اینورترهای خورشیدی

 

اینورتر خورشیدی


اهداف مبحث اینورتر خورشیدی :

اینورتر خورشیدی چیست؟

عملکرد اینورتر خورشیدی

اشکالات در عملکرد اینورتر خورشیدی

انواع شکل موج ها در اینورتر خورشیدی

توان اینورتر خورشیدی

اینورتر برق خورشیدی


پنل خورشیدی

 • اینورتر خورشیدی چیست؟

      اینورتر وسیله ای است که برق مستقیم یا DC دریافتی را به یک برق متناوب یا AC با ولتاژ بالاتر و بخصوص هم تراز با ولتاژ برق شهر تبدیل می کند تا در فعال سازی لوازمات برقی متداول، مورد استفاده قرار گیرد و در پنل های خورشیدی و باتری ها کاربرد زیادی دارد. اینورتر خورشیدی با اینورتر یا معکوس کنندۀ منطقی که در الکترونیک و مدارات دیجیتالی به کار رفته است و برای معکوس کردن وضعیت منطقی یک ولتاژ DC بسیار جزئی در ورودی خود بکار می رود مشابه نیست. اینورتر مورد استفادۀ ما دقیقا نقطۀ مقابل یک آداپتور AC یا منبع تغذیۀ معمولی است، چون با دریافت یک ولتاژ ۱۲ ولت DC یا بالاتر از یک یا چند باتری سرب اسیدی یا نمونه های مشابه دیگر، برق AC مورد نیاز بسیاری از دستگاه ها و لوازمات برقی خانگی و صنعتی در رنج ۱۱۰ یا ۲۲۰ ولت را مهیا می کند. اینورتر خورشیدی باید دو هدف را برآورده کند :

 1. توان ورودی DC را به جریان AC خروجی مناسب تبدیل کند که اعوجاج هارمونیکی کل کم و ضریب توان مورد قبولی داشته باشد
 2. حداکثر توان را از منبع نور دریافت کند.

     اینورتر از هر نوعی که باشد باید این دو هدف را تامین کند. ساختار اینورترهای خورشیدی به چهار دسته اینورتر مرکزی، اینورتر رشته‌ای، اینورتر چندرشته‌ای و میکرواینورتر یا اینورتر ماژول-یکپارچه تقسیم می شوند. 

برای انتخاب اینورتر خورشیدی مناسب باید توجه داشت که این اینورتر باید بتواند از سیستم در مقابل تخلیه کامل باتری، اضافه ولتاژ باتری و دمای بالا و بیش از حد و اتصال کوتاه محافظت کند و به تواند در شرایط مختلف به طور خودکار عمل کند.

 

 • اینورتر در مدار سیستم سولار متصل به شبکه برق شهر (ON grid)

 

اینورتر-در-سیستم-سولار-متصل-به-شبکه
                                                                                    اینورتر در سیستم سولار متصل به شبکه

 

 

 • اینورتر در مدار سیستم سولار مستقل از شبکه برق شهر (OFF grid)

 

اینورتر-در-سیستم-سولار-مستقل-از-شبکه
                                      اینورتر در سیستم سولار مستقل از شبکه

 


بیشتر بخوانید:

راهنمای انتخاب پنل های خورشیدی

موارد مهم در نصب پنل خورشیدی

محاسبه انرژی در پنل های خورشیدی


 

 • عملکرد اینورتر خورشیدی

     معمولاً اولین طبقۀ این وسیله، با استفاده از یک مبدل DC به DC ، ولتاژ ۱۲ ولتی و مستقیم ورودی را به ولتاژ DC بالاتری تبدیل می کند. سپس به کمک یک مدار سویچینگ، این ولتاژ DC جای خود را به یک ولتاژ AC یا متناوب با شکل موج سینوسی داده و یک شکل موج تقریباً سینوسی شبیه سازی می شود.

طبیعت ذاتی قطعات و مدارات سویچینگ دیجیتالی به گونه ای است که خروجی آن ها باعث ایجاد شکل موج های مربعی ساده ای می گردد که معمولاً وجود هارمونیک ها یا فرکانس های بالاتر را پنهان می نماید؛ شکل موج هایی که وجودشان برای مصرف کننده هایی که برق را به گرما می سازند بی ضرر است.

