رله کنترل سطح اشنایدر

 

رله کنترل سطح 

 

 

 • رله کنترل سطح مایعات 

    رله کنترل سطح مایعات یا فلوتر برای کنترل پمپ ها به منظور پر کردن اتوماتیک مخازن آب و یا حفاظت پمپ های شناور در برابر خشک و بدون آب کار کردن و یا  برای تشخیص سطح مایعات به کار می رود. بسیاری از کارخانه های  صنعتی مانند کارخانه های فعال در صنایع شیمیایی، بهداشتی، غذایی، ساختمانی و غیره ملزم به ذخیرۀ مواد جامد در مخازن می باشند. از این رو مهندسان ابزار دقیق آن صنایع مجبور به اندازه گیری و کنترل سطح مواد جامد و به تبع آن اندازه گیری حجم مواد درون مخازن هستند. به طور کلی تکنیک های مختلفی جهت اندازه گیری سطح مایعات و جامدات وجود دارد و در هر کاربرد می توان حداقل یکی از این تکنیک ها را به کار برد.

   بعضی از مواد جامد به صورت دانه دانه هستند و می توانند به ذرات کوچک تر تقسیم شده و به صورت ناموزون در مخزن انباشته شوند؛ در صورتی که سطح مایعات به صورت موزون و یکنواخت در مخزن پر شده و بالا می آید. مایعات حتی آن دسته که گران روی بالا دارند در نهایت به یک سطح یکنواخت و شکل یکسان در مخزن می رسند. در صورتی که در اکثر مواد جامدات، توده (کوپه) در مخزن تشکیل می دهند.

رله کنترل سطح مایعات اشنایدر
                       رله کنترل سطح RM35….MW اشنایدر

 

 • رله کنترل سطح مایعات اشنایدر

    رله کنترل سطح مایعات اشنایدر از سری رله کنترلی اشنایدر Zelio است. این رله های کنترلی، عملکرد غیر عادی را تشخیص می دهند و این امکان را برای کاربر فراهم می کنند که بتوان قبل از اینکه مشکل جدی در سیستم به وجود آید، اقدامات اولیه را انجام دهد و سیستم را کنترل کند. برخی از رله های کنترلی اشنایدر به دسته های زیر تقسیم می شوند: رله کنترل فاز، رله کنترل جریان و ولتاژ، رله کنترل فرکانس، رله کنترل سرعت و رله کنترل سطح

   رله کنترل سطح مایعات اشنایدر با در نظر گرفتن یک یا دو سطح آستانه عمل پر یا خالی شدن را کنترل کرده و از سرریز کردن مخازن یا خشک کار کردن پمپ ها جلوگیری می کند . این رله ها یک پوشش ضد آب دارند و شرایط کنترلی با LED تعبیه شده روی پنل رله مشخص می شود. 

   رله کنترل سطح مایعات اشنایدر دو نوع رایج برای مایعات رسانا و نارسانا به ترتیب با کد فنی RM35LM33MW و RM35LV14MW تولید شده اند. رله RM35LM33MW در تشخیص خطا در آب بندی پمپ ها و در آب های رسانا مانند آب باران، آب شهری، آب صنعتی، آب دریا، کود شیمیایی مایع و آب های اسیدی کاربرد دارد و رله RM35LV14MW در آب های خالص، گاز مایع و نفت، اتیلن گلیکول ، پارافین و رنگ و … استفاده می شود.

  رله RM35LM33MW با استفاده پروب و رله RM35LV14MW بر اساس سنسور ها کار می کند. عملکرد رله RM35LM33MW به این صورت این که مقاومت ظاهری مایع بین دو پروب را اندازه گیری می شود. اگر مقدار اندازه گیری شده از میزان آستانه تعیین شده کمتر باشد رله تغییر وضعیت می دهد. برای جلوگیری از الکترولیت شدن رله، یک جریان AC از پروب ها عبور می کند. برای بررسی قیمت و خرید رله کنترل سطح اشنایدر کلیک کنید.

 

 • ویدئوی آموزشی رله کنترل سطح مایعات اشنایدر

   در ویدئوی آموزشی رله کنترل سطح مایعات اشنایدر، رله RM35LM33MW معرفی شده است. نحوه عملکرد این رله و کاتالوگ آن به طور کامل تحلیل می شود و سیم بندی آن بیان می شود. به علاوه تنظیمات رله با توجه به کاربرد های مختلف مورد بررسی قرار می گیرد.

