سیستم های متصل به برق خورشیدی

 

سیستم های متصل به برق خورشیدی

 

 

  • سیستم های متصل و متکی به شبکه و برق اضطراری خورشیدی

معمولاً در هنگام طراحی سیستم های خورشیدی، سیستم های متصل و متکی به شبکه و برق اضطراری خورشیدی مورد بی مهری واقع شده و نادیده گرفته میشوند. هر دوی این سیستم ها، علاوه بر تأمین برق AC مورد نیاز ساختمان، برق عادی شبکه را هم حفظ کرده و از این مزیت بهره می جویند که در صورت قطع برق شبکه، مدارات داخلی ساختمان با مشکل روبرو نشده و همچنان، توان مورد نیاز خود را دریافت می کنند.

در مورد سیستم های کم توان و کوچکتر، هزینۀ تعبیۀ یک سیستم خورشیدی ذخیره با مخارج نصب یک ژنراتور مولد برق اضطراری و یک یا چند UPS، قابل رقابت بوده و اقتصادی می باشد. به علاوه نصب و در نظر گرفتن این مولدهای اضطراری خورشیدی این سن را دارند که بصورت مداوم مشغول تولید برق بوده و ضمن ایجاد یک منبع مولد برق پشتیبان، از میزان قبض های ماهیانۀ برق هم می کاهند.

تفاوت دو سیستم اشاره شدۀ بالا در چیدمان و ترکیب بندی آن ها می باشد. در یک سیستم متصل و متکی به شبکه، از نظر زمانی، سیستم آنقدر به کار خود ادامه میدهد که باتری ها ضعیف شده و سپس مدارات داخلی را به برق شبکه متصل می سازد. در حالی که در روش دوم، برق تولیدی خورشیدی فقط وقتی وارد مدار می شود که برق اصلی قطع شده باشد..

اکثر سیستم های پشتیبان و یا به عبارت ساده تر، برق اضطراری، به گونه ای طراحی می شوند که در صورت قطع برق شبکه، بتوانند انرژی الکتریکی محدودی را در یک دورۀ زمانی مشخص، مثلاً در حد یک شبانه روز با کمتر، تأمین نمایند.

معمولاً یک سیستم پشتیبان باید توانایی تأمین برق مورد نیاز برای روشن کردن چند لامپ، فعال نگهداشتن سیستم گرمایشی ساختمان و توان لازم برای راه اندازی چند وسیلۀ برقی ضروری دیگر از جمله تلفن های بیسیم، فکس و … را داشته باشد.

در این جا هم مثل سایر طرح های خورشیدی، کار را باید با بررسی و ارزیابی پروژه آغاز نمود. به عنوان مثالی برای یک منبع پشتیبان می توان یک مؤسسۀ کوچک را در نظر گرفت و تصور کرد که در صورت مواجه شدن با یک قطع برق حداکثر یک روزه، منبع مزبور باید علاوه بر توانایی تأمین روشنایی لازم، از عهدۀ راه اندازی چهار کامپیوتر شخصی و همچنین فعال سازی موتور خانۀ حرارت مرکزی گازی شرکت نیز برآید.

البته باید توجه داشت در صورتی که در ساختمان یا مکان موردنظر تعدادی وسیله برقی پر وات مثل یخچال فریزرهای دو درب بزرگ وجود دارند، استفاده از انرژی خورشید به عنوان منبع پشتیبان، مقرون به صرفه و اقتصادی نخواهد بود.

نصب و اجرای هر سیستم پشتیبان به سیم کشی های جدیدی نیاز دارد. در این موارد معمولاً به یک تابلوی توزیع دوم (که تابلوی مصرف کننده یا فرعی هم نامیده می شود) احتیاج پیدا می کنید که اکثر مدارات اصلی و مهم موردنظر را شامل شده و بعد از تابلوی اصلی نصب می گردد.

در ادامه و برای این که حق انتخابی در گزینش برق شهر یا برق اضطراری داشته باشید، بین دو تابلوی اصلی و فرعی یاد شده، یک رلۀ AC یا کلید انتقال قرار می دهند تا حق انتخاب کاربر در گزینش منبع مولد برق موردنظر خود، محفوظ بماند.

 

 

چیدمان کلی یک سیستم متصل و متکی به شبکه

 

شکل (۱) چیدمان کلی یک سیستم متصل و متکی به شبکه

 

 

به طوری که در دیاگرام شکل (۱) مشاهده می شود، یک تابلوی فرعی که هم از طریق برق شبکه تغذیه شده و هم به برق خروجی AC خورشیدی متصل است، به مدارات موردنظر ارتباط می یابد.

