کلید حرارتی اشنایدر

 

   کلید حرارتی اشنایدر برای حفاظت در برابر جریان اضافه بار در تجهیزات برقی مانند الکتروموتور ها، موتور های آسنکرون و موتور های القایی مورد استفاده قرار می گیرد. مدارهای الکتریکی باید به گونه ای حفاظت شوند که اگر جریان مصرف کننده به هر علتی (مانند اتصال کوتاه فازها، اتصال سیم پیچ ها، تک فاز شدن مصرف کننده و…) از حد مجاز زیادتر شد، قبل از اینکه گرمای ایجاد شده در موتور (مصرف کننده) باعث آسیب دیدن آن شود، مدار را قطع کند.

به طور کلی وسایل حفاظتی موتور و یا هر نوع مصرف کننده را از شبکه قطع می کنند. البته این وسایل حفاظتی باید به گونه ای انتخاب شوند که در هنگام راه اندازی موتورها، جریان راه اندازی (که چند برابر جریان نامی موتور است) با عث قطع مدار شود. در کلید حرارتی اشنایدر یک بی متال تعبیه شده است که وقتی جریانی بیش از جریان نامی از آن عبور کند گرم می شود و مدار را قطع می کند. بی متال عمکرد سریعی ندارد و مدت زمانی طول می کشد تا عمل کند.

 • کلید مغناطیسی اشنایدر 

  کلید مغناطیسی اشنایدر
                     کلید مغناطیسی اشنایدر سری GV2L

   نقش کلید مغناطیسی اشنایدر در مدار، حفاظت سیستم های الکتریکی در برابر جریان زیاد است. ساختمان این رله برای هر فاز از یک هستۀ آهنی که به دور هر کدام چند دور سیم (روپوش لاکی) پیچیده شده تشکیل شده است. این سیم پیچ یا بوبین سر راه هر فاز قرار می گیرد.

   در جریان عادی جریان مدار از طریق دو کنتاکت به هم وصل شده وارد بوبین می شود و از آن عبور می کند و میدان مغناطیسی ضعیفی به وجود می آید که کاری انجام نمی دهد. اما عبور جریان اتصال کوتاه میدان مغناطیسی شدیدی به وجود آورده و بعث می شود هسته آهنی حرکت کند و این حرکت، اهرم قطع را به کار می اندازد. به بیان دیگر نیروی مغناطیسی هسته زیاد شده و تیغه مقابل را به سمت خود می کشد در نتیجه اهرم متصل به کنتاکت بالایی آزاد شده و توسط فنر دو کنتاکت از هم جدا می شوند و مدار قطع می گردد. تیغۀ قطع نیز در مدار فرمان مثل یک شستی استوپ عمل می کند. 

  مزیت این رله ها این است که احتیاج به تعویض ندارند و پس از عملکرد مجدداً توسط شستی یا سلکتور وصل شده و به حالت اول برمی گردند. رنج جریان کلید مغناطیسی اشنایدر سری GV2L از ۰٫۴ تا ۳۲ آمپر است. برای دریافت لیست قیمت و خرید کلید مغناطیسی اشنایدر کلیک کنید.

   

   

 • عملکرد کلید حرارتی مغناطيسی اشنایدر 

    کلید حرارتی مغناطیسی اشنایدر کاربرد بیشتری نسبت به کلید حرارتی یا مغناطیسی دارند. زیرا در اغلب موارد مصرف کننده های الکتریکی بخصوص موتورها هم در مقابل اتصال کوتاه و هم در برابر اضافه بار حفاظت می شوند. اغلب موتورهای مورد استفاده در صنعت، موتورهای آسنکرون از نوع قفس سنجابی هستند. موتورهای الکتریکی تجهیزات گران قیمتی هستند بنابراین حفاظت از آن ها بسیار مهم است. پس استفاده از این کلید ضروری است. 

   کلید اتوماتیک حرارتی مغناطيسی اشنایدر یک دستگاه الکترومکانیکال است که برای حفاظت موتورها در فرکانس ۵۰ و ۶۰ هرتز استفاده می شود. همان گونه که از اسم این کلید مشخص است به منظور حفاظت موتورهای تک فاز و سه فاز کاربرد دارد.

