اینورتر اشنایدر

 


خلاصه مقاله

اهداف این مبحث:

اینورتر چیست؟

اینورتر اشنایدر ATV12 یا (Altivar 12)

اینورتر اشنایدر ATV212 یا (Altivar 212)


 

 

 • اینورتر چیست؟

  اینورتر یا درایو دستگاهی الکترونیکی است که جریان مستقیم برق را به جریان متناوب تبدیل کرده و در فرکانس و ولتاژ خروجی تغییر ایجاد می کند و به این طریق دور موتور الکتریکی را کنترل می کند. استفاده از اینورتر باعث صرفه جویی در مصرف برق می شود، از الکتروموتورها محافظت می کند و طول عمر آن ها را افزایش می دهد. اینورتر ها می توانند دور موتور را از صفر تا چندین برابر دور نامی نوشته شده روی پلاک موتور تغییر دهند. تنظیم دور موتورهای الکتریکی به دلیل منعطف ساختن پروسه های صنعتی بسیار مهم است و در بسیاری از موارد باعث کاهش مصرف انرژی می شود.

   بوسیلۀ درایوها، روشن و خاموش شدن موتورهای الکتریکی به صورت کنترل شده امکان پذیر است و این زمان می تواند در کسری از ثانیه انجام گیرد که این قابلیت امکان فرمان پذیری هوشمند و کنترل شده را به الکتروموتور ها می دهد. روشن و خاموش شدن موتورها به صورت نرم و تدریجی توسط اینورترها موجب کم شدن تنش های مکانیکی در کوپلینگ ها و سایر ادوات دوار می شود.

    اینورترها و تا حدودی یکسوساز ها نیز به نیمه رساناهای مدرن قدرت وابسته هستند که وظیفه شان کلید زنی و هدایت ولتاژهای بالا و جریان های چند صد آمپری هستند. درایو ها همچنین به ریزپردازنده های قدرتمندی برای کنترل شان نیازمندند. از حدود سه دهه قبل این المان ها با قیمت مناسب و قابلیت اطمینان بالا در اختیار صنایع قرار گرفته اند، در نتیجه درایوها را می توان ادوات صنعتی مدرنی دانست.

 در این قسمت سعی داریم به صورت اجمالی انواع اینورتر اشنایدر را توضیح دهیم. درایوهای اشنایدر با نام تجاری آلتیوار ساخته و عرضه شده اند که آلتیوار ۱۱، آلتیوار ۱۲، آلتیوار ۳۱، آلتیوار ۳۱۲، آلتیوار ۲۱۲، آلتیوار ۶۱ و آلتیوار ۷۱ پر مصرفترین آن ها به شمار می آید. در این قسمت به بررسی اینورتر اشنایدر ATV11 ، اینورتر اشنایدر ATV12 و اینورتر اشنایدر ATV 312 می پردازیم. برای مشاهده لیست قیمت اینورتر های اشنایدر کلیک کنید.

برای دریافت راهنمای فارسی اینورتر اشنایدر ATV31 کلیک کنید.

برای دریافت راهنمای فارسی اینورتر اشنایدر ATV312 کلیک کنید.

برای دریافت راهنمای فارسی اینورتر اشنایدر ATV61 کلیک کنید.

برای دریافت راهنمای فارسی اینورتر اشنایدر ATV71 کلیک کنید.

 

 • نحوه عملکرد اینورتر

   سرعت چرخش موتور را می توان با تغییر فرکانس اعمالی به آن کنترل کرد. برای کنترل سرعت موتور، باید فرکانس را تغییر دهیم و ولتاژ اعمالی را نیز به گونه ای کنترل کنیم که شار میدان مغناطیسی در مقدار بهینه خود باقی بماند. تقریبا تمامی درایو های کنترل دور بر این اساس کار می کنند که تغذیه AC ورودی را دریافت می کنند، با یکسوسازی آن را به برق DC تبدیل می کنند و با استفاده از اینورتر برق DC موجود را به برق AC با فرکانس های دلخواه تبدیل می کنند و به عنوان خروجی تحویل می دهند. اینورتر بخش کلیدی آن فرایند است، به همین دلیل است که به درایو های کنترل دور گاها اینورتر نیز می گویند.

   بازدهی موتور اهمیت بسیاری دارد. طبق آخرین استانداردهای اروپا خرید موتور IE1 ممنوع است (کم بازده ترین موتورها)؛ اگر یک موتور IE2 بخرید باید آن را همراه درایو استفاده کنید. با توجه به طول عمر موتورها، هزینه خریدشان درصد کوچکی از هزینه بهره برداری از آن ها ناشی از مصرف انرژی در طول عمرشان است، بنابراین استفاده از موتورهای پربازده تر IE3 و IE4 منطقی تر است. البته در انتخاب موتور این نکته را نیز در نظر داشته باشید که اغلب موتورها هنگامی که نزدیک توان نامی شان کار می کنند بازده بیشتری دارند، بنابراین موتوری انتخاب نکنید که از توان مورد نیاز خیلی بزرگتر باشد.

