لیست استاندارد های برق

 

در گرایش های فنی برای انتقال ایده ها از نوعی تصاویر ساده شده خاص به نام نقشه استفاده می کنند که یک زبان ترسیمی است . در واقع نقشه کشی ترکیبی از ترسیمات تک تصویری سه بعدی و ترسیمات چند تصویری دو بعدی است. کشورهای صنعتی برای طراحی نقشه های الکتریکی و انتخاب تجهیزات برق ساختمان استانداردهای مختلفی را تعریف کرده اند. به عنوان مثال کشور آلمان مشخص کننده استاندارد DIN است. در ادامه لیست استاندارد های برق را بررسی می کنیم.

برخی از مهم ترین استانداردها در زمینه تجهیزات الکتریکی شامل استانداردهای  CSA ،GS ،UL ،NEC ،VDE ،DIN ،ANSI ،IEEE ،ISO ،IEC هستند.

استاندارد IEC (استاندارد جهانی برق( از استانداردهای معتبر و مورد تأیید تمام کشورهای جهان است. از دیگر استانداردهای نقشه کشی در دنیا می توان به ANSI (آمریکا)، BSI (انگلیس)، UNI (ایتالیا)، GOST (روسیه) و JISC (ژاپن) اشاره کرد. اما دو استاندارد DIN و IEC در ایران موارد استفاده بیشتری دارند. در ادامه این استانداردهای برق و نماد استانداردهای برق را بیشتر بررسی می کنیم.

 

 • استاندارد DIN

استاندارد DIN

 

نخستین مؤسسه ملی استاندارد در سال 1902 در انگلستان و سپس در 1916 در هلند و 1917 در آلمان تأسیس شد. به دنبال آن استاندارد DIN (deutsches institute fure norming) (موسسه استاندارد آلمان) که استاندارد صنعتی آلمان است گسترش پیدا کرد و در زمینه نقشه کشی صنعتی فعالیت وسیعی آغاز شد.

در سال 1926 اتحادیه ای متشکل از 20 مؤسسه استاندارد ملی از کشورهای مختلف به نام اتحادیه بین المللی مؤسسات ملی استاندارد (ISA) تشکیل شد. اما با پیشرفت تکنولوژی و نیاز به ارتباط صنعتی بین شرکت ها لزوم ایجاد یک سازمان بین المللی استاندارد مورد توجه قرار گرفت و در سال 1947 سازمان (international organization for standardISO تشکیل شده و شروع به کار نمود.

کشور ایران در سال 1332 اولین موسسه استاندارد خود را تأسیس نموده و در سال 1360 به عضویت ISO درآمد. ایران پیش از پذیرش ISO به خصوص در زمینه نقشه کشی از استاندارد DIN استفاده می کرد و هم اکنون نیز در دفاتر طراحی و نقشه کشی بعضی از کارخانه ها از استاندارد DIN استفاده می شود. در کشور ما در مواردی که استاندارد ISO پیشنهادی نداده باشد از استاندارد DIN پیروی می شود. هم اکنون مؤسسه استاندارد ایران ISIRI در زمینه های مختلف فعالیت های گسترده ای دارد.

 


برای هرگونه سوال و پشتیبانی فنی با می توانید با شرکت الیکا الکتریک در ارتباط باشید : 

031-32664550

031-32663836

031-32663837


 

 • استاندارد IEC

استاندارد IEC

سازمان IEC (International Electrotechnical Commission) یا کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک که در سال 1906 با همت دانشمندان متخصص و مجامع الکترونیک کشورهای مختلف تأسیس شده است وظیفه تدوین و انتشار استانداردهای بین المللی IEC در حوزه گسترده برق و الکترونیک و زمینه های مرتبط را بر عهده دارد.

مقر این سازمان تا سال 1948 در شهر لندن بود که از آن سال به بعد به شهر ژنو در کشور سوئیس منتقل شد. با توجه به روند جهانی ایجاد هماهنگی در استانداردهای ملی کشورهای مختلف و پذیرش هرچه بیشتر استانداردهای بین المللی، از جمله IEC به عنوان پایه استانداردهای ملی و مبنای فعالیت های ارزیابی انطباق و گواهی محصولات برقی و الکترونیکی به منظور تسهیل تجارت بین المللی، در شرایط حاضر بیشترین تلاش کشورها مصروف مشارکت فعال در مراحل تدوین استانداردهای بین المللی می شود. به همین دلیل اکثر استانداردهای ملی کشورهای مختلف در حال حاضر به طور فزاینده ای بر اساس و معادل با استانداردهای IEC هستند.

استانداردهای IEC شامل دامنه وسیعی از فناوری ها نظیر : تولید انتقال و توزیع نیرو؛ نیمه رساناها؛ فیبرنوری و باطری ها؛ فناوری های خورشیدی؛ نحوه ساخت و نصب دستگاه های برقی و فناوری نانو را پوشش می دهد. از دیدگاه بین المللی، سری استاندارد های IEC-60364 با عنوان ” تأسیسات الکتریکی ساختمان ها”  تعاربف و استاندارد هایی را برای ساختمان ها و نحوه برق کشی و نصب سیستم ارت آن ها مطرح می کند و مشخصات قطعات استفاده شده در این مدارها باید مطابق با این استاندارد تعریف شده باشد.

