الیکا الکتریک
سبد خرید
رله کنترل فاز RM4-T اشنایدر الکتریک با آستانه ولتاژ تنظیمی 360 ولت (تشخیص قطعی، توالی فاز و افزایش و کاهش ولتاژ)

رله کنترل فاز اشنایدر آستانه افت ولتاژ 360 ولت

 • نوع رله: سه فاز
 • پارامترهای کنترلی: آندر ولتاژ، آور ولتاژ، عدم توالی فاز، قطعی فاز
 • میزان تاخیر: 0.1 تا 10 ثانیه
 • رنج اندازه گیری ولتاژ: 290VAC تا 484VAC
 • درجه حفاظت: IP20، IP50
ضمانت اصالت کالا
تحویل سریع
پشتیبانی فنی
گارانتی 12 ماهه
سوال های پرتکرار

رله های هارمونی شرایط عملکرد غیر عادی مربوط به فاز، جریان، ولتاژ، فرکانس، سرعت یا دما را کنترل و تشخیص می دهند. این رله ها کاربران را از شرایط غیر عادی آگاه می کنند و به آن ها اجازه می دهند تا اقدامات اصلاحی لازم را قبل از وقوع خرابی های جدی و پر هزینه انجام دهند. آن ها با نظارت بر وضعیت شبکه انرژی، کنترل بار الکتریکی و مکانیکی را امکان پذیر می کنند.

این رله های کنترلی به 8 خانواده تقسیم می شوند:

 1. کنترل سه فاز
 2. کنترل جریان
 3. کنترل ولتاژ
 4. کنترل فرکانس
 5. کنترل سرعت
 6. کنترل دمای بالابر
 7. کنترل سطح
 8. کنترل پمپ

رله کنترل فاز از الکتروموتور و تجهیزات آن در برابر اختلالات ولتاژی در سیستم های سه فاز محافظت می کند. این رله ها تغییر توالی فازها، قطعی یک یا چند فاز، عدم تقارن فازها، آورولتاژ و آندرولتاژ را تشخیص می دهند. رله کنترل فاز در صورت تشخیص هریک از این موارد قبل از وارد شدن خسارت پرهزینه، مدار فرمان را قطع می کند.

رله کنترل فاز بر توالی صحیح سه فاز L1,L2,L3، قطعی یک یا چند فاز، آورولتاژ یا آندرولتاژ و عدم تقارن فازها نظارت دارد. زیرا در صورتی که یک یا دو فاز یک موتر القایی قطع شود، ولتاژهای نامتعادل در سطح شدیدتر می شوند. قطع یک فاز باعث افزایش جریان فازهای دیگر و افزایش تلفات در موتور و گرم شدن آن خواهد شد. تغییر در توالی فازها باعث تغییر جهت چرخش موتور شده که در بسیاری از سیستم ها باعث بروز خطاهای شدیدی می شود. زمانی که ولتاژ سه فاز برقرار و وضعیت فازها صحیح باشد، خروجی رله در حالت تحریک است و چراغ LED زرد رنگ روی تجهیز روشن می شود. اگر توالی فاز به هم بخورد یا ولتاژ به زیر 100 ولت افت کند به عنوان قطعی فاز تشخیص داده می شود و رله سریعا باز خواهد شد، اما اگر عدم تقارن یا خطای ولتاژ تشخیص داده شود، رله پس از تأخیر زمانی تنظیم شده توسط کاربر، باز می شود. در صورتی که رله در زمان تشخیص خطا تحریک شود، در حالت باز یا قطع باقی می ماند.

پس از وصل شدن سه فاز و نول به ترمینال های L1, L2L3,  N و در صورت مناسب بودن ولتاژها، نشانگر سبز (Un) روشن می شود و بعد از طی شدن زمان تأخیر (بین 1 تا 10 ثانیه)، با روشن شدن نشانگر (R) کنتاکت خروجی رله وصل می شودزمان سنجی در شرایط عادی فازها شروع می شود. رویداد خطا موجب قطع رله خروجی می شود و هر دفعه پس از برطرف کردن خطا، زمان سنجی از صفر شروع می شود.

