معرفی مینی پی ال سی

در صنعت، مینی پی ال سی های مختلفی با اسامی گوناگون وجود دارد که از مقایسه آنها می توان دریافت که تقریباً نحوه اتصال و سیم کشی انواع آنها با یکدیگر یکسان است و تنها از نظر شکل نرم افزار و نحوه برنامه ریزی تفاوت هایی دارند.

 

جایگاه مینی پی ال سی

مینی پی ال سی کوچکترین محصول کارخانه های سازنده PLC است. شرکت های سازندۀ این وسیله تقریباً یک دهه است که آن را به بازار عرضه کرده اند. در ابتدا به علت گران بودن قیمت این مینی پی ال سی ها زمینه های استفاده و کاربرد کمی داشتند. اما امروزه با وجود پایین آمدن قیمت بعضی از PLC ها، زمینه کاربردی مینی پی ال سی افزایش یافته و با تنوع بیشتری تولید می شود. یکی از دلایل اصلی ساخت این مینی پی ال سی ها داشتن امکان برنامه ریزی با دست توسط کلیدهای روی PLC است که آن را تبدیل به قطعه ای منحصر به کرده است.

هر چند استفاده از مینی پی ال سی در سیستم کنترل واقعی و بزرگ، با توجه به تعداد ورودی و خروجی های کم، جایی ندارد؛ اما در تأسیسات الکتریکی کوچک مثل کنترل موتورخانه ساختمان ها، یعنی سیستم های (HVAC)، دستگاه های دارای دو یا چند موتور، کارگاه های کوچک صنعتی و روشنایی اتوماتیک ساختمان ها و … به کار می رود. در ابتدای تولید مینی پی ال سی، بسیاری آنها را جانشین PLC ها می خواندند و در مدارات فرمان (کنترل) که تعداد موتورها بیش از چند عدد نیست استفاده از مینی پی ال سی را بجای PLCمناسب و صحیح می دانستند؛ اما در سال های اخیر جایگاه  آنها مشخص و متمایز شده است. PLC ها می بایست خود را با استاندارد برنامه نویسی خاصی هماهنگ کنند، اما در مینی پی ال سی چنین توصیه ای وجود ندارد. نام تجاری مینی پی ال سی چند شرکت سازندۀ مطرح جهان در جدول ۱، زیر ارائه شده است.

 

                                                                                  نام تجاری مینی پی ال سی های مطرح 

                                              

                                                                                      چند نمونه مینی پی ال سی

 

 

مینی پی ال سی LOGO

LOGO مینی پی ال سی ای است که با روش برنامه ریزی خاص بر پایه مدارهای منطقی عمل می کند و از آن جهت کنترل برخی فرآیندها در تأسیسات برقی بکار می رود.

 

ساختمان LOGO

در شکل زیر ساختمان داخلی LOGO نمایش داده شده است.

 

 

                                                                                         ساختمان داخلی LOG

                             

                                       

                                                                                         اجزای تشکیل دهندۀ LOGO

 

 

معرفی سخت افزار LOGO

سخت افزار LOGO شامل ماژول اصلی، کارت های افزایشی (Expantion Card)،  ماژول تغذیه و قطعات جانبی آنها می باشد. ساختار مربوط به سخت افزار لوگو را می توانید در شکل زیر مشاهده نمایید.

 

 

                                                                                  قسمت های مختلف LOGO

 

ماژول اصلی

ﻣﺎژول اﺻﻠﻲ وﻇﻴﻔﻪ ﭘﺮدازش ﻣﺮﻛﺰي ﺳﻴﮕﻨﺎل ﻫﺎ و ﻛﻨﺘﺮل ﺧﺮوﺟﻲ ﻫﺎي ﻣﺘﺼﻞ ﺑﻪ ﻗﻄﻌﺎت دﻳﮕﺮ را ﺑﻪ ﻋﻬﺪه دارد. اﻳﻦ ﺑﺨﺶ ﺷﺎﻣﻞ ﺗﻌﺪادي ورودي، خروجی و در بعضی مدل ﻫﺎ داراي ﺻﻔﺤﻪ ﻧﻤﺎﻳﺶ و ﻛﻠﻴﺪﻫﺎي ﻣﺤﻠﻲ ﻧﻴﺰ ﻣﻲﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ وﻟﺘﺎژ ﻫﺎي ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻛﺎر ﻣﻲ ﻛﻨﺪ .  

 • Class 1: ولتاژ کمتر از ۲۴ ولت شامل: ۱۲V DC, 24V DC, 24V AC.
 • Class 2: ولتاژ بیشتر از ۲۴ ولت شامل: ۱۱۵…۲۴۰ V AC/DC.

