انواع سافت استارتر – راهنمای نصب و سیم بندی


اهداف آموزشی مقالۀ سافت استارتر :

سافت استارتر چیست؟

مزایای سافت استارتر

کاتالوگ فارسی سافت استارتر اشنایدر Altistart 01N1

کاتالوگ فارسی سافت استارتر اشنایدر Altistart 01N2

کاتالوگ فارسی سافت استارتر اشنایدر Altistart 22

کاتالوگ فارسی سافت استارتر اشنایدر Altistart 48


 

همانطور که می دانید موتورهای الکتریکی جریان راه اندازی بالایی دارند و این امر به مدار صدمه می زند و باعث کاهش طول عمر موتور می شود. به همین دلیل روش های مختلفی برای راه اندازی موتورهای الکتریکی طراحی شده است. در روش مستقیم، موتور الکتریکی مستقیماً به تغذیه وصل می شود. در روش غیرمستقیم، موتور به صورت ستاره – مثلث راه اندازی می شود. روش دیگر راه اندازی با استفاده از اینورتر است و آخرین روش، راه اندازی موتور با استفاده از سافت استارتر یا راه انداز نرم است که در آن موتور به صورت تدریجی راه اندازی می شود. در این مقاله قصد داریم بیشتر دربارۀ این روش راه اندازی صحبت کنیم.
 
 

برای بررسی، دریافت لیست قیمت و خرید راه انداز نرم اشنایدر کلیک کنید.

برای پشتیبانی فنی با شرکت الیکا الکتریک تماس بگیرید: 

031-32664550

031-32663836

031-32663837


سافت استارتر اشنایدر

                                                                                                                                                                                  سافت استارتر اشنایدر
 • سافت استارتر چیست؟

سافت استارتر یا راه انداز نرم دستگاهی جهت راه اندازی الکتروموتورها بصورت نرم و تدریجی است. زمانی که یک موتور الکتریکی  مستقیماً به شبکۀ برق وصل شود جریان راه اندازی زیادی از شبکه می کشد، عمر مفید موتور و اتصالات و کوپلینگ های مکانیکی و بار کاهش پیدا می کند. بنابراین در راه اندازی مستقیم الکتروموتورها به شبکه برق فشار زیادی وارد می شود و به لحاظ مکانیکی به اجزای دوار فشار می آید.

اگر هنگام راه اندازی الکتروموتور از راه اندازی مستقیم استفاده شود، الکتروموتور جریانی معادل ۵ تا ۱۰ برابر جریان نامی، در لحظۀ راه اندازی از شبکه می کشد. در سافت استارتر یا راه انداز نرم جهت محدود کردن مقدار جریان مصرفی موتور، مقدار ولتاژ و در نتیجه مقدار جریان کنترل می شود و بنابراین در لحظۀ راه اندازی دیگر افزایش جریان نخواهیم داشت. اصلی ترین قسمت هر راه انداز نرم، تریستورهای آن است که وظیفه برش و تغییر ولتاژ را برعهده دارد. 

مزایای استفاده از سافت استارتر

 

 • استارت و استوپ سیستم بدون ضربه
 • افزایش قابلیت اطمینان و راندمان سیستم
 • شتاب گیری و شتاب دهی نرم و بدون پله موتور
 • کاهش هزینه ها، مخصوصاً هزینه های تعمیر و نگهداری
 • حذف جریان هجومی و گشتاور لحظه ای در زمان راه اندازی
 • محدود کردن voltage dip (فرورفتگی ولتاژ – افت ولتاژ) خط
 • کاهش سایز کابل ها و جریان کلیدهای اتصال به شبکه به علت کاهش جریان موتور
 • امکان راه اندازی ضربه ای برای بارهای سنگین و کاربردهایی که تحت بار راه اندازی می شوند
 • افزایش طول عمر موتور و پمپ ها به علت حذف پیک های جریان و گشتاور و بدین ترتیب تنش الکتریکی کمتری بر روی شبکه برق و تنش مکانیکی کمتری بر اجزای دوار وارد می شود.

 

 • کاربرد سافت استارتر

کاربرد سافت استارتر در راه اندازی موتور پمپ ها (خلا ، گریز از مرکز و …)، کمپرسورها، فن ها ، بلوورها و اگزوسترها، میکسرها و مخلوط کن ها، کانوایرها، بلوورهای محوری، پودرکننده ها، خردکن ها و سنگ شکن ها، آسیاب های چکشی، پله های متحرک است.

با استفاده از راه انداز نرم می توان موتور را به صورت نرم راه اندازی کرد. به علاوه امکان توقف نرم موتور هم وجود دارد. مثلاً اگر موتور به نوار نقاله متصل باشد و نوار اجسام شکستنی را جا به جا کند باید توقف موتور آرام انجام شود و اینکار با سافت استارتر امکان پذیر است. 

یکی از عیوب راه انداز نرم این است که نمی توان موتور را بعد از راه اندازی با آن کنترل کرد و سرعت یا گشتاور آن را تغییر داد. به همین دلیل اگر نیاز به راه اندازی و همینطور کنترل موتور داشته باشیم باید از اینورتر استفاده  و هزینۀ بالاتری پرداخت کنیم.

اضافه بار در موتور الکتریکی

 

 

2 نکته مهم که باید برای کار با سافت استارتر بدانیم :

 

 

1 –  سافت استارتر فقط در لحظۀ راه اندازی و توقف، روی موتور الکتریکی کنترل دارد و زمانی که موتور در دور نامی باشد در عملکرد موتور تأثیری نمی گذارد. در اصل سافت استارتر روی فرکانس کار نمی کند. سافت استارتر با کاهش گشتاور، جریان راه اندازی را کاهش می دهد. پس بعد از راه اندازی موتور، باید سافت استارتر یا راه انداز نرم از مدار خارج شود تا استهلاک موتور و سافت استارتر کاهش پیدا کند. به این عمل بای پس کردن گفته می شود. 

2 – سافت استارتر به دو صورت بای پس می شود. بای پس داخلی و بای پس خارجی. 

 • در مدار داخلی بعضی از سافت استارترها، تیغه هایی با مدار داخلی سافت استارتر موازی شده اند و مستقیماً به ورودی و خروجی سافت متصل هستند. وقتی موتور به جریان نامی رسید، این تیغه ها مدار سافت استارتر را اتصال کوتاه یا بای پس می کنند و سافت استارتر از مدار خارج می شود. 

