اینورتر-اشنایدر-ATV71

اینورتر اشنایدر ATV71

 

 

 • راهنمای فارسی اینورتر اشنایدر ATV71

    موتور های الکتریکی یکی از پرکاربرد ترین ابزارهای برقی مورد استفاده در زندگی امروز است. موتور ها در کارخانه ها و صنایع کاربرد فراوان دارند.  برای کنترل فرایند و بهره برداری آسان تر از ماشین ها بهره اینورتر طراحی و ساخته شد. اینورتر طراحی و ساخته شد. اینورتر یا درایو وسیله ای الکترونیکی است که در مسیر تغذیه موتور نصب می شود و سرعت موتور را کنترل می کند.  درایو ها جریان هجومی ماشین های الکتریکی را کاهش می دهند  فرایند راه اندازی را کنترل شده تر می کنند و نویز صوتی و اصطهلاک مکانیکی را نیز کاهش می دهند. اما یکی از مزایای کلیدی آن ها این است که غالبا باعث کاهش هزینه قبض برق شما خواهند شد. در راهنمای فارسی اینورتر اشنایدر ATV71 به بررسی یکی از پرکاربرد ترین انواع آن می پردازیم.

   اینورتر اشنایدر ATV71 در کاربرد های صنعتی با گشتاور بالا مثل جرثقیل استفاده می شود(برای گشتاور های معمولی اینورتر اشنایدر ATV312 کاربرد دارد). این اینورتر برای رنج فرکانسی زیاد در موتور ها با سرعت بالا استفاده می شود و می توان آن را به صورت موازی به موتورهای خاص و درایو ها متصل کرد. سرعت ایستای دقیقی دارد و قدرت ذخیره سازی انرژی خوبی در موتور های سنکرون در مد حلقه باز از خود نشان می دهد. اینورتر اشنایدر ATV71 در گشتاور و سرعت دقیق در سرعت های بسیار پایین همراه با حالت پویایی بالا با کنترل برداری شار مغناطیسی با سنسور یا بدون سنسور به کار می رود. 

   این اینورتر ساخت شرکت اشنایدر در رنج توان بین ۰٫۳۷ کیلو وات تا ۶۳۰ کیلو وات تولید می شود. نوع تکفاز ۲۳۰ ولت این درایو بین ۰٫۳۷ تا ۵٫۵ کیلو وات در دسترس است و مدل سه فاز ۲۳۰ ولتی اینورتر اشنایدر ATV71 در محدوده ۰٫۳۷ تا ۴۵ کیلو وات موجود است. در مدلی که به برق ورودی ۴۰۰ ولت سه احتیاج دارد رنج توان ۰٫۷۵ تا ۷۵ کیلو وات دارد و مدل موجود با ورودی برق ۶۹۰ ولت سه فاز نیز در رنج توان ۲٫۲ تا ۶۳۰ کیلو وات تولید شده است. شمای کلی اینورتر اشنایدر ATV71 را در شکل زیر می بینید و مشخصات کلی آن در جدول مشخصات اینورتر اشنایدر ATV71 بررسی شده است. برای دریافت لیست قیمت اینورتر اشنایدر ATV71 کلیک کنید. 

 

        جدول مشخصات اینورتر اشنایدر ATV71

اینورتر اشنایدر ATV71
                                                 اینورتر اشنایدر ATV71

مشخصات اینورتر اشنایدر ATV71

 

 

      بررسی دقیق تر اینورتر در ویدئوی آموزشی اینورتر اشنایدر ATV71 انجام شده است. در این ویدئو به طور مفصل درباره ساختار این اینورتر، کاربردهای آن، جرئیات پلاک اینورتر، کد کالا و سیم بندی آن صحبت می کنیم. 

