انواع-نقشه-و-سیم-کشی-در-برق-ساختمان

 

تجهیزات برق ساختمان

 


اهداف مبحث تجهیزات برق ساختمان :

پریز و نحوه اتصال آن در مدار

جعبه تقسیم

انواع کلید اتوماتیک

انواع کلید ها در سیم کشی برق ساختمان

سنسور های پرکاربرد در سیم کشی برق ساختمان

 


 
 
 

   

 • پریز و نحوه اتصال آن در مدار

 برای ارتباط وسایل برقی خانگی یا صنعتی به منبع انرژی الکتریکی از پریز استفاده می شود. پریز از یک محفظه کائوچوئی یا پلاستیکی یا باکالیت است که دو لوله شکاف دار که خاصیت فلزی داشته و به دو عدد پیچ وصل می شوند، تشکیل شده است. در پریز سیم های فاز و نول  هر کدام به یکی از این پیچ ها وصل می گردند . پریزهای ارت دار دارای سه پیچ برای اتصال سیم هستند که سیم ارت به پیچ سوم که معمولاً با علامت مشخص می گردد، متصل می شود. ولتاژ اسمی تجهیزات برقی مثل کلید و پریز و … باید با ولتاژ اسمی سیستم برق هماهنگی داشته باشد.

  پریز از نظر تعداد فاز به دو دسته تک فاز و سه فاز و از نظر نحوه نصب به انواع توکار روکار و سیار تقسیم می شوند. همچنین پریزها از نظر حفاظت به دو نوع ساده و با اتصال زمین (شوكو، ارت دار، با کنتاکت محافظ) تقسیم می شوند. پریزهای با اتصال زمین برای اتصال بدنه وسایل الکتریکی متحرکی مانند يخچال، لباسشویی، اطو و مانند آن ها به زمین و جلوگیری از بروز برق گرفتگی در افراد به کار می روند.

 

پریز-و-نحوه-اتصال-آن-در-مدار

نکته

 • در سیم کشی برق ساختمان جریان نامی پریز های تک فاز باید حداقل ۱۶ آمپر و ساختمان آن ها به طوری باشد که وصل دو شاخه های دو پل معمولی، بدون اتصال به هادی حفاظتی به آن ها امکان پذیر نباشد در حالی که باید بتوان دو شاخه های مخصوص لوازم دارای عایق بندی مضاعف ( کلاس II) را که به هادی حفاظتی احتیاج ندارند به آن ها وصل کرد.
 • جریان نامی پریز های سه فاز باید حداقل ۱۶ آمپر و دارای یک یا دو اتصال اضافی برای وصل هادی حفاظتی یا هادی های حفاظتی و خنثی باشد. در صورتی که پریز های سه فاز دارای یک اتصال اضافی باشند، این اتصال باید فقطز برای وصل به هادی حفاظتی استفاده شود.

 

  پریز باید به گونه ای ساخته شود که قبل از وصل سیم های تغذیه کننده دستگاه به پریز، بدنه دستگاه به تیغه اتصال زمین پریز وصل شود و در زمان قطع دستگاه، ابتدا سیم های تغذیه کننده دستگاه از پریز جدا شوند و پس از آن ارتباط بدنه دستگاه از تیغه اتصال زمین قطع گردد. تقسیم بندی دیگری برای پریزها وجود دارد که بر مبنای درجه محافظت در برابر رطوبت انجام می گیرد و بر اساس آن، پریزها به سه نوع عمده تقسیم می شوند: پریزهای معمولی، پریزهای حفاظت شده در برابر ترشح آب با درجه حفاظت IP44 و پریزهای حفاظت شده در برابر پاشیده شدن آب با فشار، با درجه حفاظت.

IP45 البته بسته به نیاز و محل استفاده، ممکن است پریزهایی با درجه حفاظت بالاتر نیز ساخته شود. 


