سوختگی های ناشی از برق

 

سوختگی های ناشی از برق

 

معمولی ترین نوع شوک مربوط به برق که آسیبی غیر کشنده است سوختگی می باشد. سوختگی های ناشی از برق ممکن است به سه دسته تقسیم شوند:

  • سوختگی های الکتریکی
  • سوختگی های قوس الکتریکی (آرک)
  • سوختگی های تماس پوستی

 

سوختگی های الکتریکی زمانی ایجاد می شوند که فرد، سیم با تجهیزات الکتریکی را که بطور نامناسب استفاده یا نگهداری می شوند، لمس نماید. معمولاً چنین سوختگی هایی در دست ها اتفاق می افتد. سوختگی های الکتریکی یکی از جدی ترین آسیب هایی است که شما می توانید به آن دچار شوید. این سوختگی ها نیازمند توجه فوری می باشند. همچنین، لباس ممکن است آتش بگیرد و سوختگی حرارتی ناشی از گرمای حریق بوجود آید.

Arc-blasts وقتی اتفاق می افتد که جریان های پرقدرت و با آمپراژ بالای قوس الکتریکی از هوا عبور کنند. قوس، تخلیه الکتریکی درخشنده ای است که وقتی جریان های ولتاژ بالا از عرض یک درز جوشکاری شکاف بین هادی و از طریق هوا حرکت می کنند، اتفاق می افتد. چنین وضیعتی اغلب به علت وجود نقص در تجهیزات، استفاده نادرست از آنها و یا خستگی بوجود می آید.

در arc-blasts درجه حرارت تا ۳۵۰۰ درجه فارنهایت می رسد. سه نوع خطر عمده در ارتباط با arc- blast وجود دارد:

 

۱- Arcing تشعشع حرارتی و نور شدیدی ایجاد می کند که می تواند سبب سوختگی شود. چندین فاکتور بر شدت آسیب پذیری تأثیر می گذارند که شامل رنگ پوست، سطح پوست در معرض تماس و نوع لباس پوشیده شده می باشد. لباس مناسب، فاصله تا محل انجام کار و حفاظت در برابر جریان زیاد، می توانند ریسک چنین سوختگی را کاهش دهند.

 

۲- قوس ولتاژ بالا می تواند موجی با فشار قابل توجه ایجاد کند. شخصی با فاصله ۲ فوتی از قوس ۲۵۰۰۰ آمپری، نیرویی در حدود ۴۸۰ پوند در جلوی بدن خود احساس می کند. علاوه بر این، چنین انفجاری می تواند سبب آسیب جدی به گوش و کاهش حافظه بخاطر ضربه مغزی شود. بعضی مواقع فشار موج، قربانی را به دور از محل arc-blast پرتاب می کند.

این عمل هر چند ممکن است مواجهه بیشتر با انرژی گرمایی را کاهش دهد ولی به آسیب های جدی فیزیکی منجر خواهد شد. فشار موج می تواند اشیاء بزرگ را به فواصل بیشتری پرتاب نماید. در بعضی موارد، فشار موج نیروی کافی برای کندن سر پیچ های فولادی و برخورد آن ها با دیوار را دارد.

٣- قوس ولتاژ بالا همچنین می تواند باعث ذوب شدن بعضی از اجزاء مسی و آلومینیومی در تجهیزات الکتریکی شود. این قطرات مذاب می توانند توسط فشار موج به فواصل بیشتری پرتاب شوند. اگر چه این قطرات خیلی سریع سخت و سفت می شوند، ولی هنوز به اندازه کافی برای ایجاد سوختگی های جدی یا اینکه لباس آتش بگیرد، داغ هستند. حتی اگر شخص در فاصله ۱۰ فوتی یا بیشتر باشد).

 

 

  • حریق های الکتریکی

الکتریسیته یکی از شایع ترین علل حریق و سوختگی های حرارتی در منازل و کارگاه ها می باشد. استفاده غیر مؤثر یا نادرست از تجهیزات برقی از علل اصلی حریق های الکتریکی است. اگر حریق کوچکی از نوع الکتریکی رخ دهد، مطمئن باشید که تنها خاموش کننده های نوع C یا چند منظوره (ABC) مناسب خواهند بود.

 

 

انواع حریق های الکتریکی و علائم اختصاری آن

 

شکل (۱) انواع حریق های الکتریکی و علائم اختصاری آن

 

همه خاموش کننده های حریق با حرف یا حروفی مشخص می شوند که به شما می گویند چه نوع حریقی را می توانید با آن خاموش نمایند. بعضی از آن ها نشانه ها و علائم مخصوصی دارند.

