راهنمای انتخاب پنل های خورشیدی

 

راهنمای انتخاب پنل های خورشیدی

انواع پنل های خورشیدی

در این مقاله به منظور راهنمای انتخاب پنل های خورشیدی مناسب، ابتدا به معرفی انواع سلول های تشکیل دهنده پنل های خورشیدی می پردازیم:

 • پنل خورشیدی مونو کریستال

این نوع پنل شامل سلول های خورشیدی هستند که از کریستال خالص سلیکون ساخته می شوند . حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد راندمان دارند، در آب و هوای گرم عملکرد بهتری دارند، قیمت آنها نسبتاً بالاتر است.

 • پنل خورشیدی پلی کریستال

این نوع پنل شامل سلول های خورشیدی هستند که از دانه های مختلف تک کریستال ساخته می شوند. راندمان آنها حدود ۱۳ تا ۱۶ درصد است. در آب وهوای گرم عملکرد آنها تحت تاثیر قرار می گیرد. قیمت نسبتاً پائین تری دارند.

 • پنل خورشیدی لایه نازك

ساختار کریستالی منظمی ندارند و در ضخامت های کم ساخته می شوند. تا حدی قابل انعطاف هستند و می توان آنها را روی سطوح مختلف بکار گرفت؛ اما راندمان پائینی دارند (حدود ۷ درصد).

انواع-پنل-خورشیدی-مونوکریستال-پلی کریستال-لایه نازک

 • گزینش قطعات و برآورد هزینه های پنل های خورشیدی

به منظور انتخاب پنل های خورشیدی با ارزیابی موقعیت محل اجرای سیستم برق خورشیدی، با واقعیات و امکانات موجود آشنا شده، توان تولیدی موردنیاز مشخص گردیده، مناسب بودن یا نبودن محل مزبور برای نصب چنین سیستمی محرز شده و نهایتاً،برآورد تقریبی هزینه ها نیز دست تان می آید.

در این مرحله، باید مدل های مختلف و محصولات گوناگون موجود در بازار را مورد بررسی قرار دهید تا مشخص شود که کدام یک از آن ها با نیازها و خواسته های شما، تناسب بیشتری دارند.

 

 • سیستم های متصل به شبکه

اگر تصمیم به طراحی و ساخت یک سیستم متصل به شبکه دارید، معمول این است که برای دستیابی به ولتاژهای بالاتر، چند پنل خورشیدی را به صورت سری به یکدیگر اتصال دهید.

علی رغم آن که با بالا رفتن ولتاژ DC، راندمان با بازده سیستم هم افزایش می یابد ولی در عین حال نباید از خطرات بالقوۀ این گونه ولتاژها غافل شد. با وجودی که ارقامی در حد ۶۰۰ ولت در آمریکای شمالی و ۱۰۰۰ ولت در اروپا، ولتاژهای معمول و متداولی محسوب می گردند، ولی نباید از نظر دور داشت که ولتاژهای یاد شده به سادگی قادر به آسیب رسانیدن و از پا در آوردن افراد در تماس با آن ها می باشند.

از آنجایی که پنل ها دائماً در معرض تابش نور خورشید و طبیعتاً در حال تولید برق هستند، اگر در اثر ارتکاب یک اشتباه در هنگام نصب، یا آسیب های واردۀ ناشی از وجود حیوانات خانگی و غیر خانگی و یا اصولاً به دلیل خوردگی و فرسودگی های ناشی از گذشت زمان، در یکی از سیم های متصل کنندۀ پنل ها به هم، خراش، پارگی و یا هر مشکل مشابه ای رخ دهد، این اتفاق می تواند باعث ایجاد جرقه شده و عواقب و پیامدهای خطرناکی را به دنبال داشته باشد.

جرقه ای که در ولتاژهای بالا ایجاد می گردد باعث تولید گرمای فوق العاده زیادی شده و به راحتی قادر به ذوب کردن مواد مختلف و حتی فلزات بوده و در یک چشم بر هم زدن موجب شروع یک آتش سوزی میگردد.

