محافظ جان 40 آمپر چهار پل 30 میلی آمپر تیپ جدید اشنایدر الکتریک

محافظ جان 40 آمپر چهار پل 30 میلی آمپر تیپ جدید اشنایدر الکتریک

محافظ جان 40 آمپر چهار پل 30 میلی آمپر تیپ جدید

M9R11440 


کاتالوگ کالا


برق گرفتگی چیست؟

  قرار گرفتن دو نقطه از بدن در مسیر جریان برق موجب عبور جریان از بدن می شود و با توجه به شدت و مدت عبور جریان برق گرفتگی به وجود می آید و ممکن است عواقب مختلفی نظیر مرگ ناشی از ایست قلبی، سوختگی داخلی، سوختگی خارجی را به دنبال داشته باشد. بعد از برق گرفتگی ممکن است، کلیه ها از کار بیفتد یا دست ها به دلیل سوختگی داخلی قطع شوند و یا به علت پرتاب شدن (به علت لرزش ناشی از برق گرفتگی) استخوانها دچار شکستگی گردند.

   ضربان قلب انسان با توجه به سن فرق می کند. این ضربان بین 70 تا 105 بار در دقیقه است. ضربان، یا به بیان دیگر فرکانس برق شهری در هر ثانیه 50 بار و در هر دقیقه 3000 بار است.

  وقتی شخصی با برق تماس پیدا می کند، یا در اصطلاح برق او را می گیرد، بدن انسان می خواهد تعداد ضربان قلب خود را با فرکانس برق شهر یکسان کند و قلب شروع به افزایش ضربان می کند؛ اما چون قادر نیست در هر ثانیه 3000 بار تپش داشته باشد، از این رو در همان لحظات نخستین، با افزایش ضربان، شدت جریان خون را زیاد و با افزایش آن، قلب و شریان ها پاره می شود و دریچه های قلب به سبب پارگی از کار می افتد و متوقف می شود و مرگ عارض می گردد.

 

  تمامی سطح زمین، دیوارها، کف اتاقها در تمامی طبقات به عنوان یک نقطه از سیستم برق محسوب می شود و اگر نقطه ای از بدن موجود زنده از یک طرف به زمین یا دیوارها وصل یاشد و از طرف دیگر به سیم برق (فاز یا نول) یا بدنه فلزی دستگاه برقی (یخچال، کولر، چرخ گوشت) تماس داشته باشد، جریان برق از بدن عبور می کند. بنابراین برای جلوگیری از برق گرفتگی بایستی اولاً از تماس مستقیم با سیم های برق (فاز یا نول) یا تماس غیرمستقیم (بدنه فلزی دستگاه های برقی که ممکن است اتصال داخلی داشته باشند) جلوگیری کنیم و ثانیاً اینکه هر وقت با وسایل برقی تماس داشته باشیم (درب یخچال- بدنه- کولر- چرخ گوشت و ...) سعی کنیم از تماس دست یا پا به دیوار یا کف اتاق یا بدنه فلزی کابینت ها خودداری کنیم.

 

ایجاد برق گرفتگی

  در کل برق گرفتگی انسان بدین گونه ایجاد می شود:

   1. تماس بدن با هر دو سیم فاز و نول

   2. تماس یک فاز و یک نقطه از دستگاه با بدن

   3. تماس بدن با دستگاهی که جریان فاز به آن متصل است.

 

نحوه به وجود آمدن آسیب در برق گرفتگی

   زمانی که شخص دچار برق گرفتگی می شود، جریان برق از نقطه ای وارد بدن می شود و از محلی که بدن با زمین تماس دارد، خارج می شود. این مسیر عبور جریان برق، همان ناحیه ای است که در طی برق گرفتگی دچار آسیب می شود. نقاطی که جریان برق وارد و یا خارج شده، مناطقی هستند که آسیب در این نقاط خود را به صورت یک حفره ناشی از گلوله نشان می دهد.