انتخاب ورودی از طریق یک کلید انتقال خودکار صورت می پذیرد. در صورتی که می خواهید این طرح را  به صورت یک سیستم متصل و متکی به شبکه آرایش کنید، کلید انتقال باید به گونه ای در مدار قرار گیرد.

که با وجود برق خورشیدی، مدارها را از آن تغذیه نماید و به مجرد پائین افتادن ولتاژ باتری ها، مدار قبلی را قطع و مسیر لازم برای هدایت برق شبکه به مدارات داخلی ساختمان را فراهم سازد.

به این ترتیب یک سیستم پشتیبان ایجاد می گردد که در غیاب برق شبکه، به عنوان برق ذخیره عمل می نماید هرچند که در صورت پر بودن باتری ها، با وجود برق شبکه هم می توان با استفاده از یک کلید انتقال دستی، از انرژی تولیدی سلول خورشیدی و برق ذخیره شده در باتری ها سود جست.

 

نحوه قرارگیری کلید انتقال دستی در مدار برای انتخاب برق شبکه یا برق خورشیدی

 

شکل (۲) نحوه قرارگیری کلید انتقال دستی در مدار برای انتخاب برق شبکه یا برق خورشیدی

 

در صورت تمایل به استفاده از روش دوم، یعنی برق اضطراری، کلید انتقال یاد شده به گونه ای سیم کشی می شود که با وجود برق شبکه، مصرف کننده ها توان لازم را از آن کسب می نمایند و به محض وقفه یا قطع برق شبکه، برق تولیدی سیستم خورشیدی را وارد مدارها می سازد.

یکی از نکات مهمی که در این سیستم ها باید مدنظر داشت این است که وقتی کلید انتقال بین دو منبع موجود تغییر وضعیت می دهد، در یک زمان بسیار کوتاه، در حد ثانیه، برق رسانی به مصرف کننده ها،با وقفۀ کوتاهی روبرو می شود.

پیامد این عمل بر روی روشنایی لامپ ها اهمیت زیادی نداشته و تنها به چشمک زدن یا کم سو شدن لحظه ای آنها می انجامد ولی در بسیاری از مصرف کننده ها از جمله تلویزیون ها، دستگاه های پخش DVD و کامپیوترها، ممکن است منجر به قطع، پاک شدن حافظه و یا ریست شدن کامل آن ها گردد.

البته بسیاری از کلیدهای انتقال جدید و پیشرفته با چنان سرعتی عمل میکنند که اثری از آثار این مشکل به جا نمی ماند و دستگاه های متصل به مدار، با روال عادی به کار خود ادامه می دهند. اگر با بهره گیری از این کلیدهای انتقال پیشرفته هم مشکل حل نشد، راه بهتر و مطمئن تر، استفاده از یک یا چند UPS کوچک در ورودی دستگاه های حساس می باشد.

به هر حال یا باید از کلیدهای انتقال خودکار مجهز و پیشرفته استفاده کنید و یا یک نمونۀ دست ساز ساده و ارزان قیمت را به ابتکار خودتان طراحی کنید. برای این کار باید یک رلۀ دو پل دو راهه AC قوی (آمپر بالا) تهیه کرده و آن را به گونه ای در مدار قرار دهید که وقتی اینورتر فعال بوده و به تهیه ی برق AC مشغول است، رله، برق تولیدی سلول خورشیدی را انتقال داده و هنگامی که اینورتر قطع می شود،  با تغییر در وضعیت کنتاکت های رله، برق شبکه به مدارات داخلی ساختمان هدایت گردد.

 

 

 

  • مولدهای خورشیدی پرتابل یا کیفی

این یک طرح بسیار ساده و متداول می باشد؛ یک مولد برق خورشیدی پرتابل و جمع و جور که به راحتی در یک کیف دستی معمولی جا شده و قابل حمل و نقل می باشد و هرکجا که می روید می توانید آن را هم با خود همراه کرده و از برق تولیدی آن استفاده نمایید. معمولاً این جور مولدها مناسب کسانی است که علاقه به گشت و گذار و پیک نیک رفتن و چادر زدن در دل طبیعت و نواحی بدون برق را دارند.