اگر هدفتان طراحی و نصب یک سیستم برق خورشیدی کوچک متصل به شبکه باشد، عملاً با ولتاژهایی در حد ۴۸ ولت و پایین تر سر و کار خواهید داشت.

البته نباید فراموش کرد که در سیستم های بزرگتر مشابه که برای تأمین برق موردنیاز یک خانۀ بزرگ و یا رفع احتياجات الکتریکی یک واحد صنعتی طراحی می گردند، با توان های بالایی روبرو خواهید بود و چون با پایین بودن ولتاژ، شدت جریان جاری در سیم ها افزایش می یابد، استفاده از ولتاژهای اندک در این گونه طرح ها، عاقلانه نمی باشد.

حد نهایی توان یک سلول خورشیدی با ولتاژ پایین، چیزی در حدود ۴ کیلووات است.

 

 

 • ولتاژها و جریان ها

شدت جریان از تقسیم توان (بر حسب وات) به ولتاژ (بر حسب ولت) به دست می آید و به این لحاظ هنگامی که سیستم تان با ولتاژ پایین تری کار می کند، شدت جریان جاری در سیم ها به مراتب بیشتر از میزان مشابه در طرح های با ولتاژهای بالاتر است.

برای روشن شدن موضوع یک لامپ کم مصرف خانگی را در نظر بگیرید؛ یک لامپ ۱۲ وات که با برق شهر کار می کند، در هر ساعت، ۱۲ وات ساعت انرژی الکتریکی را مصرف می کند. در این صورت شدت جریان جاری در سیم کشی مربوطه، حاصل تقسیم ۱۲ وات به ۲۳۰ ولت یا ۰٫۰۵۲ آمپر بوده و در صورتی که ولتاژ برق شهر ۱۱۰ ولت در نظر گرفته شود، رقم مزبور معادل ۱۲ وات تقسیم بر ۱۱۰ ولت یا حدوداً ۰٫۱ آمپر خواهد بود.

اکنون اگر بخواهید همان لامپ ۱۲ واتی را با یک باتری ۱۲ ولتی روشن کنید، این بار، شدت جریان، حاصل تقسیم ۱۲ وات به ۱۲ ولت یا ۱ آمپر می باشد و در صورتی که برای روشن کردن لامپ مزبور بخواهید از دو باتری سری شده با ولتاژ خروجی ۲۴ ولت استفاده کنید، شدت جریان، حاصل تقسیم ۱۲ وات به ۲۴ ولت، یا ۰٫۵ آمپر خواهد بود. به هر حال و بدون در نظر گرفتن اندازۀ ولتاژ، در هر صورت، در پایان روز، همان مقدار انرژی مصرف شده است.

نکتۀ مهمی که در این مطلب نهفته است، «مقاومت» می باشد. مقاومت، مخالفتی است که سیم حامل جریان، در مقابل عبور آن، از خود نشان می دهد. برای اینکه ماهیت مقاومت در ذهنتان تداعی شود، آن را به اصطکاک ناشی از حرکت الکترون ها در سیم، تشبیه نمایید.

اگر مقاومت سیمی زیاد باشد، با عبور جریان برق از آن، افت توان قابل ملاحظه ای مشاهده خواهد شد. با بالا رفتن ولتاژ، جریان کاهش یافته و مقاومت نیز کم می گردد. با بالا رفتن سایز و قطر کابل، مقاومت کاهش می یابد؛ البته این روند، حد و حدودی داشته و با ادامۀ افزایش قطر کابل انتخابی، نهایتاً به جایی می رسید که کابل موردنظر بیش از حد قطور و غیر قابل انعطاف شده و عملاً کار کردن با آن، دشوار می گردد. در این صورت و با رسیدن به این حدود، راه حل نهائی، بالا بردن ولتاژ می باشد.

 

 • ولتاژ مناسب برای سیستم های خورشیدی کدام است؟

معمول ترین ولتاژهای مناسب برای استفاده در سیستم های برق خورشیدی «مستقل از شبکه» و «متصل و متکی به شبکه»، ۱۲، ۲۴ و یا ۴۸ ولت می باشند.

