موارد مهم در نصب پنل های خورشیدی

 

موارد مهم در نصب پنل های خورشیدی

 

حتی در اجرای ساده ترین پروژه ها هم بهتر است قبل از اقدام به نصب اجزاء، یک دیاگرام و دورنمای تقریبی از طرح را ترسیم نمود. برای مثال، محاسن ترسیم نقشۀ سیم کشی در زیر آورده شده است: 

با داشتن نقشۀ سیم کشی این اطمینان حاصل می شود که هیچ چیز از قلم نیفتاده است و در مرحلۀ تعیین اندازۀ کابل ها، نقشۀ مزبور به کمک مان می آید.
وجود نقشه های سیم کشی ما را مطمئن می سازد که در نصب قسمت های مختلف، چیزی فراموش نشده است (بخصوص اگر در انجام پروژه، بجای یک نفر، یک گروه به صورت اشتراکی فعالیت کنند).
داشتن یک نقشۀ سیم کشی می تواند سند و مدرک با ارزشی برای عملیات تعمیر و نگهداری آتی محسوب شود، شکل (۱).

یک نقشۀ سیم کشی سادۀ سیستمی که فقط به تأمین روشنایی می پردازد

شکل (۱) یک نقشۀ سیم کشی سادۀ سیستمی که فقط به تأمین روشنایی اختصاص دارد.

 

نقشۀ سیم کشی پروژه های مختلف با هم متفاوت بوده و متناسب با اجزاء به کار رفته، تغییر می کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینۀ چگونگی اتصال هر وسیله به مدار، به دفترچه یا کاتالوگ سازنده که به همراه دستگاه به خریدار داده می شود، مراجعه کنید.
اگر در این مرحله، اجزاء موردنیاز را به صورت دقیق و قطعی انتخاب نکرده اید، فعلاً یک نقشۀ عمومی و کلی ترسیم نموده و قبل از شروع واقعی و قطعی پروژه ،حتماً آن را شرح و بسط داده و به صورت یک مجموعۀ جامع و با جزئیات کامل در آورده و برای استفاده های آتی، بایگانی کنید. در هنگام ترسیم نقشۀ سیم کشی، به مواردی که در ادامه به آن ها اشاره شده ، توجه داشته باشید.

 

 

  • لحاظ کردن ایمنی

معمولاً یکی از مهم ترین نکاتی که با آن مواجه می شویم این است که خطرناک بودن برق خورشیدی دست کم گرفته شده و یا اصولاً به بوته ی فراموشی سپرده می شود. به خاطر داشته باشید که در انجام پروژه های خورشیدی با برق سر و کار داریم و با وجودی که ممکن است ولتاژ قسمت هایی از سیستم پایین و اندک باشند، بعید نیست که در برخی از قسمت های مدار، جریانات قوی و بالایی جاری باشند.
علاوه بر این نباید فراموش کرد که اتصال سری چند پنل خورشیدی با باتری به هم، موجب ایجاد ولتاژهای بالایی می گردد. به این لحاظ حتماً باید در تمامی مراحل طراحی جزئیات و همچنین نصب و اجرای پروژه، مسئله ی ایمنی را هم مدنظر داشت.

در هنگام طراحی سیستم مرتبا از خود بپرسید:

بدترین وضعیتی که ممکن است رخ دهد، چیست؟

به طور کلی، سیستم های انرژی خورشیدی، وسایل و دستگاه های نسبتاً بی دردسری هستند و پیاده سازی و اتصال اجزاء آن ها با حداقل خطرات قابل تصور ،توأم می باشد. با این همه، آن ها هم مخاطرات و ریسک های خاص خودشان را دارند. 

 

بدترین حالتی که ممکن است در عملیات نصب یک سیستم برق خورشیدی رخ دهد، چیست؟

در رابطه با انرژی خورشیدی، با چند عامل خطرساز مختلف روبه رو هستیم؛ برق DC خارج شده از سلول خورشیدی، جریانات بسیار قوی باتری ها، برق متناوب (در صورت استفاده از اینورتر) و بالاخره، وجود دماهای بالا در محل پنل های خورشیدی.

