اینورتر-اشنایدر-ATV31

اینورتر اشنایدر ATV312

 

 

 • راهنمای فارسی اینورتر اشنایدر ATV312

      موتور های الکتریکی عموماٌ با سرعت ثابتی کار می کنند. اما موتور ها با توجه به کاری که انجام می دهند یا میزان بار آن ها همیشه به یک دور ثابت احتیاج ندارند و گاهی می توان با کاهش دور موتور از هزینه ها کاست یا با افزایش دور موتور فقط در مواقع مورد نیاز اصطلاک موتور را کاهش داد. اینورتر اشنایدر ATV312 در این زمینه به ما کمک خواهد کرد. در راهنمای فارسی اینورتر اشنایدر ATV312 به جزئیات این اینورتر و کاربرد آن می پردازیم. برای دریافت لیست قیمت اینورتر اشنایدر ATV312 کلیک کنید.

     اینورتر یا درایو وسیله ای است که از آن برای کنترل دور موتور و کاهش مصرف انرژی بدون تاثیر در عملکرد سیستم استفاده می شود . اینورتر اشنایدر الکتریک مدل های مختلفی دارد. یکی از انواع آن اینورتر اشنایدر ATV312 با نام تجاری آلتیوار ۳۱۲ (Altivar 312) است که یک اینورتر فرکانسی برای موتورهای آسنکرون ۲۰۰ تا ۶۰۰ ولت سه فاز در رنج ۰٫۱۸ تا ۱۵ کیلو وات است. این درایو به علت کمپکت بودن به راحتی قابل نصب است و توابع آن نیازهای کاربردی دستگاه های صنعتی را فراهم می کند. اینورتر اشنایدر ATV312 دارای کارت های ارتباطی مختلفی است که استفاده از آن را در سیستم های کنترلی اصلی ممکن می کند. این درایو توسط نرم افزارهای SoMove، نرم افزار موبایل SoMove، ترمینال نمایشگر از راه دور، Simple Loader و Multi Loader پشتیبانی می شود.           

     اینورتر اشنایدر ATV312 در پمپ، کمپرسور و فن ساده استفاده می شود. برای جابه جایی مواد با استفاده از جرثقیل های کوچک و بالابر ها و کنترل دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی با گشتاور معمولی اینورتر اشنایدر ATV312 گزینه مناسبی است. همچنین این اینورتر در ماشین های بسته بندی و دستگاه برچسب زنی و ماشین های خاص (میکسر، خمیر گیر، کشش مفتول و ماشین نساجی) کاربرد دارد.

    راهنمای فارسی اینورتر اشنایدر ATV312 نشان می دهد که  آلتیوار ۳۱۲ شامل ۶ ورودی دیجیتال، ۳ ورودی آنالوگ، یک خروجی آنالوگ/ دیجیتال و ۲ خروجی رله ای است. درایور آلتیوار ۳۱۲ پروتکل های MODBUS و CANopen را پشتیبانی می کند که از طریق یک سوکت RJ45 این اتصال ایجاد می شود. همچنین از طریق کارت های I/O مختلف، توانایی ارتباطی با CANopen Daisy Chain ،DeviceNET ،Profibus DP ،Modbus TCP و Fipio امکان پذیر است.                                                                                                                            اینورتر اشنایدر ATV312

اینورتر اشنایدر ATV312

      بررسی دقیق تر اینورتر در ویدئوی آموزشی اینورتر اشنایدر ATV312 انجام شده است. در این ویدئو به طور مفصل درباره ساختار این اینورتر، کاربردهای آن، جرئیات پلاک اینورتر، کد کالا و سیم بندی آن صحبت می کنیم. 

 

 

 

 

   اینورتر اشنایدر ATV312 با قابلیت های زیر کنترل سرعت موتور و کاهش مصرف انرژی را برای ما ممکن می کند:

 1. رگولاتور (-/+)
 2. رگولاتور PI و رفرنس
 3. حفاظت موتور و درایو
 4. ترمز مرحله ای (ترتیبی)
 5. کنترل ۲ سیمه و ۳ سیمه
 6. افزایش و کاهش سرعت (-/+)
 7. ۱۶ سرعت از پیش تعیین شده
 8. ذخیره کردن توابع در داخل کنترل دور
 9. پیکربندی خطا و پیکربندی نوع استوپ
 10. کنترل رفرنس سرعت توسط کلید گردان
 11. دریافت اتوماتیک مقدار بار توسط آشکارسازی سرعت و راه اندازی اتوماتیک

 

 •    کد فنی اینورتر اشنایدر ATV312

    کد فنی اینورتر اشنایدر ATV312 که بر روی پلاک کالا نوشته شده است مشخصات فنی آن را بیان می کند. اینورتر ATV312 انواع مختلفی دارد و برای کاربرد های مختلف طراحی شده است. ATV همان نوع محصول یا اصطلاحا  Altivar است. دو یا سه رقم بعدی کد فنی اینورتر نوع آن را که در اینجا ۳۱۲ است را نشان می دهد. H نشان دهنده این است که اینورتر دارای سیستم خنک کننده Heat sink است و اگر P باشد یعنی اینورتر سیستم خنک کننده ندارد. عموماً اینورتر های ATV312 که در ایران کاربرد دارند از نوع H هستند. درجه حفاظت تابلو در این اینورتر IP21 است.

