روش کنترل دور موتور DC

ماشينهاي DC داراي قابليت انعطاف بسيار بوده و در صنايع كاربرد وسيعي دارند. با اتصالات مختلف سيم پيچ ميدان مي توان در اين ماشين ها به مشخصه هاي گوناگون گشتاور، سرعت و ولتاژ جريان دست يافت.
موتورهاي DC به خاطر امكان سرعت بالاي خود كاربرد وسيعي در صنايع دارند. امروزه هنوز موتورهاي DCدر سيستمهاي حمل و نقل (مترو) حرف اول را مي زنند. موتورهاي DC كوچك در سيستم هاي كنترل به وفور يافت مي شوند.

از عمده کاربردهای کنترل کننده دور و گشتاور موتور الکتریکی، انتقال انرژی از منبع آن به فرایند تحت کنترل است. درایوهای DC، سیستم های کنترل سرعت برای موتورهای DC هستند. در موتورهای DC، سرعت موتور با ولتاژ محرک رابطۀ مستقیم و با شار موتور (که یک تابع جریان میدان است) رابطۀ معکوس دارد. اما می توان از هر دو ولتاژ یا جریان میدان برای کنترل سرعت استفاده کرد.

 

    

 

سرعت موتور DC بستگی به یک سری موارد دارد که عبارتند از:

– ولتاژ و جریان عبوری از سیم پیچ موتور

– بار موتور

– گشتاور موتور

بنابراین، با توجه به موارد ذکر شده در بالا، ساده ترین راه برای کنترل سرعت موتور DC استفاده از مقاومت متغیر یا رئوستا است. اما یکی از پرکاربردترین روش ها بر کنترل دور موتور DC، استفاده از مدولاسیون عرض پالس است. در این روش که به اختصار PWM نیز نامیده می شود، یک روش موثر در کنترل توان است که در آن مقدار توان اعمالی به بار به دوره کاری سیکل وظیفه یا Duty cycle بستگی دارد.

در روش کنترل موتور به وسیلۀ PWM، یک فرکانس مناسب و ثابت را انتخاب کرده و در صورتی که نیاز به افزایش سرعت موتور باشد، دوره کاری یا همان Duty cycle  را افزایش و در صورتی که نیاز به کاهش سرعت موتور باشد دوره کاری را کاهش می دهیم. گفتنی است دوره کاری یا سیکل وظیفه در موتورهای الکتریکی معمولا کمتر از ۱۰۰% است.

 

 

مقالات مرتبط