بیشتر بخوانید:

بررسی درجه حفاظت IP

وسایل و لوازم ایمنی در برق


نکته

 • در سیم کشی برق ساختمان مسکونی، باید برای تغذیه پریزهای آشپزخانه از انشعاب جداگانه ای استفاده شود، همچنین وسایل پر مصرف مانند ماشین لباسشویی، اجاق برقی، کولر گازی و مانند آن ها نیز باید دارای انشعابی جداگانه و فیوز مخصوص به خود باشند. برای حفاظت انشعاب پریزها در برق تکفاز معمولاً از فیوز ۱۶ آمپر استفاده می شود.
 • در اماکن مسکونی، تجاری و اداری، محل نصب پریزهای برق، پریزهای تلفن و پریزهای آنتن مرکزی تلویزیون باید ۳۰ سانتی متر از کف تمام شده ساختمان فاصله داشته باشد. پریزهای برقی که در آشپزخانه، موتورخانه، تعمیرگاه و گاراژ نصب می شوند، باید ۱۱۰ سانتی متر از کف تمام شده، فاصله داشته باشند.
 • جهت متصل نمودن مصرف کننده های برقی به پریز از دو شاخه که بصورت ساده و ارت دار موجود می باشد، استفاده می شود. 

 

در جدول (۱) مقاطع گوناگون هادی که در سیم کشی ثابت، برای سیم کشی انشعابات تغذیه کننده پریزها به کار گرفته می شوند، آورده شده است.

                                                          جدول (۱) هادی های موردنیاز در سیم کشی برق ساختمان ثابت با توجه به نوع پریز 

نوع پریز سطح مقطع نامی سیم های مورد نیاز
پریز ثابت ۱۶/۱۰ آمپر و ۲۵۰ ولت ۱/۵ تا ۲/۵ میلیمتر مربع
پریز ثابت ۱۶ آمپر ۳۸۰/۲۵۰ ولت و ۱۶ آمپر ۳۸۰ ولت  ۲/۵ تا ۴ میلیمتر مربع
پریز ثابت ۲۵ آمپر و ۳۸۰ ولت ۲/۵ تا ۱۰ میلیمتر مربع

 


بیشتر بخوانید:

انواع لوله های برق

لوله کشی برق ساختمان


 • جعبه تقسیم

جعبه-تقسیم-برق-در-ساختمان

 

در مدارات الکتریکی، گرفتن انشعابات از سیم های حامل جریان در جعبه تقسیم انجام می شود. جعبه تقسیم در ابعاد مختلف به صورت روکار و توکار با جنسهای پلاستیکی، چدنی و فلزی ساخته می شود. محل نصب جعبه تقسیم باید حداقل ۲٫۵ متر از کف تمام شده یا ۳۰ سانتی متر از سقف ساده، فاصله داشته باشد و کابل ها با استفاده از انواع گلند به جعبه تقسیم وارد شوند.

محافظ-جان-ترکیبی-اشنایدر-الکتریک
                                               محافظ جان ترکیبی اشنایدر

 

در صورتی که محفظه های تجهیزات ( مثل جعبه تقسیم پشت کلید، پریز و… ) از جنس هادی یا فلزی باشند باید مانند سایر بدنه های هادی در نظر گرفته شوند و به آن ها هادی حفاظتی متصل گردد. درجعبه تقسیم برای حفاظت از جان افراد حتماً باید از محافظ جان استفاده نمود. 

 


برای بررسی، دریافت لیست قیمت و خرید محافظ جان اشنایدر کلیک کنید.

برای پشتیبانی فنی با شرکت الیکا الکتریک تماس بگیرید: 

۰۳۱-۳۲۶۶۴۵۵۰

۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۶

۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۷


 

محافظ جان بر اساس حساسیت خود به دو نوع خانگی (تک فاز) و صنعتی (سه فاز) تقسیم می شود و علاوه بر حفاظت افراد در مقابل تماس مستقیم و یا غیر مستقیم برق، با جلوگیری از نشتی جریان در حفاظت دستگاه ها و تجهیزات صنعتی نیز موثر خواهد بود. کلید محافظ جان به دو دسته کلی زیر تقسیم می شود:

 • محافظت انسان در برابر تماس مستقیم با قطعات الکتریکی (۳۰ میلی آمپر)
 • محافظت قطعات الکتریکی در برابر خطر آتش سوزی (۳۰۰ میلی آمپر)

 

محافظ-جان-اشنایدر-الکتریک
                                                                                                       محافظ جان اشنایدر در تابلو برق

در تابلوی برق ساختمان با توجه به نیاز مصرف کنندگان انواع کلید اتوماتیک نظیر کلید مینیاتوری و کلید کمپکت برای حفاظت از مدار استفاده می شود و کلید های حرارتی و مغناطیسی نظیر بی متال و کنتاکتور برای جلوگیری جریان اضافه بار و کنترل و فرمان مدار، در تابلو های برق ساختمان کاربرد دارد. در ادامه انواع کلید اتوماتیک پرکاربرد در ساختمان را معرفی می کنیم.

