نورافکن ها

 

یک لامپ یک منبع نور است و معمولاً به لوازم جانبی جهت کار، عملکرد و نگهداری احتیاج دارد. یک نورافکن وسیله ای است برای نگهداری لامپ و شامل تجهیزات کنترل، محافظت و و روشنایی لامپ، بهبود بخشیدن توزیع نور لامپ برای تطبیق با عملکرد آن، اتصال به منبع توان و دیگر مشخصات تولید، مانند سبک چینش لامپ ها است.

 

 • انواع نورافکن

 • انتخاب نورافکن

نورافکن با حدود تعیین شده ای در کاربرد و ویژگی های خاص خود نور ساطع می کنند. تولیدکنندگان قصد دارند نمونه های عمومی را که در دسترس عموم با شغل های متفاوت در اندازه های مختلف باشد تولید کنند.

تولیدکننده های مختلف طرح های متنوع و ابتکاری را در کارهای خود نشان می کنند. و آن ها ویژگی های کلیدی و خاصی را مثل زیبایی، دوام در برابر عوامل محیطی، مقاومت در برابر آب و … لحاظ می کنند.

یک طراح، مسائل متفاوتی را برای طراحی از جمله ازدحام در مرکز شهر، روشنایی در مسیرهای متفاوت و … لحاظ می کند.

 

 

 

 • انعکاس نور در جاده اصلی

در این تکنیک در مسیرهای پرترافیک، راه های ماشین رو، مراکز شهرها و مناطق صنعتی استفاده می شود.

ارتفاع معمول یک نورافکن ۸ تا ۱۵ متر و از یک چراغ HID، ۴۰۰ وات با دنده کنترل مکمل استفاده می شود. اغلب یک تضاد بین کیفیت نوردهی و فاصله بین نورافکن ها و درخشش آسمان وجود دارد.

اگر حباب نورافکن در صفر درجه مونتاژ شود ممکن است نور را به طرف بالا هدایت کند و باعث نوردهی کمتری شود. معمولاً تقسیم بندی آنها را بر اساس پهناهای متفاوت جاده ها انجام می دهند. نور منتشره می تواند در جاده هایی با پهناهای مختلف با حرکت دادن و تغییر وضعیت قرارگیری نورافکن با لامپ و بازتابنده آن، تغییر داده شود.

 

 

 

 • نورافکن بازتابنده و شیک جاده های اصلی

این نورافکن ها در مراکز شهرها، مناطق مسکونی و تجاری، پیاده روها، فضای باز و پارکینگ ها استفاده می شوند.

 سیستم نوری استفاده شده در برابر یک نورافکن معمولی نوردهی دارد.

نورافکن جاده یک نمونه زیبا از روشنایی جاده است. یک کلاهک شیشه ای منحنی نسبت به شیشه های صاف فضای بیشتری در بالای لامپ ایجاد می کند.

اگر چه عملکرد اصلی نورافکن نورپردازی جاده است، اما در هنگام روز ظاهر زیبای آن نیز اهمیت دارد. این نورافکن معمولاً در کنار و یا بالای ورودی ها می باشد.

 

 

 

 • چراغ برق پایه استیل

این نوع چراغ مورد استفاده در مرکز شهرها، مناطق نظافت بالا و پهنه های تاریخی می باشد. یک سیستم نوری از دو بخش تیر چراغ و سیستم نورانی برای روشنایی جاده تشکیل شده است.

ارتفاع معمول ساختمان های بلند بین ۴ تا ۱۰ متر است و برای آنها چراغ های HID بین ۳۵ تا ۲۵۰ وات به همراه یک دنده کنترل مکمل استفاده می شود. شیوه های مختلفی برای مناطق خاص و انواع اندازه ها جهت تطابق با مقیاس کاربرد وجود دارند.

تثبیت کننده اصلی و ستون های روشنایی معمولاً در دسترس قرار دارند.

