کلید هوایی چیست؟ بررسی انواع کلید هوایی

ساختار کلید هوایی، روش انتخاب کلید هوایی

   کلید هوایی یکی از انواع کلیدهای اتوماتیک فشار ضعیف است که در آمپرهای بالا استفاده می شود. این کلید از ۶۳۰ تا ۶۳۰۰ آمپر طراحی و ساخته می شود و از مدار در برابر اضافه بار، اتصال کوتاه آنی و تاخیری و اتصال به زمین محافظت می کند. این نوع کلید در دو سری NT و NW تولید می شود. موارد کاربرد این کلید در ورودی تابلوها است که معمولاً جریان بالایی دارند و برقراری حالت سلکتیو بین کلیدهای ورودی و کلیدهای خروجی را فراهم می کند.

به دلیل وجود سیستم اطفای جرقه توسط هوای آزاد، به این نوع کلیدها، کلید اتوماتیک هوایی گفته میشود. عمر مفید کلید هوایی تقریباً دو برابر کلید اتوماتیک یا کمپکت است.

برای بررسی، قیمت و خرید انواع کلید هوایی و میکرولوژیک اشنایدر کلیک کنید.


اجزای کلید هوایی 

  اجزای کلید هوایی در شکل زیر به طور کامل بررسی شده است. برخی اجزای این کلید عبارتند از:

 • دکمه قطع کلید
 • دکمه وصل کلید
 • کنتاکت‌‌های اصلی
 • کنتاکت‌های جرقه‌زن
 • محفظه‌های جرقه‌گیر
 • ترمینال‌های ورودی و خروجی
 • نشان‌گرهای وضعیت قطع یا وصل کلید
 • لوازم جانبی کلید اتوماتیک
کلید هوایی
اجزای کلید هوایی

  قدرت قطع این کلید نسبت به کلید اتوماتیک بیشتر است. در این نوع از کلیدهای فشار قوی همانند دیگر انواع این کلیدها برای خاموش کردن جرقۀ ناشی از قطع جریان از محفظۀ‌ جرقه‌گیر بزرگ جهت خاموش کردن جرقه استفاده می شود.

   محفظۀ جرقه گیر از جنس سیلیس و یا آزبِست بوده و به صورت مشبک و لایه لایه طراحی و ساخته می شود. کاربرد جرقه‌گیر برای تقسیم جرقه به جرقه‌ های کوچکتر و در نتیجه خاموشی زودتر جرقه ها است. کلیدهای هوایی دارای دو نوع کنتاکت است: کنتاکت اصلی که در شرایط وصل کلید، وظیفۀ عبور جریان را بر عهده دارد و دیگری کنتاکت های جرقه زن که در لحظۀ قطع و وصل کلید وظیفۀ هدایت جرقه به سمت جرقه گیر را دارد.

کلید هوایی چیست ؟

مقاله پیشنهادی: روش نصب رله شنت و آندر ولتاژ کلید اتوماتیک هوایی

انواع کلید هوایی اشنایدر

کلید هوایی اشنایدر به دو سری NT و NW تقسیم می شود. این تقسیم بندی بر اساس عملکرد و رنج جریان کلیدها انجام می شود و هر سری کاربرد متفاوتی دارد. هر دو سری NT و NW کلید هوایی اشنایدر در دو نوع سه پل و چهار پل تولید می شود و دارای واحد حفاظت میکرولوژیک است. در ادامه مشخصات هر دو سری را بررسی می کنیم.

کلید هوایی سری NT

 • رنج جریانی ۶۰۰ تا ۱۶۰۰ آمپر
 • در دو مدل ثابت (Fixed) و کشویی
 • عرضه شده به صورت سه پل و چهار پل
 • با قدرت قطع ۴۲ و ۵۰ کیلو آمپر
 • دارای واحد حفاظت دیجیتالی (میکرولوژیک)
 • دارای نرم افزار برای نمایش پارامترهای الکتریکی
 • امکان شارژ فنر به صورت دستی و موتور الکتریکی
 • امکان حفاظت نول در مدل های سه پل با نصب CT خارجی
 • قابلیت اتصال به شبکه های صنعتی و PLC، گزارش دهی وضعیت کلید یا دریافت فرمان
 • امکان کنترل قطع و وصل به دو طریق: محلی (روی کلید) و راه دور یا شبکه های ارتباطی
کلید هوایی اشنایدر سری NT
کلید هوایی سه پل اشنایدر سری NT

