اینورتر-اشنایدر-ATV71

 

اینورتر اشنایدر ATV61

 

 

 • راهنمای فارسی اینورتر اشنایدر ATV61

     اینورتر یا درایو به منظور کنترل سرعت موتور های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. اینورتر ها با عملکردی ساده دور موتور را با توجه به میزان بار تنظیم می کنند و باعث کاهش مصرف انرژی و افزایش طول عمر موتور می شوند. در راهنمای فارسی اینورتر اشنایدر ATV61 به بررسی ویژگی های اینورتر اشنایدر، ساختار و سیم بندی،کد فنی و نحوه نصب آن می پردازیم. 

    درایو ATV761 محصول شرکت اشنایدر الکتریک است و در محدوده توان ۰٫۳۷ تا ۶۳۰ کیلو وات تولید می شود. اینورتر ATV61 بسیار نزدیک به اینورتر اشنایدر ATV71 است با این تفاوت که در درایو ATV71 امکان اضافه کردن کارت انکودر برای کنترل درایو به صورت حلقه بسته (closed Loop) وجود دارد، در حالی که درایو ATV61 عموما به صورت بدون حسگر (Sensorless) کنترل می شود.  این اینورتر اشنایدر برای کار با موتور های آسنکرون القایی و یا موتور های سنکرون با روتور آهنربایی دائمی مناسب است. به علاوه از اینورتر اشنایدر ATV61 برای کاربرد های HVAC (سیستم های پمپاژ، تهویه مطبوع و سیستم های حرارتی و برج های خنک کننده) و پمپ و از اینورتر ATV71 برای اکثر کاربرد ها استفاده می شود. برای دریافت لیست قیمت اینورتر اشنایدر ATV61 کلیک کنید.

    پورت موجود روی درایو ATV61 مشابه اینورتر اینورتر ATV71 امکان اتصال این دو درایو را به شبکه Modbus و CANopen فراهم می کند و با اضافه کردن کارت های توسعه می توان اینورتر اشنایدر ATV61 را به شبکه های اترنت TCP و PROFIBUS ، Device Net، Inter bus، CC-Link و BACnet وصل کنید. همچنین توسط کارت های مولتی پمپ، مي توان همزمان برروی چندین پمپ نظارت داشت. تعداد ورودی ها و خروجی های این اینورتر قابل افزایش است. شکل های زیر مشخصات اینورتر اشنایدر ATV61 و نمای کلی آن را نشان می دهند.

 

      

 

 اینورتر اشنایدر ATV61
اینورتر اشنایدر ATV61

جدول مشخصات اینورتر اشنایدر ATV61

جدول مشخصات اینورتر اشنایدر ATV61

                 

      بررسی دقیق تر اینورتر در ویدئوی آموزشی اینورتر اشنایدر ATV61 انجام شده است. در این ویدئو به طور مفصل درباره ساختار این اینورتر، کاربردهای آن، جرئیات پلاک اینورتر، کد کالا و سیم بندی آن صحبت می کنیم. 

 

 

 

 

        با توجه به کاراکترهای طراحی سیستم، هر نوع از مدلهای UL type 1/IP 20 و یا UL type 12/IP 54 و یا هرکدام از آن دو، یک نوع فیلتر EMC داخلی class A یا B و DC choke دارند که در انتخاب نوع کاربرد موثر هستند.

 

 

 یکی از کاربردهای اصلی ATV61، در سیستم های تهویه مطبوع و HVAC است      

 

اینورتر اشنایدر ATV61 قابلیت های مختلفی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

 

توابع مخصوص پمپ و تهویه مطبوع:

 1. تنظیم سرعت
 2. اندازه گیری جریان
 3. ذخیر سازی انرژی (Energy Saving)
 4. یکسان سازی میزان جریان مطابق با سرعت موتور
 5. دریافت اتوماتیک میزان بار از طریق آشکار سازی سرعت
 6. دارای تابع Sleep و Wake-up به منظور کاهش مصرف انرژی
 7. یکسوساز PID قابل تنظیم و دارای مد تنظیم اتوماتیک/ دستی
 8. آشکارسازی فقدان سیال، جریان صفر و محدود ساختن میزان جریان
 9. کاهش نویز و حالت تشدید بوسیله مدارات سوئیچ فرکانسی (تا ۱۶KHz)

 

توابع حفاظتی:

 1. حفاظت در برابر اضافه بار و اضافه جریان
 2. حفاظت حرارتی موتور و درایو توسط سنسور PTC حرارتی
 3. حفاظت مکانیکی دستگاه از طریق تابع فرکانسی Jump و چرخش فاز
 4. حفاظت توسط مدیریت خطای چندگانه و گروه های آلارم پیکربندی شده
 5. حفاظت در هنگام نصب دستگاه در برابر کم باری، اضافه باری و آشکارسازی جریان صفر

 

 توابع امنیتی:

-امنیت دستگاه توسط تابع Power Removal (این تابع از راه اندازی تصادفی موتور ممانعت می کند)

 

 • کد فنی اینورتر اشنایدر ATV61

      در کد فنی اینورتر اشنایدر ATV61 مانند اینورتر های دیگر هر حرف بیانگر مشخصه ای از اینورتر است که روی پلاک آن درج می شود. ATV نام تجاری اینورتر اشنایدر است که Altivar نام دارد. ۶۱ نوع اینورتر اشنایدر را مشخص می کند. H بیان می کند که این اینورتر دارای Heat Sink است و از این طریق خنک می شود. به علاوه درجه حفاظت این اینورتر IP21 است که میزان حفاظت دستگاه های الکترونکی را در برابر نفوذ گرد و غبار و آب نشان می دهد. سه کاراکتر بعدی توان کاری اینورتر را در دو دسته اینورتر سه فاز و تک فاز نشان می دهد. کاراکتر N4 در ادامه سه فاز و M3 تک فاز بودن را مشخص می کند.

     حرف Z در انتهای شماره فنی بیانگر این است که این محصول فاقد صفحه نمایش گرافیکی است.به عنوان مثال ATV61HU75N4Z که صفحه گرافیکی ندارد، در صورت نیاز به صفحه نمایش گرافیکی باید کد فنی ATV61HU75N4 را سفارش دهيد. حرف D در انتهای شماره فنی بیانگر این است که این محصول فاقد چوک DC است. به عنوان مثال ATV61HD90N4D در صورت نیاز به چوک DC باید با کد فنی ATV61HD90N4 جایگزین شده و آن را سفارش دهيد.

کد فنی اینورتر اشنایدر ATV61
کد فنی اینورتر اشنایدر ATV61

 

 

 • کاتالوگ فارسی اینورتر اشنایدر ATV61

       در کاتالوگ فارسی اینورتر اشنایدر ATV61 به بررسی مدار ها و اتصالات داخلی اینورتر می پردازیم. این اینورتر شش ورودی دیجیتال (LI1 تا LI6)، دو ورودی آنالوگ ( AI1 و AI2 )، یک خروجی آنالوگ AO1 و دو خروجی رله ای (R1 و R2) دارد. شکل زیر سیم بندی این اینورتر را نشان می دهد. ترمینال ۲۴+ و ترمینال PWR توسط یک جامپر به یکدیگر متصل شده اند و اگر این جامپر باز شود ، درایو دچار خطا می گردد.

سیم بندی اینورتر اشنایدر ATV61
سیم بندی اینورتر اشنایدر ATV61

ورودی های دیجیتال را به چهار روش می توان استفاده کرد. شکل های زیر روش اتصال ورودی های دیجیتال بدون تغذیه خارجی و با منبع تغذیه خارجی را در دو حالت Sink و Source نشان می دهد.

 

 • حالت اول: وقتی کلید در حالت Source باشد :

وقتی کلید در حالت Source باشد ترمینال ۲۴+ و PWR به عنوان ترمینال مشترک برای اتصال ورودی ها به کار خواهند رفت.

