کلید حرارتی اشنایدر

 

   برای محافظت و کنترل مصرف کننده و الکتروموتور در مقابل جریان های شدید (اتصال کوتاه) از کلید مغناطیسی که اصول کار آن بر اساس پدیدۀ الکترومغناطیس پی ریزی شده است، استفاده می شود.

اگر در مداری اتصال کوتاه رخ دهد، باید جریان سریعاً قطع گردد. در این مواقع رلۀ حرارتی بی متال نمی تواند سریعاً عمل کند (چون مدتی طول می کشد تا گرم شود)، اما مغناطیس احتیاج به گذشت زمان ندارد.

   ساختمان این رله برای هر فاز از یک هستۀ آهنی که به دور هر کدام چند دور سیم (روپوش لاکی) پیچیده شده تشکیل شده است. سیم پیچ مزبور سر راه هر فاز قرار می گیرد. در جریان عادی میدان مغناطیسی ضعیفی به وجود می آید که کاری انجام نمی دهد. اما عبور جریان اتصال کوتاه میدان مغناطیسی شدیدی به وجود آورده و حرکت هستۀ آهنی را موجب می گردد و این حرکت، اهرم قطع را به کار می اندازد. تیغۀ قطع نیز در مدار فرمان مثل یک شستی استوپ عمل می کند.

کلیدهای حرارتی اشنایدر

   كليد محافظ موتور يك نمونه از انواع كليد خودكار است و مي تواند جريان شديد الكتروموتور را در زمان راه اندازي تحمل كند، بدون اينكه کلید قطع شود. كليد محافظ مي تواند موتور را در مقابل اتصال كوتاه، تك فاز شدن الكتروموتور، افت ولتاژ و اضافه بار حفاظت کند براي کار کردن رله، معمولاً آن را بر روي جريان معيني تنظيم مي كنند (۵٫۱ تا ۸٫۱ برابر جريان نامي) زمانی كه جريان از حد تنظيم شده بيشتر شود، قسمت حرارتي رله عملكرده و مدار را قطع مي كند قسمت مغناطيسي اين رله از يك هستۀ متحرك و يك بوبين تشكيل شده است به طوري كه هستۀ متحرك از طريق نيروي يك فنر به طرف بالا كشيده می شود. زمانی که جريان از حد تنظيم شده بالاتر رود يا در مدار اتصال كوتاه به وجود آيد، بوبين مغناطيس شده، هسته متحرك را به سمت پايين مي كشد و باعث قطع كنتاكت هاي متصل به هستۀ متحرك مي شود در نتيجه رله مدار را قطع مي كند.

   مدارهای الکتریکی باید به گونه ای حفاظت شوند که اگر جریان مصرف کننده به هر علتی (مانند اتصال کوتاه فازها، اتصال سیم پیچ ها، تک فاز شدن مصرف کننده و…) از حد مجاز زیادتر شد، قبل از اینکه گرمای ایجاد شده در موتور (مصرف کننده) باعث آسیب دیدن آن شود، مدار را قطع کند به طور کلی وسایل حفاظتی موتور و یا هرنوع مصرف کننده را از شبکه قطع می کنند.

   در حالت اتصال کوتاه چون جریان عبوری خیلی زیاد است، باید فوراً پس از وقوع اتصال کوتاه مدار قطع شود برای حالت های دیگر نیز (مانند اضافه بار موتور) باید از وسایل حفاظتی استفاده کرد تا بتوان متناسب با جریان، موتور را تنظیم کرد.

   البته این وسایل حفاظتی باید به گونه ای انتخاب شوند که در هنگام راه اندازی موتورها، جریان راه اندازی (که چند برابر جریان نامی موتور است) با عث قطع مدار شود.

   در مدارات کنتاکتوری، اغلب برای حفاظت مدار و مصرف کننده ها در برابر اتصال کوتاه، از فیوز و یا کلید مینیاتوری و برای حفاظت در برابر اضافه بار یا قطع شدگی یک فاز، از بی متال که حداقل در مسیر دو فاز قرار می گیرد استفاده می شود. بنابراین استفاده از کلیدهای حرارتی مغناطیسی می تواند جایگزین مناسبی برای کلید مینیاتوری و بی متال باشد.

 

کلید مغناطیسی اشنایدر الکتریک

نقش کلید مغناطیسی در مدار حفاظت سیستم های الکتریکی در برابر جریان زیاد است. این رله ها دارای یک بوبین مغناطیسی هستند که در مسیر جریان عبوری قرار می گیرند. جریان مدار از طریق دو کنتاکت به هم وصل شده وارد بوبین می شود و از آن عبور می کند تا زمانیکه جریان در حد مجاز باشد نیروی مغناطیسی هسته زیاد شده و تیغه مقابل را به سمت خود می کشد در نتیجه اهرم متصل به کنتاکت بالایی آزاد شده و توسط فنر دو کنتاکت از هم جدا می شوند و مدار قطع می گردد. مزیت این رله ها این است که احتیاج به تعویض ندارند و پس از عملکرد مجدداً توسط شستی یا سلکتور وصل شده و به حالت اول برمی گردند. رنج جریان کلید های مغناطیسی اشنایدر الکتریک سری GV2L از ۰٫۴ تا ۳۲ آمپر است.

کلید مغناطیسی سری GV2L اشنایدر الکتریک

 

کلید اتوماتیک حرارتی مغناطيسی اشنایدر الکتریک

در اغلب موارد مصرف کننده های الکتریکی بخصوص موتورها هم در مقابل اتصال کوتاه و هم در برابر اضافه بار حفاظت می شوند به کلیدهایی که دو سیستم حفاظت را تواماً دارند کلید حرارتی-مغناطیس گویند.

