انواع پست برق و شبکه برق رسانی

 

ما در مقاله شبکه های برق رسانی و توزیع برق به معرفی بخش های مختلف توزیع برق که شامل تولید، انتقال و توزیع برق است می پردازیم. سپس به معرفی انواع پست های برق در دسته های پست زمینی و هوایی، انواع تغذیه سیستم های توزیع و محاسبه ظرفیت ترانسفورماتور پست  و هم چنین انواع ترانس های توزیع و شبکه های فشار قوی و فشار ضعیف خواهیم پرداخت.

 


بیشتر بخوانید :

طراحی انواع سیستم های توزیع برق

تحلیل اثر بار الکتریکی در شبکه توزیع

شبکه های توزیع برق صنعتی


 امروزه انرژی الکتریکی به عنوان بخش جدا نشدنی از زندگی بشری، مهمترین نقش را در چرخۀ صنعت جهانی بر عهده دارد. در واقع می توان گفت، امروزه صنعت برق به عنوان یکی از شاخص های مهم توسعۀ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به شمار می آید. از مزایای انرژی الکتریکی نسبت به سایر انرژی ها می توان به انتقال نسبتاً آسان، سهولت تبدیل به سایر فرم های انرژی، طیف وسیع کاربرد و آلودگی کمتر آن در محیط زیست اشاره کرد. از معایب انرژی الکتریکی نیز می توان به عدم قابلیت ذخیره سازی آن به صورت عملی و کاربردی در حد گسترده اشاره کرد. شبکۀ انرژی الکتریکی جهت انتقال الکتریسیته از نیروگاه ها به محل مصرف، به سه بخش اصلی تولید، انتقال و توزیع برق تقسیم می شود. البته بخش دیگری به نام فوق توزیع نیز به این موارد اضافه می شود که به دلیل هم پوشانی سطوح ولتاژی و شباهت زیاد روش های کارکرد و حفاظت آن با بخش انتقال، می توان آن را زیر مجموعه ای از شبکه ی انتقال در نظر گرفت.

 

پست-برق

 

   بخش تولید، طیف وسیعی از انواع نیروگاه ها با توان و راندمان متفاوت را شامل می شود. در شبکه های انتقال انرژی الکتریکی، بنابر دلایل زیادی از جمله دلایل ایمنی، اقتصادی و مهم تر از همه، دور بودن منابع تولید انرژی از مصرف کننده ها، واحدهای تولید نیروگاهی در مناطق دور از مراکز مصرف قرار دارند. ولتاژ خروجی ژنراتور نیروگاه های مختلف، متفاوت است و در بیشترین حالت خود به حدود ۲۵ کیلوولت می رسد. فرکانس این ژنراتورها نیز در همه ی کشورها، در دو مقدار ۵۰ یا ۶۰ هرتز تنظیم می شود.

 

دیاگرام-توزیع-برق-از-نیروگاه-تا-مصرف-کننده

 

   سیستم های توزیع انرژی الکتریکی، از سه بخش پست توزیع، سیستم اولیۀ توزیع و سیستم ثانویۀ توزیع تشکیل شده اند. وظیفه پست توزیع، دریافت توان از سیستم انتقال و تحویل آن به سیستم توزیع است. در این پست ها از حداقل دو خط تغذیه به عنوان ورودی این پست استفاده می شود که مقدار این ولتاژ به استاندارد هر کشوری وابسته است.

 

سیستم-توزیع-برق-بخش-اولیه

 

 

سیستم-توزیع-برق-بخش-ثانویه

  • انواع پست های توزیع برق

   پست های توزیع برق در دو نوع زمینی و هوایی مورد بهره برداری قرار می گیرند. تعیین حداکثر افت ولتاژ، انتخاب نوع هادی، تعیین سطح اتصال کوتاه خط و ظرفیت جریان دهی، از جمله معیارهای طراحی این نوع پست هاست.

