سنسور-القایی-اشنایدر-الکتریک

 

سنسور القایی اشنایدر

 


اهداف این مبحث:

سنسور القایی چیست

عملکرد سنسور القایی

ویدئوی آموزشی سنسور القایی اشنایدر

انواع سنسور القایی


 

 • سنسور القایی

یکی از پرکاربردترین نوع سنسور ها، سنسور مجاورتی است که انواع مختلف از جمله سنسور القایی، سنسور خازنی، سنسور مغناطیسی، سنسور فوتو الکتریک و سنسور آلتراسونیک دارد. سنسور القایی، سنسوری بدون تماس یا مجاورتی است که تنها در مقابل فلزات عکس العمل نشان می دهد و می تواند بخش فلزی را شناسایی کند و اطلاعات را به المان های الکتریکی مانند رله ها، شیرهای برقی، سیستم های اندازه گیری و مدارات کنترل الکتریکی مانند PLC ارسال کند.

سنسور القایی اشنایدر عموماً در سیستم های خودکار استفاده می شود و اشکال و کاربردهای مختلفی دارد. ساختمان این سنسور القایی از چهار طبقه تشکیل می شود: اسیلاتور ،دمدولاتور ،اشمیت تریگر ،تقویت کننده خروجی.

 

برای بررسی، دریافت لیست قیمت و خرید انواع سنسور القایی اشنایدر کلیک کنید.

برای پشتیبانی فنی با شرکت الیکا الکتریک تماس بگیرید: 

۰۳۱-۳۲۶۶۴۵۵۰

۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۶

۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۷


سنسور-القایی-اشنایدر-الکتریک
                                                             سنسور القایی اشنایدر

 

 

 • عملکرد سنسور القایی

     سنسور القایی اشنایدر از یک هسته و یک اسیلاتور فرکانس بالا استفاده می کند تا یک میدان مغناطیسی در ناحیه عملکرد سنسور ایجاد کند. وقتی یک قطعه فلزی در ناحیه عملکرد سنسور وارد می شود باعث به وجود آمدن جریان های گردابی در قطعه گردیده و این عمل سبب جذب انرژی میدان می شود و در نتیجه دامنه اسیلاتور کاهش می یابد.

از آنجای که طبقه دمولاتور آشکارساز دامنه اسیلاتور است، کاهش دامنه اسیلاتور توسط این قسمت به طبقه اشمیت تریگر منتقل می شود. کاهش دامنه اسیلاتور باعث فعال شدن خروجی اشمیت تریگر شده و این قسمت نیز به نوبه خود باعث تحریک طبقه خروجی می شود.

سنسور القایی اشنایدر
                             نمونه ای از سنسور القایی

   

     اگر شی غیر فلزی در ناحیه عملکرد سنسور القایی اشنایدر قرار بگیرد تاثیری در آن نخواهد گذاشت و در نتیجه سنسور عمل نخواهد کرد. تشخیص فلزات به نوع فلز نیز بستگی دارد و در فلز های آهنی مثل آهن و استیل یا فلزات دیگر مثل آلومینوم و مس آن متفاوت است. سنسور القایی نمی تواند فاصله یا اندازه شی را اندازه بگیرد و فقط می تواند حضور فلز را تشخیص دهد. به همین دلیل نوعی کلید تلقی می شود که فقط خاموش و روشن می شود. 

 
 
 

 

 • عملکرد ترانزیستور در سنسور القایی

     جریان در سنسور القایی توسط ترانزیستور NPN یا PNP با توجه به نوع سنسور کنترل می شود. در سنسور القایی با ترانزیستور NPN با اتصال ترانزیستور به تغذیه جریان از بیس به امیتر می رود و ترانزیستور روشن می شود و جریانی از کلکتور به امیتر می رود و خروجی را از ترمینال خروجی و کلکتور می گیریم.

