الیکا الکتریک
سبد خرید
کليد اتوماتیک اشنایدر الکتریک سه پل 250 آمپر ظرفیت قطع 70KA

کليد اتوماتیک 250 آمپر اشنایدر سه پل 70kA حفاظت TM-D

 • رنج جریان: 250A
 • قدرت قطع: 70kA
 • نوع کلید: قابل تنظیم
 • سری ساخت: NSX250H
 • تعداد پل: 3P
 • تعداد پل حفاظت شده: 3d
 • نوع تغذیه: AC
 • واحد تریپ: TM-D
15,400,000 تومان
ضمانت اصالت کالا
تحویل سریع
پشتیبانی فنی
گارانتی 12 ماهه
سوال های پرتکرار

هنگام بروز حادثه در سیستم الکتریکی شاهد اتصال کوتاه و یا اضافه جریان غیر منطقی و هجومی در شبکه هستیم که کلید کمپکت در زمانی بسیار کوتاه، اتصال سیستم توزیع پس از خود را قطع می کند و مانع انتشار خسارت در تمام شبکه می شود.

کلید کمپکت، ترکیبی از بخش های حساس به حرارت و حساس به جریان است و از این طریق از تجهیزات الکتریکی در برابر اضافه بار، اتصال کوتاه و خطای زمین محافظت می کند. 

 • اضافه بار: اگر جریان بیش تر از یک مدت زمان مشخصی از جریان نامی بیش تر شود، خطای اضافه بار رخ داده است. این جریان با عبور از بی متال که دو فلز با ضریب دمایی متفاوت هستند، آن را گرم می کند. اگر جریان اضافی ظرف 10 تا 15 ثانیه کم نشود، بی متال خم شده و با برخورد به میله ی تریپ، برق را قطع می کند. بعد از قطع برق، کلید نمی تواند فورا شروع به کار کند و مدتی طول می کشد.  

 • اتصال کوتاه مدار: از آن جا که اتصال کوتاه تنها با قطع مدار قابل کنترل است، باید بدون تاخیر جریان مدار را متوقف و از ایجاد آسیب های عمده جلوگیری کرد. به این منظور از بخش حساس به جریانِ که شامل یک سیم پیچ با هسته ی متحرک است، استفاده می شود. در شرایط عادی، CT جریان کمی تولید می کند، بنابراین میدان الکترومغناطیسی که توسط سیم پیچ تولید می شود برای حرکت هسته کافی نیست. اما در شرایط اتصال کوتاه یا خطای لحظه ای، CT جریان بالایی تولید می کند که سبب ایجاد یک میدان مغناطیسی قوی در سیم پیچ می شود. بنابراین هسته ی سیم پیچ حرکت کرده و با برخورد به میله ی تریپ، برق را قطع می کند. معمولا در شرایطی که جریان بیش تر از 0.2 تا 0.5 ثانیه، 2.5 برابر جریان اضافه بار باشد حفاظت مغناطیسی فعال می شود. جریان آنی که 4 برابر اضافه بار است، سبب فعال شدن حفاظت مغناطیسی بدون هیچ تاخیری می شود.

 • خطای زمین: خطای زمین در واقع  یک نوع اتصال کوتاه است که فاز به زمین متصل شده است و شایع ترین نوع خطا در سیستم های ولتاژ پایین به حساب می آید. معمولاً جریان های خطای زمین به اندازۀ کافی بزرگ نیستند که توسط کلید اتوماتیک قابل شناسایی باشند. در این حالت ماژولی بنام ماژول حفاظت زمین به کلید اتوماتیک متصل می شود.

1. جریان نامی (In): حداکثر جریانی که کلید می تواند در آن کار کند.

2. ولتاژ نامی (Ue): این ولتاژ برای عملکرد مداوم کلید اتوماتیک است. ولتاژ نامی معمولا مشابه یا نزدیک به ولتاژ سیستم است.

3. ولتاژ عایق بندی (Ui): این ولتاژ، حداکثر ولتاژی است که کلید اتوماتیک می تواند در شرایط آزمایشگاهی مقاومت کند. ولتاژ نامی معمولا کمتر از این ولتاژ است تا یک حاشیه ی ایمن ایجاد کند.

4. قدرت قطع سرویس (Ics): حداکثر مقدار جریان اتصال کوتاه که در آن کلید اتوماتیک می تواند مدار را بدون آسیب فیزیکی قطع کند. MCCB ها معمولا پس از عملیات قطع خطا قابل استفاده مجدد هستند، مشروط بر اینکه از این مقدار تجاوز نکنند. هرچه Ics بالاتر باشد، کلید اتوماتیک قابل اعتمادتر است.

5. قدرت قطع نهایی (Icu): حداکثر قدرت قطعی است که کلید اتوماتیک می تواند مدار را با آسیب فیزیکی قطع کند. این بالاترین مقدار جریان خطایی است که MCCB می تواند مدیریت کند و فراتر از این محدودیت، کار نخواهد کرد. اگر جریان خطا از این مقدار بیش تر شود، MCCB نمی تواند خاموش شود و باید مکانیزم حفاظتی دیگری با قدرت قطع بالاتر عمل کند.

6. دوام مکانیکی: حداکثر تعداد دفعاتی است که MCCB، می تواند قبل از از کار افتادن به صورت دستی کار کند (به شرط متصل نبودن کانتکت ها به بار).

7. دوام الکتریکی: حداکثر تعداد دفعاتی است که MCCB، می تواند قبل از از کار افتادن به صورت دستی کار کند (به شرط متصل بودن کانتکت ها به بار).

