کنترل دور موتور DC

 

موتورهای DC داراي قابليت انعطاف بسيار بوده و در صنايع كاربرد وسيعي دارند. با اتصالات مختلف سيم پيچ ميدان مي توان در اين ماشين ها به مشخصه هاي گوناگون گشتاور، سرعت و ولتاژ جريان دست يافت. موتورهاي DC به دلیل امكان سرعت بالاي خود كاربرد وسيعي در صنايع دارند. امروزه هنوز موتورهای DC در سيستم هاي حمل و نقل (مترو) حرف اول را مي زنند. موتورهاي DC كوچك در سيستم هاي كنترل به وفور يافت مي شوند که یکی از آن ها کنترل دور موتور DC است.

از عمده کاربردهای کنترل کننده دور و گشتاور موتور الکتریکی، انتقال انرژی از منبع آن به فرایند تحت کنترل است. درایوهای DC، سیستم های کنترل سرعت برای موتورهای DC هستند. در موتورهای DC، سرعت موتور با ولتاژ محرک رابطۀ مستقیم و با شار موتور (که یک تابع جریان میدان است) رابطۀ معکوس دارد. اما می توان از هر دو ولتاژ یا جریان میدان برای کنترل سرعت استفاده کرد.

 

کنترل دور موتور DC اشنایدر
                                                                                                            کنترل دور موتور DC اشنایدر
 • عوامل موثر در سرعت موتور DC

سرعت موتور DC بستگی به یک سری موارد دارد که عبارتند از:

– ولتاژ و جریان عبوری از سیم پیچ موتور

– بار موتور

– گشتاور موتور


بیشتر بخوانید:

راه اندازی موتور با استفاده از اینورتر

رسم مدار فرمان و قدرت

راه اندازی موتور به روش ستاره مثلث


 • روش کنترل دور موتور DC

 ساده ترین راه برای کنترل سرعت موتور DC استفاده از مقاومت متغیر یا رئوستا است. اما یکی از پرکاربردترین روش ها بر کنترل دور موتور DC، استفاده از مدولاسیون عرض پالس است. در این روش که به اختصار PWM نیز نامیده می شود، یک روش موثر در کنترل توان است که در آن مقدار توان اعمالی به بار به دوره کاری سیکل وظیفه یا Duty cycle بستگی دارد.

در روش کنترل موتور به وسیلۀ PWM، یک فرکانس مناسب و ثابت را انتخاب کرده و در صورتی که نیاز به افزایش سرعت موتور باشد، دوره کاری یا همان Duty cycle  را افزایش و در صورتی که نیاز به کاهش سرعت موتور باشد دوره کاری را کاهش می دهیم. گفتنی است دوره کاری یا سیکل وظیفه در موتورهای الکتریکی معمولا کمتر از ۱۰۰% است.

 • کنترل دور موتور با اینورتر

اینورتر اشنایدر یا درایو دستگاهی الکترونیکی است که جریان مستقیم برق را به جریان متناوب تبدیل کرده و در فرکانس و ولتاژ خروجی تغییر ایجاد می کند و به این طریق دور موتور الکتریکی را کنترل می کند. استفاده از اینورتر باعث صرفه جویی در مصرف برق می شود، از الکتروموتورها محافظت می کند و طول عمر آن ها را افزایش می دهد. اینورتر می تواند دور موتور را از صفر تا چندین برابر دور نامی نوشته شده روی پلاک موتور تغییر دهد. تنظیم دور موتورهای الکتریکی به دلیل منعطف ساختن پروسه های صنعتی بسیار مهم است و در بسیاری از موارد باعث کاهش مصرف انرژی می شود.

 بوسیلۀ درایوهای اشنایدر الکتریک، روشن و خاموش شدن موتورهای الکتریکی به صورت کنترل شده امکان پذیر است و این زمان می تواند در کسری از ثانیه انجام گیرد که این قابلیت امکان فرمان پذیری هوشمند و کنترل شده را به الکتروموتور ها می دهد. روشن و خاموش شدن موتورها به صورت نرم و تدریجی توسط اینورترها موجب کم شدن تنش های مکانیکی در کوپلینگ ها و سایر ادوات دوار می شود.

 


برای بررسی، قیمت و خرید انواع اینورتر اشنایدر کلیک کنید.

برای پشتیبانی فنی با شرکت الیکا الکتریک تماس بگیرید: 

۰۳۱-۳۲۶۶۴۵۵۰

۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۶

۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۷


درایو صنعتی اشنایدر الکتریک

                                                                  نمونه ای از درایو های صنعتی

 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید یا با ارائه پیشنهادات خود، ما را در بالا بردن کیفیت مقالات یاری کنید. 

مقالات مرتبط

2 نظرات

 1. Nm

  پاسخ دادن

  ایا با چند اینورتر میتوان چند موتور الکتریکی را به صورت سنکرون تغییر دور یا گشتاور داد
  یعنی فرکانس های مختلف موتورها ویا اینورترها که کنار هم هستند برای یکدیگر خصوصا در توان های بالا ایجاد نویز واختلال نمیکنند؟

  ۲ فروردین ۱۳۹۹
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   بله می شود و اگه مدارات الکترونیکی در کنارشان نباشد، فیلتر هارمونیک داخلی کفایت می کند؛ ولی اگر مدارات الکترونیکی در کنار آن ها باشد، باید فیلتر هارمونیک در ورودی درایو گذاشت .

   ۸ فروردین ۱۳۹۹

نظرات