کلید هوایی سری NW 

 • رنج جریانی ۸۰۰ تا ۶۳۰۰ آمپر
 • در دو مدل ثابت (Fixed) و کشویی
 • عرضه شده به صورت سه پل و چهار پل
 • نوع سه پل در رنج جریان ۸۰۰ تا ۶۳۰۰ آمپر و نوع چهار پل از ۸۰۰ تا ۴۰۰۰ آمپر
 • با قدرت قطع ۴۲ ، ۶۵ و ۱۰۰ کیلو آمپر
 • دارای واحد حفاظت دیجیتالی (میکرولوژیک)
 • دارای نرم افزار برای نمایش پارامترهای الکتریکی
 • امکان شارژ فنر به صورت دستی و موتور الکتریکی
 • امکان حفاظت نول در مدل های سه پل با نصب CT خارجی
 • قابلیت اتصال به شبکه های صنعتی و PLC، گزارش دهی وضعیت کلید یا دریافت فرمان
 • امکان کنترل قطع و وصل به دو طریق: محلی (روی کلید) و از راه دور
کلید هوایی اشنایدر سری NW
کلید هوایی سه پل اشنایدر سری NW

کلید هوایی کشویی

   کلید هوایی در دو نوع ثابت و کشویی تولید می شود. کلید هوایی ثابت یا فیکس در محل نصب می شود و پس از نصب امکان تغییر مکان یا جا به جایی آن وجود ندارد. کلید هوایی کشویی روی یک ریل نصب می شود و می توان آن را جا به جا کرد و دسترسی به بخش های مختلف آن پس از نصب امکان پذیر است. قیمت کلید هوایی کشویی از کلید اتوماتیک فیکس به مراتب بالاتر است.

نصب کلید اتوماتیک هوایی

رعایت نکاتی که در ادامه بیان شده است در هنگام نصب کلید هوایی الزامی است. برای نصب کلید هوایی باید:

 •  درجه حفاظت تابلو باید با درجه حفاظت کلید همخوانی داشته باشد.
 •  کلیدهای قدرت فشار متوسط براساس استاندارد IEC56 یا سایر استانداردهای معتبر انتخاب شوند.
 •  دسترسی به کلید فشار متوسط در تابلو در هنگام بهره برداری، سرویس و تعمیرات به آسانی مقدور باشد.
 •  حداقل ایمنی لازم با استفاده از اینترلاک مناسب بین کلیدها برای حفاظت اپراتورها و تأسیسات تأمین شود.
 •  هنگام کلید زنی یا وارد کردن کلید به محفظه در تابلوهای کشویی و یا خارج کردن آن خطری متوجه اپراتور نشود. 
 •  محفظۀ کلید فشار متوسط طوری طراحی شود که اثرات ناشی از دمای محیط و دمای کار و  اتصال کوتاه در تدوام کار تابلو اختلالی ایجاد نکند.

​​

مقاله پیشنهادی: کاتالوگ فارسی واحد حفاظت میکرولوژیک A 

مقاله پیشنهادی: کاتالوگ فارسی واحد حفاظت میکرولوژیک E

مقاله پیشنهادی: کاتالوگ فارسی واحد حفاظت میکرولوژیک P

خرید کلید هوایی اشنایدر

    در هنگام خرید کلید هوایی باید به نکات زیر توجه کرد

 1. جریان نامی کلید هوایی (بین ۶۳۰ تا ۶۳۰۰ آمپر)
 2. قدرت قطع کلید هوایی (۴۲ کیلو آمپر مخصوص کلید NT و ۵۰ ، ۷۰ و یا ۱۰۰ کیلو آمپر مخصوص کلید NW)
 3. تعداد پل کلید هوایی (سه پل یا چهار پل)
 4. میکرولوژیک کلید هوایی (نوع ۲ حفاظت پایه، نوع ۵ حفاظت سلکتیو، نوع ۶ حفاظت سلکتیو + حفاظت خطای زمین و نوع ۷ حفاظت سلکتیو + حفاظت نشتی جریان)
 5. مکانیزم موتوری (موتور ۱۱۰ یا ۲۲۰ ولت AC)
کلید-اتوماتیک-هوایی-2000-آمپر-سه-پل-اشنایدر-الکتریک
کلید اتوماتیک هوایی ۲۰۰۰ آمپر سه پل اشنایدر الکتریک

مقاله پیشنهادی: کلید قدرت، سکسیونر و کلید دژنکتور

 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید یا با ارائه پیشنهادات خود، ما را در بالا بردن کیفیت مقالات یاری کنید. 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲۲ رای

سوالات متداول

کلید هوایی چیست؟

کلید اتوماتیک هوایی که از خانوادۀ کلیدهای اتوماتیک است با حروف اختصاری ACB - مخفف عبارت Air Circuit Breaker - شناخته می شود. کلید هوایی نوعی بریکر یا قطع کننده اتوماتیک فشار ضعیف است که در جریان های بالا و در ورودی تابلو برق فشار ضعیف استفاده می شود. از این رو که عمل اطفاء جرقه هنگام کلید زنی در محفظه ای که با هوای آزاد پر شده است اتفاق می افتد، به این کلید، کلید هوایی می گویند. از وظایف اصلی کلید هوایی می توان به سوئیچینگ و حفاظت از مدار اشاره کرد. کلید هوایی بجز قطع و وصل مدار، از شبکه نیز حفاظت می کند همچنین در موارد دیگری همچون افزایش یا کاهش ولتاژ، اتصال کوتاه شدن شبکه کاهش یا افزایش بیش از حد فرکانس، افزایش حرارت تجهیزات در برابر عبور جریان زیاد و یا اضافه بار، از سنکرون خارج شدن ژنراتورها، از شبکه محافظت می کند. کلید هوایی به دو صورت مغناطیسی و حرارتی از مدار الکتریکی حفاظت می کند این کلید پس از عمل کردن می تواند به صورت دستی یا اتوماتیک دوباره وارد مدار شود. کلید هوایی نسبت به سایر کلیدهای اتوماتیک فشار ضعیف، رنج جریانی بالاتری را پوشش می دهد و لذا بیشتر در ورودی تابلوها به کار می رود.