 

 

 

 

   اینورتر اشنایدر ATV71 قابلیت های بسیاری در زمینه های مختلف دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

استفاده از اینورتر اشنایدر ATV71 در عملیات بالابری
     استفاده از اینورتر اشنایدر ATV71     در عملیات بالابری

 

عمليات بالابري:

 1. سرعت زیاد بالابر
 2. مدیریت لیمیت سوئیچ ها
 3. مدیریت فیدبک (بازخورد) ترمز
 4. اندازه گیری بار با استفاده از سنسور وزن
 5. کنترل ترمز متناسب با انتقال مواد و نوع حرکت بالابر

 

جابجایی مواد:

 1. کنترل از طریق شبکه های ارتباطی
 2. تنظیم پارامترهای چند گانه از طریق سوئيچینگ پارامترها
 3. کنترل موقعیت از طریق لیمیت سوئیچ ها با بهینه سازی زمان در سرعت پایین
 4. زمان واکنش بسیار سریع در انتقال از یک دستور به دستور دیگر: (۲ms ±۰٫۵ms)
 5. داشتن نقاط مرجع از طریق ایجاد زنجیره پالس ها(Pulse Train) یا ورودی آنالوگ تفاضلی

 

ماشین آلات بسته بندی:

 1. پهنای باند تا ۵۰ هرتز
 2. کنترل از طریق شبکه CANopen
 3. کنترل موقعیت ازطریق لیمیت سوئیچ
 4. زمان واکنش بسیار سریع در انتقال از یک دستور به دستور دیگر: (۲ms ±۰٫۵ms)

 

ماشین آلات نساجی:

 1. پهنای باند بالا
 2. تابع Spooling
 3. دقت عملکرد بالا بخاطر داشتن مرجع سرعت دیجیتالی (۳۲۰۰۰/۱)
 4. سرعت دقیق و مطمئن بدلیل استفاده از موتور سنکرون ، صرف نظر از بار

 

تجهیزات پروسه ای:

 1. رگولاتور PID
 2. دقت عملکرد بالا
 3. کنترل سرعت یا گشتاور
 4. اتصال از طریق گذرگاه DC
 5. منبع تغذیه کنترل جداگانه
 6. اتصال به شبکه های ارتباطی
 7. حفاظت موتور در مقابل اضافه ولتاژ
 8. واحد ترمز از طريق تزریق مجدد به ولتاژ خط

 

بالابرها:

 1. ارتباط از طریق شبکه CANopen
 2. اندازه گیری بار توسط سنسور وزن
 3. کنترل ترمز متناسب با درخواست مصرف کننده
 4. کنترل توسط چک کردن درستی کنتاکتور خروجی
 5. مطابق با استاندارد EN-81-13-2-2-3 مربوط به ایمنی بالابرها

 

 •    کد فنی اینورتر اشنایدر ATV71

      اینورتر اشنایدر ATV71  انواع مختلفی دارد و برای کاربرد های متنوعی طراحی شده است. برای انتخاب اینورتر مناسب کد فنی اینورتر اشنایدر ATV71 اطلاع خوبی به ما در مورد اینورتر مورد نظر می دهد. در کد فنی اینورتر ATV یا همان Altivar یا آلتیوار نام تجاری محصول است. دو رقم بعد مدل اینورتر را مشخص می کند که در اینجا اینورتر ATV71 مد نظر است. حرف H نشان دهنده نوع سیستم خنک کننده است که از Heat Sink استفاده شده است و درجه حفاظت همه اینورتر های ATV71 برابر IP21 است. درجه حفاظت معیاری برای تعیین میزان نفوذ گرد و غبار و آب به سیستم های الکتریکی است.

     سه کاراکتر بعدی رنج توان اینورتر را مشخص می کند که در شکل زیر در دو دسته سه فاز و تک فاز معرفی شده اند. دو کاراکتری که در ادامه می آیند سه فاز یا تک فاز بودن اینورتر اشنایدر ATV71 را تعیین می کند. حرف Z در انتهای شماره فنی بیانگر این است که این محصول فاقد صفحه نمایش گرافیکی است. به عنوان مثال ATV71HU75N4Z  در صورت نیاز به صفحه نمایش گرافیکی باید ATV71HU75N4 را سفارش دهيد. حرف D در انتهای شماره فنی بیانگر این است که این محصول فاقد چوک DC است.به عنوان مثال ATV71HD90N4D در صورت نیاز به چوک DC باید ATV71HD90N4 را سفارش دهيد.

جدول انتخاب اینورتر اشنایدر ATV71

کد فنی اینورتر اشنایدر ATV71

 

 • کاتالوگ فارسی اینورتر اشنایدر ATV71

   شکل زیر اتصالات اینورتر را در حالت سه فاز نشان می دهد. در کاتالوگ فارسی اینورتر اشنایدر ATV71 درایو دارای شش ورودی دیجیتال (LI1 تا LI6)، دو ورودی آنالوگ ( AI1 و AI2)، دو خروجی رله ای ( R1 و R2 )، یک خروجی آنالوگ (AO1)، یک درگاه CANopen و یک درگاه RS485 است.

