درجه حفاظت تابلو IP

 

 • درجه حفاظت تابلو IP 

   درجه حفاظت تابلو IP نکته ای مهم در تجهیزات برقی است. تجهیزات برق و اتوماسیون که در تأسیسات صنعتی و ساختمانی استفاده می شوند باید متناسب با مکان و فضای مورد استفاده انتخاب گردند و بتوانند به نحو مطلوب و بدون ایجاد خطر مورد بهره برداری قرار گیرند. بدین منظور در انتخاب تجهیزات، علاوه بر پارامترهایی نظیر ولتاژ، جریان، توان و …، محفظه ای که قطعات و تجهیزات در آن جا سازی می شوند هم باید مناسب با شرایط مکانی و صنعت مورد استفاده قرار گیرند.

   بدنه وسایل الکتریکی وظیفۀ محافظت از قطعات درون آن را به عهده دارد و از ورود اجسام یا ذرات خارجی و رطوبت به داخل دستگاه جلوگیری می کند. درجه حفاظت به عنوان Ingress Protection) IP) شناخته می شود. IP بیانگر این موضوع است که تا چه حد می توان به مقاومت دستگاه اطمینان کرد.

   اصطلاحی در استاندارد IEC60529 است که بر اساس آن محفظۀ تجهیزات الکتریکی با کدهای استانداردی با دو حرف IP در کنار دو رقم، از نظر نفوذ در برابر عوامل خارجی تقسیم بندی می شود. رقم اول که بین ۰ تا ۶ است” سطح حفاظت در برابر جسم سخت خارجی” و نیز حفاظت افراد را مشخص می کند. رقم دوم بین ۰ تا ۸ است و میزان” حفاظت را در برابر نفوذ آب و نه هیچ مایع دیگر” را مشخص می کند.
هر چه این رقم ها بیشتر باشند میزان حفاظت بیشتر است.

 

 • ویدئوی آموزشی محافظ شستی اشنایدر 

 

 
 
 

درجه حفاظت تابلو IP نمایانگر موارد زیر می باشد:

 1. درجه حفاظت اشخاص در مقابل تماس با قسمت های برق دار و متحرک تابلو و تجهیزات درون تابلو در برابر نفوذ اجسام خارجی.
 2. حفاظت از تجهیزات درون تابلو در مقابل نفوذ مایعات به درون تابلو.
 3. حفاظت از تجهیزات درون تابلو در مقابل ضربات مکانیکی (تحت شرایطی).

 

 • جدول درجه حفاظت IPXX

درجه حفاظت تابلو بصورت IPXX بیان می شود که دو رقم بعد از حروف IP نشانگر نوع آن است. رقم اول نشانگر درجه حفاظت اشخاص در مقابل تماس با قسمت های برقدار و حفاظت تجهیزات در برابر نفوذ اجسام محکم خارجی است و رقم دوم نشانگر درجه حفاظت در مقابل نفوذ مایعات به درون تابلو . درجات حفاظتی که بطور معمول مورد استفاده قرار می گیرند در جدول زیر نشان داده شده است.برای مثال IP67 که در خیلی از تابلوها و حتی قطعات الکتریکی می توان دید نمایانگر ایمنی در مقابل نفوذ گرد و غبار و ایمنی در مقابل غوطه ور شدن است.

                                                                             جدول درجه حفاظت تابلو IPXX در برابر نفوذ آب و اجسام خارجی

جدول درجه حفاظت IPXX
                                         

   به علاوه برای ماشین های دوار و در داخل دستگاه جدول IP طبق استاندارد IEC 60034-5 تعریف می شود که در این جدول درجه حفاظت ، شرح مختصر و تعریف IEC برای حفاظت اشخاص و نیز حفاظت ماشین های دوار بررسی شده است.