روش شارژ و دشارژ فنر کلید هوایی و قطع و وصل کلید چگونه است؟

فنر شارژ شده وظیفۀ قطع و وصل کردن کلید هوایی را برعهده دارد که به صورت دستی یا اتوماتیک (توسط یک موتور) انجام می شود پس از شارژ شدن، کلید آماده به کار می شود. برای شارژ دستی کلید، باید اهرم روی کلید را چندین بار از بالا به پایین حرکت داد تا فنر شارژ شده و نشانگر روی کلید علامت شارژ را نشان دهد -Charged OK- اما اگر شارژ فنر به صورت اتوماتیک توسط یک موتور انجام شود با اعمال ولتاژ به موتور، فنر شارژ می شود. پس از شارژ شدن فنر، مکانیزم کلید آماده وصل شدن است. با فشار دادن شاسی CLOSE بر روی کلید هوایی، کنتاکت های دخلی کلید به هم وصل شده و با فشار دادن شاسی OPEN، مدار قطع می شود.

‫۶۵ دیدگاه ها

 1. با سلام
  این که گفته شده کلید هوایی به دو صورت مغناطیسی و حرارتی حفاظت می‌کنه معنیش چیه

  سوال دیگه اینکه زمانی که تریپ یونیت به علت اضافه بار فرمان قطع رو صادر می‌کنه کلید چطور قطع میشه تریپ یونیت به چی فرمان میده
  تشکر از الیکا الکتریک

  1. سلام، منظور از حفاظت مغناطیسی، حفاظت در برابر اتصال کوتاه و حفاظت حرارتی، حفاظت در برابر اضافه بار است. واحد حفاظتی با تشخیص خطا به گونه ای عمل میکنند که کنتاکت های داخلی کلید باز شده و مدار قطع گردد.

 2. با سلام و عرض ادب
  میخواستم ببینم ما یه کلید موتور دار اشنایدر مدل NS1000N داریم برای چنج اور کردن برق شهر و دیزل زنراتور که یه مدتی بعد از چشمک زدن برق شهر از مدار خارج شده بصورت دستی و اتومات عمل نمیکنه.
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

 3. در کلید های هوایی رله قطع و وصل داشته باشیم رله وصل کلید را وصل کرده و در زمان قطعی برق کلید از روی حالت وصل در می آید یا همان وصل می ماند تا رله قطع فرمان بگیرد

 4. با سلام.
  آیا در کلید های هوایی مهم است که ورودی از پایین کلید داده شود یا بالای کلید؟
  من میخوام که دو عدد کلید ۳۲۰۰ آمپر رو بصورت بالا و پایین هم نصب کنم و کنتاکت های پایین کلید بالایی رو به کنتاکت های بالایی کلید پایینی وصل کنم و از همین قسمت خروجی به بار بگیرم.
  و قسمت های دیگر کلید ها یکی به برق شهر و دیگری به ژنراتور وصل می‌شود.

 5. سلام
  درصورتی که کلید های ورودی دارای حفاظت LSIG باشند آیا نیازی هست کلید های خروجی تابلو نیز دارای حفاظت LSIG باشند یا حفاظت LSI کافی می باشد؟ آیا حفاظت های ۴۹ و ۵۰ برای کلید های خروجی کفایت میکند؟

  1. اگر تمامی کلید اتوماتیک ها داخل یک تابلو باشد نیازی نیست کلید اصلی LSIG باشد ولی کلید های فرعی نیاز هست LSIG باشند برای اینکه بتوان تشخیص داد جریان نشتی در کدام قسمت اتفاق افتاده است.
   اگر کلید های فرعی با یک فاصله ای به کلید اصلی متصل شده باشد (یعنی کلید اصلی و فرعی داخل یک تابلو نباشد) هم می تواند LSIG داشته باشد هم نداشته باشد.