هدف اصلی در طراحی اینورتر آن است که امواج مربعی حاصله را با یک دقت و تقریب قابل قبول و منطقی به یک شکل موج سینوسی کلاسیک نزدیک سازند. در این صورت هر چه شکل موج خروجی اینورتر به سینوسی نزدیک تر باشد، بدیهی است که مرغوب تر و گرانتر خواهد بود. در شکل زیر، یکی از این امواج مربعی کاملاً تیز و دقیق (با خط پر رنگ) با یک موج سینوسی کامل و خالص هم فرکانس (با خط کمرنگ) مقایسه گردیده است.

 

مقایسِۀ یک موج سینوسی یک ولتاژ AC (خط کم رنگ) و یک موج مربعی هم فرکانس با آن (خط پررنگ)

مقایسِۀ یک موج سینوسی یک ولتاژ AC (خط کم رنگ) و یک موج مربعی هم فرکانس با آن (خط پررنگ) 

 

      توجه داشته باشید که یک جریان متناوب ۱۱۵ ولتی از یک ولتاژ پیک ۱۶۳ ولتی سود می جوید زیرا مجذور میانگین مربع یا مقدار مؤثر شکل موج یاد شده در خلال یک چرخه ی مثبت که اختصارا RMS نامیده می شود، حدوداً معادل ۱۱۵ ولت می باشد.

میزان RMS با در نظر گرفتن جذر میانگین مربعات دامنه های لحظه ای، در طول یک چرخۀ کامل از شکل موج محاسبه می شود که به علت تقارن شکل موج یاد شده، از نیم سیکل منفی صرفنظر نموده و به نیم چرخۀ مثبت آن بسنده می کنیم.  در یک موج سینوسی کامل و خالص، میزان RMS، معادل ۰٫۷۰۷ مقدار پیک یا قله در نظر گرفته می شود (با تقسیم ۱۱۵ به ۰٫۷۰۷ به عدد ۱۶۳ می رسیم). به عبارت دیگر برای به دست آوردن اندازه ی RMS ولتاژ باید X نمونه از مقادیر ولتاژ در زمان های مختلف از یک چرخه را برگزیده، مجذور یا مربع هریک را به دست آورده و آن ها را با هم جمع کنیم. سپس نتیجه را به X تقسیم کرده و در نهایت، جذر یا ریشه ی دوم آن را محاسبه کنیم. اهمیت ولتاژ RMS از آن جهت است که برای محاسبه ی توان واقعی قابل ارائه بر حسب وات می توان آن را در شدت جریان جاری در مدار موردنظر ضرب نمود.

پنل خورشیدی و اینورتر خورشیدی

 • انواع اینورتر خورشیدی 

اینورتر خورشیدی با هر ساختاری که باشد باید بتواند دو هدف اینورتر را برآورده کند. انواع اینورتر خورشیدی با توجه به طرز قرار گرفتن اینورتر ها در ماژول ها به چهار دسته تقسیم می شود:

  • اینورتر مرکزی 

متداول ترین نوع اینورتر خورشیدی در سیستم های بزرگ است و عموما اینورتر های خورشیدی مرکزی سه فاز هستند. این اینورتر چندین پنل خورشیدی را به هم متصل می کندو نصب نسبتا ساده و کم هزینه ای دارد. اما قابلیت ارتقا زیادی ندارد و در تابش کم بهره وری خوبی نخواهد داشت.

  • اینورتر رشته ای

اینورتر خورشیدی رشته ای کاربرد تجاری و مسکونی دارد. در اینورتر رشته ای یک رشته از صفحه های خورشیدی به اینورتر وصل شده است. در پنل های خورشیدی در صورتی که تابش های متفاوتی دریافت شود جریان ایجاد شده در آن ها متفاوت خواهد بود و اتصال موازی بین رشته ها باعث عدم تطابق می شود. اما در اینورتر رشته ای این مسئله حل می شود.

  • اینورتر چند رشته ای

 اینورتر چند رشته ای در واقع اینورتر رشته ای توسعه یافته است. در اینورتر چند رشته ای می توان هر رشته را به طور جداگانه کنترل کرد. 