افراد دیگری که از این گونه مولدها خیلی استفاده می کنند، تعمیرکارانی هستند که الزام و اجبار به تعمیر و راه اندازی یک وسیلۀ معیوب در جایی دارند که دسترسی به برق شهر، غیر ممکن بوده و یا لااقل با دشواری همراه است. در این صورت این گونه تعمیرکارها به راحتی می توانند از ابزارهای ضروری خود مثل درل های کم وات دستی و مینی فرز و وسایل مشابه سود جویند.

اصولاً این جور مولدهای پرتابل از چهار قسمت تشکیل می گردند: یک پنل خورشیدی کوچک، یک کنترل کنندۀ خورشیدی، یک باتری ژله ای پلمپ شده و بالاخره یک اینورتر، که جملگی در داخل یک کیف دستی یا یک جعبۀ دسته دار کوچک شبیه ترانس های جوشکاری پرتابل، جاسازی گردیده اند.

سازندگان این جور مولدها، متناسب با نیازهای بازار و مخاطبین خود، وسایل خاصی را با کیف یا جعبۀ مورد نظر همراه می سازند. اضافه کردن چند لامپ روشنایی اضطراری و یک جا فندکی خودرو که در موارد ضروری بتوان با اتصال سرفیش های فندکی، یک برق ۱۲ ولت DC را دریافت کرده و دستگاه های خاصی را راه اندازی نمود، از جملۀ این وسایل می باشند.

از نقطه نظر ایمنی، استفاده از باتری های ژله ای پلمب شده الزامی است تا در صورتی که کیف یا جعبه ی مزبور ، به اشتباه، سر و ته یا برعکس قرار داده شد، آب اسید باتری به خارج تراوش نکرده و کل سیستم و محیط اطراف را آلوده ننماید.

در موارد اتفاقی و اضطراری و با توجه به سهولت استفاده و بی سر و صدا بودن مولدهای خورشیدی پرتابل، آن ها را می توان جانشین های مناسبی برای ژنراتورهای بنزینی تلقی نمود. بزرگترین نقطه ضعف این مولدها آن است که با خالی شدن باتری و تا زمان شارژ مجدد آن که خودش چند روزی وقت می برد، بهره گیری از آن ها ناممکن خواهد بود.

به این دلیل، این جور مولدهای خورشیدی، آداپتورهای شارژ کنندۀ مجزائی هم دارند که در موارد اضطراری بتوان از آنها استفاده کرده و دورۀ شارژ و پر شدن باتری را کاهش داد.

 

 

 

  • قایق خورشیدی

در سال های اخیر، قایقرانی تفریحی و آماتوری در پشت مخزن سدها و دریاچه ها، متداول شده و استفاده از قایق های موتوری کوچک، طرفداران زیادی پیدا کرده است.

قایق های موتوردار شارژی کوچک هم محبوبیت زیادی یافته اند چون در قیاس با نمونه های شامل موتورهای بنزینی مشابه، سبک تر و جمع و جورتر بوده و بهره گیری از آن ها سهل تر است و از همه مهم تر، قیمت شان در مقایسه با انواع بنزینی، پایین تر می باشد. در کنار این محسنات باید اشاره کرد که کارکرد آرام و بدون لرزش و بی سر و صدای آنها باعث می شود که گشت و گذار و سیاحت قایق سوارها، آرامش حیات وحش را بر هم نزده و ماهی ها و سایر جانوران آبزی را فراری ندهد.

یک موتور الکتریکی ۱۰۰ وات به راحتی قادر به راه اندازی یک قایق تفریحی کوچک و سبک رو باز و فاقد سایه بان و سرپناه می باشد.

 

 

قایق خورشیدی

 

شکل (۳) نمونه ای از یک قایق خورشیدی

 

بسته به ماده ای که بدنه و سایر تجهیزات قایق از آن ساخته می شود، یک نمونۀ کوچک و سبک ۵ متری، حدود ۲۰ کیلوگرم وزن دارد در حالی که وزن یک قایق تفریحی کابین دار که از آلیاژهای معمول و متداول ساخته شده، به چیزی در حدود ۸۰ کیلوگرم بالغ می گردد. به این لحاظ، راه اندازی قایق های تفریحی روباز به توان زیادی نیاز ندارد.

به این ترتیب و در صورت پر بودن یک باتری ۸۰ آمپر ساعتی، به راحتی می توان قایق را حدود ۸ ساعت مورد استفاده قرار داد و همانطوری که ملاحظه می کنید ، ساعات سرویس دهی، به مراتب بیشتر از مدت زمان لازم برای گشت و گذارهای تفریحی و معمولی به نظر می رسد.