 

 • در گروه دیگری از سافت استارترها بای پس داخلی تعبیه نشده است. برای بای پس کردن این نوع سافت استارتر، آن را با یک کنتاکتور موازی می کنیم. وقتی موتور به جریان نامی برسد رله به کنتاکتور فرمان وصل می دهد و سافت استارتر با استفاده از کنتاکتور بای پس می شود که این روش، همان بای پس خارجی است.

 

soft starter- راه انداز نرم -سافت استارتر - موتور الکتریکی
                                                                                                          بای پس داخلی سافت استارتر

 

سوال الیکا الکتریک

 

فرض کنید می خواهید با استفاده از سافت استارتر، یک موتور را راه اندازی کنید. چه سافت استارتری انتخاب می کنید ؟ کدام نوع بای پس را ترجیح می دهید ؟

 

 

از آن جایی که برای بای پس خارجی به کنتاکتور و مدارهای مربوط به آن احتیاج داریم به نظر می رسد که بای پس خارجی به صرفه نیست. اما کارشناسان فنی معمولاً بای پس خارجی را به شما پیشنهاد می دهند. مشکل اینجاست که بای پس داخلی بعد از مدتی از بین می رود. کافی است که موتور به هر دلیلی جریانی بیشتر از جریان نامی از مدار بکشد و این جریان از تیغه های بای پس عبور کند. در این حالت تیغه ها آسیب می بیند و تعمیر و تعویض سافت استارتر هزینه بیشتری نسبت به مدار بای پس خارجی به همراه دارد. در واقع با انتخاب بای پس خارجی، از راه انداز نرم محافظت می کنید.

 

بایپس خارجی سافت استارتر اشنایدر با کنتاکتور
                 بای پس خارجی سافت استارتر اشنایدر با کنتاکتور

 

     

الیکا الکتریک مقایسه

تفاوت سافت استارتر و درایو 

 

جریان هجومی زیاد به خصوص در موقع راه اندازی می تواند به موتور صدمه بزند. در این مواقع از سافت استارتر استفاده می شود. اما درایو یا اینورتر می تواند موتور را کنترل و سرعت موتور را تغییر دهد. برای اینکه بتوانیم با توجه به کاربرد مورد نظر بین سافت استارتر و درایو یکی را انتخاب کنیم باید با ویژگی های هر کدام آشنا شویم تا انتخاب دقیق تری داشته باشیم. 

 • یک سافت استارتر از 6 تریستور ساخته می شود که به صورت موازی و عکس نصب شده اند تا بتوانند موتور را به آرامی راه اندازی کنند. 

 

 

 • در واقع اینورتر یک سافت استارتر است که می تواند سرعت را کنترل کند. پس انتخاب بین سافت استارتر و اینورتر به این مساله بر می گردد که شما تا چه میزان می خواهید روی سیستم خود کنترل داشته باشید؟ برای مثال اگر در کاربرد مورد نظر شما، جریان راه اندازی بسیار بالاست اما بعد از راه اندازی نیازی به کنترل سرعت موتور نیست، پس سافت استارتر برای شما مناسب است . اما اگر بخواهید سرعت را کنترل کنید، حتما باید اینورتر را انتخاب کنید. 

 

 • علاوه بر این، از آنجایی که سافت استارتر نسبت به اینورتر تنظیمات کمتری دارد، ارزان تر از اینورتر است.

 

بیایید چند مثال عملی را با هم بررسی کنیم : 

مثال 1 :

فرض کنید که یک سیستم تخلیه فاز داشته باشیم. میزان آبی که توسط موتور در مخرن پمپ می شود معمولاً با مقدار آب خارج شده یکسان است. به نظر شما کدام تجهیز باید به مدار اضافه شود؟ اینورتر یا سافت استارتر؟! 

سافت استارتر گزینه مناسب تری است. سافت استارتر جریان هجومی راه اندازی را کنترل می کند تا به موتور صدمه ای نزدند. از طرفی، چون حجم آب خارج شده از مخزن برابر آب وارد شده است، مخزن سرریز نمی کند. اما اگر میزان خروج آب از مخزن به هر علتی کم شود، امکان سرریز شدن وجود دارد. پس باید سرعت پمپ آب هم تغییر کند. در این شرایط از اینورتر استفاده می شود. 

 

تفاوت سافت استارتر با اینورتر

 

مثال  2 : 

یک فن خنک کننده را در نظر بگیرید که در یک محیط کارگاهی سیستم ها را خنک می کند و با دو دمای حداقل و حداکثر کار می کند. اگر دمای محیط به حداکثر برسد فن روشن می شود و محیط را خنک می کند و اگر دمای محیط تا دمای حداقل پایین بیاید، سرعت چرخش کم می شود.. اگر دمای محیط از دمای حداکثر بالاتر برود، سرعت چرخش فن بیشتر خواهد شد. در این مثال شما چه تجهیزی پیشنهاد می کنید؟!

بله! قطعا اینورتر بهترین انتخاب است. چون سرعت فن باید در حین کار تغییر کند. اگر قرار بود فن براساس دمای محیط فقط خاموش یا روشن شود باید سافت استارتر را برای راه اندازی موتور انتخاب می کردیم.

پس به طور کلی اینورتر و سافت استارتر در راه اندازی و توقف موتور، عملکرد یکسانی دارند. اما فقط با اینورتر می توان سرعت موتور را کنترل کرد. به علاوه، اینورتر نسبت به سافت استارتر گران تر است و ابعاد بزرگتر و وزن بیشتری دارد. 

 

تفاوت راه انداز نرم و درایو

     


بیشتر بخوانید:

طرز کار اینورتر صنعتی اشنایدر

کاربرد اینورتر در صنعت

 


 

 • انواع سافت استارتر

سافت استارتر اشنایدر یا راه انداز نرم با نام تجاری Altistart تولید می شود. انواع سافت استارتر با توجه به کاربرد آن ها در صنعت طراحی و تولید می شود. از انواع راه اندازهای نرم اشنایدر می توان به Altistart 01، Altistart 22 و Altistart 48 اشاره کرد. در ادامه با این سافت استارترها بیشتر آشنا می شویم.