 

برای اطمینان از صحت تنظیم رله کنترل فاز اشنایدر می توان وقتی موتور در حال کار است جریان یکی از سه فاز را قطع کرد تا شبکه دو فاز شده و رله کنترل فاز عمل نماید.

وقتی یکی از فازهای یک سیستم سه فاز از دست می رود، قطعی فاز اتفاق می افتد. به این حالت "تک فاز شدن" هم گفته می شود. به طور معمول، قطعی فاز در اثر سوختن فیوز، اضافه بار حرارتی، قطعی سیم، فرسودگی کنتاکت یا خرابی مکانیکی اتفاق می افتد. قطعی فازی که شناسایی نشود می تواند به سرعت منجر به ایجاد شرایط نا امن و خرابی تجهیزات شود.

 • کنترل تجهیزات انتقال(تجهیزات کشاورزی و کامیون های یخچال دار)
 • کنترل عملکرد موتور در جهت معکوس(بالابر، جرثقیل های ساختمانی، جابجایی، آسانسورها، پله برقی و...)
 • کنترل تغذیه سه فاز(ولتاژ موتور)
 • سوئیچینگ منبع تغذیه اضطراری در شرایط غیرعادی

اگر کنترل فاز یا حتی کنترل ولتاژ اشنایدر سه فاز داشته باشید، حتماً باید از سه فاز آن در خروجی استفاده نمایید و نمونه گیری فاز یا ولتاژ را انجام دهید. نمی توان از یکی از خروجی ها به تنهایی استفاده نمود و برای مدارات تک فاز بهره برد. زیرا در این حالت کنترل کننده به دلیل نبود فاز در خروجی خود، پیام خطا دریافت می کند.
از مدل های تک فاز شرکت اشنایدر الکتریک و یا شرکت زیمنس، می توان برای نمونه گیری و اندازه گیری مدارات تک فاز استفاده نمود.

رله کنترل فاز نوعی کلید مرکب است که قابلیت تشخیص تغییر توالی فازها، قطع بودن یک یا دو فاز، عدم تقارن ولتاژ سه فاز، کاهش و افزایش ولتاژ و اعلام آن توسط نشانگر را داراست. مزیت رله کنترل فاز بصورت زیر است:

 • قطع سریع در صورت بروز خطا
 • قابلیت انتخاب زمان وصل پس از رفع خطا
 • حفاظت الکتروموتور در مقابل اختلالات شبکه
 • دارای سیگنال نمایشگر خطاهای مختلف و حالت عادی
 • پیچ تنظیم برای کنترل زمان تأخیر

در شرایط قطعی فاز، موتورها، پمپ ها، کمپرسورها و سایر تجهیزات جریان زیادی از دو فاز باقی مانده می کشند که باعث می شود سیم پیچ موتور به سرعت سیم پیچ گرم شود. در این شرایط توان خروجی تا حد زیادی کاهش می یابد و امکان روشن شدن دیگر وجود ندارد.

عیب یابی سریع قطعی فاز و تعیین علت اصلی آن دشوار است. در یک سیستم سه فاز معمولاً با از دست دادن فقط یک فاز، ولتاژها و جریان ها به صفر نمی رسند و از طرفی خرابی و از کار افتادگی تجهیزات همچنان رو به افزایش است، بنابراین با استفاده از رله های کنترل فاز می توان از وقوع این خطرات برای الکتروموتور جلوگیری کرد.

توالی فاز نادرست در یک سیستم سه فاز را فاز معکوس گویند که در این حالت، موتورهای سه فاز متصل و سایر تجهیزات چرخان در جهت مخالف کار می کنند. فاز معکوس ممکن است شرایط خطرناکی ایجاد کند که می تواند محصول را از بین ببرد، به ماشین آلات آسیب برساند و پرسنل را مجروح کند.