پست توزیع زمینی

نوع مرسوم پست توزیع زمینی با دو سلول طراحی می شود. در سلول اول، جهت حفاظت در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار، برای جریان های تا ۳۰ آمپر از سکسیونر قابل قطع زیر بار و برای جریان های بیش از ۳۰ آمپر از دژنکتور مجهز به رله ی پریمر (بدون ترانس جریان) استفاده می شود. سلول دوم، سلول اندازه گیری نامیده می شود که در آن، ۲ یا ۳ ترانسفورماتور ولتاژ با خروجی ۱۰۰ یا ۱۱۰ ولت (ولتاژ خط) تعبیه می شود. در پست های زیر زمینی استفاده از ترانسفورماتور خشک الزامی است و استفاده از فضای فوقانی آن به منظور احداث فضای سبز و آبنما ممنوع است. پست های توزیع زمینی بر حسب کاربرد در ۶ نوع مختلف طراحی می شوند.

ساختار-پست-برق

پست عمومی برق

از پست عمومی برق می توان جهت برق رسانی به متقاضیان خانگی، تجاری و غیره، استفاده کرد. امروزه پیش بینی این پست ها برای متقاضیان دیماندی کمتر از ۲۵۰ کیلووات نیز لازم است. ابعاد این پست ها به صورت 8*6 متر پیشنهاد می شود.

 

پست اختصاصی برق

جهت واگذاری انشعاب برق به متقاضیان دیماندی ولتاژ اولیه و قدرت بیشتر از ۲۵۰ کیلووات استفاده از پست اختصاصی برق می شود. در این پست، لوازم اندازه گیری شامل ترانس جریان، ولتاژ و کنتور اکتيو و راکتیو نیز نصب می شوند. این پست مانند نوع عمومی در ابعاد 8*6 متر پیشنهاد می شود.

 

پست عمومی – اختصاصی برق

این پست در ابعاد پیشنهادی 11*8 متر و در دو قسمت کاملاً مجزا ساخته می شود. یک قسمت این پست جهت تأمین مصارف عمومی (مشترکان دیماندی بیشتر از ۳۰ کیلووات و کمتر از ۲۵۰ کیلووات) و قسمت دیگر جهت تأمین ولتاژ اولیه مشترکان دیماندی بیش از ۲۵۰ کیلووات طراحی می شود. این پست در واقع ترکیبی از پست عمومی و پست اختصاصی است.

 

پست پاساژ

 در صورتی که فاصلۀ محل مصرف از محل تحویل برق زیاد باشد، فقط لوازم اندازه گیری ولتاژ اولیه (۲۰ کیلوولت) در پستی به ابعاد تقریبی 6*4 متر تعبیه شده و ترانسفورماتور اختصاصی در محلی نزدیک به محل مصرف نصب می شود که به آن، پست پاساژ گفته می شود.

 

پست تقسیم برق

در پست مستقیم برق، یک یا چند فیدر ۲۰ کیلوولت، به چندین انشعاب ۲۰ کیلوولت تقسیم می شود. به عنوان مثال، دو فیدر ورودی به پنج فیدر خروجی تبدیل می شود. ابعاد این پست با توجه به موقعیت و تعداد فیدرها تعیین می شود. در واقع، در تعیین ابعاد پست های زمینی در صورتی که نتوان اندازه های داده شده را لحاظ کرد، طراحی باید به صورت دو طبقه یا با رعایت حریم ها انجام شود.

 

پست های برق پیش ساخته ای فشرده (کیوسک)

   این پست ها به راحتی قابل حمل بوده و زمان بهره برداری آنها کوتاه است. همچنین سادگی و ایمنی در بهره برداری از خصوصیات دیگر این نوع پست ها محسوب می شود. سیستم زمین این نوع پست ها مانند پست های زمینی است. استفاده از این پست ها در ظرفیت های 50-250، 315-500 و 630-800 کیلوولت آمپر، به صورت حلقوی با ترانسفورماتور خشک یا هرمتیک مجاز است.

