مصارف برق تولیدی پنل های خورشیدی

 

مصارف برق تولیدی پنل های خورشیدی

 

 

  • روشنایی

از آن جایی که لامپ های ویژۀ کار در ولتاژهای پایین (۱۲ و ۲۴ ولت DC)، مصرف توان کمتری دارند، این گونه لامپ ها به میزان زیادی در سیستم های برق خورشیدی مستقل از شبکه به کار می روند.

در موقع انتخاب لامپ های مورد نیاز، بجای استفاده از لامپ های ۱۲ ولت معمولی می توانید از نمونه های کم مصرف آنها که با حباب های کروی یا به شکل مهتابی به بازار عرضه می شوند، استفاده نمایید. با وجودی که لامپ های ۱۲ ولت معمولی بازدهی مناسبی ندارند ولی باید اذعان داشت که این نمونه ها از کیفیت نور خوبی برخوردارند.

لامپ های هالوژنی با نور متمرکز که اکثرا برای روشنایی و نورپردازی آشپزخانه ها و در سقف های کاذب به کار می روند نیز با این ولتاژهای پایین عملکرد مناسبی دارند.

در شرایط عادی و هنگامی که برای تغذیه ی این جور لامپ های هالوژنی از برق شهر استفاده می شود، برق ۲۲۰ ولت ACی شبکه را با استفاده از یک ترانس کاهنده، به ۱۲ ولت AC مبدل می سازند. هر چند که این لامپ ها نسبت به AC یا DC بودن تغذیه ی خود حساسیتی نداشته و در این صورت، برق ۱۲ ولت DCی اخذ شده از سیستم برق خورشیدی و باتری را هم می توان مستقیماً به آن ها تغذیه نمود.

 

 

  • يخچال

اگر سری به فروشگاه های عرضه کنندۀ لوازم خانگی بزنید، ملاحظه خواهید کرد که این روزها یخچال ها و فریزرهای زیادی را برای تغذیه با برق ۱۲ یا ۲۴ ولت DC نیز طراحی و روانه ی بازار کرده اند.

برخی از این یخچال ها طوری ساخته شده اند که قابلیت اتصال به ولتاژهای پایین DC و همچنین برق AC شبکه را داشته و حتی مدل هایی به بازار عرضه شده اند که علاوه بر امکانات فوق ، قابلیت استفاده با یک کپسول گاز را نیز دارند.

برخلاف سایر دستگاه ها و مصرف کننده ها، یخچال ها جزو لوازمی هستند که همیشه به برق متصل بوده و فعال می باشند. بنابراین طبیعی است که علی رغم کم بودن مصرف لحظه ای ، در مجموع، مصرف انرژی بالایی دارند.

در کل سه جور خنک کننده و یخچال کم مصرف وجود دارند که عبارتند از:

 

  • یخچال های جذبی

که بیشتر در کاروان ها به کار رفته و علاوه بر ۱۲ ولت DC و برق شبکه، با  کپسول گاز نیز فعال می شوند.

با وجودی که بازده کاری این یخچال ها با کپسول گاز خیلی خوب است،  اما وقتی با ولتاژهای پایین تغذیه می شوند، بازدهی مدل های مختلف آنها بطور  محسوسی با هم تفاوت پیدا می کنند.

 

  • یخچال های اتومبیل

که عملاً یخچال نیستند بلکه آن ها را به نوعی می توان یک جور خنک کنندۀ پرتابل به حساب آورد. این نمونه ها را علاوه بر فروشگاه های لوازم خانگی، در مکان های عرضه کنندۀ لوازم لوکس اتومبیل هم می توان پیدا کرد. این خنک کننده ها، تغذیۀ ۱۲ ولت DC خود را از طریق سرفیشی که به جای فندک خودرو متصل می شود، تأمین می نمایند.

این دستگاه ها نه قیمت بالایی دارند، نه بازدهی خوب و مناسبی و به این لحاظ تا حد امکان بهتر است از به کارگیری آنها در سیستم های خورشیدی پرهیز کرد.

 

  • یخچال های تراکمی

 این نمونه ها از همان فناوری به کار رفته در یخچال های خانگی سود می جویند. بازدهی این یخچال ها با ولتاژهای پایین بسیار خوب است. قیمت این یخچال ها به مراتب بالاتر از دو نمونۀ دیگر بوده و در عوض، بازدهی شان هم خیلی عالی است. اخیراً مدل های متنوعی از این یخچال ها به بازار عرضه شده اند که در هر ساعت تنها ۵ وات برق مصرف می کنند.