 

                                                                                                         انواع سافت استارتر اشنایدر

انواع سافت استارتر اشنایدر

 

Altisatart 01 يك سافت استارتر یا راه انداز نرم آنالوگ براي گشتاورهاي پایین است كه براي راه اندازي و توقف موتورهاي آسنكرون به كار مي رود. استفاده از ATS 01 كارايي موتور را افزايش داده و اجازه مي دهد تا موتور به تدريج و به صورت نرم و كنترل شده راه اندازي شود. ATS 01 از شوك هاي مكانيكي جلوگيري مي كند و زمان از كار افتادن و تعمير و نگهداري موتور را كوتاه مي كند.

اين راه انداز، گشتاور راه اندازي و پيك جريان را محدود كرده و دستگاه را از راه اندازي با گشتاور بالا بي نياز مي كند. ATS 01 كمپكت است و به سادگي نصب مي شود به طوري كه مي تواند به صورت پهلو به پهلو نيز قرار بگيرد. اين دستگاه مطابق با استانداردهايIEC/EN 60947-4-2 Carries UL, CSA, C-Tick, CCC Certifications و CE Marking ساخته شده است.

 

سافت-استارتر-اشنایدر-الکتریک
                                      سافت استارتر اشنایدر ATS01N1

 

 • مشخصات فنی Altistart 01N1

  • كنترل يك فاز از منبع تغذيه موتور (يا تك فاز يا سه فاز) به منظور محدود كردن گشتاور راه اندازي
  • داراي رله باي پاس داخلي
  • رنج توان موتور از 37 تا  11kW
  • رنج ولتاژ تغذيه موتور از (110 v تا 480 v 50/60 Hz )

توجه:يك منبع تغذيه خارجي نيز براي كنترل راه انداز نياز است. همچنين هميشه يك كنتاكتور براي خاموش كردن موتور لازم است.

نكته: ATS 01 N1 را هم مي توان به صورت تك فاز و هم به صورت سه فاز بكار برد. تفاوت تنظيم آن ها در ولتاژ منبع تغذيه است.

  •   230 V → تكفاز
  •   400 V → سه فاز

بدين صورت توان كاري راه انداز نيز تغيير مي كند. در جدول زیر مشخصات فنی راه انداز نرم Altistart 01 N1 را می بینیم.

 

                                                                                     مشخصات فنی سافت استارتر Altistart 01N1

Altistart 01 N1

نوع محصول

ماشین های ساده

کاربرد

200…240V (1P)

380…480V (3P)

ولتاژ تغذیه

تكفاز یا سه فاز

تعداد فاز

0.37  تا  2.2 kW

1.1  تا  11 kW

قدرت موتور بر حسب کیلو وات

30…80 %

گشتاور راه اندازی موتور

1 ثانیه برای100 بار راه اندازی در ساعت

5 ثانیه برای 20 بار راه اندازی در ساعت

زمان راه اندازی قابل تنظیم

 

 • کد فنی راه انداز نرم اشنایدر ATS 01N1

کد فنی راه انداز نرم اشنایدر اطلاعات زیادی را در مورد نوع راه انداز نرم و کاربری آن در اختیار ما قرار می دهد. سه حرف اول کد فنی یعنی ATS همان نام تجاری سافت استارتر یا Altistart  را مشخص می کند. 4 کاراکتر بعدی مدل سافت استارتر را معلوم می کند که ما در این قسمت به مدل Altistart 01 N1 می پردازیم. دو رقم بعدی جریان نامی سافت استارتر را تعیین می کند و دو کاراکتر آخر تعیین می کند که چه ولتاژ تغذیه ای برای این سافت استارتر مناسب است. در ادامه مثالی از کد فنی یکی از سافت استارترهای اشنایدر را تحلیل می کنیم.

کد فنی سافت استارتر اشنایدر ATS01N1
                                                                                            کد فنی سافت استارتر اشنایدر ATS01N1

مثال:

تحلیل کد فنی ATS01N1
                                                                                           تحلیل کد فنی ATS01N1

 

 

 • نقشه سیم بندی راه اندازی موتور تک فاز و سه فاز با راه انداز نرم اشنایدر 

شکل زیر سیم بندی موتور با راه انداز نرم ATS01N1 را در حالت سه فاز و تک فاز نشان می دهد. با استفاده از سیم بندی سمت چپ می توان از راه انداز نرم سه فاز برای راه اندازی موتور تک فاز استفاده کرد. برای چپ گرد راست گرد کردن موتور در صورتی که از راه انداز نرم یا سافت استارتر استفاده کنیم نیاز به دو کنتاکتور داریم . این در حالی است که با استفاده از اینورتر می توان به سادگی چپ گرد یا راست گرد بودن موتور را تنظیم کرد.

راه اندازی موتور تک فاز و سه فاز با استفاده از سافت استارتر
                                                        نحوه سیم بندی برای راه اندازی موتور تک فاز و سه فاز با استفاده از سافت استارتر

 

ولوم های روی راه انداز نرم کاربرد مختلفی دارند و برای تنظیم زمان شروع و ولتاژ اولیه به کار می روند. 

ولوم های سافت استارتر اشنایدر ATS01N1
                                                 ولوم های سافت استارتر اشنایدر ATS01N1

 

 • کنترل دو سیمه و کنترل سه سیمه راه انداز نرم اشنایدر

در شکل زیر نحوه سیم بندی کنترل دو سیمه و کنترل سه سیمه راه انداز نرم اشنایدر ترسیم شده است. در کنترل دو سیمه ( شکل سمت چپ) فرمان های اجرا و توقف با یک سیگنال منطقی کنترل می شوند. حالت “1” در ورودی LI2 شروع کار و حالت “0” توقف را نشان می دهد. 

کنترل دو سیمه و سه سیمه سافت استارتر اشنایدر
                                                                                    کنترل دو سیمه و سه سیمه سافت استارتر اشنایدر

 

در شکل سمت راست سیم بندی کنترل سه سیمه ترسیم شده است. در کنترل سه سیمه فرمان های اجرا و توقف با دو ورودی منطقی متفاوت کنترل می شود. حالت توقف وقتی اتفاق می افتد که ورودی منطقی LI1 باز شود (حالت “0”) و پالس روی ورودی LI@ باقی می ماند تا زمانی که ورودی LI1 باز شود.

 

 • كاربرد راه انداز نرم ATS 01N1

راه انداز Altistart 01 N1 در کمپرسورها، پمپ و فن، نوار نقاله و سیستم های حمل و نقل، برس های کارواش و درهای اتوماتیک و گیت ها کاربرد زیادی دارد. در ادامه بیشتر در این باره صحبت می کنیم.