اصولاً بهترین روش فعال سازی مدارهای الکتریکی، راه اندازی آنها با ولتاژهای بالاتر و به تبع آن، عبور جریان های پایین تر است. به همین علت، اگر شبکۀ برق سراسری را مدنظر قرار دهید ملاحظه می کنید ولتاژ برق تولیدی در نیروگاه ها را با استفاده از ترانس های غول پیکر تا مقادیر بسیار بالایی مثلاً چندین هزار ولت بالا برده و سپس با استفاده از کابل های قوی و دکل های عظیم الجثه، آن را به محل های مصرف، انتقال می دهند. تنها راه کم کردن افت توان در نقل و انتقالات طولانی، همین روش می باشد.

در تصمیم گیری برای انتخاب ولتاژ کار سیستم، باید عامل دیگری که هزینه باشد را نیز وارد محاسبات و معادلات نمود. دستگاه هایی که با ولتاژهای ۱۲ یا ۲۴ ولت کار می کنند، بسیار فراوان تر و ارزان تر از نمونه هایی هستند که با ولتاژهای بالاتر، مثلاً ۴۸ ولت عمل می نمایند.

به علت استقبال کمتر از نمونه های ۴۸ ولتی، بدیهی است که قیمت آنها شدیداً بیشتر از نمونه های ۱۲ یا ۲۴ ولتی خواهد بود.

در عمل، طراحی و راه اندازی سیستم های مستقل از شبکه با ولتاژهای بیش از ۴۸ ولت متداول و رایج نمی باشد. علت این است که به دلیل تخصصی و کم مصرف شدن اینورترها و کنترل کننده هایی که با ولتاژهای بیش از ۴۸ ولت عمل می کنند، قیمت شان به طور تصاعدی و شدیدی افزایش می یابد.

در سیستم های متصل به شبکه، با سری کردن چندین پنل به هم می توان از ولتاژهای بسیار بالاتری سود جست. با یک گشت و گذار کوتاه در فروشگاه های عرضه کنندۀ ملزومات سیستم های برق خورشیدی، ملاحظه خواهید کرد که اینورترهای سیستم های متصل به شبکه در انواع و اقسام و ولتاژهای ۱۲ تا ۱۰۰۰ ولت هم در دسترس هستند.

در هر حال، ولتاژی که سیستم های برق خورشیدی متصل به شبکه با آن کار می کنند، به تعداد پنل های خورشیدی به کار رفته ، بستگی دارد.

 

 • نحوۀ انتخاب ولتاژ مناسب برای یک سیستم برق خورشیدی چگونه است؟

انتخاب ولتاژ به اندازۀ جریان تولیدی سلول خورشیدی و یا میزان جریانی که در آن واحد مورد استفاده قرار می دهید، بستگی پیدا میکند. دستیابی به شدت جریان های بالاتر، منوط به داشتن کنترل کننده های قوی تر و همچنین بهره گیری از کابل های قطورتر می باشد.

در سیستم موردنظر ما، گذشته از سیم های مصرف شده در قسمت داخلی ساختمان، برق تولیدی سلول خورشیدی برای رسیدن به مقصد، باید از حدود ۱۲ متر کابل عبور کند.

نکتۀ فوق العاده مهم  و قابل ذکر آن است که جریان کشی بالا و زیاد از باتری ها، عمر مفید آنها را کاهش می دهد. معمولاً بر روی بدنۀ باتری ها به مشخصه ای از آن ها که «آمپر – ساعت»، باشد، اشاره می گردد.

در این صورت  اگر می خواهید از عمر مفید باتری کاسته نشود تا حد امکان تلاش کنید که اندازه ی جریان کشیده شده از  باتری و همچنین مقدار جریان شارژ کنندۀ آن، از ۱۰٪ آمپر ساعت باتری تجاوز نکنند.

چون میزان جریان کشیده شده از باتری، یکی از پارامترهای دخیل در انتخاب صحیح آن می باشد، کمی بعدتر به این مقوله هم خواهیم پرداخت. در هنگام انتخاب ولتاژ ، بهتر است به جای یک نمونه ، دو یا چند ولتاژ مختلف مثلاً ۱۲ و ۲۴ ولت را در نظر گرفته و قبل از گزینش نهایی، شرایط و پیامدها و نقاط قوت و ضعف هر یک را بررسی و سبک سنگین نمود.

