انواع ترمینال وایرشو کابلشو

 


اهداف مبحث انواع ترمینال وایرشو کابلشو :

انواع ترمینال انواع وایرشو

انواع کابلشو

بوشن یا موف

شماره سیم یا کابل

بست کمربندی چییست


در این مقاله قصد داریم تا در مورد انواع کابلشو وایرشو و سر سیم بحث کنیم و انواع آن را بیان کنیم. برای اتصال سیم های رشته ای از سر سیم استفاده می شود و کابلشو برای اتصال شینه به هادی کاربرد دارد. 

 سیم کشی برق ساختمان  معمولاً به دو صورت کلی توکار و روکار انجام می شود. در سیم کشی توکار هم می توان از سیم های مخصوص و مجهز به چند لایه عایق، بطور مستقیم در زیر گچ استفاده کرد (سیم های زیر گچی ) و هم می توان لوله های خرطومی و PVC مخصوصی را در زیر گچ کار گذاشت و به کمک فنر مخصوص سیم کشی، سیم های برق را درون آن ها کار گذاشت. در سیم کشی روکار نیز هم می توان سیم ها را بطور مستقیم و هم می توان از داخل لوله عبور داد و با بست های مخصوص مهار نمود. به علاوه می توان با استفاده از انواع ترمینال وایرشو و کابلشو سیم ها را با حفاظت بالا به هم متصل کرد.

از تجهیزات مورد نیاز در سیستم های الکتریکی می توان به انواع ترمینال وایرشو و کابل شو اشاره کرد که ابزار های مهم در مدار های الکتریکی به شمار می روند که در ادامه بررسی می شوند.

 


بیشتر بخوانید:

انواع لوله های برق

اتصالات سیم ها

لوله کشی برق ساختمان

انواع نقشه و سیم کشی در برق ساختمان


 

 • اتصالات سیم ها

   اساساً بین یک اتصال دائم و موقت تفاوت اساسی وجود دارد. اتصالات دائم عبارتند از:

 • لحیم شده
 • جوش خورده
 • پرسی دندانه دار
 • پرس شده
 • اتصالات موقت (غیر دائم)
 • به کمک پیچ
 • سوکت نر و ماده
 • ترمینال

زمانی که از اتصالات غیر دائم استفاده می کنید در واقع یک تمرین عمومی برای استفاده از اتصالات لحیم شده، جوش خورده و پرس شده است که در یک سیم کشی می توان از تمام ترکیبات اتصالی استفاده نمود. مثلاً یک سر سیم تخت به انتهای سیم چند رشته پرس می شود. همچنین می توان از یک اتصال سوکتی نر و ماده استفاده کرد و یا می توان از یک سر سیم که به انتهای سیم لحیم می شود استفاده کرده و یا یک اتصال موقت به کمک پیچ و مهره ایجاد نمود.

برای قرار دادن سیم های رشته ای در زیر پیج باید از سر سیم یا وایرشو یا فیش استفاده شود. جنس سر سیم ها اغلب از مس با روکش قلع یا برنج است، این فیش ها از نظر شکل ظاهری دارای انواع مختلفی به شرح زیر است:

۱)  حلقه ای (گرد)                                 ۲)  تیغه ای (U شکل)

۳)  میله ای (وایرشو)                             ۴)  کشویی (زبانه ای)

 

  • حلقه ای                  

   برای قرار دادن سیم در زیر پیچ بر روی شین از اتصال حلقه ای یا گرد استفاده می شود. مزیت این سر سیم در این است که اگر پیچ شل باشد، اتصال به راحتی جدا نمی شود. متذکر می شود که شل بودن اتصال موجب بالا رفتن مقاومت محل اتصال شده، در نتیجه منجر به گرم شدن و سوختن سیم ها می شود.

  • تیغه ای

   از سر سیم تیغه ای یا U شکل برای قرار دادن سیم در زیر پیچ بر روی شین استفاده می شود. با این تفاوت که این سر سیم به راحتی در زیر پیچ قرار می گیرد یا از زیر پیچ جدا می شود.

  • میله ای                           

   برای قرار دادن سیم های افشان مخابراتی و برق فشار ضعیف در زیر ترمینال های دستگاه یا تابلو برق سرسیم میله ای یا وایرشو به کار می رود. از فیش به صورت نر و ماده در بازار موجود است.

