انواع لامپ های کم مصرف

 

مطالبی که در این مقاله از سایت elicaelectric.com می خوانید


اهداف این مبحث:

  • انواع لامپ های کم مصرف
  • لامپ های کم مصرف بالاست سرخود
  • لامپ های کم مصرف بدون بالاست
  • کاربرد لامپ کم مصرف

 

در یک تقسیم بندی کلی انواع لامپ کم مصرف را به دو دسته لامپ های کم مصرف بدون بالاست و لامپ های کم مصرف بالاست سر خود می توان تقسیم بندی کرد:

 

  • لامپ های کم مصرف بالاست سرخود

   در این دسته از لامپ های کم مصرف، مدار الکترونیکی که برای راه اندازی لامپ مورد استفاده قرار می گیرد، به صورت مجتمع داخل خود لامپ قرار گرفته است. در نتیجه لامپ با سرپیچ معمولی نوع E27 یا E14 در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد و می توان این لامپ ها را به صورت مستقیم جایگزین لامپ های التهابی کرد. همچنین به دلیل داشتن بالاست الکترونیکی، طول عمر این لامپ ها بسیار بالا است و مزیت دیگر این لامپ ها این است که به دلیل افزایش فرکانس برق ورودی، لامپ بدون سوسو زدن روشن می شوند.

   این لامپ ها با اشکال مختلف و برای سلیقه های مختلف ساخته شده اند. شار نوری یک لامپ کم مصرف بالاست سرخود ۲۰ وات با شار نوری یک لامپ رشته ای وات ۱۰۰ تقریباً برابر است. در نتیجه می توان گفت هر لامپ کم مصرف، در حدود %۸۰ کمتر از یک لامپ رشته ای انرژی الکتریکی مصرف می کند، ضمن اینکه گرمای بسیار کمتری در محیط منتشر می کند.

   بسیاری از مصرف کنندگان ترجیح می دهند که شکل لامپ به صورت اشکال کلاسیک لامپ های رشته ای باشد. در واقع، در بسیاری از موارد، در منابعی که شکل لامپ در معرض دید قرار می گیرد، شکل لامپ های کم مصرف ممکن است متناسب با شکل چراغ نباشد. برای این دسته از کاربردها گروهی از لامپ های کم مصرف تولید شده اند که شکل آنها دقیقاً مشابه لامپ های رشته ای است. در واقع در این لامپ ها، یک حباب اضافی در بیرون لامپ قرار گرفته است که باعث می شود شکل لامپ به صورت حباب Class A و یا Class B باشد.

 

 

  • لامپ های کم مصرف بدون بالاست

   این لامپ ها در اشکال و اندازه های مختلف و با ۲ نوع کلاهک ۲ پین و ۴ پین تولید می شوند، نوع ۴ پین نیاز به استارتر و چوک دارند در حالی که نوع ۲ پین آنها بدون نیاز به استارتر روشن می شوند و در واقع استارتر آنها در داخل سرپیچ لامپ قرار گرفته اند. لامپ های ۴ پین می توانند با بالاست الکترونیکی یا مغناطیسی کار کنند در حالی که لامپ های دو پین را با مدار مغناطیسی می توان راه اندازی کرد. در بسیاری از موارد، از لامپ های کم مصرف توان پایین، برای کاربردهای خاص نظیر روشنایی اضطراری و یخچال های خانگی، دستگاه های خود پرداز و … از لامپ های کم مصرف با توان پایین استفاده می شود. همچنین در مواردی که تغذیه DC در اختیار داریم، می توان از بالاست های الکترونیکی مخصوص که دارای مدارات اینورتری تبدیل ولتاژ DC به AC هستند استفاده نمود.

 

 

  • کاربرد لامپ کم مصرف

   با توجه به تنوع در شکل و نوع لامپ های کم مصرف، می توان این لامپ ها را در محل های مختلف مورد استفاده قرار داد. ویژگی های لامپ های کم مصرف درست مانند لامپ های فلورسنت است، بنابراین در مورد انتخاب رنگ نور این لامپ ها، می توان بر همان اساس لامپ های فلورسنت اقدام کردبا توجه به اینکه اغلب مردم برای تأمین روشنایی منزل علاقمند به داشتن رنگ نور متمایل به گرم هستند، لامپ های کم مصرف با دمای رنگ ۲۷۰۰ کلوین (INTERNA) تولید می شوند که رنگ نور آنها بسیار شبیه به رنگ نور لامپ های التهابی است. در نتیجه در منازل مسکونی، اتاق های هتل ها، بیمارستان، لابی سالن های تئاتر و سینما و کلیه محل هایی که نور گرم و آرامش بخش توصیه می شود از این لامپ ها می توان استفاده کرد.

   با توجه به طول عمر بسیار بالای این لامپ ها، در تمامی محل هایی که تعویض لامپ کار دشواری است بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه است. همچنین با توجه به مصرف بسیار پایین انرژی در این لامپ ها، استفاده از این لامپ ها بیشتر یک ضرورت و تکلیف ملی محسوب می شود. (جدول ۱)، مشخصات برخی از انواع لامپ های کم مصرف را نشان می دهد.

 

جدول (۱) مشخصات برخی از انواع لامپ های کم مصرف

شار نوری (لومن)

توان مصرفی (وات)

توضیح

کد لامپ

نوع لامپ

۱۸۰۰

۲۴

یک تیوب

DULUX L

لامپ های بدون بالاست

۱۸۰۰

۲۶

دو تیوب

DULUX D

۳۲۰۰

۴۲

سه تیوب

DULUX T/E

۶۳۰

۱۱

E14 سرپیچ

DULUX EL

لامپ های بالاست سرخود

۱۲۰۰

۲۰

E27 سرپیچ

DULUX EL

۱۵۰۰

۲۳

E27 سرپیچ

DULUX EL

 

 

 

مقالات مرتبط