تایمر اشنایدر

 

تایمرها یکی از وسایل فرمان دهنده در مدارهای کنترل اتوماتیک هستند که وظیفۀ کنترل مدار را برای مدت زمانی معین برعهده دارند. ﮔﺎﻫﻲ اوﻗﺎت اﻧﺘﻈﺎر ﻣﻲرود ﻛﻪ ﻳﻚ مدار ﻣﺪت زﻣﺎﻧﻲ ﭘﺲ از گرفتن فرمان ﺷﺮوع ﺑﻪ ﻛﺎر ﻧﻤﺎﻳﺪ ﻳﺎ اﻳﻦ ﻛﻪ ﺑﻌﺪ از ﻣﺪت زﻣﺎﻧﻲ از ﻛﺎر ﺑﻴﺎﻓﺘﺪ ﻛﻪ ﺑﻪ اﻳﻦ ﻣﻨﻈﻮر، در ﻣﺪارات ﺑﺮق ﺻﻨﻌﺘﻲ از ﺗﺎﻳﻤﺮ ﻫﺎ اﺳﺘﻔﺎده ﻣﻲ ﺷﻮد.

برای بررسی و خرید انواع تایمر اشنایدر کلیک کنید.

 

تایمر های اشنایدر الکتریک به طور معمول در انواع زیر طراحی و ساخته می شوند:

  نکته: دربین انواع تایم ها، تایمرهای الکترونیکی بیشترین کاربرد را دارند.

 

 
 • تایمر الکترونیکی

   از رلۀ زمانی الکترونیکی برای تنظیم زمان های کمتر از ثانیه تا چندین دقیقه و حتی ساعت استفاده می شود. در ساختمان این رله ها از مدارها و اجزای الکترونیکی (مقاومت، خازن، ترانزیستور، بوبین و …) استفاده شده است.

 در ساده‌ترین نوع تایمر الکترونیکی (نوع خازنی) اصول ساختمان رله زمانی الکترونیکی بر مبنای مدار  RC (خازن و مقاومت) و بر حسب تأخیر زمانی استوار است رله هنگامی وصل می شود که خازن شارژ شود و ولتاژ دو سر آن برابر ولتاژ وصل رله گردد. پس از وصل رله، بار ذخیره شده در خازن روی مقاومتی که توسط کنتاکت باز رله به دو سر خازن وصل می شود تخلیه می‌گردد. در این نوع رله با تغییر ظرفیت خازن و یا مقدار مقاومت می توان زمان تایمر را تنظیم نمود.

تایمرهای صنعتی مانند شستی ها و میکروسوئیچ ها به کنتاکتورها و دیگر اجزاء مدار فرمان می دهد و تنها تفاوت آنها در نوع فرمان دادن است یعنی شستی ها توسط دست انسان فرمان می گیرند و لیمیت سوئیچ ها توسط نیروهای مکانیکی، ولی تایمرها بطور خودکار فرمان می دهند.

ﻣﻌﻤﻮلاً ﺗﺎﻳﻤﺮﻫﺎﻳﻲ ﻛﻪ  در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند. از ﻧﻮع ﺗأﺧﻴﺮ در وصل (On Delay) می باشند یعنی زمانی که تایمر تحریک شود، زﻣﺎن ﺗﻨﻈﻴﻢ ﺷﺪه ﺷﺮوع ﺷﺪه و ﭘﺲ از به ﭘﺎﻳﺎن رﺳﻴﺪن زﻣﺎن ﺗﻨﻈﻴﻤﻲ خروجی وصل می شود.

انواع تایمر

تایمرهای الکترونیکی از لحاظ عملکرد به دسته های زیر تقسیم می شوند:

   ۱-  تایمر با تأخیر در وصل:

   رله با تأخیر در وصل، پس از مدت معینی از آغاز تحریک شدن پایۀ تریگر، خروجی آن فعال می شود اگر پیش از سپری شدن زمان تعیین شده، تحریک قطع شود تایمر غیر فعال می شود.

   ۲-  تایمر با تأخیر در قطع:

   در این رله ها همزمان با تحریک پایه تریگر تایمر فعال می شود که پس از قطع شدن تحریک خروجی و پس از زمان تعیین شده تیغه به حالت اولیه بر خواهد گشت.

   ۳- تایمر با تأخیر در قطع و وصل:

   تایمر ها در زمان خاموش شدن و روشن شدن با تأخیر همراه هستند.

   ۴-  تایمر با تأخیر در وصل ماندگار:

   تایمر های دارای تأخیر در وصل ماندگار دو پایه تریگر و بازنشانی دارند. که با تحریک تریگر و پس از گذشت زمانی تعیین شده خروجی تایمر فعال می شود و در این حالت باقی می‌ماند. برای غیر فعال شدن خروجی باید پایۀ بازنشانی را فعال کرد.