پست-برق-پیش-ساخته

 

نمای-داخلی-یک-پست-پیش-ساخته
                                                                  نمای داخلی یک پست برق کیوسکی

 

پست توزیع هوایی

   پست های هوایی نسبت به پست های زمینی ارزان تر تمام می شوند و این ارزانی به این خاطر است که جای کمی را اشغال می کنند و مانند پست های زمینی سکسیونر و دژنکتور و… ندارند. این پست ها حداکثر تا ظرفیت ۵۰۰ کیلوولت آمپر ساخته می شوند و برای ظرفیت های بالاتر به اجبار باید از پست های زمینی استفاده کرد. استفاده از ترکیب این پست با پست زمینی در طول یک انشعاب ممنوع است.

 

پست-هوایی

 

 

ساختار-پست-هوایی


بیشتر بخوانید : 

طراحی انواع سیستم های توزیع برق اینجا بخوانید

انواع تابلو توزیع نیروی برق را بشناسیم!


 

 • ترانس های توزیع

   ترانس های توزیع در ایران ولتاژ ۲۰ کیلوولت و در برخی نقاط ۳۳ کیلوولت را به ولتاژ ۴۰۰ ولت تبدیل می کنند. این سطح ولتاژ برای مصارف خانگی، تجاری و صنعتی (کوچک) استفاده می شود.

ترانسفورماتورهای-پست-برق

محاسبه ظرفیت مورد نیاز ترانسفورماتور پست ها

   ظرفیت مورد نیاز ترانسفورماتور یک پست که مجموعه ای از بارها را تغذیه می کند از رابطۀ  زیر بدست می آید:

 

 

 • ضریب توان، به نسبت توان حقیقی به توان ظاهری گفته می شود و مقداری بین ۰ تا ۱ دارد.
 • ضریب بهره برداری نیز، نسبت بار متوسط به قدرت قابل بهره برداری را گویند.
 • ضریب همزمانی مصرف از مقدار ۰٫۲۵ تا ۱ متغیر است.

 

 • ضریب همزمانی با توجه به نوع مصرف

نوع مصرف

ضرایب همزمانی

خانگی

35-25 درصد

عمومی

85-70 درصد

تجاری

65-50 درصد

صنعتی

100-90 درصد

   عوامل دیگری مانند نحوۀ بارگیری و همچنین درجه حرارت محیط بر قدرت ترانسفورماتور تأثیر دارند.

 

 • ترانسفورماتور توزیع هوایی و زمینی

   ترانسفورماتور های توزیع ظرفیت نصب تا ۳۱۵ کیلوولت آمپر را به صورت هوایی به کار می برند. این ترانسفورماتورها در قدرت های ۱۵ ، ۲۵ ، ۵۰، ۷۵، ۱۰۰، ۱۲۵، ۱۶۰ ، ۲۰۰ و ۲۵۰ کیلوولت آمپر نیز به کار می روند. ترانسفورماتورهای با قدرت بیشتر از ۳۱۵ کیلوولت آمپر به صورت زمینی به کار رفته و در قدرت های نصب ۴۰۰،۵۰۰،۶۳۰،۸۰۰،۱۲۵۰،۱۶۰۰ و ۲۰۰۰ کیلوولت آمپر استفاده می شوند. این ترانسفورماتورها در مکان های بسته ای به نام پست توزیع به کار می روند.

                                                                                                                   ترانس زمینی

                                                                                                                ترانس هوایی                                                                                                         

 


بیشتر بخوانید:

انواع ترانسفورماتور و مدار معادل آن

کاربرد ترانسفورماتور در اندازه گیری


 

 • انواع ترانس توزیع

ترانس خشک

   در ترانس خشک ، از عایق های رزینی یا سیلیکونی برای هسته و سیم پیچ های آنها استفاده می شود. سیم پیچ ها به طور مجزا قابل جدا شدن بوده و برای خنک شدن آنها، هوا در بالا و پایین آنها دمیده می شود. کاربرد این نوع ترانسفورماتورها در مکان هایی است که موضوع آتش سوزی بسیار حساس باشد. همچنین این ترانس ها، حداکثر تا قدرت ۱۰۰۰kVA ساخته می شوند. ترانسفورماتورهای توزیع نوع خشک به سه دستۀ نوع تهویه ای، نوع غیر تهویه ای و نوع درزگیری شده تقسیم می شوند که در داخل اتاق یا محیط بیرون قابل استفاده هستند.