   اغلب موتورهای مورد استفاده در صنعت، موتورهای آسنکرون از نوع قفس سنجابی هستند. موتورهای الکتریکی تجهیزات گران قیمتی هستند بنابراین حفاظت از آن ها بسیار مهم است.

   کلید اتوماتیک حرارتی مغناطيسی یک دستگاه الکترومکانیکال است که برای حفاظت موتورها در فرکانس ۵۰ و ۶۰ هرتز استفاده می شود. همان گونه که از اسم این کلید مشخص است به منظور حفاظت موتورهای تک فاز و سه فاز کاربرد دارد.

   رنج کلید حرارتی اشنایدر

معمولاً در سری GV2M از ۰٫۱۶ تا ۳۲ آمپر و در سری GV2P از ۰٫۲۵ تا ۳۲ آمپر و در سری GV3P از ۹ تا ۸۰ آمپر و در سری GV7R از ۱۵ تا ۲۲۰ آمپر است و برای موتورهای تا ۱۱۰ کیلو وات مناسب هستند. 

 

عکس کلید حرارتی اشنایدر

کلید حرارتی مغناطیسی سری GV2M اشنایدر الکتریک

 

 

کلید حرارتی مغناطیسی سری GV2P اشنایدر الکتریک

 

 

کلید حرارتی مغناطیسی سری GV3P اشنایدر الکتریک

 

 

کلید حرارتی مغناطیسی سری GV7 اشنایدر الکتریک

 

رنج کلیدهای حرارتی اشنایدر

   کلید حرارتی مغناطيسی را می توان براساس توان نامی و یا جریان نامی موتور انتخاب نمود. در صورت استفاده از توان نامی موتور به ازای هر اسب بخار (هر اسب بخار معادل ۷۴۶ وات)، حدوداً جریان ۱٫۵ آمپر و به ازای هر کیلو وات حدوداً جریان ۲ آمپری به عنوان جریان نامی موتور در نظر گرفته می شود با ضرب این جریان در محدوده ۱٫۲ تا ۲ برابر رنج جریان مغناطیسی کلید محافظ موتوری، که همان جریان نامی کلید است به دست می آید. لازم به ذکر  است که جریان بیمتال کلید حرارتی مغناطيسی باید برابر با جریان نامی موتور تنظیم گردد.

 

کلیدهای اتوماتیک حرارتی مغناطيسی در موارد زیر عمل می کنند:

  1. سوئیچینگ مدار موتور
  2. حفاظت قابل تنظیم اضافه بار موتور
  3. حفاظت در مقابل خطاهای الکتریکی مانند اتصال کوتاه
  4. تأخیر حرارتی برای روشن شدن مجدد موتور به دلیل خنک شدن موتور در اثر اضافه بار

 

کلید حرارتی مغناطیسی به همراه رله شنت و کنتاکت خطا

 

هماهنگی تجهیزات (Coordination) در سیستم های راه اندازی موتور:

   بر اساس استاندارد IEC-947-4-1 (استاندارد کنتاکتورها و راه اندازی موتورهای الکترومکانیکی)، ۴ نوع هماهنگی Coordination)) برای انتخاب تجهیزات راه اندازی موتور تعریف می شود:

 

بدون هماهنگی (NO Coordination)

   با ریسک بالا برای کاربر و همچنین آسیب و صدمات فیزیکی برای تجهیزات.


هماهنگی نوع ۱ (
Coordination Type 1)

   قیمت تجهیزات پایین تر بوده و قبل از راه اندازی مجدد، سیستم راه اندازی باید بازبینی و احتمالاً تعمیر شود. قابلیت اعتماد سیستم (Reliability) چندان مد نظر نیست.

نتیجه: زمان کارکرد تجهیزات در این حالت اهمیت پیدا می کند. میزان زمانی که ماشین آلات باید بیکار باشند قابل ملاحظه است. برای بازبینی، تعمیر و یا تعویض، به اپراتور ورزیده و با تجربه و یا تجهیزات پیشرفته نیاز است.

مثال: سیستم های تهویه در ساختمان های تجاری.


هماهنگی نوع ۲ 
(Coordination Type 2)

   در این حالت امکان هیچ گونه آسیب و یا برهم خوردن تنظیمات در تجهیزات وجود ندارد.

نتیجه: تجهیزات پس از هر خطا و یا مشکلی، به سرعت به حالت کار عادی باز می گردند. هیچ گونه پیشگیری و احتیاطی مورد نیاز نیست.

مثال: سیستم های آتش نشانی و اطفاء حریق.

 

کلیدهای حرارتی مغناطیسی معمولاً براي راه اندازي دو جريان مختلف استفاده مي شود:

۱- كليد محافظ موتور براي راه اندازي سبك كه جريان راه اندازي را درصورتي كه از ۵ برابر جريان نامي تجاوز نكند به مدت ۲۰ ثانيه نگه مي دارد.

۲- كليد محافظ موتور براي راه اندازي های سنگين در صورتی كه جريان راه اندازي از ۱۰ برابر جريان نامي تجاوز نكند، به مدت ۴ ثانيه تحمل مي نماید. در نتیجه اين كليد در شرايط سخت تري از كليد اتوماتیک معمولي با رلۀ جريان بالا كار می کند.

کاتالوگ کلید حرارتی اشنایدر

کاتالوگ مورد نظر را می توانید در قسمت فروشگاه سایت بخش رله حفاظتی مطالعه نمائید.

 

ویدئوی آموزشی کلید حرارتی اشنایدر الکتریک

 

 

 

 

 
 

 

 
 

 

 
بدون برچسب

مقالات مرتبط