 

کلید مینیاتوری در مدار با جریان پایین و یا در تابلو های روشنایی و تابلو های توزیع با توان کم برای حفاظت مدار کنترل و فرمان در تأسیسات برقی استفاده می شود و در صورت به وجود آمدن اشکالی در مدار بطور خودکار مدار را قطع می کند و در نتيجه از وسايل و سيم كشي محافظت مي نمايد. فیوزها و کلید های مینیاتوری در جریان های نامی استاندارد ۱، ۲، ۴، ۶، ۱۰، ۱۶، ۲۰، ۲۵، ۳۰، ۳۵، ۴۰، ۴۵، ۵۰، ۶۳ آمپر موجود هستند. کلید ها و فیوز های جریان کم ۱ تا ۱۰ آمپر عمدتاً برای حفاظت مدار های کوچک به کار می روند. 

 


برای بررسی، دریافت لیست قیمت و خرید کلید مینیاتوری اشنایدر کلیک کنید.

برای پشتیبانی فنی با شرکت الیکا الکتریک تماس بگیرید: 

۰۳۱-۳۲۶۶۴۵۵۰

۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۶

۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۷


انواع کلید مینیاتوری اشنایدر الکتریک
                                                                                                               انواع کلید مینیاتوری اشنایدر
 •  

 کلید اتوماتیک اشنایدر یا کلید کمپکت (Circuit Breaker) از انواع کلیدهای الکترومکانیکی فشار ضعیف است که وظیفۀ قطع یا وصل مدار الکتریکی را برعهده دارد. کلید اتوماتیک اشنایدر می تواند جریان نامی و جریان اتصال کوتاه و اضافه بار را قطع و وصل کند.

 


برای بررسی، دریافت لیست قیمت و خرید انواع کلید اتوماتیک اشنایدر کلیک کنید.

برای پشتیبانی فنی با شرکت الیکا الکتریک تماس بگیرید: 

۰۳۱-۳۲۶۶۴۵۵۰

۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۶

۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۷


   این وسیله در بارهای اضافی از پیش تعیین شده بدون آسیب رسیدن به کلید، مدار را قطع می کند. بنابراین کلید قطع مدار وسیله ای است ترکیبی که از یک کلید قطع و یک وسیله حفاظت جریان اضافی تشکیل شده است. عملکرد آن مشابه ترکیب کلید معمولی همراه با فیوز است. همچنین کلیدهای اتوماتیک می توانند حفاظت اتصال به زمین، حفاظت موتوری و حفاظت ژنراتوری را با استفاده از رله های میکرولوجیک تعبیه شده داخل کلید انجام دهند.

کلید-اتوماتیک-اشنایدر-الکتریک
                                                                                                         کلید اتوماتیک اشنایدر

    کنتاکتور اشنایدر الکتریک یک کلید مغناطیسی است که برای قطع و وصل مدار و کنترل و فرمان مدارهای الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. این کلید از دو هسته به شکل E یا U که یکی ثابت و دیگری متحرک است تشکیل شده است که با یک فنر از هم جدا شده اند. 


برای بررسی، دریافت لیست قیمت و خرید کنتاکتور اشنایدر کلیک کنید.

برای پشتیبانی فنی با شرکت الیکا الکتریک تماس بگیرید: 

۰۳۱-۳۲۶۶۴۵۵۰

۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۶

۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۷


در میان هسته ثابت، یک بوبین یا سیم پیچ قرار دارد. وقتی بوبین برقدار می شود، در هسته ثابت نیرو الکترومغناطیسی القا می شود با استفاده از خاصیت مغناطیسی، نیروی کششی فنر را خنثی می کند و هسته متحرک را به هسته ثابت نزدیک می شود و سبب می گردد که کنتاکت ها به یکدیگر متصل شوند. به عبارت دیگر این عمل باعث می شود که کنتاکت های اصلی کنتاکتور اشنایدر بسته شود و کنتاکت های فرعی کنتاکتور تغییر حالت دهند. یعنی کنتاکت های بسته باز و  کنتاکت های بار بسته می شود.