هر کدام از موارد اشاره شده، با خطرات خاص خودشان همراهند؛ چه به صورت مجزا و جدا و چه به شکل ترکیب شده و متصل به هم. بنابراین بهتر است با شناسایی آن ها، تا حد ممکن به گونه ای عمل نماییم و پروژه را به صورتی ترتیب دهیم که این گونه مخاطرات را از بین ببریم.

 

 

به استثنای سیستم های بسیار کوچک مثل تأمین روشنایی یک اتاقک یا انباری، در بقیۀ موارد، سیستم های برق خورشیدی را حتما باید به تجهیزات حفاظتی زمین (ارت) مجهز نمود. برای این کار باید از طول معینی از لوله، مفتول، تسمه و یا سطح مشخصی از یک فلز که بیشتر مس و فولاد بوده و میل زمین نامیده می شود استفاده کرده و آن را در عمق نه چندان زیادی، در زمین چال کرد.

به ادامۀ قسمت فلزی دفن شده یک رشته سیم نسبتاً قطور با مقاومت کم متصل می گردد که به ترمینال منفی سیستم اتصال می یابد. در این صورت، به محض بروز اتصال بدنه (برخورد سیم فاز به قسمت های فلزی وسائل برقی)، جریان برق، مسیر کم مقاومت تر را برگزیده و بجای عبور از بدن کاربر، از طریق سیم ارت راهی زمین می شود. در همین جا باید اشاره کرد که وجود خط زمین، خطر برق گرفتگی را به طور صد در صد منتفی نمی سازد ولی در اکثر موارد، میزان آن را به مقدار زیادی کاهش می دهد.

همانطوری که اشاره شد، میل زمین یک لوله یا مفتول فلزی است که اکثراً از جنس مس بوده و طولش چیزی در حدود ۱ متر می باشد. میل های زمین را می توان از فروشگاه های عرضه کنندۀ لوازم ساختمانی و مراکز فروش لوازم و قطعات برق صنعتی خریداری نمود.
اتصال دادن خط منفی سیستم به زمین، از ذخیره شدن الکتریسیتۀ ساکن هم ممانعت به عمل آورده و در صورت آسیب دیدن مدارهای موجود، از تماس بدن کاربر با ولتاژهای بالا، پرهیز می شود.
در هنگام اتصال خروجی سلول خورشیدی به سیم کشی ساختمان باید ترتیبی اتخاذ کنید که بدنۀ سلول خورشیدی هم به خط زمین متصل گردد. با وجودی که در مورد سیستم های با توان نه چندان بالا، اجرا کردن خط زمین یک انتخاب و گزینۀ دلخواه و اختیاری تلقی می شود ولی نباید فراموش کرد که رعایت و اجرای آن در مورد سیستم های با توان های بیش از ۲۰۰ وات، یک مورد الزامی و اجباری می باشد. با توجه به آنکه مجموعۀ باتری های در نظر گرفته شده هم قادر به ایجاد جریانات بسیار بالایی می باشند، بهتر است آن ها را هم به خط ارت مرتبط نمود.
در صورتی که سیستم موردنظر به گونه ای است که هدف، استفاده از هر دو نوع جریانات AC و DC می باشد، در موقع طراحی و اجرای خط زمین، حتما برای هر کدام، از یک خط زمین مجزا استفاده نمایید.

 

 

  • ارت دار کردن سیستمی که اتصال آن به زمین مقدور نیست

گاهی اوقات ممکن است با موردی مواجه شوید که اتصال دادن سیستم به زمین مقدور نباشد. مثالی از این دست، دستگاه شارژ کنندۀ خورشیدی پرتابل و یا قایق تفریحی کوچکی است که باتری یا باتری های آن، با استفاده از انرژی خورشید، شارژ می گردند. البته در اکثر موارد، این گونه طرح ها بسیار جمع و جور و مختصر بوده و خروجی شان به یک برق DC ضعیف و کم آمپر منحصر می شود. در مجموع متذکر می گردد که اگر توان سلول خورشیدی موردنظر، کمتر از ۱۰۰ وات بوده و سیستم طراحی شده با ۱۲ ولت و جریانات کمتر از ۱۰ آمپر کار می کند، ارت دار کردن آن ضرورتی ندارد.
در سیستم های بزرگتر و قوی تر، بجای استفاده از میل زمین، از یک زمین مجازی استفاده می کنند. زمین این گونه سیستم ها می تواند کابل قطور و قوی باشد که به قطب منفی باتری متصل می گردد. در این صورت هر وسیلۀ برقی دیگری که به خط زمین نیاز داشته باشد توسط سیم های نازکتری به کابل مزبور متصل خواهند شد.

