سیم کشی آنتن مرکزی، آیفون و تلفن

 


کلید مینیاتوری

اهداف مبحث سیم کشی آنتن مرکزی، آیفون و تلفن :

آنتن مرکزی

سیم کشی آنتن مرکزی

سیم کشی آیفون

سیم کشی تلفن


 • پلان پریز تلفن و آیفون

پلان پریز تلفن در دسته مدارهای جریان ضعیف قرار می گیرد. مدار هریک از سیستم های جریان ضعیف جداگانه رسم می شود. مدار پریز آنتن و پریز تلفن در یک پلان نمایش داده می شوند. محل پریزهای تلفن کنار مکان هایی است که پریز برق در آن جا در نظر گرفته شده است، زیرا دستگاه های تلفن دارای شارژ نیاز به پریز برق دارند. یکی از پریزهای تلفن نزدیک پیش خوان آشپزخانه در نظر گرفته می شود.

محل پریز آنتن نیز با توجه به موقعیت اتاق یا سالان پذیرایی در نظر گرفته می شود.

 

 • آنتن مرکزی

آنتن مرکزی یک سیستم جریان ضعیف است و در اصل مجموعه از ابزار ها است که سیگنال های ویدئویی و ماهواره ای و حتی تصاویر دوربین های داخلی مثل دوربین مدار بسته را دریافت می کند، آن ها تقویت می کند و به چندین گیرنده ارسال می کند. هر ساختمانی که بیش از یک گیرنده داشته باشد بهتر است از  آنتن مرکزی استفاده کند.

طبق استاندارد مقررات ملی ساختمان، در ساختمان های مسکونی ۵ طبقه و بیش از ۵ طبقه باید از آنتن مرکزی استفاده کرد.

با استفاده از آنتن مرکزی فضای محدود روی پشت بام خانه اشغال نمی شود، آنتن ها بر یکدیگر تاثیر نمی گذارند و از اتلاف هزینه برای نصب آنتن برای هر خانه به طور مجزا جلوگیری می شود.

 

آنتن مرکزی ساختمان

 

کابل آنتن مرکزی باید از کابل کواکسیال ۷۵ اهم استفاده شود. برای اتصال آسان تر و بهتر کابل کواکسیال به تجهیزات آنتن مرکزی از کانکتور F استفاده می شود که بسته به کاربرد، سایز آن انتخاب می گردد. سطح مقطع این کابل ها باید با توجه به مشخصات سیستم و افت آن ها انتخاب شود.

در داخل ساختمان ها معمولاً برای تمام مسیرها از کابل RG59 استفاده می شود که از نوعی مونتاژ با استاندارد F11 برای اتصال آسان به تجهیزات آنتن مرکزی استفاده می کند. از کانکتورهای (فیش BNC) برای اتصال کابل های کواکسیال ۷۵ اهم استفاده می شود.

مركز تقويت و تغيير فركانس سيستم آنتن مركزي بايد كليه كانالهاي موجـود در منطقه نصب را شامل شود وحداقل قدرت تقويت آن معادل حداكثر افت در كل سيـستم توزيع شبكه محلي باشد. به علاوه مدارهاي سيستم آنتن مركزي بايد به صورت مستقل از ديگـر سيـستم ها، در لوله اي مخصوص آن هدايت شوند.

 

سیم کشی آنتن مرکزی
                                                                                                            سیم کشی آنتن مرکزی

 