کنتاکتور-سری-D-اشنایدر-الکتریک
                                           کنتاکتور سری D اشنایدر الکتریک

 

بی متال اشنایدر یا رله بی متال اشنایدر برای حفاظت از موتور الکتریکی در مقابل اضافه بار استفاده می شود و به کنتاکتور متصل می شود. عملکرد بی متال اشنایدر به این صورت است که اگر جریانی بیش از حد جریان تنظیم شده روی بی متال از آن عبور کند، عمل کرده و مسیر جریان را قطع می کند.

بی-متال-سری-D-اشنایدر-الکتریک
                                               بی متال سری D اشنایدر

در واقع رله به المان حرارتی مجهز است و در موقعی که جریان بار اسمی برقرار می شود درجه حرارت المان حدود قابل قبولی دارد (به طور معمول ۴۰ درجه سانتی گراد). در صورت افزایش جریان تا بیش از مقدار اسمی و تولید حرارت در المان حرارتی، درجه حرارت از مقدار تنظیم رله تجاوز نموده رله عمل می کند.


برای بررسی، دریافت لیست قیمت و خرید رله بی متال اشنایدر کلیک کنید.

برای پشتیبانی فنی با شرکت الیکا الکتریک تماس بگیرید: 

۰۳۱-۳۲۶۶۴۵۵۰

۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۶

۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۷


 

 • انواع کلید ها در سیم کشی برق ساختمان

بطور کلی کلیدها وسایلی هستند که وظیفه وصل یا قطع ارتباط الکتریکی بین مصرف کننده و شبکه برق را بر عهده دارد. این وسایل در مدار به صورت سری در مسیر عبور جریان (در مسیر سیم های فاز) قرار می گیرند و دارای بدنه عایق و یک دکمه جهت وصل و قطع می باشند. عمده ترین کلیدهایی که در مدارات روشنائی مورد استفاده قرار می گیرند، کلیدهای یک پل، دو پل، تبدیل، صلیبی و شستی می باشند.

هیچ گاه نباید بر سر راه سیم نول کلید قرار داد، به عبارت دیگر، کلید هیچ گاه نباید سیم نول را قطع و وصل نماید بلکه سیم نول در کلیه مدارها، باید مستقیماً به تجهیزات وصل گردد. برای کاهش خطر برق گرفتگی بویژه در سرپیچ لامپ ها، باید نول را در سر پیچ لامپ، به گونه ای وصل نمود که پایه پیچی محیط لامپ به آن اتصال یابد و سیم فاز نیز هادی انتهای لامپ را تغذیه نماید. در ادامه به انواع کلید ها در سیم کشی برق ساختمان اشاره می شود

کلید ها باید برای استفاده در سیستم های جریان متناوب مناسب باشند و قابلیت قطع و وصل سریع را داشته باشند. جریان اسمی کلید ها عموما باید به صورت زیر باشد

 • برای بار با ضریب قدرت واحد (لامپ رشته ای) : جریان اسمی کلید برابر جریان مصرف
 • برای بار با ضریب قدرت راکتیو ( موتور) : جریان اسمی ۱٫۲۵ برابر جریان مصرف
 • برای بار با ضریب قدرت خازنی ( کاپاسیتیو) ولامپ های تخلیه در گاز و خازن های تصحیح ضریب قدرت و موتور با راه اندازی خازنی : جریان اسمی ۲ برابر جریان مصرف

 

 •  کلید تک پل

نقشه حقیقی و فنی کلید یک پل
 شمای فنی و شمای حقیقی کلید تک پل

کلید تک پل برای کنترل قطع و وصل یک یا چند لامپ از یک محل مورد استفاده قرار می گیرد و در دو نوع توکار و روکار ساخته می شود. این کلید دارای دو ترمینال برای نصب سیم می باشد که یکی به عنوان فاز ورودی و دیگری به عنوان فاز خروجی مورد استفاده قرار می گیرد. در بسیاری از موارد می توان پریزها را به کلید یک پل مجهز نمود و به جای وارد کردن و خارج کردن مرتب دو شاخه از پریز ، با استفاده از کلید، جریان برق را در پریز قطع و وصل نمود. در شکل رو به رو نقشه حقیقی و فنی کلید یک پل نشان داده شده است.