   شکل زیر ساختار داخلی اینورتر را نشان می دهد. یکی از المان های تشکیل دهنده درایو یکسو ساز است که از شش دیود یکسو کننده تشکیل شده است و ورودی AC را به DC تبدیل می کند و توسط لینک DC که یک خازن است به اینورتر انتقال می دهد. ماژول اصلی درایو، اینورتر است. اینورتر از شش ترانزیستور دوقطبی با درگاه عایقی یا به اختصار IGBT تشکیل شده است. IGBT به عنوان کلید های قدرت بسیار سریع عمل می کنند.

   حال می توان یک IGBT از بالا و دیگری از پاین را آتش کرد تا جریان بین هر دو اتصال از اتصالات موتور جاری شود. برای روشن کردن IGBT (به معنی کلیدزنی آن) تنها کافی است چند ولت به درگاه (گیت) آن اعمال شود. با روشن شدن آن، IGBT در جهت فلش روی آن هدایت می کند و بدین شکل می توان جهت جریان مثبت یا منفی را به سمت موتور ایجاد کرد. بدین شکل می توان از DC برق AC ساخت.

    آنچه که اهمیت دارد این است که هیچگاه نباید دو IGBT که دقیقا بالای یکدیگر قرار دارند همزمان روشن شوند چرا که این کار موجب اتصال کوتاه دو سر لینک DC می شود. به جای آن، اگه بتوان با دقت IGBT ها را با نظم خاصی روشن و خاموش کرد، می توانیم جریان سه فاز را برای سیم پیچ های موتور فراهم کنیم. اگر بازه زمانی روشن و خاموش ماندن IGBT ها را تغییر دهیم، می توان جریان تزریقی به موتور را کنترل کرد. این بدین دلیل است که از آنجا که جریان موتور خیلی سریع تغییر نمی کند، با تغییر بازه زمانی روشن ماندن IGBT ها می توانیم یک موج جریان سینوسی با فرکانس دلخواه پدید آورد. این کنترل جریان منجر به کنترل سرعت موتور می شود و با همین روش می توان ولتاژ اعمالی به موتور را که روی میدان مغناطیسی تاثیرگذار است، کنترل کرد.

ساختار داخلی اینورتر
                                        ساختار داخلی اینورتر
 • انواع اینورتر 

      اینورتر از لحاظ ورودی، به دو نوع تک فاز و سه فاز تقسیم می شود. البته اینورتر از لحاظ شکل موج تولیدی نیز به انواع اینورتر موج مربعی، اینورتر سینوسی اصلاح شده، اینورتر سینوسی خالص، اینورتر متصل به شبکه و اینورتر جدا از شبکه هم تقسیم بندی می شود. در ادامه به برخی از ویژگی های اینورتر می پردازیم:

  • اینورتر موج مربعی یا Square Wave Inverters

      این گونه اینورتر یکی از نامناسب ترین اینورتر است به لحاظ اینکه موج مربعی یکی از بدترین نوع امواج برای اغلب وسایل الکتریکی است. قیمت این اینورتر بسیار ارزان بوده و توان های کمتر از ۵۰۰ وات را تحمل کرده، در نتیجه در مصارف خانگی و صنعتی کاربردی ندارد.

  • اینورتر سینوسی اصلاح شده یا Modified Sine Wave Inverters

       اینورتر سینوسی اصلاح شده یکی از مقرون به صرفه ترین و در عین حال کاربردی ترین اینورترها است. شکل موجی که این نوع اینورتر تولید می کند مابین شکل موج مربعی و شکل موج سینوسی کامل است. این نوع اینورتر علاوه بر قیمت مناسب دارای کارایی بالا هم است، اما بیشتر برای مصارف کوچک و خانگی کاربرد دارد. مانند: رادیو، تلویزیون و …

  • اینورتر سینوسی خالص یا Pure Sine Wave Inverter

       این نوع اینورتر یک موج سینوسی کامل یا خالص را تولید می کند. قیمت این نوع اینورتر نسبت به اینورترهای فوق بیشتر است، اما توانایی راه اندازی انواع وسایل الکتریکی را دارد.

  • اینورتر متصل به شبکه یا Grid Tie Inverter

     این نوع اینورتر برای زمانی توصیه می شود که بنا بر هر دلیلی نمی توانید ارتباط خود را با شبکه برق قطع کنید و یا زمانی که به شبکه برق متصل هستید و از انرژی خورشیدی یا توربین بادی هم برای کاهش دادن میزان برق مصرفی از شبکه استفاده می کنید. در نتیجه، با استفاده از این نوع اینورتر به هر میزان که سیستم خورشیدی یا توربین بادی برق تولید کند، به همان میزان برق مصرفی از شبکه کم شده و در واقع هزینه های مصرفی کاهش می یابد.

