سنسور خازنی

سنسور خازنی سنسور خازنی

سنسور خازنی ، 

XT130B1PCM12 ، 


کاتالوگ ، 


اطلاعات بيشتر ، 

نکاتی در مورد شناسایی تارگت (هدف) توسط سنسورهای خازنی

در کاتالوگ مربوط به سنسور، قطعه ای که شناسایی می شود Target نام دارد و خود سنسور نیز Housing نامیده می شود. قدرت تشخیص تارگت (هدف) توسط سنسورهای خازنی به عوامل زیر بستگی دارد:

·         جنس تارگت

·         اندازه و فاصله تارگت

·         موقعیت قرارگیری تارگت

جنس Target: قطعاتی که دارای ثابت دی الکتریک بزرگتری هستند نسبت به قطعاتی که ثابت دی الکتریک کوچکتری دارند، راحت تر شناسایی می شوند. هوا کمترین دی الکتریک را بین تمامی مواد دارد. بنابراین در محاسبات دی الکتریک هوا به عنوان مقدار مبنا در نظر گرفته می شود. مقدار دی الکتریک هوا برابر 1 است. به عنوان مثال آب که دارای دی الکتریک 80 می باشد به میزان 80 مرتبه راحت تر از هوا حس می شود.

اندازه Target: هرچه اندازه قطعه بزرگتر باشد، به همان نسبت فاصله تشخیص سنسور نیز بیشتر می شود.

موقعیت قرارگیری Target: در سنسورهای خازنی بهترین موقعیت برای شناسایی قطعه، قرار گرفتن قطعه در روبروی سنسور و بدون هیچ گونه زاویه خاصی می باشد.

ایجاد عیب در عملکرد سنسور

در صورتی که سطح شناسایی سنسور کثیف شده (گرد و خاک و یا آلودگی محیطی بر روی سطح عملکرد سنسور جمع گردد) و یا ماده ای روی آن بریزد ممکن است عملکرد سنسور تحت تاثیر قرار داده شده و باعث ایجاد خطا در عملکرد آن گردد.

 

در چنین شرایطی بهترین کار چک کردن دوره ای سطح عملکرد سنسور و پاک کردن آن می باشد. گرد و خاک و آلودگی جمه شده بر روی سطح سنسور می تواند باعث تغییر دی الکتریک سنسور شده و به تبع آن در هنگامی که حتی جسمی در مقابل سنسور قرار گرفته، خروجی آن فعال می شود.

 تنظیم حساسیت (sensitivity) سنسورهای خازنی

اکثر سنسورهای خازنی یک پیچ تنظیم به منظور افزایش و کاهش حساسیت سطح تماس سنسور دارند که با تغییر آن می توان فاصله ای که سنسور عمل سنسینگ را انجام می دهد افزایش و کاهش داد. به عبارت ساده تر دامنه عملکرد سنسور را افزایش و یا کاهش داد.

به عنوان مثال در شکل زیر سنسور خازنی در حالت عادی و زمانی که تنظیمات آن تغییر داده نشده است قابلیت تشخیص جسمی که فاصله اش بیش از 4 اینچ از سطح حساس سنسور می باشد را ندارد.

 

 یک راه حل برای این مشکل پایین آوردن سنسور و کاهش فاصله بین آن با قطعه مورد نظر می باشد که این همیشه و در همه حالت ها ممکن نیست، زیرا در سیستم های صنعتی ممکن است سنسور به گونه ای نصب شده باشد که امکان تغییر مکان آن وجود نداشته باشد. به عنوان مثال این فاصله بین سنسور با قطعه مورد نظر را باید به دو اینچ کاهش داد.

راه حل بهتر به جای تغییر مکان نصب سنسور، تغییر در میزان حساسیت آن می باشد. برای این کار می بایست پیچ تنظیم حساسیت سنسور که معمولاً در پشت سنسورهای خازنی تعبیه شده است را با پیچ گوشتی مخصوص آن که هنگام خرید سنسور در کارتن سنسور و به عنوان یکی از لوازم جانبی (Accessory) سنسور است تغییر داد.

بدین ترتیب می توان حساسیت سنسور را بالا برد به گونه ای که بدون نیاز به تغییر مکان آن حساسیت تا 4 اینچ را تشخیص دهد.

فنی
خروجی سنسور1NO + 1NC - PNP
فاصله تشخیص10 میلی متر
نوع سیم بندیچهار سیمه
کد فنیXT130B1PCM12
نام اختصاریXT1
ولتاژ تغذیه12..24VDC
خصوصیات ظاهری
جنس بدنهفلزی
اتصالات
نوع اتصال الکتریکیچهار پین - کانکتور M12
محیطی
درجه حفاظت بر حسب IPIP67

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

ارسال کالا

ارسال کالا به تمام نقاط ایران در سریعترین زمان ممکن

  • تعداد بازدید: 535
  • مدل کالا: XT130B1PCM12
  • موجودی: در انبار
  • 0 تومان

برچسب ها: سنسور خازنی