 

ترانسفورماتور-نوع-خشک

 

ترانس روغنی

   هسته و سیم پیچ های ترانس روغنی داخل روغن قرار می گیرند. کاربرد این ترانسفورماتورها بسیار زیاد بوده ولی در مکان هایی که احتمال آتش سوزی وجود دارد، کاربرد آنها کم است؛ زیرا که روغن ترانسفورماتورها اشتعال زا بوده و احتمال آتش سوزی به وجود می آید.

 

سوال الیکا الکتریکمزایای ترانس خشک چیست ؟

 از مزایای ترانسفورماتور خشک نسبت به نوع روغنی می توان به تلفات و صدای کم، نصب آسان، مقاومت خوب در برابر اتصال کوتاه، ساز و کار خاموشی خودکار، تعمیر و نگهداری کمتر نسبت به نوع روغنی، عمر مفید بیشتر به سبب عدم وجود تخلیۀ جزئی در آن اشاره کرد.

 

 ترانس هرمتیک

  نرانس هرمتیک دارای سه سیم پیچ اولیه ی مثلث و سه سیم پیچ ثانویۀ ستاره هستند. در این نوع ترانسفورماتور، منبع انبساط وجود نداشته و هیچ ارتباطی بین روغن داخل آن و هوای خارج وجود ندارد. سیم پیچ ها کاملاً داخل روغن بوده و سطح بالای روغن از گاز ازت یا نیتروژن پر شده است و انبساط و انقباض به صورت آکاردئونی انجام می شود. عدم نیاز به تعویض روغن، کاهش مراقبت و نگهداری از آنها، کاهش فرسودگی مواد عایقی به علت قطع ارتباط با هوا، عدم نیاز به برخی تجهیزات و کاهش ارتفاع به علت حذف منبع انبساط از ویژگی های این ترانسفورماتورها است.

ترانس-هرمیتیک
                                   یک نوع ترانس هرمیتیک

کاربرد ترانس هرمتیک در مکان های رطوبتی مانند سواحل دریا یا مکان هایی که امکان تعمیر و نگهداری نباشد، ضروری است. تاکنون سه نوع ترانسفورماتور توزیع هرمتیک ساخته شده است:

 1. ترانس هرمتیک با محفظه یا دیافراگم لاستیکی
 2. ترانس هرمتیک با بالشتک گازی
 3. ترانس هرمتیک با پرۀ قابل ارتجاع

 

ترانس آمورفوس

  ترانس آمورفوس مانند ترانسفورماتورهای توزیع معمولی هستند ولی هستۀ آنها با آلیاژی از جنس آهن آمورفوس ساخته می شود که باعث کاهش چشمگیر تلفات هسته تا میزان ٪۸ در مقایسه با هسته های معمولی می شود.

 

 • انواع شبکه های تامین برق

در این بخش جهت شناسایی بیشتر شبکه های تأمین برق، بازه های ولتاژ به شبکه های فشار قوی و فشار ضعیف عمومی بیان می شود.

 

شماتیک-توزیع-برق-در-سطوح-ولتاژ-مختلف-HV-MV-LV

 

 

ترانسفورماتورهای-کاهنده-و-افزاینده-در-طول-سیستم-های-برق-رسانی

 

 

 • شبکه فشار قوی عمومی

شبکه فشار قوی عمومی شامل کلیه خطوط هوایی و زمینی و پست های فشار قوی با ولتاژ 11 کیلو ولت یا بیشتر است که بر حسب مورد برای انتقال یا توزیع نیروی برق به کار می روند و کاملاً در اختیار شرکت برق اند.