 6. باعرض سلام
  در حال حاضر طراحی یک تابلو برق رو واسه یک شرکت پتروشیمی انجام میدیم که مسئول برقشون خیلی حساس هستن و یک نقشه بابت
  protection روی برق ورودی از دیزل داده و میگه روی برق ورودی شهر هم یک نقشه بدید بابت protection و واقعاً موندم چه نقشه ای بدم چون بهش میگم خود کلید اشنایدر ۲۰۰۰ آمپر سیستم محافظت داره قبول نمیکنه باید چه نقشه ای آماده کنم یا کاتالوگ یا چیزی هست من ارائه بدم به کارفرمام بابت این موضوع؟

 7. باسلام یک کلید ۲۰۰۰ امپر هوایی داریم که موقعی برق تیک میزند قطع شده صحیح عمل میکند اما موقعی که برق میاید وصل نمی شود و باید دستی ریست شو که قبلا اتومات وارد مدار می شد. شایان ذکر است کلید دارای مکانیزم موتوری میکرولوژیک و رله اند ولتاژ میباشد. یکبار هم دکمه تست میکرولوژیک را فشار دادم که کلید تریپ داد. آیا مشکل از کجای میتواند باشد باتشکر.

 8. باسلام یک کلید ۲۰۰۰ آمپر هوایی داریم که موقعی برق تیک میزند قطع شده تصحیح عمل می کند اما موقعی که برق میاید وصل نمی شود و باید دستی ریست شود که قبلاً اتومات وارد مدار می شد. شایان ذکر است کلید دارای مکانیزم موتوری میکرولوژیک و رله آند ولتاژ است. یکبار هم دکمه تست میکرولوژیک را فشار دادم که کلید تریپ داد. مشکل از کجای میتواند باشد؟
  باتشکر.

  1. سلام روز بخیر
   همونطور که میدونید روی کلید های هوایی قسمتی به اسم واحد حفاظت میکرولوژیک وجود داره که وظیفه اندازه گیری و حفاظت کلید رو به عهده داره. واحد حفاظت میکرولوژیک انواع مختلف با سطح حفاظت متنوعی داره.
   کلید LSI :
   L= long time
   S= Short time
   I = Instantaneous
   یعنی این کلید جریان لحظه ای، جریان اتصال کوتاه و جریان بلند مدت رو حفاظت و کنترل میکنه

   کلید LSIG:
   L=Long time
   S=Short time
   I=Instantaneous
   G=Ground fault
   این کلید جریان لحظه ای ، جریان اتصال کوتاه، جریان بلند مدت و خطای زمین رو اندازه گیری و حفاظت میکنه. پس میکرولوژیک بالاتر و قوی تری به حساب میاد.

 9. سلام یه کلید هوایی 42کیلو امپر اشنایدر داریم چند مدتی یه بار قطع میکنه علت چی می تونه باشه

  1. سلام وقت بخیر.
   باید شرایط کلید به طور کامل بررسی بشه تا بشه گفت مشکل از کجاست. شما می تونین برای بررسی دقیق تر و راهنمایی فنی با بخش فنی در تماس باشید 03132663836

 10. سلام،
  پرسش وپاسخ ها بسیار مفیدبودندمن به جواب تمامی سوالهایم رسیدم،ممنون از اینکه این اطلاعات مفید را با ما به اشتراک گذاشتید.
  با آرزوی موفقیت برای شما.

 11. با عرض سلام و خسته نباشید آیا میشه کلید هوایی رو از راه دور کنترل کرد اگه میشه ماژول کجا کلید هوایی بسته میشه

  1. سلام وقت بخیر.
   بله امکان کنترل کلید هوایی از راه دور وجود داره. برای اینکار باید کلید هوایی رو مجهز به مکانیزم موتوری کرد که این کار مستلزم استفاده از لوازم جانبی کلید هوایی است در واقع یک موتور کوچک روی کلید بسته میشه که می تونه به جای دسته ای که روی کلید هست، کلید رو از راه دور شارژ کنه. علاوه بر این داخل کلید محلی برای نصب رله شنت تریپ و آندر ولتاژ هست که می تونید از طریق این رله ها به کلید از راه دور فرمان بدید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه در مقاله نصب رله شنت و آندر ولتاژ کلید هوایی ، ویدیوهای آموزشی نصب رله های شنت و آندر ولتاژ و موتور کلید هوایی رو ببینید.

 12. یک کلید هوایی 4 پل 4000 آمپر اشنایدر دارم که می خوام نصبش کنم. آیا فرقی داره که سیم نول کجای کلید متصل بشه؟ اگر فرق داره محل اتصال سیم نول کدوم ترمینال کلید هست؟

  1. سلام
   در کلید هوایی های چهار پل ، باید از ترمینال نول ، سیم نول را متصل کرد و محل آن مشخص است. اولین ترمینال از سمت چپ، ترمینال نول کلید هوایی 4 پل است.

