کلید فیوز، فیوز و کلید مینیاتوری

 


کلید مینیاتوری

اهداف مبحث کلید فیوز، فیوز و کلید مینیاتوری :

کلید فیوز

فیوز 

انواع فیوز از نظر سرعت عملکرد

انواع فیوز از نظر ساختار

فیوز فشنگی 

کلید مینیاتوری

انواع کلید مینیاتوری

فیوز بوکسی


 

 • کلید فیوز

بسیاری از حوادثی که در شبکه فشار ضعیف منجر به برق گرفتگی می شود مربوط به قوس الکتریکی است که در موقع تعویض فیوز یعنی در هنگام درآوردن فیوز زیر بار و یا جا انداختن آن در زیر جریان اتصال کوتاه به وجود می آید. لذا برای جلوگیری از خطراتی که در موقع تعویض فیوزها در شبکه فشار ضعیف پیش می آید، بهتر و مناسب تر است که به جای کلید و فیوز از کلید فیوز استفاده شود.

در کلید فیوزها، فیوزها بر روی درب کلید سوار شده و با باز کردن درب کلید، فیوزها از شبکه جدا می شوند که می توان با بیرون آوردن درب کلید نسبت به تعویض فیوزها اقدام نمود. پس از تعویض فیوزها نیز، درب کلید در داخل مجموعه جا زده شده و با بستن آن، فیوزها در شبکه قرار می گیرند.

در مواقعی که جریان اتصال کوتاه شبکه یا مصرف کننده پشت فیوز خیلی زیاد باشد، اجباراً به خاطر قدرت قطع مناسب باید از کلید فیوزها استفاده شود. کلید فیوز نسبت به کلیدهای خودکار ارزان تر و از لحاظ جایگیری و ابعاد کوچک تر است. بنابراین راحت بودن تعویض فیوزها و عدم باز کردن درب تابلو در موقع تعویض فیوزها از مزایای مهم کلید فیوز به شمار می رود.

کلید فیوز
                         کلید فیوز

این کلید نوعی کلید به همراه فیوز است و در زمان اتصال کوتاه مدار، کلید قطع می شود و برای وصل مجدد آن باید اهرم آن را به سمت بالا بزنیم. این کلید به صورت تکی، دوتایی، سه تایی و چهارتایی در بازار یافت می شود. در کلیدهای اتوماتیک دوتایی، سه تایی و یا چهارتایی، در زمان اتصال کوتاه در مسیر یکی از کلیدها، تمامی کلیدها با هم قطع خواهند شد.

از این کلیدها اغلب در تابلوهای برق خانگی و یا در جاهایی که مصرف پایین است استفاده می شود در ساختمان داخلی این نوع از کلید، یک رله وجود دارد که جریان مصرف کننده به طور مستقیم از پیچ این رله عبور می کند در صورتی که جریان از مقدار مشخصی بیش تر شد، رله جذب کرده و اهرم نگه دارنده کلید اصلی را رها می کند و به کمک فنر کنتاکت های کلید اصلی قطع می گردند و بدین وسیله کلید قطع می شود.

 

 • فیوز

وسیله ای است که مدارهای الکتریکی را در برابر جریان غیر مجاز حفاظت می کند. اگر جریانی بیش از جریان نامی از فیوز بگذرد فیوز می سوزد و بدین ترتیب جریان برق، قطع می شود. به عبارت ساده، فیوز یک وسیله حفاظتی است که در ابتدای مدارات برق قرار می گیرد تا در مواقعی که جریانی بیش تر از حد انتظار از وسیله عبور می کند، با سوختن فیوز مدار قطع شود تا تجهیزات دیگر آسیبی نبینند.

فیوز
                            فیوز

این وسیله اولین بار توسط توماس ادیسون در سال ۱۸۹۰ میلادی ثبت اختراع شد. شمای فنی فیوزها را در شکل زیر مشاهده می نمایید.