 • سیم کشی آنتن مرکزی

 1. هرگونه تغییر شکل در اثر فشار، کشش یا فشردن، باعث گسستگی در طول کابل می شود و از این رو کیفیت دریافت تصویر خراب می شود.
 2. از خم های تیز در کابل حتی الامکان اجتناب نمود.
 3. کابل آنتن باید در لوله اجرا شود. کابل باید همراه با یک پوشش بیرونی پلاستیکی، برای نصب در مکان های مرطوب و همچنین قرار دادن رو یا زیر گچ استفاده شود.
 4. باید از اتصال میان کابل های داخلی و خارجی اطمینان حاصل پیدا کرد.
 5. از نصب در دمای پایین مخصوصاً زیر ۱۰- درجه سانتیگراد دوری گردد.
 6. پوشش مستقیم پریزهای آنتن درون جعبه های دیواری به قطر ۵۸ میلی متر مونتاژ می شود. باید در نصب دقت شود کابلی خروجی از تقویت کننده همیشه به ترمینال پریز متصل گردد.
 • رایزر دیاگرام ها در نقشه های برق

در نقشه های برق ساختمان، نمودارهایی که نشانگر ارتباط دهی مسیرهای روبه بالاست را رایزر دیاگرام می گویند. مدار سیم کشی آنتن مرکزی، تلفن و آیفون هم چنین رایز روشنایی راه پله، سیستم اعلام حریق و روشنایی تونل آسانسور از جمله این رایزر دیاگرام هاست.

 • نمودار سیم کشی رایزر آنتن مرکزی

نمایش صحیح ارتباط دهی وسایل آنتن مرکزی در پلان راه پله امکان پذیر نیست. بنابراین نیاز به رایزر دیاگرام جداگانه برای آرایش آنتن مرکزی است که در ضمن مشخصات فنی وسایل به کار رفته در آن درج می شود.

               

نمودار-رایزر-آنتن-مرکزی

 

 • سیم کشی آیفون

سیم کشی و نوع نصب آیفون ها بستگی به برند مورد استفاده دارد و در کاتالوگ مربوطه هر کدام نوع نصب توضیح داده شده است. جهت ارتباط پنل درب ورودی با گوشی آیفون واحدها از سیم های زوجی ۰٫۶ فویل دار استفاده می شود و برای جلوگیری از تأثیر نویز روی تصویر، در فواصل بالای ۵۰ متر بهتر است از سیم کواکسیال و در مسافت های بیش از ۱۰۰ متر از تقسیم کننده های تصویر، جهت تقویت سیگنال تصویر استفاده نمود.حداقل یک سیم دو زوج به صورت مستقیم از ترانس به سمت پنل جلوی درب برای تغذیه آیفون کشیده می شود.

 

 • قسمت های مختلف آیفون

آیفون دارای پنج قسمت است:

 

 • منبع تغذیه (ترانس)

منبع تغذیه ترانسی با نسبت تبدیل ۲۳۰ به ۱۲ ولت است و برق آن از تابلو مشاعات کشیده می شود.

 

 •  قفل درب بازکن

همه آیفون ها به دلیل وجود قفل درب باز کن، نیاز به ولتاژ AC دارند. بنابراین به صورت مستقیم از قفل بازکن دو سیم افشان با حداقل سطح مقطع یک میلی متر مربع و برای انشعاب فرعی از ۰٫۵ میلی متر مربع به پنل جلوی درب متصل می شود. توصیه می شود از سیم با سطح مقطع ۰٫۸ میلی متر استفاده شود.

 قفل-درب-بازکن
                                                    قفل درب بازکن
 • سوئیچر

برای جلوگیری از پخش شدن سیگنال تصویر در واحدها و کاهش تأثیر نویز روی تصویر حتی الامکان در مجتمع های مسکونی از سوئیچر استفاده می شود. سوئیچرها به دو نوع معمولی و هوشمند تقسیم می شوند. برای ارتباط صوتی و تصویری با دو پنل یا بیشتر، در ساختمان هایی که دارای دو درب مجزا هستند، می توان از سوئیچر هوشمند استفاده کرد.

 

 • پنل جلوی درب ورودی

قوطی توکار پنل درب ورودی آیفون درارتفاع ۱۴۵ سانتی متری از سطح زمین و کاملاً هم تراز با دیوار نصب می شود. چون آیفون های تصویری رنگی دارای LCD هستند و LCD ها زاویه دید محدودی دارند و با کم و زیاد شدن آن تصویر تار و مات دیده خواهد شد باید ارتفاع مذکور جهت نصب رعایت شود. توصیه می شود، مکان نصب پنل درب ورودی آیفون در معرض تابش مستقیم نور خورشید نباشد و نیز تا جای ممکن در معرض ریزش مستقیم باران هم نباشد.

