سنسور خازنی

 

 

سنسور خازنی یکی از انواع سنسورهای بدون تماس است که برای تشخیص اجسام فلزی و غیرفلزی استفاده می شوند. سنورهای خازنی دارای حساسیت و پهنای باند بالایی هستند. از مزایای سنسورهای خازنی اشنایدر الکتریک می توان به کم حجم بودن و سادگی نصب آن اشاره نمود.

 از جمله کاربردهای سنسور خازنی می توان به کنترل سطح، کنترل مایعات داخل محفظه (بطری) و عمل شمارش اجسام اشاره نمود.برای دریافت لیست قیمت و خرید سنسور مجاورتی خازنی اشنایدر کلیک کنید. برای دریافت لیست قیمت و خرید سنسور مجاورتی خازنی اشنایدر کلیک کنید.

سنسور های خازنی در مقابل همه چیز حساس بوده و در موارد زیر کاربرد دارند:

 • کنترل سطوح مخازن
 • شمارش خط تولید
 • جدا کردن قطعات فلزی از غیر فلزی
 • کنترل حرکت پارچه
 • تشخیص پارگی نوار نقاله
سنسور خازنی اشنایدر
                                 سنسور خازنی

 

سنسورهای خازنی سنسورهای بدون تماس و بدون کنتاکت الکتریکی هستند که در مقابل فلزات و اغلب غیر فلزات عمل می نمایند. این سنسورها برای کنترل سطوح در مخازنی که از مواد پودری، مایع و یا دانه دانه پر شده اند مناسب می باشند.

همچنین از آنها می توان به عنوان مولد پالس به منظور کنترل وضعیت برنامه ماشین آلات، برای شمارنده ها و آشکارسازی تقریبا تمام مواد فلزی و غیرفلزی استفاده کرد.

 

 

 

                                                                                                   برخی از کاربردهای سنسورهای خازنی

 

 

بیشتر بخوانید:

 

 • اساس کار و ساختمان سنسور خازنی

ساختمان این سنسورها از چهار قسمت تشکیل شده است:

 • آمپلی فایر
 •  اشمیت تریکر
 •  دمدو لاتور
 •  اسیلاتور

 

ساختمان سنسور خازنی
                                                 ساختمان سنسور خازنی

                                                                                                           

 

 قسمت اساسی اسیلاتور از دو قطعه فلزی تشکیل شده، وضعیت قرارگیری این قطعات فلزی نسبت به هم طوری است که باعث ایجاد یک ظرفیت خازنی می شود.

هرگاه قطعه ای با ضریب الكتریکی E به صفحه حساس نزدیک گردد، باعث تغییر ظرفیت خازنی بین صفحات میشود. این تغییرات باعث تغییر دامنه خروجی اسیلاتور می شود.

دمولاتور دامنه اسیلاتور را آشکار می کند و این مقدار را با سطح مرجع مقایسه مینماید. هرگاه دامنه این مقدار از دامنه مرجع بیشتر باشد، خروجی سنسور تحریک می شود. آمپلی فایر خروجی وظیفه تأمین جریان بار را بر عهده دارد.

 

در عملکرد سنسورهای خازنی عواملی مانند رطوبت هوا، گرد و غبار و غیره بر فاصله سوئیچینگ تأثیر می گذارد. مهمترین ضرایب تصحیح برای قطعات مختلف بشرح جدول ۱، می باشد.

 

ضریب تصحیح KM

نوع قطعه

۱

فلز

۲

آب

۰٫۲ / ۰٫۶

چوب

۰٫۶

PVC

۰٫۵

شیشه

۰٫۱

روغن

 

هرگاه فاصله سوئیچینگ برای فلز ۲۰=Sn باشد، فاصله سوئیچینگ برای شیشه از رابطه زیر محاسبه می شود:

S = 20mm x 0.5 = 10mm                     S = Sn x KM

 

 • تنظیم فاصله سوئیچینگ

 فاصله سوئیچینگ سنسورهای خازنی توسط پتانسیومتر قابل تنظیم است.

 

 • در پوش حفاظتی

به منظور حفاظت سنسورهای خازنی از سایش در مقابل مواد خورنده از این درپوش که از مواد سخت ساخته شده است،استفاده میشود.