  در کلید حرارتی مغناطیسی اشنایدر یک بی متال وجود دارد. در هنگام اضافه بار بی متال گرم می شود و عمل می کند. علاوه بر بی متال یک رله مغناطیسی نیز در کلید وحود دارد. برای محافظت و کنترل مصرف کننده و الکتروموتور در مقابل جریان های شدید (اتصال کوتاه) از رله مغناطیسی که اصول کار آن بر اساس پدیدۀ الکترومغناطیس پی ریزی شده است، استفاده می شود. کاتالوگ مورد نظر را می توانید در سایت فروشگاه بخش رله حفاظتی مطالعه کنید.

 

 • ویدئوی آموزشی کلید حرارتی مغناطیسی اشنایدر

در ویدئوی آموزشی کلید حرارتی مغناطیسی اشنایدر در ابتدا کلید را معرفی و عملکرد آن تحلیل می شود. در ویدئوی دوم اجزای کلید حرارتی مغناطیسی و کنتاکت های آن بررسی می گردد.

 

معرفی کلید حرارتی مغناطیسی اشنایدر
 
 
بررسی کنتاکت ها و اجزای کلید حرارتی مغناطیسی اشنایدر
 
 

 

کلید حرارتی مغناطیسی اشنایدر سری GV2P
کلید حرارتی مغناطیسی اشنایدر سری GV2P

 

كليد محافظ موتور يك نمونه از انواع كليد خودكار است و مي تواند جريان شديد الكتروموتور را در زمان راه اندازي تحمل كند، بدون اينكه کلید قطع شود.

كليد محافظ مي تواند موتور را در مقابل اتصال كوتاه، تك فاز شدن الكتروموتور، افت ولتاژ و اضافه بار حفاظت کند. براي کار کردن رله، معمولاً آن را بر روي جريان معيني تنظيم مي كنند (۵٫۱ تا ۸٫۱ برابر جريان نامي). زمانی كه جريان از حد تنظيم شده بيشتر شود، قسمت حرارتي رله عملكرده و مدار را قطع مي كند.

قسمت مغناطيسي اين رله از يك هستۀ متحرك و يك بوبين تشكيل شده است كه هستۀ متحرك از طريق نيروي يك فنر به طرف بالا كشيده می شود. زمانی که جريان از حد تنظيم شده بالاتر رود يا در مدار اتصال كوتاه به وجود آيد، بوبين مغناطيس شده هسته متحرك را به سمت پايين مي كشد و باعث قطع كنتاكت هاي متصل به هستۀ متحرك مي شود در نتيجه رله مدار را قطع مي كند.

  در مدارات کنتاکتوری، اغلب برای حفاظت مدار و مصرف کننده ها در برابر اتصال کوتاه، از فیوز و یا کلید مینیاتوری و برای حفاظت در برابر اضافه بار یا قطع شدگی یک فاز، از بی متال که حداقل در مسیر دو فاز قرار می گیرد استفاده می شود. بنابراین استفاده از کلیدهای حرارتی مغناطیسی می تواند جایگزین مناسبی برای کلید مینیاتوری و بی متال باشد.

کلید حرارتی مغناطیسی اشنایدر سری GV3P
کلید حرارتی مغناطیسی اشنایدر سری GV3P

 

       • رنج کلید حرارتی مغناطیسی اشنایدر

 

رنج کلید حرارتی مغناطیسی اشنایدر معمولاً در سری GV2M از ۰٫۱۶ تا ۳۲ آمپر و در سری GV2P از ۰٫۲۵ تا ۳۲ آمپر و در سری GV3P از ۹ تا ۸۰ آمپر و در سری GV7R از ۱۵ تا ۲۲۰ آمپر است و برای موتورهای تا ۱۱۰ کیلو وات مناسب هستند. کلید حرارتی مغناطيسی را می توان براساس توان نامی و یا جریان نامی موتور انتخاب نمود.