 

کاربرد سافت استارتر در برس کارواش
                    کاربرد سافت استارتر در برس کارواش

 

 • کمپرسور 

رفع لغزش تسمه

کاهش جريان لحظه اي

حفاظت در برابر تغییر فاز

تخلیه جریان در هنگام توقف موتور

کاربرد سافت استارتر در کمپرسور ها
                              کاربرد سافت استارتر در کمپرسور ها

 

 •  فن 

تشخیص اضافه بار و يا كم باري

تشخيص خرابي موتور و فن  

جلوگيري از گشتاور ترمزي در زمان توقف

 

 • پمپ 

كاهش سرعت و توقف كنترل شده به منظور جلوگيري از ايجاد ضربات چكشي

حفاظت در برابر كم باري و تغيير فاز

کاربرد سافت استارتر در پمپ و فن
                                                               کاربرد سافت استارتر در پمپ و فن

 

 •  نوار نقاله و سيستم هاي حمل و نقل

شروع نرم ، کاهش ضربه و لغزش تسمه

نظارت بر اضافه جريان و یا كم باري برای تشخیص خرابي

تنظیم پارامترهای ثانويه موتور بسته به نوع محموله انتقالي

 

 

کاربرد سافت استارتر در نوار نقاله
                              کاربرد سافت استارتر در نوار نقاله

 

 

Soft Starter Altistart01  بعنوان محدود کننده گشتاور در شروع ، و یا به عنوان راه انداز/توقف نرم موتور آسنكرون عمل مي كند. استفاده از راه انداز نرم 01 Altistart به موتورهاي آسنكرون امكان شروع تدریجي ، نرم و کنترل شده مي دهد كه باعث افزایش عملکرد آن و جلوگیری از شوک های مکانیکی ، منجر به ساییدگی و پارگی و تعمیر و نگهداری و خرابی تولید مي شود.

سافت-استارتر-اشنایدر-الکتریک
                              سافت استارتر اشنایدر ATS01N2

 

 • مشخصات فنی Altistart 01N2

راه انداز /توقف نرم ATS 01 N2 داراي خصوصيات زير است :

 • كنترل دو فاز از منبع تغذيه موتور به منظور محدود كردن جريان راه اندازي و كاهش سرعت
 • داراي باي پاس داخلي
 • رنج توان موتور 3 تا 45 Kw
 • منابع تغذيه موتور عبارتند از (230 v ، 400 v ، 480 v و 690 v 50/60 Hz )

نكته : استفاده از كنتاكتور خط در جايي كه ايزوله سازي الكتريكي نياز نباشد ضروري نيست.

 

                                                                                       مشخصات فنی راه انداز نرم Altistart 01N2

Altistart 01 N2

نوع محصول

ماشین های ساده

کاربرد محصول

380…415 V

ولتاژ تغذیه

سه فاز

تعداد فاز

3  تا  45 kW

قدرت موتوربرحسب کیلووات

30…80 %

گشتاور راه اندازی موتور

قابل تنظیم از 1 تا 10 ثانیه

زمان راه اندازی قابل تنظیم

 

 • کد فنی راه انداز نرم اشنایدر  ATS 01N2

کد فنی راه انداز نرم اشنایدر اطلاعات زیادی را در مورد نوع راه انداز و کاربری آن در اختیار ما قرار می دهد. سه حرف اول کد فنی یعنی ATS همان نام تجاری سافت استارتر یا Altistart  را مشخص می کند. 4 کاراکتر بعدی مدل راه انداز نرم را معلوم می کند که ما در این قسمت به مدل Altistart 01 N2 می پردازیم. دو رقم بعدی جریان نامی راه انداز را تعیین می کند. کارارکتر Q نشان می دهد که راه انداز نرم مجهز به کنتاکتور بای پس داخلی است و  دو کاراکتر آخر تعیین می کند که چه ولتاژ تغذیه ای برای این راه انداز نرم مناسب است. در ادامه مثالی از کد فنی یکی از راه اندازهای نرم اشنایدر را تحلیل می کنیم.

کد فنی سافت استارتر اشنایدر ATS01N2
                                                                                           کد فنی سافت استارتر اشنایدر ATS01N2

 

مثال:

 

تحلیل کد فنی ATS01N2
                                        تحلیل کد فنی ATS01N2

 

 

 • نقشه سیم بندی سافت استارتر ATS01N2

شکل های زیر سیم بندی را برای راه اندازی سافت استارتر ATS01N2 نشان می دهد. به علاوه ولوم های روی سافت استارتر برای تنظیمات مختلفی مثل زمان راه اندازی، ولتاژ اولیه و زمان توقف طراحی شده است که در شکل زیر می بینیم. 

 

راه اندازی سافت استارتر اشنایدر ATS01N2
                                                                                     راه اندازی سافت استارتر اشنایدر ATS01N2

 

در شکل زیر نحوه سیم بندی کنترل دو سیمه و کنترل سه سیمه راه انداز نرم اشنایدر ترسیم شده است. در کنترل دو سیمه ( شکل سمت چپ) فرمان های اجرا و توقف با یک سیگنال منطقی کنترل می شوند. حالت “1” در ورودی LI2 شروع کار و حالت “0” توقف را نشان می دهد. 

در شکل سمت راست سیم بندی کنترل سه سیمه ترسیم شده است. در کنترل سه سیمه فرمان های اجرا و توقف با دو ورودی منطقی متفاوت کنترل می شود. حالت توقف وقتی اتفاق می افتد که ورودی منطقی LI1 باز شود (حالت “0”) و پالس روی ورودی LI@ باقی می ماند تا زمانی که ورودی LI1 باز شود.

کنترل دو سیمه و سه سیمه سافت استارتر
                                                                                               کنترل دو سیمه و سه سیمه سافت استارتر

 

 • كاربرد راه انداز نرم اشنایدر ATS 01N2

  • جابجايي مواد/ نوار نقاله
  •  پمپ
  • فن 
  • کمپرسور 
  • درب های اتوماتیک و گيت
  • جرثقیل هاي کوچک
  • پله برقی

 

کاربرد ATS01N2

      کاربرد ATS01N2                                کاربرد ATS01N2

 

 

 

 

 

 

                                                                               کاربرد سافت استارتر ATS01N2


 

 • کاتالوگ فارسی سافت استارتر  Altistart 22

واحد استارت/ توقف نرم Altistart 22 یک راه انداز نرم دیجیتال توان متوسط است که ارائه دهنده یک راه حل مقرون به صرفه براي  پشتیبانی ، کاهش در هزینه های نصب، بهینه سازی و راه اندازي محصول و. . . است. کنترل سه فاز از سیم پیچ های موتور باعث بالا رفتن كارايي آن در هر وضعيتي (با بار یا بدون بار ، تمام ولتاژها و تمام رنج توان ها و …) مي شود.