 

به علاوه اینورتر خورشیدی از نظر شکل موج خروجی به چهار دسته تقسیم می شود:

 1. خروجی به شکل موج مربعی
 2. خروجی به شکل سینوسی اصلاح شده (معمولی)
 3. خروجی به شکل سینوسی اصلاح شده (پله ای)
 4. خروجی به شکل سینوسی خالص

برای سیستم های خورشیدی از اینورتر خورشیدی سینوسی خالص استفاده می شود، اما اگر قصد داشته باشیم روشنایی یا برق دوربین مدار بسته را تامین کنیم می توانیم از اینورتر های شبه سینوسی استفاده کنیم. 

 

 • میکرواینورترها

اخیراً موضوع میکرو اینورترها با توجه به مزایای نسبی که در مقایسه با سایر موارد دارد، مورد توجه بوده است. میکرو اینورترها در واقع به نوعی ماژول AC است که اگر بخواهیم توضیح مختصری در مورد آن بدهیم باید گفت این ماژول ترکیبی از یک سلول خورشیدی و یک اینورتر الکترونیک قدرت است و با اتصال به شبکه، نور را به برق تبدیل می کند.

به طور معمول مدار در یک جعبه آلومینیومی کوچک به پشت ماژول خورشیدی متصل می شود.

 

میکرواینورتر
                                                    میکرواینورتر

 

استفاده از میکرواینورترها به منظور نصب بر روی سقف منازل از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است.

سیستم های فتوولتائیک بر پایه میکرواینورترها در مقایسه با سیستم هایی که بر پایه اینورتر مرکزی و رشته ای کار می کنند، به دلیل این که در هر ماژول ردیابی نقطه حداکثر توان جداگانه صورت می گیرد، این قابلیت را دارند که تا درصد مناسبی انرژی بیشتری استخراج کنند. هم چنین زمان نصب و راه اندازی میکرواینورترها کمتر از سایر موارد است.

در سیستم های مبتنی بر میکرواینورتر ولتاژ DC بالا با توان بالا در سیستم سیم کشی ایجاد نمی شود و در نتیجه خطر قوس الکتریکی کمتر است.

در این گونه سیستم ها اتصال جداگانه و مستقل هر ماژول به شبکه موجب می شود خرابی یک ماژول بر بهره برداری از ماژول های دیگر تأثیر گذار نباشد و تشخیص خرابی در این سیستم ها راحت تر خواهد بود.

 

نصب-میکرواینورتر

 

 

 • انواع شکل موج ها در اینورتر خورشیدی

      اولین گام در راه کسب یک شکل موج نزدیک تر و شبیه تر به یک موج سینوسی آن است که مطابق شکل زیر در سمت راست، قسمت های کوچکی از شکل موج مربعی در حد فاصل پالس های مثبت و منفی آن به جای عبور سریع و لحظه ای از محور افقی، در زمان های کوتاهی بر میزان صفر ولت و محور مزبور منطبق گردند. در ادامه و در صورتی که مطابق شکل زیر در سمت چپ، به هر یک از پالس های اولیه، یک پالس کوتاه ولی با ولتاژ بالاتر اضافه گردد، شکل موج حاصله بهبود یافته و از تیزی موج مربعی اولیه کاسته شده و در نهایت، ظاهر آن به یک شکل موج سینوسی نزدیک تر می گردد.

 

وارد کردن یک سری وقفه های صفر مولتی در حد فاصل پالس های مثبت و منفی شکل موج مربعی

افزودن یک سری پالس های مربعی کوتاه تر به شکل موج قبلی، موجب افزایش دقت خروجی اینورتر می گردد.        

                                وارد کردن یک سری وقفه های صفر مولتی                                                         افزودن یک سری پالس های مربعی کوتاه تر

                               در حد فاصل پالس های مثبت و منفی شکل موج مربعی                                             به شکل موج قبلی، موجب افزایش دقت خروجی اینورتر می گردد.