 

شبکه فشار قوی عمومی به سه دسته تقسیم می شوند:

1- شبکه های انتقال: خطوط هوایی یا زمینی و پست های با ولتاژ های 230 کیلو ولت ، 400 کیلو ولت را شامل می شود.

2- شبکه های توزیع (فشار متوسط): خطوط و پست های هوایی یا زمینی با ولتاژ های 11 کیلو ولت، 20 کیلو ولت، 33 کیلوولت را شامل می شود.

3- شبکه فوق توزیع: خطوط هوایی یا زمینی و پست های با ولتاژ های 63 کیلو ولت، 66 کیلو ولت و 132 کیلو ولت را شامل می شود.

 

نمایی-از-یک-پست-برق-66KV
                                                                                                        شماتیکی از یک پست برق-66KV

 

به خطوط انتقال، توزیع و فوق توزیع، خطوط نیرورسانی هم گفته می شود. این خطوط شبکه عمومی موجود را با ظرفیت کافی به نقطه تحویل متصل می کنند. در شکل زیر به طور نمونه دیاگرام یک پست برق 11KV به 400 ولت را مشاهده می کنید.

 

دیاگرام-پست-برق-11KV-به-400V

 • شبکه فشار ضعیف عمومی

شبکه فشار ضعیف عمومی شامل کلیه خطوط هوایی، زمینی و تأسیسات فشار ضعیفی هستند که جهت توزیع نیرو از پست های عمومی توزیع واقع در معابر گذرگاه های عمومی مورد استفاده قرار می گیرند. لازم به ذکر است که شبکه های فشار ضعیف عمومی معمولاً از طریق جعبه انشعاب یا جعبه تقسیم و یا به طور مستقیم به خطوط سرویس متصل می شوند و شرکت برق مالکیت کامل آن را داراست. این شبکه ها دارای سطح ولتاژ 400 ولت سه فاز و یا 230 ولت تک فاز هستند که زیر مجموعه شبکه های توزیع برق فشار متوسط محسوب می گردند.

معرفی-شبکه های-انتقال-و-توزیع-برق

 • انواع شبکه فشار ضعیف

در ادامه به شرح انواع شبکه های فشار ضعیف پرداخته می شود.

شبکه هوایی توزیع برق

در این حالت شبکه فشار ضعیف با پایه های بتونی یا چوبی و عموماً با کابل خودنگهدار طراحی می شود.

شبکه زمینی توزیع برق

در این حالت کل شبکه به صورت دفن کابل در زمین اجرا می شود و انشعاب از تابلوهای توزیع صورت می گیرد.

شبکه توزیع برق به صورت ترکیبی از شبکه هوایی و کابل زمینی

در این حالت اصولاً شبکه اصلی به صورت هوایی اجرا می شود، در حالی که کابل های مشترکین به جای این که از پایه های هوایی انشعاب بگیرند، از یک تابلو برق تغذیه می شوند.

اگرچه یک شبکه نمونه برای تمام سیستم های قدرت وجود ندارد، شکل زیر یک نمودار شامل چندین قسمت را که معمولاً در یک سیستم قدرت یافت می شوند نشان می دهد. در اینجا ما توجه خود را به المان هایی که در شبکه توزیع وجود دارند معطوف می کنیم. اگرچه انرژی الکتریکی در نیروگاه تولید می شود و به طرف مصرف کننده جریان می یابد.

