رله نشتی جريان RH99M 110...130 VAC اشنایدر الکتریک

رله نشتی جريان RH99M 110...130 VAC اشنایدر الکتریک

رله نشتی جريان RH99M 110...130 VAC 

56172


     


نقاطی که معمولاً در سیستم های توزیع بایستی زمین شوند:

·         ترمینال زمین هر برقگیر

·         مرکز ستاره ترانسفورماتور سه فاز

·         یکی از دو سیم ثانویه ترانسفورماتور تک فاز دو سیمه

·         سیم نول کلیه مشترکین در محل ورود (در محل کنتور)

·         سیم نول یک سیستم سه فاز چهار سیمه فشار ضعیف

·         یک سیم ثانویه هر کدام از ترانسفورماتورهای جریان و ولتاژ

·         بدنه یا محفظه کلیه دستگاه های برقی و ترانسفورماتورهای هوایی و زمینی

·         سیم نول یک سیستم سه فاز چهار سیمه فشار ضعیف (در فواصل معین مثلاً سه تیر در میان)


توضیح اینکه در بسیاری موارد برای کاهش دادن مقاومت زمین از مجموعه ای از میله ها استفاده می کنند و با اتصال الکتریکی آنها به یکدیگر آنها را به صورت الکترود واحد مورد استفاده قرار می دهند.

 

دلیل زمین کردن شبکه فشار ضعیف و ثانویه ترانسفورماتور

   دلیل اینکه مدار ثانویه یا فشار ضعیف ترانسفورماتور زمین می شود این است که در مقابل ولتاژهای اضافی که بر اثر عوامل خارجی بوجود می آید حفاظت شود.

مثلاً ممکن است سیم طرف اولیه (فشار قوی) بریده و به روی شبکه فشار ضعیف بیافتد و یا عایق داخل ترانس شکسته شده و سیم پیچ اولیه (فشار قوی) به سیم پیچ ثانویه (فشار ضعیف) اتصالی کند که اگر در این موقع شخصی نقطه ای از شبکه فشار ضعیف و یا نقطه ای از ترانسفورماتور مثل رادیاتور و یا مخزن آنرا لمس کند دچار شک بسیار شدیدی خواهد شد و همچنین صدمات زیادی به متعلقات روی سیستم فشار ضعیف خواهد خورد، ولی اگر ثانویه (فشار ضعیف) زمین شده باشد شکست عایق ترانسفورماتور یا قسمت های دیگر فشار قوی باعث می شود که فیوزهای طرف اولیه (فشار قوی) سوخته و در نتیجه قسمت معیوب مدار از منبع تغذیه جدا گردد.

همچنین ترانسفورماتورها ممکن است طوری نصب شده باشند که شخص در حالیکه با زمین اتصال دارد بدنه آنرا لمس کند بنابراین برای حفاظت جان افراد، بایستی ثانویه های ترانسفورماتورها و ترانسفورماتورهای اندازه گیری زمین شوند.

 

روش های اتصال زمین (ارت)

روش های اتصال زمین به شرح زیر است:

·         الکترود میله ای فولادی یا کاپرولد با حداقل قطر 15 میلیمتر.

·         سیم مسی تابیده، با حداقل سطح مقطع 35 میلیمتر مربع.

·         الکترود نواری - تسمه فولادی قلع اندود با ضخامت 3 میلیمتر و سطح مقطع 100 میلیمتر مربع.

·         سیم فولادی به هم تابیده (رشته ای) قلع اندود که حداقل قطر هر کدام از سیمها 2.5 میلیمتر و سطح مقطع کل 95 میلیمتر مربع.

·         تسمه مسی، دارای حداقل سطح مقطع 50 میلیمتر مربع و ضخامت 2 میلیمتر می باشد و در عمق نیم تا یک متری سطح زمین قرار می گیرد.

·         استفاده از سیستم لوله های فلزی آب به عنوان  اتصال زمین (امروزه که بیشتر از لوله های پلاستیکی استفاده به عمل می آید از این روش استفاده نمی شود).

