درجه حفاظت تابلو IP

درجه حفاظت یا IP چیست؟

تجهیزات برق و اتوماسیون که در تأسیسات صنعتی و ساختمانی استفاده می شوند باید متناسب با مکان و فضای مورد استفاده انتخاب گردند و بتوانند به نحو مطلوب و بدون ایجاد خطر مورد بهره برداری قرار گیرند. بدین منظور در انتخاب تجهیزات، علاوه بر پارامترهایی نظیر ولتاژ، جریان، توان و …، محفظه ای که قطعات و تجهیزات در آن جا سازی می شوند هم باید مناسب با شرایط مکانی و صنعت مورد استفاده قرار گیرند.
بدنه وسایل الکتریکی وظیفۀ محافظت از قطعات درون آن را به عهده دارد و از ورود اجسام یا ذرات خارجی و رطوبت به داخل دستگاه جلوگیری می کند. درجه حفاظت به عنوان Ingress Protection) IP) شناخته می شود. IP بیانگر این موضوع است که تا چه حد می توان به مقاومت دستگاه اطمینان کرد.

 

درجه حفاظت یا کد آی پی (IP code ) چیست؟

اصطلاحی در استاندارد IEC60529 است که بر اساس آن محفظۀ تجهیزات الکتریکی با کدهای استانداردی با دو حرف IP در کنار دو رقم، از نظر نفوذ در برابر عوامل خارجی تقسیم بندی می شود. رقم اول که بین ۰ تا ۶ است” سطح حفاظت در برابر جسم سخت خارجی” و نیز حفاظت افراد را مشخص می کند. رقم دوم بین ۰ تا ۸ است و میزان” حفاظت را در برابر نفوذ آب و نه هیچ مایع دیگر” را مشخص می کند.
هر چه این رقم ها بیشتر باشند میزان حفاظت بیشتر است.

 

درجه حفاظت تابلو نمایانگر موارد زیر می باشد:

  1. درجه حفاظت اشخاص در مقابل تماس با قسمت های برق دار و متحرک تابلو و تجهیزات درون تابلو در برابر نفوذ اجسام خارجی.
  2. حفاظت از تجهیزات درون تابلو در مقابل نفوذ مایعات به درون تابلو.
  3. حفاظت از تجهیزات درون تابلو در مقابل ضربات مکانیکی (تحت شرایطی).

 

جدول درجه حفاظت IP

  • درجه حفاظت تابلو بصورت IPXX بیان می شود که دو رقم بعد از حروف IP نشانگر نوع آن است.
  • رقم اول نشانگر درجه حفاظت اشخاص در مقابل تماس با قسمت های برقدار و حفاظت تجهیزات در برابر نفوذ اجسام محکم خارجی است و رقم دوم نشانگر درجه حفاظت در مقابل نفوذ مایعات به درون تابلو . درجات حفاظتی که بطور معمول مورد استفاده قرار می گیرند در جدول زیر نشان داده شده است:

                                           

   برای مثال IP67 که در خیلی از تابلوها و حتی قطعات الکتریکی می توان دید نمایانگر ایمنی در مقابل نفوذ گرد و غبار و ایمنی در مقابل غوطه ور شدن است.

 

ویدئوی آموزشی محافظ شستی:
 
 

مقالات مرتبط