نمودار سیستم قدرت به همراه قسمت های مختلف عملیاتی

نمودار سیستم قدرت به همراه قسمت های مختلف عملیاتی

 

انرژی الکتریکی تحت ولتاژ نامی مصرف که معمولاً بین ۲۴۰-۲۲۰ ولت (در آمریکا ۱۲۵-۱۱۰ ولت) است، مصرف می شود. انرژی الکتریکی از یک وسیله اندازه گیری عبور می کند تا مقدار مصرف ثبت و ضبط شود. از این اطلاعات علاوه بر تعیین مقدار انرژی فروخته شده می توان در طراحی و پیش بینی بار و برنامه عملیاتی استفاده کرد. وسایل اندازه گیری (کنتور) معمولاً شامل یک وسیله قطع کننده هستند که در مواقع لزوم مصرف کننده را از تغذیه کننده قطع می کنند. قسمتی از سیستم توزیع که انرژی الکتریکی را از شبکه ثانویه توزیع به وسایل اندازه گیری مصرف کننده منتقل می کند سرویس دهنده به مصرف کننده نامیده می شود.

در شکل قبل چندین مصرف کننده به یک شبکه ثانویه اصلی (شبکه فشار معین) متصل شده اند. شبکه ثانویه اصلی در واقع یک مسیر از ترانسفورماتورهای توزیع به چندین مصرف کننده است. در ترانسفورماتورهای توزیع، ولتاژ انرژی تحویلی تا سطح ولتاژ مصرف کاهش داده می شود. ولتاژ اولیه ترانسفورماتور توزیع در محدوده kv ۲/۲-۴۶ قرار دارد.

ترانسفورماتور توسط فیوزهایی در سمت فشار قوی در مقابل اضافه جریان یا خطا حفاظت می شود، علاوه بر این معمولاً در سمت فشار ضعیف ترانسفورماتور یک کلید وجود دارد. این وسایل حفاظتی در مواقع خطا یا اضافه جریان ترانسفورماتور را از شبکه قطع می کنند.

اگر کلیدی در سمت ثانویه یا فشار ضعیف وجود داشته باشد، تنها هنگامی که خطا با اضافه جریان در سیستم ثانویه اصلی و یا در مصرف کننده رخ دهد عمل می کند. اگر خطا در خود ترانسفورماتور رخ دهد، تنها فیوزهای طرف اولیه (فشار قوی) عمل می کنند. اگر ترانسفورماتور در شبکه هوایی نصب شده باشد، توسط برقگیر آن را در مقابل صاعقه و ولتاژهای ضربه خط حفاظت می کنند.

 

سیستم-توزیع-برق

سوال الیکا الکتریک

 

برقگیر چیست ؟

برقگیر، ولتاژ ضربه نسبت به زمین را قبل از این که بتواند به ترانسفورماتور صدمه بزند کاهش می دهد. سیستم اصلی سه فاز ممکن است شامل چندین شاخه سه فاز متصل به هم توسط کلیدهای تقسیم بندی خط باشد. بعضی از این شاخه ها ممکن است از چندین شاخه تک فاز متصل به هم تشکیل شده باشند. در محل هایی که خطوط هوایی به علت محدودیت های مکانی بدون ترانسفورماتور توزیع برپا می شوند، به منظور حفاظت خطوط بر روی آنها برقگیر نصب می گردد.

 

ارستر-صاعقه-گیر-و-بوشینگ-حفاظت-ترانسفورماتور

 

در بعضی موارد شاخه های سه فاز از طریق یک مدار باز-بسته به سیستم سه فاز اصلی متصل می شوند. اگر در شاخه ای خطا رخ دهد کلید فوق، آن شاخه را از سیستم قطع می کند. کلید باز-بسته بعد از چند لحظه، قبل از آن که به طور دائم باز شود برای یک یا چند بار وصل و قطع می شود. این کار بدین علت انجام می گیرد که اگر خطا موقتی باشد (مانند افتادن شاخه درخت بر روی خط که بعد از ایجاد جرقه می سوزد و از بین می رود) موجب قطع شدن مصرف کننده از سیستم نمی شود.

شاخه اصلی سه فاز از یک پست توزيع منشعب و از یک باس در پست تغذیه می گردد. سه فاز اصلی معمولاً تغذیه کننده یا فیدر نامیده می شود. هر فیدر به یک باس متصل است و وسایل حفاظتی مانند کلید و رگولاتور ولتاژ بر روی آنها نصب می شود. رگولاتور ولتاژ، ولتاژ خروجی را متناسب با تغییرات بار در یک محدوده تعیین شده ثابت نگه می دارد. در بعضی موارد رگولاتور ولتاژ در پست نصب می شود که در این صورت ولتاژ در باس پست تنظیم می شود.