 

 

 • کلید دو پل 

شمای فنی و شمای حقیقی کلید دو پل
   شمای فنی و شمای حقیقی کلید دو پل

کلید دو پل از دو کلید یک پل که در مجاورت هم در درون یک محفظه کائوچویی قرار می گیرند، تشکیل می شود. این کلید دارای سه پیچ اتصال بوده که یکی از پیچ ها در دو پیچ دیگر مشترک است. سیم فاز ورودی به کلید، به پیچ مشترک متصل می شود و سیم های فاز خروجی از کلید، از دو پیچ غیر مشترک گرفته می شوند که هر یک از این فازها می تواند لامپ های مختلفی را  در مکان های مختلف، بطور جداگانه تغذیه کند. در شکل رو شمای فنی و شمای حقیقی کلید دو پل نشان داده شده است.

 

 

 • کلید گروهی 

شمای فنی و حقیقی کلید گروهی
          شمای فنی و حقیقی کلید گروهی

کلید گروهی همانند کلید دو پل از یک پیچ مشترک برای اتصال سیم فاز ورودی و دو پیچ غیر مشترک برای گرفتن دو فاز خروجی مجزا از آن، بهره می گیرد. تفاوتی که این کلید با کلید دوپل دارد این است که در هر لحظه از زمان تنها می توان یکی از فاز های خروجی آن را مورد استفاده قرار داد. شکل رو به رو شمای فنی و حقیقی کلید گروهی را نشان می دهد.

 

 

 

 • کلید تبدیل 

علائم اختصاری کلید تبدیل
           شمای فنی و حقیقی کلید تبدیل

کلید تبدیل جهت روشن و خاموش کردن یک یا چند لامپ از دو نقطه مورد استفاده قرار می گیرد. این کلید از نظر شکل ظاهری مانند کلید یک پل می باشد و تنها تفاوت آن با کلید یک پل در این است که این کلید دارای سه ترمینال (پیچ) برای اتصال سیم ها می باشد که یکی از این پیچ ها، پیچ مشترک و دو پیچ دیگر غیر مشترک خواهند بود. شکل رو به رو شمای فنی و حقیقی کلید تبدیل را نشان می دهد.

برای اجرای سیم کشی دو کلید تبدیل در یک بخش از ساختمان، سیم فاز را به پیچ مشترک کلید تبدیل اول اتصال می دهند و پیچ مشترک کلید دیگر را به سر پیچ لامپ ها وصل می نمایند، سپس پیچ های غیر مشترک را توسط دو سیم رابط به یکدیگر متصل می کنند و مانند مدارهای قبل، سیم نول را به پیچ دوم سرپیچ لامپ ها وصل می نمایند. 

 

 • کلید صلیبی

شمای فنی و حقیقی کلید صلیبی
         شمای فنی و حقیقی کلید صلیبی

برای کنترل یک یا چند لامپ از محل های متفاوت (بیش از دو محل) از کلید صلیبی (کراکس) استفاده می شود. این کلید دارای چهار پیچ می باشد که دو پیچ آن ورودی و دو پیچ دیگر به عنوان خروجی در نظر گرفته می شوند. کلید صلیبی که بین دو کلید تبدیل قرار می گیرد دارای کنتاکت هایی است که مانند صلیب، عمل وصل و قطع را انجام می دهند. در شکل رو به رو شمای فنی و حقیقی کلید صلیبی در نقشه برق ساختمان رسم شده است.

 

نکته

 • کلید صلیبی می تواند به عنوان کلید تبدیل استفاده شود به شرط آنکه از سه پیچ آن استفاده شود.
 • از دیگر کلیدهای قدیمی که مانند کلید تبدیل عمل می کرده می توان به کلید گروهی اشاره نمود.به عبارت دیگر دو خروجی کلید تبدیل اول به دو ورودی کلید صلیبی و دو خروجی کلید صلیبی به دو پیچ کلید تبدیل دوم وصل می شوند.
 • از کلید صلیبی می توان برای کنترل لامپ های مستقر در راه پله های ساختمان های چندین طبقه استفاده نمود. به ازای کنترل لامپ ها از دو محل یک کلید صلیبی اضافه می شود، مثلاً برای کنترل لامپ ها از ۵ نقطه، به سه کلید صلیبی و دو کلید تبدیل نیاز داریم.