سافت استارتر اشنایدر ATS22
                                سافت استارتر اشنایدر ATS22

 

 • مشخصات فنی راه انداز نرم اشنایدر Altistart 22

Altistart 22 يك رنج كمپكت از محصولات راه انداز/ توقف نرم است كه براي كاربردهاي پمپ و فن در صنايع زير بنايي و كارخانجات طراحي شده است و خصوصیات زیر را دارد : 

 • تابع باي پاس داخلي براي كنترل راه اندازي و توقف موتور هاي قفس سنجابي. اين عمل با استفاده از كنترل ولتاژ و گشتاور انجام مي شود.
 • رنج تواني بين 5 .7 تا 315 Kw

 

                                                                               مشخصات فنی سافت استارتر اشنایدر Altistart 22

Altistart 22

نوع محصول

ماشین های استاندارد  سنگین

کاربرد محصول

230…440 V

ولتاژ تغذیه

سه فاز

تعداد فاز

7.5  تا  315 kW

قدرت موتوربرحسب کیلووات

راه اندازی با کنترل گشتاور

گشتاور راه اندازی موتور

Class 10: 16 s

Class 20: 32 s

Class 30: 48 s

زمان راه اندازی قابل تنظیم

 

 • مزاياي راه انداز نرم ATS 22 

  • كاهش هزينه هاي عملياتي و تعداد قطعات مورد نياز براي يك سيستم
  • سيم كشي راحت ( 6 كابل به جاي 12 كابل )
  • حفاظت از تجهيزات نصب شده
  • كاهش فضاي مورد نياز براي تاسيسات
  • كاهش فشار هاي مربوط به توزيع الكتريكي توسط كاهش پيك هاي جريان و افت ولتاژ خطوط كه به علت راه اندازي موتور ايجاد شده اند.
  • كاهش هزينه هاي اجرايي دستگاه

 

 • کد فنی راه انداز نرم اشنایدر ATS 22

کد فنی راه انداز نرم اشنایدر اطلاعات زیادی را در مورد نوع سافت استارتر و کاربری آن در اختیار ما قرار می دهد. سه حرف اول کد فنی یعنی ATS همان نام تجاری سافت استارتر یا Altistart  را مشخص می کند. دو کاراکتر بعدی مدل سافت استارتر را معلوم می کند که ما در این قسمت به مدل Altistart 22 می پردازیم. سه رقم بعدی جریان نامی راه انداز نرم را تعیین می کند. کارارکتر Q نشان می دهد که راه انداز نرم مجهز به کنتاکتور بای پس داخلی است. در ادامه مثالی از کد فنی یکی از راه انداز های نرم اشنایدر را تحلیل می کنیم.

کد فنی سافت استارتر اشنایدر ATS22
                                                                                             کد فنی سافت استارتر اشنایدر ATS22

 

مثال:

تحلیل کد فنی سافت استارتر ATS252
                                                                                            تحلیل کد فنی سافت استارتر ATS252

 

 

 • نقشه سیم بندی سافت استارتر Altistart 22

شکل زیر سیم بندی را برای راه اندازی سافت استارتر ATS22 نشان می دهد.

راه اندازی سافت استارتر ATS22
                                                                                                 راه اندازی سافت استارتر ATS22

 

 • کاربرد راه انداز نرم اشنایدر ATS 22

 

  • پمپ های گریز از مرکز

كاهش سرعت و توقف كنترل شده بمنظور جلوگيري از ايجاد ضربات چكشي حفاظت در برابر كم باري و تغيير فاز

 

  •  پمپ های پیستونی

کنترل پمپ و جهت چرخش پمپ

 

  • فن 

تشخیص اضافه بار و يا كم باري

تشخيص خرابي موتور و فن

جلوگيري از گشتاور ترمزي در زمان توقف

 

  • توربين

نظارت حرارتی موتور از طریق پراب PTC ایزوله شده

 

  • كمپرسور هاي سرد خانه اي 

کنترل راه اندازي

مدیریت راه اندازی مجدد به طور اتوماتیک

 

 

  • کمپرسورهای چرخشي و گريز از مركز 

حفاظت در برابر تغییر جهت چرخش فاز

اتصال اتوماتيك برای تخلیه در هنگام توقف

کاربرد سافت استارتر ATS22 در کمپرسور چرخشی

  • جابجايي مواد/ نوار نقاله

نظارت بر اضافه بار و یا كاهش جريان برای تشخیص خرابي

تنظیم پارامترهای ثانويه موتور بسته به نوع محموله انتقالي

کاربرد سافت استارتر ATS22 در نوار نقاله

  • بالابر هاي چرخشي

نظارت بر اضافه بار و یا كاهش جريان برای تشخیص خرابی

  • ميكسر و ماشين هاي همزن مايعات

نمايش دهنده جریان کاری موتور

تقویت راه اندازی

کاربرد سافت استارتر اشنایدر ATS 22

  • پالايشگاه 

کنترل گشتاور شروع و توقف موتور

کاربرد سافت استارتر ATS22 در پالایشگاه       

 


 

 • کاتالوگ فارسی سافت استارتر  Altistart 48

راه انداز نرم اشنایدر هوشمند Altisatart 48 يك راه انداز نرم/ توقف نرم همراه با TCS (سيستم كنترل گشتاور ) و توان بالا و کاربرد پیشرفته براي موتورهاي آسنكرون است. اين محصول با قابليت هاي منحصر بفردي كه دارد براي يك راه اندازي كاملاً كنترل شده استفاده مي شود. همچنين توانايي كاهش سرعت، حفاظت در همه سطوح و نصب و راه اندازي ساده در سيستم هاي كنترلي را دارد.

سافت استارتر ATS48 با ولتاژ 230 تا 415 V و فركانس كاري 50/60Hz ، رنج وسيعي از موتورها با توان 45 kW تا 315 kW  را پوشش مي دهد و مطابق با استانداردهاي IEC 60947/CSA /UL ، داراي فيلتر EMC كلاس A و B و داراي گواهينامه DNV (مربوط به صنايع دريايي ) و CCIB / GOST / D-TICK و NOM نيز است.