در حالت ایده آل، مکان نصب جایی است که در آن علاوه بر درب آدم رو، درب پارکینگ نیز قابل رویت است.در روش اصولی ابتدا جعبه تقسیم فلزی ۴۰×۴۰  سانتی متر و یا بزرگتر در پارکینگ نصب می شود. سپس از هر واحد یک رشته سیم ۴ زوج و یا ۶ زوج ۰٫۶ فویل دار مستقیماً به داخل جعبه تقسیم کشیده می شود. در مسافت های طولانی (بیش از ۵۰ متر)، سیگنال تصویر توسط کابل کواکسیال منتقل می شود. البته باید توجه شود که در این حالت نوع آیفون نیز تغییر می کند.

 

 •  گوشی آیفون (مانیتور داخل واحد)

 1.  آیفون تصویری نیاز به برق ۲۳۰ ولت دارد و چون به اندازه ای است که به راحتی روی قوطی را پوشش می دهند برق نیز به داخل آن آورده می شود.
 2. از نصب مانیتور در مکانی که احتمال تابش نور خورشید در طول روز وجود دارد اجتناب شود.
 3. از نصب مانیتور در مکان هایی که احتمال وجود حرارت دارند خودداری شود مانند بالای رادیاتور و داخل آشپزخانه. حداقل توصیه می شود ۱ متر فاصله بین منبع حرارت مانند رادیاتور، شوفاژ و مانیتور وجود داشته باشد.
 4. توصیه می شود نصب قوطی آیفون، بالای کلیدهای روشنایی انجام نشود و حداقل فاصله ۳۰ سانتی متر بین قوطی های کلید و پریز چه به صورت افقی و چه عمودی با گوشی آیفون رعایت شود.
 5. حتی المقدور سر سیم های آیفون و کانکتور را قلع اندود نموده و به جای چسب برق از وارنیش حرارتی با قطر مناسب استفاده شود و به هیچ عنوان در مسیر آیفون تصویری از سیم های دو تکه استفاده نشود.

بعضی از آیفون ها دارای امکاناتی از قبیل درب بازکن کارتی، ارتباط داخلی و صوتی با پنل درب ورودی و باز کردن درب از نقطه ای دیگر در واحدهای بزرگ، امکان ارتباط بین تمام واحدها، امکان انتقال زنگ به واحد نگهبان و یا واحد دیگر در مواقع لزوم (هنگام مسافرت) می باشند که برای سیم کشی آنها باید به کاتالوگ مربوطه مراجعه شود.

 

سیم کشی آیفون
                                                                      سیم کشی آیفون

 

همه آیفون ها به دلیل وجود قفل در بازکن، نیاز به ولتاژ AC دارند. بنابراین به صورت مستقیم از قفل باز کن دو سیم افشان با حداقل سطح مقطع یک میلی متر مربع و برای انشعاب فرعی از ۰٫۵ میلی متر مربع، به پنل جلوی درب وصل می شود ولی توصیه می شود از سیم با سطح مقطع ۰٫۸ میلی متر استفاده شود.

ارتباط بین پنل جلوی درب با گوشی داخلی یا مانیتور به دو روش انجام می شود.

 

 • سیم کشی آیفون تصویری

   در روش اول که روش صحیح سیم کشی آیفون تصویری است برای اتصال آیفون به پنل جلو در، بهترین راه حل این است که از هر واحد مجزا ۴×۲×۰٫۶ JY(ST)YL مستقیماً به داخل جعبه تقسیم کشیده شود. در این روش سیم کشی هیچ واحدی روی دیگر واحدها تأثیری نخواهد گذاشت ولی عیب آن، هزینه بیشتر نسبت به روش غیر صحیح است.