از آن جایی که اکثر این جور قایق ها را در تابستان و در تعطیلات آخر هفته مورد استفاده قرار می دهند، بجای این که پس از خاتمۀ قایق سواری و تخلیه یا تضعیف باتری، مجبور شوید اتصالات آن را باز کرده و برای شارژ مجدد، راه بهتر، استفاده از یک پنل خورشیدی است. فراموش نکنید که وزن یک باتری ۸۰ آمپر ساعت، شاید بیش از وزن خود قایق باشد.

در صورتی که محل لنگر انداختن یا مهار کردن قایق به اسکله یا متوقف ساختن آن در حاشیۀ ساحل یا کنارۀ سد به گونه ای باشد که از تابش مستقیم نور خورشید بهره مند شود، یک پنل ۵۰ تا ۶۰ واتی به راحتی قادر است در طول ایام هفته، باتری با باتری های موجود را کاملاً شارژ نماید.

 

 

 

  • تأمین روشنایی یک اتاقک یا کانکس با برق خورشیدی

اگر سری به بازار و بخصوص فروشندگان لوازم و وسایل برق خورشیدی بزنید ملاحظه خواهید کرد که سازندگان گوناگونی اقدام به طراحی و عرضۀ لوازم و وسایل ضروری برای تأمین روشنایی انبارها و کانکس ها کرده و محصولات خود را به صورت کیت های کامل و آماده ای در اختیار مصرف کنندگان قرار داده اند. قیمت این کیت های کامل بسیار مناسب بوده و در صورتی که بخواهید اقدام به خرید مجزای قطعات مورد نیاز کنید، هزینۀ تمام شده، بسیار بالاتر خواهد رفت.

البته سازندگان این کیت ها در روی بسته بندی محصولات خود قید می کنند که بهترین عملکرد دستگاه های مزبور منوط به رعایت شرایط مناسب و بهینه می باشد. از این رو بسیاری از خریداران این گونه کیت ها وقتی می بینند که «چهار ساعت عملکرد روزانه» ، در اواسط فصل زمستان، به حدود ۲۰ دقیقه تنزل پیدا می کند، قدری مأيوس می گردند.

البته اگر جزئیات طرح و مکان نصب سیستم به صورت مناسبی مورد بررسی قرار گرفته باشند، قبل از خرید وسایل مورد نیاز هم می توانید به وجود این مشکل پی ببرید. به هر تقدیر اگر به زمان مصرف بیشتری نیاز دارید، برای تأمین انرژی خورشیدی کافی، در هنگام خرید کیت اصلی، می توانید یک یا چند پنل اضافی را هم تهیه کرده و به سیستم اصلی اضافه نمایید.

 

 

  • دوچرخه سواری با برق خورشیدی

اخیراً دوچرخه ها و موتور سیکلت های برقی، محبوبیت زیادی پیدا کرده و استفاده از آن ها برای دسترسی به فواصل نه چندان دور، بسیار رایج گردیده است. در اروپا، استرالیا، کانادا و آمریکا، استفاده از دوچرخه های پدالی برقی با حداکثر سرعت ۲۵ کیلومتر در ساعت، قانونی بوده و افراد بالای ۱۴ سال اجازۀ استفاده از آن ها را دارند.

از دیدگاه مقررات موجود، این گونه دوچرخه های برقی مثل نمونه های معمولی بوده و مشمول پرداخت مالیات سالیانه و بیمۀ اجباری نمی گردند. با وجودی که در ایالت های شمالی آمریکا، بهره گیری از موتورهای الکتریکی تا ۷۵۰ وات هم بلامانع و قانونی است ولی در اکثر موارد، موتورهای ضعیف تری در حد ۲۰۰ تا ۲۵۰ وات مورد استفاده قرار می گیرند. اکثر این دوچرخه های برقی از یک باتری جدا شدنی و پرتابل استفاده می کنند که در مجموع، قابلیت ارائۀ ۳۳۰ تا ۴۰۰ وات ساعت انرژی الکتریکی را داشته و با استفاده از آن می توان مسافتی در حدود ۲۰ تا ۴۰ کیلومتر را طی کرد.