8. فرکانس کاری: بیش تر کلیدهای اتوماتیک چه در سیستم 50 هرتز و چه 60 هرتز اعمال شوند، همان مشخصات قطع را دارند. در سیستم های با فرکانس بالاتر، ممکن است نیاز باشد که کلید به طور خاص کالیبره شود. برای مثال کلیدی که واحد تریپ مغناطیسی - حرارتی دارد، به احتمال زیاد در فرکانس بالاتر از 60 هرتز همان عملکرد حرارتی یا مغناطیسی را نداشته باشد.

9. تعداد پل: با توجه به نوع سیستم توزیعی که کلید اتوماتیک در آن اعمال شده، تعیین می شود. برای کاربردهای تک فاز با نول زمین شده، می توان از یک کلید اتوماتیک تک پل استفاده کرد. در سیستم های سه فاز از کلید اتوماتیک دو پل و سه پل استفاده می شود.

 

یکی از مشخصه های مهم هنگام انتخاب کلید اتوماتیک، جریان نامی است. با توجه به این که کلید اتوماتیک NSX، به 5 سری تقسیم می شود، رنج جریان متفاوتی در این گروه موجود است.

سری NSX100:  جریان نامی این سری برابر است با 16، 25، 32، 40، 50، 63، 80 و 100 آمپر.

سری NSX160: در این سری جریان نامی 125، 150 و 160 آمپر موجود است.

سری NSX250: جریان نامی در این سری 200، 220 و 250 آمپر است.

سری NSX400: جریان نامی این سری 400 آمپر است.

سری NSX630: جریان نامی در این سری برابر است با 630 آمپر.

یکی از مهمترین پارامترها در کلید اتوماتیک NSX، قدرت قطع است که نشان می دهد کلید تا چه جریانی را در مواجه با اتصال کوتاه تحمل می کند. این پارامترِ وابسته به ولتاژ با حرف لاتین که بعد از رنج کلید می آید نشان داده می شود. برای مثال NSX100F دارای قدرت قطع ۳۶ کیلو آمپر است. نمودار زیر مربوط به قدرت قطع کلید کمپکت اشنایدر مدل NSX است.

       

 • رنگ زرد (B): قدرت قطع ۲۵ کیلو آمپر 
 • رنگ قرمز (F): قدرت قطع ۳۶ کیلو آمپر 
 •  رنگ خاکستری (N): قدرت قطع ۵۰ کیلو آمپر
 • رنگ صورتی (H): قدرت قطع ۷۰ کیلو آمپر

در شکل زیر نمونه ی یک پلاک کلید اتوماتیک اشنایدر از سری NSX آورده شده است. 

 1. Compact: مدل کلید اتوماتیک و نشان دهنده عملکرد قطع آن
 2. Ui: ولتاژ عایق بندی
 3. Uimp: ولتاژ ضربه ای
 4. Ics: ظرفیت قطع سرویس (در این جریان، کلید اتوماتیک به دفعات می تواند جریان را قطع کند)
 5. Icu: ظرفیت قطع نهایی ( در این جریان، کلید اتوماتیک یک بار بدون آسیب به خود می تواند جریان را قطع کند)
 6. Ue: ولتاژ عملکردی
 7. کد رنگی: نشانگر قدرت قطع ( رنگ آن نشان دهنده ی میزان قدرت قطع آن است)
 8. نماد مداری کلید اتوماتیک
 9. استاندارد IEC 60947-2
 10. استاندارد NEMA

ساختار داخلی کلید اتوماتیک اشنایدر در شکل های زیر نشان داده شده است.

جرقه گیر: مجموعه ای از صفحات موازی با عایق بندی مناسب است که برای تقسیم قوس در کلید اتوماتیک قرار می گیرد. جرقه گیر از فولاد و مواد شیشه ای ساخته شده است.

مکانیزم سوئیچینگ: باز و بسته شدن کانتکت است که به عملکرد رله ها بستگی دارد نه حرکت دسته.

پلاک: یک صفحه شامل اطلاعات مهم کلید مانند؛ جریان نامی، قدرت قطع و ... است.

دسته: از دسته برای بستن یا باز کردن کانتکت به صورت دستی استفاده می شود. اگر کلید رو به بالا باشد در وضعیت روشن، اگر رو به پایین باشد در وضعیت خاموش و اگر در وسط باشد در وضعیت تریپ قرار دارد.

دکمه تریپ: یک دکمه ی قرمز رنگ که برای تریپ کلید مورد استفاده قرار می گیرد.

کانتکت: وظیفه ی کانتکت، باز و بسته کردن مدار است. یک ماده برنجی الکترولیز شده به عنوان کانتکت متحرک در آن استفاده می شود. کانتکت متحرک با داشتن مقاومت قوس الکتریکی بالا، مقاومت در برابر خوردگی و ...، بر روی طول عمر کلید اتوماتیک تاثیر می گذارد.

مکانیزم قطع اضافه بار: یک جز حساس به دما با نام بی متال است که اگر جریان بیش تر از جریان نامی شود برق را قطع می کند.

ترمینال: یک مجوعه پیچ از جنس فولادی است که برای اتصال مدار خارجی به کلید اتوماتیک استفاده می شود.

در شکل زیر مشخصات کلید اتوماتیک NSX160 ،  NSX100 و NSX250 بررسی شده است.

 

 دسته بندی بهره وری به دو گروه Category A و Category B تقسیم می شوند.

Category A: در صورت وقوع اتصال کوتاه، کلیدهای این دسته، بدون تاخیر فرمان قطع می دهند؛ مانند کلید اتوماتیک فیکس.

Category B: در کلیدهای این دسته، اگر اتصال کوتاه رخ دهد، بعد از یک تاخیر معین، فرمان قطع صادر می شود؛ مانند کلید هوایی. شرط لازم این است که حداکثر جریان اتصال کوتاه باید از جریان قابل تحمل کوتاه مدت (Icw) که توسط سازنده کلید ارائه می شود، کمتر باشد.