  • کشویی

   برای اتصال سیم های افشان برق فشار ضعیف به کلیدهایی که محل اتصال سیم به آن ها مانند کلید کولر، زبانه ای است از سرسیم زبان ای استفاده می شود. نمونه فیش به صورت نر و ماده در بازار موجود است.

 

 • پرس کردن سیم ها

 جهت این نوع اتصالات، یک ابزار پرس کننده مورد نیاز است. از ابزارهای با مصارف عمومی نیز می توان جهت این کار استفاده کرد. فشار وارده توسط یک مانع ثابت تنظیم می گردد تا از اتصال کامل سیم و ترمینال اطمینان حاصل شود. سطح سیم فشرده می شود تا از عدم وجود فضای خالی در آن اطمینان حاصل شود.

در صورتی که بخواهیم یک سیم افشان را به ترمینال وصل کنیم باید از سر سیم استفاده شود. قلع اندود کردن سر سیم توصیه نمی شود زیرا در این صورت در اثر فشار زیاد و لرزش اتصالات لحیم شده شل می شود.

 

   • دستور العمل پرس کردن سر سیم ها

   1. روکش عایق سر سیم را به اندازه مورد نیاز در می آوریم (لخت می کنیم). طول سیم لخت شده با توجه به نوع سر سیم متفاوت است (سر سیم دارای روکش عایق و بدون روکش عایق) در مورد سر سیم های دارای روکش عایق باید سیم داخل قسمت عایق سر سیم شود در صورتی که در سر سیم بدون عایق، باید عایق سیم با سر سیم فاصله داشته باشد. روش زیر در این رابطه باید مورد توجه قرار گیرد.

   در صورت استفاده از سر سیم بدون روکش عایق، باید بین انتهای عایق سیم و سر سیم حدود یک میلی متر فاصله باشد. در صورتی که سر سیم دارای قطعه ای ضمیمه جهت کاهش تنش وارده بر آن باشد در این محل نصب می شود. در صورتی که از سر سیم دارای روکش عایق استفاده شود انتهای عایق سیم باید داخل عایق سر سیم قرار گیرد.

   1. سر سیم را در انتهای سیم قرار می دهیم برای هر سیم باید از سر سیم مناسب استفاده شود.
   2. به منظور پرس کردن سر سیم، باید از سوراخ مناسب دستگاه پرس استفاده شود.
   3. دستگاه پرس را تا محل رسیدن به نقطه توقف فشار می دهیم تنها با رسیدن به این نقطه توقف می توان از اتصال مناسب سر سیم به سیم اطمینان حاصل کرد.
   4. در مرحله آخر دستگاه پرس را باز کرده و از اتصال مناسب سیم و سر سیم اطمینان حاصل می کنیم.

 

 • نصب سرسیم

   اتصال سیم ها به سر سیم ها به دو صورت لحیمی و پرسی صورت می گیرد.

  •  سرسیم لحیمی

   با توجه به اندازه سر سیم، روکش (عایق) سیم را جدا کرده بر روی فیش قرار داده سپس به کمک هویه و سیم لحیم مرغوب (۳۷% سرب- ۶۳% قلع) لحیم کاری نمود. در زمان لحیم کاری بایستی دقت کرد که روکش عایق سیم نسوزد.

  •  سر سیم پرسی

   در نصب این سر سیم از انبر پرس برای پرس کردن سر سیم به کار می رود.

 

 • ابزار پرس سر سیم و فیش ها

ابزار پرس سرسیم
                          ابزار پرس سرسیم

 در اتصالات قابل جدا شدن می بایست از فیش یا ترمینال های مخصوص استفاده گردد. اغلب اتصالاتی که در سیم کشی اتومبیل و دستگاه های الکتریکی وجود دارد از نوع جدا شدنی هستند. در این نوع سیم کشی ها، تعمیرات آسان است. برای اتصال فیش به سر سیم ها از دستگاه پرس استفاده می کنند.

 

  • دستورالعمل لحیم کاری سر سیم

برای سیم های نازک زمانی که امکان استفاده از روش پرس کردن وجود ندارد از روش لحیم کاری سر سیم استفاده می شود. به منظور داشتن یک اتصال الکتریکی و مکانیکی خوب باید سیم و سر سیم خوب سرد شده باشند. 