 

 

 

 • نورافکن بازتابنده جاده های اصلی

این نورافکن، در مناطق پر رفت و آمد و صنعتی استفاده می شود. سیستم اپتیکی یک بازتابنده دوپرتوی، برای روشنایی معمولی جاده ها و برای مختصات عملکردی نورافکنی طراحی شده است. ارتفاع نصب معمولاً ۶ تا ۱۲ متر با استفاده از لامپ تخلیه (SOX) حدودا ۱۸۰ وات با دنده کنترل مکمل است.

کنترل نور با استفاده از منشورهای نصب شده بر روی ویزور صورت می گیرد که با تنظیم لامپ در ارتباط با رفلکتورها می توان نور را با شیوه های مختلف توزیع کرد؛ ولی این نوع سیستم نوری بیشتر نور بالا ایجاد کرده و کنترل نوری آن از دقت کمتری در مقایسه با اپتیک بازتابنده برخوردار است.

 

 

 

 • نورافکن بازتابنده جاده فرعی

این نوع نورافکن در مناطق مسکونی و عبور و مرور صنعتی و تجاری و پارکینگ خودروها استفاده می شود. سیستم نوری یک رفلکتور دوپرتوی معمولاً به منظور روشن سازی جاده ای و با در نظر گرفتن ویژگی های عملکردی روشن سازی طراحی شده است.

ارتفاع نصب معمولاً ۴ تا ۶ متر با استفاده از لامپ HID حدودا ۱۵۰ وات با دنده کنترل مکمل است. نورافکن هابی که از لامپ های فلورسنت کامپکت (فشرده) استفاده می کنند اخیراً وارد بازار شده اند.

توزیع نور را معمولا می توان برای تطبیق با عرض های مختلف جاده همراه با حرکت دادن وضعیت نسبی لامپ و رفلکتور تغییر داد. این عمل (صیقل دادن) موجب افزایش فاصله گذاری می گردد؛ در حالی که نور سر بالا را به حداقل ممکن می رساند. محل نصب در ورودی جانبی یا با نصب کردن روی پایه است.

 

 

 

 • نورافکن بازتابنده جاده فرعی

این نورافکن معمولاً در مناطق مسکونی و پیاده روها استفاده می شود. سیستم نوری بازتابنده دوپرتوی برای روشنایی معمولی جاده بوده و برای مختصات عملکرد روشن سازی طراحی شده است.

ارتفاع نصب معمولاً ۴ تا ۶ متر با استفاده از لامپ تخلیه SOX یا لامپ فلورسنت فشرده شده ۵۵ وات با دنده کنترل مکمل است. کنترل نور با منشور نصب شده روی نورگیر صورت می گیرد. با تنظیم لامپ در ارتباط با رفلکتورها می توان نور را به شیوه های مختلف توزیع کرد؛ ولی این نوع سیستم نوری بیشتر نور رویه بالا تولید کرده و کنترل نور از دقت کمتری در مقایسه با عدسی های نورشکن برخوردار است. محل نصب این نورافکن ها در ورودی جانبی با نصب کردن روی پایه است.

 

 

 

 • نورافکن بازتابنده و شیک جاده فرعی

کاربرد آن در مناطق مسکونی، صنعتی، اقتصادی، پیاده روها، فضای باز و پارکینگ ها می باشد. سیستم معمولی یک بازتابنده دوپرتوی  متغیر برای روشنایی جاده و برای روشنایی و یا عملیات چراغانی خاصی به کار می رود.

یک نورگیر درخشان خمیده موجب افزایش فضای نورپردازی می شود. برعکس انتخاب شیشه صاف حداقل لبه، نور رو به بالا را به ما می دهد. لامپ معمولاً یک لامپ HID ، ۱۵۰ W با دنده کنترل مکمل است؛ گرچه لامپ های CFL و لامپ های القابی را می توان استفاده کرد.

انواعی از سبک ها برای ظاهر دکوری و تزیینی وجود دارند. روش های چراغانی با یک سبک خاص مانند دکل شبکه برق یا کابل اتصال ثابت و محکم شده اند و این شیوه بسیار مرسوم است.

