لامپ قوس الکتریکی

این لامپ های پرفشار دارای دو الکترود نزدیک به هم و در فاصله ی ۰٫۳ تا ۱۲ میلی متری هستند. به علت گرمای زیادی که این لامپ ها تولید می کنند، حباب آن ها از جنس کوارتز است. فشار داخلی لامپ در هنگام کار، چندین کیلو پاسکال است. توان مصرفی بسیاری از این لامپ ها تا ۳۰ کیلووات برای کاربردهای نظامی ساخته شده اند. استفاده از این لامپ ها به دلیل درخشندگی بسیار بالای آن ها در پروژکتورها، چراغ های نور و چراغ های تجسسی محدود شده است. معروف ترین لامپ های قوس الکتریکی شامل گزنون، جیوه ی گزنون و لامپ زیرکونیوم هستند که دارای خصوصیات زیر می باشند:

الف) لامپ گزنون: طیف مادون قرمز، بخش عظیمی از تابش این لامپ را شامل می شود، لذا حرارت زیادی تولید می کند. بهره ی نوری این لامپ ها در حدود ۳۰ تا ۵۰ لومن بر وات  است و تا توان ۳۲۰۰۰ وات نیز ساخته می شود.

ب) لامپ جیوه ی گزنون: مکانیزم تولید نور این لامپ ها مانند لامپ های جیوه ای فشار بالا است؛ با این تفاوت که ضریب بهره ی نوری آن ها حدود ۵۰ تا ۵۵ لومن بر وات است همچنین زمان رسیدن به حداکثر نوردهی، کوتاه تر می باشد. این لامپ ها تا توان ۷۰۰۰ وات ساخته می شوند. کمترین محدوده ی تابش طیف آن ها در بازه ی ۴۴۰ تا ۵۴۰ نانومتر و بیشترین آن نیز در بازه ی ۳۶۰ تا ۳۷۰ نانومتر است.

ج) لامپ زیرکونیوم: حباب این لامپ از اکسید زیرکونیوم پر شده است. درخشندگی قوس آن  ۴۵*۱۰۶ cd/m2 و فاصله ی الکترودها بین ۰٫۱۳ تا ۲٫۸ میلی متر می باشد. همچنین پالس ولتاژ اولیه برای راه اندازی آن نیز بالاست.

لامپ های مشتعل و فلاشی

  1. لامپ مشتعل: این لامپ، دو المنت مجاور و نزدیک به هم دارد که در اثر تخلیه ی الکتریک و تحریک گاز نئون یا آرگون – نئون، طیف مرئی در محدوده ی رنگ نارنجی تا قرمز به شکل شعله می تاباند. توان الکتریکی این لامپ ها پایین بوده و به مقدار ۰٫۰۶ تا ۳ وات و بهره ی الکتریکی این لامپ ها ۰٫۳ لومن بر وات است. این نوع لامپ ها طول عمر بالایی داشته و بیشتر در تزیینات و تأمین روشنایی محدود به کار می روند.
  2. لامپ فلاشی: این لامپ ها برای روشن و خاموش شدن لحظه ای به کار می روند. کاربرد لامپ ها در عکاسی، تنظیم وسایل گرنده ی صنعتی و موتور خودرو و ناوبری هوایی، علائم  اضطراری و مانند آن است.

این لامپ از یک حباب کریستالی کوارتز لوله ای صاف یا فنری تشکیل شده است که از گاز گزنون خالص با فشار ۲۵-۸۰ kpa یا مخلوطی از این گاز با کریپتون، آرگون یا هیدروژن پر شده است. حباب  این لامپ دارای دو الکترود است که در مواقع راه اندازی، با ولتاژ بالا، یک شوک جریان به گاز وارد می کند و باعث تحریک لحظه ای آن می شود. ضریب بهره ی نوری لامپ در محدوده ی ۳۰-۶۵ lm/w است. نحوه ی راه اندازی این نوع لامپ ها مشابه دیگر لامپ های سدیم و متال هالید است.

 

مقالات مرتبط