 

   • مراحل لحیم کاری

   1. انتهای سر سیم را به اندازه مناسب لخت کنید. فاصله انتهای عایق سیم و سر سیم پس از قرارگیری قسمت لخت شده در سر سیم باید حدود ۲mm باشد.
   2. قسمت لخت شده سیم را داخل سر سیم قرار دهید. فاصله انتهای عایق سیم و سر سیم پس از قرارگیری قسمت لخت شده در سر سیم باید حدود  ۲mmباشد .
   3. قسمت لخت شده سیم را داخل سر سیم قرار دهید.
   4. سیم را داخل سر سیم لحیم کنید عایق سیم نباید ذوب شود. لحیم باید تمام قسمت سر سیم را پر کند اما با عایق سیم تماس پیدا نکند.

 

 • انواع ترمینال

پیچیدن سیم ها به دور هم برای ایجاد اتصال الکتریکی و عایق بندی محل اتصال با نوار چسب الکتریکی ممنوع است (در این روش به دلیل اینکه سیم ها به همدیگر به صورت مطمئن متصل نمی شوند و بین اتصال مقاومت ایجاد می کنند، شارش الکترون ها از اتصالات با فاصله و استحکام کم حالت پرشی خواهند داشت. در برخی موارد ممکن است اتصال همراه با جرقه باشد که این جرقه زدن متوالی، می تواند سبب داغ شدن محل اتصال، ذوب شدن عایق شود).

علاوه بر این کمرگیری سیم ها جهت اتصال سیم ها به یکدیگر نیز مجاز نمی باشد. از انواع ترمینال جهت اتصال مطمئن سیم ها به یکدیگر استفاده می شود که در سه دسته شاخه ای، سرامیکی و تابلویی ساخته می شوند. سایز تمام ترمینال ها بر اساس سطح مقطع سیم است از این رو ابعاد ترمینال متناسب با سایز سیم می باشد.

 

 • ترمینال شاخه ای

ترمینال خشک
                                              ترمینال خشک

ترمینال شاخه ای به دو دسته خشک و نرم تقسیم می شود.                             

ترمینال نرم
                         ترمینال نرم

                                                                                                                                        

 • ترمینال سرامیکی

نوع دیگری از ترمینال با نام سرامیکی شناخته می شود.

ترمینال سرامیکی
                           ترمینال سرامیکی
 • ترمینال تابلویی

  ترمینال تابلویی به دو دسته RTP پلاستیکی و RTC باکالیت تقسیم می شود. یک طرف بعضی از ترمینال های تابلویی RTP و RCT ها عایق نیست، از این رو جهت جلوگیری از خطربرق گرفتگی باید از ته بند در انتهای ترمینال استفاده نمود.

 

ترمینال RTC
               ترمینال RTC
ترمینال RTP
                ترمینال RTP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • پشت بند

جهت تثبیت ترمینال های تابلویی بر روی ریل های خود، باید در انتهای ترمینال از تجهیزی به نام پشت بند استفاده شود.

 • ریل تابلو

جهت نصب تجهیزات تابلو، همانند کلیدهای مینیاتوری، رله های شیشه ای، کنتاکتور، ترمینال ها و … از ریل تابلو استفاده می شود. ریل های تابلو به دو دسته ریل مینیاتوری (ریل DIN) و ریل RCT تقسیم می شوند.

 

                             

                                                                                                          نمونه ای از ریل تابلویی

 

 


بیشتر بخوانید:

کنتاکتور چیست

نحوه عملکرد کلید مینیاتوری

انواع گلند


 • رابط مینیاتوری

از رابط مینیاتوری جهت ارتباط فاز برای کلید مینیاتوری استفاده می شود، از این رو در دو نوع تک فاز و سه فاز در بازار موجود است.

رابط کلید مینیاتوری
                          رابط کلید مینیاتوری

                                                      

 • کانکتور در سیم کشی

کانکتور برای انشعاب گیری از یک سیم استفاده می شود و در انواع سه خانه و پنج خانه و پیچی ساخته می شوند.

کانکتور سه خانه
                   کانکتور سه خانه                                                                           
 • انواع وایرشو

وایرشو یا سرسیم جهت اتصال مطمئن و سریع یک سیم در یک سلول ترمینال از وایرشوهای روکش دار استفاده می شود. وایرشو به نحوی روی سر سیم قرار می گیرد که قسمت عایق وایرشو روی عایق سیم، و قسمت هادی آن روی سیم لخت قرار می گیرد. سپس وایرشو توسط ابزار پرس مناسب و بسته به سطح مقطع سیم پرس می گردد تا اتصال مناسب و مطمئن بین وایرشو و سیم برقرار گردد. برای بررسی بیش تر انواع اتصالات وایرشو و سرسیم کلیک کنید.

