انواع تایمر

 

انواع تایمر ها یا رله های زمانی وظیفه کنترل مدار را برای زمان معینی به عهده دارند که توسط یک میکروسوئیچ مدارهایی را قطع یا وصل می کنند. تایمرها در انواع مختلفی ساخته می شوند و کاربرد مختلفی دارند.

به طور کلی رله های زمانی یا تایمرها را به دو دسته کلی تقسیم می کنند:

 ١- رله های تأخیر در وصل (ON- DELAY)

 به رله ای گفته می شود که در آن باید ابتدا به رله انرژی داده شود تا رله عمل کرده، کنتاکتی را باز یا بسته کند، مانند تایمر موتوری.

۲- رله های تأخیر در قطع (OFF- DELAY)

به رله ای گفته می شود که بعد از قطع شدن انرژی، عمل کرده و کنتاکتی را باز یا بسته می کند، مانند تایمر نیوماتیکی.

در ادامه رایج ترین تایمر های موجود در بازار را بررسی می کنیم.

انواع تایمر

تایمر اشنایدر

 

برای بررسی، دریافت لیست قیمت و خرید تایمر اشنایدر کلیک کنید.

برای پشتیبانی فنی با شرکت الیکا الکتریک تماس بگیرید: 

۰۳۱-۳۲۶۶۴۵۵۰

۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۶

۰۳۱-۳۲۶۶۳۸۳۷


 • تایمر موتوری یا الکترومکانیکی

این تایمر از یک موتور کوچک با قطب چاکدار تشکیل شده که از طریق چرخ دنده یک دیسک را در مقابل میکروسوئیچ می چرخاند. محل دیسک در لحظه شروع به کار قابل تنظیم است. پس از تنظیم زمان آن (توسط زاید خارجی) و تغذیۀ تایمر، موتور با دور ثابت به گردش در می آید.

با گردش موتور، زمان تایمر شروع می شود. پس از گردش و با برخورد با زایدۀ دیسک متوقف می شود و به میکروسوئیچ داخلی فرمان می دهد و موتور از کار می افتد.

تایمر موتوری
                                                  تایمر موتوری

 

 • تایمر دیجیتالی

این نوع تایمر که بر مبنای مدارهای دیجیتالی طراحی شده است دارای دقت کافی و حافظه مختلف می باشد. به طوری که می توان آنها را برای زمان های مختلف با استفاده از حافظه تایمر تنظیم کرد. تایمرهای دیجیتال در دو دسته تایمر تأخیر در وصل و تایمر تأخیر در قطع دسته بندی می شوند. 

 
 • تایمر الکترونیکی

از تایمر الکترونیکی برای تنظیم زمان های کمتر از ثانیه تا چندین ثانیه استفاده می شود. در ساختمان این تایمرها از مدارات الکترونیکی استفاده شده است. که نوعی از آن با شارژ و دشارژ یک خازن، بوبین یک رله کوچک تحریک می شود. رله هنگامی وصل می شود که خازن شارژ بشود و ولتاژ دو سر آن برابر ولتاژ وصل رله گردد. پس از وصل رله و بار ذخیره شده در خازن، روی مقاومتی که توسط کنتاکت باز رله به دو سر خازن وصل می شود تخلیه می گردد. در این نوع با تغییر ظرفیت خازن می توان زمان تایمر را تنظیم کرد.

تایمر مولتی رنج اشنایدر الکتریک
                تایمر الکترونیکی

                                                                                                                                               

 • تایمر هیدرولیکی

در این رله ها از سیستم هیدرولیکی جهت تأخیر در مدار استفاده شده است. طرز کار آن طوری است که وقتی که جریان برق به رله وصل می شود، مقداری روغن در داخل رله جا به جا می شود برای بازگشت روغن به محل اولیه زمانی لازم است که این زمان به عنوان زمان تایمر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 • تایمر نیوماتیکی (با فشار هوا)

در این تایمرها از خاصیت ذخیره سازی و فشردگی هوا استفاده می شود. وقتی که بوبین تحریک قسمت متحرک را جذب می کند اهرم، قطعه ای را که به شکل دم آهنگری است فشار خواهد داد. هوای داخلی دم از طریق سوپاپ یک طرفه خارج می شود. وقتی که بوبین از تحریک خارج شود فنر دم را منبسط می کند. دم، از طریق سوپاپ تنظیم از هوا پر می شود. سرعت انبساط دم در رابطه با پیچ تنظیم فرق می کند. وقتی که دم به حالت عادی برگشت کنتاکت ها عمل می کنند. بنابراین در تایمر بادی به وسیلۀ میزان کردن پیچ تنظیم، عمل کردن کنتاکت ها را می توان تغییر داد. معمولاً برای عمل کردن رله از کنتاکتورهای موجود در مدار استفاده می شود.