 

 

 

 • نورافکن بالای ستون (Post – Top Luminatre)

 این نورافکن ها در مناطق مسکونی، پیاده روها و نواحی باز استفاده می شوند. منبع نوری می تواند یک لامپ بدون روکش و حباب باشد (مثلاً بدون کنترل)، یک رفلکتور یا منعکس کننده استوانه ای شکل یا منعکس کننده دوپرتوی، ارتفاع نصب ۴ تا ۶ متر با یک لامپ HID بیش از ۱۵۰ با دنده کنترل مکمل است.

این سبک ها برای ظاهر دکوری و تزیینی وجود دارند. شیشه با لعاب شیری رنگ با طرح دار کردن و داشتن ظاهری شفاف فرق دارد.

 

 

 

 • نورافکن تزیینی بالای ستون (Post – Top Decorative)

 در مناطق مسکونی، پیاده رو و نواحی های باز و پارکینگ ها استفاده می شوند. لامپ می تواند یک لامپ تنها و بدون حباب و روکش دار باشد، که همراه با یک رفلکتور یا منعکس کننده استوانه ای شکل، لوورها یا لوسترها به کار می رود.

عملکرد مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است و به هیچ وجه نباید فراموش گردد.

ارتفاع نصب پایه به طور نمونه ۴ تا ۶ متر با لامپ HID و توان ۱۰۰ وات است، ولی لامپ های CFL و القایی را می توان برای سبک های با ظاهر تزیینی به کار برد. این طبقه بندی انواع چراغ های روشنایی کاربرد ظاهری دارد.

 

 

 

 • نورافکن مدل تاریخی بالای ستون (Post – Top HERITAGE)

این نورافکن ها در نواحی تاریخی، پیاده روها، امکان مسکونی و پارک ها استفاده می شوند. ارتفاع پایه ۴ تا ۶m بایک لامپ HID با توان w 150 و با دنده کنترل مکمل است. ولی لامپ های CFL و القایی را هم می توان استفاده کرد.

انواعی از سبک های سنتی و مرسوم مربوط به چراغ ها و لامپ های روشنایی وجود دارند. معمولاً یک مجموعه از ستون های روشنایی و براکت ها برای هم خوانی با معیار کاربرد قابل دسترسند.

 

 

 

 • نورافکن ورودی جاده فرعی (.Top – ENTRY SUBSIDIARY ROAD L)

در نواحی مسکونی، پیاده روها، محل های تاریخی و پارک ها استفاده می شوند. کنترل آپتیکی یا نوری یک منعکس کننده متغیر و دوپرتوی برای روشنایی جاده و ناحیه است.

ارتفاع نصب ۴ تا ۶ متر با یک لامپ HID، W 100 است، ولی می توان از CFL و لامپ های القایی هم استفاده کرد. این نوع یک نورافکن کوچک به سبک قدیمی برای نصب بالای ورودی ها است که ویژگی یک ناحیه قدیمی را در همان زمان حفظ می کند و یک استاندارد بالا از روشنایی را به ما خواهد داد.

 

 

 

 • نورافکن نورافشانی – ناحیه غیرمستقیم

در پیاده روها، میدان ها، پارک ها، فضاهای باز و محل های خرید استفاده می شوند. روشنایی ممکن است در بالای پایه طرح ریزی شده یا با چراغ راهنمای روی ستون روشنایی در قسمت پایه نصب گردد.

هر دو گزینه فوق یک اثر روشنایی ملایمی را ایجاد می کنند. ارتفاع نصب به طور کلی ۴ تا ۶ متر است و برای تعدیل پراکندگی نور انواع سرستون های منعکس کننده به کار برده می شود.

نورافکن عمدتاً برای سبک و ظاهر روشنایی انتخاب شده است. این نورافکن ها کارایی کمتری برای روشنایی مستقیم دارند و صحنه آرام و تصویر جذابی را در طول شب ارائه می کند. همچنین کمتر مورد خرابکاری قرار می گیرند، زیرا هیچ لب های که مستقیماً قابل رؤیت باشد وجود ندارد.