اگر تصمیم دارید که در نهایت، ولتاژ DC حاصله را به یک ولتاژ AC هم تراز با ولتاژ برق شهر مبدل سازید، توجه داشته باشید که توان مجاز اینورترهای ۱۲ ولتی، کمتر از نمونه های ۲۴ یا ۴۸ ولتی بوده و در این صورت، با بهره گیری از نمونه های ۱۲ ولتی، توان قابل حصول با محدودیت هایی همراه خواهد بود.

برای حل مشکل می توان با دو برابر کردن ولتاژ سیستم، جریان عبوری را به میزان نصف کاهش داد.

در مجموع، قاعدۀ سختی وجود ندارد که کاربر را در استفاده از یک ولتاژ خاص، ملزم به بهره گیری از یک جریان مشخص کند ولی معمولاً اگر در ادامۀ کار مشخص شود که برای انتقال جریان مورد نیاز، ناچار به بهره گیری از کابلی با قطر بیش از ۶ میلی متر هستید، بهتر است محاسبات را از نو انجام داده و این بار  ولتاژ را افزایش دهید. 

 

 • محاسبۀ قطر کابل

 برای محاسبه ی سطح مقطع کابل از رابطۀ زیر استفاده کنید:

فرمول محاسبه سطح مقطع کابل

در این رابطه:

L: طول کابل بر حسب متر

I: شدت جریان جاری در کابل بر حسب آمپر

V: ولتاژ انتخابی سیستم (۱۲ یا ۲۴ ولت)

CT: سطح مقطع کابل بر حسب میلیمترمربع

 

 

 • استفاده از جدول تبدیل اندازۀ کابل ها

برای تبدیل سطح مقطع کابل به شماره ی مشخصۀ AWG و همچنین اطلاع از قطر معادل بر حسب میلیمتر با اینچ می توان از جدول (۱) استفاده نمود. با مراجعه و ملاحظۀ ارقام داده شده در این جدول به سرعت می توانید کابل مناسب را انتخاب نمایید.

 

جدول انتخاب کابل

 

 

 • گزینش پنل های خورشیدی

برای تولید پنل های خورشیدی از سه فناوری مختلف استفاده می شود که هر کدام، مزایا و معایب خاص خودشان را دارند.

 

 • پنل های خورشیدی آمورف، بی شکل یا ساده

ارزان ترین فناوری ساخت پنل های خورشیدی، نمونۀ آمورف یا بی شکل آن هاست که پنل های خورشیدی با فیلم با لایۀ نازک هم نامیده می شوند.

 

پنل های خورشیدی آمورف

 

پنل خورشیدی آمورف، بی شکل یا ساده

 

 

پنل-سولار-بی شکل

 

در بین سایر فناوری ها، این نمونه، بازدهی قابل ملاحظه ای نداشته و در نهایت تنها قادر به تبدیل ۸ % از نور دریافتی به برق می باشد. با این وجود، پنل های مزبور، حتی در روزهای ابری هم عملکرد مناسبی داشته و به کار تولید برق خود ادامه می دهند و برخی از نمونه های آن ها حتی در زیر نور ماه هم عملکرد قابل قبولی را به نمایش می گذارند.

ساخت این پنل ها با هزینۀ بسیار اندکی همراه بوده و در حال حاضر تعدادی از شرکت های تولید كننده، پنل های ارزان قیمت بی شکل را به صورت چاپی طراحی کرده و سلول های خورشیدی را بر روی لایه ها و فیلم های نازکی نشانده و به بازار عرضه می نمایند. طی چند ساله ی اخیر قیمت این پنل ها به شدت افت کرده و در حدود ۳۰٪ ارزان شده است.

به دلیل بازدهی پایین پنل های لایه ی نازک، برای تولید یک توان خاص، ابعاد این نمونه ها به مراتب بیشتر از پنل های پر بلوری (پلی کریستال) معادل می باشد.