  • اینورتر جدا از شبکه یا Off Grid Inverter

     در این حالت قابلیت اتصال به شبکه برق وجود ندارد و اینورتر به شبکه متصل نمی شود. در این نوع اینورترها برق ذخیره شده در باتری از ولتاژ مستقیم به ولتاژ متناوب تبدیل می شود تا بتوان برای وسایل برقی استفاده نمود. برای نمونه از باتری اتومبیل در مکان هایی که برق وجود ندارد (مانند باغ یا طبیعت گردی) می توان برای تغذیه اینورتر جدا از شبکه استفاده نمود و برق متناوب یا AC برای راه اندازی ابزار و روشنایی مانند دریل و لامپ مهتابی تهیه کرد. به طور کلی، می توان گفت هر چقدر شکل تبدیل در اینورتر ها سینوسی تر باشد، مناسب تر هستند.

 

بیشتر بخوانید:

کاربرد اینورتر

فایل آموزشی اینورتر اشنایدر ATV61

فایل آموزشی اینورتر اشنایدر ATV71

فایل آموزشی اینورتر اشنایدر ATV31

فایل آموزشی اینورتر اشنایدر ATV312

 

 

 

جدول معرفی درایوهای اشنایدر الکتریک

مشخصات انواع اینورتر اشنایدر الکتریک

 

 • راهنمای فارسی اینورتر اشنایدر ATV12

     در راهنمای فارسی اینورتر اشنایدر ATV12 به مشخصات فنی، ساختار، نحوه سیم بندی و کاربردهای آن می پردازیم. اینورتر اشنایدر ATV12 یک درایو فرکانسی تک فاز ۲۰۰ تا ۲۴۰ ولت است که برای موتورهای آسنکرون با رنج توان ۰٫۱۸kW تا ۲٫۲kW استفاده می شود. این دستگاه به راحتی توسط Plug & Play نصب می شود. اینورتر اشنایدر ATV12 در اندازه کمپکت با توابع مختلف برای ماشین های صنعتی و مخصوص موجود است. در جدول زیر مشخصات فنی اینورتر اشنایدر ATV12 بررسی شده است. برای دریافت لیست قیمت اینورتر اشنایدر ATV12 کلیک کنید.

 

اینورتر اشنایدر ATV12
                               اینورتر اشنایدر ATV12

 

 

      در اینورتر اشنایدر ATV12 مشخصات دستگاه بر روی پانل جلوی دستگاه درج می شود. به علاوه به منظور کاهش زمان لازم برای سیم کشی و راحتی کار، ترمینال ها برچسب خورده و مشخص شده اند. در اینورتر اشنایدر ATV12 پیکربندی مناسبی برای شروع کار طراحی شده است که نیاز به تنظیم ندارد. برای بارگذاری دستورات به درایو بدون برداشتن و بیرون آوردن آن از پیکیج، ایزارهای پیکر بندی Multi-Loader تعبیه شده است.

 

                                                                                            جدول مشخصات فنی اینورتر اشنایدر ATV12  

مشخصات فنی اینورتر اشنایدر ATV12

     اینورتر اشنایدر ATV12 در ماشین های صنعتی ساده استفاده می شود. برای مثال در جابه جایی روی نوار نقاله های کوچک، ماشین های بسته بندی (ماشین های برچسب زمنی یا بسته بندی کوچک) ، فن های ساده (خارج کننده دود یا هوا، فر ها و بویلر ها و ماشین های شستشو) و پمپ های ساده (ساکشن پمپ، پمپ های سانتریفیوژ، پمپ های گردشی، ایستگاه های تک پمپی و یا چند پمپی) کاربرد دارد. به علاوه اینورتر اشنایدر ATV12 در ماشین های مصرفی نظیر دستگاه خمیر گیر، میکسر ها، تجهیزات پزشکی، تجهیزات ماهواره ای و برای جابه جایی مواد مورد استفاده قرار می گیرد.

   

منحنی گشتاور و توان برای پمپ و فن
     منحنی گشتاور و توان برای پمپ و فن

اگر سرعت چرخش موتور خود را با درایو کاهش پیدا کند، تقریبا می توان گفت که توان مصرفی موتور کاهش می یابد. اگر بار از نوع گشتاور ثابت باشد، توان متناسب با سرعت است. گشتاور در یک بار گشتاور ثابت با تغییر سرعت چندان تغییر نمی کند؛ مانند تسمه نقاله ها، میکسرها و بسیاری از ماشین های کوچک. هرچند، در این کاربردها کنتل فرایند غالبا مهم تر از کاهش مصرف انرژی است.

   استفاده از اینورتر در حالت کنترل برداری (Vector Control) اغلب منجر به کاهش مصرف انرژی می شود چرا که درایو دائما ولتاژ و فرکانس را به منظور بهینه کردن عملکرد موتور تنظیم می کند. این کار به طور خاص برای بارهای گشتاور ثابت مفید است. زیرا بهترین عملکرد موتور را نیز به ارمغان می آورد. تمامی اینورتر ها دارای حالت کارکرد کنترل برداری هستند. با استفاده از این روش می توان جریان موتور را نسبت به حالت V/f که روی صفحه نمایش درایو مشاهده می شود کاهش داد.

  با این وجود، استفاده از درایوهای کنترل دور جایی واقعا ارزش پیدا می کند که برای بارهای گشتاور متغیر استفاده شود. یعنی بارهایی (منظور گشتاور بار است) که با افزایش سرعت افزایش می یابند. اکثر فن ها و بسیاری از پمپ ها جزو بارهای گشتاور متغیر هستند، یعنی گشتاور آن ها با مجذور سرعت افزایش می یابد. این بدین معنی است که توان با درجه سوم سرعت رابطه دارد.