 

 

 

 • نورافکن های ساختمانی

این نورافکن ها در جاده ها، مراکز شهری، مناطق مسکونی، پیاده روها، پارک های کوچک، مناطق تجاری، مناطق سرباز و پارکینگ خودروها به کار می روند. 

این نوع لامپ دارای خصوصیات تزیینی است و عمدتاً برای نمونه سازی انتخاب شده است؛ اگر چه بسیاری از آنها توانایی فراهم کردن استاندارد بالای از روشنایی با ظاهر مورد نیاز را دارا هستند.

طراحی می تواند برای ارائه سبک یا شیوه مورد نیاز برای یک کالای استاندارد صورت گیرد؛ ولی مهندسی تولیدات استاندارد ضمن کاهش هزینه ها ویژگی های کارکردی را حفظ می کند. در حالی که ویژگی عملکردها حفظ شود، مجموع طرح ها به نوبت می توانند به صورت اجرایی درآیند.

 

 

 

 

 •  نورافکن چندلامپی

این نورافکن ها در مراکز شهری، جاده های پهن، تقاطع ها، جاده های پر پیچ و خم، گردشگاه های کوچک، مناطق تجاری، مناطق باز و پارکینگ خودروها استفاده می شوند.

نورافکن ها به صورت دکلی هستند که در قسمت بالای آنها چندین محفظه نوری وجود دارد. سیستم های نوری ابزارهای انعکاس متغیر جهت پخش مناسب نور در مناطق مطلوب را دارند. ارتفاع نور خروجی به ما این امکان را می دهد که تعداد نورافکن ها را کاهش دهیم و با نصب آنها در ارتفاع بالاتر منطقه معینی را پوشش دهیم.

معمولاً این نورافکن ها دارای روشنایی مستقیم و زیادی نیستند. ارتفاع این پایه ها حدود ۱۰ تا ۱۵ متر است و لامپ به کار رفته در آنها از نوع HID با توان ۶×۴۰۰ وات است.

برای یک کالای استاندارد صورت گیرد؛ ولی مهندسی تولیدات استاندارد ضمن کاهش هزینه ها ویژگی های کارکردی را حفظ می کند. در حالی که ویژگی عملکردها حفظ شود، مجموع طرح ها به نوبت می توانند به صورت اجرایی درآیند.

 

 

 

 • نورافکن با طرح سفارشی

این گونه نورافکن در مرکز شهرها، جاده ها، محل های اقامتی، پیاده روها، گردشگاه های کوچک، مناطق تجاری، مناطق رو باز و پارکینگ ها استفاده می شود.

این نوع نورافکن ها به شکل های مختلفی طراحی می شوند و برای رفع نیاز پروژه های مخصوص به کار می روند. میتوان با ترکیب قطعات استاندارد و طراحی دقیق، عملکردی یکسان با نورافکن های متعارف داشت.

اثر این کار می تواند مانند ترکیب های روشنایی زینتی ترکیبی باشد. این راه، معمولاً راه حل گران تری نسبت به راه حل های تولید استاندارد می باشد.

 

 

 

 • نورافکن های دکلی (تمام افراشته)، جهت مناطق وسیع

این نورافکن ها به منظور روشن کردن بخش های بزرگی از مناطق صنعتی و جاده های دوطرفه، چهارراه ها و میدان ها استفاده می شود.

پخش نور در هر یک از ستون های تکی، دو قلو یا ستون های متقارن، از هر نورافکن تطبیق پذیر است؛ بنابراین نورافکن ها را به طور منظم و پشت سر هم قرار می دهند تا این سیستم بتواند سرتاسر منطقه را با توزیعی جداگانه و مطلوب روشن کند. این نورافکن ها در دکل های چندگانه برای نصب در ارتفاعات زیاد (به طور نمونه ۱۸ تا ۴۰ متر) طراحی می شوند.