کابل مزبور می تواند کابل قوی مخصوص اتصال باتری های متعدد یک مجموعه یا بانک باتری به هم باشد. بسته به وسایل و لوازم به کار رفته در سیستم خورشیدی موردنظر، میتوان از یک بدنه، قاب، شاسی یا پایۀ قوی فلزی نیز استفاده کرده و به عنوان جایگزینی برای کابل قطور فوق الذکر، آن را قسمت مشترک و زمین سیستم در نظر گرفت. نمونۀ بارز و واضحی از این مثال، استفاده از شاسی و بدنۀ خودرو در نقش هادی یا سیم منفی سیستم می باشد.

 

 

  • جریانات DC یا مستقیم

برق های مستقیم یا DC معمولاً با ولتاژهای پایینی همراه اند. برق خروجی آداپتور یا شارژرهای ضعیفی که به مصرف پر کردن باتری تلفن های همراه می رسند و همچنین باتری های قلمی معمولی، نمونه هایی از منابع مولد این گونه جریانات DC می باشند. همۀ ما میدانیم که با تماس انگشتان دست با قطب های مثبت و منفی یک باتری قلمی، دچار برق گرفتگی و شوک ناشی از آن نمی شویم.
هرچند که جریانات مستقیم با ولتاژهای پایین هم کاملاً بی خطر نبوده و مخاطرات خاص خودشان را دارند. نگاهی به آمار حوادث و وقایع مختلف نشان می دهد که هر ساله و در نقاط مختلف جهان، شمار معدودی از مرگ و میرهای ناشی از برق گرفتگی، در اثر تماس نوک زبان حادثه دیده ها با قطب های باتری های کتابی ۹ ولتی بوده است.
البته در مقیاس بزرگتر و با در نظر گرفتن باتری های ۱۲ ولت و بسیار قوی صنعتی، که برخی از آن ها توانایی تأمین تا ۱۰۰۰ آمپر جریان برق را هم دارند، ناچاریم بپذیریم که برق های جریان مستقیم یا DC هم با خطرات خاص خودشان همراهند.
اگر با برق AC دچار برق گرفتگی شوید، جریان الکتریکی مزبور از یک ماهیت متناوب و نوسانی برخوردار بوده و با وجود آن که عبور برق های AC از بدن هم خطرناک و مرگ آور می باشند، ولی محسن آن ها نسبت به جریانات DC این است که با اتصال برق های AC به بدن افراد، در اکثر موارد، شخص به طور ناخودآگاه و ناخواسته، به سمتی پرتاب شده و فرو راه گریزی برای رهایی از خطر مرگ در اختیارش گذاشته می شود.

در حالی که وقتی برق گرفتگی با یک جریان DC رخ می دهد، جریان الکتریکی یکنواخت و ثابتی از بدن شخص حادثه دیده عبور کرده و فرد، هیچ راه خلاصی را نمی یابد. در صورتی که برق گرفتگی، ناشی از تماس شخص حادثه دیده با جریانات DC بالا باشد، آسیب وارده در مقایسه با جریان AC مشابه، به مراتب بیشتر و شدیدتر خواهد بود.

معمولاً در موقع نصب اولیۀ پنل های خورشیدی و برای جلوگیری از ایجاد شرایط خطرناک، کاربر، سرسیم های خروجی هر کدام از پنل های مجزا را با دست لمس کرده و برای پدید آوردن یک اتصال کوتاه عمدی و ممانعت از انتقال جریان برق تولیدی به بقیه ی مدار، آنها را به هم وصل می کند. با وجودی که در این وضعیت، جریان مزبور از بدن شخص عبور می کند ولی به دلیل ضعیف بودن آن، کاربر هیچ شوک الکتریکی یا لرزش و تکان ناشی از آن را احساس نمی نماید. هر چند، اگر چند پنل مجزا را به هم اتصال داده و این بار دستتان به خروجی آرایۀ مزبور بخورد، شکل دیگری به خود خواهد گرفت.