در LOGO یکسری ورودی و خروجی بصورت ONBOARD مشاهده می شود. این ورودی ها می توانند به صورت دیجیتالی و یا آنالوگ باشند که واحد پایه (واحد اصلی LOGO بدون در نظر گرفتن واحدهای افزایشی) حداکثر ۱۲ ورودی و خروجی را پشتیبانی می کند. ورودی ها شامل سنسور، کلید، میکروسوئیچ … هستند.

خروجی ها نیز دارای انواع رله ای و ترانزیستوری می باشند و شامل چراغ سیگنال، موتور، شیرهای برقی، جک ها و … می شوند. ماکزیمم جریان کلیدزنی در خروجی ها ۱۰ آمپر می باشد.

لوگو به دو دسته کلی دارای صفحه نمایش و فاقد آن تقسیم می شود. لوگوهایی که دارای صفحه نمایش هستند (Modular basic variants) توانمندی های زیر را دارند:

 • قابلیت نمایش وضعیت ورودی، خروجی ها و تست برنامه
 • برنامه ریزی لوگو با استفاده از کلیدهای موجود
 • استفاده از کلیدها به عنوان ورودی

 

لوگوهای بدون صفحه نمایش نیز مزایای زیر را پشتیبانی می کنند:

 • سادگی
 • صرفه جویی اقتصادی
 • اشغال فضای کمتر

بعلاوه این نوع از لوگوها به مدل پایه (Basic) سازگاری دارند. در این نوع لوگو اطلاعات فقط از روی PC یا کارت های حافظه خوانده می شود. تا کنون شش نسل از این نوع کنترلرها وارد بازار جهانی شده اند که نسل جدید آن، با توانایی های بیشتر و بهتر ارائه شده است.

بطور کلی سه نوع لوگو وجود دارد:

 • STANDARD
 • LONG
 • BUS

 

مدل STANDARD

مدل STANDARD دارای نسل های مختلفی می باشد در نسل های OBA1، OBAO تعداد ۴ ورودی دیجیتال و ۴ خروجی دیجیتال دیده می شود (این مدل ها فاقد قابلیت افزایش ورودی و خروجی هستند). در نسلهای OBA5، OBA4، OBA3 فقط مدل استاندارد مشاهده می شود.

 • نسل OBA5 ماکزیمم شامل ۲۴ ورودی دیجیتالی، ۱۶ خروجی دیجیتال و ۸ ورودی آنالوگی است.
 • در نسل OBA5 و OBA4 ماکزیمم می توان ۲۴ ورودی و ۱۶ خروجی دیجیتال، ۸ ورودی و ۲ خروجی آنالوگ در نظر گرفت.

 

مدل LONG

تعداد ورودی و خروجی ای این نسل دو برابر  مدل استاندارد است و فاقد قابلیت افزایش ورودی و خروجی بوده و در نسلهای OBA2، OBA1، OBA0 دیده می شود. این مدل با مشخصه L نمایش داده شده و دارای مدل های ۲۳۰RCL, 24RLC, 24L, 12/24RCL می باشد.

 

مدل BUS

   جهت اتصال به شبکه AS-INTERFACE می توان از این مدل استفاده نمود. لوگو در شبکه AS-INTERFACE بعنوان SLAVE قرار گرفته و می بایست که توسط BUS MASTERشناسایی و آدرس دهی شود. هنگام اتصال لوگو عمل شناسایی بطور اتوماتیک انجام می شود (لازم بذکر است که می توان چندین لوگو را روی BUS سوار کرد). این نسل مدل های ۲۴ RCLB11, 230 RCLB11 را دارد (با مشخصه LB11 نمایش داده می شوند).

   بسته به نوع خروجی (رله ای/ ترانزیستوری)، دارا بودن صفحه نمایش یا ساعت داخلی، انواع LOGO ها دارای تقسیمات ریزتری نیز هستند که با حروف ذیل نمایش داده می شوند.

 • R: نوع خروجی رله ای (بدون R، خروجی ترانزیستوری)
 • C: دارای زمان سنج هفتگی
 • O: فاقد صفحه نمایش
 • L: در مدل هایی که در نامگذاری آنها حرف L وجود دارد تعداد ورودی و خروجی آنها دو برابر حالت استاندارد است.
 • B11: قابلیت اتصال به شبکه
 • ۱۲: دارای قابلیت کار با ولتاژ ۱۲ ولت مستقیم
 • ۲۴: دارای قابلیت کار با ولتاژ ۲۴ ولت مستقیم
 • ۲۳۰: دارای قابلیت کار با ولتاژهای ۲۳۰/۱۱۵ متناوب

 

ویدئوی آموزشی:

 

 

لینک کالاهای مرتبط:

 

                          

 

 

مقالات مرتبط