در نتیجه، این جور پنل ها را بیشتر در مواردی که سلول خورشیدی با محدودیت فضا مواجه نبوده و یا توان مورد نیاز از میزان کمی برخوردار باشد، به کار می برند.

علاوه بر اینها، شواهد حاکی از آن است که عمر مفید این پنل ها، کمتر از نمونه های ساخته شده با سایر فناوری ها می باشد. از نقطه نظر اثرات زیست محیطی، ساخت پنل های لایۀ نازک با آلودگی های کربنی کمتری نسبت به سایر پنل ها همراه بوده و از این بابت، لطمات وارده در طی یک دورۀ ۱۸ تا ۳۰ ماهه جبران می گردند.

اکثر پنل های خورشیدی لایۀ نازک از توان خروجی نسبتاً اندکی برخوردارند. این پنل ها در توان های خروجی تا ۱۲۰ وات و در طرح های کوچک، مفید فایده بوده و عملکرد قابل قبولی را از خود نشان می دهند ولی برای طرح های بزرگتر مناسب نیستند چون در این صورت تعداد پنل های موردنیاز بسیار زیاد شده و هزینه های اضافی ناشی از نصب و اتصال دهی آن ها، موجب غیر اقتصادی شدنشان می گردد.

در حال حاضر تولید و استفاده از پنل های خورشیدی لایه ی نازک خیلی منطقی نیست چون به دلیل تعدد و تنوع بسیار زیاد مواد شیمیایی به کار رفته، خصوصیات آن ها با هم بسیار متفاوت بوده و به این لحاظ، در عین حالی که برخی از این پنل ها با استقبال و موفقیت قابل توجهی مواجه گردیده اند، گروه دیگر به هیچ وجه گل نکرده و مورد استقبال واقع نشده اند. در کل دو وجه تمایز عمده ی پنل های لایه ی نازک این است که این نمونه ها در دمای بالا و همچنین هوای ابری، عملکرد بهتری از سایر انواع را ارائه میدهند. هرچند که پنل های ساخت برخی از شرکت ها، در دماهای بالاتر از کار افتاده و دوام گروهی از آنها هم بسیار کمتر از دوام سایر پنل های مشابه بوده و تنها پس از چند سال کار ، دچار مشکل می شوند.

 

پنل-سولار-لایه نازک

 

با پیشرفت فناوری و تجربیاتی که در روش های ساخت پنل های لایه ی نازک به دست آمده به نظر می رسد که ظرف چند سال آتی، عملکرد آن ها، بهتر و مناسب تر گردد.

سر منشأ بسیاری از پیشرفت هایی که ظرف ۳ ساله ی اخیر در مقوله ی فناوری خورشیدی کسب شده، ناشی از همین پنل های ساده بوده است. محصولات متنوعی از قبیل گوشی های تلفن همراه، لپ تاپ، مواد پوشش دهندۀ سقف و البسۀ مختلف، همه و همه از این فناوری بهره مند شده اند و به این ترتیب به نظر می رسد که فناوری پنل های خورشیدی لایۀ نازک در سال های پیش رو، روز به روز بهتر شود.

 

 • پنل های خورشیدی پر بلوری یا پلی کریستال

این پنل ها از چندین سلول خورشیدی که هر کدام از قرص های نازکی از کریستال های سیلیکونی ساخته شده اند، تولید می گردند. بازدهی این پنل ها در تابش مستقیم نور خورشید و در مقایسه با نمونه های لایه ی نازک، بسیار بهتر و بین ۱۳ تا ۱۶٪ است.

 

پنل خورشیدی پلی کریستال

 پنل خورشیدی پر بلوری یا پلی کریستال

 

به این ترتیب طبیعی است که با در نظر داشتن یک توان خاص، مساحت اشغال شده به توسط پنل های پر بلوری، حدود ۱/۲ نمونه های لایۀ نازک بوده و به تبع آن، نصبشان در شرایط گوناگون و به ویژه حالت های دشوار ، بسیار ساده تر خواهد بود. عمر مفید این پنل ها بیشتر از نمونه های لایۀ نازک بوده و میزان مورد انتظار چیزی در حدود ۲۵ سال برآورد می شود.