  بنابراین کاهش سرعت یک پمپ یا فن به میزان ۱۰%، مصرف توان را به میزان حدود ۲۵% کاهش می دهد، که حتی تلفات درایو که حدود ۱% هست را نیز کاملا پوشش می دهد. اگر سرعت را ۲۰% کاهش یابد، مصرف انرژی حدودا نصف می شود. توجه داشته باشید برخی پمپ ها همچون پمپ های کفکش یا چاه از نوع بار گشتاور ثابت هستند

     این اینورتر کاربردهای متفرقه ای نظیر موتور دو سرعته، موتور DC، راه انداز مکانیکی و موتور های تک فاز دارد. استفاده از اینورتر اشنایدر ATV12 به همراه موتور سه فاز راه حلی است برای وفق دادن توان و نیازهای کاربردی درایو به منظور کاهش انرژی مصرفی. با توجه به ورودی تک فاز درایو می توان موتورهای سه فاز را در کیلووات پایین راه اندازی کرد و مشکل استفاده از موتورهای تکفاز که نیاز به تعمیر و سرویس سالانه دارند برطرف نمود.

 

پمپ های ساده (ساکشن پمپ ، پمپ های سانتریفیوژ ، پمپ های گردشی، ایستگاه های تک پمپی و یا چند پمپی)
                                              پمپ های ساده

 

اینورتر اشنایدر ATV12 قابلیت های مختلفی دارد که در زیر به مهم ترین آن ها اشاره شده است:

 1. رگولاتور PID
 2. ليست خطاها
 3. پرش فركانسي
 4. استوپ آزاد و استوپ سريع
 5. سرعت هاي از پيش تعيين شده
 6. آشكارسازي اضافه بار و كم باري
 7. پيكربندي ورودي/ خروجي آنالوگ و ديجيتال
 8. پروفايل هاي كنترل موتور: استاندارد – اجرا – پمپ / فن
 9. سوئیچ کردن بین کنترل محلی و کنترل از طریق ترمینال ها
 10. نمايش مراحل انجام كار ورودي لاجيك بر روي نمايشگر درايو

 

 • کد فنی اینورتر اشنایدر ATV12

      اینورتر اشنایدر ATV12 انواع مختلفی دارد و برای کاربرد های مختلف طراحی شده است. مشخصات فنی اینورتر با کد فنی آن که بر روی پلاک آن نوشته شده مشخص می شود.. ATV نام محصول است که Altivar نامیده می شود. دو رقم بعدی در کد فنی نشان دهنده مدل اینورتر است. H نشان دهنده این است که اینورتر دارای سیستم خنک کننده Heat sink است و درجه حفاظت آن در برابر گرد و غبار و نفوذ آب IP21 است. برای بررسی جدول مربوط به درجه حفاظت دستگاه های الکتریکی کلیک کنید.

      سه کاراکتر بعدی ولتاژ کار و توان اینورتر را بیان می کند که شامل دو نوع تکفاز و سه فاز می شود و توسط دو کاراکتر آخر در کد فنی اینورتر اشنایدر ATV312 تعیین می گردد. با دانستن این اطلاعات و با بررسی کد فنی کالا می توان تا حدی نوع اینورتر مورد نظر را انتخاب کرد. جدول زیر مشخصات کد فنی اینورتر اشنایدر ATV12 را با ذکر یک مثال توضیح می دهد.

 

جدول كد فني اینورتر  اشنایدر ATV12

کد فنی اینورتر اشنایدر ATV12

 

 

  مثال:   اینورتر اشنایدر ATV12 با کد فنی ATV12HU15M2 

اینورتر اشنایدر ATV12 با توان 1.5 کیلو وات و ورودی تکفاز
اینورتر اشنایدر ATV12 با توان ۱٫۵ کیلو وات و ورودی تکفاز

 

 • کاتالوگ فارسی اینورتر اشنایدر ATV12 

      شکل زیر مدار اتصالات اینورتر اشنایدر ATV12 تک فاز را نشان می دهد. در کاتالوگ فارسی اینورتر اشنایدر ATV12 چهار ورودی دیجیتال (LI1 تا LI4) دارد که ورودی LI1 برای فرمان استارت راست گرد موتور، LI2 برای فرمان استارت چپ گرد و LI3 و LI4 برای حرکت با سرعت ثابت استفاده می شود. این اینورتر دارای یک ورودی آنالوگ (AI1)، دو خروجی آنالوگ (AOV و AOC) و یک خروجی رله ای (R1) است. برای دریافت کاتالوگ انواع اینورتر اشنایدر ATV12 کلیک کنید.