برای مثال، اتصال سری چهار پنل ۱۲ ولتی به هم، موجب تولید یک ولتاژ نامی ۴۸ ولت می گردد. در این صورت ولتاژ پیک سیستم مزبور بین ۸۰ تا ۱۰۰ ولت خواهد بود؛ ولتاژی که براحتی قادر به از پا در آوردن یک کودک کم سن و سال یا یک فرد مسن و سالخورده می باشد.

در سیستم های خورشیدی متصل به شبکه، برای تأمین ولتاژهای DC بالا، چندین پنل را به صورت سری به هم وصل می کنند. با وجودی که با بالا رفتن ولتاژ سیستم، بازدهی آن بهبود می یابد ولی نباید از خاطر دور کرد که با این کار، مراحل نصب و عملیات تعمیر و نگهداری بعدی نیز با خطرات بالقوه ای همراه می گردند.
خلاصه، این به آن معنی نیست که استفاده از باتری های ۱۲ ولتی بی خطر است و بالعکس باید توجه داشت که ولتاژ یاد شده نیز مخاطرات ویژه ای را به دنبال دارد.

باتری های با کیفیت و قوی صنعتی، در زمان های کوتاه، قادر به تأمین جریاناتی در حدود ۱۰۰۰ آمپر هم می باشند. دو قطب یک باتری اتومبیل را با استفاده از یک آچار فلزی به هم وصل کرده و به عینه مشاهده کنید که بدنۀ آچار، ظرف چند ثانیه، سرخ و گداخته می شود. در واقع توانایی تأمین جریان این جور باتری ها آنقدر زیاد است که براحتی می توانند بدنۀ فلزی آچار را ذوب کرده و حتی آن را به قسمت سربی قطب های خود جوش دهند.
بزرگترین خطر جریانات DC، ایجاد برق گرفتگی برای خود شخص یا اطرافیان او و یا فراهم آوردن مدار اتصال کوتاهی است که می تواند باعث بروز آتش سوزی گردد. به خاطر داشته باشید که پنل های خورشیدی به صورت بلاانقطاع، برق تولید می کنند. این ادوات حتی در شب که میزان نور محیط بسیار کم است نیز جریان مختصری را به ترمینال های خروجی خود هدایت کرده و از کار انداختن و خاموش کردن آن ها به سادگی میسر نمی باشد.

به این لحاظ سیستم های برق خورشیدی نیاز شدیدی به کلیدهای قطع و وصل قوی دستی (که کلیدهای جداساز هم نامیده می شوند) دارند تا ارتباط پنل ها با بقیۀ سیستم را قطع نمایند. علاوه بر کلیدهای مزبور، وجود یک سیستم زمین مناسب و همچنین یک محافظ خطای زمین، که در موارد بروز حالت اتصال کوتاه بتواند به صورت خودکار، جریان برق خروجی از سیستم را قطع نماید، ضروری می باشد.

در صورتی که سیستم موردنظر از ولتاژ بالایی برخوردار می باشد، بهتر است در حد فاصل پنل های مختلف به هم، از کلیدهای قطع و وصل کنندۀ متعددی استفاده کرد. با این کار یعنی استفاده از کلیدهای متعدد در بین پنل ها، با قطع کردن برق کل مدارات موجود، می توان ولتاژ آرایه را به انرژی تولیدی یک پنل واحد یا مجموعه ی کوچکی از چند پنل، کاهش داده و منحصر نمود. رعایت این دستورالعمل، مزیت خود را در زمان انجام عملیات تعمیر و نگهداری و همچنین در هنگام بروز حالات اضطراری نشان می دهد.
بروز اتصال کوتاه در یک سلول خورشیدی نیاز به بهانۀ خاصی نداشته و عوامل مختلفی ممکن است موجب آن گردند. با وجودی که یکی از علل بروز اتصال کوتاه ، ناشی از انجام یک عمل اشتباه در ۴ هنگام نصب می باشد، ولی در بسیاری از موارد آنچه که موجب آن می گردد، استهلاک و فرسودگی طبیعی است که به ویژه در مورد سیستم هایی که زاویه و سمت پنل ها را باید بصورت مداوم تغییر داده و تنظیم نمود، رخ می دهد.