 

شمای فنی فیوز
                   شمای فنی فیوز

                                                                                                                                                                         

 • نحوه عملکرد فیوز

 عنصر اصلی ساخت فیوز، یک نوار فلزی است که در یک محفظه غیر رسانا قرار دارد. با عبور جریان بیش از حد مجاز، نوار فلزی ذوب می شود و مدار الکتریکی قطع می شود. بنابراین بعضی از انواع فیوز ها یک بار مصرف هستند و بعد از هر بار عبور جریان بیش از حد مجاز، باید تعویض شوند. 

نوع دیگری از فیوز ها وجود دارد که از باریکه فلزی تشکیل شده است که با عبور جریان بیش از حد مجاز، گرم می شود و این باریکه خم می شود و مدار را قطع می کند. به همین دلیل یک بار مصرف نیست و قابلیت چندین هزار بار قطع و وصل را دارد. یکی از انواع این کلید ها کلید مینیاتوری است. در ادامه بیشتر با این نوع کلید آشنا می شویم.

 

 • انواع فیوزها از نظر سرعت عملکرد

فیوزها از نظر سرعت عملکرد به دو دسته کندکار و تندکار تقسیم می شوند.

  •  فیوزهای کندکار

 این نوع فیوزها در برابر عبور جریان بیش از حد واکنش ملایم تری از خود نشان می دهند و برق را دیرتر قطع می کنند. با این همه واکنش این فیوزها در برابر جریان اتصال کوتاه تقریباً لحظه ای است.

  •  فیوزهای تندکار

این فیوزها زمان قطع کمتری نسبت به فیوزهای کندکار داشته و به همین دلیل در مصارف روشنایی استفاده می شوند.

 

 

 • انواع فیوز از نظر ساختار

فیوز از نظر ساختار انواع مختلفی دارد. این فیوز ها کاربرد مختلفی دارند که در ادامه بررسی می شود:

 

انواع فیوز
                                                                  انواع فیوز از نظر ساختار
 1. فیوزهای فشنگی
 2. اتوماتیک (آلفا)
 3. مینیاتوری
 4. بوکسی
 5. کاردی (تیغه ای)
 6. شیشه ای یا کارتریج
 7. فیوزهای فشار

   انواع مختلفی از این فیوزها در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند که در اینجا به ذکر دو نمونه که در ساختمان ها استفاده می شوند اشاره می شود.

 

 • فیوز فشنگی

 

برای نصب این فیوزها از یک پایه چینی و یک کلاهک چینی که فیوز داخل آن جای می گیرد و پشت این کلاهک شیشه ای است, استفاده می گردد. سیم حرارتی داخلی فیوز به ازاء جریان به خصوصی در زمان معینی ذوب شده و سبب قطع مدار مربوط به آن می شود. فیوز ذوب شونده معمولی را فیوز فشنگی نیز می نامند.

انواع فیوز فشنگی
                                                        انواع فیوز فشنگی

سیم حرارتی آن در داخل براده هایی از سرامیک، پودر چینی یا خاک نرم کوارتز همراه با ماسه قرار دارد و جرقه حاصل از قطع شدن سیم حرارتی را سریع خنک کرده و بلافاصله قطع می کند. این مواد هم چنین باعث خنک شدن سیم ذوب شونده داخل فیوز می گردد تا هنگام عبور جریان، سیم بیش از اندازه گرم نشود. این قسمت که محفظه ای چینی یا در بعضی موارد شیشه ای است را فشنگ فیوز یا پاترون فیوز می نامند.

 

 • کلید مینیاتوری                                                                                                                   

 فیوزهای مینیاتوری نوعی از فیوزها هستند که می توانند مدارات را در برابر جریان اتصال کوتاه و جریان اضافه بار محافظت نمایند. کلیدهای مینیاتوری در حقیقت کلیدهای خودکار در اندازه های کوچک هستند که تا جریان نامی ۶۳ آمپر ساخته می شوند.