   از طریق درگاه RS485 و با استفاده از یک مبدل RS232/485 می توان این اینورتر را به کامپیوتر وصل کرد و با استفاده از نرم افزار SOMOVE پارامتر های درایو را مدیریت نمود. با استفاده از درگاه CANopen نیز می توان درایو را به شبکه CANopen وصل کرد. برای توسعه تعداد ورودی و خروجی، اتصال انکودر به درایو، اتصال درایو به سایر شبکه ها مثل PROFIBUS و اترنت کارت های توسعه متعددی وجود دارد که می توان به این درایو متصل کرد.

سیم بندی اینورتر اشنایدر ATV71
                     سیم بندی اینورتر اشنایدر ATV71

 

 • راهنمای نصب اینورتر اشنایدر ATV71

ساختار بدنه اینورتر اشنایدر ATV71
ساختار بدنه اینورتر اشنایدر ATV71
 1. آلتیوار ۷۱
 2. صفحه استیل زمینه تعبیه شده در درایو
 3. بست های فلزی
 4. کابل اتصال موتور، روکش کابل باید بصورت پیوسته و کامل باشد، و اگر از ترمینال های واسطه استفاده شود؛ آن ها باید در جعبه های فلزی با پوشش EMC قرار داده شوند.
 5. کابل برای اتصال مقاومت ترمزی (اگر استفاده شود)
 6. کابل روکش دار برای اتصال واحد سیگنال
 7. کابل اتصال Power Removal براي امنيت ورودي. روکش کابل باید بصورت پیوسته و کامل باشد، و اگر از ترمینال های واسطه استفاده شود؛ آنها باید در جعبه های فلزی با پوشش EMC قرار داده شوند.
 8. کابل روکش دار برای اتصال انکدر. روکش کابل باید بصورت پیوسته و کامل باشد، و اگر از ترمینال های واسطه استفاده شود؛ آن ها باید در جعبه های فلزی با پوشش EMC قرار داده شوند.
 9. سیم های ارتباطی برای رله کنتاکت خروجی
 10. اتصال صفحه ارت
 11. کابل ورودی تغذیه

نکته

 1. اگر از فيلترهاي ورودي اضافه استفاده می كنيد بايد آنرا به طور مستقيم به منبع تغذيه با كابل بدون روكش متصل كنيد. لينك ۱۰ بر روي وسيله براي كابل خروجي فيلتر تعبيه شده است.
 2. اتصال زمین هم پتانسیل HF میان درایو و موتور و کابل روکش دار نباید قطع شود. و بايد کابل PE توسط ترمینال های مناسبی به هر دو وسیله متصل شود.

 

 • روش های اعمال ترمز در کنترل دور موتور

      یکی از مهمترین تنظیماتی که در کنترل دورها باید انجام شود، تنظیم پارامترهای مربوط به توقف است که اگر بدرستی اعمال نگردد موجب صدمه زدن به درایو و یا تجهیزات خواهد شد. چهار روش برای توقف درایو داریم:

۱- پارامتر کاهنده شتاب (Deceleration)
۲- تزریق جریان مستقیم (DC Injection)
۳- مقاومت ترمزالکتریکی
۴- مقاومت ترمزمکانیکی

 

 • پارامتر مدت زمان اعمال شتاب کاهنده در کنترل دور موتور

      با تغییر در این پارامتر، زمان کاهش فرکانس خروجی درایو از مقدار اصلی تا فرکانس صفر را می توان تغییر داد. هرچه این زمان را کوتاه تر کنیم، فرآیند ترمزگیری تا توقف کامل درایو کوتاه تر شده ولی فشار بیشتری به درایو وارد می شود. در بعضی از کاربردها که بار متصل به درایو دارای اینرسی بالاست با تغییر این پارامتر به تنهایی امکان کنترل توقف میسر نیست و باید از روش های دیگری استفاده نمود. در اینگونه کاربردها اگر زمان توقف را از حدی کمتر کنیم با خطای OBF) Overbraking) مواجه خواهیم شد.

 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات ذکر کنید و با ارائه نظرات خود، ما را در بهبود هر چه بیش تر کیفیت مطالب یاری کنید. 

مقالات مرتبط