عوامل موثر در قیمت موتورهای القایی

 

عوامل موثر در قیمت موتورهای القایی

 

  • قیمت های موتورهای الکتریکی

برای یک مصرف کننده عمده موتورهای الکتریکی مهم است که انواع موتورهایی که در تولید محصولاتش قابل استفاده است، را بررسی کند. قیمت موتور همیشه از یک روند منطقی پیروی نمی کند. شخصی ممکن است یک موتور راه انداز خازنی،rpm ۱۷۲۵، یک سوم hp را در حدود ۳۶ دلار بخرد. اما همان موتور با بعضی اصطلاحات به طور عمده به یک تولیدکننده بزرگ در حدود ۸/۵ الی ۱۴ دلار فروخته می شود، این یکی از اهمیت های خرید عمده است. اما عامل دیگری که بر قیمت ها مؤثر است کل بازار داخلی برای هر نوع موتور می باشد.

موتورهایی را در نظر بگیرید که از آن ها برای ماشین لباسشویی خانگی استفاده می شود. ارزش این موتورها، که طی یک سال در آمریکا تولید می شود بیش از ۵۰۰۰۰۰۰۰ دلار است. همه آن ها مشابه یکدیگر نیستند و از ۱/۳ تا ۱/۴ به اسب بخار تغییر میکنند و ممکن است راه انداز خازنی یا اختلاف فازی باشند. بعضی از آن ها rpm۱۷۲۵ و برخی دیگر ۱۷۲۵/۱۱۴۰ دور در دقیقه هستند. اما یک تولیدکننده بزرگ ممکن است ۱۰۰۰۰۰ موتور کاملاً مشابه را خریداری کند، که رقابت برای این بازار خیلی شدید است.

ساختار قیمت ها از الگوی رقابت پیروی می کند. تولیدکننده A از تجهیزات اتوماتیک استفاه کرده و با استفاده از ماشین در هزینه دستمزدها صرفه جویی نموده است و به این ترتیب قادر است قیمت موتور را ۱۰ سنت کاهش دهد. تولید کنندۀ B از آن جا که می خواهد در این تجارت باقی بماند قیمت خود را ۱۵ سنت کاهش می دهد.

این رقابت تا آن جا که تنها کمپانیهای نسبتا کمی باقی می مانند که می توانند موتورهای خود را با قیمت پایین و تعداد زیاد عرضه کنند. آنها قادرند محصولات خود را با قیمتی در حدود ۸/۵ الی ۱۰ دلار تولید نموده، بفروشند و سود کافی ببرند.

در همان زمان ممکن است تعداد ده هزار عدد از موتوری با همان توان و اندازه که اختلاف کمی با موتور قبلی دارد به قیمت ۱۳ دلار برای هر موتور فروخته شود. احتمالا مقرون به صرفه نیست این واحد تولیدی را آنقدر اتوماتیک کنند، که قیمت نهایی کمی کاهش یابد.

همین عوامل، در قیمت های عمده فروشی انواع موتورهایی که تولید آن ها کمتر است، مؤثرند. خریداران موتور، تقاضای ده ها هزار اصلاحات مکانیکی و به همین تعداد مشخصه های کار الکتریکی میکنند. خط های تولیدگران قیمت را نمی توان به گونه ای وضع کرد، به طوری که کل هزینه اول دوباره به تولیدکننده برگردد.

 

  ساختار قیمت مشخصی نمی توان برای موتورها در نظر گرفت.

 

 

 

  • هزينه های موتورهای الکتریکی

از زمان های قدیم هزینه اصلی ساخت موتورهای الکتریکی، ورقه های فولادی و مس مصرفی بوده است. با در نظر گرفتن تلفات در موتور و نیاز به استفاده از ورقه های فولادی، همان طور که اشاره شد، چهار یا پنج نوع مختلف فولاد وجود دارد. فولادی با مرغوبیت پایین تر، تلفات هسته بیشتری دارد.

یک موتور تک فاز rpm۱۷۲۵ و hp 1/را در نظر بگیرید. قیمت انواع ورقه های فولادی قابل استفاده برای این موتور عبارتند از:

۲۰۰ دلار – نمونه مرغوب با تلفات کم

۱/۷۵ دلار – نمونه معمولی با مرغوبیت کمتر

۱/۰۱ دلار – پایین ترین درجۀ فولاد

در نظر داشته باشید که این ها تنها هزینه مواد است. طبیعتاً، بعد از اینکه فولاد به صورت ورقه هایی با طرح مورد نظر بریده شده و حرارت دید و به صورت استاتورها و روتورها درآمد، دستمزد و هزینه های اضافی دیگری به این ها اضافه می شود. توجه داشته باشید که اگر از فولاد نامرغوب استفاده شود، ۵۰٪ در هزینه ورق صرفه جویی می شود.

سیم مسی که در سیم پیچ های اصلی و کمکی این موتور  ۱/۳ hp و استفاده می شود، هزینه ای بین ۱/۹ تا ۲ دلار خواهد داشت. توجه کنید که بدون در نظر گرفتن حلقه های انتهایی، محور، بدنه، خازن، کلید گریز از مرکز، دستمزد و هزینه های اضافی دیگر بهای موتور در همین ابتدا بین ۳ تا ۴ دلار شده است. این همان موتوری است که باید به قیمت زیر ۱۰ دلار فروخته شود.