در ترانزیستور PNP که کمتر رایج است جریان از امیتر به بیس می رود و ترانزیستور روشن می شود. در نتیجه این دو سنسور از این جهت متفاوت هستند که در سنسور القایی NPN وقتی شی فلزی نزدیک به سنسور نباشد خروجی یک است و با تشخیص فلز در ناحیه عملکرد خود، خروجی صفر می شود و این عملکرد در سنسور القایی با ترانزیستور PNP برعکس است. پس باید NPN یا PNP بودن سنسور را با توجه به PLC در سیستم خود انتخاب کرد.

 

عملکرد ترانزیستور در سنسور القایی اشنایدر
                عملکرد ترانزیستور NPN و PNP در سنسور القایی اشنایدر

 

      مشخصات سنسور مجاورتی القایی اشنایدر مدل XS8C4A4PCGB به همراه توضیحاتی از ساز و کار سنسور مجاورتی القایی در ویدئوی آموزشی سنسور القایی اشنایدر آورده شده است. این ویدئو اطلاعات مفیدی در مورد ساختار داخلی سنسور القایی، کاربرد آن و نحوه انتخاب سنسور مناسب با توجه به PLC شما ارائه می دهد.

 
 
 

در ادامه ویژگی های مهم دیگری که در انتخاب سنسور القایی باید به آن توجه کرد بررسی شده اند:

 • فرکانس سوئیچینگ

حداکثر تعداد قطع و وصل یک سنسور در یک ثانیه می باشد (این واحد بر حسب هرتز Hz بیان میشود.). این پارامتر طبق استاندارد ۵۰۰۱۰DIN EN با شرایطی   اندازه گیری می گردد. 

 • ضرایب تصحيح

فاصله سویچینگ با کوچک تر شدن ابعاد قطعه استاندارد و با بکارگیری فلز دیگر غیر از فولاد ST37 تغییر خواهد کرد.

 

 

 •  انواع سنسور القائی

  • Flush mount

    قسمت حساس سنسور در بدنه فلزی واقع شده است. اگر چند سنسور از این نوع در کنار هم قرار گیرند باید به اندازه قطر سنسور بین آنها فاصله باشد. 

  • Non flush mount

    قسمت حساس سنسور در بدنه پلاستیکی قرار می گیرد، البته این سنسور بدنه فلزی نیز دارد که قسمت حساس را در بر نمی گیرد. فاصله بین دو سنسور از این نوع به اندازه دو برابر قطر سنسورها است.

تفاوت سنسور Flush Mount و Non-flush mount

  • سنسور القایی Namur

    مقاومت داخلی سنسور القایی Namur با توجه به فاصله سنسور از قطعه تغییر می کند. این سنسور ها دو سیمه هستند و می توانند با ولتاژ DC 36-5 ولت کار کنند.کاربرد آن استفاده در محیط هایی است که خطر انفجار وجود دارد.

معمولا اتصال سنسور القایی Namur به منبع تغذیه از طریق یک مقاومت ۱Kصورت می گیرد. با توجه به سیم بندی مدار، جریان اتصال کوتاه در دو سر سنسور محدود است، بنابراین به دلیل این محدودیت در محیط های قابل انفجار می توان از این سنسورها استفاده کرد. با بکارگیری آمپلی فایرهای مخصوص این نوع سنسورها، می توان از سنسور Namur بعنوان سوئیچ القائی استفاده کرد.

سنسور القایی Namur
             سنسور القایی Namur

 

 

  • راهنمای تشخیص سنسور القایی Namur

عملکرد سنسور القایی Namur
              عملکرد سنسور القایی Namur

 

سنسورهای القایی آنالوگ سنسور هایی هستند که در مقابل فلزات عکس العمل نشان می دهند، این عکس العمل به صورت ولتاژ و یا جریان خطی در خروجی ظاهر می شود. سنسور القایی Namumr در قطرهای مختلف و نیز به صورت مکعبی تولید می شود.

 

سنسور Namur ولتاژ خروجی خود را متناسب با اندازه میدان مغناطیسی عمود بر سطح خود تنظیم می کنند، و این ولتاژ (ولتاژ خروجی) می تواند مثبت و یا منفی باشد. این سنسورها با ولتاژ ۲۲۰VAC و به ندرت با ولتاژ ۲۴ VDC تغذیه می گردند. خروجی آنها آنالوگ است و برحسب فاصله قطعه کار، از سنسور تغییر می کند.