عامل دیگر در بروز حالت اتصال کوتاه به جانوران مربوط می شود. برای مثال در موارد زیادی مشاهده شده که فضولات پرندگان باعث خوردگی حفاظ خارجی کابل ها یا جعبه تقسيم ها گردیده و همچنین کابل های زیادی ملاحظه گردیده اند که جانورانی از قبیل خرگوش یا روباه، لایۀ لاستیکی و محافظ کابل ها را جویده و باعث اتصال مفتول های فلزی به یکدیگر شده اند. 
بروز اتصال کوتاه به موارد اشاره شدۀ بالا منحصر نشده و استفاده از کابل های نامناسب هم باعث آن می گردد. برای مقابله با آسیب های ناشی از وجود حیوانات، معمولاً کابل های مورد استفاده در قسمت های خارجی و بیرونی ساختمان را به صورت مقاوم تر و تقویت شده تولید نموده و آن ها را به گونه ای می سازند که در مقابل دماهای بالا و همچنین اشعه ماوراء بنفش نور خورشید، ایستادگی نمایند. در مجموع همیشه ترتیبی اتخاذ کنید که در اتصال دهی پنل ها به هم و ایجاد آرایۀ موردنظر و همچنین انتقال برق تولیدی به کنترل کننده یا اینورتر، از کابل های مرغوب و ویژه ی این کار استفاده نمایید.

معمولاً وقتی یک اتصال کوتاه رخ می دهد، توان سیستم به طور کامل با مشکل روبرو نمیگردد ولی به علت ایجاد یک مقاومت قابل ملاحظه، تولید آن، با افت محسوسی روبرو شده و در محل بروز اتصال کوتاه، گرمای زیادی ایجاد می شود. در این صورت اگر مجموعۀ طراحی شده به یک محافظ خطای زمین از قبیل RCD یا GFI مجهز باشد، به مجرد بروز مشکل، ادوات یاد شده به صورت خودکار مدار راقطع کرده و از وارد آمدن آسیب های بعدی به سایر اجزاء مدار، ممانعت به عمل خواهد آمد.
در صورتی که سیستم، فاقد محافظ خطای زمین باشد، گرمای زیادی تولید شده و گاهی اوقات دمای آن به چند صد درجۀ سانتیگراد هم بالغ می گردد. مطالعۀ سوابق و پرونده های متعدد آتش سوزی نشان می دهد که در بسیاری از موارد، بروز حالت اتصال کوتاه و بالا رفتن دما در محل وقوع آن، باعث و بانی اصلی آتش سوزی بوده است.
وقتی کاربر یا یکی از ساکنین از وقوع آتش سوزی و آغاز آن آگاه می شود، مهم ترین چیز این است که بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن، تصمیم گیری کرده و قسمت های مختلف سیستم را از نظر الکتریکی از هم ایزوله و جدا نماید. همانطوری که جلوتر هم اشاره شد، مادامی که حتی نور بسیار اندکی موجود باشد، فرآیند تولید برق به توسط آرایۀ خورشیدی را نمی توان متوقف کرد.

به این لحاظ، در موارد متعددی مشاهده شده که به خاطر عدم وجود کلیدها و سیستم های حفاظتی لازم، مأموران آتش نشانی از اطفاء حریق کامل سیستم های مولد برق خورشیدی عاجز مانده اند. برطرف کردن این نقیصه، دشوار نبوده و حلال مشکل، استفاده از یک یا چند کلید قطع و وصل DC قوی می باشد.
هرچند فراموش نکنید که با جداسازی آرایۀ خورشیدی هم مشکل به طور کامل رفع نمی شود، چون به هرحال روند تولید توان الکتریکی در آرایه، همچنان ادامۀ خواهد داشت. اگر تعداد پنل ها زیاد باشد، ولتاژ و جریان جاری در مدار، قابل ملاحظه و بالا خواهد بود. اگرچه با پیش بینی و نصب کلیدهای قطع و وصل کننده DC متعدد در نزدیکی آرایه، امکان کاهش دادن توان تولیدی میسر شده و در صورت وقوع شرایط اضطراری، سیستم به شکل بسیار ایمن تری عمل خواهد کرد.