 

دوچرخه خورشیدی

 

شکل (۴) نمونه ای از دوچرخه های خورشیدی

 

 

در این صورت و به دلیل پرتابل بودن باتری، مالک دوچرخه می تواند پس از خالی شدن باتری، آن را  از محفظۀ نگهدارنده اش جدا کرده و به صورت مجزا تحت شارژ قرار دهد.

به دلیل کوچک بودن باتری این دوچرخه ها، شارژ آن ها به توان و زمان خیلی زیادی نیاز ندارد و به این لحاظ بسیاری از صاحبان این گونه دوچرخه ها، برای شارژ باتری های موردنظر، از یک سیستم برق خورشیدی که سلول آن بر بالای سقف انبار یا گاراژ محل توقف دوچرخه تعبیه می گردد، استفاده می کنند. البته بهره گیری از این روش هنگامی مقدور و میسر می شود که دو باتری داشته باشید و ضمن استفاده از یکی از آن ها، باتری دوم را تحت شارژ قرار دهید و در نوبت بعدی، آن ها را جابجا نمایید.

اخیراً کار به جایی رسیده که برخی از افراد مبتکر، تعدادی از پنل خورشیدی را بر روی دوچرخه های برقی خود نصب می کنند تا در حین استفاده از آن نیز، فرآیند شارژ باتری ها ادامه یابد. متناسب با اندازۀ دوچرخه و فضای موجود، معمولاً می توان تا چند پنل خورشیدی با توان کلی ۱۰۰ وات را بر روی آن ها جاسازی نمود.

 

نمونه ای از دوچرخه های خورشیدی

 

شکل (۵) نصب پنل خورشیدی روی دوچرخه به منظور شارژ باتری

 

به این ترتیب در سه چرخه های مخصوص حمل بار (معروف به موتور وسپا) و با توجه به وسیع تر بودن فضای موجود، این توان، تا حد ۲۰۰ وات هم قابل ارتقاء است. در این صورت و با توجه به توان بالای یاد شده، در زمستان می توان مسافتی در حدود ۲۵ تا ۳۰ کیلومتر را پیمود. این در حالی است که در فصل تابستان و با تابش شدیدتر نور خورشید، مسافت مزبور افزایش یافته و استفاده از این گونه وسائط نقلیه که بسیار خوش دست و سازگار با محیط زیست هستند، تبدیل به یک راهکار مناسب برای سفرهای تک نفره و شخصی گردیده است.

اخیراً دو کارخانۀ سازنده ی خودروهای برقی اعلام کرده اند که برنامه ی ساخت یک اتومبیل خورشیدی را در دستور کار خود دارند. یکی از این شرکت ها، یک سازنده ی خودروهای برقی هندی به نام Mahindra است که قبلاً و بخاطر ساخت خودروی برقی و داخل شهری G-Wiz به شهرت رسیده و اخيراً برنامۀ ساخت خودروی جدیدی بنام REVA را در برنامۀ تولید خود قرار داده است.

 

نمونه ای از خودروهای reva nxr

 

شکل (۶) نمونه ای از خودروهای برقی REVA NXR

 

شرکت دیگری که در این زمینه به شکل تخصصی عمل کرده و فرانسوی می باشد، Venturi نام داشته و آن هم در این زمینه فعالیت می نماید. 

هر دو خودروی اشاره شده، بسیار کوچک و جمع و جور بوده و استفاده از آن ها در جاده ها، هیچگونه منع قانونی ندارد و پنل های خورشیدی آن ها، مشابه سقف های برقی، بر روی سقف شان تعبیه گردیده است. این دو خودرو که امکان جابجایی با استفاده از انرژی خورشیدی را میسر نموده اند، برای رانندگی با سرعت های کم و توقف های پی در پی که ناشی از تبعات حمل و نقل و ترافیک های داخل شهری است، مناسب می باشند. البته محصول تولیدی Venturi که یک خودروی ساده و سه نفره است، بیشتر ، حالت تفریحی و تفنی دارد.

حداکثر سرعت این خودرو ۴۵ کیلومتر بر ساعت و بیشترین میزان مانور آن چیزی در حدود ۸۰ کیلومتر می باشد. پنل های خورشیدی نصب شده در سقف Venturi به گونه ای طراحی شده اند که تنها قادر به تکمیل شارژ باتری ها بوده و به عنوان یک منبع توان انحصاری محسوب نمی گردند.

در این صورت و به شرط استفاده در یک اقلیم آفتابی، بیشترین مسافت روزانۀ قابل پیمایش با اتکاء به انرژی خورشیدی صرف، چیزی در حدود ۸ کیلومتر خواهد بود.