 

 • کلید شستی

 عملکرد کلید شستی یا فشاری ( پوش باتن ) شبیه به کلیدهای یک پل است، با این تفاوت که وقتی دست را از روی دکمه آن بر می داریم، کنتاکت های آن بطور اتوماتیک به حالت اولیه خود بر می گردند و مدار قطع می شود. این عمل توسط فنری که زیر دکمه اتصال نصب شده است انجام می شود. این کلیدها بیشتر به عنوان شستی زنگ اخبار به کار می رود.

 
پوش باتن اشنایدر
           شستی یا پوش باتن اشنایدر

 


برای بررسی، دریافت لیست قیمت و خرید پوش باتن اشنایدر کلیک کنید.

برای پشتیبانی فنی با شرکت الیکا الکتریک تماس بگیرید: 

۰۳۱-۳۲۶۶۴۵۵۰

۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۶

۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۷


بیشتر بخوانید:

انواع کلید و پریز

انواع پوش باتن یا شستی و بررسی ساختار آن 


 • دیمر

  از دیمر جهت کم و زیاد کردن و یا خاموش نمودن نور لامپ ها از وسیله ای به نام دیمر استفاده می شود. دیمر که مانند کلید یک پل، با لامپ سری می شود، مانند یک مقاومت متغیر (رئوستا) عمل می نماید و به این ترتیب قادر به تنظیم نور لامپ است.

دیمر
                                   دیمر
 • کلید کولر 

  کلید کولر از یک کلید دو پل و یک کلید تبدیل در یک محفظه پلاستیکی تشکیل شده است. از فاز خروجی یکی از پل ها برای روشن و خاموش نمودن پمپ آب استفاده می شود. فاز خروجی پل دیگر علاوه بر اینکه برای روشن و خاموش کردن کولر به کار می رود، برای برق دار نمودن کلید تبدیل تغییر دهنده دورهای تند و کند موتور نیز به کار گرفته می شود. شکل زیر نحوه اتصال کلید کولر به موتور را نشان می دهد.

نحوه اتصال کلید کولر به موتور تک فاز
                           نحوه اتصال و سیم بندی کلید کولر به موتور تک فاز
 • تایمر

همانطور که می دانیم برای کنترل تعدادی لامپ از چندین محل مانند راهروها و راه پله های ساختمان های چند طبقه می توان از کلید تبدیل و کلید صلیبی استفاده کرد، اما به دلیل از رده خارج شدن کلید صلیبی و برای صرفه جویی در مصرف  انرژی الکتریکی، از تایمر یا رله زمانی که با شستی ها فعال شده در انواع مختلفی ساخته می شود، استفاده می شود.

 

 


برای بررسی، دریافت لیست قیمت و خرید انواع تایمر اشنایدر کلیک کنید.

برای پشتیبانی فنی با شرکت الیکا الکتریک تماس بگیرید: 

۰۳۱-۳۲۶۶۴۵۵۰

۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۶

۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۷


متداولترین تایمر مورد استفاده در ساختمان ها، تایمر سه سیمه است که ۳ ترمینال برای اتصال سیم دارد. دو ترمینال برای ورودی فاز و نول و یک ترمینال مشترک برای شستي ها، لامپ ها و همچنین یک ولوم که می توان زمان روشن ماندن لامپ ها را تغییر داد. مدار الکتریکی تایمر سه سیمه با چهار شستی در شکل زیر به طور دقیق نشان داده شده است.

مدار الکتریکی تایمر سه سیمه با چهار شستی
    مدار الکتریکی تایمر سه سیمه با چهار شستی

 


بیشتر بخوانید:

انواع تایمر و کاربرد آن


 

  • سنسور نوری

برای کنترل روشنایی معابر، خیابان ها، پارک ها و محوطه ها از سنسور نوری یا فوتوسل استفاده می شود . این کلید به گونه ای طراحی شده است که تا زمان تابیدن نور به آن، به صورت اتوماتیک کلید داخلی خود را باز نگه می دارد (لامپ ها خاموش) و در هنگام تاریکی هوا یا قطع نور، کلید داخلی خود را وصل می کند تا لامپ های معابر و خیابان ها روشن شوند.