راه انداز نرم ATS48
                         راه انداز نرم ATS48

 

 • مشخصات فنی راه انداز نرم اشنایدر Altistart 48

 • بهبود كارايي سيستم كنترل موتور توسط
  • كاهش فشار هاي مكانيكي و هيدروليكي
  • كاهش فشار بر روي سيستم توزيع الكتريكي (پيك ولتاژي اضافه جريان)
  • محدود كردن انرژی تلف شده و افزايش دماي سيستم

 

 • تنظيمات
  • پارامترهاي قابل تنظيم براي سادگي كار با موتور بخاطر داشتن منوي حسي بصري
  • نرم افزار Power suite: آماده سازي ، ذخيره ، تنظيمات پرينت ، فايل هاي قابل مقايسه ، از خصوصيات بارز اين نرم افزار است . اين نرم افزار برای درايو هاي Altivar نیز مشترك است و به 5 زبان انگليسي ، آلماني ، فرانسوي ، اسپانيايي و ايتاليايي تجهیز شده است .

 

 • حفاظت

موتورها: حفاظت حرارتي(پراب PTC) ، تشخيص خطاي فاز

دستگاه ها: حفاظت اضافه باري و كم باري توسط حد آستانه قابل تنظيم و زمانبندي مناسب، روتور قفل شده و كنترل جهت گردش توسط كنتاكتور باي پاس جهت جلوگيري از اتلاف حرارتي و داراي دستگاه كنترل ريموت.

 

                                                                                      مشخصات فنی سافت استارتر اشنایدر ATS48

Altistart 48

نوع محصول

پمپ و فن های صنعتی

ماشین های استاندارد  سنگین

کاربرد محصول

230…415 V

ولتاژ تغذیه

تكفاز یا سه فاز

تعداد فاز

45  تا  315kW

قدرت موتور بر حسب کیلو وات

راه اندازی با کنترل گشتاور

گشتاور راه اندازی موتور

بیشتر از 30 ثانیه

زمان راه اندازی قابل تنظیم

 

 • کاربردها
 • پمپ

کاهش فشار موج و دریچه موج سیال (با وجود منبع خط)
رفع آسیب به فیلتر یا spouts (آبیاری) و رفع ساییدگی زود رس از خطوط
فشار کمتر لوله ها
تنظیم مستقل از شرایط بار
حفاظت در مقابل كاهش بار (در حال خشک شدن)، از دست دادن و یا جابجايي فاز و قفل روتور

 فن و ماشین آلات اینرسی بالا نظير دستگاه سانتريفيوژ ، دستگاه خرد كن و دستگاه له كن

شروع همزمان، جلوگیری از تنش در درایوها، محدود سازی جریان و ولتاژ در لحظه راه اندازي

سافت استارتر ATS48
                                                           سافت استارتر ATS48
 • كمپرسور ها

تشخيص خودکار اضافه جريانیاكاهش جريان

برطرف كردن لغزش.

کاهش جريان لحظه اي.

حفاظت حتی برای موتور های ویژه

ماشين هاي حمل مواد و نوار نقاله ها

شروع تدریجی ، کاهش ضربه و لغزش.
کنترل اضافه جريان برای تشخیص گسل، نقاط سخت و یا متراکم و یا کنترل كم باري.

 

 

                                                             

 

 

 • کد فنی سافت استارتر اشنایدر ATS48

کد فنی سافت استارتر اشنایدر اطلاعات زیادی را در مورد نوع راه انداز نرم و کاربری آن در اختیار ما قرار می دهد. سه حرف اول کد فنی یعنی ATS همان نام تجاری سافت استارتر یا Altistart را مشخص می کند. دو کاراکتر بعدی مدل راه انداز نرم را معلوم می کند که ما در این قسمت به مدل Altistart 22 می پردازیم. سه رقم بعدی جریان نامی راه انداز نرم را تعیین می کند. کارارکتر Q نشان می دهد که راه انداز نرم مجهز به کنتاکتور بای پس داخلی است. در ادامه مثالی از کد فنی یکی از سافت استارتر های اشنایدر را تحلیل می کنیم.

کد فنی سافت استارتر ATS48
                                                                       کد فنی راه انداز نرم ATS48

 

 

مثال:

تحلیل کد فنی سافت استارتر ATS48
                                                                                          تحلیل کد فنی سافت استارتر ATS48

 

 • نقشه سیم بندی سافت استارتر ATS48

شکل زیر سیم بندی را برای راه اندازی سافت استارتر ATS48 با کنترل دو سیمه و سه سیمه نشان می دهد.

راه اندازی سافت استارتر ATS48 با کنترل دو سیمه

                                                                                   راه اندازی سافت استارتر ATS48  با کنترل دو سیمه

 

راه اندازی سافت استارتر اشنایدر ATS48 با کنترل سه سیمه
                                                                                  راه اندازی سافت استارتر اشنایدر ATS48 با کنترل سه سیمه

 

در شکل زیر سیم بندی راه انداز نرم برای راه اندازی N موتور را نشان می دهد.

راه اندازی N موتور با سافت استارتر ATS48
                                                                                                   راه اندازی N موتور با سافت استارتر ATS48
 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید یا با ارائه پیشنهادات خود، ما را در بالا بردن کیفیت مقالات یاری کنید.

مقالات مرتبط

29 نظرات

 1. آریان فولاد

  پاسخ دادن

  تفاوت سافت استارترهای اشنایدر سری ATS22 و ATS48 در چیست؟

  10 اکتبر 2019
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   تمامی سافت استارترهای سری ATS22 مجهز به کنتاکتور بای پاس (Bypass) داخلی هستند؛ ولی سری ATS48 کنتاکتور بای پاس داخلی ندارد، زیرا به دلیل توانایی زیاد در تحمل جریان های راه اندازی و جریان های بعد از راه اندازی که از مدار می گذرد، سافت استارتر آسیب نمی بیند و نیازی ندارد تا از مدار خارج شود. ولی در سری های ATS22 باید کنتاکتور بای پاس داخلی داشته باشند تا بعد از راه اندازی موتور، از مدار خارج شده تا آسیبی نبینند.