 

این نمونه تایمر الکترونیکی، تأخیر در وصلی بین یک ۰٫۵ تا ۳۰۰ ساعت را ایجاد می نماید. خروجی این نوع تایمر اصطلاحاً یک باز و یک بسته است (۱C/O) و رنج تغذیۀ آن ۲۴ تا ۴۸ ولت AC/DC یا ۱۱۰ تا ۲۴۰ ولت متناوب است. کنترل تایمر RE7ML11BU با دو عدد ولوم سلکتوری است که جلوی آن تعبیه شده است ولوم بالا زمان های ثانیه، دقیقه و ساعت را تنظیم نموده و ولوم پایین میزان ضریب لازم را برای رسیدن به زمان مورد نظر کنترل می نماید. رلۀ تاخير در وصل(ON-DELAY)  به رله ای گفته مي شود كه با گرفتن فرمان، رله خروجی آن عمل می کند و كنتاكت خروجی را باز يا بسته می نماید.

 

تایمر مولتی رنج اشنایدر الکتریک

                                                                                                    تایمر مولتی رنج اشنایدر الکتریک

 

 • تايمر ستاره مثلث الکترونیکی

تایمر ستاره مثلث، تایمری است که به صورت اتوماتیک به مدار کنتاکتور فرمان می دهد و یکی از مهم ترین موارد کاربرد آن در راه اندازی موتورهای سه فاز بصورت ستاره و مثلث است.

 

تایمر ستاره مثلث اشنایدر
                     تایمر ستاره مثلث اشنایدر
 • تایمر نیوماتیکی (بادی)

   تایمر نیوماتیکی از خاصیت ذخیره سازی و انبساط هوای فشرده استفاده می نماید. هنگامی که بوبین تحریک، قسمت متحرک را جذب می کند، اهرم قطعه ای را که به شکل دم آهنگری است فشار می دهد و هوای داخل دم از طریق سوپاپ یک طرفه خارج می گردد زمانی که بوبین از تحریک خارج می شود، دم از طریق فنر به حالت اولیه خود بر می گردد و از طریق سوپاپ تنظیم، از هوا پر می شود. وقتی که دم به حالت عادی برگشت کنتاکت ها تغییر وضعیت می دهند. نسبت جريان اين هوا به وسيله يك كانال با طول متغيير بين دو صفحه، كنترل مي شود. مدت زمان تايمر به وضع قرار گرفتن دو صفحه بستگي دارد.

تایمر بادی اشنایدر
                    تایمر بادی اشنایدر

 

 
 
 

 

 • تایمر بادی LADR4 

تایمر LADR4 با نام تجاری TeSys و با رنج تأخیر زمانی ۱۰ الی ۱۸۰ ثانیه جزء تایمرهای بادی است و نیازی به مدار تغذیه برای راه اندازی ندارد. این نمونه تایمرها برای کنتاکتورهای سری D و F اشنایدر الکتریک به کار می روند. در ساختمان داخلی آنها از خاصیت ذخیره سازی هوا استفاده می شود. این نوع تایمرها به لحاظ عملکرد شبیه تایمرهای موتوری هستند تنها با این تفاوت که زمان سنج موتوری پس از تنظیم و وصل بوبین آن به ولتاژ شروع به کار می کند، در حالیکه تایمر بادی یا نیوماتیک پس از قطع بوبین آن از ولتاژ شروع به کار می کند.

   این تایمر جزء تایمرهای تأخیر در قطع به حساب می آید. یک ولوم روی تایمر نصب شده که با چرخاندن آن در جهت عقربه های ساعت، می توان زمان تایمر را اضافه نمود و همچنین با چرخاندن آن در خلاف جهت عقربه های ساعت، از زمان تنظیم آن کم نمود. پایه های اتصال ورودی NO در سمت چپ تایمر و پایه های اتصال خروجی NC در سمت راست آن قرار گرفته است.

   برای نصب تایمر روی کنتاکتور، به عنوان مثال کنتاکتور ۹ آمپر اشنایدرLC1D09M7، ابتدا در پوش کنتاکتور را برداشته و تایمر را به صورت کشویی از بالا به پایین حرکت داده تا روی کنتاکتور نصب گردد البته باید دقت کرد که زائدۀ زیر تایمر در محل اتصال به کنتاکتور قرار گیرد.

 

 

 • تايمر بادی  LADT4

این تايمر که در بازه زمانی ۱۰ الی ۱۸۰ ثانيه قابل تنظیم است از سری محصولات TeSys اشنایدر بوده و جزء لوازم جانبی کنتاکتور به حساب می آید و می توان در مدار فرمان از آن استفاده نمود.

LADT4 را تنها می توان روی کنتاکتورهای اشنایدر نصب نمود و دارای یک کنتاکت باز و یک کنتاکت بسته (۱NO+1NC) است.

تنها تفاوت میان LADT4 و LADR4، نوع تأخیر در قطع و وصل است که LADT4 تأخیر در وصل LADR4 تأخیر در قطع می باشد.

 

برای خرید تایمر های صنعتی به نکات زیر توجه کنید.

 • ابعاد
 • چگونگی نصب
 • میزان ولتاژ تغذیه
 • محدودۀ رنج زمانی
 • جریان مجاز کنتاکت خروجی
 • نوع و مکان مورد استفادۀ تایمر

 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید یا با ارائه پیشنهادات خود، ما را در بالا بردن کیفیت مقالات یاری کنید. 

مقالات مرتبط

نظرات