 

    علارغم این که این گونه شکل موج ها هنوز تاحدی ماهیت مربعی خود را حفظ کرده اند، ولی از آن ها به عنوان شکل موج های شبه سینوسی یا سینوسی اصلاح شده یاد می شود، زیرا ظاهرشان شباهت زیادی به امواج سینوسی دارد. عدم دقت این گونه شکل موج ها به صورت «اعوجاج هارمونیک كل»، یا اختصارا THD بیان می گردد. این کمیت که معمولاً به شکل درصد ارائه می شود، خارج قسمت ولتاژ RMS همه ی هارمونیک های موجود به کل ولتاژ RMS، به ازای یک ورودی سینوسی خالص و کامل می باشد.

بدیهی است که هر چه اندازه ی THD کمتر باشد، شکل موج حاصله، شباهت بیشتری به یک نمونه ی سینوسی مطلوب خواهد داشت. برخی از مراجع معتقدند که «اعوجاج هارمونیک کل»، یا THD این گونه شکل موج های مربعی وقفه دار، چیزی در حدود ۲۵٪ است. این در حالی است که با افزودن پالس های مربعی کوتاه تر به این جور خروجی ها، کمیت مزبور را می توان تا حد ۶/۵ ٪ هم تنزل داد. این نظریه، موضوعی است که موافقان زیادی دارد و شکی نیست که با افزایش پالس های کوتاه مدت با ولتاژهای مختلف، دستیابی به شکل موج های سینوسی تر، دور از دسترس نخواهد بود.

در اینورتر با خروجی سینوسی واقعی، برای دستیابی به THDهای زیر ۱٪، از روش مدولاسیون پهنای پالس یا اختصاراً PWM استفاده می شود. در این روش، سلسله ای از پالس ها با فرکانسی که بسیار بیشتر از خروجی AC می باشد، تولید می گردند. پهنای پالس های مزبور به گونه ای تغییر می کند که میانگین ولتاژ آن ها، تا حدود بسیار زیادی از تغییرات یک شکل موج سینوسی تبعیت می نماید. ظاهر ساده شده ای از این وضعیت در شکل زیر نمایش داده شده است.

در روش مدولاسیون پهنای پالس، پهنای پالس ارائه شده در فرکانس های بالا، با نظم خاصی با شرایط مطلوب سازگار می شوند.

 در روش مدولاسیون پهنای پالس، پهنای پالس ارائه شده در فرکانس های بالا، با نظم خاصی با شرایط مطلوب سازگار می شوند.

 

 

 

 • خنک کردن اینورتر

اگر هدف، نصب یک سیستم برق خورشیدی در یک ناحیۀ گرمسیری است، برای خنک کردن اینورتر آن هم باید تدبیری اندیشید چون وقتی اینورتر گرم می شود، توان خروجی اش به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. به این لحاظ و برای اطمینان از گرم نشدن بیش از حد اینورتر، باید تهویۀ مناسبی را برای آن در نظر گرفت.

بعضی از اینورترها، لوازم اضافی و البته اختیاری دارند که در صورت تمایل مصرف کننده ها، به آن ها فروخته می شود. یکی از این وسایل جانبی یک گرماگیر یا هیت سینک خارجی است که به قسمتی از بدنۀ دستگاه اصلی متصل گردیده و به خنک شدن آن کمک می کند.

وسیلۀ دیگر، فن خنک کننده ای است که با دما کنترل شده و به مجرد بالا رفتن دمای بدنه ی اینورتر، عمل کرده و روشن می شود. در هر صورت اگر اینورتر شما به هیچ کدام از این لوازم اضافی مجهز نیست، لااقل آن را در محلی قرار دهید که کوران طبیعی هوا در اطراف بدنۀ دستگاه، جاری باشد.

 

 

 •  پیش بینی افزایش ظرفیت آتی اینورتر

یکی از مسایلی که در هنگام تهیۀ اینورتر باید مدنظر داشت این است که دستگاهی را خریداری نمود که وات خروجی آن اندکی بیش از توان موردنیاز فعلی باشد. به این ترتیب این امکان فراهم می شود که در صورت افزوده شدن بارهای مصرفی دیگر به سیستم، ناچار به تعویض اینورتر و صرف هزینۀ تعویض دستگاه قبلی با یک نمونۀ جدید نمی شوید.