    در صورت استفاده از توان نامی موتور به ازای هر اسب بخار (هر اسب بخار معادل ۷۴۶ وات)، حدوداً جریان ۱٫۵ آمپر و به ازای هر کیلو وات حدوداً جریان ۲ آمپری به عنوان جریان نامی موتور در نظر گرفته می شود.

با ضرب این جریان در محدوده ۱٫۲ تا ۲ برابر رنج جریان مغناطیسی کلید محافظ موتوری، که همان جریان نامی کلید است به دست می آید.  جریان بی متال کلید حرارتی مغناطيسی باید برابر با جریان نامی موتور تنظیم گردد.

 

کلید حرارتی مغناطیسی اشنایدر سری GV7
کلید حرارتی مغناطیسی اشنایدر سری GV7

 

 

 

 

کلیدهای اتوماتیک حرارتی مغناطيسی در موارد زیر عمل می کنند

 

 1. سوئیچینگ مدار موتور
 2. حفاظت قابل تنظیم اضافه بار موتور
 3. حفاظت در مقابل خطاهای الکتریکی مانند اتصال کوتاه
 4. تأخیر حرارتی برای روشن شدن مجدد موتور به دلیل خنک شدن موتور در اثر اضافه بار

 

 

 

 

کلید حرارتی مغناطیسی اشنایدر سری GV2M
کلید حرارتی مغناطیسی اشنایدر سری GV2M

 

 

 

کلیدهای حرارتی مغناطیسی معمولاً براي راه اندازي دو جريان مختلف استفاده مي شود

 1.  كليد محافظ موتور براي راه اندازي سبك كه جريان راه اندازي را درصورتي كه از ۵ برابر جريان نامي تجاوز نكند به مدت ۲۰ ثانيه نگه مي دارد.
 2.  كليد محافظ موتور براي راه اندازي های سنگين در صورتی كه جريان راه اندازي از ۱۰ برابر جريان نامي تجاوز نكند، به مدت ۴ ثانيه تحمل مي نماید. در نتیجه اين كليد در شرايط سخت تري از كليد اتوماتیک معمولي با رلۀ جريان بالا كار می کند.

 

 

 

 

 • هماهنگی تجهیزات در سیستم های راه اندازی موتور

   بر اساس استاندارد IEC-947-4-1 (استاندارد کنتاکتورها و راه اندازی موتورهای الکترومکانیکی)، ۴ نوع هماهنگی یا Coordination برای انتخاب تجهیزات راه اندازی موتور تعریف می شود:

 • بدون هماهنگی (NO Coordination)

   با ریسک بالا برای کاربر و همچنین آسیب و صدمات فیزیکی برای تجهیزات.

 • هماهنگی نوع ۱ (Coordination Type 1)

   قیمت تجهیزات پایین تر بوده و قبل از راه اندازی مجدد، سیستم راه اندازی باید بازبینی و احتمالاً تعمیر شود. قابلیت اعتماد سیستم (Reliability) چندان مد نظر نیست.

   نتیجه: زمان کارکرد تجهیزات در این حالت اهمیت پیدا می کند. میزان زمانی که ماشین آلات باید بیکار باشند قابل ملاحظه است. برای بازبینی، تعمیر و یا تعویض، به اپراتور ورزیده و با تجربه و یا تجهیزات پیشرفته نیاز است. به عنوان مثال سیستم های تهویه در ساختمان های تجاری.

 • هماهنگی نوع ۲ (Coordination Type 2)

   در این حالت امکان هیچ گونه آسیب و یا برهم خوردن تنظیمات در تجهیزات وجود ندارد.

نتیجه: تجهیزات پس از هر خطا و یا مشکلی، به سرعت به حالت کار عادی باز می گردند. هیچ گونه پیشگیری و احتیاطی مورد نیاز نیست. برای مثال سیستم های آتش نشانی و اطفاء حریق.