 13. سلام
  ما یک ACB NW20H1 داریم که دارای رله اندر ولتاژ و رله شنت می باشد
  هنگامی که ما موتور شارژر فنر را نصب کردیم مکانیزم دستی شارژ فنر ازکار افتاد یعنی ما نمیتوانیم فنر را به صورت دستی شارژ کنیم اشکال از کجای کار ما هست لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. سلام.
   رله آندر ولتاژ باید همیشه زیر بار باشه. یعنی همیشه باید ولتاژ تغذیه رله آندر ولتاژ برقرار باشه در غیر این صورت اجازه کار به کلید نمیده. این نکته رو چک کنید و اگر باز هم مشکل برطرف نشد با پشتیبانی شرکت الیکا الکتریک در ارتباط باشین.
   03132663837

 14. سلام
  ما یک ACB NW20H1 داریم دارای رله اندر ولتاژ ورله شنت هست
  موتور شارژر فنر را برای این کلید نصب کردیم اما الان مکانیزم دستی شارژ فنر فنر را شارژ نمی کند لطفا من را در حل این مشکل راهنمایی بفرمایید

 15. با سلام / جسارتا برای اینتر لاک کردن دو کلید و جلو گیری از وصل شدن کلید مقابل ایا بهتر نیست از رله شانت استفاده شود ؟ رله اندر ولتاژ اگر از برق کلید مقابل تغذیه شود اجازه وصل شدن به کلید خودش را هم میدهد و هر دو کلید با هم وارد مدار میشوند

  1. سلام.
   اتفاقا بر عکس چیزی هست که شما می فرمایین.
   برای اینتر لاک باید از رله آندر استفاده کرد به این دلیل که اگر رله اندر برقرار نباشه و یا ایراد داشته باشه به هیچ عنوان اجازه وصل کلید رو به شما نمیده . دوم اینکه مکانیزم رله اندر ولتاژ باید دائم زیر بار هستش ولی شنت رو فقط لحظه ای میشه فرمان داد و اگر دائم زیر بار باشه خراب می‌شه

  1. بله، رله آندر ولتاژ باید مدام برقدار باشد و به اصطلاح، “دائم وصل” است. سیم پیچ رله تحمل دائم وصل بودن را دارد و نمی توان رله آندر ولتاژ را با پالس برق فعال کرد و به درستی استفاده نمود. اگر افت ولتاژی در رله رخ دهد (بیشتر از 20%)، رله از کار افتاده و قطع می کند.
   گفتنی است تفاوت رله آندر ولتاژ و رله شنت در نوع برق رسانی به آن ها است. رله شنت تریپ، نباید دائم وصل باشد و فقط با پالس برقی باید تحریک گردد. اگر دائم وصل باشد، سیم پیچ رله شانت داغ شده و ممکن است بسوزد. ضمناً در کارکرد سیستم موتوری برای کلید هوایی تداخل ایجاد می کند. اصطلاح رایج برای رله شنت، “دائم قطع” بودن است.

  1. با درود بر شما
   به نکته خوبی اشاره فرمودید.
   رله آندر ولتاژ دو کاربرد مهم و اساسی دارد. اول در مدارات چنج اور (Change Over) به کار می رود. زمانی که بخواهیم دو منبع تغذیه برای کلیدهایمان داشته باشیم، برای مثال برق شهر و ژنراتور بک آپ، نیاز داریم که کلیدهای ورودی آنها را با هم اینترلاک (InterLock) الکتریکی کرده و به صورت چنج اوور با هم کار کنند؛ تا در زمان واحد، تنها از یک منبع به سیستم تغذیه اعمال شود. قطعه اصلی در این کلیدها یک رله آندر ولتاژ است. کارکرد سیستم به این شکل است که هر کلید برای حفاظت شبکه یک فرمان به رله آندر ولتاژ مقابل می دهد تا رله بتواند کلید دوم را قطع نموده و اجازه ورود به مدار را تنها به کلید اول دهد.
   کاربرد دوم رله آندر ولتاژ، حفاظت در مقابل افت ولتاژ شبکه است. بدین ترتیب که یک دستگاه کنترل ولتاژ مانند رله کنترل ولتاژ یا رله کنترل فاز، به طور مداوم از ولتاژ تغذیه کلیدها نمونه گیری می کند. به محض اینکه ولتاژ حدود 20% افت کند، خروجی رله یک دستور به رله آندر ولتاژی که در درون کلید اصلی تعبیه شده است می فرستد. رله آندر ولتاژ در این هنگام کلید را قطع می کند و تا زمانی که رفع خطا نشود، رله اجازه وصل شدن مجدد کلید را نمی دهد.
   در مواقعی هم که رله آندر ولتاژ زیر بار نباشد، اجازه وصل شدن به کلید را نمی دهد. برای توضیح بیشتر می توان گفت که اگر رله در کلید نباشد، نوسانات برقی و قطع و وصل شدن تغذیه کلید، باز هم کلید حالت آماده به کار را دارد و بلافاصله بعد از اعمال تغذیه به کلید، کلید وصل می شود. این شرایط می تواند خطرناک باشد. برای جلوگیری از این اتصال، یک رله آندر ولتاژ می تواند کمک کننده باشد.