معکوس شدن فاز معمولا در نتیجه اشتباهاتی رخ می دهد که در هنگام نصب تجهیزات، تعمیر و نگهداری یا اصلاحات در سیستم برق تاسیسات رخ داده است. در مواردی که موتور سه فاز و سایر تجهیزات چرخان نباید در جهت معکوس کار کنند، باید از یک رله کنترل فاز با محافظت فاز معکوس استفاده شود. اگر توالی فاز معکوس شود، رله تحریک نمی شود و اگر در هنگام کار وارونگی فاز رخ دهد، می تواند موتور را متوقف کند.

1. اندازه: کنتاکتورها در مقایسه با رله های کنترلی نسبتا بزرگ هستند.

2. ظرفیت قطع جریان: رله های کنترل می توانند بارهای حداکثر تا 10 آمپر یا کمتر را متحمل بشوند در حالی که کنتاکتورها بارهای بالاتر از 10 آمپر را تحمل می کنند.

3. کاربرد: رله های کنترل معمولا در مدارهای کنترل تک فاز استفاده می شوند، در حالی که کنتاکتورها برای کاربردهای سه فاز ساخته می شوند.

4. ولتاژ سیستم: رله های کنترل معمولا فقط در رنج 250 ولت کار می کنند که کمتر از کنتاکتورهایی است که غالبا تا رنج 1000 ولت عمل می کنند.

5. استاندارد کنتاکت باز و بسته: کنتاکتورها معمولا برای کار با کنتاکت نرمال با یا NO طراحی شده اند در حالی که رله های کنترل بر اساس عملکرد مورد نظر، کنتاکت نرمال باز / بسته دارند.

6. خاصیت حفاظتی: رله های کنترل، کم توان هستند و به همین دلیل اغلب از ویژگی های حفاظتی برخوردار نیستند، در حالی که کنتاکتورها چون بار بیش تری متحمل می شوند، ویژگی های حفاظتی مانند تخلیه قوس الکتریکی و کنتاکت فنری دارند.

رله کنترل فاز تک حالته اشنایدر در مدل های  RM17TG00، RM17TG20 و RM17TT00 تولید می شود. دو رله کنترل فاز اشنایدر با کد فنی RM17TG00 و RM17TG20 عملکرد مشابهی دارند و تفاوت آن ها در تعداد خروجی این رله ها و ولتاژ تغذیه آن هاست. در موقعیت مطلوب توالی فاز و قرار داشتن ولتاژ در محدوده تعیین شده (بالاتر از 183 ولت)، خروجی رله بسته و چراغ LED زرد رنگ روی تجهیز روشن است. اگر در توالی فاز خطایی رخ دهد یا قطعی فاز ایجاد شود، خروجی رله باز شده و چراغ LED خاموش می شود. به محض این که ولتاژ به زیر 100 ولت افت کند به عنوان قطعی فاز تشخیص داده می شود. به طور کلی این رله کنترل فاز عدم توالی فاز را تشخیص داده و مانع افت ولتاژ به زیر 183 ولت می شود. در شکل زیر؛ شماره (1)، LED زرد رنگ نشان دهنده موقعیت خروجی رله و شماره (2) گیره نصب روی ریل 35 میلی متری است.

 با توجه به دیاگرام عملکرد این رله، در صورتی که هر یک از فازهای L1، L2 و L3 در موتور دچار قطعی شده یا توالی فازها تغییر کند توسط رله RM17TG.0 اشنایدر تشخیص داده می شود. با قطع فاز یعنی افت ولتاژ زیر 100 ولت، رله با در نظر گرفتن یک تأخیر، مدار فرمان را قطع می کند. تا زمانی که ولتاژ به حد مطلوب بالاتر از 183 ولت نرسد، رله قطع می ماند. با بروز عدم توالی فاز نیز پس از تأخیر Tr، رله قطع شده و تا زمان اصلاح توالی فازها رله باز می ماند.