سیم کشی آیفون تصویری
                                                                                         سیم کشی آیفون تصویری

  

 • روش قدیمی سیم کشی آیفون

   در روش دوم که روش قدیمی است یک کابل زوجی به صورت لوپ به هر طبقه برده به طوری که کابل تا جلو درب کشیده می شود و در هر واحد سیم چیده و چسب می شود که خود می تواند نقطه ای برای تولید نویز باشد. اگر در یک طبقه بیشتر از یک واحد باشد، یک کابل زوجی مشترک برای هر طبقه کشیده و در جعبه کشش سربندی و کابل زوجی به واحد مربوطه انتقال داده می شود یا هر واحد با طبقات بالایی خود سری شده و در نهایت از هر واحد کابل زوجی به داخل جعبه تقسیم در پارکینگ انتقال می یابد. این روش را بیشتر پیمانکاران قدیمی یا افرادی که به آیفون تصویری اشراف ندارند انجام می دهند و دارای معایب بسیاری است که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. هر طبقه دسترسی به آیفون بقیه واحدهای بالاتر از خود دارد و چنانچه بعدها با بازسازی تغییری در مکان و مسیر آیفون ایجاد شود، آیفون طبقات بالا هم دچار مشکل می گردد.
 2. چون در ابتدای اجرای سیم کشی معمولاً نوع سیستم و کارایی مورد نظر برای آیفون مشخص نمی باشد، به احتمال زیاد به دلیل کمبود سیم امکان نصب سیستم هایی نظیر آیفون تصویری با مشکل روبه رو خواهد شد.
 3. برای گوشی آیفون تصویری در هر واحد، تغذیه برق نیاز است که برای آن می توان از همان فیدر زنگ اخبار استفاده کرد.
سیم کشی آیفون صوتی
                                       سیم کشی آیفون صوتی

 

 • نکات مهم در سیم بندی آیفون

 1. تغذیه پنل درب ورودی با برق ۲۳۰ ولت و از طریق تابلو مشاعات انجام می شود.
 2. هر مدل از آیفون نقشه نصب خود را دارد و سربندی مطابق با آن انجام می شود.
 3. برای سیم کشی از جعبه تقسیم پارکینگ تا پنل جلوی درب، می توان از رابطه ۴+۴×n استفاده کرد که n تعداد واحدها و اعداد هم تعداد رشته سیم هاست. مثلاً برای یک ساختمان ۸ واحدی باید از جعبه تقسیم تا پنل حداقل  ۳۶=۴+۴×۸ رشته سیم به پنل برده شود که خود معادل یک کابل ۲۰ زوج است (برای سیم کشی پنل درب ورودی نیازی نیست سیم های هر واحد مجزا به پنل برده شود و می توان با یک کابل چند زوجی سیم کشی را انجام داد). فقط لازم است همواره تعدادی سیم به عنوان رزرو به پنل انتقال داده شود، تعداد سیم در این حالت کمتر است.

 

 • نمودار رایزر سیستم آیفون

در نمودار رایزر سیتم آیفون یا به عبارتی در بازکن برقی، باید مسیرهای مستقل گوشی های سیستم در بازکن و ارتباط همه آن ها به طبقه همکف و در نهایت ارتباط با صفحه سیستم در جلوی در ساختمان نمایش داده شود.

 

نمودار-رایزر-سیستم-آیفون


بیشتر بخوانید 

                           اجرای سیم کشی ساختمان

انواع نقشه های سیم کشی تابلوهای برق

طراحی و ساخت تابلو برق

 تجهیزات برق ساختمان

تابلو برق ساختمان


 • سیم کشی تلفن

   در مبحث سیم کشی آنتن مرکزی، آیفون و تلفن به یکی دیگر از سیستم های جریان ضعیف یعنی سیستم تلفن می پردازیم. نصب تلفن در ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری، بیمارستان ها و سالن های اجتماعات الزامی است.