واحدهای حفاظتی کلید اتوماتیک شامل موارد زیر است:

1. حرارتی - مغناطیسی:  این واحد برای حفاظت از مدار در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه مورد استفاده قرار می گیرد. در شکل زیر واحد تریپ حرارتی - مغناطیسی قابل مشاهده است.

2. میکرولوجیک (الکترونیکی): واحد حفاظتی میکرولوجیک در کلید کمپکت اشنایدر قابل تنظیم است این تنظیمات شامل تنظیمات مربوط به پارامترهای جریان و زمان اضافه بار و اتصال کوتاه است. 

واحد حفاظت حرارتی - مغناطیسی تنها در کلیدهای اتوماتیک سری NSX160، NSX100 و NSX250 وجود دارند. در شکل زیر مشحصات حفاظت TM-D نمایش داده شده است.

حفاظت حرارتی بر اساس یک نوار بی متال، منحنی زمان بر حسب جریان را ارائه می دهد که در صورت عبور جریان بیش تر از جریان نامی، سبب گرم شدن بی متال و تغییر شکل آن می شود. تغییر شکل بی متال سبب برخورد به میله ی تریپ و قطع برق می شود. این حفاظت یک تاخیر زمانی غیر قابل تنظیم دارد. در صورتی که اتصال کوتاه رخ دهد و از مقدار Im  بیش تر شود، حفاظت مغناطیسی بدون تاخیر فعال می شود و برق را قطع می کند. در حفاظت مغناطیسی جریان ناشی از اتصال کوتاه از سیم پیچ با هسته ی متحرک عبور می کند و با تولید میدان مغناطیسی سبب حرکت هسته به سمت میله تریپ و برخورد با آن می شود و به این ترتیب برق را قطع می کند.

در شکل زیر منحنی تریپ این حفاظت نشان داده شده است.

در شکل زیر تنظیمات حفاظت TM-D بر روی کلید اتوماتیک نشان داده شده است.

تنظیمات حفاظت TM_D در کلید اتوماتیک NSX سه پل تا 63 آمپر به صورت زیر است:

1. رنج تنظیمات واحد تریپ برای کلید اتوماتیک اشنایدر

2.تنظیم حفاظت حرارتی (Ir)

حفاظت حرارتی در 4 حالت قابل تنظیم (A) است. با تنظیم A، منحنی تریپ مطابق شکل B تغییر می کند:

تنظیمات حفاظت TM_D در کلید اتوماتیک NSX سه پل از 80 آمپر تا 250 آمپر به صورت زیر است:

1.رنج تنظیمات حفاظت حرارتی_مغناطیسی

2.تنظیم حفاظت حرارتی

3.تنظیم حفاظت مغناطیسی

حفاظت حرارتی در 4 حالت قابل تنظیم (A) است. با تنظیم A، منحنی تریپ مطابق شکل B تغییر می کند:

از کلید اتوماتیک با واحد تریپ مغناطیسی برای حفاظت از موتور، استفاده می شود. این حفاظت در سری های NSX160، NSX100 و NSX250 وجود دارد.

در شکل زیر مشخصات واحد MA نشان داده شده است.

مانند شکل زیر، در صورت وقوع اتصال کوتاهی که جریانی بیش تر از Im داشته باشد، حفاظت مغناطیسی بدون تاخیر فعال می شود. مقدار Im قابل تنظیم است. 

شکل زیر تنظیمات حفاظت مغناطیسی بر روی کلید اتوماتیک است.

1.نرخ واحد تریپ مغناطیسی

2.تنظیم li برای حفاظت مغناطیسی

کلید تنظیم حفاظت مغناطیسی (A) مطابق جدول زیر قابل تنظیم است و با تنظیم آن، منحنی تریپ مطابق شکل B تغییر می کند.

 

یکی از میکرولوجیک هایی که در کلیدهای اتوماتیک از سری NSX100 تا NSX630 وجود دارد، میکرولوجیک 2 است. این میکرولوژیک ها برای حفاظت از رساناها در سیستم های توزیع مورد استفاده قرار می گیرند.

در شکل زیر مشخصات Micrologic 2  نشان داده شده است.

در میکرولوجیک 2 اگر جریان از مقدار قابل تنظیم lr بیش تر شود و در مدت مشخصی کاهش نیابد فرمان قطع می دهد. همچنین اگر جریان اتصال کوتاهی رخ دهد که مقدارش از lsd بیش تر شود ظرف مدت معینی برق را قطع می کند، اما اگر این جریان به مقدار ثابت li رسید بدون تاخیر فرمان قطع می دهد.

در شکل زیر منحنی تریپ میکرولوژیک 2 نشان داده شده است.

نمونه ای از این میکرولوژیک، میکرولوژیک 2.2 است که تنها با کلیدهای اتوماتیک سری NSX100 تا NSX250 سازگارند.

پنل تنظیمات Micrologic 2.2 در شکل زیر نمایش داده شده است.

1. محدوده تنظیم واحد تریپ میکرولوجیک
2. صفحه تنظیم جریان حفاظت طولانی مدت Io
3. صفحه تنظیم جریان حفاظت طولانی مدت Ir
4. صفحه تنظیم جریان حفاظت کوتاه مدت Isd
5. مقدار حفاظت آنی li
6. پورت تست
7. LED آماده (سبز)
8. LED پیش هشدار اضافه بار (نارنجی): 90% Ir
9. LED هشدار اضافه بار (قرمز): 105% Ir

تنظیم حفاظت طولانی مدت میکرولوجیک 2

تنظیم حفاظت کوتاه مدت میکرولوجیک 2

تنظیم حفاظت آنی میکرولوجیک 2

یکی از میکرولوجیک هایی که در کلیدهای اتوماتیک از سری NSX100 تا NSX630 وجود دارد، میکرولوجیک 5 است.