 
 
 

 

 • کاتالوگ فارسی رله کنترل سطح مایعات اشنایدر

  رله کنترل سطح مایعات
         علائم تخلیه کردن و پر کردن منبع در رله

   در کاتالوگ فارسی رله کنترل سطح مایعات اشنایدر به بررسی ولوم هایی که روی پنل آن قرار دارد و برای کاربرد های مختلف تنظیم می شود پرداخته شده است. اولین کلید برای انتخاب عمل تخلیه یا پر کردن و انتخاب میزان حساسیت استفاده می شود که برای هر دو عمل تخلیه کردن یا پر کردن منبع سه پارامتر زیر قابل انتخاب خواهند بود:

 • HS (حساسیت بالا)، ۲۵۰ اهم تا ۵ کیلو اهم
 • St (حساسیت استاندارد)، ۵ کیلو اهم تا ۱۰۰ کیلو اهم
 • LS (حساسیت کم)، ۵۰ کیلو اهم تا ۱ مگا اهم

ولوم دوم میزان حساسیت را از صفر تا ۱۰۰ درصد تنظیم می کند. ولوم سوم میزان تاخیر را مشخص می کند. به علاوه با استفاده از این ولوم می توان تعداد سطحی که در نظر داریم با استفاده از این رله کنترل کنیم تعیین می شود. 

 • ۲: کنترل دو سطح
 • ۱: (ON delay) کنترل یک سطح با تاخیر
 • ۱: (OFF delay) کنترل یک سطح بدون تاخیر
   

  ولوم آخر برای تعیین میزان تاخیر از ۰٫۱ تا ۵ ثانیه استفاده می شود. تاخیر در این رله به این دلیل است که هنگامی که مخزن مایع تخلیه یا پر می شود، مایع تا حدی مواج است و مدت زمانی احتیاج دارد تا به سطحی یکنواخت برسد. این تاخیر باعث می شود که میزان خطا در تشخیص سطح آب به حداقل برسد. بنابراین با توجه به نوع مایع و شرایط موجود، میزان تاخیر توسط این ولوم قابل تنظیم است.

 

   روی رله RM35LM33MW سه LED برای تعیین وضعیت وجود دارد.

 • Tt : تاخیر زمانی ( LED زرد رنگ)
 • Un : روشن بودن منبع تغذیه (LED زرد رنگ)
 • R : روشن بودن و کار کردن رله ( LED سبز رنگ)

  دمای عملکرد این رله بین ۲۰- تا ۵۰ درجه سانتی گراد است و درجه حفاظت آن IP30 است که میزان حفاظت تجهیزات برقی در مقابل نفوذ آب و گرد و غبار را مشخص می کند. رله کنترل سطح اشنایدر می تواند ۳۶۰ بار در ساعت عمل کند و نتیجه صحیحی ارائه دهد.

 

 • سیم بندی رله کنترل سطح اشنایدر

     شکل زیر سیم بندی رله کنترل سطح اشنایدر را نشان می دهد. در این شکل برای حالت دو سطحه یعنی وقتی ولوم دوم روی ۲ قرار بگیرد و در حالتی که ولوم دوم برای حالت یک سطحه یعنی روی ۱ (ON delay) یا ۱ (OFF delay) باشد به صورت زیر است. A1 و A2 تغذیه رله هستند. پایه های ۱۱ و ۱۴ برای تغییر وضعیت موتور با توجه به میزان مقاومت بدست آمده از پروب ها استفاده می شوند و در حالت دو سطحه سه پایه MIN و MAX و C برای اتصال سه پروب متصل می شود و در حالت یک سطحه فقط از پایه های MIN و C استفاده می شود.

سیم بندی رله کنترل سطح اشنایدر برای دو حالت یک سطحه و دو سطحه
                                سیم بندی رله برای دو حالت یک سطحه و دو سطحه

 

 • عملکرد رله کنترل سطح اشنایدر

  عملکرد رله کنترل سطح اشنایدر به این صورت است که به طور کلی برای دو عمل تخلیه کردن و پر کردن کار می کند و در هر کدام از این دو حالت می توان رله را به صورت دو سطحه، یک سطحه با تاخیر و یک سطحه بدون تاخیر تنظیم کرد. در شکل های زیر مثال هایی از هر سه حالت آورده شده است.

 

  • حالت دو سطحی

در این شکل عملکرد رله کنترل سطح را برای حالت دو سطحی در دو انتخاب پر کردن و خالی کردن نشان می دهد. وقتی سطح مایع از سطح MIN پایین تر یا از سطح MAX بالاتر برود رله عمل می کند. در این مثال در ابتدا سطح مایع از MIN پایین تر است. پس موتور روشن می شود و عمل پر کردن انجام می شود تا به سطح MAX برسد و موتور خاموش می شود. مجددا به علت اینکه سطح مایع از حد MAX بالا تر است رله عمل می کند و عمل تخلیه انجام می شود تا به سطح MIN برسد. شکل بعدی این مراحل را بهتر نشان می دهد.