تصویر زیر سیم بندی و اتصالات  رله کنترل فاز RM17TG20 را نشان می دهد. شماره (1) فیوز تندکار 100 میلی آمپر است.

شماتیک یک مدار حفاظت موتور و موقعیت قرار گرفتن رله کنترل فاز RM17TG20 در این مدار بصورت زیر است.

شماتیک مداری و دیاگرام اتصالات رله کنترل فاز RM17TE00 اشنایدر بصورت زیر است. (1) فیوز تندکار 100 میلی آمپر است.

دیاگرام زیر کنترل توالی فاز، قطع یا خطای فاز (ولتاژ اندازه گیری کمتر از 0.7 ولتاژ نامی تغذیه) و تشخیص عدم تقارن فاز را نشان می دهد.

تصویر زیر کنترل اضافه ولتاژ و کاهش ولتاژ را نشان می دهد. پس از وصل شدن سه فاز و نول به ترمینال های ،L1 L2،L3  و N در صورت مناسب بودن ولتاژها، نشانگر سبز (Un) روشن می شود و بعد از طی شدن زمان تأخیر (بین 1 تا 10 ثانیه)، با روشن شدن نشانگر (R) کنتاکت خروجی رله وصل می شود. زمان سنجی در شرایط عادی فازها شروع می شود. رویداد خطا موجب قطع رله خروجی می شود و هر دفعه پس از برطرف کردن خطا، زمان سنجی از صفر شروع می شود.

شکل زیر دیاگرام اتصالات در این رله کنترل فاز را نشان می دهد.

دیاگرام زیر کنترل توالی فاز، قطع یا خطای فاز (ولتاژ اندازه گیری کمتر از 0.7 ولتاژ نامی تغذیه) و تشخیص عدم تقارن فاز را نشان می دهد. 

تصویر زیر کنترل اضافه ولتاژ و کاهش ولتاژ را نشان می دهد.

مشخصات اصلی رله کنترل فاز RM4TR34 اشنایدر

رله های کنترل فاز در مدارات الکتریکی و تابلوهای برق، هنگام وقوع خطاهای ولتاژ به صورت الکترونیکی از موتورها محافظت می‌کنند. رله کنترل فاز می‌تواند در تغذیه سه فاز، قطعی فازها و توالی صحیح فازهای L1، L2 و L3 آنها را کنترل کند. اگر که یک یا دو فاز از موتور القایی قطع شود، ولتاژ نامتعادل ایجاد می‌شود که باعث افزایش جریان فازهای دیگر، افزایش تلفات در موتور و گرم شدن آن خواهد شد. تغییر در توالی فاز ها نیز باعث تغییر جهت چرخش موتور شده که در بسیاری از سیستم های الکتریکی خطرات شدیدی بروز می‌کند. در موقعیت مطلوب که توالی فازها صحیح است و ولتاژ در محدوده تعیین شده قرار دارد (بالاتر از 183 ولت)، خروجی رله بسته وLED  زرد رنگ روی تجهیز روشن است. اگر در توالی فاز خطایی رخ دهد یا فازی قطع شود، چراغ LED خاموش و خروجی رله باز می‌شود (به محض اینکه ولتاژ به زیر 100 ولت افت کند به عنوان قطعی فاز تشخیص داده می شود). به طور کلی این رله کنترل فاز با کد فنی RM4TR34 دو خروجی 5 آمپر دارد و عدم توالی را تشخیص داده و مانع از افت ولتاژ به زیر 183 ولت می‌شود.