 

 

  • جریانات AC یا متناوب

ایمنی برق AC در واقع تکرار همان موارد ایمنی با برق شهر یا برق خانگی می باشد. این جور جریانات معمولاً از ولتاژهای بالایی برخوردار بوده (معمولاً ۱۱۰ یا ۲۲۰ ولت) و در بسیاری از کشورها، قوانین خاصی وجود دارند که کار با برق AC شهر را به برقکارهای حرفه ای و افراد صلاحیت دار و دوره دیده منحصر می نماید.
در مورد برق متناوب، به دو کلید ویژۀ این گونه جریانات نیاز خواهید داشت. یکی از این کلیدها بين اینورتر و تابلوی اصلی قرار گرفته و وظیفۀ آن جداسازی کامل سیستم خورشیدی است. کلید دیگر وقتی به کار می رود که سیستم موردنظر از نوع متصل به شبکه باشد. در این صورت این کلید دوم بین ورودی برق شهر و تابلوی مزبور نصب شده و در هنگام ضرورت میتوان ارتباط سیستم برق خورشیدی با شبکۀ برق شهر را قطع نمود.

اگر تصمیم به نصب یک سیستم متصل به شبکه دارید، حتماً قبل از آغاز عملیات، با مسئولین شرکت برق منطقه ای محل موردنظر مشورت کنید چون انجام این کار منوط به رعایت قوانین و الزامات خاصی می باشد. اینورتر به کار رفته در این گونه سیستم ها، نمونۀ ویژه ای است که مختص استفاده در سیستم های متصل به شبکه طراحی شده و به مجرد قطع شدن برق شبکه، فرمان قطع می دهد. به این ترتیب در هنگام قطع برق شبکه، از انتقال توان تولیدی سیستم برق خورشیدی به شبکه ممانعت به عمل آمده و از برق گرفتگی احتمالی تکنیسین یا تعمیر کاری که مشغول رفع عیب و راه اندازی خط می باشد، پرهیز می گردد.

 

 

  • اینورترهای متصل به شبکۀ غیر مجاز و تأیید نشده

اخیراً تعدادی اینورتر متصل به شبکۀ تأیید نشده، در اینترنت تبلیغ می شوند. این نمونه ها که قیمت های بسیار پایینی دارند، به همراه پنل های خورشیدی ارزان قیمت به بازار عرضه شده و اسامی عجیب و غریب و متعددی از قبیل سیستم های خورشیدی متصل به شبکۀ  «نقلی» یا جمع و جور یا الفاظی از این دست را یدک می کشند.

این نمونه ها را به گونه ای طراحی کرده اند که نصب آن ها به تخصص خاصی نیاز نداشته و از ظاهر کار چنین بر می آید که بهره برداری از آنها بسیار ساده بوده و اینورتر سیستم، از طریق یک سیم رابط، به یکی از پریزهای برق منزل متصل می شود. فروشندگان این سیستم ها مدعی اند که این دستگاه ها باعث حرکت معکوس کنتور برق شده و به این ترتیب با نصب آن ها قادر به فروش برق تولیدی خود به شبکۀ سراسری نیز می باشید. متأسفانه عملکرد و باطن این سیستم ها به خوبی ظاهرشان نمی باشد و به همین دلیل، بهره گیری از آنها در آمریکا، کانادا و بسیاری از کشورهای اروپایی و همچنین بسیاری از نواحی دیگر دنیا، غیر مجاز و غیر قانونی بوده و در بسیاری از موارد مشاهده شده که پنل های خورشیدی و اینورترهای یاد شده، برای کار در سیستم های متصل به شبکه، مورد تأیید سازمان های ذیربط قرار نگرفته اند.
به علاوه همانطوری که اشاره شد، این اینورترها از طریق یک دوشاخۀ معمولی به پریز برق منازل متصل می گردند. در این صورت در پریزهای ساختمان موردنظر، برق AC جاری می گردد که مخاطرات زیادی را در پی خواهد داشت. بزرگترین خطر این است که یکی از ساکنان خانه، بدون توجه به عواقب بالقوه ، دوشاخۀ مزبور را از پریز خارج کرده و سهواً به قسمت های فلزی و برجستۀ دوشاخه دست زده اند.