در مقابل این محسنات، مهمترین مزیت پنل های لایۀ نازک این است که برق تولیدی آن ها در هوای ابری و حتی شب های مهتابی بهتر از نمونه های پر بلوری می باشد.

فرآیند ساخت پنل های خورشیدی پر بلوری قدری پیچیده بوده و به همین لحاظ، قیمت اولیۀ آنها بین ۲۰ تا ۳۰٪ گرانتر از نمونه های لایۀ نازک است. تأثیر زیست محیطی تولید این پنل ها نیز بیشتر از نمونه های لایه نازک بوده و متوسط دوره ی زمانی جبران سازی آثار مزبور، چیزی بین ۳ تا ۵ سال برآورد می گردد. 

با تمام این اوصاف و به دلیل افزایش میزان تولید پنل های پر بلوری، در چند ساله ی اخیر ، قیمت آن ها روند نزولی به خود گرفته و ارزان تر شده است. آهنگ این کاهش قیمت به گونه ای است که از سال ۲۰۰۹  به بعد، بهای این پنل ها سالی ۲۵ تا ۳۰٪ نسبت به سال قبل کاهش یافته و پیش بینی می شود که این روند نزولی قیمت، در طی سال های پیش رو نیز ادامه یابد.

 

 • پنل های خورشیدی تک بلوری یا مونوکریستال

این پنل های خورشیدی از چندین سلول خورشیدی کوچکتر که هر کدام از یک کریستال سیلیکونی مجزا ساخته شده اند، ایجاد می گردند. بین پنل های خورشیدی رایج و در دسترس امروزی، این نمونه ها از راندمان بالاتری نسبت به سایر انواع برخوردار بوده و بازده آنها حدود ۱۵ الی ۲۴٪ تخمین زده می شود.

این پنل ها همه ی خصوصیات نمونه های پر بلوری را دارا می باشند ولی به دلیل بالا بودن بازدهی، اگرملاک را میزان توان تولیدی در نظر بگیریم، آنها را باید کوچکترین و جمع و جورترین پنل ها به حساب آورد.

با توجه به بالا بودن هزینه ی ساخت این پنل ها، بدیهی است که قیمتشان هم بالاتر از سایر انواع خواهد بود. در حالت عادی، قیمت یک پنل تک بلوری بین ۳۵ تا ۵۰٪ بیش از پنل خورشیدی پر بلوری معادل می باشد.

 

 

 

پنل های خورشیدی مونوکریستال

 

پنل  خورشیدی تک بلوری یا مونوکریستال

 

 • کدام فناوری پنل های خورشیدی، بهترین است؟

تجربه نشان داده که در اکثر کاربردها، بهره گیری از پنل های پر بلوری که هم از نظر ابعاد و هم به جهت هزینه های اولیه، از میزان معقولی برخوردار است، بهترین گزینش می باشد.

پنل های لایۀ نازک بیشتر در مواردی به کار می روند که توان موردنیاز در حد پائینی قرار داشته و در مجموع، طرح، خیلی بزرگ و مفصل نبوده و ضمناً محدودیت جا و فضا نیز مطرح نباشد.

همان گونه که جلوتر هم اشاره شد، چون با بالا رفتن توان موردنیاز ، ابعاد کلی پنل ها، خیلی بزرگ و زیاد می شود، این جور پنل ها بیشتر برای تولید توان های ۱۰۰ تا ۱۲۰ وات مناسب می باشند.

 


بیشتر بخوانید:

اینورتر خورشیدی

باتری پنل های خورشیدی

اجزای پنل خورشیدی


 

 • پنل های مناسب سیستم های متصل به شبکه

اگر هدفتان نصب و راه اندازی یک سیستم برق خورشیدی متصل به شبکه است، باید اشاره کرد که در بسیاری از کشورها، نصب این گونه سیستم ها، مشمول رعایت قوانین خاصی بوده و مستلزم استفاده از دستگاه ها و ملزومات تأیید شده و استانداردی می باشد.