 

     جدول درجه حفاظت IPXX برای حفاظت اشخاص و نیز حفاظت قسمت های ماشین های دوار و در داخل دستگاه

نوع ایمنی شرح مختصر تعریف IEC
IP0X ماشین بدون حفاظت هیچ گونه حفاظت ویژه ای وجود ندارد.
IP1X ماشین در برابر اجسام با قطر بیش از ۵۰ میلی متر حفاظت دارد. دارای حفاظت در برابر تماس تصادفی یا نزدیک شدن اعضای بدن انسان مانند دست و اجسام جامد خارجی با قطر بیش از ۵۰ میلی متر با قسمت های برق دار یا متحرک در داخل بدنه دستگاه.
IP2X ماشین در برابر اجسام جامد خارجی با قطر بیش از ۱۲ میلی متر حفاظت دارد. دارای حفاظت در برابر نزدیک شدن انگشتان یا سایر اجسام مشابه که طول آن از ۸۰ میلی متر تجاوز نکند و اجزای اجسام جامد با قطر بیش از ۱۲ میلی متر با قسمت های برق دار یا متحرک داخل بدنه دستگاه.
IP3X ماشین در برابر اجسام جامد با قطر بیش از ۲/۵ میلی متر حفاظت دارد. دارای حفاظت در برابر تماس یا نزدیک شدن ابزار یا سیم ها با قطر بیش از ۲/۵ میلی متر با قسمت های برق دار یا متحرک در داخل بدنه دستگاه
IP4X ماشین در برابر اجسام جامد با قطر ۱ میلی متر حفاظت دارد. دارای حفاظت در برابر تماس یا نزدیک شدن سیم ها یا نوار هایی به قطر بیش از ۱ میلی متر و اجزای اجسام جامد با قطر بیش از ۱ میلی متر با قسمت های برق دار یا متحرک در داخل بدنه دستگاه.
IP5X ماشین در برابر گرد و خاک حفاظت دارد. از ورود گرد و خاک به طور کامل جلوگیری نمی شود ولی گرد و خاک نیز به مقداری که برای اختلال در کار رضایت بخش ماشین کافی باید وارد دستگاه نخواهد شد.
IP6X کاملا بسته در برابر گرد و غبار از ورود گرد و غبار به طور کامل جلوگیری می شود.
IPX0 ماشین بدون حفاظت هیچ گونه حفاظت ویژه ای وجود ندارد.
IPX1 ماشین در برابر قطرات آب حفاظت دارد. قطرات آب که به طور عمودی بر روی ماشین فرو می افتد هیچ گونه اثر زیان باری نخواهد داشت.
IPX2 ماشین با انحراف حداکثر ۱۵ درجه در برابر قطرات آب حفاظت دارد. قطرات عمودی آب بر روی ماشینی که حداکثر ۱۵ درجه نسبت به وضعیت عادی آن منحرف شده باشد، هیچ گونه تاثیر زیان باری نخواهد داشت.
IPX3 ماشین در بربر افشاندن آب (spraying) حفاظت دارد. قطرات آب که به صورت افشان و با زاویه حداکثر ۶۰ درجه نسبت خط قائم بر روی دستگاه فرود آید اثر زیان آوری نخواهد داشت.
IPX4 ماشین در برابر پاشیده شدن آب حفاظت دارد. آبی که از هر جهت بر روی ماشین پاشیده شود هیچ گونه اثر سویی بر آن نخواهد داشت.
IPX5 ماشین در برابر فوران آب حفاظت دارد. فوران آب از هر نوزل و از هر جهت هیچ گونه اثر زیان آوری بر روی ماشین نخواهد داشت.
IPX6 ماشین در برابر دریاهای طوفانی حفاظت دارد. آب دریاهای طوفانی یا آب فوراره های قوی و با فشار، به طوری که اثر سو بر دستگاه باقی گذارد وارد آن نخواهد شد.
IPX7 ماشین در برابر فرو رفتن در آب حفاظت دارد. اگر ماشین در شرایط مشخصی از فشار و زمان در آب فرو رود آب به صورت زیان باری وارد ماشین نخواهد شد.
IPX8 ماشین در برابر فرو رفتن دائم در آب حفاظت دارد. ماشین برای فرو رفتن دائم در آب در شرایطی که به وسیله سازنده مشخص می شود مناسب است.

 

 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات ذکر کنید و با ارائه نظرات خود، ما را در بهبود هر چه بیش تر کیفیت مطالب یاری کنید. 

مقالات مرتبط

2 نظرات

 1. ایمن برق

  پاسخ دادن

  درجه حفاظت یا IP برای کلید اتوماتیک عموما در چه رنجی است؟

  ۲ مرداد ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   درجه حفاظت یا IP برای کلید اتوماتیک اشنایدر عموما IP40 است . اما برای بررسی دقیق تر کلید اتوماتیک مورد نظر خود به کاتالوگ کلید اتوماتیک اشنایدر در آدرس زیر مراجعه کنید:
   https://is.gd/hgmzTr

   ۲ مرداد ۱۳۹۸