سنسور خازنی بدنه پلاستیکی با قطر 30 میلی متر

سنسور خازنی بدنه پلاستیکی با قطر 30 میلی متر

سنسور خازنی بدنه پلاستیکی با قطر 30 میلی متر

XT230A1PCM12 


کاتالوگ


 سنسورهای خازنی Capacitive Sensors

   از سنسورهای خازنی اشنایدر برای تشخیص اجسام فلزی و غیرفلزی استفاده می شود. این سنسورها در سه نوع خروجی دیجیتالی، نامور و آنالوگ تولید می شود.فاصله عملکرد این سنسورها قابل تنظیم بوده و دارای حفاظت مکانیکی IP67 می باشند.  

   اساس کار سنسورهای خازنی بر پایه تغییرات ظرفیت خازنی می باشد که در یک مدار نواسان ساز RC قرار گرفته است. سنسورهای خازنی نسبت به سنسورهای القائی این مزیت را دارند که علاوه بر اجسام هادی، اشیاء عایق را نیز حس می کنند. در این نوع از سنسور جهت ایجاد میدان الکتریکی از دو الکترود استفاده می شود که یکی از الکترودها فعال بوده و دیگری به زمین متصل می باشد.

همچنین الکترود خنثی کننده ای وجود دارد که اثر رطوبت هوا را بر روی خازن از بین می برد. مدار داخلی یک سنسور خازنی از یک مدار حالت جامد داخلی که نوسان می کند تشکیل شده است. قسمتی از این مدار داخلی، خازن می باشد.

   هنگامی که قطعه در نزدیکی سنسور قرار ندارد، ماده قرار گرفته در بین دو صفحه خازن هوا بوده و بدین ترتیب دی الکتریک خازن برابر 1 است. این باعث می شود تا مقدار ظرفیت خازن که بر حسب فاراد است کم باشد. در نتیجه ظرفیت خازنی به اندازه کافی بزرگ نیست تا اسیلاتور عمل کند. پس خروجی سنسور خاموش می ماند.

   هنگامیکه قطعه در نزدیکی سنسور قرار می گیرد بسته به نوع قطعه (فلز یا غیر فلز) و به یکی از دو دلیل زیر مقدار ظرفیت خازن تغییر می کند:

  •                تغییر اندازه خازن
  •               تغییر مقدار ثابت یا دی الکتریک

   هنگامی که قطعه مورد نظر از جنس فلز بوده و در مقابل سنسور قرار می گیرد، در این حالت دو صفحه خازن به همراه سطح فلزی قطعه، تشکیل دو خازن می دهند.

   شکل زیر قرارگیری قطعه در خارج از بازه سنسور را نمایش می دهد. در این حالت سنسور با سطح تماس فلزی قطعه تشکیل خازن نمی دهد.

                                             

   شکل زیر به صورت گویا نحوه تشکیل دو خازن بوسیله سطح فلزی قطعه را نمایش می دهد. در این حالت قطعه در بازه عملکرد سنسور قرار گرفته است.

                                            

فنی
خروجی سنسور1NO + 1NC - PNP
فاصله تشخیص15 میلی متر
نوع سیم بندیچهار سیمه
کد فنیXT230A1PCM12
نام اختصاریXT2
ولتاژ تغذیه12..24VDC
خصوصیات ظاهری
جنس بدنهپلاستیک
اتصالات
نوع اتصال الکتریکیچهار پین - کانکتور M12
محیطی
درجه حفاظت بر حسب IPIP67

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

ارسال کالا

ارسال کالا به تمام نقاط ایران در سریعترین زمان ممکن

  • تعداد بازدید: 702
  • مدل کالا: XT230A1PCM12
  • موجودی: در انبار

برچسب ها: سنسور خازنی بدنه پلاستیکی با قطر 30 میلی متر, سنسور خازنی, سنسور