البته این حق انتخاب برای کاربر محفوظ است که بجای نمونه های معرفی شده ی بالا، اصولا از یک يخچال خانگی معمولی که با برق ۲۲۰ ولت AC شهر تغذیه می شود، استفاده نماید. هرچند که بازدهی و عملکرد این یخچال ها با سیستم های برق خورشیدی به خوبی یخچال های تراکمی ۱۲ یا ۲۴ ولت با کیفیت، نیست.

لازم به ذکر است که یخچال های خانگی تغذیه شده با برق شهر، به جریان استارت بالایی نیاز دارند که معمولاً برای اینورترها دردسرساز شده و باعث پریدن فیوز یا ریست شدن آنها می گردد.

اخیراً برخی از شرکت های سازندۀ یخچال، مدل هایی را طراحی و به بازار عرضه کرده اند که ویژه ی کار با سیستم های برق خورشیدی می باشند. شرکت هایی مثل Waeco ،Sundanzer و Shoreline يخچال و همچنین فریزرهایی ساخته اند که برای استفاده در منازل، مراکز درمانی و حتی محل های کار بسیار مناسبند.

به هر حال اگر در فکر این هستید که از یک یخچال خانگی معمولی استفاده کنید، قبل از خرید اینورتر، حتماً نظر فروشنده را هم جویا شده و مطمئن شوید که در لحظه ای استارت، اینورتر مزبور کم نمی آورد. چون اکثر یخچال ها، جریان استارت بسیار بالایی دارند، به این لحاظ، برای جبران بار مزبور هم که شده بهتر است در موقع خرید اینورتر ، نمونه ی بزرگتر و قوی تری را انتخاب نمود.

 

 

  • مایکروفر

اول از همه به خاطر داشته باشید که توان مصرفی مایکروفرهای استاندارد خانگی بیشتر از توان نامی آن ها می باشد چون توان مزبور به توان خروجی دستگاه اشاره دارد نه توان مورد نیاز ورودی. برای اطلاع از توان مصرفی و واقعی دستگاه، یا به پلاک مشخصات آن در پشت بدنه مراجعه کرده و یا اگر خیلی وسواس دارید، به کمک یک «واتمتر»، مستقیماً آن را اندازه بگیرید.

معمولاً توان ورودی در حدود ۵۰% بیشتر از توان نامی می باشد و این به خاطر تلفات مختلف و ۱۰۰٪ نبودن راندمان تبدیل است.

البته مایکروفرهای ویژه ی کار با ولتاژهای پایین هم ساخته شده اند که بیشتر در کاروان ها و خودروهای سفارشی و تفریحی نصب می شوند.

اندازۀ این دستگاه ها کوچکتر از مایکروفرهای استاندارد خانگی بوده و توان نامی شان نیز کمتر از آن هاست و به این لحاظ زمان پخت و پز قدری افزایش می یابد، هرچند که مصرف انرژی و بازدهی بسیار خوبی دارند.

 

 

  • تلویزیون، پخش DVD، کنسول بازی های کامپیوتری

با مراجعه به فروشگاه های عرضه کنندۀ لوازم صوتی و تصویری و همچنین مراکز مخصوص عرضه ی لوازم و وسایل قایق و قایق سواری و کمپینگ می توان تلویزیون های LCD با صفحۀ تخت و دستگاه های پخش DVD ای را یافت که مخصوص کار با برق های ۱۲ یا ۲۴ ولت DC طراحی شده اند. البته قیمت این لوازم بسیار بالا بوده و معمولاً حدود ۵۰٪ بیشتر از نمونه های مشابه و استاندارد خانگی است.

هرچند با قدری جستجو می توان تلویزیون های LCDی تا ۲۴ اینچ و همچنین سیستم های پخش DVD استاندارد خانگی را یافت که علاوه بر برق ۲۲۰ ولت ACی شبکه، به ورودی های جانبی مجزایی مجهزند که با برق ۱۲ ولت DC هم فعال می شوند. به این ترتیب با قدری صرف وقت در چند تا از این فروشگاه ها بالاخره می توان مدل و نمونه ی موردنظر را پیدا کرد.