واحد تریپ میکرولوجیک 5 برای ارائه عملکردهایی مانند موارد زیر طراحی شده اند:

 • محافظت از سیستم توزیع برق یا کاربردهای خاص
 • اندازه گیری مقادیر لحظه ای، اندازه گیری مقادیر مورد تقاضای کمیت های الکتریکی
 • اندازه گیری کیلو وات ساعت
 • پشتیبانی عملیاتی (مقادیر حداکثر تقاضا، آلارم های ویژه، شمارنده های عملکرد و غیره)
 • ارتباطات

نمونه ای از این میکرولوژیک، میکرولوژیک 5A است که در شکل زیر مشخصات آن ذکر شده است.

در میکرولوجیک 5A اگر جریان از مقدار قابل تنظیم lr بیش تر شود و در مدت مشخصی کاهش نیابد فرمان قطع می دهد. همچنین اگر جریان اتصال کوتاهی رخ دهد که مقدارش از lsd بیش تر شود ظرف مدت معینی برق را قطع می کند، اما اگر این جریان به مقدار ثابت li رسید بدون تاخیر فرمان قطع می دهد.

پنل تنظیمات Micrologic 5A در شکل زیر نمایش داده شده است.

محدود کننده جریان، توانایی کلید اتوماتیک در کاهش اثرات اتصال کوتاه بر روی تاسیسات الکتریکی با کاهش جریان و توان تلف شده است. از جمله مزیت های محدود کننده جریان، موارد زیر است:

1. افزایش طول عمر تاسیسات برقی: کلید اتوماتیک محدود کننده جریان تا حد زیادی اثرات منفی اتصال کوتاه بر تاسیسات را کاهش می دهد.

 • اثرات حرارتی: افزایش دمای کمتر در هادی ها سبب عمر طولانی تر کابل ها می شود.
 • اثرات مکانیکی: با کاهش نیروهای الکترودینامیکی، کانتکت ها کمتر در معرض تغییر شکل یا قطع هستند.
 • اثرات الکترومغناطیسی: با کاهش اثرات الکترومغناطیسی، دستگاه های اندازه گیری واقع در نزدیکی مدارهای الکتریکی، کمتر دچار اختلال می شوند.

2. صرفه جویی از طریق کسکود (Cascading) : کسکود، استفاده از تجهیزات بالا دست، برای افزایش ظرفیت قطع تجهیزات پایین دست است. بنابراین اگر خطایی با جریان بیش تر از قدرت قطع کلید پایین دست رخ دهد، قبل از آسیب دیدن کلید پایین دست، کلید بالادست فعال شده و جلوی آسیب دیدن کلید پایین دست گرفته می شود.

ظرفیت محدود کننده جریان در کلید اتوماتیک با دو منحنی، Current - Limited (حداکثر جریان واقعی) و Thermal - Stress (انرژی تلف شده توسط اتصال کوتاه در هادی با مقاومت 1 اهم) بیان می شود.

1. جریان محدود کننده (Current - Limited): کلید اتوماتیک یک ظرفیت قطع دارد که اگر جریان به این مقدار برسد، کلید بدون اینکه به خود آسیب برساند جریان را قطع می کند. به این جریان، ماکسیمم ظرفیت قطع سرویس تئوری گویند، البته اگر کلید اتوماتیک، محدود کننده ی جریان داشته باشد هرگز به ماکسیمم ظرفیت قطع سرویس نمی رسد. با انجام چندین آزمایش، میزان جریان محدود شده در کلید اتوماتیک بدست آورده شد که به آن جریان واقعی گویند. حداکثر جریان واقعی را اوج ظرفیت قطع سرویس محدود شده می نامند که چندین مرتبه کوچکتر از حالت تئوری اش است. برای مثال مطابق با شکل زیر، مقدار جریان تئوری در حالت اتصال کوتاه کلید اتوماتیک برابر با 30 کیلو آمپر است در حالی که اگر محدود کننده ی جریان باشد به حدود 17 کیلو آمپر کاهش می یابد.

2. تنش حرارتی (Thermal - Stress): بیش ترین جریانی را که در شرایط اتصال کوتاه یا خطای زمین، کلید اتوماتیک از خود عبور می دهد، جریان تنش گویند. ضرب جریان تنش و مقاومت المانی که جریان اتصال کوتاه از آن عبور می کند، توان تلف شده را می دهد. جدول زیر حداکثر تنش های حرارتی مجاز برای کابل ها را بسته به عایق، هادی (Cu یا Al) و سطح مقطع آن ها (CSA) نشان می دهد (مقادیر CSA بر حسب میلی‌متر مربع و تنش‌های حرارتی بر حسب A2s ).

مثال: آیا کابل PVC مسی با CSA برابر با 10 میلی متر مربع به اندازه کافی توسط کلید اتوماتیک NSX160F محافظت می شود؟
جدول بالا نشان می دهد که تنش مجاز 1.32x106 A2s است. مطابق با شکل های زیر تمام جریان های اتصال کوتاه در نقطه ای که NSX160F (Icu = 35 kA) نصب شده است با تنش حرارتی کمتر از 6x105 A2s محدود می شود. بنابراین این کلید اتوماتیک از این کابل نمی تواند محافظت کند.

برای نمایش گرافیکی رفتار کلید اتوماتیک از منحنی عملکرد استفاده می شود. این نمودار جهت سهولت کار کاربران برای انتخاب کلید اتوماتیک مناسب تجهیزاتشان، توسط شرکت سازنده ارائه می شود. منحنی عملکرد به صورت زیر است. محور افقی این منحنی، مضربی از جریان عملیاتی و محور عمودی آن زمان تریپ را نشان می دهد. در واقع محور عمودی، یک مقیاس لگاریتمی برای نشان دادن زمان از 0.001 ثانیه تا 10000 ثانیه در مضربی از جریان عملیاتی است.

