سیم کشی آیفون

سیم کشی و نوع نصب آیفون ها بستگی به برند مورد استفاده دارد و در کاتالوگ مربوطه هر کدام نوع نصب توضیح داده شده است.

 

آیفون دارای پنج قسمت است:

  1. منبع تغذیه (ترانس): منبع تغذیه ترانسی با نسبت تبدیل ۲۳۰ به ۱۲ ولت است و برق آن از تابلو مشاعات کشیده می شود.
  2.  قفل درب بازکن: همه آیفون ها به دلیل وجود قفل درب باز کن، نیاز به ولتاژ AC دارند. بنابراین به صورت مستقیم از قفل بازکن دو سیم افشان با حداقل سطح مقطع یک میلی متر مربع و برای انشعاب فرعی از ۰٫۵ میلی متر مربع به پنل جلوی درب متصل می شود. توصیه می شود از سیم با سطح مقطع ۰٫۸ میلی متر استفاده شود.
  3. سوئیچر: برای جلوگیری از پخش شدن سیگنال تصویر در واحدها و کاهش تأثیر نویز روی تصویر حتی الامکان در مجتمع های مسکونی از سوئیچر استفاده می شود. سوئیچرها به دو نوع معمولی و هوشمند تقسیم می شوند. برای ارتباط صوتی و تصویری با دو پنل یا بیشتر، در ساختمان هایی که دارای دو درب مجزا هستند، می توان از سوئیچر هوشمند استفاده کرد.
  4. پنل جلوی درب ورودی: قوطی توکار پنل درب ورودی آیفون درارتفاع ۱۴۵ سانتی متری از سطح زمین و کاملاً هم تراز با دیوار نصب می شود. چون آیفون های تصویری رنگی دارای LCD هستند و LCD ها زاویه دید محدودی دارند و با کم و زیاد شدن آن تصویر تار و مات دیده خواهد شد باید ارتفاع مذکور جهت نصب رعایت شود. توصیه می شود، مکان نصب پنل درب ورودی آیفون در معرض تابش مستقیم نور خورشید نباشد و نیز تا جای ممکن در معرض ریزش مستقیم باران هم نباشد. در حالت ایده آل، مکان نصب جایی است که در آن علاوه بر درب آدم رو، درب پارکینگ نیز قابل رویت است.در روش اصولی ابتدا جعبه تقسیم فلزی ۴۰×۴۰  سانتی متر و یا بزرگتر در پارکینگ نصب می شود. سپس از هر واحد یک رشته سیم ۴ زوج و یا ۶ زوج ۰٫۶ فویل دار مستقیماً به داخل جعبه تقسیم کشیده می شود. در مسافت های طولانی (بیش از ۵۰ متر)، سیگنال تصویر توسط کابل کواکسیال منتقل می شود. البته باید توجه شود که در این حالت نوع آیفون نیز تغییر می کند.
  5.  گوشی آیفون (مانیتور داخل واحد)

 

  1.  آیفون تصویری نیاز به برق ۲۳۰ ولت دارد و چون به اندازه ای است که به راحتی روی قوطی را پوشش می دهند برق نیز به داخل آن آورده می شود.
  2. از نصب مانیتور در مکانی که احتمال تابش نور خورشید در طول روز وجود دارد اجتناب شود.
  3. از نصب مانیتور در مکان هایی که احتمال وجود حرارت دارند خودداری شود مانند بالای رادیاتور و داخل آشپزخانه. حداقل توصیه می شود ۱ متر فاصله بین منبع حرارت مانند رادیاتور، شوفاژ و مانیتور وجود داشته باشد.
  4. توصیه می شود نصب قوطی آیفون، بالای کلیدهای روشنایی انجام نشود و حداقل فاصله ۳۰ سانتی متر بین قوطی های کلید و پریز چه به صورت افقی و چه عمودی با گوشی آیفون رعایت شود.
  5. حتی المقدور سر سیم های آیفون و کانکتور را قلع اندود نموده و به جای چسب برق از وارنیش حرارتی با قطر مناسب استفاده شود و به هیچ عنوان در مسیر آیفون تصویری از سیم های دو تکه استفاده نشود.

بعضی از آیفون ها دارای امکاناتی از قبیل درب بازکن کارتی، ارتباط داخلی و صوتی با پنل درب ورودی و باز کردن درب از نقطه ای دیگر در واحدهای بزرگ، امکان ارتباط بین تمام واحدها، امکان انتقال زنگ به واحد نگهبان و یا واحد دیگر در مواقع لزوم (هنگام مسافرت) می باشند که برای سیم کشی آنها باید به کاتالوگ مربوطه مراجعه شود.

 

 

مقالات مرتبط