 

 

کاتالوگ فارسی اینورتر اشنایدر ATV12
                                  اتصالات مدار اینورتر اشنایدر ATV12

 

       شکل زیر به طور دقیق تر شماتیک مداری اینورتر اشنایدر ATV12 را نشان می دهد. با توجه به شکل می توان با استفاده از مبدل جریان و پتانسیومتر دور موتور را کنترل کرد. به علاوه می توان به روش دو سیمه یا سه سیمه دور موتور را کنترل نمود که مشابه مطالبی که پیش تر اشاره شد LI1 برای فرمان راست گرد، LI2 برای فرمان چپ گرد در کنترل دو سیمه استفاده می شود. در کنترل سه سیمه LI1 برای توقف، LI2 برای فرمان راست گرد و LI3 و LI4 را می توان برای فرمان برای فرمان چپ گرد متصل کرد. 

 

شماتیک ساده ای از اتصال مدار تک فاز کنترل دور اشنایدر الکتریک

                                       استفاده از مبدل                             کنترل دور موتور                        کنترل ۳ سیمه                          کنترل ۲ سیمه    

                             (سنسور با خروجی آنالوگ) 

 

 

                           شیوه اتصال مقاومت ترمز در درایو اشنایدر الکتریک                                                             شیوه سیم بندی چوک در درایو اشنایدر الکتریک

                                                  مقاومت ترمز                                                                                                                 چوک موتور

 

 

 

 • راهنمای نصب اینورتر اشنایدر ATV12

 1. صفحه استیل نصب شده روی درایو (جعبه ارت)
 2. نمای شماتیکی درایو اشنایدر الکتریک که قسمت های مختلف اتصالات آن توضیح داده شده است.درایو آلتیوار ۱۲
 3. کابل ورودی تغذیه
 4. کابل برای خروجی کنتاکت رله خطا
 5. ارت کردن کابل های شیلد دار (روکش دار) ۶ ، ۷ بطریق زیر:
 • روکش کابل را لخت کنید.
 • کابل را روی صفحه ۱ نصب کرده و بست را روی قسمت لخت شده محکم کنید. روکش باید محکم بسته شود تا ورقه فلزی بخوبی اتصال گردد.
 • برای کابل های ۶ ، ۷ روکش باید از هر دو طرف به زمین متصل شود.
 • روکش کابل باید بصورت پیوسته و کامل باشد، و اگر از ترمینال های واسطه استفاده شود؛ آنها باید در جعبه های فلزی با پوشش EMC قرار داده شوند.
 1.  کابل روکش دار برای اتصال به موتور (خروجی)
 2.  کابل روکش دار برای اتصال سیم سیگنال
 3. کابل روکش دار برای اتصال مقاومت ترمزی
 4.  کابل PE (سبز – زرد)
 5. سلکتور سوئیچ برای قطع کردن فیلتر EMC بر روی درایو ATV 12***M2

 

نکته

 اتصال زمین هم پتانسیل HF میان درایو و موتور و کابل روکش دار نباید قطع شود. و نیاز است که کابل PE توسط ترمینال های مناسبی به هر دو وسیله متصل شود. اگر از فیلتر EMC داخلی استفاده شود، باید زیر درایو قرار بگیرد و از طریق یک کابل بدون روکش مستقیماً به تغذیه متصل گردد. لینک ۳ روی درایو، کابل فیلتر خروجی را نشان می دهد.

 
 

 

 • راهنمای فارسی اینورتر اشنایدر AT212

   

   اینورتر اشنایدر ATV212 برای کاربرد های HVAC یا Heating, ventilation, and air conditioning طراحی شده است. از این اینورتر در پمپ، تهویه مطبوع، برج های خنک کننده و سیستم های حرارتی به کار می رود. اینورتر اشنایدر ۲۱۲ یک اینورتر برای موتورهای ۳ فاز آسنکرون در رنج توان ۰٫۷۵ کیلووات تا ۵۵ کیلووات است. طراحی این سیستم مصرف انرژی را بالغ بر ۷۰% در مقایسه با سیستم های کنترل دیگر کاهش می دهد. در راهنمای فارسی اینورتر اشنایدر ATV212 به بررسی ساختار اینورتر، کد فنی آن، کاتالوگ فارسی و سیم بندی آن می پردازیم. شکل زیر اینورتر اشنایدر ATV212 را نشان می دهد.

اینورتر اشنایدر ATV212
                   اینورتر اشنایدر ATV212    

 

 

    از مزایای اینورتر اشنایدر ATV212 می توان به انعطاف پذیری و سادگی در نصب درایو اشاره کرد. استفاده از این درایو باعث کاهش آلودگی نویزی ( نویز ایجاد شده توسط موتور یا جریان هوا) می شود و با حذف شیرهای کنترل فلو ( جریان ) و دمپر ها مدار ها را ساده می کند.

 

اینورتر اشنایدر ATV212 توابع مختلفی برای تهویه مطبوع، حفاظت و پمپ دارد که در ادامه به آن ها اشاره می شود:

توابع اختصاصی برای کاربردهای تهویه مطبوع :

 1. تطبیق محدودیت جریان با سرعت
 2. دریافت اتوماتیک مقدار بار از طریق آشکارسازی سرعت
 3. کاهش نویز از طریق کلید زنی، قابل تنظیم تا ۱۶ کیلو هرتز در حین کار

   

  استفاده از اینورتر اشنایدر ATV212 در تهویه هوای مطبوع
                     استفاده از اینورتر اشنایدر ATV212 در تهویه هوای مطبوع

توابع حفاظتی:

 1. سیستم تخلیه دود
 2. حفاظت دستگاه از طریق تابع پرش فرکانسی (توقف رزونانس یا تشدید)
 3. کنترل دمپر (رطوبت سنج) با ایست دادن موتور اگر دیافراگم های تهویه مطبوع بسته باشد.