ارتفاع دکل ممکن است کمتر از ارتفاع لازم برای روشنایی مرسوم جاده برای به حداقل رساندن درخشندگی باشد. این نوع لامپ ها از نوع HID هستند و با توان ۲۵۰ تا ۸۰۰۰ وات کار می کنند. در کل این نورافکن ها برای تعمیر و نگهداری پایین تر نصب می شوند.

 

 

 

 •  نورافکن پروژکتوری دایره ای، پرتوان، پرشدت

از این نورافکن ها در مناطق صنعتی، ورزشگاه ها و مناطق بزرگ با محدودیت قرارگیری نورافکن استفاده می کنند. این سیستم نوری که بر روی یک دکل ثابت قرار می گیرد یک بازتابنده می باشد. این دکل ها را می توان بسته به قسمت فوقانیشان خیلی باریک یا پهن طراحی کرد.

استفاده از دکل باریک در روشنایی دوربرد مجاز می باشد و می توان برای ارزیابی، آنها را روی چارچوب قابل تنظیم سوار کرد. در حالی که دکل عریض با سختی کمتری پخش نور را در سراسر مناطق وسیع تر میسر می کند؛ می توان به روشی مشابه آن را به عنوان نورافکن دکلی باریک نیز فرض کرد.

معمولاً آن را در ارتفاع زیاد روی یک برج، دکل بلند یا سقف تالار سرپوشیده نصب و از لامپ های HID با توان ۲ کیلو وات استفاده می کنند که با دنده کنترل جداگانه، کنترل می شوند. این نورافکن دارای لوازمی شامل نورگیر یا کلاهک هایی برای محدود ساختن درخشندگی زیاد و نور خروجی و یک شبکه شیشه ای محافظ می باشند.

 

 

 

 • نورافکن پروژکتوری دایره ای، کم توان و متوسط

این نورافکن ها در ساختمان ها و طرح های روشنایی و استادیوم های ورزشی و برای مناطقی با اندازه متوسط و با محدودیت قرارگیری نورافکن استفاده می شوند. این سیستم نوری یک بازتابنده است که بر اساس شعاع نور کم تا متوسط طراحی شده است.

این دکل ها بر روی چار چوب هایی کاملاً قابل تنظیم سوار می شوند. معمولاً در ارتفاع کم یا متوسط بر روی یک ستون روشنایی، دکل، برج یا ساختمان مورد استفاده نصب می گردد.

از لامپ های ۳۵ ،HID تا W 400 با دنده کنترل مکمل و تجهیزات آنها شامل کرکره ها یا کلاهک هایی برای محدود نمودن درخشش و از بین رفتن نور، یک حفاظ شیشه ای مشبک و فیلترهای رنگی استفاده می شود.

 

 

 

 

 • نورافکن پروژکتوری تشتکی (توان بالا، شدت متوسط درخشندگی کم)

این نورافکن در نواحی صنعتی، روشنایی مکان های ورزشی، نواحی بزرگ با محدودیت قرارگیری نورافکن و روشنایی برای تأثیر و جلوه دادن به ساختمان ها استفاده می شود.

سیستم نوری یک بازتابگر (رفلکتور) است که به گونه ای طراحی شده است تا پرتو نامتقارن باریک یا وسیعی را در سطح عمودی و پرتو وسیع تر و پهن تری در سطح افقی ایجاد کند.

نورافکن به شکل افقی نصب شده است تا درخشش و از بین رفتن نور را به حداقل برساند. این امرفاصله متوسط روشنایی را با پوشش خوب افقی فراهم می آورد. پرتو قابل تنظیمی وجود دارد که از نصب گهوارهای نورافکن سرچشمه می گیرد.

 معمولاً از لامپ های HID با بیشترین درجه تا kw2 با دنده کنترل مجزا در ارتفاع متوسط تا زیاد مانند یک برج یا دکل بلند یا سقف میدان ورزشی نصب می شود. تجهیزات نورافکن شامل کرکره ها یا کلاهک هایی برای محدود ساختن درخشندگی و از بین رفتن نور و یک حفاظ شیشه ای مشبک است.