یک فیوز از این نوع دو مکانیزم برای عملکرد خود استفاده می کند. تشخیص جریان اتصال کوتاه به وسیله یک سیم پیچ، دارای تعداد دور کم و قطر زیاد و تشخیص جریان اضافه بار به عهده یک فلز (بی متال) است که به وسیله عبور جریان مدت دار بیش از جرین نامی گرم شده و بر اثر خم شدن باعث عمل کنتاکت فیوز شده و مدار را قطع می کند.


برای بررسی، قیمت و خرید انواع کلید مینیاتوری اشنایدر کلیک کنید.

برای پشتیبانی فنی با شرکت الیکا الکتریک تماس بگیرید: 

۰۳۱-۳۲۶۶۴۵۵۰

۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۶

۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۷


فیوز-مینیاتوری-اشنایدر الکتریک

                                                                                                                         کلید مینیاتوری اشنایدر

 

فیوزهای مینیاتوری بر حسب نوع کاربرد به دو گروه تندکار و کند کار تبدیل می شوند و از سه قسمت رله مغناطیسی (رله جریان زیاد زمانی سریع)، رله حرارتی یا رله بی متال (رله جریان زیاد تأخیری) و کلید تشکیل شده است. این مجموعه را کلید موتوری می نامند. از فیوز تند کار جهت مدارهای روشنایی (غیر موتوری) و از فیوز کند کار جهت مدارات موتوری استفاده می شود.

مزیت فیوزهای مینیاتوری در این است که فضای کم تری می گیرند و می توان آنها را بغل هم به صورت ردیفی چید. از این کلیدها می توان در منازل استفاده کرد و قسمت های مختلف ساختمان را از مسیر آنها تغذیه کرد تا چنان چه اشکالی در قسمتی از ساختمان به وجود آمد، باعث قطع کامل جریان نشود. کلید مینیاتوری مورد استفاده در منازل، در تابلوهای کوچک قرار می گیرند. امروزه در ساختمان ها از فیوزهای مینیاتوری استفاده می شود. فیوزهای مینیاتوری در داخل جعبه تقسیمی که در هر واحد آپارتمانی تعبیه شده اند قرار می گیرند. 

   عملکرد داخلی کلید مینیاتوری بدین صورت است:

  1.  عملکرد بی متالی برای حفاظت اضافه بار
  2.  عملکرد مغناطیسی جهت حفاظت از اتصال کوتاه

   به عبارت دیگر، تشخیص جریان اضافه به عهده یک فلز (بی متال) است که به وسیله عبور جریان مدت دار بیش از جریان نامی گرم شده و بر اثر خم شدن موجب عمل کنتاکت فیوز مینیاتوری شده و مدار را قطع می کند.

   هم چنین جریان اتصال کوتاه به وسیله سیم پیچ که دارای تعداد دور کم و قطر زیاد می باشد به صورت مغناطیسی تشخیص داده شده و فیوز مینیاتوری عمل می کند.

 

 • انواع کلید مینیاتوری

کلید مینیاتوری انواع مختلفی دارد که بر اساس کاربرد دسته بندی شده اند. در ادامه به معرفی انواع کلید مینیاتوری می پردازیم و کاربرد هر کدام را بررسی می کنیم. پرکاربرد ترین نوع کلید مینیاتوری، نوع روشنایی و موتوری است که در ایران مصرف زیادی دارد. 

 

کلید مینیاتوری از نظر کاربرد

B: روشنایی

C: موتوری

D: ترانسفورماتوری

K: قدرت

 Z: بسیار حساس

 

   کلید مینیاتوری نوع B عموماً در مصارف خانگی و روشنایی کاربرد دارند. این کلیدها در جریان اضافه بار بین ۳ تا ۵ برابر جریان نامی در زمان مشخص، مدار را قطع می کنند و حساسیت مناسبی برای کاربردهای عادی خانگی دارند. این کلید به فیوز مینیاتوری تندکار نیز معروف است.