 • حالت دوم: وقتی کلید در حالت Sink Int باشد:

اگر کلید در حالت Sink و Int باشد ترمینال ۰v به عنوان پایه مشترک برای اتصال ورودی های دیجیتال استفاده می شود.

 

اگر از منبع تغذیه خارجی برای ورودی های دیجیتال استفاده کنید یکی از دو حالت زیر پیش می آید :

 • حالت سوم : اگر کلید در حالت Source باشد و از منبع تغذیه خارجی برای LIs استفاده شود
 • حالت چهارم : اگر کلید در حالت Sin Ext باشد
  کلید در حالت Source در اینورتر ATV61
                کلید در حالت Source در اینورتر ATV61
  کلید در حالت Sink Int در ATV61
    کلید در حالت Sink Int در اینورتر ATV61  

 

کلید در حالت منبع تغذیه خارجی Source در ATV61
           کلید در حالت منبع تغذیه خارجی Source در اینورتر ATV61
کلید در حالت منبع تغذیه خارجی Sink Ext در اینورتر ATV61
    کلید در حالت منبع تغذیه خارجی Sink Ext در اینورتر ATV61

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در درایو های کوچک اگر نیاز باشد از مقاومت ترمز استفاده کنیم این مقاومت به ترمینال های PB و +PA وصل می شود. برای درایو های بزرگ، یونیت ترمز به ترمینال های +/PA و -/PC متصل می گردد.

اتصال مقاومت ترمز به اینورتر ATV61
اتصال مقاومت ترمز به اینورتر ATV61

 

 

 • راهنمای نصب اینورتر اشنایدر ATV61

  راهنمای نصب اینورتر اشنایدر ATV61
      ساختار اینورتر اشنایدر ATV61

  در راهنمای نصب اینورتر اشنایدر ATV61 نکاتی درباره ساختار کلی اینورتر ATV61 و نحوه نصب آن بررسی می شود. شکل زیر ساختار کلی اینورتر را نشان می دهد.

 1. آلتیوار ۶۱
 2. صفحه استیل نصب شده روی درایو (جعبه ارت)
 3. بست های فلزی
 4. کابل اتصال به موتور، روکش کابل باید بصورت پیوسته و کامل باشد، و اگر از ترمینال های واسطه استفاده شود؛ آنها باید در جعبه های فلزی با پوشش EMC قرار داده شوند.
 5. کابل روکش دار برای اتصال مقاومت ترمزی (اگر استفاده شود)
 6. کابل روکش دار برای اتصال واحد سیگنال
 7. کابل روکش دار برای اتصال Power Removal روکش کابل باید بصورت پیوسته و کامل باشد، و اگر از ترمینال های واسطه استفاده شود؛ آنها باید در جعبه های فلزی با پوشش EMC قرار داده شوند.
 8. کابل روکش دار برای اتصال انکدر. روکش کابل باید بصورت پیوسته و کامل باشد، و اگر از ترمینال های واسطه استفاده شود؛ آنها باید در جعبه های فلزی با پوشش EMC قرار داده شوند.
 9. سیم های ارتباطی برای رله کنتاکت خروجی
 10. اتصال صفحه ارت
 11. کابل ورودی تغذیه

 

   توجه: اتصال زمین هم پتانسیل HF میان درایو و موتور و کابل روکش دار نباید قطع شود. و نیاز است که کابل PE توسط ترمینال های مناسبی به هر دو وسیله متصل شود. اگر از فیلتر EMC داخلی استفاده شود، باید زیر درایو قرار بگیرد و از طریق یک کابل مستقیماً به تغذیه متصل شود. لینک ۴ برای کابل خروجی فیلتر تعبیه شده است.

 

 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات ذکر کنید و با ارائه نظرات خود، ما را در بهبود هر چه بیش تر کیفیت مطالب یاری کنید. 

مقالات مرتبط