سنسور فوتوالکتریک اشنایدر
           سنسور فوتوالکتریک اشنایدر
 •  

هر فتوسل معمولاً دارای سه سیم به رنگ های مشکی، سفید و قرمز است که فاز ورودی به سیم مشکی، نول به سیم سفید و فاز خروجی برای تغذیه لامپ ها به سیم قرمز وصل می شود. سنسور فوتو الکتریک نوعی سنسور نوری است.

 


برای بررسی، دریافت لیست قیمت و خرید انواع سنسور اشنایدر کلیک کنید.

برای پشتیبانی فنی با شرکت الیکا الکتریک تماس بگیرید: 

۰۳۱-۳۲۶۶۴۵۵۰

۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۶

۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۷


  • سنسور مادون قرمز

   سنسور مادون قرمز غیر فعال در تجهیزات کنترل و ایمنی ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری، باغ ها و … به کار گرفته می شوند. این سنسورها به گونه ای طراحی می شوند که نسبت به اشعه مادون قرمز ساطع شده از بدن انسانها و حیواناتی که در فاصله ای مشخص از آنها تردد می کنند، حساس بوده، قادر باشند حضور افراد یا حیوانات در محل های مورد نظر را با ارسال سیگنال و روشن نمودن چراغ یا به صدا در آوردن زنگ اطلاع دهند.

   سنسور مادون قرمز ، به این دلیل غیر فعال نامیده می شود که قادر نیست هیچ گونه اشعه ای از خود منتشر کند. سنسورهای مادون قرمز را می توان به عنوان یک وسیله حفاظتی و به منظور اطلاع از نزدیک شدن افراد، با ورود غیر مجاز آن ها به محل های خاص، در اطراف خانه های مسکونی، مقابل درهای ورودی و پنجره ها، در محل نگهداری اسناد، اموال و بایگانی ها و مانند آن ها، مستقر نمود.

سنسور مادون قرمز
                           سنسور مادون قرمز

  قسمت جلوی این سنسورها با پوششی از جنس پلاستیک پوشیده می شود تا آلودگی بر محدوده عملکرد و قدرت تشخیص سنسور، اثری نگذارد. همچنین این تجهیزات را می توان بگونه ای طراحی نمود که ارتباط آنها با بخش صدور آلارم به صورت بی سیم باشد. در برخی موارد می توان این تجهیزات را به دوربین های مدار بسته مجهز نمود تا پس از تشخیص حضور افراد، نسبت به تصویر برداری از محل اقدام شود.

 

  • سیستم دزدگیر 

  عمده ترین اجزای تشکیل دهنده یک سیستم دزدگیر عبارتند از: تابلو، ریموت کنترل، سنسورها و آژیر. در تابلوهای دزدگیر معمولا شش زون یا بخش با عناوین FullShock Chime ، Tamper ، Part و Panic وجود دارد. زون های Full و Part برای جلوگیری از دستکاری اجزای سیستم حفاظتی دزدگیر به کار می روند. زون Chime بر روی درهای ورودی تنظیم می شود.

سیستم-دزدگیر

 در درهای ورودی بهتر است بجای استفاده از سنسورهای چشمی از سنسورهای مگنت استفاده شود. زون Shock بر روی پنجره ها تعبیه می شود و معمولا برای آن سنسور لرزشی به کار می رود. زون Panic به شستی هایی وصل می شود که می توان به کمک آنها آژیر مدار را به صورت دستی به صدا در آورد.

در سیستم ریموت کنترل سه وضعیت Part Full و Unset قابل انتخاب است. در ساعاتی از روز که نیاز به حفاظت محل احساس نمی شود، مانند ساعات اداری یک سازمان یا کارخانه، می توان سیستم را در وضعیت Unset قرار داد و زمانی که تنها بخشی از یک محل باید حفاظت شود و بقیه بخش ها نیازی به حفاظت ندارند، سیستم در وضعیت Part و در ساعات تعطیل و عدم حضور افراد در محل، سیستم در وضعیت Full قرار می گیرد.

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید یا با ارائه پیشنهادات خود، ما را در بالا بردن کیفیت مقالات یاری کنید. 

مقالات مرتبط

نظرات