حفاظت جان 25 آمپر چهار پل 30 میلی آمپر با قدرت قطع 10 کیلوآمپر اشنایدر الکتریک

حفاظت جان 25 آمپر چهار پل  30 میلی آمپر با قدرت قطع 10 کیلوآمپر اشنایدر الکتریک

حفاظت جان 25 آمپر چهار پل  30 میلی آمپر با قدرت قطع 10 کیلوآمپر

A9R41425 


کاتالوگ کالا


حفاظت در مقابل برق گرفتگی

   یکی از عوامل اصلی بروز صدمات، تلفات جانی و همچنین خسارات مالی، به ویژه در منازل مسکونی، مراکز اداری، تجاری و مجتمع های صنعتی، عدم رعایت مسائل ایمنی در استفاده از انرژی برق می باشد. لوازمی که دارای عایق بندی ضعیف و یا سیم کشی اشتباه هستند نیز موجب خطرات عمده ای مانند آتش سوزی و برق گرفتگی می شوند.

اتصال کوتاه و اضافه بار، توسط قسمت های مغناطیسی و حرارتی کلیدهای مینیاتوری محافظت می شوند ولی این قطعات نمی توانند مدارها را در مقابل جریان های نشتی (که خسارت جانی شدیدی را ایجاد می کنند) حفاظت نمایند. لذا استفاده از یک وسیلۀ حفاظتی مطمئن برای ایمنی جان افراد در مقابل خطاهای ناخواسته و جریان های نشتی ضروری است.

 

کلید نشتی جریان (محافظ جان)

   جریان نشتی، اغلب بر اثر از بین رفتن و فرسودگی عایق بین رساناهای برق دار و یا بین رسانای برق دار و زمین ایجاد می گردد. این مسأله باعث می شود که جریان الکتریکی از مسیر اصلی خود خارج گردد. همچنین باید گفت که سطوح مرطوب و آلوده، از عوامل تشدید کنندۀ جریان نشتی می باشند.

به دنبال به وجود آمدن جریان نشتی، خطر آتش سوزی، صدمه دیدن تجهیزات برقی و خطر برق گرفتگی تشدید می شود. بنابراین استفاده از وسایلی که مدارها، تجهیزات و از همه مهمتر جان انسان را در مقابل این جریان حفاظت کند، لازم و ضروری است. براین اساس، از کلیدهای نشتی جریانRCCB  (Residual Current Circuit Breaker) استفاده می گردد.

حساسیت این کلیدها از 10 میلی آمپر تا حدود 300 میلی آمپر متغیر است. کلیدهایی که حساسیت آنها 30 میلی آمپر و کمتر باشد عمدتاً جهت حفاظت از جان افراد به کار می روند و به آنها کلید حفاظت جریان FI (Fault Current Switch) نیز گفته می شود.

  البته در برخی کشورها به این کلیدها، قطع کنندۀ جریان خطای زمین GFCI (Ground Fault Circuit Intrrupter) یا قطع کنندۀ جریان نشتی وسایل ALCI (Appliance Leakage Current Interrupter) نیز گفته می شود. کلید هایی که حساسیت آنها 300 میلی آمپر و بالاتر باشد به عنوان کلیدهای محافظت از قطعات و ماشین آلات استفاده می شوند. لازم به ذکر است که کلیدهای نشتی جریان اشنایدر الکتریک در حال حاضر باکیفیت ترین کلید های نشتی جریان موجود در بازار هستند.

   کلیدهای محافظ جان برای فرکانس های مشخصی طراحی می شوند که فقط در آن فرکانس، به درستی عمل می کنند. این فرکانس، معمولاً 50 یا 60 هرتز می باشد اما از آنها می توان در فرکانس های بالاتر یا پایین تر استفاده کرد که نتیجۀ آن، تغییر شرایط قطع یا تریپ کلید می باشد. در چنین حالتی کاربرد این کلیدها مطمئن نبوده و لذا استفاده از آنها در این شرایط توصیه نمی شود.

   کلید نشتی جریان به صورت دو پل برای مدار تک فاز و چهار پل برای مدار سه فاز با نول یا بدون نول ساخته شده است.


 انواع کلیدهای نشتی جریان

کلیدهای نشتی جریان دارای سه کلاس کلی می باشند:

1-      کلید نشتی جریان کلاس AC:

این کلید قابلیت تشخیص جریان های نشتی با شکل موج متناوب AC را دارد و به صورت دوپل و چهارپل قابل استفاده است. محدودۀ جریان نامی آنها از 16 تا 125 آمپر و محدودۀ جریان نشتی آن 10، 30، 100، 300 یا 500 میلی آمپر بوده و دارای ولتاژ کاری 200 تا 400 ولت می باشند. البته جریان نامی کلیدهای محفظ جان مارک اشنایدر الکتریک که توسط شرکت الیکا الکتریک توزیع می گردند آمپرهای 25، 40، 63، 100 و 125 را شامل می گردند و دارای یکسال ضمانت هستند.

 

2-       کلید نشتی جریان کلاس A:

این کلید، قابلیت تشخیص جریان نشتی با شکل موج متناوب AC و مستقیم DC پالسی را داشته و در انواع دوپل و چهارپل ارائه می گردد. محدودۀ جریان نامی آن از 16 تا 80 آمپر و محدودۀ جریان نشتی 10، 30، 100، 300 یا 500 آمپر بوده و ولتاژ کاری آنها نیز 200 تا 400 ولت می باشند. مدل خاصی از این نوع کلید برای شبکه هایی با ولتاژ 500 ولت نیز ارائه شده است.

  

3-      کلید نشتی جریان کلاس B:

این کلید، قابلیت تشخیص جریان نشتی با شکل موج متناوب  ACتا فرکانس یک مگاهرتز و مستقیم DC را دارد. این گروه کلید نیز در انواع دوپل و چهارپل ارائه می گردند. محدودۀ جریان نامی آن از 16 تا 125 آمپر و محدودۀ جریان نشتی از 30 تا 300 میلی آمپر بوده و ولتاژ کاری آن نیز 230 تا 400 ولت می باشند. همچنین مدل های خاصی از این نوع کلید با قابلیت کار تا 500 ولت و یا محدودۀ جریان نشتی تا 500 میلی آمپر نیز وجود دارند.
فنی
نام اختصاریACTI9
جریان نشتی(آمپر)30mA

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

ارسال کالا

ارسال کالا به تمام نقاط ایران در سریعترین زمان ممکن

  • تعداد بازدید: 3
  • مدل کالا: A9R41425
  • موجودی: در انبار

برچسب ها: حفاظت جان 25 آمپر چهار پل 30 میلی آمپر با قدرت قطع 10 کیلوآمپر, محافظ جان, محافظ جان اشنایدر الکتریک, حفاظت جان