 

 

 

 

 • نورافکن پروژکتوری تشتکی (توان و شدت متوسط تا کم)

این نورافکن ها در روشن ساختن ساختمان و نوردهی ویژه و ورزشگاه ها استفاده می شوند. این نوع نورافکن پروژکتوری، با شدت و توان متوسط تا کم طراحی شده تا نواحی با اندازه متوسط و مکان هایی با روشنایی محدود را روشن کند.

سیستم نوری یک بازتابگر (رفلکتور) است که برای دادن پرتوهای باریک تا پهن در سطح عمود و پرتوی پهن تر در سطح افقی ایجاد می کند. به علت نصب گهوارهای نورافکن، پرتو قابل تنظیم می باشد.

معمولاً این نورافکن ها روی یک ستون برق، برج، دکل یا ساختمان در ارتفاع کم تا متوسط نصب می شوند. در این موارد از لامپ های HID، ۳۵ تا ۴۰۰ وات با دنده کنترل مکمل استفاده می شود.

متعلقات شامل کرکره ها یا کلاهک ها برای محدود ساختن روشنایی و پراکندگی نور و یک محافظ شیشه ای مشبک و فیلترهای رنگی است.

 

 

 

 • نورافکن های زمینی

این نورافکن ها در نوردهی خاص و ویژه در ساختمان استفاده می شوند، که متشکل از یک لامپ نورافکن با روشنایی زیاد است. این نورافکن آب بندی شده و در زمین قرار گرفته است و انواع لامپ های متفاوت و با مقدار مصرف متفاوتی را در خود جای داده و دارای یک دنده کنترل مکمل به شکل مناسب و قابل اجرا است.

پروفیل های بازتابگر متفاوتی برای به شکل مناسب درآوردن نور منتشر شده در آن وجود دارند.

تجهیزات همراه، شامل کرکره برای محدود کردن درخشندگی زیاد و نور سرگردان و نیز حفاظ هایی برای محافظت از شیشه و جلوگیری از تماس با قسمت های داغ می باشد.

 

 

 

 • منابع زمینی تزیینی (Ground Decorative Lights)

 برای علامت گذاری جاده و تعیین کردن محدوده از طریق نور و افکت های نوری استفاده می شود، که شامل یک نورافکن ضد آب فرو رفته در زمین می باشد.

این نورافکن که نسبت به دیگر منابع نوری، یک منبع نور تزیینی محسوس تری است، عمدتاً در خانه سازی های مدرن کاربرد دارد. منبع نور دارای توان کمی است و شامل هالوژن تنگستن، آرایش های مجموعه CFL ، LED یا فیبرهای نوری است. نورهای رنگی یکی از شاخصه های معمولی آن هستند.

 

 

 

 • رشته های نوری (میله منور)

در پیاده روها و مناطق وابسته به پیاده روی برای تعیین محدوده و علامت گذاری ورودی ها و نیز برای روشن کردن درختچه ها استفاده می شود، که شامل یک نورافکن بر روی پایه ای به اندازه ۱ متر در اندازه های خانگی است و شامل هالوژن تنگستن، لامپ های CFL , HID با توان ۷۵ وات و کاربری کاملاً کنترل شده می باشد.

 

اجزای قابل لمس که می توانند مورد تماس قرار بگیرند دارای دمای محدود می باشند. کنترل نور توسط دو بازتابنده و عدسی نورشکن استوانه ای انجام می شود. این اجزا ممکن است توسط لوازمی مانند محافظه ایی برای محدود کردن تشعشع و انتشار نور یا موانع محافظ شیشه ای به یکدیگر متصل شود.

استفاده از این رشته ها (Bollard) بدون کنترل نوری توصیه نمی گردد. دسترسی از طریق یک در و یک درپوش متحرک یا پایه جداشدنی می باشد.

 

 

 

 

 • نور پلکان (step light)

این نوع روشنایی ها در پله ها، سراشیبی ها، گردشگاه های دارای دیوارهای جداکننده استفاده می شود.  این نمونه شامل یک نورافکن کم توان سطح پایین برای پله ها، نردبان ها و دیوارهای ساختمان برای فراهم کردن روشنایی متمرکز می باشد.