       U22 ولتاژ کار و توان اینورتر را بیان می کند که U22 برای هر دو دسته تکفاز و سه فاز یکسان است. دو کاراکتر آخر در کد فنی اینورتر تک فاز و سه فاز بودن اینورتر را مشخص می سازد. پس با دانستن این اطلاعات و با بررسی کد فنی کالا می توان تا حدی نوع اینورتر مورد نظر را انتخاب کرد. جدول زیر مشخصات کد فنی اینورتر اشنایدر ATV312 را توضیح می دهد.

                                                                                                                    

کد فنی درایو ATV312 کد فنی اینورتر اشنایدر ATV312

 

 • کاتالوگ فارسی اینورتر اشنایدر ATV312 

     شکل زیر اتصالات اینورتر را برای دو حالت تک فاز و سه فاز نمایش می دهد. در کاتالوگ فارسی اینورتر اشنایدر ATV312 در هر دو سیم بندی شش ورودی دیجیتال (LI1 تا LI6) دارد که ورودی LI1 برای فرمان استارت راست گرد موتور، LI2 برای فرمان استارت چپ گرد و LI3 و LI4 برای حرکت با سرعت ثابت مورد استفاده قرار می گیرد. این اینورتر دارای سه ورودی آنالوگ (AI3 تا AI1)، دو خروجی آنالوگ (AOV و AOC) و ۲ خروجی رله ای (R2 و R1) است. پورت RJ45 برای ارتباط با ModBus و CANOpen در اینورتر استفاده می شود. با استفاده از AI1 سرعت درایو کنترل می شود و در صورتی که در عملکرد اینورتر و یا سیستم داخلی آن خطا ایجاد شود سیگنال خطایی را می توان از خروجی R1 دریافت کرد. برای دریافت کاتالوگ انواع اینورتر ATV312 کلیک کنید.

 

                                                         سه فاز                                                                                                                     تكفاز 

"کاتالوگ

 

       شکل زیر به طور دقیق تر سیم بندی اینورتر را برای کاربرد های مختلف نشان می دهد. با توجه به شکل می توان با استفاده از مبدل جریان و ولتاژ و همچنین پتانسیومتر دور موتور را کنترل کرد. به علاوه می توان به روش دو سیمه یا سه سیمه دور موتور را کنترل نمود که مشابه مطالبی که پیش تر اشاره شد LI1 برای فرمان راست گرد، LI2 برای فرمان چپ گرد در کنترل دو سیمه استفاده می شود. در کنترل سه سیمه LI1 برای توقف، LI2 برای فرمان راست گرد و LI3 تا LI6 را می توان برای فرمان برای فرمان چپ گرد متصل کرد. 

 

سیم بندی مبدل های دوسیمه و سه سیمه و پتانسیومتر در اینورتر اشنایدر ATV312                                   استفاده از مبدل جریان      کنترل دور موتور با        کنترل دور موتور با پتانسیومتر     کنترل ۳ سیمه                 کنترل ۲ سیمه

                                                                  استفاده از مبدل ولتاژ                                    

 

سیم کشی فیلترهای سه فاز و تک فاز در اینورتر اشنایدر ATV312                                                      فیلترهای ورودی EMC سه فاز                                                  فیلترهای ورودی EMC  تک فاز       

 

 

 • راهنمای نصب اینورتر اشنایدر ATV312
 1.  صفحه استیل نصب شده روی درایو (جعبه ارت) 
 2.  درایو آلتیوار ۳۱۲
 3. کابل ورودی تغذیه
 4.  کابل خروجی کنتاکت رله خطا
 5.  ارت کردن کابل های شیلد دار (روکش دار) ۶ ، ۷ و ۸ بطریق زیر:

ساختار بدنه اینورتر اشنایدر ATV312

 • روکش کابل را لخت کنید.
 • کابل را روی صفحه ۱ نصب کرده و بست را روی قسمت لخت شده محکم کنید.
 • برای کابل های ۶ ، ۷ و ۸ ، روکش باید از هر دو طرف به زمین متصل شود.
 • روکش کابل باید بصورت پیوسته و کامل باشد، و اگر از ترمینال های واسطه استفاده شود؛ باید در جعبه های فلزی با پوشش EMC قرار داده شوند.
 1.  کابل روکش دار برای اتصال به موتور (خروجی)
 2.  کابل روکش دار برای اتصال سیم سیگنال
 3. کابل روکش دار برای اتصال مقاومت ترمزی
 4.  کابل PE (سبز – زرد)

نکته

     اتصال زمین هم پتانسیل HF میان درایو و موتور و کابل روکش دار نباید قطع شود. نیاز است که کابل PE توسط ترمینال های مناسبی به هر دو وسیله متصل شود. اگر از فیلتر EMC داخلی استفاده شود، باید زیر درایو قرار بگیرد و از طریق یک کابل بدون روکش مستقیماً به تغذیه متصل گردد. لینک ۳ روی درایو، کابل فیلتر خروجی است.

 

 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات ذکر کنید و با ارائه نظرات خود، ما را در بهبود هر چه بیش تر کیفیت مطالب یاری کنید. 

مقالات مرتبط