 

عملکرد رله کنترل سطح اشنایدر در حالت دو سطحی
                                                       عملکرد رله کنترل سطح اشنایدر در حالت دو سطحی
پرکردن مخزن با استفاده از رله کنترل سطح در حالت دو سطحی
               پرکردن مخزن با استفاده از رله در حالت دو سطحی
تخلیه مخزن با استفاده از رله کنترل سطح در حالت دو سطحی
          تخلیه مخزن با استفاده از رله در حالت دو سطحی

 

 

 

  • حالت تک سطحی با تاخیر

در حالت تک سطحی وقتی تاخیر وحود داشته باشد یعنی ولوم روی Delay ON قرار بگیرد به این صورت است که فقط یک سطح آستانه برای عمل کردن رله وجود دارد. مثال زیر عملکرد رله کنترل سطح اشنایدر را در حالت پر کردن بررسی می کند. وقتی سطح مایع از سطح آستانه بالاتر باشد، بعد از کمی تاخیر که از روی پانل رله قابل تنظیم است Tt رله روشن می شود و عمل تخلیه انجام می شود تا وقتی سطح مایع به سطح آستانه برسد. در این حالت رله خاموش می شود و تا زمانی که میزان سطح مایع از سطح آستانه بالاتر نرود روشن نمی شود.

 

رله کنترل سطح اشنایدر تک سطحه با تاخیر
                                   عملکرد رله کنترل سطح اشنایدر تک سطحه با تاخیر – تخلیه کردن

 

در ادامه مثالی برای حالت تک سطحه با تاخیر برای عمل پر کردن آورده شده است. با پایین آمدن سطح مایع تا سطح آستانه، رله بعد از Tt ثانیه تاخیر عمل می کند و عمل پر کردن انجام می شود تا دوباره سطح مایع به سطح آستانه برسد. سپس رله غیر فعال می شود و تا زمانی که سطح مایع از سطح آستانه بالاتر نرود به همین حالت باقی می ماند.

 

رله کنترل سطح اشنایدر تک سطحه با تاخیر برای عمل پرکردن                                                                     عملکرد رله کنترل سطح اشنایدر تک سطحه با تاخیر-پر کردن

 

 

خالی کردن تک سطحی با تاخیر
تخلیه مخزن با استفاده از رله در حالت تک سطحی با تاخیر
پرکردن مخزن با استفاده از رله در حالت تک سطحی با تاخیر
    پرکردن مخزن با استفاده از رله در حالت تک سطحی با تاخیر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • حالت تک سطحی بدون تاخیر

در حالت تک سطحی بدون تاخیر یعنی ولوم روی Delay OFF قرار بگیرد. در این حالت فقط یک سطح آستانه برای عمل کردن رله وجود دارد. مثال زیر عملکرد رله در حالت تک سطحی بدون تاخیر را نشان می دهد. در این مثال عمل تخلیه کردن بررسی می شود. وقتی سطح مایع از سطح آستانه بالاتر باشد رله عمل می کند و عمل تخلیه انجام می شود و برای جلوگیری از خطا کمی تاخیر زمانی در قطع رله وجود خواهد داشت. سپس مدار قطع می شود و با بالا رفتن مجدد سطح مایع دوباره رله روشن می شود. 

 
عملکرد رله کنترل سطح اشنایدر تک سطحه بدون تاخیر - تخلیه کردن
                                  عملکرد رله کنترل سطح اشنایدر تک سطحه بدون تاخیر – تخلیه کردن

در مثال دوم عملکرد رله کنترل سطح تک سطحه بدون تاخیر در حالت پرکردن را نشان داده شده است. در این حالت نیز وقتی سطح مایع از سطح آستانه پایین تر باشد رله عمل می کند و مایع وارد مخزن می شود و تا زمانی که به سطح آستانه برسد ادامه می یابد. مدت زمان کوتاهی هم بعد از رسیدن به سطح آستانه رله روشن می ماند تا در صورتی که خطا رخ داده باشد اثری بر نتیجه کار نداشته باشد. این روند هر بار که سطح مایع از سطح آستانه پایین تر بیاید رخ می دهد.

 

عملکرد رله کنترل سطح اشنایدر تک سطحه بدون تاخیر-پر کردن
                                            عملکرد رله کنترل سطح اشنایدر تک سطحه بدون تاخیر-پر کردن

 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات ذکر کنید و با ارائه نظرات خود، ما را در بهبود هر چه بیش تر کیفیت مطالب یاری کنید. 

 

,

مقالات مرتبط

نظرات