به هر حال اگر تصمیم به خرید یکی از این دستگاه ها گرفتید بهتر است یک «رگولاتور قدرت» ۱۲ ولتی هم تهیه کرده و آن را بین باتری و ورودی تلویزیون قرار دهید. در عمل، ولتاژ باتری ها بین ۱۱/۶ تا ۱۳/۶ ولت بالا و پایین می رود که برای بسیاری از دستگاه هایی که ویژۀ تغذیه با ۱۲ ولت DC ساخته شده اند، بی ضرر است؛ هرچند که این نوسان ولتاژ ممکن است برای برخی از دستگاه های خاص و حساس،مضر باشد.

رگولاتورهای قدرت از ولتاژ خروجی ثابتی در حد ۱۲ ولت برخوردار بوده و این اطمینان خاطر را ایجاد می کنند که با تثبیت ولتاژ، دستگاه های متصل به آنها، صدمه ای نخواهند دید. بسیاری از این رگولاتورها را به گونه ای طراحی کرده اند که با اتصال ورودی آن ها به ۲۴ ولت DC، خروجی تثبیت شده ی ۱۲ ولتی را فراهم کرده و با این ترتیب، علاوه بر بی نیازی از خرید یک ترانس مجزا، بازدهی بسیار مناسبی هم دارند.

این دستگاه ها طوری ساخته شده اند که با استفاده از یک کلید می توان به ولتاژهای خروجی پایین تری هم دست یافت. 

رگولاتورهای قدرت فقط حالت کاهندگی ولتاژ نداشته و نمونه های افزاینده آن ها نیز موجود است. متناسب با مدل و خصوصیات رگولاتور ، برخی از آنها با دریافت ۱۲ ولت DC ورودی، خروجی هایی بین ۱/۵ تا ۴۰ ولت DC را در اختیار کاربر قرار می دهند.

به این ترتیب ملاحظه می شود که با استفاده از یکی از نمونه های مجهز و کامل این رگولاتورها به سادگی می توان لوازمات خانگی استانداردی از قبیل: تلویزیون های کوچک، لپ تاپ، پخش DVD، سیستم های صوتی و … که به ورودی های DC مجهز می باشند را مستقیماً با برق ۱۲ ولت DC سیستم برق خورشیدی تغذیه نمود.

 

 

  • سیستم های صوتی

بسیاری از سیستم های صوتی هم شبیه تلویزیون ها و دستگاه های پخش DVD بوده و به یک ورودی مجزای خارجی مجهزند و به این ترتیب با استفاده از یک رگولاتور ولتاژ و با بهره گیری از برق DC یک سیستم خورشیدی، آن ها را هم می توان فعال نمود.

راه جایگزین، استفاده از سر فیش فندکی اتومبیل و ساخت یک نمونه ی ابتکاری و دست ساز است. که هم صوت حاصله کیفیت خوبی دارد، هم هزینۀ زیادی را متقبل نمی شوید؛ ضمن اینکه با اجرای این روش، امکان جاسازی بلندگوهای ویژۀ خودرو در سقف اتاق هم وجود دارد.

استفاده از سیستم های صوتی با اینورتری که خروجی سینوسی اصلاح شده ای دارد، قدری مشکل ساز است. این جور سیستم های صوتی که اصولاً برای کار با برق ۲۲۰ ولت AC و به تبع آن، بهره گیری از امواج سینوسی خالص و بی عیب طراحی شده اند، وقتی با برق خروجی شبه سینوسی این گونه اینورترها تغذیه می گردند، صدایشان با «بیز» یا «هوم» نامطلوبی توأم می شود.

 

 

  •  لباسشویی، ظرفشویی و خشک کن

اصولاً این گونه لوازمات خانگی بسیار پر مصرف اند. البته لباسشویی های دو قلو و مینی واش های کوچک و خشک کن های هوای سردی ساخته شده اند که مستقیماً با ولتاژهای پایین، تغذیه می گردند.

هرچند که این نمونه ها فقط برای کارهای جزئی و مختصر مناسب می باشند. به این ترتیب، داشتن این دستگاه ها در یک خانۀ کوچک خوب است ولی در مجموع، مناسب حال یک خانوار ۴ نفره و با شستشوی هفتگی نسبتاً حجیم نمی باشند.