   

 • استاندارد ANSI

استاندارد ANSI

استاندارد ANSI یا American National Standard Institute با نام مؤسسه استاندارد ملی امریکا سازمانی غیر دولتی است که به عنوان نماینده امریکا در سازمان جهانی استاندارد حضور دارد.  ANSI در سال ۱۹۱۸ زمانی که پنج انجمن مهندسی و سه آژانس دولتی کمیته استانداردهای مهندسی آمریکا (AESC) را تشکیل دادند بنا گذاشته شد. AESC در سال ۱۹۲۸ به انجمن مهندسی آمریکا (ASA) تبدیل شد. در سال ۱۹۶۶ ASA با تغییر ساختار خود تبدیل به مؤسسه استانداردهای ایالات متحده آمریکا (USASI) شد. از سال ۱۹۶۹ نام ANSI برای این انجمن استفاده می شود. موسسه ANSI در پنج بخش فعالیت دارد: 

 1. بخش استانداردهای سوخت زیستی ANSI یا (ANSI-BSP)
 2. بخش استانداردهای فناوری اطلاعات در بخش سلامت
 3. بخش استانداردهای امنیت داخلی ANSI
 4. بخش استانداردهای نانوتکنولوژی ANSI
 5. بخش جلوگیری از دزدی هویت و مدیریت استانداردهای تشخیص هویت

 

 • استاندارد IEEE

IEEE مخفف عبارت Institute of electrical and Electronics Engineer و نشان مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک است. استانداردها در این مؤسسه شامل زمینه های برق، الکترونیک، مخابرات، فناوری اطلاعات، مهندسی پزشکی و … است.

 

استاندارد-IEEE

 

 • استاندارد CE

یکی دیگر از استانداردهای برق استاندارد CE است. این استاندارد بیانگر تطابق محصول با مقررات و استاندارد اروپاست. در واقع این نشان بیانگر انطباق محصول با استانداردهای بهداشت، ایمنی و حفاظت از محیط زیست در اروپاست.

مجوز استفاده از این علامت زمانی به سازندگان داده می شود که کلیه الزامات ابلاغ شده در بخشنامه های مرتبط با محصول خود را رعایت کرده باشند. تمامی محصولات اشنایدر الکتریک دارای علامت استاندار CE هستند.

 


برای بررسی، قیمت و خرید انواع قطعات تابلو برق اشنایدر کلیک کنید.

برای پشتیبانی فنی با شرکت الیکا الکتریک تماس بگیرید: 

031-32664550

031-32663836

031-32663837

 

 

وجود این علامت باعث شده، محصولاتی که آن را دریافت نکرده اند به هنگام فروش با مشکل مواجه شوند و به عبارت دیگر عدم وجود آن در نظر مصرف کنندگان به معنی ناسازگاری محصولات با مقررات تلقی می گردد. 

گفتنی است برخی تولیدکنندگان چینی از نشان CE مخفف China Export، به منظور نشان صادرات چین استفاده می کنند. تفاوت نماد در این دو حالت را در شکل زیر مشاهده می کنید. در نماد استاندارد CE اروپایی فاصله دو حرف بیشتر است.

 

استاندارد-CE-در-صنعت-برق

 

 

تفاوت-نماد-CE-استاندارد-اروپا-و-نشان-صادرات-چین

 

 • استاندارد NEC آمریکا

NEC مخفف عبارت National Electrical Code است. این استاندارد در واقع قسمتی از استانداردهای ملی آمریکا در زمینه حفاظت در برابر آتش و مرتبط با ایمنی تأسیسات الکتریکی است را شامل می شود.

استاندارد-NEC-از-استانداردهای-برق

 • استاندارد VDE آلمان

از دیگر استانداردهای برق، استاندارد VDE است. انجمن برق  الکترونیک و فناوری اطلاعات VDE که مخفف عبارت آلمانی Verband der Elektrotechnik است و نشان استاندارد آن به منظور اعلام ایمنی و کیفیت در فناوری های برق و فناوری اطلاعات است. مؤسسه آزمایش و صدور گواهینامه VDE یک مؤسسه معتبرملی و بین المللی درآلمان در زمینه آزمایش و صدور گواهینامه استاندارد دستگاه ها، تجهیزات و اجزای سیستم های برقی است. کدهای استاندارد VDE به صورت متریک تدوین و اعلام شده اند و بر این اساس در ایران کاربرد زیادی دارد.  

استاندارد-VDE-آلمان

 


بیشتر بخوانید:

انواع نقشه های برق ساختمان

 علائم اختصاری برق در نقشه های الکتریکی

تجهیزات برق ساختمان

 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید یا با ارائه پیشنهادات خود، ما را در بالا بردن کیفیت مقالات یاری کنید.

مقالات مرتبط

2 نظرات

 1. عادل

  پاسخ دادن

  من یه مدل پریز محافظ دار تولید میکنم ..میتونم استاندارد بگیرم ..لطفا راهنماییم کنید

  28 نوامبر 2020
 2. سعید

  پاسخ دادن

  سلام جهت دریافت استاندارد ابتدا باید یکی از استاندارد ها رو که در ایران مورد تایید است را انتخاب کرده و سپس پارامترهای محصولتونو در محدوده ی مجاز ذکر ضده در استاندارد قرار گیرد و سپس اقدام به دریافت استاندارد کنید

  4 جولای 2021

نظرات