 

 

 

  • مقایسه هزینه های موتورهای الکتریکی

 موتور قطب چاکدار ارزانترین نوع موتورهاست، که بخش های مختلف این موتور را به عنوان مبنایی برای مقایسه با سایر موتورها بررسی می کنیم. این موتور به تعدادی ورق، یک روتور ریخته گیری شده نسبتاً گران قیمت و دو، چهار یا شش کلاف، (بستگی به سرعت مورد نظر دارد) احتیاج دارد. این کلاف ها به وسیله ماشین پیچیده شده و بر روی قطب ها قرار میگیرند.

در مقابل، یک موتور خازن دائمی به تعداد دو برابر سیم پیچی (اصلی و کمکی) احتیاج دارد و این سیم پیچ ها در تعدادی شیار توزیع می شوند، که به زمان و دستمزد بیشتری برای قرار دادن و اتصال آن ها نیاز است. به علاوه احتیاج به یک خازن نیز هست. طبیعتاً این موتور گرانتر از یک موتور قطب چاکدار می باشد.

موتور اختلاف فازی نیاز به استاتور، روتور و دو دسته سیم پیچ توزیع شده مانند نوع خازن دائمی دارد. اما به جای یک خازن دائمی، احتیاج به یک رله راه انداز یا کلید گریز ار مرکز دارد. هنگامی که اندازه یک موتور اختلاف فازی بزرگ می شود، مثلاً از ۱/۱۰ به ۱/۲ اسب بخار یا بیشتر می رسد هزینه کلید گریز از مرکز و اتصالات ثابت باقی می ماند.

اما در موتور خازن دائمی با بزرگ شدن اندازه آن به خازن بزرگتری نیاز است که ممکن است هزینه را افزایش دهد. بنابراین محدوده ای وجود دارد که در آن، موتور با خازن دائمی گران تر از یک موتور اختلاف فازی مشابه می شود.

موتور با راه انداز خازنی احتیاج به دو سیم پیچ توزیع شده دارد که بدون شک در سیم پیچ کمکی آن مس بیشتری نسبت به موتور اختلاف فازی وجود دارد. این موتور احتیاج به یک خازن الکترولیتی و کلید گریز از مرکز دارد. در نتیجه وجود این قطعات اضافی، موتور با راه انداز خازنی باید گرانترین نوع موتورها باشد.

موتور سه فاز کم قدرتی که بتوان آن را با انواع دیگر موتورها مقایسه کرد کمیاب است، جدول (۱). پخش و اتصال سیم پیچ های این موتور ممکن است اندکی گرانتر باشد اما احتیاجی به کلید گریز از مرکز با خازن ندارد. بنابراین هزینه های آن نسبتاً پایین است.

اگر تمام این موتورها در اندازه یکسانی ساخته شوند، طبقه بندی منطقی آنها، با در نظر گرفتن هزینه ها مانند آن چه قبلا شرح داده شده خواهد بود. تولید انبوه بر امکانات خط تولید، ابزارهای موجود و غیره اثر می گذارد و این ها به نوبه خود در تعیین قیمت ها مؤثرند. بنابراین قیمت ها همیشه ساختار روشن هزینه ها را دنبال نمی کند.

 

جدول (۱) قسمت های فعال انواع گوناگون موتور

موتور سه فاز

موتور با راه انداز خازنی

موتور اختلاف فازی

موتور با خازن دائمی

موتور با قطب چاکدار

دو سیم پیچ توزیع شده

دو سیم پیچ توزیع شده

دو سیم پیچ توزیع شده

دو سیم پیچ توزیع شده

سیم پیچی متمرکز ساده

 

خازن الکترولیتی

کلید گریز از مرکز

خازن روغنی

 

 

کلید گریز از مرکز

 

 

 

 

 

  • کاربردهای عملی موتورهای الکتریکی

گوناگونی انواع موتورهای القایی، سبب استفادۀ آنها در بسیاری از کاربردها می شود و حتی زمینه هایی هم هست که چند نوع موتور را می توان به کار برد. اما به طور معمول کاربردهای زیر برای انواع موتورها در نظر گرفته می شود:

 

  • موتورهای اختلاف فازی همه منظوره 

ماشین های تجارتی، مشعل های نفتی، گرم کننده های يخچال ها، پمپ های گریز از مرکز.

 

  • موتورهای اختلاف فازی ویژه 

ماشین لباسشویی و ماشین های اتو، پمپ های سرداب.

 

  • موتورهای با راه انداز خازنی

پمپ ها، يخچال ها، کمپرسورهای هوا، ماشین های تجارتی

 

  • موتورهای با قطب چاکدار 

پنکه ها، دمنده ها، مشعل های سوختی کوچک، مو خشک کن ها، سشوارها) ماشین های تجارتی، پخش کننده های آگهی، کباب پزهای خانگی و ….

 

  • موتورهای با خازن دائمی 

پنکه ها و دمنده ها، ماشین های تجارتی.

 

  • موتورهای چندفاز 

انواع مختلف ماشین های صنعتی کوچک، کمپرسورهای هوا و پمپ ها.

 

 

مقالات مرتبط

نظرات