 

تابع اختصاصی پمپ و توابع حفاظتی آن

 1. Sleep/Wake up
 2. حفاظت مکانیکی دستگاه از طریق کنترل جهت عملیات
 3. حفاظت از تاسیسات بوسیله آشکارسازی اضافه بار و کمبود بار
 4. حفاظت در برابر اضافه بار و کاهش جریان در عملیات پیوسته (Pump Jamming)

 

کاربرد HVAC در اینورتر اشنایدر ATV212
                         کاربرد HVAC در اینورتر اشنایدر ATV212

 

 

توابع عمومی برای کاربردهای عمومی و توابع حفاظتی آن:

 1. میزان سازی اتوماتیک (Tuning)
 2. چندین سرعت از پیش تعریف شده
 3. مونیتورینگ و اندازه گیری انرژی مصرفی
 4. Energy Saving (ضریب ذخیره سازی انرژی)
 5. اندازه گیری ساعت کارکرد و جریان الکتریسیته
 6. سوئیچ کردن میان تنظیمات دیتای چندین موتور
 7. رگولاتور PID همراه با نقاط مرجع از پیش تعیین شده و مد اتوماتیک/ دستی
 8. سوئیچ کردن میان کانال های دستوری (نقاط مراجع و دستورات) با استفاده از کلید LOC/REM
 9. حفاظت حرارتی موتور و درایو از طریق پراب ترمیستوری PTC داخلی
 10. حفاظت از طریق مدیریت خطاهای چندگانه و آلارم های پیکربندی شده
راه اندازی پمپ و فن به صورت چندگانه توسط اینورتر اشنایدر ATV212
        راه اندازی پمپ و فن به صورت چندگانه توسط اینورتر اشنایدر ATV212

 

 

 • کد فنی اینورتر اشنایدر ATV212

       کد فنی اینورتر اشنایدر ATV212 اصولی مطابق با اینورتر های دیگر دارد که بیانگر مشخصات فنی اینورتر است و روی پلاک آن نوشته شده درج می شود. ATV یا Ativar است که نام تجاری محصول می باشد. سه رقم بعدی در کد فنی (مثلا ۲۱۲) نشان دهنده مدل اینورتر است. H نشان دهنده این است که اینورتر دارای سیستم خنک کننده Heat sink است و درجه حفاظت آن در برابر گرد و غبار و نفوذ آب IP21 است. برای بررسی جدول مربوط به درجه حفاظت دستگاه های الکتریکی کلیک کنید.

      سه کاراکتر بعدی ولتاژ کار و توان اینورتر را بیان می کند. دو کاراکتر آخر تغذیه درایو را مشخص می کند که ورودی آن سه فاز است. این اطلاعات به ما برای انتخاب اینورتر مناسب کمک می کند که به راحتی از کد فنی کالا بدست می آید. جدول زیر مشخصات کد فنی اینورتر اشنایدر ATV212 را با ذکر یک مثال توضیح می دهد.

کد فنی اینورتر اشنایدر ATV212
                                           کد فنی اینورتر اشنایدر ATV212

 

 

مثال: اینورتر اشنایدر ATV212 با کد فنی ATV212HD11N4

اینورتر اشنایدر ATV212 سه فاز و توان 11 کیلو وات
اینورتر اشنایدر ATV212 سه فاز و توان  ۱۱ کیلو وات

 

 

 • کاتالوگ فارسی اینورتر اشنایدر ATV212 

      دو شکل زیر مدار اتصالات اینورتر اشنایدر ATV212 به موتور سه فاز و سیم بندی اتصال اینورتر به موتور سه فاز و فیلتر هایی که در شکل بعد نمایش داده  شده اند را به طور دقیق تر نشان می دهد. در کاتالوگ فارسی اینورتر اشنایدر ATV212 تغذیه سه فاز ۲۰۰ تا ۲۴۰ ولت یا ۳۸۰ تا ۴۰۰ ولت ورودی به L1 تا L3 و موتور به T1 تا T3 وصل می شود. VIA ورودی آنالوگ/دیجیتال ، VIIB ورودی آنالوگ، F، R و RES ورودی های دیجیتال، FLA، FLB، FLC و RYA و RYC خروجی های رله ای و FM خروجی آنالوگ هستند.