   10 اکتبر 2019
 2. behrad

  پاسخ دادن

  سلام به هنگام راه اندازی الکتروموتور 130 کیلو وات بصورت ستاره مثلث U1 V1 W1 به T1 T2 T3 l متصل شده و تکلیف سرهای دیگر موتور چیست ؟ممنونم

  9 دسامبر 2019
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سلام. سر U1 V1 W1 را به صورت مثلث بسته و سر دیگر U2 V2 W2 یا سرهای دیگر را به صورت ستاره ببندید. تنها سر مثلث را به سافت استارتر متصل نمایید و نیازی نیست تا سرهای دیگر به سافت متصل شوند و سربندی آنها به صورت ستاره، مشکل را حل می کند.
   سربندی موتور به صورت مثلث
   سربندی موتور به صورت ستاره

   16 دسامبر 2019
 3. مجيد ساهور

  پاسخ دادن

  با سلام. براي راه اندازي يك موتور الكتريكي با قدرت 15kw كه يك پمپ گريز از مركز و راه اندازي مي كند و تعداد دفعات روشن و خاموش شدن موتور در 24 ساعت تقريبا 150 بار است و اين موتور در حالت مثلث 29 آمپر جريان از شبكه مي كشد، چه نوع سافت استارتي و پيشنهاد مي كنيد؟

  30 دسامبر 2019
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سلام. سافت استارت ها برای تعداد قطع و وصل زیاد در بازه شبانه روز جواب نمی دهند مگر اینکه کنتاکتور بای پاس داخلی نداشته باشند. نمونه های ATS48 اشنایدر الکتریک، کنتاکتور بای پاس ندارد، بنابراین می تواند جوابگوی کار شما باشد. سافت استارت 18.5 کیلو وات اشنایدر الکتریک با کد فنی ATS48D38Q مورد مناسبی برای موتور شما خواهد بود.
   گفتنی است که بیشتر سافت استارترها دارای پلاتین های قطع و وصل یا کنتاکتور بای پاس داخلی هستند. برای 150 بار خاموش و روشن شدن در 24 ساعت، به معنای قطع و وصل شدن پلاتین ها در هر 10 دقیقه یکبار است که عدد بالایی بوده و می تواند باعث خرابی پلاتین ها و خال زدن آن ها شود. به جای سافت استارتر می توانید از درایو برای کنترل دور موتور استفاده نمایید. همچنین اگر تغذیه درایو قطع نشود، می تواند به تعداد دفعات زیاد موتور را خاموش و روشن نماید، در حالی که درایو آسیب هم نمی بیند.

   15 ژانویه 2020
 4. Sh

  پاسخ دادن

  سلام Ats48 و Ats22 هردو علامت Q رو دارن چطوری یکیشون بای پاس دارن یکیشون ندارن؟ ممنون

  1 آوریل 2020
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سلام. ساختار داخلی ATS48 به گونه ای است که می تواند بعد از راه اندازی موتور، در مدار باقی بماند و جریانات گذرنده از خود را تحمل نماید. بنابراین نیاز به بای پاس شدن ندارد. اما ATS22 چنین ساختار قدرتمندی در تجهیزات داخلی خود نداشته و نیاز هست تا بعد از راه اندازی موتور، از مدار خارج شود تا آسیبی به سیستم داخلی سافت استارتر وارد نشود.

   19 آوریل 2020
 5. آیریک صنعت

  پاسخ دادن

  در مورد گزینه Boost میشه راهنمایی کنید؟ چه کاری دقیقاً انجام میده؟

  23 ژوئن 2020
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   گاهی نیاز است که موتور در هنگام راه اندازی، 100% قدرت را نیاز داشته باشد. معمولاً موتورهای زیر بار مانند کف کش ها به چنین قدرتی برای لحظه اول نیازمندند؛ تا از جا کنده شده و شک به موتور وارد شود تا بتواند راه اندازی شود.
   در سافت استارترهای مدل ATS22 چنین قابلیتی تعبیه شده است. عملکرد این قابلیت بدین گونه است که در لحظه کوتاهی (0.1 تا 1 ثانیه)، کل ولتاژ مورد نیاز روی موتور سوار شده و سپس به تنظیم اولیه سافت استارتر بر می گردد. عملیات Boost گشتاور لازم برای راه اندازی موتور را در لحظه کوتاه فراهم می کند.
   گزینه bst در منوی Adj قابل دستیابی است.

   23 ژوئن 2020
 6. نورد آلومینیوم

  پاسخ دادن

  بنده یک دستگاه سافت استارتر 132 کیلووات ATS22 دارم. موتوری که قرار است با سافت استارتر راه اندازی شود، 100 اسب بخار است که در حال حاضر به صورت ستاره مثلث بسته شده و راه اندازی می شود.
  موتور یک دستگاه نورد آلومینیوم را حرکت می دهد که در لحظه راه اندازی، بدون بار است و تا 300 آمپر جریان می کشد. بعد از راه اندازی و تثبیت شدن در سرعت نامی، جریان به 45 آمپر رسیده و بعد از بارگذاری مواد، تا 70 آمپر می رسد.
  نکته دیگر اینکه تعداد دفعات خاموش و روشن موتور دو بار در روز است.
  آیا سافت 132 کیلووات اشنایدر برای چنین سیستمی مناسب است؟

  27 ژوئن 2020
 7. محمد

  پاسخ دادن

  با سلام. لطفا راهنمایی فرمایید برای راه اندازی یک کمپرسور گاز در پالایشگاه با ولتاژ ۱۱ کیلو ولت و توان ۱۰ مگا وات سافت استارت بهتر است یا VFD ؟ با تشکر از سایت خوبتان

  8 سپتامبر 2020
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سلام. خوشحالیم که این مقاله برای شما مفید بوده.
   برای موتورهای بزرگ و گرانی مثل مورد شما قطعا استفاده از درایو یا VFD منطقی تره. علت اینه که این مونور هم حفاظت الکتریکی و هم حفاظت میکانیکی میخواد که فقط درایو میتونه این کار رو به خوبی انجام بده.

   13 سپتامبر 2020
 8. دانشگاه صنعتی امیرکبیر

  پاسخ دادن

  نمایشگر یک عدد سافت استارتر ATS22 اشنایدر الکتریک خطای SEF رو نشان می دهد علت چیست؟

  12 سپتامبر 2020
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   این خطای سافت استارتر ATS22 مربوط به زمان استارت (ACC) و زمان کنترل استارت ( TLS) است. همیشه كنترل استارت بايد بالاتر از زمان استارت باشد. برای تنظیم این مورد می توانید هر دو مورد رو در منوی (SET) تنظیم کنید.