·         الکترود صفحه ای صفحه آهنی قلع اندود شده که سطح هر طرف آن حداقل نیم مترمربع و ضخامت آن 3 میلیمتر باشد و بطور عمودی در زمین قرار گیرد و فاصله لبه بالایی صفحه تا سطح زمین حداقل یک متر باشد.

موقعی که به شبکه آبرسانی ارت می کنید بایستی مراقب باشید که روی سیمان یا بتن و یا روی لوله های فرسوده ارت نکرده باشید که این قبیل ارت ها بی ارزش است. بهترین اتصال به شبکه آبرسانی بوسیله لحیم کردن سیم اتصال می باشد که جلوگیری از هرنوع شل بودن اتصال یا سوختگی بشود لازم به تذکر است که ارت کردن به شبکه های گاز رسانی به طور فوق العاده خطرناک می باشد و بایستی حتماً از آن اجتناب شود.

 

روش اتصال زمین با استفاده از میله ارت

   تجربه نشان داده است که مس برای حفاظت از فاسد شدن میله های فولادی زمین بهترین فلز می باشد و برای اینکه میله برای مدت مثلاً 30 سال دوام بیاورد ضخامت پوشش مس نبایستی از 0.25 میلیمتر کمتر باشد. بایستی پوشش مسی به طریق جوش مولکولی انجام شده باشد تا رطوبت بین آن و میله رسوب نکرده و باعث فساد آن نشود. بایستی حتی الامکان میله بصورت عمودی در زمین قرار گیرد اما اگر سنگ یا مواد زیرزمینی دیگر مانع از این کار شود آنرا می توان با هر زاویه که از 60 درجه نسبت به حالت عمودی تجاوز نکند در زمین فرو برد.

طبق استاندارد وزارت نیرو طول میله کاپرولد 1.5 متر وقطر آن 16 میلیمتر می باشد و در کنار تیر به فاصله حدود 50 سانتیمتر از تیر و بایستی به اندازه حدود 30 سانتیمتر از سطح زمین پایین تر در خاک قرار گیرد تا از ایجاد ولتاژهای خطرناک در سطح زمین اجتناب شود و بایستی خاک اطراف میله خوب کوبیده شود تا مقاومت اتصال زمین کاهش داده شود. سیم زمن بایستی از سیم مسی 25 یا حداقل 16 میلیمتر مربع استفاده شود. بهتر است که سیم زمین روپوشدار باشد و یا اینکه در یک لوله عایق محافظت شود تا ایجاد برق گرفتگی ننماید. همچنین زمانی که برقگیرها خراب می شوند سیم ارت برق گیر برق دار می شود که بایستی حتماً پوشیده باشد.

 

روش های کاهش مقامت زمین

   برای کاهش مقاومت زمین از روش های زیر استفاده می شود:

   الف- استفاده از میله های طویل: برای رسیدن به لایه مرطوب زمین معمولاً از میله های 1.5 یا 2.4 یا 3 متری استفاده می شود که به متصل می گردند.

   ب- با استفاده از میله های موازی: میله های اتصال زمین موازی مانند یک مدار موازی عمل می کنند و مقاومت معادل آنها از همان قانون مقاومت های موازی حساب می شود و از این روش بیشتر استفاده می شود. حداقل فاصله بین میله ها نبایستی از 2 برابر طول میله ها کمتر باشد. این روش از اولی بهتر است زیرا نه تنها مقاومت زمین را کاهش می دهد بلکه باعث افزایش ظرفیت عبور جریان نیز می شود و می تواند جریانهای اتصال کوتاه بزرگتری را تحمل نماید.


فنی
کد فنی56172
نام اختصاریRH99M
نوع ولتاژ110VAC
کاربرد محصولشناسایی جریان نشتی به زمین
تنظیم زمان تاخیر4.5..0 ثانیه
حساسیت30..0.03 آمپر
محیطی
درجه حفاظت بر حسب IPIP40

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

ارسال کالا

ارسال کالا به سراسر ایران در سریع ترین زمان

  • مدل کالا: 56172
  • موجودی: در انبار

برچسب ها: رله نشتی جريان RH99M 110...130 VAC, رله نشتی جریان, رله نشتی جریان اشنایدر الکتریک