البته راه جایگزین دیگر آن است که در موقع خرید اینورتر اولیه، نمونه ای را برگزید که با بالا رفتن توان مصرف کننده ها، بتوان اینورترهای دیگری را هم با آن موازی نمود.

 

 • اشکالات در عملکرد اینورتر خورشیدی

     اگر طرح موردنظر به گونه ای باشد که در آن از چند باتری موازی شده استفاده شود، برای اتصال باتری ها به یکدیگر و هدایت خروجی آن ها به یک اینورتر بزرگ و قوی، حتما باید از کابل های قطور و مناسب استفاده شود.

در انجام این کار الزاماً از باتری های مشابه و هم سن استفاده شده و توجه داشته باشید که به محض اتصال باتری ها به یکدیگر و در صورت وجود تفاوت در ولتاژ و بارهای ذخیره شده در آن ها، باتری ها به تبادل انرژی با یکدیگر پرداخته و در صورت وجود اختلاف پتانسیل های قابل توجه، در کابل های رابط باتری های ضعیف تر و قوی تر، بعضاً جریانات بسیار شدید و خطرناکی جاری می گردد و به این لحاظ بهتر است قبل از اتصال آنها به یکدیگر، باتری ها را به صورت یکسان و مشابهی شارژ نمود.

در هنگام اتصال قطب های مشابه باتری ها به یکدیگر، برای پرهیز از افت ولتاژ و کاهش راندمان، حتماً ابتدا قطب های مثبت و منفی همه ی باتری ها را کاملاً تمیز کرده و در ادامه، بست سر کابل ها را به صورت مطمئن و محکمی به آن ها مربوط سازید. برای رعایت موارد ضروری مرتبط با باتری ها، بهتر است توصیه ها و راهکارهای پیشنهادی سازندگان باتری ها را هم مدنظر داشت.

    معمولاً مسائل و مشکلات اینورترها، پیش پا افتاده و ساده می باشند. برای مثال نباید فراموش کرد که اگر چند تکه لباس یا یک رو انداز شبیه یک ملحفه یا پتو بر روی کابل های حامل ۱۲ ولت خروجی باتری ها به اینورتر قرار داده شوند، از خنک ماندن طبیعی آن ها ممانعت به عمل آمده و عملکرد سیستم را با دشواری همراه می سازند. مثال دیگری از این دست، نصب نادرست اینورتر پر قدرت فن داری است که به علت موقعیت دهی نادرست بدنه، تهویۀ مناسب آن با مشکل روبرو شود. گاهی اوقات، همین ایراد، حتی با نصب صحیح هم اتفاق می افتد و آن هنگامی است که ذرات دوده و پرز و دیگر مواد پراکنده در هوای محیط، پنجرۀ تهویۀ موجود در بدنۀ اینورتر را مسدود نمایند.

    یکی از اشکالات متداول که معمولاً ناشی از فرسودگی یا ضربه خوردگی است، شل شدن یا از جا در آمدن گیره های سوسماری از قطب های باتری می باشد. اضافه می شود که وقتی مصرف کننده های القائی مثل موتورهای الکتریکی نسبتاً قوی به خروجی اینورترها متصل می شوند، به دلیل جریان شدیدی که در لحظۀ استارت از اینورتر می کشند، بعضاً باعث قطع و وصل های پی در پی اینورتر می گردند. این وضعیت در هنگام استفادۀ توأم این گونه موتورها با سایر مصرف کننده ها، بیشتر رخ می دهد.

نکته:

در هنگام کار با اینورترها، صرفاً فریب ولتاژ ۱۲ ولتی ورودی آن ها را نخورده و بخاطر داشته باشید که گاهی اوقات در مدارات مختلف آن ها، جریانات الکتریکی بسیار شدید و خطرناکی جاری می باشد.