البته REVA NXR از ویژگی های ممتاز تری برخوردار است. NXR معرف آخرین و جدیدترین مدل کارخانۀ سازنده بوده و خودروی برقی است که قادر به حمل چهار سرنشین بزرگسال و مقداری بار بوده، حداکثر سرعتش در حدود ۱۱۲ کیلومتر بر ساعت و بیشترین مسافت قابل پیمایش آن ۱۶۰ کیلومتر می باشد. این خودرو از تمام ویژگی های یک اتومبیل معمولی از قبیل کیسه های هوا (ایربگ)، قسمت های ضربه گیر قابل قبول (در هنگام تصادف) و سایر امکانات مشابه، برخوردار است.

سقف خورشیدی، یکی از گزینه های اختیاری می باشد که REVA، برای مدل NXR در نظر گرفته است. طبق ادعای سازنده ، به ازای هر ساعتی که خودرو در آفتاب قرار داشته باشد، قدرت مانور آن، بین ۲ تا ۳/۵ کیلومتر افزایش می یابد و باز به ادعای شرکت تولید کننده، اگر REVA در یک اقلیم آفتابی به کار گرفته شود، این خودرو فقط با اتکاء به انرژی خورشید، قادر است سالی ۳۰۰۰ کیلومتر را بپیماید.

با وجودی که در نگاه اول ممکن است میزان مانور خودرو با بهره گیری از انرژی خورشید چندان زیاد و قابل ملاحظه به نظر نرسد، عملاً رانندگان زیادی هستند که در مناطق آفتابی تر ساکن بوده و به دلایل مختلف، در طول هفته، از خودروهای خود به دفعات محدود و در مسافت های اندک بهره می گیرند. به این لحاظ این گونه رانندگان به راحتی می توانند پیمودن تمام مسافت های موردنظر را مهمان انرژی خورشید باشند؛ حتی در مناطق سردسیر و نه چندان آفتابی از قبیل انگلیس و نواحی شمالی کانادا، انرژی خورشید، تأثیر قابل ملاحظه ای در افزایش مسافت قابل پیمایش این خودروها دارد.

در این صورت با شارژ مختصر باتری ها توسط انرژی خورشیدی در طول روز، باتری ها از دمای مناسبی برخوردار گردیده و حتی در شرایط آب و هوایی سرد هم عملکرد مناسبی را از خود ارائه می دهند.

عده ای از راننده های دوستدار محیط زیست، با نصب یک سلول خورشیدی بزرگتر در محل سکونت خود، وظیفۀ شارژ اصلی باتری های خودروهای برقی شان را نیز به این سیستم سپرده و با این کار، علاوه بر افزایش مسافت قابل پیمایش، محیط زیست خود را از خطر آلایش بیشتر مصون داشته اند.

به علاوه، تعدادی از مؤسسات و کلوپ های ذیربط با این گونه اتومبیل ها، خودروها و سه چرخه های برقی بسیار کوچک و سبکی را روانۀ بازار کرده اند و حداقل یکی از آن ها تصمیم دارد در سال آینده، سقف خورشیدی تولیدی خود را که قابل نصب بر روی تمامی خودروهای برقی موجود می باشد، در معرض فروش قرار دهد.

البته نباید فراموش کرد که این خودروها مناسب حال همه ی افراد و طبقات نمی باشند. در حال حاضر، وضعیت موجود به گونه ای است که خودروهای خورشیدی واقعی، نخستین و هیجان انگیزترین گام های اولیۀ خود را تجربه می کنند. با پیشرفت هایی که در ارتقاء ظرفیت و کاهش قیمت پنل های خورشیدی رخ داده و تحولات مستمری که در ساخت خودروهای برقی به وقوع می پیوندد، بعید نیست که در آینده ای نزدیک، جاده ها در قرق خودروهای برقی خورشیدی در آیند تا علاوه بر کاسته شدن نطلبیده از سرعت های سرسام آور خودروها در جاده و تصادفات و مرگ و میرهای ناشی از آن ها، محیط زیست با آلایش کمتری مواجه شده و مهم تر از همه، اندک ذخایر باقیمانده از سوخت های فسیلی، به جای دود شدن در هوا، به مصرف تولید مواد مفیدتر و با ارزش تر مثل تولیدات گوناگون صنایع پتروشیمی برسد.

 

 

مقالات مرتبط

نظرات