 

 

  • دماهای بالا

با توجه به آنکه پنل ها مشکی رنگ و تیره بوده و مستقیماً به طرف خورشید جهت داده می شوند، بدیهی است که در یک روز گرم، دمای شان خیلی زیاد خواهد شد. بهرحال در بسیاری از نواحی گرمسیری، دمای مزبور برای سوزاندن پوست بدن، کفایت می کند. بنابراین در موقع نصب پنل ها به خاطر داشته باشید که محل قرارگیری در جایی باشد که احتمال دسترسی و تماس اطفال و کودکان کنجکاو با آن ها وجود نداشته باشد. اگر شرایط به گونه ای است که پنل ها باید در نزدیکی سطح زمین نصب گردند، حتماً از یک حایل، حفاظ یا توری مناسب برای عدم دسترسی افراد متفرقه و اهالی منزل به پنل ها، استفاده نمایید.
در صورتی که سلول خورشیدی یا سیم های ارتباط دهندۀ پنل ها به هم با مشکلی مواجه گردند، دماهای بالا، دردسر ساز می شوند. اگر یکی از کابل های به کار رفته یا یکی از پنل های خورشیدی، آسیب ببینند، گرمای نسبتاً زیاد و قابل ملاحظه ای تولید خواهد شد. همانگونه که جلوتر هم اشاره گردید، تولید این گرمای بالا به سادگی قادر به ایجاد یک حریق خواهد بود.
اینجا است که یک RCD (وسیله ی جریان پسماند) که به GFI (قطع کننده ی خطای زمین) هم موسوم می باشد، وارد عمل شده و مشکل مزبور را مرتفع می سازد و این امکان فراهم می شود که قبل از وقوع حوادث و مخاطرات جدی تر بعدی، قسمت معیوب مورد بررسی و بازبینی قرار گیرد. باید اضافه کرد که نصب سیستم های حفاظتی فوق الذکر کافی نبوده و در هر صورت به همراه آن ها باید از یک کلید قطع و وصل کننده ی DC مجزا هم بهره گرفت تا در موارد اضطراری بتوان سیستم را به طور کامل مهار کرده و تحت کنترل قرار داد.

 

 

  • رعایت ایمنی

اگر در مراحل مختلف طراحی، به موارد ایمنی اهمیت داده و آن ها را مدنظر داشته باشید، شک نکنید که در خاتمۀ کار، به یک سیستم ایمن و مطمئن دست خواهید یافت. هزینۀ اضافی ناشی از خرید و نصب: چند کلید قطع و وصل AC و DC ، یک میل زمین، یک RCD یا GFI و بالاخره تهیه کردن چند متر کابل با کیفیت و قطر مناسب، خیلی زیاد نبوده است.
برای مثال اگر در یکی از قسمت های حساس مدار که برق تولیدی آرایه از آنجا عبور می کند، از یک کلید DC روکار قوی که داخل یک محفظه قرار گرفته و درب آن قابل قفل کردن می باشد استفاده کنید، در این صورت در هنگام انجام عملیات تعمیر و نگهداری دوره ای، با قطع کردن کلید مزبور و نصب یک کارت هشدار دهنده به بدنه ی محفظه، به راحتی میتوانید سایرین را از در شرف انجام بودن چنین بازرسی هایی آگاه سازید.

در غیر اینصورت و به دلیل ناآگاهی سایرین از انجام عملیات تعمیر و نگهداری، هر آن امکان دارد یکی از ساکنین، ناخواسته، کلید مزبور را وصل کرده و جان تعمیرکار را با خطر جدی مواجه سازد. روشن است که برای خرید و نصب کلید قفل دار مزبور باید مدتی زمان و هزینه را صرف کنید ولی اطمینان داشته باشید که مخارج مزبور به مراتب کمتر از هزینه های موردنیاز برای تعمیرکار و یا تعویض اجزاء آسیب دیده خواهد بود.

 

 

 

مقالات مرتبط