کنتاکتور اشنایدر الکتریک 9 آمپر 230 ولت AC

کنتاکتور اشنایدر الکتریک 9 آمپر 230 ولت AC سری D

کنتاکتور 9 آمپر 230 ولت AC ، 

LC1D09P7 ، 


کاتالوگ کالا ، 


 روش کار کنتاکتور با استفاده از شستی ها

   الف. ناپایداری لحظه ای

   در شکل 1 اتصال کنتاکتور با یک شستی استارت رسم شده است. مدار به صورت ناپایدار یا لحظه ای می باشد یعنی با وصل شستی b2 کنتاکتور c1 وصل و پس از برداشتن دست از روی شستی b2 کنتاکتور قطع می شود. اگر بخواهیم با برداشتن دست از روی شستی b2 کنتاکتور هم چنان پایدار و وصل باقی بماند باید فرآیند زیر انجام گیرد.

                                                             

   ب. پایداری دائم

   می دانیم که با فشار دادن استارت جریان واردبوبین کنتاکتور شده و آن را مغناطیس می کند. با مغناطیس شدن بوبین تیغه کمکی (کنتاکت 13 و 14) هم وصل می شود. اگر مدار تغذیه بوبین را علاوه بر شستی استارت از طریق شستی استوپ و تیغه کمکی نیز برقرار نماییم در شکل 2 زمانی که استارت را رها می کنیم، جریان از طریق شستی b1 (استوپ) و تیغه کمکی (کنتاکت های 13 و 14) بوبین را تغذیه می کند و مسیر دوم مدار قطع نمی شود. به همین علت تیغۀ کمکی را تیغۀ نگهدارنده نیز می نامند. برای قطع مدار کافی است که فقط یک لحظه شستی b1 را فشار بدهیم. در این صورت جریان بوبین قطع شده و با وصل مجدد شستی استپ b1 جریان به بوبین c1 تیغۀ کمکی باز می شود و همان طور که گفتیم با برداشتن دست از روی استپ کنتاکتور قطع باقی می ماند.

                                                 

   اگر بخواهیم دوباره کنتاکتور را وصل کنیم، باید مجدداً شستی استارت b2 را فشار بدهیم در شکل 3 مدار را مدار فرمان یا کنترل می نامند (مدار تغذیه بوبین کنتاکتور) و آن را به صورت نقشه مسیر جریان (تک خطی) و در نقشه های استاندارد جدید از بالا به پایین به صورت عمودی رسم می کنند و معمولاً مدار قدرت را جداگانه در کنار مدار فرمان رسم می کنند.    

                           

اصول کار مدار فرمان

   مدار فرمان هر کنتاکتور را می توان به شرح زیر در نظر گرفت (مدار پایه):

   مدار از سیم فاز (R)، فیوز ویژۀ مدار فرمان (e1)، شستی استپ (b1)، تیغۀ نگهدارندۀ (c1) و سیم نول MP (کنتاکتور 220 ولتی) سری شده و شستی استارت (b2) با تیغۀ نگهدارنده 13 و 14 (c1) موازی می شود، بدین معنی که قطع کننده ها با تیغۀ نگاه دارندۀ سری و وصل کننده ها با آن موازی بسته می شوند. در نقشه کشی همیشه مدار فرمان و قدرت را جدا از هم رسم می کنیم در شکل 4 دیاگرام تک خطی (شمای فنی) برای مدار قدرت کشیده شده است.

                                
فنی
کد فنیLC1D09P7
نام اختصاریLC1D
تعداد پل3P
تعداد کنتاکتهای کمکی1NO+1NC
توان 380/400V , kW4
جريان مجاز غير موتوری AC1(آمپر)25 آمپر
جريان مجاز موتوری AC3(آمپر)9 آمپر

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

ارسال کالا

ارسال کالا به تمام نقاط ایران در سریعترین زمان ممکن

  • تعداد بازدید: 246
  • مدل کالا: LC1D09P7
  • موجودی: در انبار

برچسب ها: کنتاکتور 9 آمپر 230 ولت AC, کنتاکتور اشنایدر الکتریک