در مواقعی که خطا در فیدر رخ می دهد، کلید برای جلوگیری از اضافه جریان، فیدر را از باس قطع می کند باس بار در پست توزیع معمولاً چندین فیدر توزیع را تغذیه و مجموع جریان آنها را تحمل می نماید. باس بار فوق توسط یک یا چند ترانسفورماتور تغذیه می شود و هر ترانسفورماتور با یک کلید حفاظت می گردد. این پست های ترانسفورماتوری، ولتاژ خطوطی را که این پست ها را تغذیه می کنند کاهش می دهند. این خطوط را سیستم زیر انتقال یا فوق توزیع می نامند. این سیستم معمولاً تحت ولتاژ kV ۲۳-۱۳۸ کار می کند.

 

سیستم های فوق توزیع برق

سیستم فوق توزیع، چندین پست اصلی توزیع را تغذیه می کند و در واقع به صورت فیدر ارتباطی بین پست های توزیع و یا انتقال عمل می کند. در بعضی موارد مصرف کننده های بزرگ مانند کارخانجات صنعتی و مصرف کننده های تجاری با بار بزرگ، مستقیماً از طریق یک دژنکتور از سیستم فوق توزیع تغذیه می شوند.

 

 • پست انتقال برق

پست های انتقال مانند پست های توزیع هستند با این تفاوت که انرژی بیشتری را تأمین می کنند و ولتاژ خطوط انتقال را تا سطح ولتاژ خطوط فوق توزیع کاهش می دهند. سیستم های انتقال تحت ولتاژ kV ۶۹–۷۵۰ کار می کنند.

خطوط انتقال منشعب از یک پست مرتبط با نیروگاه، همانند پست انتقال می باشند با این تفاوت که آنها ولتاژ انرژی تولید شده توسط ژنراتور را تا سطح ولتاژ انتقال افزایش می دهند. ولتاژ ژنراتورها به علت محدودیت های عایقی در حدود چند هزار ولت است. در این پست ترانسفورماتور و باس بار توسط وسایل حفاظتی مثل کلید و برقگیر حفاظت می شوند.

در تمام سیستم قدرت که در بالا توضیح داده شد سطح مقطع هادي ها به اندازه کافی بزرگ هستند تا تلفات انرژی به حداقل برسد. به علاوه خازن و رگولاتور ولتاژ در نقاط مهم شبکه توزیع نصب می شوند تا افت ولتاژ و تلفات شبکه در محدوده قابل قبول باقی بمانند.

 

شبکه-توزیع-بسته-برق

 

در بسیاری از سیستم های توزیع، تعدادی از المان های بین تولید و مصرف مورد نیاز نیستند و در مناطقی مانند یک شهر کوچک که توسط یک نیروگاه واقع در نزدیکی آن تغذیه می شود، ممکن است فیدرهای توزیع مستقیماً از پست نیروگاهی خارج شوند و بقیه المان ها حذف گردد.

در مناطقی که چگالی بار بالاست و باید قابلیت اطمینان سیستم بالا باشد، سیستم توزیع بسیار پیچیده و پر هزینه می شود. چندین سیستم ثانویه اصلی به صورت حلقه یا شبکه به هم متصل می گردند. ترانسفورماتورهایی که این سیستم های ثانویه اصلی با شبکه ثانویه را تغذیه می کنند، از چندین فیدر اولیه مختلف تغذیه می شوند.

 

سیستم قدرت ساده شده

سیستم قدرت ساده شده

 

در مواقعی که یک یا تعداد بیشتری از این فیدرها از حوزه سرویس دهی خارج می گردند شبکه ثانویه از فیدرهای باقیمانده تغذیه شده سرویس دهی به مصرف کننده قطع نمی شود.