 

نکته: در هنگام تنظیم سنسورهای خازنی به این نکته توجه شود که، فاصله سوئیچینگ این سنسورها هنگامیکه قطعه فلزی در مقابل سنسور قرار می گیرد نباید بیشتر از مقدار نامی آن که در مشخصات سنسور ذکر شده است، باشد.

 

 • انواع سنسور خازنی

 ١- دو سیمه AC

در دو نوع (Normally Open (NO و (Normally close (NC ساخته می شوند. این نوع سنسورها فقط دو حالت دارند یا باز و یا بسته، به همین دلیل دو سیم در آنها به کار رفته است.

 ۲- سه سیمه DC

در دو نوع NPN و PNP وجود دارد. این نوع سنسورها سه حالت دارند یا باز و یا بسته، و نیز یک حد وسط در این نوع سنسورها وجود دارد.

یک مورد از استفاده این سنسورها در فشار سنج ها می باشد. این نوع سنسور می تواند نشان دهد که در حال حاضر فشار کم است یا فشار زیاد است و با حالت سوم فشار به حالت تعادل رسیده است.

 ۳-دو سیمه NAMOR

۴- چهار سیمه DC

و در دو نوع NPN و PNP و به دو صورت (Normally Open (NO و (Normally close (NC ساخته میشوند.

عملکرد این نوع سنسورها مانند کلیدهای مرکب می باشد، که با بسته شدن یک کنتاکت آن، فرمان باز شدن کنتاکت دیگر را میدهد.

 

 • سنسور خازنی کنترل سطح

 سنسورهای خازنی کنترل سطح به منظور تشخیص وجود مواد در مخازن فلزی به کار گرفته می شوند.

سطح مواد پودری، دانه دانه، مایعات و… که در مخازن فلزی انباشته می شوند را می توان توسط این سنسورها کنترل کرد اساس کار این سنسورها به این صورت است که بین میله پروپ و بدنه فلزی مخزن، ظرفیت خازنی وجود دارد.

هرگاه به علت وجود مواد ظرفیت خازنی افزایش یابد و از مقدار معینی فراتر رود خروجی سنسور که بصورت کنتاکت رله می باشد فعال خواهد شد. خروجی رله را می توان با جابه جا کردن یک کنتاکت، به صورت نرمال باز یا نرمال بسته انتخاب نمود.

سنسورهای خازنی کنترل سطح در دو نوع، پروپ روکش دار و پروپ بدون روکش تولید می شود.

سنسورهای خازنی کنترل سطح با پروپ روکش دار برای مواد هادی جریان الکتریسیته مانند آب، اکسید آهن، اکسید آلومینیوم و مناسب می باشد. سنسورهای خازنی کنترل سطح با پروپ بدون روکش برای موادی با مقاومت الکتریکی بالا مانند سیمان، گچ، انواع روغن، گرانول های پلاستیکی، خاک چینی و پودر سرامیک مناسب می باشد.

توجه: میزان حساسیت این سنسورها توسط پتانسیومتر مدار قابل تنظیم است.

 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید یا با ارائه پیشنهادات خود، ما را در بالا بردن کیفیت مقالات یاری کنید. 

 

مقالات مرتبط

2 نظرات

 1. یعقوب

  پاسخ دادن

  سلام مزیت و معایب سنسور بدنه پلاستیکی نسبت به فلزی چیست؟

  ۲۱ دی ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سلام. از لحاظ عملکرد، تفاوتی ندارند. تنها در کلاس کاری تفاوت دارند؛ بدین معنا که سنسورهای با بدنه فلزی، در برابر ضربه مقاومت ترند و به اصطلاح پاخور هستند. زیرا در بدنه خود عایق کاری دارند و در مجاورت اجسام فلزی دیگر، نسبت به ضربه و شرایط محیطی مقاوم ترند. به همین دلیل، گران تر هم هستند. برای مثال، در نوار نقاله ها که در حال حرکت هستند و اجسام و سنگ و محصول از روی آن ها به زمین می افتد، سنسور بدنه فلزی بیشتر دوام آورده و کمتر آسیب می بیند.

   ۱ بهمن ۱۳۹۸

نظرات