سعی نکنید حریق را خاموش کنید مگر اینکه آموزش مناسب را دیده باشید. اگر آموزش ندیده اید، بهترین کاری که می توانید انجام دهید تخلیه محل و تلفن برای کمک است.

وقتی الکتریسیته مخلوط قابل انفجاری از مواد را در هوا آتش می زند انفجار رخ داده و سوختگی های حرارتی ممکن است بوجود آید. این نوع آتش گیری می تواند ناشی از تشکیل بخارات، گازها یا ذرات گرد و غبار قابل احتراق باشد. استاندارهای NEC ،OSHA و استانداردهای دیگر، شرایط ایمنی دقیقی را برای انجام عملیات بر روی تجهیزات و سیستم های الکتریکی در چنین نواحی خطرناکی ارائه می دهند. آتش می تواند در اثر گرم شدن بیش از حد هادی ها با تجهیزات یا به علت جرقه در سوئیچ های تماسی یا در قطع کننده های مدار الکتریکی رخ دهد.

 

 

 

  • برگه اطلاعات کمک های اولیه

اگر کارگری توسط برق دچار سوختگی یا شوک شده باشد چه کاری باید انجام داد؟

مدار جریان الکتریکی را در صورتی که قربانی هنوز در تماس با مدار برق دار قرار دارد، ببندید. در حالی که این کار را انجام می دهید، از افراد دیگر درخواست کمک کنید. اگر شما نمی توانید به سرعت به سوئیچ دست پیدا کنید، قربانی را با استفاده از چیزهائی که الکتریسیته را انتقال نمی دهند مانند چوب خشک، از مدار جدا کنید. اگر قربانی هنوز در تماس با مدار الکتریکی قرار دارد او را لمس نکنید. شما دوست ندارید که مانند وی قربانی باشید.

قربانی را ترک نکنید مگر اینکه چاره دیگری نداشته باشید. وقتی با اورژانس (EMS) تماس گرفته می شود شما باید با قربانی بمانید. تلفن کننده بعد از تلفن باید پیش شما برگردد. اگر قربانی نفس نمی کشد، ضربان قلب ندارد یا به شدت آسیب دیده است، عملکرد سریع تیم تکنسین پزشکی (EMT’s) یا پیراپزشکان بهترین شانس برای نجات فرد می باشد.

به محض اینکه متوجه شده اید جریان از قربانی عبور نمی کند، او را صدا بزنید تا ببینید آیا هوشیار است؟ اگر قربانی هوشیار باشد، به قربانی بگوئید که حرکت نکند. امکان دارد که شوک باعث جراحت شدید قربانی شده باشد ولی براحتی تشخیص داده نشود. به سرعت قربانی را نسبت به وجود علائم خونریزی مورد آزمایش قرار دهید.

اگر خونریزی زیادی وجود دارد، پارچه ای (مانند یک دستمال یا باند) را بر روی زخم قرار داده و فشار دهید. اگر زخم در دست یا پا وجود دارد و خونریزی زیاد است، در حالی که زخم را فشار می دهید آن عضو را بلند کنید. قربانی را گرم نگه دارید و با او تا رسیدن به مراکز درمانی صحبت کنید.

اگر قربانی بی هوش است علائم تنفسی وی را بررسی کنید. وقتی این کار را انجام می دهید، قربانی را تا حد امکان کم حرکت دهید. اگر قربانی نفس نمی کشد، افرادی که آموزش CPR را دیده اند باید تنفس مصنوعی را شروع کنند، سپس بررسی کنید و ببینید که آیا قربانی ضربان دارد. عملکرد شما باید سریع و مؤثر باشد. CPR باید ظرف مدت ۴ دقیقه از وقوع شوک انجام گیرد.

اگر شما در زمینه CPR با کمک های اولیه آموزش ندیده اید، قبل از اینکه خودتان را در چنین موقعیتی ببینید، الان زمان آن رسیده که که این کار را انجام دهید. از سوپروایزر یا مربی سوال کنید که چگونه شما می توانید در CPR مهارت پیدا کنید.

شما همچنین نیاز دارید که محل:

۱- قطع کلید ها

۲- تجهیزات کمک های اولیه

۳- تلفنی که شما به سرعت می توانید با تیم پزشکی تماس بگیرید، را بدانید.

 

 

 

مقالات مرتبط

نظرات