برای جلوگیری از برگشت جریان از شبکه ثانویه (از طریق ترانسفورماتورها به فیدرهای خارج از سرویس)، کلید های اتوماتیک که حفاظت کننده های شبکه نامیده می شوند، بین ثانویه ترانسفورماتورها و شبکه سیستم ثانویه قرار می گیرند. این کلیدها هنگامی که جهت جریان معکوس می گردد به طور اتوماتیک باز می شوند.

به طور کلی سیستم های توزیع شامل پست های توزیع، فیدرهای اولیه (فشار قوی) ترانسفورماتورها، فیدرهای سیستم ثانویه اصلی (فشار ضعیف)، مصرف کننده ها و وسایل حفاظتی هستند.

 

تجهیزات-پست-برق

elicaelectric-instagramالیکاالکتریک را در اینستاگرام دنبال کنید!


بیشتر بخوانید:

 انواع سیستم ارتینگ 

روش های ندازه گیری مقاومت زمین

انواع الکترود زمین و روش های نصب الکترود

                        3 نکته مهم ایمنی در برق

 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید یا با ارائه پیشنهادات خود، ما را در بالا بردن کیفیت مقالات یاری کنید.

مقالات مرتبط

8 نظرات

 1. مهدی‌پور

  پاسخ دادن

  درود
  بسیار بسیار بسیار عالی و فوق‌العاده
  ممنون و متشکرم

  17 اکتبر 2020
 2. آتوسا دارابی

  پاسخ دادن

  سلام وقت بخیر
  سوالی داشتم
  من مستاجر هستم و می خواهم کنتور برق بگیرم که اداره برق منطقه می گن باید مالک باشید تا بتونید.
  با توجه به اینکه با مالک مشکل داریم برای سرقفلی، آیا امکانش هست که من کنتور برق خصوصی بگیرم؟

  10 نوامبر 2020
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر
   با توجه به اینکه کنتور برق به ملک واگذار میشه و نه به شخص، و با توجه اینکه برای هر نوع ساختمان شما به مجوز مربوط به اون احتیاج دارید، مثل ساختمان اداری، مسکونی،تجاری، صنعتی و … باید ساختمان شما مجوز مسکونی داشته باشه و کنتور برق هم به مالک ساختمان مسکونی تعلق میگیره.پس متاسفانه راهی وجود نداره که شما بتونین کنتور برق شخصی درخواست کنید.

   26 ژانویه 2021
 3. رضا

  پاسخ دادن

  شما می توانید برق موقت در خواست بدید.با برق منطقه خودتون صحبت بفرمایید.اگه باز مشکل داشتید بفرمایید در خدمت هستم.

  28 آوریل 2021
 4. رضا

  پاسخ دادن

  متاسفانه همین الان برای شما پی گیری کردم .برق موقت هم نمی تونید بگیرید. فقط به مالک داده می شود.

  28 آوریل 2021
 5. رامین رنجبر

  پاسخ دادن

  با سلام و عرض ادب
  اینجانب دارای مدرک تحصیلی کارشناس مهندسی تکنولوژی برق گرایش قدرت خوندم چند تا تشویقی و لوح تقدیر از طرف دانشگاه وشرکت ها هم دارم ولی متاسفانه فعلا بازار کار خیلی ضعیف هست.به شرکت برق منطقه ای اذربایجان و تهران هم تقاضای اشتغال شغل اپراتور پست های برق فشار قوی دادم کسی پاسخ گو نیست.از شما جنابعالی خواهشمندم برای جهت اشتغال در پست های برق منطقه ای هر استان اماده به کار هستم خواهشمندم راهنمایی،کمک کنید.(حاضرم چند ماهی بصورت توافقی و ازمایشی هم کار کنم)
  باتقدیر تشکر

  9 مه 2021
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر.
   شماره همراتون رو بذارید که اگر کسی پیام شما رو دید بتونه با شما در ارتباط باشه

   10 مه 2021

نظرات