برای مثال، در ایالات متحدۀ آمریکا، پنل های خورشیدی و لوازم جانبی آنها باید با مصوبه های UL همخوانی داشته باشند در حالی که در انگلستان، باید به ترتیبی عمل کرد که مقررات و قوانین وضع شده از طرف سازمان MCS رعایت و لحاظ شوند.

به هر حال در هر کجای دنیا که ساکن هستید، اگر می خواهید یک سیستم برق خورشیدی متصل به شبکه را طراحی و راه اندازی کنید، قبل از هرگونه صرف هزینه و اقدام عملی، حتما با شرکت توزیع کنندۀ برق سراسری محل موردنظر تماس حاصل کرده و از دیدگاه ها و نقطه نظرات و استانداردهای آنها آگاه شوید.

 

 • پنل های خورشیدی دست دوم (کار کرده)

مهمترین مزیت این گونه لوازم، قیمت بسیار مناسب و پایین آن هاست. از طرفی، در عمل مشاهده شده که یک پنل قدیمی و دست دوم که بین ۲۵ تا ۳۰ سال عمر دارد، هنوز قادر به کار بوده و برق مورد انتظار را به راحتی تولید و تأمین می نماید. با وجودی که همه ی فروشندگان و تولیدکنندگان توصیه می کنند که عمر مفید پنل های خورشیدی با کیفیت و مشهور، حداقل ۲۵ سال می باشد ولی واقعیت این است که هیچکس و حتی خود آن ها نمی توانند بگویند که از عمر واقعی این وسایل، چند سال باقی مانده است. اولین پنل های خورشیدی تجارتی که امروز بعضی از آن ها بیش از ۳۰ سال عمر دارند، هنوز به خوبی کار کرده و چیزی در حدود ۸۰ تا ۹۰% از ظرفیت اولیه ی خود را عرضه می نمایند.

به هر حال، در صورتی که تمایل به خرید این گونه وسایل دست دوم داشتید بهتر است قبل از خرید،  به نکات زیر توجه کنید:

اجزاء و متعلقات یک سیستم برق خورشیدی

 • در موقع بررسی کردن پنل ها حتما یک مالتی متر ساده همراه داشته و با اجازۀ مالک، آن را در هوای آزاد و در معرض تابش نور خورشید قرار داده و با مالتی متری که همراه تان است، ولتاژ و توان خروجی را تست و آن ها را با مشخصات قید شده بر روی پلاک پنل مقایسه نمایید.

 

 • با ملاحظه ی ظاهر پنل ها و به محض مشاهدۀ ترک یا آثار لب پر شدگی شیشۀ رویی یا بدنه و قاب و سایر قسمت ها، از خرید آن ها امتناع کنید. همچنین دقت کنید که سلول های خورشیدی، از شیشه ی رویی جدا نشده باشند و ضمناً در حد فاصل سلول های مزبور و شیشۀ محافظ رویی، آثاری از بخار، عرق و رطوبت مشاهده نگردد.

 

 • اگر محاسبات تان را بر اساس بازدهی پنل های مدرن امروزی انجام داده اید، توجه داشته باشید که راندمان پنل های قدیمی بسیار کمتر از بازدهی پنل های جدید بوده و بجای ۱۳ الی ۲۴٪، در حد ۵ تا % ۶ می باشد. ۱۰ تا ۱۵ سال پیش، اکثر پنل های خورشیدی از بازدهی در حدود ۱۰ تا ۱۲٪ بهره می جستند.

 

 • وزن و ابعاد یک پنل خورشیدی اوایل دهه ی ۱۹۸۰، حدودا سه برابر یک پنل جدید تک بلوری و هم توان امروزی است.

 


بیشتر بخوانید:

طراحی سیستم برق خورشیدی

انواع سیستم های برق خورشیدی

محاسبه انرژی در پنل های خورشیدی

                        موارد مهم در نصب پنل های خورشیدی

                              بررسی محل نصب سیستم خورشیدی

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید یا با ارائه پیشنهادات خود، ما را در بالا بردن کیفیت مقالات یاری کنید. 

 

مقالات مرتبط

نظرات