این نوع نورافشانی معمولاً تکه تکه است؛ ولی برای مشخص نمودن راه ها کافی و مناسب است . این نورافکن ضدآب، محکم و غیرقابل باز شدن و بدون هیچگونه ابزاری مهیا و قابل دسترسی است.

 

 

 

 • نورافکن دیواری نشکن

این نورافکن ها در روشنایی متمرکز گذرگاه، روشنایی منطقه محدود و مناطق ورودی کاربرد دارد، که یک نورافکن متوسط و کم قدرت است و روی دیوار نصب شده و برای نصب روی سطح و یا دکل روشنایی مناسب است.

در این نورافکن از لامپ های HID ، CEL با دنده کنترل مکمل و توان ۱۰۰ وات استفاده می شود. سیستم نوری معمولاً ترکیبی از یک عدسی نورشکن و بازتابنده است که همراه با بازتابنده مکمل با شیشه لعابی، به پنهان کردن لامپ کمک می کند و یک نورافکن داخلی ایجاد می کند.

بازتابنده جهت دار، روشنایی کنترل شده ای را ایجاد می کند و در نتیجه مقداری آلودگی نور و خیره کنندگی رخ می دهد. ساختار نورافکن معمولاً بدنه فلزی قالب ریزی شده است و ساختار بازتابنده، قالب گیری تزریقی است.

 

 

 

 •  ساختار و مواد مورد نیاز

لازم است که نورافکن های بیرونی با نیازمندی های معین محیطی – عملیاتی مطابقت داشته باشند؛ بنابراین ساختار و مواد آنها باید با در نظر داشتن این نکته انتخاب شود.

در بهترین وضعیت نورافکن درونی به حفاظت در برابر ورود آب، کمترین باران خوردگی و تابشUV از نور طبیعی، نیاز خواهد داشت. در بدترین وضعیت، آب اغلب با نیروی قابل توجهی روی نورافکن جاری خواهد شد.

نورافکن ممکن است در معرض خوردگی قرار گیرد؛ به عنوان مثال نمک کنار دریا یا آلاینده های صنعتی و ارتعاش و سایر شوک های فیزیکی مانند قرار گرفتن دکل و تیرک های برق در معرض نیروهای باد.

همچنین نورافکن ها به تمیز نگه داشتن و نگهداری نسبتاً ساده ای نیاز دارند. البته شرایط نگهداری آنها ممکن است راحت نباشد.

 

 

 • موارد مورد نیاز
 • تحلیل و فرسایش (خوردگی، زنگ زدگی)

خوردگی در فلزات یک مسأله مهم است. مواد باید طوری انتخاب شوند که به طور ذاتی در برابر خوردگی مقاوم باشند؛ مانند فولاد ضدزنگ، آلومینیم، آلیاژ آلومینیم، برنج یا برنز.

در غیر این صورت باید به شکل مناسبی حفاظت شوند؛ به عنوان مثال توسط رنگ کردن، آبکاری فلزی یا گالوانیزه کردن فلزات غیر مشابه که عموماً این نوع فلزات از طریق یونیزه شدن فرسایش می یابند. 

 

 

 • کاهش (تجزیه) UV

کاهش یا تجزیه در اثر اشعه ماورای بنفش در پلاستیک ها رخ می دهد. به این ترتیب که در اثر آن به تدریج پیوندهایی که از مولکول های طویل ساخته شده، می شکند. این مورد ناشی از کاهش استحکام بوده و می تواند به بیرنگ شدن و تجزیه سطح منجر شود.

UV یک پدیده طبیعی است و به موقعیت عنصر در معرض تماس وابسته است و به منبع نور نیز مرتبط است. منابع جیوه ای به طور کلی دارای خروجی نسبتا خوب UV هستند؛ اما ممکن است برای کاهش آن از شیشه جذب کننده هم استفاده کنند. عملکرد در دمای بالا، سرعت تجزیه را افزایش می دهد. فهرست موضوعات عمده که با هم مورد توجه قرار گرفته اند در زیر ارائه شده اند.

