درجه حفاظت تابلو IP

 


اهداف مبحث درجه حفاظت تابلو IP :

درجه حفاظت تابلو یا IP

ویدئوی آموزشی محافظ شستی اشنایدر

جدول درجه حفاظت IPXX

درجه حفاظت چراغ ها


 

 • درجه حفاظت تابلو IP 

   درجه حفاظت تابلو IP نکته ای مهم در تجهیزات برقی است. تجهیزات برق و اتوماسیون و تابلو های برق که در تأسیسات صنعتی و ساختمانی استفاده می شوند باید متناسب با مکان و فضای مورد استفاده انتخاب گردند و بتوانند به نحو مطلوب و بدون ایجاد خطر مورد بهره برداری قرار گیرند. بدین منظور در انتخاب تجهیزات، علاوه بر پارامترهایی نظیر ولتاژ، جریان، توان و …، محفظه ای که قطعات و تجهیزات در آن جا سازی می شوند هم باید مناسب با شرایط مکانی و صنعت مورد استفاده قرار گیرند.

حفاظت در برابر آب و خاک IPXX

   بدنه وسایل الکتریکی وظیفۀ محافظت از قطعات درون آن را به عهده دارد و از ورود اجسام یا ذرات خارجی و رطوبت به داخل دستگاه جلوگیری می کند. درجه حفاظت به عنوان Ingress Protection) IP) شناخته می شود. IP بیانگر این موضوع است که تا چه حد می توان به مقاومت دستگاه اطمینان کرد.

   اصطلاحی در استاندارد IEC60529 است که بر اساس آن محفظۀ تجهیزات الکتریکی با کدهای استانداردی با دو حرف IP در کنار دو رقم، از نظر نفوذ در برابر عوامل خارجی تقسیم بندی می شود. رقم اول که بین ۰ تا ۶ است” سطح حفاظت در برابر جسم سخت خارجی” و نیز حفاظت افراد را مشخص می کند. رقم دوم بین ۰ تا ۸ است و میزان” حفاظت را در برابر نفوذ آب و نه هیچ مایع دیگر” را مشخص می کند.
هر چه این رقم ها بیشتر باشند میزان حفاظت بیشتر است.

 

 • ویدئوی آموزشی محافظ شستی اشنایدر 

 

 
 
 

درجه حفاظت تابلو IP نمایانگر موارد زیر می باشد:

 1. درجه حفاظت اشخاص در مقابل تماس با قسمت های برق دار و متحرک تابلو و تجهیزات درون تابلو در برابر نفوذ اجسام خارجی.
 2. حفاظت از تجهیزات درون تابلو در مقابل نفوذ مایعات به درون تابلو.
 3. حفاظت از تجهیزات درون تابلو در مقابل ضربات مکانیکی (تحت شرایطی).

 

 • جدول درجه حفاظت IPXX

درجه حفاظت تابلو بصورت IPXX بیان می شود که دو رقم بعد از حروف IP نشانگر نوع آن است. رقم اول نشانگر درجه حفاظت اشخاص در مقابل تماس با قسمت های برقدار و حفاظت تجهیزات در برابر نفوذ اجسام محکم خارجی است و رقم دوم نشانگر درجه حفاظت در مقابل نفوذ مایعات به درون تابلو . درجات حفاظتی که بطور معمول مورد استفاده قرار می گیرند در جدول زیر نشان داده شده است.برای مثال IP67 که در خیلی از تابلوها و حتی قطعات الکتریکی می توان دید نمایانگر ایمنی در مقابل نفوذ گرد و غبار و ایمنی در مقابل غوطه ور شدن است.

                                                                             جدول درجه حفاظت تابلو IPXX در برابر نفوذ آب و اجسام خارجی

جدول درجه حفاظت IPXX
                                         

   به علاوه برای ماشین های دوار و در داخل دستگاه جدول IP طبق استاندارد IEC 60034-5 تعریف می شود که در این جدول درجه حفاظت ، شرح مختصر و تعریف IEC برای حفاظت اشخاص و نیز حفاظت ماشین های دوار بررسی شده است.

 

                                       جدول درجه حفاظت IPXX برای حفاظت اشخاص و نیز حفاظت قسمت های ماشین های دوار و در داخل دستگاه

درجه حفاظت ماشین دوار IP

 • درجه حفاظت چراغ ها

درجه حفاظ چراغ ها مانند دیگر لوازم و تجهیزات الکتریکی با IP و دو عدد نمایش داده می شود. رقم اول درجه حفاظت اشخاص در برابر تماس با قسمت های برق دار و نفوذ اشیا خارجی را نشان می دهد و رقم دوم درجه حفاظت در برابر آب را نشان می دهد. بنابرابین جدول اول برای درجه حفاظت چراغ ها نیز صدق می کند.
درجه حفاظت لامپ ها برای انواع لامپ از قبیل لامپ فلوئورسنت، لامپ رشته ای ، لامپ متال هالید و سدیم و جیوه و … قابل استفاده است.

 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید یا با ارائه پیشنهادات خود، ما را در بالا بردن کیفیت مقالات یاری کنید. 

مقالات مرتبط

2 نظرات

 1. ایمن برق

  پاسخ دادن

  درجه حفاظت یا IP برای کلید اتوماتیک عموما در چه رنجی است؟

  ۲ مرداد ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   درجه حفاظت یا IP برای کلید اتوماتیک اشنایدر عموما IP40 است . اما برای بررسی دقیق تر کلید اتوماتیک مورد نظر خود به کاتالوگ کلید اتوماتیک اشنایدر در آدرس زیر مراجعه کنید:
   https://is.gd/hgmzTr

   ۲ مرداد ۱۳۹۸

نظرات