   خطای SEF سافت استارتر ATS22

   12 سپتامبر 2020
 9. تورج

  پاسخ دادن

  واقعا کلیه مطالبتون عالیییییییی
  شما شماره واتساپ دارین؟
  ممنون میشم

  26 سپتامبر 2020
 10. عمانی

  پاسخ دادن

  سلام.
  من میخوام یه موتور پمپ 11 کیلو وات رو روشن کنم که حدود 700 متر از منبع تغذیه فاصله داره. برای کابل کشی از کابل آلومینیوم 3*95 استفاده کردم. به من سافت استارتری پیشنهاد بدید که بتونه این موتور رو راه اندازی کنه و اگر خواستم این موتور رو با یک موتور 15 کیلو وات جایگزین کنم باز هم این سافت استارتر برام قابل استفاده باشه

  14 اکتبر 2020
 11. کارند

  پاسخ دادن

  سلام. برای نصب تابلو برق 132 کیلو وات برای کف کش چاه به چه تجهیزاتی در تابلو احتیاج دارم ؟

  14 اکتبر 2020
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   مهم ترین تجهیزات مورد نیاز شما سافت استارتر، کنتاکتور و کلید حرارتی است. استفاده از کلید حرارتی برای اطمینان از اینه که آب چاه برق دار نشه. برای طراحی تابلو برق مورد نظرتون لطفا با شماره های 03132663836 تماس بگیرید یا از طریق واتسپ به شماره 09120865970 با ما در ارتباط باشید

   14 اکتبر 2020
 12. حمید

  پاسخ دادن

  چندین سافت مدلATS48جت فن تونل داریم که بعضی ازآنها زمانی که برق قطع میشوددرزمان راه اندازی مجددفالت میگیرد وبرای راه اندازی مجددنیازمیشودازدرون تابلوفیوزمینیاتوری برق تغذیه آن قطع ووصل گردد.چرا؟

  28 اکتبر 2020
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر
   چون بعد از اینکه مدار سافت روشن شد ۳ الی ۵ ثانیه بعد باید فرمان استارت داده شود . اگر این سیستم رعایت شده و باز هم همین مشکل وجود دارد باید کد خطا را اعلام کنید .

   29 اکتبر 2020
 13. احمدی

  پاسخ دادن

  با سلام
  دلیل استفاده از کنتاکتور در بالا دست و ورودی در مدار بعضی سافت استارترها چیست؟

  3 دسامبر 2020
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   با سلام و وقت بخیر
   سافت استارتر دارای سیم بندی قدرت و فرمان و سه ورودی و سه خروجی جهت اتصال به الکتروموتور است. در بعضی از سافت استارترها مانند سافت استارترهای اشنایدر سری ATS22 تنها دو مسیر قدرت، تریستور دارند و پس از طی زمانی بای پس می شوند و تا استارت مجدد قطع می مانند. اما مسیر قدرت فاقد تریستور وصل و برق دار است. به همین دلیل نیاز است قبل از سافت استارتر به منظور قطع مسیر برق به الکتروموتور، کنتاکتور قرار داده شود. در بعضی سافت استارترها مانند سافت استارترهای اشنایدر سری ATS48 هر سه مسیر قدرت دارای تریستور هستند.
   لازم به ذکر است کنتاکتوری که موازی با سافت استاتر در مدار قرار می گیرد به منظور بای پس خارجی کنتاکتورهایی نظیر کنتاکتورهای اشنایدر سری ATS48 است که تیغه های مخصوص بای پس داخلی در مدار داخلی آن ها تعبیه نشده است.

   3 دسامبر 2020
 14. مهدی

  پاسخ دادن

  سلام سافت استارتری داریم که قبلا برای موتور 55 کیلو وات استفاده میشده قرار است موتور عوض شده و به 37 کیلو وات تغییر پیدا کند ایا میتوان از همین سافت برای موتور 37 کیلو وات استفاده کرد (محدودیت تنظیم جریانی نداریم )

  10 دسامبر 2020
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر.
   بله می تونین از همون سافت استارتر استفاده کنید، فقط در تنظیمات سافت، جریان نامی تنظیم شده رو باید کاهش بدید.

   13 دسامبر 2020
 15. رضا عناصری

  پاسخ دادن

  بادرود فراوان و تشکر از سایت خوب وعالی و همچنین از راهنمایی و پاسخ گویی به مشتریان،احتراما یک دستگاه سافت استارتر مدل ****ATS01N2 خریداری کردم بمنظور باز وبسته کردن درب کشویی که بوسیله یکدستگاه الکتروموتور 2,2کیلووات بصورت چپ گرد وراستگرد عمل باز وبسته کردن درب رو انجام میده ضمنأ یه ریموت کنترل هم برای باز وبسته کردن درب هم نصب کردم وعمل استپ کردن با دوعدد میکروسوییچ انجام میگیرد،درحالی که درنقشه سافت استارتر تغذیه سافت استارتر و تیغه L1,L2,وL3 ترسیم شده،بسیار ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید که چطور سافت استارتر رو روی این مدار نصب کنم که آیا باید مدار قبلی رو تغیر بدم?یا اینکه سیم های خروجی از کنتاکتور که بطرف موتور میره رو به سافت استارتر وصل کنم وخروجی سافت رو به موتور وصل کنم.موتور3فاز است،واینکه به کنتاکتور بای پاس نیاز دارم یا نه ،زمان باز و بسته شدن درب 10ثانیه طول میکشه،آیا باید میکرو سویچها رو به LI1,LI2و+LIوصل کنم? از صبر و شکیبایی شما سپاسگذارم.

  15 دسامبر 2020
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر.
   راحت ترین کاری که میتونین انجام بدین بدون اینکه تغییری در مدار بدین به این صورت هست :
   در مدار شما یک کلید حرارتی یا مینیاتوری برای ورود کنتاکتورها استفاده شده است . شما تنها کاری که میکنید سافت را بین کلید و کنتاکتور قرار میدهید و از کنتاکت باز NO هردو کنتاکتور برای LI+به.LI1.LI2 به صورت موازی وصل می کنید که هر وقت هر کنتاکتور وصل شود سافت را هم راه‌اندازی کند این مدار ساده ترین راه ممکن هستش بدون آنکه اصل مدار قبلی را تغییر دهند. نیازی هم به بای پس خارجی نیست.

   19 دسامبر 2020

نظرات