کنتاکتور اشنایدر الکتریک 18 آمپر 220 ولت AC

کنتاکتور اشنایدر الکتریک 18 آمپر 220 ولت AC سری D

کنتاکتور 18 آمپر 220 ولت AC

LC1D18M7


     


اصول کار مدارهای کنترل

   در سیستم های کنترل با کنتاکتور، علاوه بر هادیهایی که باعث انتقال انرژی الکتریکی به مصرف کننده می شوند، از هادیهای دیگری که برای فرمان و کنترل بکار می روند استفاده می شود. در مورد اول تمام سیم های رابط بکار رفته، باعث انتقال انرژی الکتریکی از شبکه به مصرف کننده می شوند، که به آن مدار قدرت گفته می شود.

   اما در مورد دوم، آن قسمتی از هادیهای مدار که بین مصرف کننده الکتریکی و شبکه کشیده می شوند، مدار قدرت و قسمت دیگر را که در قطع و وصل کنتاکتور و کنترل کار مصرف کننده نقش دارند، مدار فرمان می نامند.

مدار قدرت

   معمولاً در کنتاکتورهای کوچک، کنتاکتهایی که برای مدار قدرت بکار می روند، با کنتاکتهای مدار فرمان تفاوتی ندارند. امّا در کنتاکتورهای متوسط و بزرگ، کنتاکتهای مدار قدرت از کنتاکتهای مدار فرمان بزرگتر بوده و با شماره های یک رقمی (2-1) و (4-3) و (6-5) نمایش داده می شوند. وسایل حفاظتی برای اتصال کوتاه و بار زیاد، در مدار قدرت قرار گرفته و در اثر خطا باعث قطع مدار قدرت و یا قطع مدار فرمان می شوند.

لازم بذکر است، کنتاکتهای کنتاکتور پس از شروع فرمان، با تأخیر در قطع کنتاکتور، کمتر از زمان تأخیر در وصل آن می باشد.

سیم های رابطی که برای مدار قدرت بکار می روند، باید دارای سطح مقطع مناسب با جریان موتور باشند. زیرا اگر سطح مقطع کم باشد، باعث افت ولتاژ بیشتر از حد مجاز در سیم های رابط شده و ولتاژ تغذیه موتور کاهش پیدا خواهد کرد. بخصوص در هنگام راه اندازی موتور، بعلت بالا بردن جریان راه اندازی، افت ولتاژ خیلی زیاد شده و اگر موتور زیر بار باشد، احتمال راه نیفتادن آن وجود خواهد داشت.

مدار فرمان

   با اتصال ولتاژ تغذیه به بوبین کنتاکتور و عبور جریان از آن، کنتاکتور عمل کرده و مدار قدرت را قطع و یا وصل می نماید. مدار فرمان از فیوز، بیمتال، شستی های استپ و استارت، تیغه نگهدارنده و بوبین که به صورت موازی بسته شده تشکیل می شود.

لازم به ذکر است که کنتاکت بسته بیمتال مانند یک شستی قطع، به صورت سری در مدار فرمان قرار می گیرد تا در صورت اضافه بار، مصرف کننده را از شبکه قطع نماید. در اینصورت برای وصل مجدد کنتاکتور باید شستی وصل (استارت) مجدداً فشار داده شود.

قطع کننده ها به صورت سری و وصل کننده ها به صورت موازی با تیغه نگهدارنده بسته می شوند.

   برای مدارهایی که دارای کنتاکتور و شستی های زیاد هستند بهتر است که نقشه ها را به دو فرم مدار فرمان و مدار قدرت جدا از هم رسم کنیم.فنی
کد فنیLC1D18M7
تعداد کنتاکتهای کمکی1NO+1NC
توان 380/400V , kW7.5
جريان مجاز غير موتوری AC1(آمپر)32
جريان مجاز موتوری AC3(آمپر)18

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

ارسال کالا

ارسال کالا به تمام نقاط ایران در سریعترین زمان ممکن

  • مدل کالا: LC1D18M7
  • موجودی: در انبار

برچسب ها: کنتاکتور 18 آمپر 220 ولت AC, کنتاکتور اشنایدر الکتریک