تنظیمات رله کنترل فاز اشنایدر مدل RM4TR

از جمله رله‌های کنترلی اشنایدر، رله کنترل فاز است. رله کنترل فاز برای مراقبت فازها در شبکه سه فاز به کار می‌رود به طوری که به محض قطع یکی از فازها، مدار فرمان را قطع می‌کند. رله‌های کنترل فاز مدل RM4TR دارای تعدادی چراغ LED نشانگر، سوئیچ و ولوم‌های قابل تنظیم هستند. در مورد ویژگی‌ها و تنظیمات روی این رله با توجه به شکل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تنظیم زمان تأخیر
 2. انتخاب تابع (تأخیر در قطع، تأخیر در وصل)
 3. چراغ‌های LED به عنوان نشانگر 
 4. پتانسیومتر تنظیم حد آستانه ولتاژ بیش از ولتاژ نامی
 5. پتانسیومتر تنظیم حد آستانه کاهش ولتاژ

   لازم به ذکر است در رله کنترل فاز اشنایدر مدل RM4TR34، ولوم تنظیم حد آستانه اضافه ولتاژ و افت ولتاژ موجود نیست. علاوه بر این، LED سبز رنگ U در صورت وصل به منبع تغذیه روشن می‌شود و LED زرد رنگ R در صورت وصل کنتاکت ورودی com)15) به کنتاکت NC)18) روشن می‌شود.

دیاگرام عملکرد رله های کنترل فاز اشنایدر مدل RM4TR33 و RM4TR34

 دیاگرام عملکرد تنظیم تابع در رله‌های کنترل فاز مدل RM4TR33 و RM4TR34 به صورت زیر است:

   تنظیم Function در دو حالت زیر قرار می‌گیرد:

در حالت اول هنگامی که ولتاژ در محدوده ولتاژ مطلوب (418 و 378) ولت قرار گیرد، رله داخلی سریع و بدون تأخیر وصل می‌شود. در واقع کنتاکت ورودی 15 به کنتاکت خروجی 18 که به صورت نرمال بسته (NC) است، متصل خواهد شد و چراغ زرد رنگ نشانگر موقعیت رله نیز روشن می‌شود. زمانی که افت ولتاژ رخ دهد، یعنی ولتاژ به مقداری پایین از 360 ولت برسد، پس از مدت زمان t که به عنوان زمان تأخیر تنظیم شده است، رله داخلی قطع می‌شود. یعنی اتصال کنتاکت 15 از 18 جدا شده و به کنتاکت نرمال باز 16 متصل می‌شود، که در این حالت نشانگر زرد رنگ رله خاموش می‌شود و LED آلارم قرمز رنگ افت ولتاژ روشن می‌شود. با افزایش ولتاژ به میزان بالاتر از 440 ولت نیز پس از زمان تأخیر t اتصال کنتاکت 15 از 18 قطع شده و چراغ موقعیت رله خاموش می‌شود. به طور کلی در حالت اول، تأخیر در قطع خواهیم داشت. هم چنین در این حالت در صورت بروز فراجهش در زمان خیلی کوتاه و کمتر از زمان تنظیم شده t یا به عبارتی اضافه ولتاژ یا افت ولتاژ گذرا، رله واکنشی نشان نمی‌دهد.

در حالت دوم، هنگامی که ولتاژ در محدوده مطلوب قرار گیرد پس از مدت زمان تأخیر t، رله داخلی وصل می‌شود (کنتاکت 15 به 18 متصل می‌شود) و LED نشانگر رله روشن می‌شود و با افت ولتاژ بلافاصله رله داخلی قطع می‌شود (کنتاکت 15 از 18 جدا شده و به کنتاکت NO 16 وصل می‌شود). با افزایش ولتاژ به بالاتر از حد مطلوب، سریع رله داخلی قطع شده (کنتاکت 15 از 18 جدا و به کنتاکت 16 متصل می‌شود). به طور کلی در حالت دوم تأخیر در وصل خواهیم داشت. هم چنین در این حالت در صورت بروز فراجهش یا افزایش ولتاژ و کاهش ولتاژ گذرا در زمان کوتاه و کمتر از زمان تنظیم شده t، سریع رله داخلی قطع و از رفع Overshoot، پس از مدت زمان t، کنتاکت 15 به 18 متصل می‌شود.

مدار حفاظت موتور و موقعیت قرار گرفتن رله کنترل فاز RM4T

در تصویر زیر نمای شماتیکی از مدار حفاظت موتور و موقعیت قرار گرفتن رله کنترل فاز RM4T را در این مدار مشاهده می‌کنید.