با تشخیص فلز توسط سنسور Namur، جریان خروجی افت می کند و به مقداری کمتر از ۱٫۲ آمپر می رسد. با دور شدن هدف از سنسور و عدم تشخیص فلز، جریان افزایش پیدا می کند و مقداری بیش از ۲٫۱ آمپر خواهد داشت. پس تغییر در جریان نشان دهنده حضور یا عدم حضور فلز در مجاورت سنسور Namur است. نمودار رو به رو عملکرد سنسور Namur را نشان می دهد.

 

 

 

در حالت کلی سنسور Namur را می توان به یکی از دو روش زیر به کار برد:

 

١- اتصال مستقیم به مدار الکتریکی

    در اتصال این نوع سنسورها به مدارات الکترونیکی، به منحنی مشخصه این سنسورها توجه شود. در دستگاه های الکترونیکی مانند شمارنده ها، سرعت سنج ها، مدارات کنترل و اغلب از این سنسورها در طبقه ورودی استفاده شده است.

۲- اتصال مستقیم به آمپلی فایر

     آمپلی فایرهای مخصوص، جهت اتصال به این نوع سنسورها ساخته شده اند که با ولتاژ VAC220 و یا VDC24 کار می کنند.

 

بیشتر بخوانید:

 

 • سنسور القائی سرعت

   سنسور القائی سرعت، سنسوری هستند که از آن به منظور اندازه گیری سرعت استفاده می شود. (اسپید سنسور) در قسمت حساس این سنسورها، میدان مغناطیسی وجود دارد و این میدان در اثر حرکت چرخ دنده ها تغییر می کند. از آنجای که خروجی این سنسور ها سلفی است

، این تغییرات میدان به صورت پالس هایی در خروجی ظاهر می شوند. برخی از این سنسور ها نیاز به تقویت کننده در خروجی دارند. سنسور القایی سرعت در اندازه گیری سرعت موتور، لوکوموتیو، چرخ دنده، پمپ، توربین و … کاربرد دارند.

عملکرد سنسور القایی سرعت
                                                    عملکرد سنسور القایی سرعت

 

 • راهنمای تشخیص سنسور القائی سرعت

    سنسور القائی سرعت از نظر تعداد سیم، ولتاژ تغذیه و نوع خروجی به انواع زیر تقسیم می شود.

سنسور القایی سرعت
                         سنسور القایی سرعت
 • دو سیمه AC
 • سه سیمه AC
 • دو سیمه DC
 • دو سيمه نامور
 • سه سیمه NPN
 • سه سیمه PNP
 • چهار سیمه NPN
 • چهار سیمه PNP

 برخی از سنسورهای AC دارای سه سیم می باشند، که سیم سوم به بدنه سنسور وصل است و باید به زمین سیستم (Earth ) متصل گردد.

 • اتصال سری سنسور القایی سرعت

 •  دو سیمه AC (تعداد سنسور مجاز حداکثر دو)
 • دو سیمه  DC (تعداد سنسور مجاز حداکثر دو)
 • سه سیمه PNP (سری با کنتاکت مکانیکی)
 • سه سیمه NPN (موازی با کنتاکت مکانیکی)

 

 • اتصال موازی سنسورهای القایی

 • دو سيمه DC  (اتصال موازی مجاز نمی باشد.)
 • دو سیمه AC (اتصال موازی مجاز نمی باشد.)