 


بیشتر بخوانید:

سیم کشی پنل های خورشیدی

باتری پنل های خورشیدی

اجزای پنل خورشیدی

 


 

 • توان اینورتر خورشیدی

      معمولاً بیشترین توان اینورتر خورشیدی کوچک چیزی در حدود ۱۰۰ وات می باشد که با وارد کردن سرفیش ورودی اینورتر به جا فندکی خودرو با اتصال آن به قطب های یک باتری ۱۲ ولتی یا ارتباط آن به خروجی یک پنل خورشیدی حاصل می گردد. اینورترها هم مثل سایر دستگاه ها و سیستم های دیگر با افت توان مواجه بوده و از راندمان ۱۰۰٪برخوردار نمی باشند. بازده اینورترهای مرغوب تر و گران تر، بیشتر و راندمان نمونه های معمولی و ارزان تر، کمتر می باشد. برای مثال اگر راندمان کار یک اینورتر ارزان قیمت ۱۰۰ واتی، ۸۰٪ در نظر گرفته شود، از سیم های ورودی اینورتر، جریانی در حدود ۱۰ آمپر عبور می نماید.

    با توجه به آنکه فیوز تعبیه شده در مدار سیم کشی فندک خودرو معمولاً از نوع ۱۵ یا ۲۰ آمپر می باشد، انتخاب یک اینورتر ۱۰۰ واتی، منطقی و قابل قبول خواهد بود. معمولاً به دلیل بالا رفتن جریان جاری در مدار ورودی اینورترهای ۱۵۰ واتی و بالاتر، بجای سیم های معمولی و سرفیش های فندکی، از کابل های نسبتاً قوی و گیره های سوسماری بهره گرفته و آنها را مستقیماً به قطب های باتری یا خروجی پنل های خورشیدی متصل می نمایند.

استارت اولیه و در حالت سرد یک خودرو به چیزی در حدود ۱۰۰ آمپر جریان نیاز دارد که حداکثر برای یک زمان ۳۰ ثانیه ای در هر نوبت در نظر گرفته شده و باتری نصب شده در خودرو، آن را تأمین می نماید. در این صورت اگر یک اینورتر ۵۰۰ واتی به یک باتری معمولی خودرو متصل گردد، با احتساب راندمان ٪۸۰ اینورتر، به طور پیوسته، جریانی در حدود ۵۰ آمپر از باتری کشیده خواهد شد که فراتر از توانایی های یک باتری واحد است.

با این حال اگر باتری در روی خودرو نصب و موتور روشن باشد، دینام، قسمتی از بار مزبور را تقبل کرده و در این صورت، مشکلی ایجاد نخواهد شد. بدیهی است که بهتر است از دو یا چند باتری ۱۲ ولتی موازی شده استفاده شود تا با تقسیم جریان لازم، به هر کدام از آنها بار کمتری وارد شود.

پنل و اینورتر خورشیدی
                                                پنل و اینورتر خورشیدی
 •  اینورتر برق خورشیدی

      معمولاً اینورترهای کوچک و ضعیف را برای فعال سازی شارژهای تلفن همراه ، دستگاه های پخش صوت و یا راه اندازی لپ تاپ ها در خودروها به کار می برند. این در حالی است که اینورترهای بزرگ تر و قوی تر، جزء بسیار مهمی از سیستم های برق خورشیدی و همچنین سیستم های فعال شده با انرژی باد محسوب شده و توان ذخیره شده در باتری با باتری های موجود را به برق AC هم تراز با برق شبکه تبدیل می کنند.

منابع تعذیه ی بلا وقفه یا اختصاراً  UPS ها، از اینورتر ها و باتری یا باتری هایی استفاده می کنند که قادر باشند کامپیوترها و دیگر وسائل حساس ولی کم مصرف الکترونیکی در زمان های کوتاه فعال کنند. یکی از دیگر موارد استفاده از اینورتر برق خورشیدی، بهره گیری از جریان متناوب خروجی آن ها در راه اندازی موتورهای AC به کار رفته در خودروهای برقی است که، جریان بسیار شدیدی را از باتری های متصل به خود دریافت می نمایند.