اتصال به دستگاه تلفن ميتواند به يكي از دوروش زير انجام شود:

الف) در محل جعبه سيم كشي تلفن، جعبه انتهايي تلفن (كه معمولاً به انتهاي كابل دستگاه وصل است)، به صورت ثابت نصب شود؛ يا طرح و اجراي تأسيسات برقي ساختمانها

ب) در محل جعبه سيم كشي تلفن، پريز مخصول تلفن (با حـداقل سـه كنتاكـت ) نـصب و اتصال تلفن به آن از طريق سه يا چند شاخه مناسب انجام شود.

 

سیم کشی تلفن

 

به ازای هر خط در یک واحد مسکونی، یک زوج کابل وارد واحد مسکونی می شود. بنابراین تعداد زوج بستگی مستقیم به تعداد خطوط تلفن در واحد دارد. توصیه می شود حداقل یک زوج به صورت رزرو برای هر واحد در نظر گرفته شود. در صورتی که در واحدها جعبه تقسیم تلفن وجود داشته باشد، کابل از رایزر وارد آن می شود و از جعبه تقسیم به هر پریز تلفن، کابل زوجی انتقال داده می شود. اگر در واحد جعبه تقسیم تعبیه نشده باشد، از رایزر به نزدیک ترین پریز تلفن، کابل زوجی انتقال داده می شود و سپس در سراسر فضا به پریزهای تلفن کابل کشی انجام می شود.

در ساختمان هاي فاقد مركز تلفن اختصاصي، محل جعبه تقسيم ترمينال اصـلي كه خطوط ورودي به آن وصل مي شود بايد به نحوي انتخاب شود كه انجام ارتباط بين ايـن جعبه و خطوط شبكه شهري و جعبههاي تقسيم طبقات به سهولت انجام شود.
جعبه تقسيمهاي ترمينال طبقات يا مناطق توزيع بايد باتوجـه بـه توسـعه هـاي بعدي پيش بيني شوند و براي اتصالات اضافي محل كافي داشته، به ترمينـال زمـين مجهـز باشند.
ارتباط بين جعبه تقسيمهاي ترمينال طبقات و جعبه تقسيمهاي نيمه اصـلي يـا جعبه تقسيم مركز تلفن بايد با كابل حفاظتشده در لولهها يا مجاري كابل، انجام شود. كابلهاي مورد استفاده در سيستمهاي تلفن بايد نوعي پرده فلزي (فويل، زره يـا نظاير آن) داشته، شامل يك رشته هادي مخصوص اتصال زمين باشد. اتصالات بين جعبه تقسيمهاي ترمينال و محل دستگاه تلفن (پريز تلفـن ) بايـد مشتمل بر سه رشته هادي (شامل زمين) باشد. حداقل قطر سیم تلفن باید ۰٫۶ میلی متر باشد.

 

 

 •  نمودار سیم کشی رایزر سیستم تلفن

در نمودار رایزر دیاگرام سیستم تلفن، MTB نشان دهنده جعبه تقسیم اصلی تلفن و TB معرف جعبه تقسیم های طبقات است که ارتباط دهی آن ها از همکف و بین طبقات در نمودار رایزر سیستم تلفن مشخص می شود و مشخصات وسایل به کار رفته در سستم تلفن در این نمودار درج می شود.

 

نمودار-رایزر-سیستم-تلفن

 


بیشتر بخوانید:

 

انواع سیم و کابل

انواع ترمینال وایرشو کابلشو

عوامل مؤثر در انتخاب نوع سیم و کابل

                       مشخصات سیم و کابل

                       عیب یابی کابل

                            کابل کشی زمینی و صنعتی     

                       انواع اتصالات سیم و کابل

 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید یا با ارائه پیشنهادات خود، ما را در بالا بردن کیفیت مقالات یاری کنید. 

مقالات مرتبط

نظرات