حفاظت جان 40 آمپر چهار پل دورمن اسمیت

حفاظت جان 40 آمپر چهار پل دورمن اسمیت

حفاظت جان 40 آمپر چهار پل دورمن اسمیت

ME40/30/4 


اصول عملکرد کلید نشتی جریان در برابر خطا

   اساس کار نوع تک فاز این کلیدها، مقایسۀ دو جریان فاز و نول می باشد به این صورت که با عبور دو هادی فاز و نول در داخل یک هستۀ آهنی که روی آن سیم پیچی تعبیه شده است جریان هایی در جهت مخالف یکدیگر و یکسان ایجاد می کنند. میدان های حاصل از آنها در هسته، مخالف یکدیگر بوده و همدیگر را خنثی می کنند. در نتیجه در سیم پیچ روی هسته، نیروی محرکه القا نمی شود و رلۀ جریانی متصل به سیم پیچ تحریک نمی گردد. در صورتیکه از یکی از دو هادی، جریان عبور نکند یا جریان هادی ها یکسان نباشد، میدان حاصله باعث ایجاد نیروی محرکه در سیم پیچ شده و باعث تحریک رله می شود. این رله خود می تواند باعث قطع کنتاکت های کلید و درنهایت قطع کلی مدار گردد. در سیستم های سه فاز نیز سیم نول باید از داخل هستۀ آهنی عبور داده شود چون درحالت بار سه فاز نامتعادل، از سیم نول جریان عبور می کند.

با توجه به اینکه در این سیتم مجموع جریان ها در هرلحظه صفر است ولتاژی در سیم پیچ روی هسته القا نمی شود. به دلیل وجود جریان نشتی در صورتیکه یکی از فازهای مصرف کننده به بدنه اتصال یابد، مجموع جریان های لحظه ای سه فاز و نول در داخل هستۀ آهنی غیر صفر شده و میدان مغناطیس متغیر هسته، باعث ایجاد نیرویی در سیم پیچ دور هسته شده و در نهایت باعث تحریک رلۀ جریان و قطع مدار خواهد شد. برای آزمایش سالم بودن محافظ جان های اشنایدر الکتریک، از شاسی آزمایش (شاسی trip یا test) که روی کلید تعبیه شده است، استفاده می شود.

با فشار دادن شاسی آزمایش روی کلید، بدنۀ مصرف کننده باید به سیستم زمین حفاظتی مجهز باشد ولی نیازی نیست تا مقاومت زمین به کمتر از 2 اهم برسد بلکه این مقاومت می تواند در حدود چند صد اهم نیز باشد. هنگامی که که کلید نشتی جریان به دلیل وجود جریان نشتی مدار را قطع کند، سوئیچ نشانگر وضعیت محافظ جان در موقعیتی بین حالت صفر ویک قرار می گیرد. در انتخاب این نوع کلیدها باید با توجه به وسیلۀ مورد حفاظت، حساسیت آنها را در نظر گرفت زیرا اگر جریان نشتی در مداری که کلید در آن واقع شده است بیشتر از حساسیت کلید باشد، کلید به درستی عمل کرده و جریان وردی و در نتیجه مدار را قطع می نماید.


نحوۀ اتصال کلید محافظ جان در مدار

   محل نصب کلید محافظ جان در تابلوهای برق بعد از کلید اصلی می باشد. برحسب شرایط نصب کلید در تابلو، فاز ونول از یک طرف وارد کلید می شوند و خروجی آنها به تابلو تقسیم های مورد نیاز متصل می شود.

   زمانی که از کلیدهای جریان نشتی به عنوان حفاظت در برابر تماس غیر مستقیم استفاده می شود لازم است در مدت زمان کمتر از 200 میلی ثانیه قطع کند. اما در تماس های مستقیم این زمان به 40 میلی ثانیه کاهش می یابد.


عایق بندی قسمت های برق دار

   حوادث و ضایعات زمانی رخ می دهند که قسمت های برق دار تجهیزات لخت بوده و افراد با این قسمت های برق دار تماس برقرار کنند و یا بدنۀ دستگاه ها (که می با یست به سیم ارت وصل شوند) با ولتاژ خطرناکی برق دار شده باشند. در خلال تست تجهیزات برقی و هنگام یافتن خطاها به ویژه موقعی که هادی های بدون روکش حامل ولتاژهای خطرناک باشند، احتمال تماس با قسمت های برق دار تجهیزات افزایش می یابد.

در صورت کار روی سیستم برق دار، استفاده از کفش های پلاستیکی و ابزار مناسب با عایق بندی سالم ضروری است و مناطق ایزوله از سطح زمین اهمیت پیدا می کنند. لذا برای جلوگیری از برق گرفتگی، سیم های حامل الکتریسته باید عایق بندی شده باشند و قسمت های برق دار وسایل طوری در داخل جعبه ها یا محفظه ها تعبیه شده باشند که دست زدن به آنها به طور سهوی ممکن نباشد. در کارگاه ها و مکان هایی که افراد، مجبور به کار روی سیستم برق دار هستند (به عنوان مثال تعمیرگاه تلویزیون)، بایستی حداقل مقاومت کف و دیوارها 50 کیلو اهم باشد تا افراد از نظر برق گرفتگی محافظت شوند.


قطع خودکار مدار

   حفاظت توسط قطع خودکار منبع جریان ایجاب می کند که هماهنگی در ارتباط با نوع زمین کردن، خواص و مشخصات وسایل حفاظتی و سیم حفاظتی (سیم زمین) انجام گیرد. که در این خصوص می بایستی انواع زمین کردن و مشخصات وسایل حفاظتی را شناخت.

 فنی
کد فنیME40/30/4
تعداد پلچهار پل
جریان نامی پیوسته (آمپر)40 آمپر
جریان نشتی(آمپر)30mA

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

ارسال کالا

ارسال کالا به تمام نقاط ایران در سریعترین زمان ممکن

  • تعداد بازدید: 14
  • مدل کالا: ME40/30/4
  • موجودی: در انبار

برچسب ها: حفاظت جان 40 آمپر چهار پل دورمن اسمیت, محافظ جان, حفاظت جان، محافظ جان دورمن اسمیت