برای بستن سیم های رشته ای در زیر پیچ باید از اتصالات فیشی (سر سیمی) استفاده شود. این فیش ها دارای انواع مختلف حلقه ای، کشویی، سوزنی و دو شاخ هستند که هر یک کاربرد ویژه ای دارند. پرکاربردترین آن ها در ساختمان سرسیم سوزنی است. سرسیم های سوزنی به منظور جلوگیری از صدمه دیدن سیم در حالت داخل شدن مستقیم به سلول ترمینال و بستن پیچ ترمینال بر روی سیم استفاده می شود.

سرسیم سوزنی
                                 سرسیم سوزنی

  

سر سیم سوزنی دوبل
                          سر سیم سوزنی دوبل

 

وایرشوها در دو نوع دوبل روکش دار TE و تکی روکش دار E ساخته می شوند. انتهای وایرشوهای دوبل به صورت قیفی و انتهای وایرشوهای تکی به صورت گرد است. بر روی پلاستیک حاوی وایرشو علامتی اختصاری همانند ITEMS:TE1510 نوشته می شود که دو شماره اول نشان دهنده شماره سیم است و عدد ۱۵ یعنی سیم شماره ۱/۵ و TE به معنی وایرشو دوبل است.

 • دو شاخ اتصال سیم به پیچ هادی

سرسیم های دو شاخ روکش دار به منظور اتصال سیم به پیچ هادی، بدون نیاز به باز کردن کامل پیچ استفاده می شود. جهت نصب سرسیم دو شاخ، قسمت هادی سرسیم حول پیچ جاگذاری و پیچ محکم می شود.

نمونه ای از سرسیم دو شاخ
                                        نمونه ای از سرسیم دو شاخ

 

 • رنگ بندی وایرشو

جنس و رنگ روکش وایرشوهای تکی روکش دار مطابق با استاندارد DIN است.

 1.  جنس هادی: مس با خلوص ۹۹/۹۵ %
 2.  آبکاری هادی: قلع
 3. جنس روکش: PVC یا نایلون (در صورت درخواست)
 4.  بسته بندی: ۱۰۰ عدد در بسته

 

 

سطح مقطع وایرشو

رنگ روکش وایرشو

۰/۵

سفید

۰/۷۵

آبی روشن

۱

قرمز

۱/۵

مشکی

۲/۵

خاکستری

۴

نارنجی

۶

سبز

۱۰

قهوه ای

۱۶

عاجی

۲۵

مشکی

۳۵

قرمز

۵۰

آبی

 
 
 •  کابلشو چیست؟

برای اتصالات جداشدنی کابل ها، از کابلشو استفاد می شود. انواع کابلشو، با توجه به سطح مقطع سیم، در اندازه های مختلف ساخته می شود. از کابل شو به منظور اتصال هادی کابل به شینه و سایر محل های اتصال مورد نیاز یا نگه داری سیم یا کابل برای اتصال به ترمینال استفاده می شود. جنس کابل شو برای کابل های مسی، مس قلع اندود و برای کابل های آلومینیومی از آلومینیوم است.

علاوه بر این کابلشوها در انواع مختلف پرسی، لحیمی و پیچی در بازار موجود هستند. برای به دست آوردن اتصال صد درصد و قابل اطمینان، اغلب کابلشوها را به هادی های کابل، لحیم یا پرس می کنند. انتهای کابلشو حفره ای قرار دارد که برای وارد کردن سیم یا کابل لخت به داخل آن است. در مقاطع بزرگ، اتصال کابل شو به کابل به وسیله ی لحیم کاری و اغلب با شعله صورت می گیرد. در صورت استفاده از شعله برای لحیم کاری باید توجه نمود که عایق روکش بیرونی کابل در اثر حرارت آسیب نبیند. برای پرس سر سیم های فلزی به سر هادی ها از پرس دستی استفاده می شود.

 

انواع کابلشو در اندازه های مختلف
                                        انواع کابلشو در اندازه های مختلف

  

 برای اتصال کابل های افشان (مقطع یک میلی متر مربع به بالا و کابل های مفتولی ۱۰ میلی متر مربع به بالا) بایستی از کابل شو استفاده نمود.

  • کابلشو پرسی

از این نوع کابل شو جهت اتصال سر سیم های افشان استفاده قرار می گردد و دارای انواع گوناگونی است. در این نوع، هادی درون گلویی کابل شو قرار گرفته و با استفاده از دستگاه پرس، سر سیم درون کابل شو محکم می شود.