در هر حال اگر هدف، فعال کردن یک ماشین لباسشویی استاندارد با سیستم برق خورشیدی است، به یک اینورتر نیاز خواهید داشت. میزان انرژی مورد نیاز لباسشویی های مختلف به مدل آن ها بستگی داشته و با هم تفاوت دارد. برای مثال در حالی که یک نمونۀ کم مصرف و جدید این دستگاه ها حدود ۱۱۰۰ وات برق مصرف می کند، مدل های قدیمی تر به چیزی در حدود ۳ برابر آن نیاز دارند.

ماشین ظرفشویی هم از شرایط مشابهی برخوردار است به این صورت که نمونه های جدید و کم مصرف آن ها چیزی در حدود ۵۰۰ وات مصرف دارند در حالی که مدل های قدیمی تر، مصرفی نزدیک به ۲۵۰۰ وات را می طلبند. به هر حال اگر می خواهید از وجود یک ماشین ظرفشویی سود ببرید، حتماً به ایک اینورتر نیاز خواهید داشت.

خشک کن ها، دستگاه های بسیار پرمصرف و کم بازدهی هستند و تا حد امکان باید از نصب آنها در سیستم های برق خورشیدی پرهیز کرد.

اكثر خشک کن ها، بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ وات مصرف برق داشته و هر چرخۀ خشک کنندگی آن ها حداقل یک ساعت به طول می انجامد و به اصطلاح «خورۀ برق» هستند.

البته خشک کن ها، جایگزین های متنوعی داشته که از بندهای لباس سنتی شروع شده و به خشک کن های گرمایشی بسیار پیشرفته و کم مصرفی که از پدیدۀ جابجایی یا کنوکسیون سود جسته و حداکثر در نیم ساعت و با مصرف کمترین میزان انرژی، لباس ها را خشک می کنند، ختم می گردد.

در هر صورت اگر وجود یک دستگاه خشک کن برای تان خیلی اهمیت دارد، بهتر است بجای اتصال یک نمونۀ برقی این وسائل به سیستم برق خورشیدی، یک مدل گازی آن ها که با یک کپسول گاز کار می کنند را تهیه کنید. این جور خشک کن ها بسیار با صرفه تر از نمونه های برقی بوده و در مجموع، سیستم برق خورشیدی را از نفس نمی اندازند.

 

 

  • سیستم های تهویه مطبوع

ظرف چند سال گذشته، تعدادی از تولید کنندگان، سیستم های خنک کنندۀ هوا و تهویه مطبوعی را عرضه نموده اند که با سیستم های برق خورشیدی کار می کنند.

اصولاً سیستم های تهویه مطبوع وسایل بسیار پر مصرفی تلقی می گردند. به این دلیل تا کمی قبل تر، حتی تصور استفاده از برق خورشیدی برای راه اندازی دستگاه های تهویه مطبوع هم به یک رویا شبیه بود چون فقط راه اندازی و تغذیۀ کمپرسور این سیستم ها، به تنهایی، سلول خورشیدی بسیار بزرگی را می طلبد.

در پاسخ به این نیازهای بازار، سازندگان، سیستم های تهویه مطبوعی را طراحی و ارائه نموده اند که مستقیماً با منابع تغذیۀ DC عمل می کنند. شرکت هایی از قبیل: Austin Solar ،Solar AC ،Securus ،Sunsource ،Sedna Aire Hitachi و LG، سیستم های تهویه مطبوعی را روانۀ بازار کرده اند که با برق خورشیدی فعال می گردند.

در رقابت با این گروه، سازندگان دیگر، کولرهای آبی را طراحی کرده اند که تنها با کسری از توان موردنیاز سیستم های تهویه مطبوع، کار می کنند. علی رغم این که این کولرهای آبی فاقد آن خصوصیت خنک کنندگی فوری و دلچسب سیستم های تهویه مطبوع هستند، با توجه به آنکه مصرف کمی دارند، در هنگام تابش خورشید، به طور پیوسته کار کرده و قادرند با کسری از هزینه های سیستم های تهویه مطبوع واقعی، محیط کار و محل زندگی بسیار راحت و مناسبی را ایجاد نمایند.

 

 

 

مقالات مرتبط

نظرات