 16. با عرض سلام و خسته نباشید
  سیستم برق شهر به صورت اوتومات به دیزل ژنراتور منتقل می شود، ولی بعد از آمدن برق شهر سیستم از دیزل به برق شهر بر نمی گردد. احتمال دارد مشکل از کلید هوایی (یا میکرولوژیک ) باشد؟ مدل کلید NT12H1 است.

  1. سلام
   نکته مهم اینست که از کجا دستور وصل به مدار ارسال می شود؟
   جواب های زیادی برای این مشکل وجود دارد. برای مثال اگر مدار فرمان، رله ای باشد، ممکن است رله سوخته باشد و فرمان ندهد.
   اگر از کنترل فاز فرمان می گیرد، ممکن است کنترل فاز خراب شده باشد.
   ممکن است امرجنسی استوپ خراب باشد یا سیم بندی آن شل شده باشد.
   یا رله وصل در کلید دوم سیستم چنج اوور خراب باشد یا حتی کلید اصلی مشکل دارد و خراب شده باشد.
   حتماً سیستم مدار فرمان و مدار دستور دهنده وصل کلیدها باید کامل بررسی شود تا بتوان مشکل را حل نمود.

 17. سلام
  در حال حاضر مشغول تعمیر تابلوی ورودی برق بیمارستانی هستم که در ورودی دو خط متفاوت از برق شهر روی دو کلید هوایی 2000A اشنایدر وارد می‌شود که عملیات چنج کردن بین این دو کلید با PLC انجام می‌شود. خروجی بعد از این دو کلید بوسیله دو عدد کلید هوایی 1600A اشنایدر با ژنراتور عمل چنج را انجام می‌دهند. ما هر مشکلی بود رو برطرف کردیم. فقط یه مشکل مونده که خواستم نظر شما رو هم بپرسم. ممنون میشم.
  وقتی برق دو تا خط شهر قطع بشه، دوتا کلید 1600A چنج میکنن و ژنراتور اتوماتیک استارت شده و برق ژنراتور بیمارستان رو تغذیه میکنه. ولی وقتی برق شهر میاد، ژنراتور بصورت اتوماتیک خاموش شده، کلید 1600A ژنراتور خاموش شده، کلید 2000A اون خط شهر وصل شده ولی کلید 1600A خروجی وصل نمیشه، (من فکر میکردم که موتور شارژر کلید خراب شده) و باید کلید رو بصورت دستی شارژکرد و داخل مدار آورد، ولی نکته اصلی اینجاست که قبل اینکه کلید رو بصورت دستی وارد مدار کنیم، یکی از فازهای کلید 1600 خروجی، برق عبور میده و تمام وسایل و لامپها و تجهیزاتی که روی اون فاز هستند، روشن میشن، ولی اون دوفاز برق ندارن تا بصورت دستی کلید شارژ شده و وارد مدار بشه… خواستم بدونم که همونجور که فکر میکنم، کلید خرابه؟ ممنون میشم نظر شما رو بدونم…. سپاسگزارم

   1. سلام وقت بخیر
    آیا ترمینال‌های E1,E2 برای تغذیه ۲۴ ولت جهت نمایشگر در زمان بی باری است‌؟

 18. یک کلید هوایی 4000 آمپر اشنایدر الکتریک خریداری کردیم که هنوز زیر بار نرفته و می خواهیم آن را ابتدا تست نماییم. کلید موتور ندارد و با دسته کلید، آن را شارژ می کنیم. ولی کلید هیچ خروجی نمی دهد و در پایین آن، فلش بر روی گزینه Disconnect قرار گرفته و قطع و وصل نمی شود. چه مشکلی برای کلید پیش آمده است؟

  1. کلید شما یک رله آندر ولتاژ دارد که اجازه قطع و وصل به کلید نمی دهد. چون شفت رله باعث شده که کلید غیرفعال شود. رله را برقدار کنید تا کلید آزاد شود. برای این کار می توانید از بلوک ترمینال های روی سر کلید استفاده نمایید. ترمینال MX2/UVR مربوط به دسترسی به رله آندر ولتاژ است که می توانید با اتصال سیم به بلوک، رله را از بیرون کلید برقدار کنید.
   راه حل بعدی، خارج کردن رله آندر ولتاژ از داخل کلید است که می توان با باز کردن قاب جلویی کلید، رله را از مقر خود خارج نمایید و کلید آزاد شود. این راه حل پیشنهاد نمی شود.

