (نول حفاظت نشده و حفاظت نول در نصف جریان نامی)، کلید هوایی ۴ پل گزینه ای بسیار مناسب برای این کاربرد خواهد بود.
   ۲- شناسایی خطای زمین یا ارت فالت (Earth fault)
   ۳- شناسایی نشتی زمین یا ارت لیکیج (Earth Leakage)
   در انتخاب کلید هوایی ۴ پل به جای ۳ پل، نوع سیستم حفاظت را هم باید در نظر بگیرید. لطفاً از مقاله زیر دیدن فرمایید.
   هادی نول و هادی ارت

   ۱۱ آذر ۱۳۹۸
 7. reza

  پاسخ دادن

  خیلی خیلی ممنون از اطلاعات کامل و عالی تون…

  ۱۱ آذر ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   شرکت الیکا الکتریک با تمام توان خود در تلاش است تا بتواند خلأ موجود در آموزش برق صنعتی را در حد بضاعت خود پر کند. خصوصاً تجیهزات تخصصی که در صنعت برق استفاده می شوند ولی به زبان فارسی اطاعات کمی برای آن ها وجود دارد.
   مجموعه الیکا الکتریک پذیرای هر گونه نقد و پیشنهادی خواهد بود.

   ۱۲ آذر ۱۳۹۸
 8. الکترو تابلو

  پاسخ دادن

  آیا می توان در کلیدهای اتوماتیک NS، میکرولوژیک ۲ را با میکرولوژیک ۶ جایگزین نمود؟

  ۱۲ آذر ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   بله می توان جایگزین کرد، ولی نیاز است تا یک جامپر و ترمینال جامپر در کلید تعبیه گردد و کلید NS بعد از جایگزینی میکرولوجیک، با دستگاه های تست ویژه، تست گردد تا به درجه عملیاتی برسد.

   ۱۲ آذر ۱۳۹۸

نظرات