کلید حرارتی مغناطیسی اشنایدر به همراه رله شنت و کنتاکت خطا
  کلید حرارتی مغناطیسی اشنایدر به همراه رله شنت و کنتاکت خطا

 

 • لوازم جانبی کلید حرارتی مغناطیسی اشنایدر

لوازم جانبی کلید حرارتی اشنایدر شامل کنتاکت کمکی کلید حرارتی به شکل کنتاکت کمکی باز ۱NO و کنتاکت کمکی بسته۱NC  و کنتاکت نشان دهنده خطا و همچنین رله شنت، باس بار کلید حرارتی، ترمینال بلاک کلید حرارتی و دسته گردان کلید است. 

رله شنت کلید حرارتی اشنایدر برای کنترل وقت قطع مدار از راه دور استفاده می‌شود. وقتی که فرمان قطع توسط یک پوش باتن یا هر ابزار دیگری صادر شد، این رله مدار را قطع می‌کند.  رله شنت برای کلید های حرارتی دو پل و سه پل موجود است.

کنتاکت خطا در کلید حرارتی مغناطیسی اشنایدر حالت تریپ کلید را تحت نظر دارد و در صورتی که خطا رخ دهد سیگنال خطایی تولید و ارسال می‌کند. این سیگنال می‌تواند به صورت نور یا بوق یا اشکال دیگر ظاهر شود.

کنتاکت کمکی برای نشان دادن وضعیت کلید استفاده می‌شود. این کنتاکت سیگنالی برای کنترل از راه دور تولید می‌کند که وصل بودن یا قطع شدن کلید را نشان می‌دهد. به این ترتیب که اگر کلید حرارتی تریپ کند یا خاموش باشد، کنتاکت A باز و کنتاکت B بسته است و وقتی کلید حرارتی وصل باشد، کنتاکت B بسته و کنتاکت A باز است.

کنتاکت کمکی کلید حرارتی مغناطیسی اشنایدر
 کنتاکت کمکی کلید حرارتی اشنایدر

 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید یا با ارائه پیشنهادات خود، ما را در بالا بردن کیفیت مقالات یاری کنید. 

 

مقالات مرتبط

4 نظرات

 1. کنتور سازی ایران

  پاسخ دادن

  واحد تریپ کلید حرارتی مغناطیسی چه کاری انجام می‌دهد؟

  ۳۱ تیر ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   علاوه بر کلیدی که برای قطع و وصل مدار به صورت دستی وجود دارد در کلید حرارتی مغناطیسی اشنایدر واحد تریپ طراحی شده است که در صورتی که جریانی بیش از جریان تعریف شده برای کلید از آن عبور کند آن را تشخیص داده و مدار را به طور اتوماتیک قطع می‌کند.

   ۳۱ تیر ۱۳۹۸
 2. فناور برق

  پاسخ دادن

  از کلید حرارتی مغناطیسی می توان بجای کنتاکتور استفاده نمود ؟

  ۱۰ شهریور ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   کلیدهای حرارتی مغناطیسی اشنایدر مخصوص حفاظت موتور هستند و در مدارات قدرتی استفاده می شوند. همانطور که در متن هم اشاره شد، می توان آن ها را بجای بی متال و کلید حفاظت ورودی مدار (کلید اتوماتیک یا کلید مینیاتوری) به کار برد؛ چون عملکرد هر دو قطعه را می تواند انجام دهد.
   اما برای اینکه کلیدهای حرارتی مغناطیسی را بجای کنتاکتور استفاده نماییم، باید کلید از نوعی باشد که قابلیت سوار کردن موتور روی آن را داشته باشد؛ زیرا قرار است از بیرون دستور قطع و وصل به کلید داده شود که تنها با داشتن موتور بر روی آن امکان پذیر است.
   گفتنی است تنها کلیدهای سری GV7 که رنج جریان بالای ۱۳۰ آمپر دارند را می توان به موتور تجهیز نمود؛ ولی هزینه این عملیات بسیار زیاد خواهد شد و شاید مقرون به صرفه نباشد.
   کليد حرارتی مغناطيسی اشنایدر الکتریک سری GV7

   ۱۰ شهریور ۱۳۹۸