منحنی عملکرد به صورت زیر است:

سه جزء اصلی منحنی تریپ عبارتند از:
1. منحنی تریپ حرارتی: این قسمت مربوط به بی متال است و اگر جریان اضافی بعد از مدت معینی کم نشود حفاظت حرارتی فعال شده و کلید را قطع می کند.
2. منحنی تریپ مغناطیسی: این قسمت مربوط به سیم پیچ مغناطیسی است و اگر جریان اتصال کوتاه رخ دهد بدون تاخیر کلید اتوماتیک را قطع می کند.
3. منحنی تریپ ایده آل: اگر دما تغییر کند، بی متال در نقطه ی متفاوتی تریپ می کند. این قسمت نشان می دهد منحنی تریپ برای بی متال چقدر است. 

منحنی عملکرد واحد حفاظت حرارتی - مغناطیسی از NSX100 تا NSX250

منحنی عملکرد واحد میکرولوجیک 2.2

منحنی عملکرد واحد میکرولوجیک 2.3

منحنی عملکرد واحد میکرولوجیک 5.3

 • برای تست کلید اتوماتیک مراحل زیر مطابق تصویر باید انجام شوند:

 1. حرکت اهرم به حالت روشن کلید
 2. فشردن دکمه تریپ (دکمه تریپ روی کلید اتوماتیک، برای چک کردن کارکرد صحیح آن است)
 3. حرکت اهرم به حالت خاموش (با این کار، کلید اتوماتیک ریست و قطع می شود)
 4. حرکت اهرم به حالت روشن (با این کار، کلید اتوماتیک روشن می شود)
 • برای تست کلید اتوماتیک دارای دسته گردان، مراحل قبل طبق تصویر زیر انجام می شود.

 • برای تست کلید اتوماتیک های دارای دسته گردان با میله بلند، از آن جا که به طور مستقیم به دکمه تریپ دسترسی وجود ندارد باید طبق تصویر زیر ابتدا صفحه جلویی محصول باز شود و توسط یک آچار، کلید را در وضعیت روشن قرار داد. سپس دکمه تریپ را فشرده و نهایتاً توسط آچار، کلید اتوماتیک در وضعیت خاموش قرار داده شود. پس از این مراحل صفحه جلویی محصول مجددا بسته می شود.

 

کلیدهای اتوماتیک کمپکت NSX را می توان از سمت پشت آن ها بصورت عمودی، افقی یا تخت نصب کرد. کارگذاری آن ها به سه مدل ممکن است:

 • فیکس یا ثابت
 • پلاگین روی یک پایه
 • کشویی روی یک شاسی

برای حالت دوم و سوم لازم است که تجهیزاتی (پایه و شاسی) به مدل فیکس اضافه شود.

(1) نصب کلید اتوماتیک فیکس:

(2) نصب کلید اتوماتیک پلاگین

پیکربندی پلاگین با افزودن یک کیت پلاگین به کلید اتوماتیک ایجاد می شود. مدل پلاگین این امکان را فراهم می سازد که:

 • بدون نیاز به تماس با اتصالات پایه، کلید اتوماتیک را خارج و یا سریع تعویض کرد.
 • امکان افزودن مدارهای بعدی را با نصب پایه هایی که بعداً به کلید اتوماتیک مجهز می شوند، فراهم کرد.
 • هنگامی که تجهیز درون یا روی یک صفحه نصب شده است، امکان جداسازی مدار قدرت را فراهم می کند.

(3) نصب کلید اتوماتیک کشویی

علاوه بر مزایای ارائه شده توسط پایه، نصب بر روی شاسی باعث سهولت در جابجایی می شود. این مدل سه وضعیت را ایجاد می کند که پس از باز شدن قفل مکانیکی از یکی به دیگری منتقل می شود.

 • متصل: مدار قدرت وصل شده است.
 • قطع: مدار قدرت قطع شده است و می تواند برای بررسی عملکرد کمکی بکار گرفته شود.
 • جدا شده: تجهیز آزاد است و می تواند از شاسی جدا شود.

 

کلید اتوماتیک کمپکت سه وضعیت دارد. در صورتی که کلید وصل باشد در وضعیت بالا قرار می گیرد، در حالت قطع به صورت دستی در پایین و در صورت بروز خطا کلید در وسط (حالت تریپ) قرار گرفته و قطع است. وضعیت تریپ نشان می دهد که قطع به صورت دستی نبوده و خطایی رخ داده است.

توجه داشته باشید که در دو حالت کلید کمپکت در وضعیت تریپ قرار می گیرد، یکی در صورت بروز خطا و دیگری در صورت فشار دادن دکمه تست قرمز رنگ روی کلید.

سه روش برای کنترل کلید اتوماتیک وجود دارد:

1. با استفاده از اهرم کلید

2. با نصب دسته گردان بر روی کلید (دسته گردان ها از جمله لوازم جانبی کلید کمپکت هستند که به دو مدل اتصال مستقیم و اتصال با میله بلند، تقسیم می شوند) 

3. با نصب مکانیزم موتوری

کلید اتوماتیک را 1.5 برابر آمپر خازن ها انتخاب کنید. قدرت قطع آن ها رعایت شود بدین صورت که شارژ اولیه خازن که با کیلو آمپر مشخص می شود از کلید کمتر باشد.

برای ریست کردن کلید اتوماتیک از دکمه ی سفید رنگ نشان داده شده در شکل زیر استفاده می شود.