 

مدار اتصال اینورتر اشنایدر ATV212 و موتور سه فاز
مدار اتصال اینورتر اشنایدر ATV212 و موتور سه فاز

 

 

سیم بندی اتصال کنترل دور موتور Altivar 212 به موتور سه فاز و فیلترهای مربوطه
سیم بندی اتصال اینورتر اشنایدر ATV212 به موتور سه فاز و  فیلترهای مربوطه

 

     در شکل زیر سیم بندی کنترل دو سیمه و کنترل سه سیمه و کنترل سرعت موتور با استفاده از تغذیه داخلی P24 و تغذیه مشترک یا CC رسم شده است. با توجه به شکل در کنترل دو سیمه فرمان راست گرد با استفاده از F، فرمان چپ گرد با استفاده از R و در کنترل سه سیمه فرمان راست گرد با F، فرمان چپ گرد با RES و فرمان توقف با R انجام می شود.

 

پایه های اتصال دو سیمه درایو آلتیوار 212                             کنترل سه سیمه که توسط شاسی قطع و وصل می شود                            برای کنترل سرعت موتور می توان از پتانسیومتر استفاده نمود

           کنترل دوسیمه                                                               کنترل سه سیمه                                                                 کنترل سرعت موتور         

  F: فرمان راست گرد                                                              F: فرمان راست گرد                                                       PP : تغذیه داخلی برای ورودی آنالوگ

 R: فرمان چپ گرد                                                                  R: توقف                                                                    VIA: آنالوگ/ورودی دیجیتال

 P24: تغذیه داخلی برای ورودی دیجیتال                                     RES: گردش معکوس موتور                                              CC: مشترک

                                                                                         P24   : تغذیه داخلی برای ورودی دیجیتال 

 

      شکل زیر صفحه نمایش اینورتر اشنایدر ATV212 را نشان می دهد. با استفاده از دکمه Mode به تنظیمات درایو وارد می شویم و با دو دکمه جهت دار در منو گردش می کنیم یا تنظیمات را تغییر می دهیم. از دکمه RUN برای شروع کار اینورتر بعد از انجام تنظیمات استفاده می کنیم و دکمه STOP برای توقف اینورتر به کار می رود. عملیات انجام شده روی صفحه نمایشگر seven segment نشان داده می شود.

راهنمای نصب اینورتر اشنایدر ATV212
شماتیک و شیوه نصب درایو آلتیوار ۲۱۲

 

 

 • راهنمای نصب اینورتر اشنایدر ATV12

 1. صفحه استیل نصب شده روی درایو (جعبه ارت)
 2. درایو آلتیوار ۲۱۲
 3. کابل ورودی تغذیه
 4. کابل خروجی کنتاکت رله خطا
 5. کابل های ۶ و ۷ بایستی بصورت کاملاً ایمن توسط بست های فلزی به صفحه EMC وصل شوند:
 • روکش کابل های ۶ و ۷ را لخت کنید.
 • بست های مخصوص را روی قسمت لخت شده کابل ها قرار داده و آنها را روی صفحه EMC محکم کنید.
 1. کابل روکش دار برای اتصال به موتور
 2. کابل روکش دار برای اتصال به تجهیزات کنترلی/ دستوری
 3. کابل روکش دار برای اتصال سیم سیگنال

 

نکته:

 اتصال زمین هم پتانسیل HF میان درایو و موتور نباید قطع شود. و نیاز است که کابل PE توسط ترمینال های مناسبی به هر دو وسیله متصل شود. اگر از فیلتر EMC داخلی استفاده شود، باید زیر درایو قرار بگیرد و از طریق یک کابل بدون روکش مستقیماً به تغذیه متصل شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات ذکر کنید و با ارائه نظرات خود، ما را در بهبود هر چه بیش تر کیفیت مطالب یاری کنید. 

مقالات مرتبط

18 نظرات

 1. رحیمی

  پاسخ دادن

  عالی بود ممنون

  ۲۳ خرداد ۱۳۹۸
 2. حمید

  پاسخ دادن

  مطالب مفید و جذابی ارائه شده است.

  ۲۳ خرداد ۱۳۹۸
 3. حسین

  پاسخ دادن

  قیمت اینورتر اشنایدر رو می خواستم

  ۹ تیر ۱۳۹۸
 4. علی

  پاسخ دادن

  از اینورتر اشنایدر در پمپ ها چه استفاده ای میشه؟

  ۹ تیر ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   از اینورتر برای کنترل جریان یا فشار با توجه به نیاز استفاده می شود. اینورتر اشنایدر فرکانس منبع تغذیه پمپ یا فن را کنترل می کند و به این روش سرعت را تنظیم می کند. به علاوه اینورتر با تنظیم سرعت در مواقع لزوم انرژی کمتری مصرف می کند

   ۹ تیر ۱۳۹۸
 5. احمد

  پاسخ دادن

  چه تفاوتی بین VFD و VSD وجود دارد؟

  ۹ تیر ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   VFD مخفف عبارت Variable Frequency Drive و VSD مخفف عبارت Variable Speed Drive است. VFD برای درایو AC استفاده می شود که با تغییر فرکانس منبع تغذیه سرعت موتور را کنترل می کند و VSD برای اینورتر DC و AC استفاده می شود که با تغییر ولتاژ سرعت موتور را تنظیم می کند.