 

   کلید مینیاتوری نوع C بیش تر کاربرد صنعتی دارند. این کلیدها در جریان اضافه بار بین ۵ تا ۱۰ برابر جریان نامی در زمان مشخص، مدار را قطع می کنند و زمان قطع شان از نوع Bبیش تر است. این کلید به فیوز مینیاتوری کندکار نیز معروف است.

   فیوز مینیاتوری نوع D برای مصارف صنعتی خاص (مانند مولدهای اشعه ایکس X-Ray و یا ترانسفورماتورها) استفاده می شوند. این کلیدها در جریان اضافه بار بین ۱۰ تا ۲۰ برابر جریان نامی در زمان مشخص، مدار را قطع می کنند و زمان قطع شان از تمامی مدل ها بیش تر است.

 

 • کلید مینیاتوری نوع k قدرت

   کلید مینیاتوری نوع k برای حفاظت در مدارات قدرت، ترانسفورماتور و موتورها استفاده می شود. در این نوع از کلید مینیاتوری حد جریان برای قطع در موارد اضافه بار کم تر از سایر کلیدهاست و هنگام به وجود آمدن اضافه بار مدار را سریع تر قطع می کند ولی در موارد اتصال کوتاه منحنی قطع این نوع کلیدها بین نوع D و C خواهد بود.

 

 • کلید مینیاتوری نوع Z بسیار حساس

   این نوع از کلید مینیاتوری هنگامی که جریان عبوری از جریان نامی بیش تر شود در یک مدت زمان خاص (که از تمامی مدل ها کم تر است) طبق منحنی قطع، فرمان قطع را صادر می کند. حساسیت این نوع از کلیدها، هم در مواقع اضافه بار و هم اتصال کوتاه از تمامی مدل های دیگر بیش تر است و در صورت بروز خطا مدار را سریع تر قطع می کند. بنابر این کاربرد این نوع فیوز مینیاتوری در مدارات با حساسیت بالا می باشد.

 

کلید اتوماتیک یا MCCB مخفف Molded Cast Circuit Breaker، نوعی دیگر از کلید اتوماتیک است. این کلید می تواند مشابه کلید مینیاتوری مدار را در برابر اضافه بار و جریان اتصال کوتاه محافظت کند. اما این کلید نسبت به کلید مینیاتوری برای جریان های بالاتری مورد استفاده قرار می گیرد. در نتیجه این کلید بیشتر کاربرد صنعتی دارد.

 

بیشتر بخوانید:

کلید اتوماتیک چیست

انواع کلید اتوماتیک

دانلود فایل کامل آموزشی کلید مینیاتوری

انواع فیوز کاربردی

انتخاب نوع فیوز

 

 

 • فیوز بوکسی

   این فیوزها دارای فشنگی هستند که می توانند از نوع تندکار یا کندکار باشد. نوع تندکار اغلب برای مدارهای روشنایی و نوع کندکار اغلب برای الکتروموتورها به کار می رود که در اصطلاح به آن فشنگ موتوری می گویند. داخل فشنگ ها یک سیم حرارتی ذوب شونده هست که اطراف آن با خاک نرم کوارتز و ماسه پر می شود تا حرارت و جرقۀ حاصل از سوختن سیم حرارتی را به خود جذب کند.

فشنگ ها دارای یک پولک رنگی در انتهای خود هستند که پشت شیشۀ کلاهک فیوز قرار می گیرد. این پولک با یک سیم نازک به سرفشنگ وصل شده که آمپر نامی آن را مشخص می کند، و پس از سوختن فیوز این پولک نیز به داخل آن می افتد.

 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید یا با ارائه پیشنهادات خود، ما را در بالا بردن کیفیت مقالات یاری کنید. 

مقالات مرتبط

نظرات