سه روش برای قفل کردن کلید اتوماتیک وجود دارد:

قفل کلید اتوماتیک دارای سوئیچ اهرمی

برای قفل کردن کلید اتوماتیک اهرمی در موقعیت I (ON) یا O (OFF) استفاده می شود.در این روش می توان حداکثر از سه قفل 5 تا 8 میلی متری با یک تجهیز جانبی که می تواند مطابق شکل 1 بخشی از بدنه باشد یا مطابق شکل 2 قابل جدا شدن باشد، استفاده کرد.

 عملکرد حفاظتی کلید اتوماتیک با قفل کردن اهرم در موقعیت روشن یا خاموش، غیرفعال نمی شود.

 قفل کلید اتوماتیک دارای دسته گردان

در این روش حداکثر سه قفل 5 تا 8 میلی متری برای قفل کردن کلید اتوماتیک با دسته گردان استفاده می شود.

کلید اتوماتیک رامی توان طبق شکل 1 فقط در موقعیت O (خاموش) و طبق شکل 2 در هر دو موقعیت I (روشن) و O (خاموش)، قفل کرد.

استفاده یکی از این دو قفل در موقعیت I (روشن) و O (خاموش)، به زبانه قفل انتخاب شده بستگی دارد. از قفل کلیدی نیز مطابق شکل 3 می توان استفاده کرد.

 

 قفل کلید اتوماتیک دارای مکانیزم موتوری

در حالت موتوری هر دو روش قفل به صورت همزمان قابل استفاده است.

طبق تصویر بالا در مرحله 1 کلید اتوماتیک در وضعیت o (خاموش) قرار می گیرد سپس زبانه مشخص شده در مرحله 2 به سمت بیرون کشیده می شود. طبق مرحله 3، زبانه با استفاده از سه قفل 5 تا 8 میلی متری قفل می شود یا زبانه کنار گذاشته شده و کلید اتوماتیک با کلید قفل می شود. پس از آن، کلید اتوماتیک قفل شده و هیچ فرمانی در حالت خودکار یا دستی اجرا نخواهد شد.

قطع کننده های مداری که برای بارهای AC به کار می روند به کنتاکت های جدا کننده ی سریعی که برای بارهای DC به کار می رود، نیازی ندارند زیرا AC در هر نیم سیکل عبور از صفر دارد. هر زمان که ولتاژ از صفر عبور کند، به شرطی که بار زیاد القایی نباشد، قوس خاموش می شود. کنتاکت ها فقط باید به اندازه کافی از هم دور شوند تا از جرقه زدن مجدد جلوگیری شود. قطع بارهای DC اینطور نیست. کنتاکت ها نه تنها باید سریع جدا شوند، بلکه باید وسیله ای برای فروکش کردن (خنک سازی) قوس برای خاموش شدن آن وجود داشته باشد زیرا در بارهای DC هیچ عبور از صفری وجود ندارد.

برای فرمان از راه دور به کلید اتوماتیک سری NSX (16 تا 630 آمپر) کافیست که موتور روی کلید سوار شود. رله های قطع و وصل مدار از راه دور در خود موتور قرار دارند.اما اگر از کلید برای چنچ آور یا دیزل ژنراتور استفاده شود، باید رله آندر ولتاژ هم به کلید اضافه کرد.

بله، می توانید با استفاده از کلید اتوماتیک NSX مجهز به Micrologic 2M یا Micrologic 6E-M به این حفاظت برسید.

توجه داشته باشید که اگر کلید اتوماتیک به این میکرولوجیک ها مجهز نباشد باید حتما از رله کنترل فاز استفاده کرد.

فیدر موتور شامل محموعه ای از وسایل برای حفاظت و کنترل موتور و همچنین برای محافظت از خود فیدر است.

عملکرد فیدر موتور شامل موارد زیر است:

1. ایزولاسیون: هدف این است که هادی های برق را از سیستم توزیع بالادست جدا کنیم تا پرسنل تعمیر و نگهداری بدون خطر روی فیدر موتور کار کنند.

2. سوئیچینگ: هدف، کنترل موتور (روشن/خاموش)، به صورت دستی، خودکار یا از راه دور، با در نظر گرفتن اضافه بار هنگام راه اندازی است. این عملکرد توسط یک کنتاکتور ارائه می شود.

3. حفاظت در برابر اضافه بار: هدف، تشخیص جریان اضافه بار و خاموش شدن موتور قبل از افزایش دما در موتور و هادی ها است. این عملکرد توسط یک کلید اتوماتیک حرارتی - مغناطیسی یا یک رله حرارتی جداگانه ارائه می شود.

4. حفاظت در برابر اتصال کوتاه: هدف، تشخیص و قطع در سریع ترین زمان ممکن جریان های اتصال کوتاه بالا برای جلوگیری از آسیب به تجهیزات است. این عملکرد توسط یک کلید اتوماتیک مغناطیسی یا مغناطیسی - حرارتی ارائه می شود.

4. حفاظت از عدم تعادل یا افت فاز : عدم تعادل فاز یا افت فاز می تواند باعث افزایش دما شود که می تواند منجر به خرابی زودرس موتور شود. این اثرات در هنگام راه اندازی حتی بیشتر است، بنابراین محافظت باید تقریباً فوری باشد.

مهم ترین پارامترهای راه اندازی ناهمزمان موتور

 •  Ir (جریان نامی): جریانی است که توسط موتور در بار نامی کشیده می شود.
 •  Id (جریان شروع): جریانی است که موتور در هنگام راه‌اندازی می‌کشد.
 •  I''d (حداکثر جریان شروع): جریان فرعی در طول دو نیمه موج اول زمانی است که سیستم روشن می شود، به طور متوسط 14 * ln برای 10 تا 15 میلی ثانیه.

 

برای مجتمع سازی سیستم های نظارتی، کلیدهای اتوماتیک کمپکت NSX اشنایدر می توانند به سیستم های ارتباطی مجهز شوند.