  • کابلشو لحیمی

در این نوع از کابل شوها، پس از جای گذاری هادی های سیم ها در داخل سوراخ کابل شو، بایستی کابل شو به سر سیم لحیم شود. لحیم کاری باید به نحوی باشد که هیچ گونه حباب هوا بین سیم و جدار کابل شو وجود نداشته باشد و اتصال الکتریکی و مکانیکی کاملی بین هادی و کابل شو صورت گیرد. برای لحیم کاری از لحیم های مخصوص برق ( ۳۰% سرب و ۷۰% قلع) استفاده می شود.

 • پرس دستی کابلشو

پرس دستی کابل شو دارای دو فک متحرک است که پس از قرار دادن کابل شو روی سر سیم لخت شده، آن را بین فک های متحرک قرار داده و با فشار آوردن به دسته های پرس، کابل شو به سر سیم پرس می شود. شیارهای روی فک های پرس برای اندازه های مختلف کابل شوها می باشد. موقع پرس کردن، شیارهای پرس باید مطابق شمارۀ کابل شو انتخاب شود.

 

 • اتصال کابل شو پرسی به سر سیم

برای اتصال سر سیم به سیم افشان باید یک اتصال بدون عیب الکتریکی و مکانیکی در سر سیم های کابل ایجاد کنیم. برای انتخاب و نصب کابل شو باید مقطع کابل، ساختمان، جنس سیم و نیز وضعیت مکانیکی کابل (ساکن یا متحرک بودن) را در نظر گرفت. برای بستن کابل شو به کابل، انتهای کابل را به اندازه ی لازم لخت کرده و در داخل سوراخ کابل شو قرار می دهیم و بر حسب نوع کابل شو آن را پرس کرده و یا لحیم کاری می کنیم. در صورتی که بخواهیم برای سیم های غیر قابل لحیم و غیر قابل جوش یک اتصال جداشدنی ایجاد کنیم باید کابل شو را با پرس کردن به سر سیم ها متصل کنیم. مثلاً در کابل شوهای کوچک برای سیم های نازک و رشته ای (سیم های تلفن) به صورت زیر عمل می کنیم:

  • سیم ها را به اندازۀ لازم لخت می کنیم.
  • انتهای لخت شدۀ سیم را روی عایق سیم خم کرده و در داخل شکاف سر سیم قرار می دهیم.
  • لبه های گلویی سر سیم را با انبر مخصوص و یا انبر مسطح به یکدیگر فشرده و انتهای سیم اضافی را می بریم.
  • در صورت لزوم به وسیله بستن و عایق کردن، انتهای سیم را محکم کرده و محافظت می کنیم.

   برای سیم های مسی با سطح مقطع بزرگ تر جهت اتصال کابل شو به شرح زیر عمل می کنیم:

  • انتهای سیم را لخت کرده و به هم می تابانیم.
  • انتهای سیم را در گلویی کابل شو قرار داده و آن را بر روی سیم می فشاریم.
  • گلویی کابل شو را توسط یک قلم روی سیم پرس می کنیم به طوری که دندانه ای بر روی آن ایجاد می گردد.

 

 • شرایط استفاده از کابلشو

در هنگام استفاده از کابلشو باید به موارد زیر توجه شود:

۱- جهت اتصال کابل های افشان از مقطع یک میلی متر مربع به بالا و کابل های مفتولی از مقطع ۱۰ میلی مترمربع به بالا در محل های اتصال از کابلشو استفاده می گردد. کابل های مفتولی با مقطع ۶ میلی مترمربع و کمتر را می توان بدون استفاده از کابلشو به دستگاه مربوطه متصل نمود.

۲- جنس کابلشو برای اتصال هادی های مسی به مسی از فلز مس، برای هادی های آلومینیومی به آلومینیومی از فلز آلومینیوم و برای اتصال هادی های آلومینیومی به مسی از نوع بی متال استفاده می شود. در صورتی که از کابلشوی آلومینومی برای هادی مسی استفاده شود کابلشو ذوب می شود. اگر کابلشوی مسی با پیچ آهنی متصل شود باعث خوردگی خواهد شد.