   ۹ تیر ۱۳۹۸
 6. نوید

  پاسخ دادن

  چطور اینورتر اشنایدر ATV212 را به تنظیمات کارخانه ببرم؟

  ۹ تیر ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   در پنل گرافیکی با استفاده از پارامتر typ در منوی program می توان پارامترهای درایو را به تنظیمات کارخانه برد. برای اینکار باید اینورتر در حالت توقف قرار بگیرد.
   کلید MODE را فشار دهید تا AUF نشان داده شود . با دو کلید بالا و پایین پارامتر typ را پیدا کنید و کلید ENT را فشار دهید که عدد صفر نشان داده می شود. عدد ۳ را جایگزین کنید و اینورتر را یکبار خاموش و روشن کنید.

   ۹ تیر ۱۳۹۸
 7. محمد

  پاسخ دادن

  سلام . میخوام اینورتر ATV212 رو روی حالت محلی تنظیم کنم. ممنون می شم راهنماییم کنید.

  ۹ تیر ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   روی کنترل پنل اینورتر Atv212 دکمه ای به نام LOC/REM وجود دارد که برای تنظیم روی Local و Remote از آن استفاده می شود.وقتی این دکمه را فشار دهید و چراغ کوچکی کنار صفحه روشن شود در حالت Local یا دسترسی محلی است و شما می توانید از روی پانل دستگاه را کنترل کنید. وقتی دوباره این دکمه را فشار دهید به حالت Remote یا کنترل از راه دور می روید و می توانید درایو را از طریق ورودی و خروجی های آنالوگ کنترل کنید یا از طریق شبکه فیلدباس به درایو فرمان حرکت و قطع و وصل بدهید و چرخش و سرعت حرکت را تنظیم کنید.

   ۹ تیر ۱۳۹۸
 8. الکترو صنعت

  پاسخ دادن

  سلام
  درایو ATV21 دیگه تولید نمیشه. دلیل توقف تولیدش چیه؟
  چه درایوی میشه جایگزینش کرد؟

  ۱۷ تیر ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سلام
   درایوهای ATV21 در یک پروسه کوتاهی تولید شدند و به دلیل تنظیمات سختی که داشته اند از رده تولید خارج شدند.
   درایوهای ATV212 و ATV31 و ATV312 جایگزین مناسبی از لحاظ موجودی، راحتی کار و قیمت هستند.

   ۱۷ تیر ۱۳۹۸
 9. شرکت فرانیرو

  پاسخ دادن

  سلام.
  مرجع انتخاب سرعت و فرمان درایو ATV12 چطور تعیین می شود؟

  ۸ مرداد ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   منوی کنترل -CtL برای تعیین مرجع اتنخاب سرعت و مرجع فرمان درایو ATV12 استفاده می شود. در این منو پارامتر های زیر وجود دارند:
   Fr1 : تعیین مرجع انتخاب سرعت
   rln : جلوگیری از چرخش موتور در جهت چپ گرد
   PSt : فعال یا غیر فعال کردن کلید Stop روی پنل یا پنل از راه دور
   CHCF : تعیین اینکه مرجع فرمان و مرجع انتخاب سرعت از یک منبع یا مجزا باشد.
   Cd1 : مرجع فرمان درایو. یعنی با استفاده از این پارامتر مشخص می شود که فرمان حرکت، توقف و جهت چرخش موتور از کجا صادر شود. برای دیدن این پارامتر باید پارامتر CHCF را روی SEP تنظیم کنید.

   ۸ مرداد ۱۳۹۸
 10. مصطفی

  پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید
  یک سوال داشتم از خدمتتون یک پمپ ۹۰ کیلو وات رو اگه بخواهیم با یک ATS 48 به صورت تک جهت با استفاده از کنتاکتور BY PASS راه اندازی کنیم. سایزینگ سافت رو چگونه محاسبه کنیم و پارامترهای مدنظر را چگونه تنظیم کنیم. اگه لطف کنید دقیق راهنمایی بفرمایید.
  باتشکر فراوان

  ۱۵ مرداد ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سلام
   اگر موتور شما فقط پمپ است، می توان از ATS22 اشنایدر الکتریک استفاده نمود که هم کنتاکتور by pass داخلی دارد و هم از لحاظ قیمتی به صرفه تر از ATS48 هست.
   اما اگر پمپ و فن است که باید از ATS48 استفاده نمود.
   اگر محل پمپ در مناطق خنک و غیر گرمسیری باشد و یا تابلوی سافت استارتر داخل اتاق کنترل قرار دارد و یا اینکه سیستم خنک کننده در داخل تابلو نصب شده باشد، توان مورد نیاز سافت استارتر برابر توان موتور انتخاب گردد. برای مورد فوق که پمپ ۹۰ کیلو وات است، می توان از سافت استارتر ۹۰ کیلو وات استفاده نمود.
   اگر تابلوی سافت استارتر در مکانی قرار گیرد که رطوبت و دمای محیط زیاد است، مانند مناطق جنوبی کشور، حتماً از سافت استارتر با توان یک رنج بالاتر نسبت به پمپ استفاده شود. برای مثال فوق می توان از ATS 48 با توان ۱۱۰ کیلو وات بهره برد.

   ۱۶ مرداد ۱۳۹۸