برای کمپکت NSX100 تا NSX630 دو راهکار وجود دارد:

1- کلیدهای اتوماتیک NSX100 تا NSX630 مجهز به هریک از انواع رله:

 • یک بخش اندازه گیری TCUFI  به همراه یک مولتی متر برای انجام تمام اندازه گیری ها، در این حالت، یک مولتی متر با ورودی ماژول ورودی/خروجی می تواند برای نمایش وضعیت کنتاکت های مختلف و راه اندازی عملکرد کنترل از راه دور استفاده شود.
 • شبکه Advents OTBModbus با ورودی/خروجی مجتمع این بخش OTB، وضعیت همه کنتاکت های کمکی را توسط شبکه Modbus انتقال می دهد.

2-      کلیدهای اتوماتیک NSX400 تا NSX630 به همراه Modbus DC150:

 • رله الکترونیکی STR53VE یا STR43ME به همراه گزینه های ارتباطی
 • کنتاکت های ارتباطی
 • مکانیزم موتوری ارتباطی کمپکت NSX630 تا NS1600

کلید اتوماتیک (MCCB) و کلید هوایی (ACB) هر دو برای قطع و وصل ایمن سیستم های الکتریکی استفاده می شوند. در اصل، هر دو یک هدف را دنبال می کنند. 

لزوم استفاده از کلید اتوماتیک به جای فیوز این است که عملکرد فیوزها در انواع مختلف سیستم ها جهت حفاظت سلکتیو یا متمایز، همیشه صحیح و کامل نیست. بطور مثال اگر نیاز داشته باشیم که همزمان سه فاز را قطع کنیم، نمی توانیم از فیوز یا کلید فیوز استفاده کنیم. در ضمن فیوزها امکان اعلام هشدار یا قطع به صورت اتوماتیک در شرایط کاهش و افزایش ولتاژ شبکه را ندارند.

از کلیدهای اتوماتیک در موارد زیر استفاده می شود:

 • حفاظت تجهیزات فشار ضعیف در بخش های مسکونی، اداری، تجاری و ساختمان های صنعتی
 • حفاظت های موتوری پیشرفته: یکی از انتخاب ها جهت ایجاد حفاظت لازم در برابر اضافه بار موتورها هنگام جریان هجومی راه اندازی آن ها بدون رخ دادن تریپ، کلید اتوماتیک کمپکت است که قابلیت تنظیم جریان حرارتی را هم دارد.

 • دارای قابلیت اندازه گیری، پردازش و نمایش اطلاعات روی صفحه نمایشگر کلید یا روی درب تابلو

 • مدیریت تأسیسات الکتریکی با ارتباط به نرم افزارهای مونیتورنیگ در شبکه ModBus 

 • حفاظت ژنراتورها: جریان تولیدی خروجی ژنراتورها اغلب چند صد آمپر است و MCCB هایی که نرخ جریان متناسب با این ژنراتورها دارند حفاظت مورد نیاز را برای این ژنراتورها فراهم می کنند.

 • حفاظت فیدرهای توزیع: مدار فیدرهای توزیع جریان برق و تغذیه تابلو متحمل جریان بالایی است و ممکن است مدارها گسترش یافته و مدار دیگری هم اضافه شود که به تنظیمات تریپ نیاز پیدا کند. به همین دلیل باید از کلیدهای اتوماتیک کمپکت استفاده کرد.

 • ماشین های جوشکاری: گاهی دستگاه های جوشکاری، جریان های بسیار زیادی می کشند که قدرت قطع کلیدهای مینیاتوری پاسخ گوی مدار این دستگاه ها نیست؛ بنابراین نیاز به کلیدهای MCCB است.

 • حفاظت بانک های خازنی: بانک های خازنی به منظور اصلاح ضریب توان در سیستم های الکتریکی صنایع استفاده می شوند. به دلیل این که ممکن است بانک های خازنی جریان زیادی بکشند نیاز به حفاظت از طریق MCCB به منظور کاهش جریان یک ضرورت محسوب می شود.

 • صنعت نفت و گاز 

 • صنعت دریایی

 • منابع تغذیه بحرانی

 • و ... 

کلید اتوماتیک 250 آمپر سه پل 70kA اشنایدر

اتصال کوتاه و اضافه بار دو عامل مهم شناخته شده هستند که می توانند باعث ایجاد خطا در سیستم های الکتریکی شوند. به منظور حفاظت از تجهیزات الکتریکی باید از کلید اتوماتیک در بالا دست استفاده شود. مهم ترین کاربرد کلید اتوماتیک اشنایدر در سیستم های توزیع، حفاظت از موتورها، حفاظت از ژنراتورها، صنایع دریایی، صنایع نفت و گاز و ... است.

مشخصات کلید اتوماتیک کمپکت LV431670 اشنایدر

مهم ترین مشخصات کلید MCCB با کد فنی LV431670 به شرح زیر است:

 • از سری NSX250 اشنایدر
 • منبع تغذیه AC
 • رنج جریان نامی (Ir) قابل تنظیم از 175 تا 250 آمپر
 • قدرت قطع 70 کیلو آمپر
 • واحد تریپ حرارتی - مغناطیسی

نحوه‌ی عملکرد واحد تریپ TM-D در کلید اتوماتیک اشنایدر سه پل 250 آمپر 70 کیلو آمپر

حفاظت TM-D از دو بخش حساس به حرارت و حساس به جریان تشکیل شده است. بخش حساس به حرارت که با نام حفاظت حرارتی شناخته می شود، یک بی متال است که با عبور جریان گرم می شود. اگر این جریان از مقدار نامی بیش تر شود بی متال داغ و خم شده و با برخورد به میله ی تریپ برق را قطع می کند، به این ترتیب از تجهیزات الکتریکی در برابر اضافه بار حفاظت می شود. بخش حساس به جریان با نام حفاظت مغناطیسی شناخته می شود و شامل یک سیم پیچ مغناطیسی با هسته ی متحرک است. با عبور جریان زیاد اتصال کوتاه از کلید، میدان مغناطیسی بزرگی در سیم پیچ القا می شود که می تواند هسته ی سیم پیچ را به سمت میله ی تریپ حرکت دهد. با برخورد هسته به میله ی تریپ برق قطع می شود و از تجهیزات در برابر اتصال کوتاه محافظت می شود.