۳- بر روی کابلشو دو عدد نوشته می شود که یکی مربوط به قطر سیمی است که در کابلشو وارد می شود و عدد دیگر قطر پیچی که به این سوراخ می خورد است. معمولا کابلشو سیم سطح مقطع شش و ده میلی متر مربع نیاز به پیچ با قطر شش میلی متر دارد و کابلشوی شانزده و بیست و پنج میلی متر مربع نیاز به پیچ با قطر هشت میلی متر دارد و کابلشوی سایز سی و پنج و مقطع پنجاه میلی متر مربع نیاز به پیچ قطر ده میلی متر دارد و مقطع هفتاد و نود و پنج و صد و بیست نیاز به پیچ با قطر دوازده میلی متر دارد. 

سایز پیچ کابلشو
                                       سایز پیچ کابلشو

۴- بستن دو کابلشو زیر یک پیچ ممنوع است مگر آنکه زمان بسته و باز شدن کابلشو ها همزمان با هم باز و بسته شوند. به عنوان مثال در دو موتور که سیم اتصال زمین آن ها به یک پیچ بسته شده است اگر یکی از موتورها بسوزد و سیم اتصال زمین آن باز شود، سیم اتصال زمین موتور دوم نیز باز خواهد شد. در این صورت اگر اتصال بدنه ای برای موتور دوم رخ دهد خطر آفرین است.

۵- کابلشو برای مواقعی استفاده می شود که ترمینال و سایز کابل با هم تناسب نداشته باشند. عدم استفاده از کابلشو اتصالات سستی ایجاد می کند و ممکن است موجب برق گرفتگی یا آتش سوزی شود.

اهمیت استفاده از کابلشو
                                         اهمیت استفاده از کابلشو
 • رنگ بندی کابلشو

رنگ پلاستیکی مصوب روی دسته کابلشو عین شماره سیمی است که باید در کابلشو قرار گیرد. رنگ قرمز برای سیم ۱٫۵ میلی مترمربع، رنگ آبی برای سیم ۲٫۵ میلی متر مربع، رنگ زرد برای سیم ۴ و ۶ میلی مترمربع می باشد. برای کابلشو های بزرگتر روی کابلشو شماره سیم حک شده است.

 

 • انواع کابلشو

  • کابلشو مسی استاندارد 

کابل شو مسی یا Cu Cable Lug با استاندارد DIN 46235 تولید می شود و مواد اولیه آن لوله مسی بدون درز با خلوص ۹۹٫۵% است. پوشش قطعه از لایه قلع تشکیل شده است. شکل زیر نمونه ای از کابلشو مسی استاندارد را نشان می دهد.

کابلشو مسی استاندارد
                                      کابلشو مسی استاندارد
کابلشو مسی دو سوراخه
کابلشو مسی دو سوراخه

 

  • کابلشو مسی دو سوراخه

کابلشو مسی دو سوراخه با مواد اولیه ای از جنس لوله بدون درز با خلوص ۹۹٫۵% ساخته می شود و پوشش قطعه از قلع است. شکل روبه رو کابلشو مسی دو سوراخه را نشان می دهد.

 

  • کابلشو آلومینیومی

کابلشو آلومینیومی با استاندارد DIN 48201 و لوله آلومینیومی بدون درز با خلوص ۹۹٫۵% تولید می شود. 

کابلشو آلومینومی
                      کابلشو آلومینومی
 •  

 

 

 

 

 

 •  
  • کابلشو بی متال

زمانی که جنس هادی و محل اتصال متفاوت باشند به منظور جلوگیری از عمل اکسیداسیون (خوردگی) در زمان اتصال الکتریکی از این کابل شو بی متال یاBi-metal Lug استفاده می شود. این کابلشو ها، لوله های آلومینیوم و مس در اثر جوش اصطکاکی به هم متصل و سپس انتهای قسمت آلومینیومی به وسیله یک درپوش حفاظتی بسته شده و برای مقاومت و دوام بیش تر و نیز  اتصال الکتریکی بهتر، در داخل کابل شو مقدار کمی گریس مخصوص زده می شود.

کابلشو بی متال

 

                            

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

                                                                                                                                                                                                                                                                 کابلشو بی متال

 • بوشن یا موف

جهت اتصال سربه سر دو سیم و یا کابل استفاده می شود. موف کابل، بسته به نوع کابل مسی یا آلومینیومی و فاقد روکش عایق و موف سیم دارای روکش عایق است. هنگامی که بخواهیم دو کابل اتصال سربه سر داده شود انتهای یک کابل و ابتدای کابل دیگر به اندازه نصف طول موف، عایق برداری می شود و سپس طولی از سیم که عایق آن برداشته شده است در داخل موف قرار داده می شود و با پرس کابلشو هیدرولیکی هادی های دو کابل پرس می شود. دو سیم یا کابل باید هم سایز باشند و دو سیم با اختلاف قطر را نمی توان توسط ماسوره به هم متصل نمود.