 19. یک کلید هوایی اشنایدر الکتریک داریم که زیر بار هم نیست، با دستگیره شارژ کلید، کلید را شارژ می کنیم اما کلید عمل نمی کند. چه مشکلی برای کلید پیش آمده است؟

  1. اینترلاک مکانیکی دو کلید هوایی در مدارات Change over توسط ادوات اینترلاک به دو شکل میله ای و کابلی انجام می شود. در حالت اینترلاک میله ای با کد فنی 47926، هردو کلید باید به صورت عمودی روی هم قرار بگیرند، ولی در حالت اینترلاک کابلی با کد فنی 33209، امکان نصب دو کلید به صورت افقی در کنار هم وجود دارد.
   در اینترلاک الکتریکی به کمک رله های آندر ولتاژ و کمکی، دو کلید هوایی با هم اینترلاک می شوند. بدین صورت که نرمالی کلوز رله کمکی کلید دوم به رله آندر ولتاژ کلید اول وصل شود و برعکس.
   برای مثال دو عدد رله آندر ولتاژ 47383 همراه با دو عدد رله کمکی 47074، عملیات اینترلاک الکتریکی دو کلید هوایی 3200 آمپر NW32H13P2AF را می توانند انجام دهند.

  1. چراغ LED میکرولوژیک برای دو حالت روشن می شود. یکی تست چراغ که در واقع تست باتری میکرولوژیک است و دیگری برای ریست کردن خطاهای کلید بعد از رفع خطا.
   اگر چراغ آن روشن نمی شود، به احتمال زیاد باتری رله را باید تعویض نمایید. باطری در پشت رله قرار دارد و به راحتی تعویض می شود.

  1. کاربرد اصلی کلید هوایی برای محافظت است، اما می توان در موارد زیر هم از کلید هوایی ۴ پل استفاده نمود:
   زمانی که نیاز می شود کلیدها یکی به جای دیگری استفاده شوند یا به عبارت دیگر سیستم های چنج آور (Change Over) وجود دارند، می توان از دو کلید هوایی به شیوه اینترلاک مکانیکی یا الکتریکی استفاده نمود.
   برای حفاظت نول کامل یا نول با حفاظت کمتر (نول حفاظت نشده و حفاظت نول در نصف جریان نامی)، کلید هوایی ۴ پل گزینه ای بسیار مناسب برای این کاربرد خواهد بود.
   کلید هوایی اشنایدر می تواند در مواقع رعد و برق، حفاظت کافی و مناسبی برای سیستم داشته باشد.
   در زمانی که تغذیه لاین ها از یک خط نیامده باشد و اختلاف ولتاژ فازها و نول زیاد باشد، کلید هوایی گزینه مناسبی خواهد بود.

 20. در یک پروژه بیمارستانی، یک کلید هوایی اشنایدر الکتریک 2000 آمپر به عنوان کلید اصلی تابلوهای بیمارستان تعبیه شده است. بیمارستان در بندرعباس واقع است و زیرساخت های شهر بندری تحت تأثیر شرایط آب و هوایی شرجی و رطوبت بالا و گرمای زیاد محیط، با سرعت بیشتری به نسبت دیگر شهرها فرسوده می شوند. به همین دلیل نوسانات برقی زیادی به کلید وارد می شود. یک رله آندر ولتاژ بر روی کلید هوایی نصب شده است که با نوسانات برقی، تحریک شده و کلید را قطع می کند. بعد از قطع شدن کلید، ژنراتور رزرو وارد مدار شده و برق مجتمع را تامین می کند تا اینکه خطای کلید رفع گردد، کلید ریست شده تا بتوان به صورت دستی، کلید را وصل نموده و وارد مدار کرد.
  به دلیل اینکه کلید فوق، کلید اصلی است و از یک ترانس 800 آمپر تغذیه می شود، همچنین کلیدها و فیوزهای مابقی تابلو از نوع مکانیکی فشنگی و کله گاوی هستند و تأثیری از نوسانات برقی نمی بینند، چه راهکاری برای رفع مشکل فوق وجود دارد؟

  1. رله آندر ولتاژ مسئولیت حفاظت ولتاژی کلید را بر عهده دارد و نوسانات برقی ایجاد شده را فهمیده و کلید را قطع می کند (ولتاژ رله MN بین 0.35 تا 0.7 پایین بیاید). رله به دلیل نداشتن مدار تأخیر زمانی، بلافاصله بعد از ایجاد نوسانات در ورودی مدار فرمان خود، تحریک شده و دستور قطع به کلید می دهد. با قرار دادن یک استابلایزر ولتاژ به مدار فرمان رله، این تأخیر زمانی ایجاد شده و خروجی ولتاژ یک دست و ثابتی به رله می رسد و از نوسانات لحظه ای و گذرا که باعث تحریک رله می شود جلوگیری می نماید.
   برای تهیه استابلایزر یا تثبیت کننده ولتاژ، توان 700 یا 800 وات را در نظر بگیرید. اگر از برند فاراتل استفاده کنید، استابیلایزر مدل STB2000 جوابگوی مشکل شما خواهد بود.

   1. ایا در این مورد رله اندر ولتاز متوجه نوسان و یا افت ولتاز خواهد شد؟

    1. در این مورد، هدف استفاده از استابلایزز رفع خطاهای زودگذر و نوسانات و اختلالات است، استابلایزر با خارج شدن ولتاژ از محدوده مجاز، خروجی را قطع میکند و در نتیجه اندر ولتاژ هم فرمان قطع میدهد.