 

کنتاکتور اشنایدر و تایمر بادی
                                  تایمر بادی نصب شده بر روی کنتاکتور اشنایدر الکتریک

 

نکته:

تفاوت تایمر موتوری با تایمر نیوماتیکی در این است که تایمر موتوری پس از تنظیم و وصل بوبین آن به ولتاژ، شروع به کار می کند، در حالی که تایمر نیوماتیکی پس از قطع ولتاژ از بوبین آن، شروع به کار می کند. در بسیاری موارد، تایمر نیوماتیکی بر روی کنتاکتورهای مدار وصل می شود تا پس از وصل کنتاکتور، دم رله فشرده شود.

تایمر حرارتی
                                        تایمر حرارتی
 • تایمر حرارتی

   این نوع تایمر با استفاده از خاصیت بی متال کار می کند و در انواع زیر ساخته می شود:

 1. رله حرارتی ذوب شونده
 2.  رله حرارتی بی متال
 3.  رله حرارتی منعکس کنندۀ میله ای

زمانی که جریان از بی متال عبور می کند، گرم شده و پس از مدتی در اثر تغییر شکل عمل کرده و مدار ر ا قطع یا وصل می کند. دقت این نوع تایمر زیاد نبوده و آب و هوای محیط بر روی آن تأثیر می گذارد.

 

در صورتی که سوالی در خصوص مطالب بیان شده دارید می توانید در قسمت نظرات از ما بپرسید یا با ارائه پیشنهادات خود، ما را در بالا بردن کیفیت مقالات یاری کنید. 

مقالات مرتبط

4 نظرات

 1. م غ

  پاسخ دادن

  سلام. به جز تایمر دیجیتالی، کدوم مورد در بازه های کمتر از ثانیه خوب و بادوام کار می کنه؟

  ۲۷ آذر ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سلام
   اشنایدر الکتریک چند سری تایمر دارد که شما می توانید با مراجعه به سایت فروشگاهی الیکا الکتریک، انواع آنها را مشاهده فرمایید. نوع تایمر، بازه زمانی، مشخصات فنی، کاتالوگ کالا و بسیاری اطلاعات دیگر در سایت موجود است که می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد.
   اشنایدر الکتریک تایمرهای زیر را دارد:
   تایمر تاخیر در قطع
   تایمر تاخیر در وصل
   تایمر مولتی ولت
   تایمر ستاره مثلث
   تایمر دو حالته و ۶ حالته
   تایمر مدولار
   لطفاً لینک زیر را کلیک نمایید.
   تایمر اشنایدر الکتریک

   ۳۰ آذر ۱۳۹۸
 2. رضا عزت نقلی

  پاسخ دادن

  سلام و خسته نباشید
  من یه تایمر لازم دارم که در باز کن برقی هر ۱۲ ساعت یه بار باز بشه. شارژ در باز کن بصورت دستی انجام میشه. لطفا راهنمایی کنید. ضمنا حداقل هزینه داشته باشه. ممنون.

  ۱۶ دی ۱۳۹۸
  • الیکا الکتریک

   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر.
   پیشنهاد ما به شما تایمر اشنایدر با کد فنی RE17RAMU است این تایمر در بازه ۱ ثانیه تا ۱۰۰ ساعت کار می کند و برای کاربری شما مناسب است. برای بررسی بیشتر این تایمر و قیمت با ما تماس بگیرید.
   الیکا الکتریک :
   ۰۳۱۳۲۶۶۴۵۵۰
   ۰۳۱۳۲۶۶۳۸۳۶
   ۰۳۱۳۲۶۶۳۸۳۷

   ۱۹ دی ۱۳۹۸

نظرات