 

 

 

 • ساختار
 • محفظه ها

محفظه ها به طور کلی از فلزاتی چون آلومینیم (یا آلیاژهای آن)، فولاد ضدزنگ، مس، آلیاژهای مس نظیر برنج یا برنز، فولاد، پلاستیک هایی مانند ABS، پلی کربنات، پلی آمید یا GRP تشکیل شده اند.

هر کدام دارای ترکیب متفاوتی، بر حسب مشخصاتی از قبیل: استحکام، وزن، ساختار، سهولت بازیافت، قیمت، عمر مفید، مقاومت دمایی و مقاومت در برابر خوردگی باشند.

 

 

 • تقویت کننده ها

پایه های دستگاه نورافکن، لازم است که محکم باشند تا در برابر حرکت و تکان ها بتوانند مقاومت کنند. در غیر این صورت به طور قابل توجهی پهنه نور حرکت خواهد کرد. میزان تنظیمات باید کل حرکات مورد نظر پرتو را در نظر بگیرد و باید از چفت ها به طور مثبت استفاده شود.

برای مثال استفاده از سطوح دندانه دار جفتی و رو به روی هم و قفل شدن مهره ها و واشرها. اگر برای نگه داشتن دستگاه نورافکن لازم است که در آن، یک سری تغییرات صورت گیرد. باید وضعیت دید اصلی برای راه اندازی مجدد واضح و آشکار شود. به عنوان مثال به وسیله جایگاه های از پیش تعیین شده و قابل تنظیم، پایه های استیل گالوانیزه شده و لولاهای مفصلی آلومینیمی با هدف کمک به تنظیمات استفاده شود.

 

 

 • کلاه ها

عدسی دارای یک سری مزایا است؛ از جمله مقاومت آن در مقابل محرک های محیطی و توانایی آن برای قالب گیری شدن به درون شیارها (به وسیله پرس شدن) و کم هزینه بودن، علاوه بر این آن را میتوان به نحو مطلوبی تمیز کرد.

پلاستیک ها، از جمله اکریلیک یا پلی کربنات ها، دارای مزایای زیادی می باشند؛ از جمله کمی هزینه آنان و این که به راحتی برای قرار دادن درون اجسام شکل می گیرند. پلی کربنات ها به خاطر مقاومت قابل توجهی که دارند، به مقدار زیادی در نورافکن ها استفاده می شوند.

 

 

 • چفت و بست ها

چفت های بیرونی باید از موادی باشند که در مقابل خوردگی مقاوم باشند. برای مثال فولاد ضدزنگ، آلیاژ آلومینیم یا آلیاژ مس و یا این که روکش دار یا گالوانیزه شوند. پلاستیک را می توان برای مواردی که در معرض در رفتگی و از هم پاشیدگی قرار دارند، استفاده کرد.

باید بتوان چفت هایی را که برای جریانات عادی و معمولی استفاده می شوند، با استفاده از یک سری وسایل استاندارد محدود یا بدون ابزار باز و بسته کرد. جاهایی که آنها در دسترس عموم هستند باید از ابزارهای معمولی و مشترک کمتری استفاده شوند (مانند پیچ شش گوش یا سه گوش).

چفت ها باید به اندازه کافی بزرگ باشند تا بتوان در شرایط نامطلوب مثل رطوبت، سرما، باد و ارتفاع بدون این که آسیب ببینند، آن ها را باز کرد. چفت ها باید تا حد امکان به طور مطلوبی باز و بسته شوند و این موضوع به تنظیمات نصب (مثل پین، ضامن و چفت) بستگی

ندارد. همه بست ها، باید در مقابل هر گونه لغزش و تکانی قفل شوند. و کمک به اپراتور باید هدف اصلی باشد. برای مثال در مورد پیچ ها و ضامن ها که می توانند با دستی که در دستکش است محکم شوند.

 

 

 

مقالات مرتبط

نظرات