 

           موارد احتیاط:

 1. از اتصال سنسورهای دو سیمه AC بدون بار به برق شهر خودداری کنید. 
 2. از اتصال سنسورهای دو سیمه DC بدون بار به باطری و یا منبع تغذیه خودداری نمایید.
 3. از اتصال لامپ به عنوان بار به سنسورهای AC خودداری نمایید. امپدانس اهمی لامپ هنگام خاموش بودن کم است (لامپ سرد است). در نتیجه در لحظه سوئیچینگ سنسور، جریان زیادی از آن عبور خواهد کرد که در مواردی موجب خرابی سنسور می شود.
 4. هرگاه مجبور شدید که لامپ به عنوان بار استفاده نمایید بهتر است از یک مقاومت استفاده کنید.
 5. در مواقعی که از منابع تغذیه DC در ترکیب مدارات سنسورها استفاده می گردد، باید از خازن به منظور کاهش تغذیه استفاده شود.
 6.  هرگاه دو سنسور القائی در مقابل هم نصب شوند رعایت فاصله حداقل ۶Sn الزامی می باشد.

 

 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید یا با ارائه پیشنهادات خود، ما را در بالا بردن کیفیت مقالات یاری کنید. 

 

مقالات مرتبط

11 نظرات

 1. آرتیمان صنعت

  پاسخ دادن

  سلام. برای تشخیص آلومینیوم هم می شه از سنسور القایی استفاده کرد ؟

  ۱۷ تیر ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سنسور های القایی اثر متفاوتی روی فلزات آهنی در مقایسه با فلزات غیر آهنی مثل مس و آلومینیوم دارند چون فلزات آهنی نسبت به فلزات غیر آهنی میدان مغناطیسی بیش تری ایجاد می کنند. سنسور های غیر آهنی فلزاتی مثل آلومینیوم را بهتر تشخیص می دهند ولی سنسور هایی که برای انواع فلزات ساخته شده باشد برای تمامی فلزات مناسب است. برای بررسی عملکرد هر سنسور به کاتالوگ سنسور مورد نظر مراجعه کنید.

   ۱۷ تیر ۱۳۹۸
 2. آرمان نیرو

  پاسخ دادن

  سلام.
  چه فرقی بین سنسور القائی و سنسور خازنی وجود دارد؟

  ۱۷ تیر ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سنسور القائی از میدان مغناطیسی برای تشخیص اشیا استفاده می کند ولی اساس کار سنسور خازنی میدان الکتریکی است. اشیایی که توسط سنسور القایی حس می شوند باید حتما رسانا باشند و اشیایی که با سنسور خازنی قابل تشخیص هستند باید همانند دی الکتریک عمل کنند.

   ۱۷ تیر ۱۳۹۸
 3. محمد

  پاسخ دادن

  سلام. مطالب خوبی بود. متشکرم.

  ۱۷ تیر ۱۳۹۸
 4. آریا کنترل

  پاسخ دادن

  لیست قیمت سنسور القایی اشنایدر رو از کجا می تونم بگیرم؟

  ۱۷ تیر ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سلام.
   برای دریافت قیمت و خرید انواع سنسور القائی اشنایدر به وبسایت فروشگاه الیکا الکتریک نمایندگی رسمی اشنایدر و ABB با آدرس http://www.elicaelectric.comمراجعه کنید یا با همکاران ما در بخش بازرگانی با شماره های زیر تماس بگیرید.
   ۰۳۱-۳۲۶۶۴۵۵۰
   ۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۶
   ۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۷

   ۱۷ تیر ۱۳۹۸
 5. نیسا صنعت

  پاسخ دادن

  سلام . سنسور حلقوی القایی چیه و چطور کار می کنه؟

  ۱ مرداد ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   در سنسور حلقوی القائی میدان مغناطیسی در داخل حلقه به وجود می آید. سنسور حلقوی القایی وقتی فعال می شود که یک فلز وارد حلقه شود. خروجی تا وقتی که فلز دوباره از حلقه خارج نشود به همان حالت باقی می ماند.

   ۱ مرداد ۱۳۹۸
 6. کاشی اصفهان

  پاسخ دادن

  سنسور القایی در کجا کاربرد دارد؟

  ۱ مرداد ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سنسور های القائی برای تشخیص اشیا بدون تماس با آن ها مورد استفاده قرار می گیرند. اما در سنسور هایی مثل لیمیت سوئیچ ها به این شکل نیست. سنسور القایی اطلاعات حرکت یا حضور اشیا را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند.

   ۱ مرداد ۱۳۹۸

نظرات