نمونه ای از موف آلومینیومی بدون عایق
     نمونه ای از موف آلومینیومی بدون عایق

 

 • شماره سیم و کابل

مدارهای خروجی، کلیدها، فیوزها و دیگر تجهیزات نصب شده باید مجهز به برچسب های مشخص و دائمی باشند تا بتوان آن ها را شناسایی نمود. برچسب ها به دو دسته برچسب شماره ای و پلاک تقسیم می شوند. شماره سیم به صورت حروف و اعداد مجزا می باشند و جهت سهولت در عیب یابی سیم های تابلو مورد استفاده قرار می گیرند.

پلاک ها با بست کمربندی سرخود یا به صورت پلاک تنها موجود می باشند از پلاک ها جهت نوشتن توضیحات و مشخص نمودن مسیر سیم و کابل استفاده می شود و اکثراً برای کابل های خروجی تابلوها استفاده می شوند.

 

 • بست کمربندی سیم

بست کمربندی، برای دسته بندی و نظم دادن به سیم هایی که مربوط به یک مسیر یا بخش ویژه ای هستند به کار می رود. بست کمربندی در انواع پلاستیکی و استیل ساخته می شوند. در تابلوهای برق و دستگاه ها از کمربندهای پلاستیکی جهت بستن و محکم کردن سیم ها استفاده می شود.

بست کمربندی پلاستیکی
بست کمربندی پلاستیک
بست کمربندی فلزی
                               بست کمربندی فلزی

 

 

                             

 

 

                                                   

                   

 

 

 

 

 • بستن سیم مفتولی زیر پیچ

   برای برقراری ارتباط هادی ها با تجهیزات الکتریکی از انواع پیج و ترمینال استفاده می شود.

 • دو راهه

از دو راهه به منظور اتصال هادی دو کابل به یکدیگر به کار می رود. جنس دو راهه برای کابل های مسی، مس قلع اندود و برای کابل های آلومینیومی از آلومینیوم است؛ همچنین برای اتصال کابل های مسی به آلومینیومی از دو راهه بی متال استفاده می شود.

دو راهه های مسی از لوله مسی بدون درز با خلوص ۹۹٫۵% و بر اساس استاندارد DIN 46267 Teil 1 و دو راه های آلومینیومی از لوله آلومینیوم با مشخصات فوق بر اساس استاندارد DIN 46267 Teil 2 تولید می شوند که در اثر پرس هیچ گونه ترک یا شکاف مویی در آن ها ایجاد نمی شود. وسط هر دو راهه یک نشانگر وجود دارد که موجب سهولت در نصب آن می شود.

 

  • انواع دو راهه

  1. مسی
  2. آلومینیومی
  3. بی متال

   در دو راهه بی متال زمانی که جنس هادی دو کابل در زمان اتصال متفاوت باشد برای جلوگیری از عمل اکسیداسیون از این دو راهه ها استفاده می شود. به عبارت دیگر این دو راهه ها برای اتصال هادی آلومینیومی یک کابل به هادی مسی کابل دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. برای دوام بیش تر و بهتر دو راهه ها در قسمت آلومینیومی آنها نوعی گریس مخصوص زده شده و سپس این سمت به وسیله درپوش بسته می شود.

 

 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید یا با ارائه پیشنهادات خود، ما را در بالا بردن کیفیت مقالات یاری کنید. 

مقالات مرتبط

10 نظرات

 1. تابش

  پاسخ دادن

  سلام برای نصب دو کابلشو به هم دیگه محدودیتی وجود داره ؟

  ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سلام
   بهتر است که دو کابل شو روی هم قرار نگیرند به خصوص اگر از آن ها جریان عبور می کند.
   به علاوه باید کابلشو به طور مستقیم به شینه متصل باشد.
   هر کابلشو ظرفیت محدودی در عبور جریان دارد. اگر دو کابلشو روی هم باشند یعنی عبور دو برابر جریان از کابلشوی زیری و ایجاد تلفات و آتش سوزی.

   ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
 2. سنایی

  پاسخ دادن

  یه سوال داشتم. سایز کابلشو ها و وایرشو ها رو چطور میشه برای کابل های مختلف انتخاب کرد؟

  ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   هر سیم به کابلشوی مخصوص به خودش دارد. روی کابلشو دو عدد نوشته شده است. عدد سمت راست سایز کابل و دومی سایز پیج کابلشو را نشان می دهد. معمولا براس سیم سطح مقطع شش و ده میلیمتر به پیچی با قطر شش میلی متر نیاز است و برای کابلشوی ۱۶ و ۲۰ و ۲۵ میلی متر نیاز به پیچ ۸ میلی دارد. کابلشوی سایز ۳۵ و ۵۰ نیازمند پیچی با قطر ۱۰ میلی متر دارد.
   در مورد وایرشو هم می توان با توجه به رنگ وایرشو سایز سیم را تشخیص داد.

   ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
 3. کهربا گستر

  پاسخ دادن

  چه تفاوتی میان وایرشو و سرسیم فولادی و برنجی وجود دارد؟ در هنگام نصب روی کابل ها، کدام مناسب تر است؟

  ۳۰ مهر ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   وایرشوهای فولادی به دلیل اینکه به خوبی پرس نمی شوند، به مرور زمان عایق شده و جریان را به خوبی هدایت نخواهند کرد. بنابراین بهترین نمونه وایرشو و سرسیم از جنس برنجی است و علیرغم قیمت بالاتر، سعی نمایید در پروژه ها حتماً از وایرشو برنجی استفاده نمایید.

   ۳۰ مهر ۱۳۹۸
 4. میلاد

  پاسخ دادن

  سلام وقت بخیر
  چطور میتونم یه اتصال خوب بین سیم خارجی و داخلی تلفن ایجاد کنم…هر بار که اتصالشون میدم بعد از مدت کوتاهی یا سیم خشک میشه و قطع میشن از هم یا اینکه پارازیت توی خط هست…لطفا راهنمایی کنید

  ۳۰ مهر ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   ۱٫ از کابل های قوی تر مانند کابل تلفن شیلددار به همراه فویل استفاده کنید.
   ۲٫ شیلد کابل را به ارت الکتریکی اتصال دهید.
   ۳٫ نویز گیر یا اسپلیتر را حتماً قبل از مصرف کننده به کار ببرید.
   ۴٫ ممکن است نویزگیر خراب شده باشد، آن را چک نموده و در صورت معیوب بودن، تعویض نمایید.
   ۵٫ ممکن است کابل شما از کنار کابل برق رد شده باشد، مسیر را چک کرده و در صورت نیاز، مسیر جدید دور از کابل برق انتخاب نمایید.
   ۶٫ سربندی سیم ها را چک کنید که محکم باشند و به همدیگر اتصالی نداشته باشند.
   ۷٫ جعبه تلفن که کابل های ورودی و خروجی ساختمان به آن وارد می شوند را عایق کنید تا از ورود رطوبت و گرد و غبار جلوگیری شود. همچنین سیم ها از لحاظ کشیدگی بررسی نمایید تا احتمال کشیدگی در کابل ها کم شود.
   ۸٫ به جای استفاده از کابل های آیفون، از کابل مخابراتی استفاده نمایید.
   ۹٫ دوشاخه برق تلفن را چک کنید، ممکن است سولفاته شده یا کابل برق از کنار آن عبور داده شده باشد. می توان از دوشاخه های ضد برق هم بهره برد.

   ۱ آبان ۱۳۹۸
 5. نظری پلیمر توس

  پاسخ دادن

  برای توسعه سیستم کارگاه، موتورهای تراشکاری و رادیال جدیدی نصب شده اند که با کابل ۵۰ آلومینیوم، ارتباط بین موتور و تابلو برقرار گردیده است. برای اتصال از کابلشو مسی استفاده نموده ایم. آیا مشکلی برای کابلشو و کابل آلومینیوم و موتور به وجود نمی آید؟

  ۳ تیر ۱۳۹۹
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   برای اتصال کابل آلومینیوم و موتور با سیم پیچی مسی، نباید از کابلشو مسی استفاده گردد. زیرا باعث خورده شدن آلومینیوم در طول زمان می شود.
   بنابراین از نمونه کابلشو بی متال برای وصل کردن انتهای کابل ها استفاده نمایید. این نوع کابلشو از آلیاژ مخصوصی بین مس و آلومینیوم ساخته شده است. کاور رویی از جنس آلومینیوم است که به کابل آلومینیوم متصل می شود و کاور داخلی از جنس مس بوده و به موتور اتصال می یابد.

   ۳ تیر ۱۳۹۹

نظرات