اما آسیب به این محل ها خلاصه نمی شود. بلکه تمام مسیری که جریان برق در بدن طی کرده است، دچار آسیب دیدگی می شود. جریان برق در حین عبور از بدن تولید گرما و انرژی می کند و این گرما و انرژی سبب تخریب سلول هایی می شود که در مسیر عبور جریان برق قرار دارد. هرچه ولتاژ برقی که وارد بدن می شود بیشتر باشد، سوختگی ایجاد شده عمیق تر و جراحت های وارد شده وخیم تر خواهد بود. علاوه بر آن جریان الکتریکی ضمن عبور از بدن در اعصاب، ماهیچه ها و قلب سبب تغییراتی می شود که سبب قطع فعالیت آنها می شود. بر همین اساس، سوختگی های الکتریکی جزو حساس ترین و خطرناک ترین سوختگی ها به شمار می روند.

 

علائم برق گرفتگی

  فردی که دچار برق گرفتگی می شود متناسب با محل عبور جریان برق علائم متفاوتی از خود نشان می دهد که این علائم عبارتند از:


   سوختگی: یکی از شایع ترین علائمی که بیماران در این زمان از خود نشان می دهند، سوختگی هایی است که در محل ورود و یا خروج جریان برق دیده می شود. این نوع سوختگی ها از نظر نوع، عمق و وسعت به میزان ولتاژ برق و مدت زمانی که تماس طول کشیده، بستگی دارد و شدت آن نیز متفاوت است.

 

   عوارض موجود در اندامها: این عارضه به دلیل آسیب های وارده به راه های عصبی به وجود می آید که از یک گزگز و مورمور شدن ساده اندامها مخصوصاً انگشتان دست و پا تا فلج کامل دست ها و پاها را می تواند شامل شود.

 

   گاهی بلافاصله بعد از برق گرفتگی این علائم بروز کرده و از یک فراموشی کوتاه مدت شروع و به حرکات غیرقابل کنترل ختم می شود.

 

   دردهای عضلانی و ماهیچه ای: با توجه به خطر آسیب مستقیم جریان برق به عضلات و گرمایی که در حین عبور جریان برق از بدن به وجود می آید، عضلات محل عبور برق دچار کوفتگی خفیف تا شدید شده و یا در موارد شدیدتر، دچار سوختگی از درون می شوند. در واقع حالتی مشابه زخم در عضلات به وجود می آید که در نتیجه دارای دردهای فراوانی است.

 

   تغییرات فشار خون: این عارضه معمولاً در برق گرفتگی های با ولتاژ بالا رخ می دهد، ولی امکان اینکه در برق گرفتگی های معمولی و با ولتاژ پایین هم رخ بدهد وجود دارد. این عارضه از اختلالات خفیف قلبی تا ایست کامل قلبی مشاهده شده است. مشکلات قلبی فرد مصدوم اغلب همراه با قطع تنفس است که باید به فرد سریعاً تنفس مصنوعی داده شود. زیرا مرگ در کمین اوست.

   

   عوارض روانی: هر چند این عارضه و علائم آن امکان دارد که با تأخیر به وجود آید و شخص برق گرفته را تحت تأثیر قرار دهد. ولی گاهی بلافاصله بعد از برق گرفتگی این علائم بروز کرده و از یک فراموشی کوتاه مدت شروع و به حرکات غیرقابل کنترل ختم می شود.

 فنی
کد فنیM9R11440
نام اختصاریMulti 9 ID
تعداد پل4
کاربرد محصولکلید حفاظت جان
حفاظت جریان نشتی زمیننوع AC
رنج جریان(آمپر)40 آمپر
جریان نشتی(آمپر)30 میلی آمپر
ظرفیت قطع10 کیلوآمپر
فرکانس شبکه50 هرتز
رنج ولتاژ نامی415...380 ولت AC
مدت زمان گارانتی12 ماه

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

ارسال کالا

ارسال کالا به تمام نقاط ایران در سریعترین زمان ممکن

  • تعداد بازدید: 84
  • مدل کالا: M9R11440
  • موجودی: در انبار

برچسب ها: محافظ جان 40 آمپر چهار پل 30 میلی آمپر, محافظ جان, حفاظت جان, محافظ جان اشنایدر الکتریک