کلید اتوماتیک اشنایدر، محصولی ایمن و قابل اطمینان از اشنایدر الکتریک برای حفاظت از تجهیزات الکتریکی است. در صورت تمایل برای خرید کلید اتوماتیک کمپکت با تیم پشتیبانی ما تماس بگیرید. شرکت الیکا الکتریک، به عنوان نمایندگی اشنایدر الکتریک اصفهان، تمامی تجهیزات اشنایدر را با تضمین اصالت و کیفیت ارائه می کند. برای راهنمایی های لازم جهت انتخاب کلید اتوماتیک قابل تنظیم مناسب کاربرد مورد نظر خود و سایر سوالات مربوط به نصب کلید اتوماتیک کمپکت و لوازم جانبی کلید اتوماتیک MCCB در قسمت نظرات کاربران برای ما کامنت بگذارید.

فنی
کد فنیLV431670
نام محصولکمپکت NSX
نوع محصولقطع کننده مدار
کاربرد محصولتوزیع
نام اختصاریکمپکت NSX250H
دسته بندی بهره وریCategory A
تعداد پل3 پل
تعداد پل محافظت شده3 عدد
رنج جریان نامی [In]250 آمپر در 40 درجه سانتی گراد
رنج ولتاژ کاری [Ue]690VAC
نوع شبکهAC
فرکانس شبکه50-60 هرتز
کد ظرفیت قطع70 کیلو آمپر (H) در 415VAC
ولتاژ ضربه نامی [Uimp]8 کیلو ولت
دسته بندی اضافه ولتاژClass II
نام واحد حفاظتیTM-D
تکنولوژی واحد حفاظتیحرارتی - مغناطیسی
ظرفیت قطعدر 240VAC برابر با 85 کیلو آمپر، در 480VAC برابر با 65 کیلو آمپر، در 660/690VAC برابر با 10 کیلو آمپر Icu، در 220/240VAC برابر با 100 کیلو آمپر Icu، در 525VAC برابر با 35 کیلو آمپر Icu، در 500VAC برابر با 50 کیلو آمپر Icu، در 440VAC برابر با 65 کیلو آمپر Icu، در 380/415VAC برابر با 70 کیلو آمپر Icu، در 600VAC برابر با 15 کیلو آمپر
نوع کنترلچند وضعیتی
حالت نصبثابت
ولتاژ عایق نامی [Ui]800VAC
رنج ظرفیت قطع سرویس [Ics]در 660/690VAC برابر با 10 کیلو آمپر، در 220/240VAC برابر با 100 کیلو آمپر، در 525VAC برابر با 35 کیلو آمپر، در 500VAC برابر با 50 کیلو آمپر، در 440VAC برابر با 65 کیلو آمپر، در 380/415VAC برابر با 70 کیلو آمپر
دوام مکانیکی20000 بار
دوام الکتریکیدر 440 ولت و 2/ln برابر با 20000 بار، در 690 ولت و 2/ln برابر با 10000 بار، در 440 ولت و ln برابر با 10000 بار، در 690 ولت و ln برابر با 5000 بار
نوع حفاظتL: برای حفاظت اضافه بار (حرارتی) ، I: برای حفاظت اتصال کوتاه (مغناطیسی)
رنج واحد حفاظتی250 آمپر در 40 درجه سانتی گراد
نوع تنظیم جریان اضافه بار کلید [ Ir]قابل تنظیم
رنج تنظیم جریان اضافه بار کلید [Ir]ln * (0.7 ... 1)
نوع تنظیم زمان تأخیر کلید [tr]ثابت
رنج زمان تأخیر تریپ هنگام اضافه بار [tr]در 1.5 * ln برابر با 400 ... 120 ثانیه، در lr * 6 برابر با 15 ثانیه
نوع نگهدارنده برای نصبپشت صفحه
نوع تنظیم جریان اتصال کوتاه [Isd]قابل تنظیم
رنج تنظیم جریان اتصال کوتاه [Isd]ln * (0.7 ... 1)
نوع تنظیم زمان تأخیر جریان اتصال کوتاه [ tsd]ثابت
دسته بندی حفاظت شوک الکتریکیClass II
مدت زمان گارانتی12 ماه
ابعاد
طول161 میلی متر
عرض105 میلی متر
عمق86 میلی متر
خصوصیات ظاهری
وزن محصول2.4 کیلو گرم
نشانگر وضعیتنشانگر اتصال مثبت
اتصالات
ترکیب کنتاکت کمکیندارد
فاصله مرکز اتصالات از هم35 میلی متر
محیطی
درجه آلودگی3
کد سازگاریNSX250
دمای مجاز محیط برای عملکرد70 ... 35- درجه سانتی گراد
دمای مجاز محیط برای انبار85 ... 55- درجه سانتی گراد
درجه حفاظت بر حسب IPIP40
درجه حفاظت بر حسب IKIK07
استانداردها
استانداردهاEN/IEC 60947 ، UL 508
این محصول را دارید؟!

می توانید اظهار نظر خود را به عنوان یک نظر اضافه کنید!

نوشتن نظر
توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب
تایید امنیتی

ابعاد کلید اتوماتیک LV431670 اشنایدر  

                                                                                                                                                                             mm                         The product is currently Out-of-Stock. Enter your email address below and we will notify you as soon as the product is available.

Email