حفاظت جان 63 آمپر چهار پل 300 میلی آمپر اشنایدر الکتریک

حفاظت جان 63 آمپر چهار پل 300 میلی آمپر اشنایدر الکتریک

حفاظت جان 63 آمپر چهار پل 300 میلی آمپر 

A9R44463


کاتالوگ کالا 


ولتاژ گام

   عبور جریان شدید اتصالی در پای یک سازه یا دستگاه فلزی زمین و یا از الکترود اتصال زمین آن سبب میشود تا ولتاژ زمین در این نقطه به مقدار قابل توجهی برسد. همچنین در نقاط مجاور محل عبور جریان به زمین، به علت پخش جریان در مقطع بزرگتر زمین، ولتاژ به تدریج کاهش می یابد و در فاصلۀ دورتر، مقدار آن تقریباً به صفر میرسد. هنگامی که کسی به نقطۀ ورود جریان به زمین نزدیک می شود، اختلاف ولتاژ زیر دو پای او کمکم افزایش می یابد؛ به طوری که اگر فرد، بدون کفش باشد خیلی زودتر این اختلاف را احساس خواهند کرد. این ولتاژ، ولتاژ گام نامیده می شود. فاصلۀ گام های یک فرد در حال راه رفتن به طور متوسط یک متر فرض می شود.

 

ولتاژ تماس

   اگر شخصی به بدنه یا سازۀ برقدار شده دست بزند، تحت ولتاژ تماس قرار خواهد گرفت. در حالت ساده که دستگاه یا سازه دارای اتصال زمین است، شکل شیب ولتاژ مانند حالت ولتاژ گام خواهد بود. با توجه به مقاومت کم فلز سازه در مقایسه با مقاومت زمین، بدنۀ سازه همه جا هم پتانسیل بوده و حداکثر ولتاژ اتصالی نسبت به زمین را خواهد داشت.

حداکثر فاصلۀ شخص در این حالت نیز یک متر از سازه فرض می شود. بدین ترتیب ولتاژ تماس عبارت است از اختلاف ولتاژ بین هر شخص ایستاده، با هر نقطۀ فلزی متصل به شبکۀ زمین که بتواند لمس شود.

 

ولتاژ انتقالی

   ولتاژ انتقالی حالت خاصی از ولتاژ تماس است. در این حالت، شخصی که بر روی زمین با ولتاژ بالا ایستاده باشد، یک هادی را که در دور دست به پتانسیل صفر زمین متصل است لمس می نماید. همچنین برعکس ممکن است شخص بر روی زمین با پتانسیل صفر و دور از ایستگاه ایستاده باشد و یک هادی را که با پتانسیل زیاد شبکۀ زمین در ارتباط است لمس می نماید. در این حالت، شخص تحت تأثیر حداکثر ولتاژ شبکۀ زمین قرار میگیرد و خطر آن خیلی بیشتر است. اغلب حوادث مرگبار از این نوع می باشد.

مقدار قابل تحمل آن نظیر ولتاژ تماس است. به طور کلی میتوان گفت که برای تأمین شرایط ایمنی، سیستم زمین باید به گونهای طراحی گردد که در اثر عبور جریان زمین از آن، گرادیان سطحی پتانسیل در محوطه، بیش از حدود مجاز نباشد و همچنین کل مقاومت سیستم زمین مقدار کوچکی باشد تا افزایش ولتاژ زمین در اثر عبور جریان از آن، در حد مجاز باشد.

 

تعیین ایمنی سیستم زمین 

   با بررسی جریان های الکتریکی و معلوماتی که دربارۀ جریانهای قابل تحمل بدن انسان داریم باید ایمنی سیستم های زمین را فراهم سازیم. تحقیقات انجام شده موارد زیر را پیشنهاد می کنند:

    ۱-  جریان های الکتریکی کمتر از ۵ میلی آمپر بی خطر هستند.

   2- جریان های الکتریکی بیشتر از ۵ میلی آمپر، آثاری در بدن انسان به وجود می آورند که به بدن شخص، زمان تأثیر جریان و بزرگی جریان بستگی دارند. جریان الکتریکی بیشتر از یک مقدار مشخص و با ترکیب این عوامل، سبب حالتی می گردد که در اصطلاح پزشکی به فیبریلاسیون بطنی شناخته می شود. این شرط به حالتی اطلاق می شود که ضربان قلب به طور غیر قابل برگشت می ایستد. آستانه فیبریلاسیون بطنی برای شخص مذکر نوعی که در معرض جریان متناوب ۶۰ هرتز، به مدت ۱ الی ۳ ثانیه قرار می گیرد، در محدوده ۲۰۰ الی ۳۰۰ میلی آمپر می باشد. این موضوع را می توان با استفاده از روابط تجربی دایسلر، رابطۀ شدت جریان انتقالی و زمان عبور محاسبه نمود.

   بنابراین برای اینکه سیستم زمین ایمن باشد، حداکثر ولتاژ تماس و گام، نباید از حد مشخص شده تجاوز کند. ایمنی با عبارت هایی از ولتاژهای گام و تماس می تواند تعیین شود. تعیین ایمنی به روشی بر میگردد که به وسیلۀ آن، ولتاژهای تماس و گام واقعی محاسبه شده و با مقادیر حداکثر ولتاژ های گام و تماس مجاز و ایمن مقایسه گردد.
فنی
کد فنیA9R44463
نام اختصاریACTI9
جریان نشتی(آمپر)300mA

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

ارسال کالا

ارسال کالا به تمام نقاط ایران در سریعترین زمان ممکن

  • تعداد بازدید: 14
  • مدل کالا: A9R44463
  • موجودی: در انبار

برچسب ها: حفاظت جان 63 آمپر چهار پل 300 میلی آمپر, محافظ جان, محافظ جان اشنایدر الکتریک, حفاظت جان