سنسورهای مغناطیسی

 

   این نوع سنسورها برای بیش از ۲۰۰۰ سال است که در حال استفاده هستند. کاربرد اخیر سنسورهای مغناطیسی در رهیابی یا ناوبری به ثبت رسیده است. این سنسورها در مقابل مغناطیس (آهنربا) حساس بوده و از دیگر کاربردهای آن در کنترل سطوح مخازن می توان نام برد.

   سنسورهای مغناطیسی از آهنربای دائمی ساخته شده اند و از جریان های AC و یا DC استفاده می کنند. آن ها توسط میدان مغناطیسی تحت تاثیر قرار گرفته و ویژگی هایشان تغییر می کند. سنسورهای مغناطیسی از نوع سنسور های غیرتماسی هستند و در آن ها هیچ اتصال مکانیکی میان قسمت های متحرک و قسمت های ثابت وجود ندارد. این خاصیت به افزایش طول عمر این نوع سنسورها کمک خواهد کرد.

 

 


برای مطالعه بیشتر در مورد ویژگی های غیر تماسی و افزایش طول عمر مکانیکی می توانید از مقاله تراسفورماتورهای خطی و زاویه ای استفاده نمایید.


 

 

   سنسورهای مغناطیسی به سبب ساختار مناسبی که دارند در محیط های آلوده، چرب و روغنی به خوبی عمل نموده و به همین دلیل در اتومبیل ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین در این نوع از سنسورها لغزش قسمت های متحرک بر هم، باعث ایجاد نویز نمی شود. بطور کلی اگر بخواهید که کمیت های فیزیکی مانند جهت، حضور یا عدم حضور، جریان را اندازه گیری کنید و قصد استفاده از سنسورهای مغناطیسی را داشته باشید، ابتدا باید این کمیت ها یک میدان مغناطیسی را بوجود آورند و یا تغییری در میدان مغناطیسی سنسور ایجاد نمایند تا این سنسور این تغییر را احساس کرده و آن را توسط یک مدار به جریان و یا ولتاژ مناسب تغییر دهد.

 

  • سنسور مغناطیسی کنترل سطح

   سنسورهای مغناطیسی کنترل سطح برای تشخیص سطح مایعات در یک یا چند نقطه مشخص در مخازن بکار می روند. این سنسور که بطور عمودی بدون نیاز به منبع تغذیه در مخزن نصب می شود دارای شناوری از جنس پلی آمید است که در سطح مایعات موجود در مخزن قرار می گیرد و به همراه مایع جابه جا می شود. حرکت شناور در طول میله باعث تحریک سوئیچ های داخل میله می گردد و خروجی دستگاه را فعال می کند.

 

 

                                                                                               نمونه ای از سنسورهای مغناطیسی کنترل سطح

 

 


بیشتر بخوانید:


سنسورهای خازنی

 
 

مقالات مرتبط