فنی
سری ساختZelio Contro
نوع محصولرله های کنترل و اندازه گیری صنعتی
کاربرد محصولبرای تغذیه 3 فاز
تعداد کابل2
رنج جریان عملکرد (Ie)2 آمپر در 70 درجه سانتی گراد و 24 ولت DC-13 و 3 آمپر در 70 درجه سانتی گراد و 115 ولت AC-15 و 3 آمپر در 70 درجه سانتی گراد و 24 ولت AC-15 و 3 آمپر در 70 درجه سانتی گراد و 250 ولت AC-15 و 0.1 آمپر در 70 درجه سانتی گراد و 250 ولت DC-13 و 0.3 آمپر در 70 درجه سانتی گراد و 115 ولت DC-13
تأخیر در شروع کار650 میلی ثانیه
ولتاژ سوئیچینگ250 ولت AC
دسته بندی اضافه ولتاژIII
جریان برای بارهای (AC1)، [Ith]8 آمپر
مقاومت در برابر میدان های الکترومغناطیسی10 ولت بر متر
نام رلهRM4-T
مقاومت در برابر گذراهای سریع2 کیلو ولت
پارامترهای نظارت شده رلهتشخیص خرابی فاز، تشخیص اضافه ولتاژ و کمبود ولتاژ، توالی فاز
رنج اندازگیری290 ... 484 ولت
موج ضربه غیرتهاجمی4.8 کیلو ولت
ولتاژ عایق نامی [Ui]500 ولت
زمان تأخیرقابل تنظیم از 0.1 ... 10 ثانیه
تنظیم دقت تاخیر زمانی10P
دوام مکانیکی30000000 بار
سیکل اندازه گیری80 میلی ثانیه
نوع کنتاکت2C/O
دریفت آستانه سوئیچینگ<= 0.06 درصد به ازای هر درجه سانتی گراد بسته به دمای مجاز هوای محیط <= 0.5 درصد در محدوده اندازه گیری
ظرفیت سوئیچینگ (ولت آمپر)10 میلی آمپر در 12 ولت
تنظیم دقت آستانه سوئیچینگ3 +/- درصد
فرکانس منبع تغذیه50-60 هرتز +/- 5 درصد
موقعیت نصببدون هیچ موقعیتی
دریفت تاخیر زمانی<= 0.07 درصد به ازای هر درجه سانتی گراد بسته به دمای عملیاتی نامی <= 0.5 درصد در محدوده اندازه گیری
وضعیت رله خروجیتریپ شده، خطا وجود دارد
مقاومت در برابر تخلیه الکترواستاتیک6 کیلو ولت برای کنتاکت ها و 8 کیلو ولت برای هوا
میزان گشتاور0.6 ... 1.1 نیوتون در متر
نوع رلهرله کنترل
ولتاژ تست دی الکتریک2.5 کیلو ولت
پسماند مغناطیسی5 درصد
مدت زمان گارانتی12 ماه
ابعاد
ارتفاع78 میلی متر
عرض22.5 میلی متر
عمق80 میلی متر
خصوصیات ظاهری
وزن محصول0.11 کیلو گرم
محیطی
درجه آلودگی3
نسبت رطوبت15 ... 85 درصد 3K3
دمای مجاز محیط برای عملکرد20- ... 65 درجه سانتی گراد
دمای مجاز محیط برای انبار40- ... 85 درجه سانتی گراد
درجه حفاظت بر حسب IPIP20 برای ترمینال ها و IP50 برای بدنه
استانداردها
استانداردهاEN/IEC 60255-6
این محصول را دارید؟!

می توانید اظهار نظر خود را به عنوان یک نظر اضافه کنید!

نوشتن نظر
توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب
تایید امنیتی

ابعاد رله کنترل فاز اشنایدر با کد فنی RM4TR34
The product is currently Out-of-Stock. Enter your email address below and we will notify you as soon as the product is available.

Email