اینورتر

اینورتر در واقع دستگاهی است الکترونیکی که جریان مستقیم برق را به جریان متناوب تبدیل کرده و در فرکانس و ولتاژ خروجی تغییر ایجاد می کند.

اینورترها دارای مزایایی هستند که آن ها را به پرکاربردترین دستگاه ها در صنعت تبدیل کرده اند از جمله:

  •  صرفه جویی در مصرف برق
  •  محافظت از الکتروموتور و افزایش عمر مفید آنها
  •  ارتقاء سرعت موتور
  •  کنترل حرکت موتور و …

 

اینورتر از لحاظ ورودی، به دو نوع تک فاز و سه فاز تقسیم می شود. البته اینورتر از لحاظ شکل موج تولیدی نیز به انواع اینورتر موج مربعی، اینورتر سینوسی اصلاح شده، اینورتر سینوسی خالص، اینورتر متصل به شبکه و اینورتر جدا از شبکه هم تقسیم بندی می شود.

در ذیل به برخی از ویژگی های اینورتر ذکر شده خواهیم پرداخت.

اینورتر موج مربعی یا Square Wave Inverters

این گونه اینورتر یکی از نامناسب ترین اینورتر است به لحاظ اینکه موج مربعی یکی از بدترین نوع امواج برای اغلب وسایل الکتریکی است. قیمت این اینورتر بسیار ارزان بوده و توان های کمتر از ۵۰۰ وات را تحمل کرده، در نتیجه در مصارف خانگی و صنعتی کاربردی ندارد.

اینورتر سینوسی اصلاح شده یا Modified Sine Wave Inverters

اینورتر سینوسی اصلاح شده یکی از مقرون به صرفه ترین و در عین حال کاربردی ترین اینورترها است. شکل موجی که این نوع اینورتر تولید می کند مابین شکل موج مربعی و شکل موج سینوسی کامل است.

این نوع اینورتر علاوه بر قیمت مناسب دارای کارایی بالا هم است، اما بیشتر برای مصارف کوچک و خانگی کاربرد دارد. مانند: رادیو، تلویزیون و …

اینورتر سینوسی خالص یا Pure Sine Wave Inverter

این نوع اینورتر یک موج سینوسی کامل یا خالص را تولید می کند. قیمت این نوع اینورتر نسبت به اینورترهای فوق بیشتر است، اما توانایی راه اندازی انواع وسایل الکتریکی را دارد.

اینورتر متصل به شبکه یا Grid Tie Inverter

این نوع اینورتر برای زمانی توصیه می شود که، بنا بر هر دلیلی نمی توانید ارتباط خود را با شبکه برق قطع کنید. و یا زمانی که به شبکه برق متصل هستید و از انرژی خورشیدی یا توربین بادی هم برای کاهش دادن میزان برق مصرفی از شبکه استفاده می کنید.

در نتیجه، با استفاده از این نوع اینورتر به هر میزان که سیستم خورشیدی یا توربین بادی برق تولید کند، به همان میزان برق مصرفی از شبکه کم شده و در واقع هزینه های مصرفی کاهش می یابد.

اینورتر جدا از شبکه یا Off Grid Inverter

در این حالت قابلیت اتصال به شبکه برق وجود ندارد و اینورتر به شبکه متصل نمی شود. در این نوع اینورترها برق ذخیره شده در باتری از ولتاژ مستقیم به ولتاژ متناوب تبدیل می شود تا بتوان برای وسایل برقی استفاده نمود.

برای نمونه از باتری اتومبیل در مکان هایی که برق وجود ندارد (مانند باغ یا طبیعت گردی) می توان برای تغذیه اینورتر جدا از شبکه استفاده نمود و برق متناوب یا AC برای راه اندازی ابزار و روشنایی مانند دریل و لامپ مهتابی تهیه کرد.

به طور کلی، می توان گفت هر چقدر شکل تبدیل در اینورترها سینوسی تر باشد، مناسب تر هستند.

 

ویدئوی آموزشی:

 

مقالات مرتبط