به هر حال در ایجاد آسیب های احتمالی و اثرات مخرب استفاده از خروجی اینورتر های شبه سینوسی ارزان قیمت و نه چندان مرغوب، در فعال سازی دستگاه های الکترونیکی حساس و ظریف، همچنان مورد بحث است. تحقیقات نشان می دهد که در مواردی که دستگاه موردنظر از منبع تغذیه سویچینگ یا یک آداپتور AC (چه بصورت داخلی و چه به شکل یک مجموعه ی خارجی قابل اتصال به پریز) استفاده می کند،  فیلتر کنندۀ ادوات ذکر شده، مسیر عبور هارمونیک های خروجی از اینورتر را مسدود می کند.

      نشانه های دیگری مشاهده شده است که از وجود آثار نامطلوب استفاده از خروجی اینورترهای ارزان قیمت و نامرغوب بر روی عملکرد دستگاه های حاوی موتورهای سنکرونی که مستقیماً با جریانات AC تغذیه می گردند، حکایت دارد. این در حالی است که کسانی که از خروجی اینورترهای شبه سینوسی برای روشن کردن لامپ های مهتابی یا فعال سازی فلاش های عکاسی الکترونیکی سود جسته اند، از کیفیت برق تولیدی اینورتر، رضایت چندانی نداشته اند. با این حال گفته های این گونه کاربران عمومیت نداشته و تفاوت های موجود در طراحی محصول و همچنین قطعات به کار رفته در مدارات آن ها تاثیر گذار است و کیفیت کار محصول نهائی را تغییر می دهند. برای مثال، به طوری که در شکل زیر ملاحظه می کنید، شکل موج خروجی یک اینورتر ارزان قیمت، حتی به یک شکل موج مربعی خالص و کامل هم نزدیک نیست.

شکل موج خروجی اینورتر ارزان قیمت

شکل موج خروجی اینورتر ارزان قیمت

 

 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات ذکر کنید و با ارائه نظرات خود، ما را در بهبود هر چه بیش تر کیفیت مطالب یاری کنید. 

مقالات مرتبط

6 نظرات

 1. آراد انرژی

  پاسخ دادن

  سلام. بهترین مارک اینورتر خورشیدی چیه ؟

  ۲۵ تیر ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   اینورتر خورشیدی از نظر نوآوری در طراحی و قدرت بالای مبدل های آن ها دسته بندی می شوند. بهترین مارک اینورتر خورشیدی به ترتیب زیر است :
   SMA
   Fronius
   Kaco
   Igeteam
   Xantrex

   ۲۵ تیر ۱۳۹۸
 2. حسین

  پاسخ دادن

  آیا از نظر فنی از اینورتر خورشیدی (خروجی اینرورتر ) میشه یه دستگاه اینورتر دیگه راه اندازه کرد؟
  و یه دستگاه اینورتر ۲۵۰۰ وات چند وات برق از اینورتر قبلی مصرف میکنه ؟
  اصلا امکان داره همچین کاری ؟
  ممنون میشم

  ۶ فروردین ۱۳۹۹
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   خیر. اینورتر خورشیدی مبدل جریان DC به AC هست.
   ۲۵۰۰ وات تا ۱۰ آمپر و نهایتاً ۱۲ آمپر مصرف می کند.
   ۲۵۰۰W/220V=11.3A
   اینورتر خورشیدی برای تلرانس ولتاژ ۲۰۸ ولت تا ۲۵۰ ولت، به مقدار ۱۰ تا ۱۲ آمپر تولید می کند.

   ۹ فروردین ۱۳۹۹
 3. علی

  پاسخ دادن

  با سلام..من الان افغانستان هستم.میخواستم چگونگی تنظیم پارامترهای اینورتر رو بدونم.مثلا ما برای ابیاری زمین ها از این سیستم افتابی استفاده میکنیم ولی وقتی میخوایم این سیستم رو نصب کنیم یه هفته باید الاف بشیم تا یکی بیاد اینورتر رو تنظیم‌کنه..با تشکر

  ۹ خرداد ۱۳۹۹
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سلام
   لطفاً اطلاعات دقیقی از درایو و تجهیزات خود برای ما ارسال نمایید تا راهنمایی لازم صورت پذیرد. نوع اینورتر و مشخصات آن حتماً ذکر شود.
   به شماره زیر در واتساپ پیام بفرستید.
   ۰۹۱۲۰۸۶۵۹۷۰

   ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

نظرات