 21. با سلام .لطفا نقشه مدار فرمان و نقشه وایرینک و سیم کشی کلید ACB رو هم بزارید .ممنون از شما

  1. کلید هوایی تنها می تواند ولتاژ فازهایش را اندازه گیری کند، ولی در صورت بروز خطا در فازها، نمی تواند به تنهایی دستور قطع و وصل بدهد.
   راه حل این مسئله، استفاده از یک کنترل فاز اشنایدر الکتریک همراه با یک رلۀ شانت یا رلۀ آندر ولتاژ است. کنترل فاز را قبل از ورودی کلید قرار داده تا بتواند ولتاژ فازهای ورودی به کلید را کنترل نماید؛ و خروجی کنترل فاز را به بوبین رله شنت یا آندر ولتاژ اتصال دهید. تغذیه کنترل فاز و همینطور رله ها باید از فازهای ورودی به کلید بگیرید نه از خود کلید.
   اگر از رله شانت استفاده می کنید، پایه NC رله را به کنترل فاز وصل کرده و اگر رله آندر ولتاژ بهره می گیرید، پایه NO رله را به کنترل فاز اتصال دهید.
   سیستم بدین شکل عمل می کند که تشخیص قطعی، توالی، عدم تقارن فاز و افزایش و کاهش ولتاژ توسط کنترل فاز شناسایی شده، به خروجی خود که ورودی رله ها است سیگنال می فرستد. رله ها می توانند با تحریک بوبین خود، دستور قطع به کلید هوایی ارسال کنند و کلید قطع گردد.

   1. نکته ای را که در اینجا می توان ذکر کرد در مورد کلیدهای هوایی ۴ پل اشنایدر الکتریک است. برای نصب کنترل فاز می توان از دستور العمل بالا بهره برد. اما کنترل فاز اشنایدر تنها روی ۳ فاز کنترل دارند و در کلیدهای هوایی ۴ پل که پایه نول هم دارند، کنترل فاز نمی تواند پایه چهارم یا نول را کنترل نماید. شرکت زیمنس کنترل فازی دارد که می تواند تغییرات نول را هم متوجه شده و کنترل نماید.

 22. یک کلید هوایی اشنایدر سری NT08H1 با میکرولوژیک ۲٫۰E داریم که ولتاژ فازهای ۱ و ۳ برابر با ۲۲۸ ولت است؛ ولی ولتاژ فاز دوم ۲۴۱ ولت است. ولتاژهای ورودی و خروجی کلید همگی ۲۲۸ ولت هستند.
  گاهی کلید بدون اینکه خطایی در سیستم رخ دهد، تریپ می کند.
  چه دلیلی دارد؟
  چه راه حلی دارد؟

  1. دلیل اول اینکه ممکن است کلید دچار مشکل هارمونیکی شده باشد. اطراف کلید یا اطراف فاز دوم کلید، هارموینک های مزاحم وجود داشته باشند که روی عملکرد کلید یا ولتاژ فاز تاثیر منفی بگذارند.
   دلیل بعدی ممکن است واحد حفاظت یا میکرولوژیک کلید خراب شده باشد و خطای هارمونیکی ایجاد کند. در صورت صحت این قضیه، باید میکرولوژیک کلید، تعویض یا تعمیر گردد.
   نکته ای در اینجا قابل ذکر است که کلید برای حالت ولتاژی قابل تنظیم نیست و اساس عملکرد کلیدهای هوایی اشنایدر بر مبنای اندازه گیری مقدار حقیقی جریان (Irms) است و حفاظت هایی هم که برای کلید تعریف شده اند، حفاظت های جریانی هستند نه ولتاژی.

  1. کلیه کلیدهای هوایی اشنایدر دارای چهار عدد کنتاکت موقعیت ویک عدد کنتاکت خطا به صورت استاندارد هستند که هنگام خرید کلید هوایی باید روی کلید وجود داشته باشد و برای کلید هوایی کشویی علاوه بر آن تعدادی کنتاکت برای نشان دادن موقعیت کلید در کشو وجود دارد.

  1. نوع حفاظتی که LSIG انجام می دهد شامل: ارت فالت(G)، حفاظت اتصال کوتاه لحظه ای(I)، حفاظت اضافه بار(L)، حفاظت اتصال کوتاه(S) است.
   اصولاً حفاظت LSIG برای کلیدهای ۴ پل انجام می گیرد. ولی لزوماً برای ۴ پل نیست و می توان برای کلیدهای ۳ پل هم انجام داد. برای این منظور باید از یک ترانس CT خارجی ای اکسترنال استفاده نمود تا بتواند جریان نشتی زمین را اندازه گیری کند. سپس خروجی ترانس را به واحد حفاظت میکرولوژیک کلید توسط سیم اتصال نموده تا کلید بتواند خطای زمین یا ارت فالت را تشخیص دهد و دستور لازم را صادر نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا